1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 19 JANUARI No.15 70e Jaargang: 1932 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd „op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE ¥LAD Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCÏENIEUWS BUITENLAND TLIET. L L E N. Bobbelaere, d. M. ;er, d.S. M. van Pa- M. J. Hubregsen, de Vos, geb. Wisse, z. Belois, z. (tweeling), van den Hemel. M. ioed, z. EDEN. m van S. S. Verstrae- p. 15 Jan. Gibral- 14 Jan. van Taku- Jan. van Antw. 3atavia van Rott. Jan. Perim atavia n. Rott. 16 Jan. te Suez nde" (uitr.) 18 Jan. n. van Suez Jan. v. Middlesbro L5 Jan. te Suez Jan. van Manila .5 Jan. v. Marseille an. Perim ua. v. Southampton i. Perim 14 Jan. v. Barbados 5 Jan. van Genua voering „Mariken ïertgebouw, 8 uur. Filmavond C. K. van 7—9 ën uneene ledenver- Bestuurdersbond, 8 uur. itvoering V.R.W. -Comité), Bri- certavond, Ge- ,,de Volksstem", 8 uur. Concert- en too- en" en „Konin- Oude Vriend- tschland-avond, ng, Bogardzaal, van 19 Janu- yellicht toene- ir bewolkt tot ringen. Waar- g verandering morgen 9 uur neer." wegingen van luropa volgen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- tige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regei.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— F regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger \ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ■Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons (volgende giften ontvangen |personeel Brouwerij „De Meiboom" |\V. Hekhuis, Aandeel winkelverkoop op 16 Januari [Personeel Pezem Vorige opgave de 9.06 - 3.15 - 16.85 - 1739.86 Totaal 1768.92 Plaatselijk Crisis-comité. Door den penningmeester van het Plaat- gelijk Comité van het Nationaal Crisis-comité Iwerd ontvangen van het spoorwegpersoneel |te Vlissingen 19. Een demonstratie van Maggi's producten Op Woensdag 20 en Donderdag 21 Januari zal in het Concertgebouw een voordracht worden gehouden over doelmatige voeding |niet betrekking tot de Maggi's producten. De groote belangstelling, welke heden ten Jdage voor het voedingsvraagstuk aan den dag Iwordt gelegd, gaf de fabriek van Maggi's voedingsmiddelen te Amsterdam aanleiding leen bedrijfsfilm te doenvervaardigen, die 1 overzichtelijk het ontstaan der Maggi's pro- |ducten in beeld brengt. In vele plaatsen hier te lande zijn derge- I Ijjke demonstraties reeds gehouden en moch- Iten zij zich steeds in een druk bezoek ver- I heugen. Het geheel is goed verzorgd en de leerzame opnamen vallen algemeen in den [smaak, zoodat wij er dan ook niet aan twij- [felen, of de dames zullen van deze gelegen- heid een druk gebruik maken. Men leze verder achterstaande advertentie. Een droeve plechtigheid. Op de Noorderbegraafplaats werd giste renmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. Stroosnjjder, in leven assstent-landmeter, een der slachtof fers van de droeve ramp op de spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht. Voor deze plechtigheid bestond zeer groote belangstel ling. De lijkbaar was met vele kransen ge dekt, w.o. van verschillende sportvereni gingen, waarvan de overledene lid was. Het bestuur en de leden van de Vlis- singsche Reddingsbrigade, waarvan de heer Stroosnijder lid was, bewezen hun medelid de laatste eer, evenals het bestuur en leden van de voetbalvereeniging „de Zeeuwen". Nadat de kist in de groeve was neergela ten trad de heer D. W. Toussaint, secreta ris der V.R.B naar voren, daar de voorzit ter, de heer