:n EN AAS IJK laitei 64 ling Courant ibaar 5SINGEN niNG TWEEDE BLAD een een zen eek. 1 cent iT 82 <AGES. FEUILLETON De laatste Rit 1 cent 7 cent 9 cent 2 cent 3 cent o cent cent 9 cent t cent 9 cent 3 cent 3 cent 2 cent 5 cent 3 cent 9 cent 5 cent 9 cent cent cent cent 1 cent 1 cent laar ien 9 M ÏAAT 27. ETALAGE. van de Vrijdag 8 Januari 1932. No, 6. GEMEENTERAAD. Zitting van Vrijdag 8 Januari, des middags 2 uur. Voorzitter de heer C. A. van Woelderen. Tegenwoordig 17 leden. Afwezig de heer Eorije wegens uitstedigheid en de heer Huson. De voorzitter opent de eerste zitting van dit jaar met de volgende toespraak Geachte Raadsleden, Wanneer de stormbal in ons oude Europa uithangt, ligt Vlissingen aan de zoo be langrijke Scheldemonding in de internatio nale branding, dat heeft Keizer Karei V reeds in zijn politiek testament vastgelegd, Napoleon wist het en heeft het aan den lijve gevoeld en ook de wereldoorlog heeft er ons weer ernstig aan herinnnerd, In de abnormale naoorlogsche jaren heeft Vlis singen meer de nadoelen dan de groote voordeelen van zijn saillante ligging onder vonden, toch mogen wij wel zeggen, dat in de laatste, jaren door onze gezamenlijke inspanning Vlissingen tegen de verdrukking in gegroeid is. Hoe zal het echter in 1932 worden, nu de gansche maatschappij in haar voegen kraakt Hoe zal onze nationa le snelverbinding op Engeland den nood der tijden doorstaan, hoe zal ons groot scheeps bouwbedrijf, de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" het spook der werkloosheid weerstaan? Wij vragen het ons met groote zorg af. Maar het is in de Nieuwjaarsrede de ge woonte den blik terug te slaan over het af- geloopen jaar en daarbij zou het ondank baar zijn niet te erkennenT dat er toch ook in 1931 te Vlissingen belangrijke" zaken zijn tot stand gekomen, zoo heeft H. M. de Koningin op 17 April jl., vergezeld van H. K. H. de Prinses en Z. K. H. den Prins der Nederlanden de voltooide groote waterstaat kundige werken tot verruiming van de buitenhaven plechtig geopend. Nu de onteigening door den Staat der Nederlanden ten behoeve van de Konink lijke Maatschappij „de Schelde" tot stand is gekomen, zijn de toekomstige uitbreidings mogelijkheden voor deze maatschappij ver zekerd het ruime groote volgens de laatste j eischen geoutilleerde Christelijk ziekenhuis „Bethesda" werd 26 Augustus jl. in gebruik gesfcH, een groot openbaar coöperatief slachthuis met koelinrichtiug nabij de nieuwe buitenhaven zal over eenige weken gereed komen en in de bouwvakken was er het geheele jaar volop werkinderdaad, had niet de ernstige werkloosheid bij de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" voortdurend grootere afmetingen aangeno men en waren wij niet getroffen door den ondergang van twee oude gevestigde ban kiersfirma's, dan had 1931 tot de goedé jaren voor Vlissingen moeten gerekend worden. De bevolking steeg van 21.716 tot 21.750 op 1 Januari jl.een vermeerdering dus van 34 personen gedurende 1931de bevol king nam toe door 338 geboorten en ver minderde door 167 sterfgevallen, er vestig den zich 1750 en er vertrokken 1887 perso nen 357 ingezetenen behooren thans nog tot de Belgische nationaliteit. De gezond heidstoestand was gunstig in 1931, epide mieën kwamen met voor. De gewone dienst van het dienstjaar 1930 sluit met 'n voordeelig saldo van ƒ59.497.08, dat aan den gewonen dienst van 1932 ten goede komt. Afgezien van oude stedelijke gevestigde schuld, bedroeg onze gemeente schuld op 1 Januari jl. 1.831.500, een der laagste bedragen voor alle grootere Neder- landsche gemeenten, waarbij echter moet worden overwogen, dat wij geen groote ge meentebedrijven exploiteeren. Het restant Naar het Engelsch. 