HAK 500 300 25 LS OTER worst SANDE NO.13; 70e Jaargang: 1932 'erhemden /erfiemilei aten. .tfliss. Courant" DE VISSER 15 per K.G. falcheren" TE ROLLER irertentïën Jb"i-ffsclie ir. Stoomvaart Lne: firn F. ÏAH DE VEIBt Ir.. lilMSI-tl, Tlissisgen.lilel. 10. Ptstitktniiim 16 «JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Eerste blad }laatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS i»i VLISSINGSCHE COURANT DAG d 1.59 leeschwaren. voorradig: |h 16 cent 20 cent 20 cent 30 cent versche Ik, kost sinds gmorgen per ons PROEF llnj van 5 regels pl meer 15 cent |boden AAK et plm. 1300 L. ingerichte zaak. dres: E. ROZA, itteidam. JOP: lewoonde nette VONING, teriuin, serre en KRAAMER, Ka- Souburg. [burg-Rotterdam egen plaatsen PASSAGIERS, «I EN VEE ii.Midd. v Rott. v.m.uur vm. uur 8 8 8 8 8 8 bekomen transport- en Exp. ren G VOS Telet. 8. NHOORN Tel 153 ERHOUT, Tel 282 3EK, Telef 101, ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- |jge landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuui enVerhuur.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct be abonné's in 't bezit eener Polis. zUn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger \ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" )lt nummer bestaat uit 3 bladen Heden werden door ons jrolgende giften ontvangen )amesbridge-avondje (Prijs door de „Vliss. Courant" beschikbaar gesteld voor de prijs- vraag) /laandelijksche bijdra ge practische oplei ding K. P. M. en J. C. J.L Collecte feestavond I Sociëteit Ned. Loods- wezen 3ootwerkers S. M. Z. Vorige opgave de 5.- 30.55 - 15.— - 4.— - 1638.37 Totaal 1692.92 In onze Tijdinghal 1 hebben -wij foto's voorgehangen van het gassende water in de omgeving van Lobith [van een brandbluschdemonstratie voor ma- Ine-autoriteiten te Den Heldervan het werken van planken, dateerende uit het f jaar 1800, van den sluisvloer te Muiden leen foto van den eenigen overlevende van |het ernstig ongeluk op de spoorbrug te J Dordrecht, den 24-jarigen H. Zeylemaker. Alhambra-Theater. De held der witte bergen Skippy. Men zal zich herinneren, hoe uiterst gun- Jstig wij indertijd „De Heilige Berg" gere- ■censeerd hebben. Ook dat wij meermalen de Ihoop uitspraken hier nog eens „De witte [Hel van Piz Polu" te zien. Een dergelijke bergfilm, waarin de gran- Idioze bergnatuur met een romantisch ■sausje van een menschelijke geschiedenis [wordt overgoten tot een zeer consumabel [geheel, is „De Held der Witte Bergen". Men zijn hart ophalen aan de prachtigste ■bergpanorama's, met grillige sneeuwtoppen, lijzige ravijnen, wonderlijke rotsformaties [met stuivende baarden en een grimmig ge- 1 bit van armdikke ijskegels. Wij worden jweer getracteerd op een spaimenden ski- I wedstrijd, op fraaie, duizelhooge sprongen [der sportlui, op een fantastischen fakkel- I optocht door den zwart-witten nacht langs I hellingen en ijsklompen, op mooie staaltjes [van de edele skikunst. Boeiend zijn deze I sierlijke manoeuvres der gespierde kerels I met hun bronzen koppen en behendige lede- I maten. Zij behooren bij dit .imposante, witte I landschap als de meeuwen over de zee- I vlakte. Deze film biedt veel schoons. De oppermacht in de Ufa van den I Duitsch-nationaal, Hugenberg, blijkt in het I geraffineerd kiezen der nationaliteiten. Wij I weten echter, hoeveel die oppervlakkige I doch populaire meeningen over de flirtende Parisienne en het degelijke, Germaansche Madel waard zijn. Terwille van de Duitsche eer is de ingenieur, die in een wintersport plaats flirt met een knappe Parisienne (dit doen alleen