dr. A. Staverman, verhinderd was tegenwoordig te zijn. De heer Toussaint herdacht in enkele treffende woorden het droevig heengaan van dezen jongen man. Het afscheid nemen valt hem zwaar en het is zeer moei lijk hier woorden van troost te spreken. Hij herdacht den overledene als een ijverig lid van de VR3., die steeds zijn plicht deed. Hij wenschte Piet Stroosnijder een rust zacht toe. Namens de familie werd door een broe der van den overledene dank gebracht voor de laatste eer aan zijn betreurden broeder bewezen, In onze Tijdinghal. De tentoonstelling van schilderijen door H. M. de Koningin vervaardigd, welke ge houden wordt in de kunstzaal Kleijkamp te 's-Gravenhage, trekt buitengewoon groote belangstelling. Wij etaleeren een foto van ®en dezer werken, een schilderij in olieverf boven het Rhönedal. Verder hebben wij foto's opgenomen van een nieuw beeld In de Rotterdam^che stra ten een Ford-auto welke speciaal is inge richt voor het aan huis bezorgen van pro ducten het Zuiderziekenhuis aan den Groenen Hilledük te Rotterdamhet Bel gische kroonprinselijk echtpaar aan boord Van de „Mamix van St. Aldegonde" te Genua, MIDDELBURG. N.V. Izaak Boasson Zonen's Bank. Bovengenoemde naamlooze vennootschap te Middelburg, die surcéance van betaling heeft aangevraagd, waarover de rechtbank op 5 Maart zal beslissen, en die haar loketten op 7 Januari sloot, heeft deze heden weder geopend. Een gouden jubileum. Dinsdag 26 Januari a.s. hoopt de afdee- ling Middelburg van „Patrimonium" haar 50-jarig bestaan te herdenken. Maandagavond van 8—9.30 uur zal het bestuur receptie houden, om allen, die van hun belangstelling blijk wenschen te geven daartoe in de gelegenheid, te stellen. Dinsdagavond 26 Januari zal een open bare wijdingssamenkomst worden gehouden, in de Hofpleinkerk, waarin door ds. D. Ringnalda het openingswoord zal worden ge sproken. De Verbondsvoorzitter, de heer C. Smeenk, zal de gedachtenisrede uitspreken, met tot onderwerp „Standvastig, onbewo gen", terwijl ds. D. Scheele het slotwoord zat spreken. De zangvereeniging „Sursum Corda" zal haar medewerking verleenen. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: C. Verhage, A 195, van AagtekerkeA. de Visser, D 21, van Arne- muidenJ. Davidse, D 21, van Amemuiden. Vertrokken: Mej. E. Marinusse, D 56f, naar Middelburg M. A. Meeuwse, E 143a. naar 's-Gravenhage J. Pouwelse, E 197, naar St. LaurensP. de Pagter, E 64, naar Mid delburg. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Zestig jaar getrouwd. Zondag herdachten de bijna 84-jarige heer P. Kodde, rustend landbouwer te Njeuw en St. Joosland, en zijn bijna 82-jarige echtgenoote, mej. E. Kodde—Dommisse, hun 60-jarige echtvereeniging. Beide oudjes mo gen zich in een uitstekende gezondheid ver heugen en zijn zeer kras. OOSTBURG. Tentoonstelling van konijnen. De te Oostburg op 15, 16 en 18 dezer ge houden eerste Nationale Tentoonstelling door de Konijnenfokkers-vereeniging „Ons Beang", is een succes geworden voor de in richters dezer tentoonstelling, immers het totaal aantal inzendingen bedroeg 220 num mers over het geheel genomen was het bezoek vrij gunstig en voor de ware liefheb bers was heel wat te geniéten. Keurmeester was de heer K. Steenhuis te Stadskanaal, die waarlijk geen gemakkelijke taak te ver vullen heeft gehad. De bekroningen zouden bij volledige vermelding een geheele courant vullen en daarom meenen wij te kunnen volstaan met de mededeeling, dat werden toegekend 73 eerste prijzen met 68 eere- prijzen42 2e prijzen met 