26) „Hij was met haar verloofdze zouden over een half jaar trouwen. Hij bracht een vriend als logé mee op de Manor en die hu, die won de genegenheid van mijn doch ter. Verder begrijpt u zeker die droeve ge schiedenis. Zij is gestorven." Na een Pauze ging mrs. Brotherton voort„Ik heb u dit verteld, om u te verklaren, hoe de i omstandigheden er toe hebben geleid, dat Alexander Wrighton hard werd. Maar hij is de trouwste vriend, dien ik, oude vrouw, ooit heb gehad. U is gelukkig te noemen." En mrs. Brotherton kuste haar teeder Voor het eerst sinds Dolly bij haar was. t „Ik heb mijn geluk vergooid 1" sprak Dolly tot zichzelve. „En toch zal ik hem geener- lei teeken van toenadering geven. Daar ben I ik ook te trotsch voor I Hij heeft mij nooit met een enkel woord van liefde ^gesproken. I i^isschien verlangt hij alleen een vrouw en een thuis en vindt hy mij zoo goed als ieder ander. Ik zou dan zeker evenzeer voor zijn wil moeten buigen als ieder, met wie in aanraking komt. Maar dit zaj, fr.é"* ^et lukken der leening van 1926 is van 5 op 41^ geconverteerd. Evenals het vorige jaar zul len 80 opcenten op de hoofdsom van de ge meentefondsbelasting worden geheven. Onze kaspositie verschaft ons gelukkigerwijze voorloopig geen bijzondere zorgen. De werkloosheid in de metaalindustrie, die in September 1930 is begonnen, heeft in onze gemeente in 1931 ernstige afmetingen gekregen, gemiddeld waren bij de gemeen telijke arbeidsbeurs 456 werkzoekenden in geschreven. In de laatste week van Decem ber zeis 650 personen, het gemiddelde werk loosheidspercentage van alle verzekerde ar beiders in deze gemeente steeg in 1931 tot 19 tegen 2.5 in het vorige jaar. In Mei 1931 werd een werkverschaffing ingesteld, waarvan de leiding na enkele maanden werd opgedragen aan de directie van de Nederlandsche Heidemaatschappij. Ruim 300 personen zijn korteren of langeren tijd by deze werkverschaffing werkzaam gesteld. De toenemende werkloosheid noopte ons in November jl. ook de rijkssteunregeling toe te passen, waardoor tot 26 December jl. aan ongeveer 110 „uitgetrokkenen" uitkeeringen zijn "gedaan. In 1931 is mede door den ver lengden uitkeeringsduur door de werkloo- zenkassen aan arbeiders in deze gemeente ongeveer 140.000 uitgekeerd, tegenover slechts ongeveer 12.000 in normale jaren. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs steeg het aantal aanvragen om arbeidskrachten in 1931 tot ruim 1500 tegenover 1100 in het vorige jaar. Het aantal tegen werkloosheid verzekerde arbeiders bleef evenals in 1930 ongeveer 2540 bedragen, verdeeld over 41 werkloozenkassen, waarvan de jaarlijksche gemeentelijke subsidie ongeveer 13.000 be loopt, die echter door de buitengewone stij ging der uitkeeringen over 1931 vermoede lijk nog met een extra-subsidie van onge veer 28.000 zal worden verhoogd. In 1931 zijn er 82 woningen voltooid, ter- wül begonnen is met den bouw van een complex van 21 woningen voor de Woning- bouwvereeniging „Goed Wonen". Een nieuw kerkgebouw voor de Hersteld Apostolische Gemeente is in gebruik genomen. De voormalige Kerkhofla'an, thans Kou- dekerkscheweg Oost, is geheel nieuw aange legd en voorzien van trottoir én rijwielpad. Mede in verband met den bouw van het ziekenhuis „Bethesda" zijn de nog ontbre kende de&len van de Sottegemstraat, de Eedestraat, de Steenhuisstraat en de Duij- vendrechtstraat aangelegd. Het riolenplan van het Ingenieurs- en Architectenbureau v/h Op ten Noort Scheffer is aanvaard, tengevolge waarvan uw raad een crediet heeft toegestaan voor het aanbrengen van het eindpompstation. In werkverschaffing zijn de volgende wer ken verrichtmeerdere weiden ten Noor den van het voormalige Fort „de Nolle" zijn watervrij gemaakt en in gereedheid gebracht om te worden beplant. Perskaden, noodig voor het opspuiten van terreinen ter weers zijden' van dé- trambaan tusschen den Sin gel en den West Souburgschen weg, zijn aangelegd. De rioolaanleg in de Anjelieren laan is voltooid, middengedeelten van Sin gel en Bloemenlaan en middengedeelte en kantstrooken van den Koudekerkschen weg zijn gereed gemaakt voor begroeiing met gras