Frangaiseseen schurkachtige Fransoos, die door den koenen gids en I puitschen ski-kampioen, in het einde aan gerecht wordt overgeleverd, nadat in den met werkelijk verbluffende techniek opgenomen wedstrijd, Duitschland moet winnen. Eind goed, al goed. De wettige en de on wettige, de mondaine en de niet-mondaine, oftewel de lichtzinnige Renate en de goede Maria, verzoenen zich als zusters en roepen om het hardst „Ich gratuliere", als de be- minde Louis als no. 1 over de eindstreep gaat, welke laatste dan ook al om diezelfde j oer te redden, niet de Parisienne, maar tot aller verbijstering en misschien ook wel I opluchting een zuiver Germaansch Madel in I de armen valt. Een goede, een genoeglijke film, vol j prachtvolle opnamen. „Skippy" vertoont alle eigenschappen van een film, die het publiek op het ljjf is ge schreven en welke het Amerikaansche pu bliek tot tranen zal roeren. Jackie Cooper Is een acteur van beangstigende knapheid. Van beklemmende virtuositeit zijn alle on natuurlijke. alle aangeleerde houdingen ge baren, stembuigingen en expressies bij dit ouwelijke, verwende kind en typisch Ame- rikaantje. De inhoud is sentimenteel en geheel berekend op het publiek. De gema nierde voorliefde voor achterbuurt en schil derachtige schooiertjes is farizeeïsch. Het geval, dat zich tusschen het grut en een paar ouderen afspeelt, is niet zoo hevig ■belangrijk en niet steeds overal zuiver ge voeld. Een paar mooie scènes maakt de kleine Jackie ongetwijfeld, waar hij het kinderverdriet zuiver uitbeeldt. Ook zijn aardiger makkertje Looky is nu en dan een gevoelig kereltje. De onbenullige vader is te streng, de moe der te toegevend. De vindingrijke Skippy en zijn parmantige secondant, zijn toch een leuk, te veel redeneerend tweetal; twee kleine vagebonden met wier wel en wee sommig publiek meeleeft. Het milieu, dat vele films buiten het alledaagsche plaatst en dus aantrekkelijk maakt, wordt hier gemist. Uit het journaal is nog bijzonder aan te stippen een origineel oogstfeest. i Luxor-Theater. Haar eigen rechter. Die Förster-Christl. Het programma van deze week begint met interessant buiten- en binnenlandsch nieuws; het Hollandsch journaal, aan Kerstdag ge wijd, komt~wel wat laat. Daarna de eerste hoofdfilm, een society drama, waarin Bebe Daniels de rol speelt van de door haar man verguisde vrouw, die wraak neemt en zich zelf recht verschaft. Direct ge boeid heeft ons deze film niethet scenario is te gezocht en te onwaarschijnlijk. Dan. het tweede hoofdnummer Dat is nu eens een rolprent, welke aan de stoutste ver wachtingen beantwoordt, boeit van het begin tot het einde en een bioscoopzoeker in ver voering doet geraken. Van een dergelijk werk heeft men inderdaad spijt, dat er eenmaal een happy-end komt. Het verhaal speelt zich af in den pruikentijd (2e helft 18e eeuw) tus schen een eenvoudige opperhoutvesters-fa milie en het keizerlijke Duitsche hof te Wee- nen. De charmante houtvestersdochter, Christl Lange, weet in haar natuurlijkheid en kinderlijkheid keizer Joseph te bekoren en deze kerngedachte is omweven met den grootst mogelijken schat van tafereelen van allerlei aard, welke uitmunten door een punctueele verzorging en een rijkdom van uitbeelding, zooals men ze slechts zelden er vaart. Het kunstproduct heet een geluids filmoperette, doch is geenszins een aaneen schakeling van Schlager-gil-scènes. In tegen deel het is een zeer bijzondere film, een voudig van opzet, welke door spel, entourage en muziek een streeling is voor oog en oor. De schitterendste artistieke opnamen sieren deze