10 eereprijzen 17 derde prijzen, 22 zeer eervolle en 3 eer volle vermeldingen. De heer P. J. van Hal te Oostburg be haalde de groote zilveren medaille, geschon ken door den Commissaris der Konin gin en werd in het bezit gesteld van den wisselbeker, uitgeloofd door „Ons Belang". In 1929 werd deze gewonnen door den heer A. Aalbregtse te Zuidzande met WitVlaam- sche reusde heer van Hal behaalde hem met Hollandsch konijn, oude ram, Mada gascar kleur. Onder de inzenders en prijs winnaars waren er ook tal van gene zijde van de Schelde. GROEDE. Vergadering muziekvereenlgmg. Gisterenavond hield de muziekvereeniging „E. M. M." alhier haar jaarlijksche alge- meene vergadering ln de zaal van den heer Lagendijk. Uit de rekening over 1931 bleek dat aan inkomsten was geboekt 578.29, was uitge geven 511.51 en alzoo sloot met een batig saldo van 66.78. Nadat verschillende posten van uitgaven door den voorzitter waren toegelicht, werd de rekening goedgekeurd. De begrooting 1932 werd vastgesteld aan inkomsten op 431.53 en uitgaven op 431.53 met een tekort van 23.47. Als periodiek aftredend bestuurslid werd herkozen de heer P. C. Mazure. In de plaats van de heeren Waelput, de le Lijs en Her man, die als bestuurslid hadden bedankt, werden gekozen de heeren A. J. Risseeuw, W. Leenhouts en J. B. Risseeuw. Vastgesteld werd dat het voorjaarscon cert zal worden gehouden op 18 Febr. a.s. Bij de rondvraag werd, op voorstel van den heer Iz. Brakman, met algemeene stemmen de heer M. Wagtho benoemd tot eere-voorztter der vereeniging. 's-HEER ARENDSKERKE. 40 jaar burgemeester. De heer jhr. U. E. Lewe van Nijenstein, burgemeester van 'sHeer Arendskerke, hoopt a.s. Donderdag den dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaar als zoodanig werd benoemd. De achting die men den burgemeester toedraagt, is zeker voldoende gebleken uit het verzoek van de bewoners van de nieuwe buurtschap in den West-Kraaijert om hier aan den naam Lewedorp te mogen geven, waardoor de naam van burgemeester Lewe van Nijenstein zal worden vereeuwigd. Het jubileum van den burgemeester zal Donderdag op gepaste wijze worden her dacht, al zal er, tengevolge van de tijdsom standigheden, van een grootsche feestvie ring geen sprake zijn. De jubilaris zal Donderdag a.s. van 2 tot 4 uur receptie houden op het gemeentehuis. IERSEKE. Geen contingenteering van mosselen-invoer in Frankrijk. Het bericht dat de mosselkweekers aan de Atlantische kust van Frankrijk contingentee ring van den mosselinvoer uit Nederland ge vraagd hebben, bracht in de kringen dér Zeeuwsche mosselkweekers heel wat onrust teweeg. Een commissie van drie leden uit het hoofdbestuur van den Zeeuwschen Bond van Mosselkweekers heeft zich dan ook terstond naar Frankrijk begeven om poolshoogte te nemen. Te Parijs was men hen tot in regee- ringskringen toe zeer ter wille. De heeren werden al spoedig gerustgesteld. Van contin- genteering van mosselen zou wel niets komen. En wel vooral daarom niet, omdat de voor raad Fransche mosselen veel te klein is, om in de behoefte te voorzien. Deze zijn boven dien klein van stuk en kunnen ook wat „blank en vet van visch" betreft in de verste verte niet concurreeren met de Zeeuwsche Bovendien wordt de mossel in Frankrijk als volksvoedsel en niet als weeldeartikel be schouwd. THOLEN. Waterleidingmaatschappij Tholen. Men schrijft aan de „N.R.Ct." De financieele positie der N.V. Waterlei dingmaatschappij Tholen vervult velen met zorg. Toen de N.V. indertijd met het leveren van water een begin maakte, beschikte zij over een reserve van 160.000. Hoewel nu alle aansluitbare perceelen aangesloten zijn, er nog nimmer eenige afschrijving heeft plaats gehad, en de tarieven tot de hoogste in den lande gerekend moeten worden, is de reserve reeds geslonken tot 19.000. De raad van beheer heeft zich met een ver zoek om steun tot den betrokken minister gewend. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belastingen naar inkomen en/ of vermogen (gewetensgeld) bij den inspec teur der directe belastingen te Middelburg 36.43 te Ter Neuzen 35. De verbinding Noord-BrabantZeeland. De A.N.W.B. en de K.N.AK. hebben zich andermaal met een adres gericht tot den mi nister van waterstaat waarin zij er op wijzen, dat door hen reeds op 16 September 1926 aan den toenmaligen minister van waterstaat het verzoek werd gedaan om maatregelen te tref fen, opdat de in bewerking zijnde plannen tot afdoening verbetering van den weg door den Cafcerspolder zoo spoedig mogelijk ten uitvoer zouden worden gebracht, waarop zij d.d. 17 Januari 1927 antwoord ontvingen, dat het in de bedoeling lag om in 1927 met den aanleg van het gedeelte van den verbin dingsweg Zeeland—Noord-Brabant in den Caterspolder te beginnen en de verbetering regelmatig voort te zetten. Eerst in 1928 werd op de Wegenfondsbe- grooting voor dit doel 95.000 uitgetrokken, welk bedrag echter noch in dat jaar noch in de volgende jaren werd verwerkt (volgens de wegenfondsbegrooting 1930 werd in 1923 slechts een bedrag van 3527.63 verwerkt voor verbetering door Caterspolder). Op 20 Mei 1931 wendden genoemde vereenigingen zich opnieuw met een adres tot den minister van waterstaat, waarin zij verzochten het daarheen te leiden dat op de ontwerpbegroo- ting voor het Wegenfonds voor het jaar 1932 de noodige gelden zouden worden opgebracht, hetzij voor afdoende verbetering van de hui dige verbinding in den Caterspolder, hetzij voor den aanleg van een wegomlegging en dat de daarvoor uitgetrokken bedragen ook inderdaad voor dit doel zullen worden ge bruikt, op welk verzoek zij d.d. 27 Juli 1931 bericht "ntvingen, dat in verband met andere noodzakelijke werken in 1932 geen gelden be schikbaar zijn voor verbetering van de ver binding tusschen Noord-Brabant en Zeeland door don Caterspolder, weshalve aan het ver zoek niet kon worden voldaan. Nu voldoet de smalle weg door den Caterspolder, welke de eenige verbinding vormt tusschen Noord- Brabant eenerzijds en Zuid-Beveland ander zijds en. als zoodanig dus een onderdeel vormt van een belangrijken primairen weg, naar de meening van voornoemde vereenigingen in geenen deele aan de redelijke verkeersbehoef_ ten van het steeds toenemende doorgaande verkeer, terwijl door den zeer onvoldoenden toestand van het gedeelte aan weerszijden van het station Woensdrecht (dubbele bocht nabij den spoorwegovergang met zeer beperkt uitzicht) de veiligheid van het verkeer onaf gebroken ernstig in gevaar wordt gebracht zoodat zü het derhalve in hooge mate urgent achten dat een afdoende verbetering c.q. om legging van den weg door den Caterspolder, waarvoor blijkens het vorenstaande reeds vele jaren geleden ernstige plannen bestonden, ten spoedigste tot stand wordt gebracht. Om al deze redenen hebben de A.N.W3. en de K.N.A.C. zich andermaal met aandrang tot den minister gewend met het verzoek in het belang van de veiligheid, de vrijheid en de vlotheid van het doorgaande interprovin ciale verkeer tusschen Noord-Brabant en Zeeland, te willen bevorderen, dat het weg- vak