en plantsoen en twee sportvelden nabij den Koopmansweg worden aangelegd. Voor het badbedrijf werden in het volks- bad 25 cabines gebouwd. De verfraaiing van den Boulevard wordt voortgezet, het Noordelijkste gedeelte wordt bebouwd en op deze raadsagenda komt een voorstel voor om een ander gedeelte in werkverschaffing te verbreeden. De bebossching van de terreinen op en naby het voormalige fort „de Nolle" wordt voortgezet, in den loop van dit jaar zal nu sedert 1926 door den plantsoendienst bijna 16 H.A, nieuw beplant zijn ten Westen van den Vrijdomweg, hetgeen vooral be doeld is als toekomstige nieuwe attractie voor de badplaats. Het voortbestaan van het Christeiyk zie kenhuis „Bethesda", dat zoowel wat ligging als wat inrichting betreft, aan de hoogste eischen voldoet, loopt door zeer ernstige financieele moeiiykheden, ontstaan door groote verliezen geleden by de firma's Sie gers en De Koster, groot gevaar. Het Vlis- singsch ziekenhuis vraagstuk is daardoor eensklaps weer acuut geworden. HOOFDSTUK XVI. De Woensdag brak aan, een prachtige, heldere voorjaarsdag, ofschoon aan de lucht te zien was, dat er toch zeker nog regen zou vallen. De grond was nat en glibberighet zou dus vermoeiend rijden zijn voor de paarden; de zwarte van mr. Wrighton was blykbaar niet in een goede bul John werd er by geroepen, om het rus- telooze dier vast te houden, terwijl zijn meester Dolly hielp opstügen. Met de gezameniyke hulp van John en den groom werd de zwarte even tot rust gebracht, zoodat mr. Wrighton in de styg- beugels kon stappen. Maar onmiddellijk sloeg het paard toen weer uit en steigerde, zoodat hy tot Dolly zei „Ja, het is een bruut. Maar toch schynt Darton hem te willen koopen. Een ander heeft ook een bod naar hem gedaan. In ieder geval hangt de prijs, dien hij opbren gen zal, er van af, hoe hy zich nu vandaag houdt." ,,'t Is een slecht begin", meende Dolly. „Hy zal wel kalmeeren, eer wy de plaats van samenkomst bereiken." Maar de zwart- was en bleef onhandel baar, zoodat ze laat by Gallus Green aan kwamen. De eerste persoon, dien Dolly zag, was mr. Smithson. Hy keerde haar echter den rug toe. Lord Darton kwam haar onmiddellijk toesprekenhy was ook benieuwd, om te aten, hoe de zwarte zich hield, De financieele resultaten van den vee- en vleeschkeuringsdienst waren gunstiger dan in de laatstie jaren, zoodat er geen of slechts een zeer gering tekort op den dienst te ver wachten is. Door het in gebruik nemen van het openbaar slachthuis op coöperatie ven grondslag zal op het gebied der slacht- hygiëne een belangrijke verbetering ont staan; in den toestand der werkplaatsen, die nu nog meestal zijn ondergebracht in •de bestaande slachtstallen, "kan dan ook verbetering worden gebracht. Het Burgerlijk Armbestuur is omgezet in een gemeentelijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon, een verordening op het gemeentelijk bureau voor sociale zaken is vastgesteld. Uw raad heeft besloten de aan de Vlissingsche Duinwaterleiding Maat- schappy verleende concessie met ingang van 1 Juli 1932 op te zeggen met vaststelling der vergoeding voor de overname van' het bedrijf. Met genoegen stel ik ook dit jaar weer vast, dat ons gemeente- en politiepersoneel zijn taak met ijver encopgewektheid ver vult. Aan de onbezoldigde ambtenaren van den Burgerlijken stand'en aan onze vrij willige brandweer een bijzonder woord van dank voor hun belangeloozen arbeid. Bij de brandweer werd een nieuwe auto motorspuit aangeschaft en eenig verder materieel. De brandweer bluschte in 1931 drie uitslaande branden, ook werd nog voor 2 kleine branden groot alarm gemaakt. Voorts zijn gebluscht 3 binnenbranden, 11 straatbranden en begin van brand, 27 schoorsteenbranden en 5 bijzondere bran den. Met den verkoop van gemeentegrond is bij het Grondbedrijf een record bereikt, er is voor 120.145.50 grond verkocht, tegen 90.097.50 in 1930. Bij de groente- en