trilbeeldenreeks, waardoor een wondere draad loopt in de smaakvolle interieurs, wel ke geheel in rococcostyl gehouden zijn. De regisseur, Friedrich Zelnik, heeft een film daargesteld, waarop werkelijk niets valt af te dingen. Het spel van de hoofdfiguren Irene Eisinger als Christl en Paul Richter als keizer Joseph is van meer dan voortreffelijke kwa liteit, van een heerlijke bewogenheid, welke soms aangrijpt en ontroert. Zij worden bij gestaan door artisten, die evenzeer door hun spel en actie bewondering afdwingen. Onder hen bevindt zich ook de hofcomponist Wolf gang Amadens Mozart, gegeven door Oskar Karlweis en 't is de zonnige, charmeerende muziek van dit genie, welke voor de begelei ding van de film werd gebezigd. Zoowel vo caal (Irene Eisinger is een verrukkelijke colo ratuur-zangeres) als instrumentaal alsmede op het gebied van den dans (Menuet) beleeft men door 't benutten van juisten stijl en be zetting oogenblikken van ontroerende schoon heid en gracie, terwijl ook de humor niet ont breekt. Men ga dit geadelde filmwerk annex Mozart-festijn dan ook beslist zien. Na afloop zal de gewekte stemming echter beter behouden blijven door éen van Mozart's scheppingen dan door het laten draaien van een accordeon-solo. Mariken van NIeumeghen. Dinsdag 19 Januari a.s. zal in het Con certgebouw een buitengewone tooneeIvoor stelling plaats hebben van een stuk dat reeds verscheidene malen in alle plaatsen van ons land met het grootste succes werd opgevoerd op een wijze, die boven allen lof verheven genoemd mag worden. De N.V. „Theater", het Haagsch tooneel- gezelschap dat geleid wordt door dr. wy- nand Frans zal nl. een voorstelling geven van het Middeleeuwsche spel „Mariken van Nieumeghen". Een korte inhoudsopgave, waaruit de hooge artistieke waarde en dramatische be- teekenis van dit werk blijkt, moge bier een plaats vinden. Het jonge, onschuldige meisje Mariken, doet by haar oom, den vromen pastoor Gysbrecht het huishouden en wordt om boodschappen naar de stad gezonden. Als het te laat is geworden om naar haar dorpje terug te keeren, zoekt ze by haar moeije (tante) een onderdak, maar met de gemeenste beleedigingen wordt ze weggezonden. Zy ontmoet den duivel zelf. Moenen zoo noemt deze duivel zich wint Mariken voor zich, zy gaat met hem mee waarby zij het stom lokaas is, waar door de duivel de menschen by honderd tallen ten verderve brengt. Maar eineelyk verdriet haar dit leven en zy wil terug naar baar bloedverwanten, die ze in jaren niet zag. Moenen geeft toe omdat hy hoopt haar ouden oom ook te gronde te richten en dan eerst alle macht over Mariken heeft. Juist echter doet het verblijf te Nymegen alles anders worden. Want op de markt ziet Mariken het wa genspel van Masscheroen, waarin Gods groote genade blykt jegens de zondaars. Dan breekt het geweldige berouw bij Mari ken los; en de duivel weet geen anderen raad, dan haar hoog in de lucht mede te voeren en haar ziel-in-zonde te verderven. Maar dit mislukt. Want om het gebed van den oom tot Mariken en om Mariken's eigen berouw geschiedt het wonder, dat deze vreeseiyke val haar niet doodt. Dan gaat zy met haar oom naar den Paus die haar een boete oplegt. Drie zware yze- ren ringen zal zy. om hals en armen dra gen totdat deze vanzelf afvallen. Dan ge schiedt het tweede wonder. Na een leven van boete in een klooster is het Maria zelf die haar de ringen afdoet. Wij hebben tal van gunstige recensies over de opvoering van dit stuk gelezen, waarin wordt medegedeeld dat de veitoo- r.ing op een zeer hoog peil staat. Het ensemble speelt volgens het „Hbld." goed, rustig en met wijding. „De Tyd" schrijft dat de vertooning een indruk heeft gewekt, welke in onze dagen een kerkelyke apologie kan vormen. De „Maasbode" schryftDe regie bleek er in geslaagd te zijn door een in styl ge houden vertooning een verheven sfeer te scheppen. f Een concertavond. De gemengde zangvereeniging „de Volks stem", directeur de heer B. Vleugels, geeft Zaterdag 23 Januari, des avonds 8 uur, een concertavond in Grand Hotel „Britannia", ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan. Medewerking zal worden verleend door den heer B. Bleekrode, solo-violist te Amsterdam en eèn orkest, onder leiding van mevr. Brand—Bekker. Wy verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Leger des Heils, De heer A. G. Leewes, bevelvoerend offi cier van het Leger des Heils alhier, is in gelyke functie overgeplaatst naar Rotter dam. Scheepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip „Tartary", dat hier is binnen geloopen met machine- schade is, na volbrachte reparaties, heden van hier vertrokken. Het Amerikaansche stoomschip „Fluar Spar", komende van Sluiskil en bestemd naar Wilmington, ligt alhier op de reede wegens bekomen machineschade. MIDDELBURG. Weldadigheïdszegels. De opbrengst der te Middelburg verkochte weldadigheidspostzegels en -briefkaarten bedraagt 2381.60. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg heeft als legaat van wyien den heer J. A. Frederiks te 's-Graven- bage voor zyn museum ontvangen een por tret van Omar van Visvliet, raad en advocaat fiscaal van het college ter admiraliteit van Zeeland, van de hand van H. Berckman (1675). Verder is de verzameling verrykt met twee gekleurde prenten, voorstellende het huis van dr. Lucas van Steveninck te Middelburg vóór en na de beschieting op 10 Juni 1787 het eerste nummer der „Goesche Courant" van 2 Januari 1795 en aanteekeningen betref fende zonnevlekken, van C. Tevel (1816), Een Duitschland-avond. De afdeeling Walcheren van de Ned. Chr, Reisvereeniging heeft Woensdag 20 Januari een Duitschland-avond georganiseerd in de Bogardzaal te Middelburg. De heer M. K. W. Gerisch, directeur van de Duitsche Verkeersvereeniging te Rotter dam, een bekend spreker, zal vóór de pauze een lezing -met lichtbeelden (in 't Hol landsch) houden over de Eifel en Sauerland. Na de pauze volgen enkele prachtige films over dit gebied. De toegangsprys is zeer laag gesteld, zoo dat ieder kan komen zien en hooren. Men zie verder achterstaande advertentie. ARNEMUIDEN. Collecte diaconie Ned. Herv. Kerk. De door de diaconie der Ned. Herv. Kerk opgehaalde visschersbusjes hebben opge bracht de som van 512.55, terwijl de lyst d®r burgerij heeft opgebracht 287.25. Tevens werd door jhr. mr. Rademaker Schorer van Nieuwerkerk een gift geschonken groot 10Q, Totaal ontvangen 899.80. ZIERIKZEE. Loop der bevolking. De bevolking van Zierikzee bedroeg op X Januari 1931 6771 personen, nl. 3281 man nen en 3490 vrouwen. Op 31 December van datzelfde jaar 6792 personen, of een ver meerdering van 21 personen. Wijziging bijdragen woningbouw. Bij beschikking van de ministers van ar beid, handel en nijverheid en van finan ciën van 30 November 1931 is het maximum bedrag van de by Kon. besluit van 18Maarfc 1921 no. 74 aan de gemeente Vlissingen toegekende jaarlfoksche bydrage van 18.856.12, ter tegemoetkoming in het te kort op de exploitatie van 113 door do Woningbouwvereeniging „Gemeenschappe- lyk Belang" gebouwde arbeiderswoningen, met ingang van 1 September 1931 verlaagd "Y

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1