door den Caterspolder spoedig afdoende verbeterd zal worden en dat voor dit doel de noodige fondsen zullen worden opgebracht op de wegenfondsbegrooting voor het jaar FRANKRIJK WIL UITSTEL VAN DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In een mededeeling, die duidelijk haar officieus karakter laat zien, zegt Havas in verband met de diplomatieke onderhande lingen over het plan—Young en in het bij zonder met het bezoek, dat de Duitsche ambassadeur Von Hoesch gisteren aan La- val heeft gebracht Wegens de verkiezingen, die dit jaar in Frankrijk, Duitschland en de Ver. Staten worden gehouden, verbreidt zich in de be trokken internationale kringen steeds meer de opvatting, dat men op het oogenblik on mogelijk tot een gedetailleerde definitieve oplossing van het herstel- en oorlogsschuld- vraagstuk kan komen. Men schijnt het er nu te Parijs en Londen over eens te zijn, om tegenover Duitschland het 1 Juli 1932 eindigende moratorium eenvoudig te ver nieuwen en onder dezelfde voorwaarden voor 6 maanden of een jaar te verlengen. Tegelijkertijd zouden de Europeesche schul denaren der Ver. Staten, die schuldeischers van Duitschland zijn, in een gemeenschap pelijke verklaring voor him schulden van de Amerikaansche regeering hetzelfde vra gen. Als op dezen grondslag tusschen de belanghebbenden langs diplomatieken weg overeenstemming bereikt zou kunnen wor den, zou de conferentie te Lausanne voor- loopig overbodig worden, daar de kern van het vraagstuk niet voor het eind van het jaar door de belanghebbende regeeringen zal worden besproken. Onder deze omstan digheden zou een bijeenkomst van finan cieele deskundigen voldoende zijn voor de uitwerking van de vereischte overeenkomst tot stilzwijgende verlenging van het mora torium van Hoover. DE DUITSCHE RIJKSUITGAVEN EN DE SCHULDENLAST. De commissies uit den Rijksdag hebben gis teren de herziene begrooting behandeld en een motie aangenomen over den algemeenen financieelen toestand, die Donderdag in de zitting van den Rijksdag gepubliceerd zal worden. Dr, Brecht, de rapporteur-generaal, die de behandeling inleidde, had een memo rie ingediend over de uitgaven des Rijks in 1931 en eerder, met speciale opmerkingen nopens den schuldenlast. Daarin merkt hij o.a. op, dat de normale binnenlandsche schuldendienst des Rijks ten gevolge van de inflatie en de geringe revalo- risatie (waarbij meer dan 100 milliard R.M. binnenlandsche oorlogsschuld geheel verval len is) slechts 485 millioen R.M. 's jaars be- Gorgel zonder glas i on li/ntor nnrnpl rlrnnn en water gorgel droog met Zt/vMefcé^ 25, 45 en 65 ets. "V 9 draagt, waartegenover Frankrijk per jaar meer dan 3 milliard R.M. (18 milliard francs), Engeland zelfs, naar den huidigen koers éy2 milliard (300 millioen pond) moet uittrek ken. Beide landen zijn echter in tegenstelling met Duitschland, in staat en gaarne bereid deze groote bedragen ter beschikking van hun binnenlandsche schuldeischers te stellen. In Frankrijk en Engeland bedraagt, volgens een berekening van het Rijksbureau voor de Sta tistiek, de binnenlandsche schuldendienst on geveer 28 percent van de openbare uitgaven, in de Ver. Staten en Italië ongeveer 22 per cent, in Duitschland daarentegen slechts 4.9 percent. Van de belastingopbrengst komt dientengevolge in Frankrijk meer dan een vijfde, in Engeland zelfs meer dan 'n kwart den binnenlandschen schuldeischers van den Staat ten goede. Dezen kringloop pleegt men bü een vergelijking van den belastingdruk steeds over het hoofd te