500 25 PLQUVIER. Opruiming Winter-Pantoffeis. Coöp. De Broederhand (U.A.) LEIETIEKUEIIK MAANDAG 11 JANUARI EERSTE BLAD ■No.»; 70e Jaargang; •1932 Ilium: Firma F. VAK DFIIF1DE Ir., hlslrnl 58-ED. Ilissinp. Itltl. ID. Pnliiltiiii U2I1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PR0VINCIEN1EÜWS ALGEMEENE op Dinsdag 12 Januari 1932 in „De Oude Vriendschap", Groote Markt. IERSEKE. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bii verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Effen losmaken 22. N. N- 2.50 J. K- 2.50 Wekelijksche bijdrage leerlingen openbare Ulo-school- 2.05 Personeel N.V. Stoom- wasscherij „Volhar ding" - 3. Vorige opgave - 1398.48 Totaal ƒ1430.53 WIE VOLGT Voor het Plaatselijk Crisis-comité. Door den penningmeester van het Plaat selyk Comité van het Nationaal Crisis-co mité werd ontvangen van den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, af- deeltag Vlissingen, 25 en van L. 1.25. V. R. W. Britannia. Evenals vorige maal heeft de feestavond van de af deeling Vlissingen van de Vereeni- ging Rijwielpad Walcheren Zaterdagavond gegeven, een enorme belangstelling getrok ken. Wel een bewijs, dat het saamhoorigheids- gevoel nog steeds over de Vlissingers vaar dig is. Onderhoud en verbreeding van het mooie fietspad door onze onvolprezen duinstreek vragen veel geld, en het mag dan ook een verblijdend niet genoeg te waardeeren ver schijnsel genoemd worden, dat het altijd dilgente afdeelingsbestuur steeds spontane medewerking van verschillende personen, vereenigingen enz. ondervindt, wanneer het een breed opgezette actie vormt, om pecunia te verwerven. In zijn welkomstwoord maakte de voorzitter, de heer J. P. van Krieken, hier van met veel dankzegging gewag en memo reerde daarbij inzonderheid de heeren Soe- rewijn, Höfelein en Van der Steen. Voorts wees hij op de aanwezigheid van een depu tatie van den Vlaamschen Toeristenbond, welk feit, verbroedering tusschen Noord en Zuid, alleszins verheugend mag heeten. Het program was gewijd aan muziek, in strumentaal en vocaal, en gymnastiek. Het gerenommeerde orkest Höfelein-Bekker, on der bezielende leiding van Theo Höfelein vergastte op populaire werken. Natuurlijk werd ingezet met den „Fietspad-marsch", door den dirigent-componist opgedragen aan de V.R.W. Voorts werden gespeeld fragmen ten uit de opera „Lohengrin" van Wagner, alsmede Weningers potpourri „Auf Wieder- hören". Deze laatste is al een heel dank bare compositie, een keurige bloemlezing van klassieke melodieën, waarvan het „Wiegen lied" van Brahms, subliem als cello-solo door onzen oud-stadgenoot Okko Bekker ver klankt, speciale vermelding behoeft. Voor de vertolking van alle orkestnummers hebben we trouwens alle lof en dat de meer dan stampvolle zaal er precies eender over dacht, bewees wel het spontane applaus. Met begeleiding van orkest bracht mej. Rie Bor een tweetal sopraan-soli „Solveijgs Lied" en „Ich liebe Dich" van Grieg ten gehoore. De soliste vestigde een indruk van vele goede eigenschappen, groote toewijding, schoone opvatting en welluidendheid. Haar even ongedwongen als warm succes noopte haar tot een toegift, waarvoor zij „Ungeduld" Van Schubert koos. De zangeres had en ont ving bloemen ook mevr. S. Höfelein-Bekker werd in den loop van den avond een bloem stuk aangeboden. TJit leden der vereeniging was een gemengd koor gevormd, wat zich met orkestbeeleiding de uitvoering van Eilenberg's „Die-.Mühle im Schwarzwald" (tekst van Jos. Pircher) tot taak had gestéld en zich daarvan ook op knappe wijze heeft gekweten. Dit uitstapje ttaar het schilderachtige Zwarte Woud beviel het enthousiaste auditorium zóó opperbest, dat het verder wilde. Koor en orkest gaven aan dien wensch gehoor en met Strauss' im- &er schoone en pakkende „Schonen blauen