fruitveiling nam het aantal leden toe van 440 tot 448, de op brengst der kleine veilingen bedroeg onge veer 2900 meer dan in 1930, die der groote veilingen 800 minder, er werd veel meer aangevoerd dan in 1930, echter by slechte prijzener zijn 146 kleine en 14 groote vei lingen gehouden. Daar de jaarlijksche be- langrüke tekorten het voortbestaan der ge meentelijke veiling in gevaar brengen, bevat deze raadsagenda een voorstel om'grootere bijdragen van de kweekers en van de koo- pers te vorderen. Voor het badbedrijf was 1931 een zeer ongunstig seizoen, dat verre by 1930 ten achter bleef, toch werd nog een kleine winst gemaakt. Van het zwemonderricht aan de leerlin gen der 6e en 7e klassen der lagere scholen en die der ULO-scholen is veel gebruik ge maakt, ruim 400 leerlingen hebben zich aangemeld. De resultaten van den cursus in heilgymnastiek op de lagere scholen zyn bevredigend. De cursusduur van de Avond school voor Nijverheidsonderwys is inge volge ministerieele beschikking zeer inge krompen. Een nieuwe vleugel aan de Oran- jeschool aan de Bloemenlaan van de Ver- eeniging voor Christelijk Lager Onderwijs is in gebruik genomen. Aan de alhier opgerichte Binnenvaart- sehool is subsidie toegekend. De Zeevaartschool „de Ruyterschool" werd in het afgeloopen jaar door 410 leerlingen bezocht tegen 394 in 1930, er werden in de verschillende cursussen 112 diploma's „be haald tegen 126 in 1930. De toestand van het binnerihavenbedrijf was in 1931 bevredigend. Het aantal zee schepen vermeerderde door den aanvoer van melasse met 47, het aantal Groningsche motorkoffen liep iets terug, het aantal schepen van de binnenvaart was tot begin October normaaldaarna liep het door den slechten economischen toestand terug. Het laden en lossen beperkte zich tot goederen voor locale behoeften, zooals steenkolen voor de Koninklijke Marine, het loodswezen en den provincialen stoombootdienst, ver der voor bouw- en wegenmaterialen, op 1 Juli 1930 nam ik tüdeiyk het directeurschap van het havenbedrijf op my, totdat het nieuwe bedrijf van de op te richten N.V. Haven van Vlissingen zou zijn georgani seerd, voorloopig is deze datum echter nog steeds niet in zicht. Voor het bunkerstation der Steenkolen Handels Vereeniging, dat sedert Mei 1927 aan den ingang van de nieuwe haven is Maar er was nog niets te beginnen met het dier. Terwijl hy juist bekend stond als zulk een goed springer, weigerde hij nu, het kleinste hekje over te gaan. En daar Wrighton hem toch er onder wilde krijgen, ging er heel wat tyd verloren en was het jachtgezelschap al lang van het veld vertrokken, eer zy er aan kwamen. Hy liet zich van het paard glijden en zei: „Onze laatste rit zal wel een mislukking zyn De zwarte dampte van de worsteling. Hy schopte naar de bruine, zoodra Dolly on voorzichtig even wat naderby kwam. „Bluft u op een veiligen afstand", raad de Wrighton. „De bruut schynt vandaag tot alles in staat 1" Maar daar stonden zy nuEr was geen mogelijkheid, om het gezelschap weer in te halen. „Wy moeten maar naar huis gaan", zei Dolly met een zucht. „Ik geloof ook, dat er niets anders opzit Tot besluit zullen wy nog een nat pak halen." Hy steeg weer op en nu eindelijk reed de zwarte kalm naast de bruine voort, t „Smithson was ook van de party", zei Wrighton. „Ja, ik heb hem gezien." „Hy sprak niet tegen u." „Neen." „U heeft heei f"waas gedaan, dat u hem bedankte; hy is de rtykste man hier uit den omtrek." gevestigd, is niettegenstaande de teruggang sedert September jl., het jaar 1931 een record jaar geworden. Er bunkerden 356 zeesche pen tegen 229 in 1930 en 238 in 1929. Deze v/aren verdeeld over de volgende nationali teiten 40 Nederlandsche, 50 Engelsche, 49 Zweedsche, 17 Grieksche, 81 Duitsche, 67 Noorsche, 11 Fransche, 18 Deensche, 2 Fin- sche, 1 Littausch, 2 Russische, 1 Belgisch, 6 Italiaansche, 4 Joego-Slavische, 5 Letsche, 1 Portugeesch en 1 Spaanseh zeeschip. Hoewel1 de nieuwe haven nog niet ge outilleerd is en nog niet geëxploiteerd wordt, is daar sinds kort toch reeds een kunstmestbedryf gevestigd, een der nieuwe loodsen is voor opslag van kunstmest ver.