500 300 25 Groote Jaarlijksche Opruiming nnui prDUnnoT WOENSDAG 13 JANUARI Plaatselijk Crisis-Comité IVO.IO 70e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Matraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ÉËRSTÊ-BLAD STADS- EN PROVINCIEN1EUWS OOSTBURG. GOES. IVlet bon. INGEZONDEN STUKKEN 1932 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f repelr 75 ct., iedere regel meer 15ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood guldpn bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen de Heden werden door ons volgende giften ontvangen Personeel Pzem 17.40 Wekelijksche bijdrage politie - 5. Leerlingen Chr. Mulo - 4. De kaartclub „Kasian Orang" - 2.13 Wekelijksche bijdrage fa. BaarsSijbrants - 0.50 Vorige opgave - 1573.09 Totaal 1602.12 Een provinciaal Zeeuwsch luchtvaart- comité. Onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin is gisteren een vergade ring gehouden van vertegenwoordigers van het Walchersch propaganda-comité voor de luchtvaart en van de luchtvaart-comité's Schouwen—Duiveland en Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen, met een vertegen woordiger van de K.L.M. In beginsel is besloten tot het oprichten van een provinciaal Zeeuwsch Luchtvaart- comité. Gasthuis, Ia 1931 werden in het Gasthuis (gemeen telijk ziekenhuis) verpleegd 542 patiënten, inet 21.680 verpleegdagen, w.o. 20 huispa tiënten met 742 dagen. Er vonden 130 operaties plaats, terwijl 249 röntgen-foto's werden genomen. V. R. W. Britannia. Onder groote belangstelling en controle van en uit het publiek had gisterenavond de trekking van de loterij van „het Rijwielpad" plaats. Een keur-collectie prijzen door fabri kanten en leveranciers, zoowel uitv als buiten de stad, welwillend ter beschikking gesteld alsmede het als hoofdprijs tegen schappelijken prijs aangekochte Gazelle-rijwiel hebben daardoor een eigenaar gekregen. Gedurende de trekking werden de namen van de milde gevers bekend gemaakt. Gezien de kolossale medewerking, welke de V. R. W. bij haar actie heeft ondervonden, was het zeer op zijn plaats, dat de voorzitter, de heer J. P. van Krieken, daarover met een enkel woord nog maals zijn erkentelijkheid uitsprak. Een gezellig samenzijn, waarbij van allerlei artikelen nog flink geld werd gemaakt en de onvermoeide band „The Jolly 3ritanna- ders", onder leiding van Jan Pot, de stem ming op steeds hooger peil bracht, besloot den avond. Indien de avond ten behoeve van het Plaatselijk Crisis-Comité zóó slaagt als die ten bate van ons duinfietspad, dan zal onge twijfeld ook voor dat doel een mooie recette geboekt worden. Aangehouden. Door de Justitie te Middelburg is Dinsdag Jl. aangehouden J. E J. J., die destijds het bankiersbedrijf te Vlissingen uitoefende, en die er van verdacht wordt zich als firmant van de firma J. C. de Koster Co. te Vlis singen, te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van aan hem in die qualiteit toevertrouwde gelden. Hjj is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht, Een overplaatsing. De wachtmeester der Kon. marechaussee R. Rjjpma te Ootmarsum wordt naar deze gemeente overgeplaatst. De middenstand en de landbouwcrisis. Dezer dagen vroeg de heer J. Welleman te Krabbendijke aan „Handelsbelangen" te Soes, of de. Goesche middenstand ook invloed ondervond van de landbouwcrisis. Hierop heeft het bestuur van Handelsbelangen als volgt geantwoord r Waar de provincie Zeeland haar bronnen van bestaan hoofdzakelijk vindt in landbouw, tuinbouw en veeteelt, laat het zich gemakke lijk verstaan, dat nu deze bedrijfstakken ernstig door de heerschende crisis worden getroffen, ook de handeldrijvende midden-: stand hiervan groote nadeelen ondervindt. Hoewel bij dezen laatsten nog niet van een noodtoestand kan worden gesproken, is het vooral bij winkeliers ten plattelande reeds goed merkbaar, dat de nadeelige gevolgen van den benarden toestand in den landbouw niet zullen uitblijven. Allereerst worden aan het credietvermogen van genoemde bedrijfsgroep zware eischen gesteld, aangezien ook de landarbeiders door de crisis ernstig in het gedrang komen. Hoewel de landbouworganisaties hun leden hebben verzocht de loonen van hun perso neel niet te verlagen, is men op vele