zien. Terwijl de bin nenlandsche oorlogskosten voor Duitschland ongeveer een jaarlijkschen schuldendienst van tenminste 6 milliard R.M. geëischt zouden hebben, heeft het Duitsche volk uit nood, omdat de middelen voor een zoodanigen schuldendienst ontbraken, meer dan 100 mil liard aan binnenlandsche oorlogskosten in eens moeten opbrengen. Het heeft bovendien nog volgens Duitsche berekening 68 milliard R.M., volgens berekening van het Institute of Economies te Washington 37 milliard R.M. aan binnenlandsche oorlogskosten betaald, waarvan de betaling van 12 milliard in baar geld door- niemand betwist wordt, terwijl de Duitsche binnenlandsche schuldeischers in denzelfden tijd ten hoogste 2 milliard ont vangen hebben. Dit geeft een verklaring van de verarming en vooral van het kapitaalge»» brek, waaronder Duitschland te lijden heeft, EEN REDE VAN ADOLF HITLER. Als inleiding tot de verkiezingen aan de Berlijnsche Hoogeschool heeft de nationaal- socialistische Studentenbond een groote bij-' eenkomst gehouden, waar het woord is ge voerd door Adolf Hitler. Reeds een vmr- voor den aanvang was de zaal geheel ge vuld. Hitier begon met te herinneren aan den 61en verjaardag van de stichting van het rijk. De werkelijke eenheid van een volk leidt steeds tot een groote krachtsont plooiing naar buiten, zooals ook omgekeerd een algemeene inzinking leidt tot de ver mindering van de uiterlijke kracht. Doch reeds op het oogenblik, dat Bismarck de leiding van den Duitschen staat in handen heeft genomen, is gestreefd naar een ver deeling in het volk. Een verdeeL.ng volgens confessioneele gezichtspunten. Bovendien aldus Hitier is langzamerhand, een diepe kloof ontstaan tusschen nationale burgerij en proletariaat. De essentieele vraag is of het zal gelukken weer een volk op de been te brengen, dat in alle essentieele beginse len weer een meening vertegenwoordigt en in onze geestelijke eenheid de krachten zal vrij laten, die naar buiten noodig zijn. Hitier eindigde met de verklaring, dat men strijdt om de ziel van den individuee- len Duitscher. DE STICHTING VAN HET DUITSCHE RIJK. De stichting van het Duitsche rijk, die op 18 Januari 1871 in de Spiegelzaal te Versailles plaats had, is gisteren te Berlijn en in ver schillende steden van Duitschland herdacht. Dr. Groener, de rijksminister van binnen landsche zaken, hield voor de radio een re de, waarin hij wees op de beteekenis van het werk, door Bismarck door de stichting van de Duitsche eenheid tot stand gebracht, en zijn toehoorders aanspoorde, deze een heid onder alle omstandigheden te bewaren: en zich niet langer door eindelooze partij twisten te laten vergiftigen. DE VERBODEN VREDESBETOOGINGElSt TE KORTRIJK EN TE LEUVEN. De correspondent van „het Vad." te Brus sel meldt In de Kamer zal de liberale minister van jusitie, Cocq, heden door de Katholieke Vlaamsche afgevaardigden Poullet en Rub- bens en den Vlaamsch-nationaal Romsee over het verbod der vredesbetoogingen te Kortrijk en te Leuven en het terugwijzen aan de Nederlandsch-Belgische grens van den Nederlandschen pater dr. Kors, hoog leeraar aan de Nijmeegsche universiteit, worden geïnterpelleerd. De minister van justitie, die Maandagavond met zijn colle ga's overleg gepleegd had, zal antwoorden, dat de regeeringsplicht is allen vreemdelin gen, die door hun woord of gedragingen aanleidng kunnen geven tot moeilijkheden of ongergeldheden, of zich ook in den bin nenlandschen strijd mengen, den toegang

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1