- huurd, eenige lichters kunstmest werden met behulp van de drijvende kraan der S.H.V. opgeslagen en 10 December jl. meer de het eerste zeeschip, de „Boskoop" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. aan den nieuwen kaaimuur om 3000 ton kunstmest te lossen. Dat de bunkerkolen en de kunstmest niettegenstaande de heer- schende crisis de nieuwe haven reeds zoe ken, voordat zij geëxploiteerd wordt, is een verblijdend voorteeken. Er is een aanvang gemaakt met het aan brengen van de kei- en klinkerbestratingen ter verharding van het nieuwe buitenhaven terrein en voor den toegangsweg daarheen. Dit werk kon nog niet worden voltooid, daar het leggen van de havensporen nog niet voldoende gevorderd is. Intusschen kan de verwachting worden gekoesterd, dat zoo wel de havensporen als de bestratingen in 1932 gereed zullen komen. De in verband met de havenverbetering uit te voeren spoorwegwerken tot wyziging van het station Vlissingen, welke door de Nederlandsche spoorwegen worden uitge voerd, zijn reeds ver gevorderd. Het nieuwe bordes voor de ponton van de booten der Maatschappy „Zeeland" en voor de nieuwe ryksponton, alsmede het verleg gen van de eerstgenoemde ponton en het verstrekken van de toegangsbruggen naar beide, welke werken van rijkswege worden gemaakt, zullen in de eerste helft van 1932 gereed komen. Daarmede zal de havenver betering dan in hoofdzaak zijn voltooid. Het wiachten is nu op het stichten van de N.V. Haven van Vlissingen, wij hopen en ver trouwen, dat daartoe het wetsontwerp met ontwerp-statuten en erfpachtscontract bin nenkort bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal worden ingediend Het „Verbreed kanaal" werd in verband met het vormen van een beteren toegang tot d® werf vian de Maatschappy „de Schelde" verruimd en verdiept. Van de nieuwe Buitenkeersluis werd in 1931 meerdere malen gebruik gemaakt. Voor den dienst van het Belgisch Loods wezen is een mooi kantoorgebouw aan den Boulevard de Ruijfcer gebouwd en geopend. Bij den Provincialen Stoombootdienst was het passagiersvervoer normaal, het gewone reïsvervoer toonde een kleine vooruitgang, het Vreemdelingenverkeer een kleinen achter uitgang, het automobielverkeer nam sterk toe. In aanbouw zyn nog twéé motorveerboo- ten, terwyl een kleine motorboot voor het vervoer van. post bij zwaren mist in gebruik gesteld is. Het nieuwe fraaie kantoorge bouw te Vlissingen is ingebruik genomen. In dien de voorgenomen opheffing van de lijn Vlissingen—Ter 'Neuzen werkelyk zou plaats vinden, zou dit in onze provincie alom zeer betreurd worden, temeer daar volgens des kundigen daarvan geen bezuiniging het ge volg zal zyn. Over het algemeen is het vervoer van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland", Ko ninklijk Nederlandsche Postvaart in 1931 niet slecht geweest, het passagiersvervoer was zelfs iets grooter dan het vorig jaar, het goe derenvervoer was ongeveer gelijk, het post vervoer ongeveer 5 geringer. Dat de finan cieele resultaten toch weinig gunstig zyn, is daaraan te wyten, dat over het algemeen in een lagere klasse wordt gereisd, dat de ont vangsten uit de overeenkomst met den vanuit den Hoek van Holland geëxploiteerden En- gelschen dienst door achteruitgang van ver voer sterk zyn verminderd, maar vooral door de depreciatie van het pond sterling en de onmogelykheid de bestaande sterlingtarieven te verhoogen door de concurrentie der ver schillende Engelsche Kanaaldiensten. De re sultaten der exploitatie door de Maatschappy „Zeeland" van het Grand Hotel Britannia „Hy beantwoordt niet aan myn ideaal. Hy bezit geen moed." „Omdat hy zich nu ééns door een onbe redeneerde vrees liet vervoeren „Wy behoeven mr. Smithson niet