Donau" gingen we naar Wien, waarover de aanwezigen in geestdriftige vervoering ge raakten. Nóg was het niet genoeg. En met „Einmal am Rhein", het heerlijke Rijnlied, waarin mej. Annie Schlachter met muzikale intelligentie de solo-partij vervulde, keerden wij huistoe. Een stormachtige ovatie en ap- plaus-Iawine beloonden dirigent en uitvoe renden voov deze in treffenden climax ten gehoore gebrachte triade. Als cteeds was ook de dames-gymnastlek- vereeniging „Lichaamsontwikkeling" onder leiding van den heer L. van der Steen bereid gevonden het programma op te luisteren. En zij deed dit met een keur-collectie lenigheids oefeningen en een Turnerisches Kamaut, waarin studentenjool hoogtij vierde. Een geestig nummertje, wat mede door de typi sche costumeering, danig insloeg. Ook het optreden van L.O. wekte bij de aanwezigen wèl verdiende waardeering. Toen we in het Zwarte Woud verwijlden kwam burgemeester Van Woeldweren, in zijn hoedanigheid van voorzitter van het hoofd bestuur van V.R.W. en voorzitter van het plaatselijk crisis-comité, mededeelen, dat hij, alsmede de wethouders en de gemeente-se cretaris door omstandigheden verhinderd waren den feestavond bij te wonen. Openlijk wenschte spr. echter dank te betuigen aan de door het bestuur ontwikkelde activiteit, om middels uitvoering, loterij enz. de kas van de vereeniging te stijgen. De heer Van Woelde- ren dankte de heeren Höfelein en Van der Steen, zoomede alle medewerkenden in den ruimsten zin des woords en hoopte dat velen in het betere seizoen in de gelegenheid zul len zijn van het duinschoon te genieten. Daarna vroeg Vlissing's eerste burger of allen bereid zouden zijn een soortgelijken avond te geven ten bate van het P.C.C. en of De directeur, de heer Adriaan Hollaers, leidde zijn koor met vaste hand en bewees met dit concert weer, dat hij zijn zangers leert zingen. Een in vele opzichten te waar deeren concert en het tamelijk opgekomen publiek deed zulks, blijkens^ het spontane applaus, stellig ook. O. Het nieuwe kantoorgebouw van het Belgisch loodswezen. Sedert eenige maanden heeft het Belgisch loodswezen een nieuw kantoorgebouw be trokken aan den boulevard De Ruyter. Er bestonden reeds vele jaren plannen om het kantoorgebouw in de Beursstraat, dat niet meer aan de eischen voldeed, door een nieuw te vervangen. Men kwam tot de con clusie, dat een afdoende verbetering alleen kon worden verkregen als een geheel nieuw gebouw werd opgetrokken. De Belgische re geering heeft daartoe dan ook besloten en werd een stuk grond aan den boulevard De Ruyter aangekocht. In Maart 1931 werd, na gehouden aanbesteding, de bouw opgedragen aan den heer J. N. D. Bijl alhier. Sedert het laatst van October 1931 is het gebouw in ge bruik genomen. Wij hebben gaarne gebruik gemaakt van de tot ons gerichte uitnoodiging om het fraaie kantoorgebouw te bezichtigen. De inspecteur van het Belgisch loodswezen, de heer Stroband, heeft Zaterdag met ons een rondwandeling door het gebouw gemaakt. Aan de frontzijde maakt het gebouw een flinken indruk. Aan den ingang bevindt zich het wapen van België met de lijfspreuk in Vlaamsch en Fransch en daarboven „Bel gisch Loodswezen". Voor de verschillende afdeelingen van het loodswezen zijn afzonderlijke bureaux inge richt, o.a. voor den inspecteur, den ontvanger, ten Burg. en Weth. op totaal 700 of on geveer 10 per M2. De commissie van fabricage vereenigt zich met het voorstel. Een der leden betreurt het, dat de gem .ente voor deze oplossing grond in eigendom moet afstaan, te meer waar deze grond ligt aan den hoek van een vrij drukken verkeersweg. Waar hij even wel vernam, dat de heer Lindenbergh dezen verkoop als absolute voorwaarde stelt, zal hij zich ter bekoming van de dringende verbetering er niet tegen verzetten. Dat