plaat sen hier toch toe overgegaan en is er geen tweede werknemersgroep op te noemen, waar de loonen zoo buitengewoon slecht zijn als wel bij de landarbeiders. Op vele dorpen wordt slechts 1.75 tot ƒ1.50 en zelfs ƒ1.25 per dag uitbetaald, waarvan dan nog de Zaterdagmiddag wordt afgetrokken, terwijl in vele gevallen bij regen de verdiensten geheel stop staan. Hierbij komt dan nog, dat de werkloosheid onder deze groep arbeiders sterk toeneemt, waarin slechts op heel enkele plaatsen door werkverschaffing of steun wordt voorzien en heeft de commissie voor werkverruiming, die ongeveer een jaar geleden in het leven werd geroepen, nog absoluut géén productief werk kunnen verrichten. De hierdoor ontstane noodtoestand wordt G r o e de ihgelegd 6099.— terugbetaald - 3694. meer ingelegd 2405.— Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 4. A Oostburg: ingelegd 13.416.37 terugbétaald - 9.834.23 meer ingelegd 3.582.14 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 11. Op staatsschuldboekjes werd ingelegd nominaal 1000.— Schoondpe: ingelegd 7134.06 terugbetaald - 895.— meer ingelegd 6239.06 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 2. IJ z e n d ij k e ingelegd 25.621.— terugbetaald - 2.121.54 meer ingelegd 23.499.46 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 11. De provinciale steiger te Katsche veer. Vanaf Maandag 18 Januari zal de nieuwe provinciale steiger te Katsche Veer (Zuid- Beveland) in gebruik worden genomen en kunnen daar weder auto's en andere voer tuigen wórden geladen en gelost voor den provincialen stoombootdienst op de Ooster- schelde, dus voor de lijn, die naar en van Zierikzee vaart. gemeente. Daarop werd hij toegesproken door ds. J. P. Post van Axel en den ouderling Louwerse namens de gemeente. Toegezongen werd Ps. 1214. Onderwijzers zonder betrekking. Bij de Canisius-Federatie, de vereeniging van R.-Kath. onderwijzersbonden in de drie bisdommen, waren op 1 Januari aangesloten 5034 leden, waarvan 550 zonder betrekking. Federatie-examens. Bij de in November gehouden examens der Federatie te 's-Gravenhage, zijn voor boek houden geëxamineerd 1372 candidaten, waarvan 514 geslaagd zijn. Deze getallen zijn voor de volgende vakken resp.: Ned. handelscorrespondentie 211 en 116Fvan- sche handelscorrespondentie 273 en 110 Duitsche handelscorrespondentie 668 en 279; Engelsche handelscorrespondentie 940 en 378Spaansche handelscorrespondentie 28 en 11Zweedsche handelscorrespondentie 2 en 1Esperandistische handelscorrespon- tie 5 en 5. RECHTSZAKEN Een beroofster veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft ar rest gewezen in de zaak tegen een vrouw, die terecht heeft gestaan wegens diefstal. In verschalende perceelen in de hoofdstad, waarin de vrouw achtereenvolgens had ge woond, waren lieden die daar kwamen be roofd geworden. Verscheidene klachten be reikten de politie en toen weer aangifte kwam van een berooving in een perceel aan de Bloemgracht, waar de vrouw zich het Op alle andere goederen belangrijke korting!! |||§f§Jf Ja 1 Lil I li IJ tl 1 zoodoende hoofdzakelijk afgewenteld op den kleinen middenstand, die door veel te groote en te lange credieten genoodzaakt is den handel gaande te houden. Hierbij komt dan nog de sterk verminderde koopkracht onder de landarbeiders, welke 'tweede schok ook door bovenbedoelde bedrijfsgroep moet wor den opgevangen. Het aantal insolvente winkeliers is dan ook sterk stijgende en krijgen de grissiers op hun beurt hierin het grootste aandeel voor hun rekening. De hierboven geschetste toestand wordt dan ook ongetwijfeld een ernstige bedreiging voor den handeldrijvenden middenstand. Rijkspostspaarbank. Opgave gedurende de maand December. Vlissingen: ingelegd 79.867.64 terugbetaald - 52.928.36 meer ingelegd 26.939.28 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 55. Op staatsschuldboekjes werd ingelegd nominaal 3500.— afgeschreven - 200. meer ingeschreven 3300. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 2. Middelburg: ingelegd 103.194.69 terugbetaald - 54.433.33 meer ingelegd 48.761.36 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 66. Op staatsschuldboekjes werd ingelegd nominaal 2400.— afgeschreven - 2200.— meer ingeschreven 200.— Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. Souburgi ingelegd 12021.56 terugbetaald - 4334.15 meer ingelegd 7687.41 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 6. Koudekerke: ingelegd 2870.26 terugbetaald - 316.64 meer ingelegd 2553.62 Breskens: ingelegd 77.534.34 terugbetaald - 6.812.46 meer ingelegd 70.721.88 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 7. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het be roep naar Rilland-Bath door ds. Ch. de Beus te Ten Boer. Tegen het vrouwenkiesrecht in de Ned. Herv. Kerk. Zooals reeds eerder gemeld werd, is de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te St. Annaland door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland uit het ambt ontzet wegens zijn weigering om mede te werken aan het vrouwenkiesrecht, waarna hij bij de Alg. Synode in hooger beroep is gegaan. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Oudemirdum is door het classicaal bestuur van Sneek wegens een overeenkomstige weigering schuldig verklaard aan overtre ding der kerkelijke verordeningen. Onder de lidmaten der Ned. Herv. Kerk is thans een petitionnement op touw gezet, om aan de Synode voor alle gemoedsbezwaarden ont heffing to verzoeken van het verplichte vrouwenkiesrecht. In de provincie Friesland hebben tot dus ver 388 lidmaten hun handteekening ge plaatst, in de overige provinciën 827 lid maten, zoodat het totaal 1215 bedraagt. Hieronder zijn 84 handteekeningen uit St. Annaland en 151 uit Oudemirdum. Ononderbroken voortgang. Het Zendingsbureau vraagt ons plaats voor het volgende De overgang van het eene jaar in hej an dere moge in allerlei arbeid een korte onder breking brengen als een oogenblik van ver ademing, het zendingswerk gaat voort en de behoeften daarvan dus evenzeer. Terwijl wij over het oude jaar de rekening natuurlijk nog niet precies kunnen opmaken, kloppen de vragen van het nieuwe jaar reeds weer aan onze deur. Ook dit jaar zal er bij een niet verhoogde raming toch 90.000 k f 95.000 iedere maand noodig zijn. De ervaring leert ons reeds gedurende vele jaren, dat de eerste maanden van het nieuwe jaar een zekere reactie te zien geven op de inspanning gedurende de laatste van het oude. Het is dan ook wel reeds zeker, dat deze Januari-maand ons niet het noodige zal geven. Niettemin gaan wij verder met even ononderbroken gang de nooden van het werk bekend te maken. De verrassingen zullen ook nu evenmin uitblijven als de moeilijkheden. Afscheid ds. Vanhaelen. Wegens vertrek naar Gerkesklooster-Stroo- bos nam ds. J. B. Vanhaelen te Hoek Zondag jj. afscheid, sprekende ove~ Hebr. VI4—8. Na de predikatie sprak de scheidende predi kant woorden van dank tot de afgevaardig den van de Classis Axel, daarna tot B. en W. der gemeente Hoek en tenslotte tot de laatst gevestigd had, meende de politie vol doende bewijzen te hebben om tot arrestatie over te gaan. Tevens werd in hechtenis ge nomen een vrouw, die door haar bezoeken in het huis van de eerste, deze in de gele genheid stelde haar slag te slaan. De beroofster en de andere vrouw werden door de rechtbank veroordeeld. Laatstge noemde, die voor de rechtbank had bekend en tegen het vonnis geen hooger beroep had aangeteekend, is voor het gerechtshof als getuige tegen de steeds ontkennende be roofster gehoord geworden en o.m. op haar verklaringen is deze thans veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, waarbij werd over wogen dat het feit, waarvoor de vrouw terecht stond, slechts een enkel was van een serie die wezen op een stelselmatig ge voerde beroovingscampagne. Aanval op een marechaussee. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 22-jarigen ar beider te Groesbeek, die op 29 November jl. een wachtmeester van de marechaussee, die hem wilde arresteeren, met een broodmes zwaar aan de rechterhand verwondde. De rechtbank veroordeelde hem tot negen maanden gevangenisstraf na aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was 1U» jaar. Het autoped-verbod. De kantonrechter te Breda heeft vonnis gewezen tegen "rie kinderen, die zich móes ten verantwoorden wegens het hinderlijk gebruik van een autoped op den openba ren weg. Alle verdachten werden aan hun ouders terug gegeven zonder toepassing van straf. Voorts beval de kantonrechter, dat de in beslag genomen speelgoederen zullen wor den teruggegeven. MARINE EN LEGER Benoemingen by de marine. Majoor-schrijver S. Spoelder tot opper- schrijver; kwartiermeesters J. Noorland. N. Jongeja. H. Melgers en P. Snel tot boots man korporaal-telegrafisten H. Verhage en C. J. Nederpelt tot sergeant-telegrafistkor poraal-torpedomaker P. A. v. d. Valk tot ser geant-torpedomaker schipper Th. P. A. Ka bel tot opper-schipperbootsman A. Brans tot schipper; sergeant-torpedomaker J. H. Schenke tot majoor-torpedomakerkorpo raal-machinisten H. G. Smit, F. A. Meijer, C. H. Liesker, D. A. van Dutfn en J. C. Nieuwland tot sergeant-machinistmajoor monteur G. Hauer tot opper-monteurser geant-konstabel J. E. Buenk tot majoor-kon stabel. ROHIHSE» /j Krijgsraad bij de marine. Bij Kon. besluit is de officier van admini stratie der le klasse bij de zeemacht, mr. G. H. van Driel, in verband met zijn uitzending naar Ned.-Indië, met ingang van 1 Februari 1932 ontheven van de opdracht der werk zaamheden van fiscaal bij den Krijgsraad de directie der marine te Willemsoord, en zijn, met ingang van denzelfden datum, be doelde werkzaamheden opgedragen aan den hoofdofficier van administratie der 2e klasse bij de zeemacht mr. D. Tollenaar, benoemd leer aar aan het Koninklijk instituut voor de marine. Regeling van de opleiding van dienstplichtigen voor den gasdlenst. Bij ministerieele beschikking is vastgesteld, dat met betrekking tot de opleiding voor den gasdienst de dienstplichtigen onderscheiden worden in gasofficieren, gasonderofficieren, gasontsmetters, gasverkenners en de overigen. Uit elke lichting zullen in den vervolge worden opgeleid per regiment infanterie 1 gasonderofficier, 7 gasontsmetters en 9 gas verkenners per regiment wielrijders 1 gas onderofficier, 5 gasontsmetters en 7 gasver kenners per regiment huzaren 1 gasonder officier, 2 gasontsmetters en drie gasverken ners per regiment veldartillerie 1 gasonder officier, 6 gasontsmetters en 5 gasverken ners per korps rijdende artillerie 1 gasoffi- cier, 2 gasontsmetters en twee gasverken ners per eerste regiment onbereden artille rie 3 gasonderofficieren, 24 gasontsmetters en 22 gasverkenners per tweede regiment onbe reden artillerie 1 gasonderofficier, 6 gasortt- smeters en 7 gasverkenners per korps lucht doelartillerie 3 gasonderofficieren, 26 gasont smetters en 7 gasverkenners per korps lucht** kustartillerie 1 gasonderofficier, 9 ontsmet- fcers en 6 gasverkenners per regiment genie- troepen 4 gasonderoffieren en 8 gasverken ners per korps pontonniers en torpedisten 2 gasonderofficieren, 7 gasontsmetters en 6 gasverkennersper luchtvaartafdeeling 1 gasonderofficier, 3 gasontsmetters en 3 gas verkenners. Voor deze opleiding zullen gedu rende vier maanden der eerste oefening per week een aanal uren worden uitgetrokken. Bulten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven DE GROENTE- EN FRUITVEILING, Mijnheer de Redacteur Mag ik nog een kleine plaatsruimte naa£ aanleiding van uw onderschrift? Ten eerste dank ik U voor uw tegenbe toog. Dit doorlezende, kom ik tot de gevolg trekking, dat ik op slechts één punt tegen gesproken word, en wel betreffende de savoijekool-procenten. Dit is misschien on gelukkig gekozen. Neem dan s.v.p. daar voor in de plaats spruiten, uien, sla, of iets anders, de rekening wordt ten deze nog ongunstiger. Hierover verder basta I U zegt verder dat er 350 leden overblijven zullen; ik geloof het anders. De uitkomst zal het leeren. En daarmee valt uw becijfering weg. En dan die 60.000 Zijn die enkel voor1 de kweekers in actie? Hebben de koopers ook voor 60.000 statie tegen 3 f 1800, met 2400 van de kweekers, is 4200 sta tiegeld per jaar? Is hier niet een particu lier voor te vinden, dan is de veiling van do' kistenmisère af. Mijn bezwaar tegen de 4 blijft echter, ik heb niet gesproken van het procentisch geheel, maar van elke 33 van genoemd product. Neen, ge kunt niet alles over de geheele som nemen. Want hoeveel producten (bloemen, savoije kool, enz.) worden los geveild? Daar is dan geen kistenhuur op. Dus drukt het vanzelf op de

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1