zelfde lid wenscht aan Burg. en Weth. te vragen of voor deze verkeersverbetering geen bijdrage van de KNAC is te verkrijgen. Naar aanleiding van de vraag der com missie hebben Burg. en Weth. zich alsnog tot de wegencommissie, waarin zoowe' 'e ANWB al de KNAC zijn vertegenwoordigd, gewend met het verzoek of zij bereid is in de kosten der transactie een bijdrage te ver- leenen en zoo ja, tot welk bedrag. De commissié van financiën deelt mede, dat zij zich met het ontwerp-besluit veree nigt. Zij zou er echter op willen wijzen, dat het wenschelijk is in het vervolg bij posten betreffende werkzaamheden eenige nadere omschrijving te geven, daar anders de juist heid ervan niet is na te gaan. Niet duidelijk is bovendien aan de commissie de post al- gemeene onkosten 200, naast den post onvoorzien en sociale wetten 290. De commissie vraagt daaromtrent nadere toe lichting. De meerderheid zou bovendien wenschen, dat het bouwterrein ter waarde van 700 ter beschikking der gemeente moet blyven in verband met de ontwikke ling van het verkeer. Zij meent, dat het daarom wellicht het meest gewenscht zou zijn, indien dit terrein in erfpacht werd uit- de aanwezigen dan in even grooten getale van hun medeleven zouden willen blijk geven, aldus bewijzende, dat allen helpen willen, waar te helpen valt. Een unisono-applaus was het antwoordAlzoo wacht ons dus een reprise van dezen avond, waarvoor wij, ge zien de doelstelling, onze verheugenis mogen uitspreken. Dat de geestdriftige toezegging geen opwelling voor het oogenblik zal wezen, daarvan zijn we overtuigd. „Een man een man, een woord een woord" heeft immers in Vlissingen steeds als een gulden waarheid gegolden. Moge dan ook eere-comité, comité enz. enz. getuigen, dat zij met de inwoners in alle lagen medeleven en medevoelen. Doch daaraan twijfelen we niet. Integendeel De feestavond werd besloten met een ge animeerd bal met attracties, welke er alle op gericht waren om geld in het laatje te bren gen en dat ook inderdaad gedaan hebben, dank zij de geschenken in de bontste ver scheidenheid, welke door winkeliers en ne ringdoenden welwillend ter beschikking wa ren gesteld. De dansmuziek was het Vlissingsche dans- orkest „The Jolly Britannaders" wèl toever trouwd. Dinsdagavond trekking der loterij en na pret Vlissingsch Mannenkoor „D.O.U." De Oude Vriendschap. Daar ook een andere uitvoering Zaterdag avond onze aandacht vroeg, hebben we het concert van ons mannenkoor niet in zijn ge heel kunnen bijwonen, doch we hebben dan toch vijf van de zeven cappellanummers van het aangename en afwisselende program ma gehoord. Men begon met het meer vertolkte „Haal Kabel" van Wettig Weisenborn, wat gevolgd werd door het in harmonie, beheerscht van toon en met accent gezongen „Geloof" van Wierts. Ondanks een tot het uiterst doorge voerde pianissimo werd de zuivere klank verhouding der stemmen niet verbroken. In dit koornummer vonden we het ensemble al bijzonder mooi. Ook het stemmingsvolle, me- lodieuse „Heimwee" van Heinn voldeed best, al bekoort dit bekroonde liedertafelwerk óns op z'n oorspronkelijken tekst oneindig meer. „Liebe Heimat, eure Heimat" klinkt toch veel inniger dan „Ach mijn dorpje"Het forte zingen leidde in Heinze's „Omhoog" tot iets ruws, het liooge register had iets „hau- chings". Daarentegen was het koor in de be geleiding (deels met bromstemmen) van de bariton-solo „Afscheid van Moeder" een prachtlied van een onbekenden componist goed op dreef en 't mag een gelukkige ge dachte genoemd worden, dit lied, wat reeds dertig jaar in het archief der vereeniging sluimerde, aan de vergetelheid te ontrukken. De solist bleek begaafd met een mooie, sym pathiek geluid en over een eenvoudige, na tuurlijke, zinvolle voordracht te beschikken. Alleen zijn uitspraak liet wel eens aan duide lijkheid te wenschen over,. den chef-loods, de klerken enz. Door het geheele gebouw zijn de vloeren en de trappen belegd met dagnolieth, een ge luid-dempend soort linoleum. Voor de loodsen zijn comfortabele zitzalen ingericht, waar zij in gemakkelijke zetels hun vrijen tijd kunnen doorbrengen. Op de verschillende verdiepingen treft men 4 ruime en luchtige slaapzalen aan, waar de loodsen hun beurten kunnen afwachten. De loodsen hebben ook gelegenheid in het gebouw een kuip- of stortbad te nemen. Door het geheele gebouw is centrale ver warming aangebracht. Op den boulevard kan het nogal eens spoken en als de storm tegen de ramen bul dert, hebben deze het hard te verduren. Daar is bij den bouw op gerekend en zijn de ramen zoodanig gemaakt, dat zij den wind goed kunnen orotseeren en zijn deze in specie in de muren ingebouwd. Als binnenkort de nieuwe meubelen in ge bruik worden genomen, zal het Belgisch loodswezen over bu-eaux beschikken, die in elk opzicht up-to-date mogen worden ge noemd. Wij hebben ook nog een kijkje genomen in het rusthuis, dat gelegen is naast de bu reaux. In dit rusthuis vinden de loodsen die te Ostende wonen, doch hier op hun beurt wachten, een tijdelijk verblijf dat hun alle gemakken biedt. MIDDELBURG. Stukken voor den gemeenteraad. Herhaaldelijk is in den raad aangedron gen op het brengen van verbetering in den uit verkeersoogpunt niet ongevaarlijken toestand op den hoek van de Zandstraat en Pottenbakkerssingel. Voor een bevredigende oplossing ter plaatse behoefden Burg. en Weth. de onontbeerlijke medewerking van den aannemer J. Lindenbergh Cz. te We- meldinge, die aldaar 270 M2. gemeentegrond in erfpacht had en bij het eindigen van het erfpachtsrecht op bedoelden grond en den daarnaast gelegen grond aan den Pot- tebakkerssingel een woning c.a. had staan. Burg. en Weth. zijn thans met hem, behoudens de goedkeuring van den raad, tot overeenstemming gekomen. Burg. en Weth. leggen een drietal teekeningen en een be- grooting van kost—1 voor de verbouwing van het hoek-perceel over en stellen voor om voor het daarvoor noodige bedrag van 2000 een tijdelijke geldleening aan te gaan. Uit de teekeningen blijkt dat waar er nu tusschen het hoekpunt en de trambaan slechts 1 meter ruimte is, waarvan 55 cM. stoep, dit volgens het plan zal worden een trottoir van 2 meer en dan nog 1.50 M tot de trambaan. Het terrein, dat wederom ter vrije beschikking der gemeente zal komen, is voldoende groot om daarop een behoor lijke woning te bouwen. De waarde schat gegeven. De minderheid zou zich in dezen liever van het uitspreken van een bepaalde meening willen onthouden, daar zij meent, dat beter naar gelang van omstandigheden kan worden gehandeld en zij verder van oordeel is, dat er niet te allen tijde naar moet worden gestreefd om gemeentegrond zooveel mogelijk in erfpacht te geven. Naar de meening van Burg en Weth. is er geen enkele reden om, in verband met de ontwikkeling van het verkeer, het bouw terrein van 700 in erfpacht te geven, aangezien juist op den hoek van de Zand straat en den Pottebakkerssingel door aan neming van het voorstel een belangrijke verkeersverbetering zal tot stand komen. Onder de som van 290.30 vallen on voorzien en kosten van loonbetaling bij re- genverzuim, kosten van te plakken zegels en dergelijke. De som van 200 omvat den gebruikelijken toeslag wegens belooning van het personeel van gemeentewerken en de op dat bedrijf vallende onkosten. Collectie mr. Jacobse Boudewijnse. De veilingsmeesters De Groot Hondius te Middelburg deelen mede, dat de inboedel van wijlen mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse zal verkocht worden op Dinsdag 10 Januari en daags daarna in het Notarishuis te Mid- burg, en wel Dinsdags van 104 uur de ge wone huishoudelijke inboedel en des avonds om 7 uur de boeken, terwijl de schilderijen en antiquiteiten zullen verkocht worden Woens dag om 1 uur. Het geheel, waarvan geen catalogus wordt uitgegeven, omvat een collectie antiquiteiten, antieke en moderne schilderijen, Engelsche. Fransche en Walckarsche platen, rechtsge leerde e.a. boeken, is te zien Zaterdag 16 Januari en Maandag d.a.v. Uitbaggeren van de vesten. Men is thans bezig den grooten baggermo len, die eenige maanden geleden met groote moeite van uit de gracht bij dè Langeviele- binnenbrug door de Baanstraat naar de vest te Middelburg is vervoerd er daar tusschen Langeviele- en Seisbrug baggerwerk heeft verricht, langs denzelfdeu weg terug te bren gen en verleden week heeft men het zoover gestuurd, dat de molen reeds weer bij het begin van de Baanstraat aan de zijde van het Bolwerk staat en daar op rails is geplaatst. Het is ook nu een heele karwei het gevaarte te verplaatsen. In de vest tusschen Lange- vielebrug en Winterstraat zet de kleinre bag germolen zijn werk nog voort. RITTHEM. Loop der bevolking. De bevolking van Ritthem bestond op 1 Januari 1931 uit 333 m. en 308 vr,, totaal 641 personen. Zij vermeerderde in 1931 door geboorte met 6 m. en 3 vr., totaal 9 per- Zfe voor agenda uitgereikte con vocatie (Ie pagina Jaarverslag). Gorgel droog met jV'YBERT bescherm» ieder jaar tegen ver* koudheid en catarrh» AUéétHnjDrl^Ineelejdoozer^^ sonen en door vestiging met 14 m. en 20 vr., totaal 34 personen. Zij verminderde door overlijden met 2 m. en 4 vr. en door vertrek met 15 m. en 22 vr,, totaal 43 personen. De bevolking bestond op 1 Januari 1932 alzoo weer uit 641 personen, nl. 336 m. en 305 vr. Er werden 9 huwelijken gesloten. J. Sinke f Op 79-jarigen leeftijd is alhier na een zeer kortstondige ziekte overleden de heer J. Sin ke, oud-burgemeester dezer gemeente. De heer Sinke was namens de anti-rev. partij raadslid van 6 September 1886 tot 1929, Nadat hij reeds in twee perioden wethouder was geweest, volgde met ingang van 29 Maart 1899 zijn' benoeming tot burgemeester, welk ambt hij tot 28 Maart 1929, alzoo gedurende 30 jaar, vervulde. Verder was de heer Sinke vanaf 1 Juni 1904 tot aan zijn dood ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Gedurende korter of langer tijd was hij ook bestuurslid der anti-rev. kiesvereeniging, van de Chr. school en andere corporaties. GROEDE. Loop der bevolking. De bevolking van Groede bestond op 31 December 1930 i 'b 1145 m. en 1163 vr., totaal 2308 personen. De bevolking vermeerderd© door vestiging met 80 m. en 70 vr. en door geboorten met 10 m. en 16 vr., totaal 176. Zij verminderde door vertrek met 91 m. en 83 vr., en door overlijden met 10 m. en 16 vr., totaal 200 personen. De bevolking bestond dus op 31 December 1931 uit 1134 m. en 1150 vr., totaal 2284 per sonen. Er werden 15 huwelijken gesloten. OOSTBURG. Overplaatsing. De wachtmeester A. de Jager van de bri gade Kon. marechaussee te Oostburg is over geplaatst naar Roosendaal. IJZENDIJKE. Loop der bevolking Ingekomen: W. Allaert, van Bier vliet A. de Poorter, van GroedeC. M, Vermetelen, van SchoondijkeM. IJsebaart, van SchoondijkeC. Antheunis, van St. Jan (B.) A. du Fossé, van Biervliet; F. Dhont en gezin, van AardenburgO. L. Ramelinck, van BiervlietC. M. Blaeke, van Aardenburg; C. Couque, van Water landkerkje K. van Damme, van St. Kruis P. C. Keukelaar, van Breskens; J. de Vos, van Schoondijke. Vertrokken: M. van Opdorp, naar GroedePh. Leclair, naar Watervliet(B.) P. Leenhouts, naar SchoondijkeO. L. van Staveren, naar AmersfoortE. A. Vermeire, naar Waterland—Oudeman (B.) I. M. van de Navoije, naar Waterlandkerkje; E. van Acker, naar Watervliet J. Meeuwsen, naar Waterlandkerkje.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1