verder te bespreken." „Maar ik stel groot belang in u, miss Marston. Ik geloof, dat u niet beseft, wat u doet. U heeft niemand, om u met raad ter zyde te staan en u is nog zeer jong." „Toe, houd op 1" drong Dolly, maar te vergeefs. „Smithson heeft zoowat vyftien duizend pond per jaar. Hij is een aardige, knappe jongen en een vrouw zou hem om den vin ger kunnnen winden." „Waarom meent u toch, dat ik er zoo verstandig aan zou doen, Smithson te trouwen „Wel, uit werëldsch oogpunt be schouwd, is het 't beste, dat u zoudt kun nen doen „U weet", zei ze heel beslist en duideiyk, „dat ik. Smithson niet trouwen kan." „Wè,t weet ik?" vroeg hy en boog zich in het zadel naar haar over. „Ja, spreekW&t weet ik, Dolly?" „U weet, dat ik u lief heb." Zy bloosde niethaar stem haperde niet maar, toen zy die woorden gesproken had, wendde zy het gelaat af en zei, na een korte pauze „U is wreed, dat u my dit heeft laten zeggen, want u wist het. Ik wil niet, dat u yerder mee naar huis rydt. Ik verlang zelfs overtroffen die van 1930, het hotel werd we derom voor verschillende congressen en jaar vergaderingen gebruikt, o.a. voor het Neder landsche Landhuishoudkundig Congres, dat door Z.K.H. den Prins der Nederlanden werd bygewoond. Het vliegveld Vlissingen werd dezen zomer met veel succes als basis benut voor oefenin gen van militaire vliegtuigen uit Soesterberg. Het besluit om in het seizoen Donderdags geregeld het traject Oostende-Vlissingen te vliegen, kon niet worden uitgevoerd. In voor bereiding is nu een plan in de zomermaanden voor een vliegdienst RotterdamHaamstede Vlissingen v.v. By de P.ZB.M. werd ook dit jaar de cen trale wederom belangryk uitgebreid, de ma ximale belasting en de electriciteitsproductie namen met 8 10 toe. De tramiynen uit de Walstraat en den Nieuwendijk werden ver- wyderd, er werd een wachthuisje bij de bad plaats gebouwd. Bij de Koninklijke Maatschappij „de Schel de" bedroeg het aantal werklieden met inbe grip van losse arbeiders te Vlissingen en op buiten-karweien op 31 December 1930 2310, tegen op 31 December 1931 ongeveer 1775, met inbegrip van 104 „tydelijk" ontslagenen, wier aantal in de naaste toekomst sterk zal toe nemen. Het aantal ambtenaren bedroeg op 31 De cember 1930 296, tegen op 31 December 1931 ongeveer 300. Aan arbeidsloonen en salarissen werd be taald ongeveer 3/2 millioen gulden. Afgeleverd werden de onderzeeboot „O 12" voor het departement van defensie het mo- torschop „Kota-Nopan" voor den Rotterdam- schen Lloydhet motorschip „Dempo" voor den Rotterdamschen Lloydde onderzeeboot „O 13" voor het departement van defensie de motorbrandbluschboot „Havendienst VI" voor de gemeente Rotterdamde hoofd- en hulpmotoren voor het motorschip „Tosarie" van den Rotterdamschen Lloyd de motoren voor de onderzeeboot „O 15" van het departe ment van defensie16 land- en scheepske- tels. In het afgeloopen jaar is de werkvermin- dering, die reeds in 1930 was begonnen, in be langrijke mate in alle af deelingen verscherpt, zoodat thans op 31 December reeds ongeveer 700 man definitief en ongeveer 100 man tij delijk ontslagen zyn. Tenzij de algemeens toestand zeer spoedig een belangrijke verbe tering ondergaat, is in de naaste toekomst» nog ontslag op groote schaal te verwachten. Ook de kleine -ndustrieën hebben te Vlis singen onder de crisis te lijden, de Konink- lyke Electro Tinfabriek ligt nog steeds stil, de N.V. Fijnwerk is door de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" gekocht. Geachte raadsleden, ik moge er ten slottö op wijzen, dat althans de verhoudingen in den Raad en in het College van Burgemeester en Wethouders nie s te wenschen overlaten. Moge dit bestendigd blijven en vergunt mij u allen persoonlijk en mede den gemeente- 'secretai*is met uw gezinnen bij de jaarwisse- ling mijne beste wenschen voor het nieuwe jaar aan te bieden. De leden gaven blijk van instemming met deze toespraak. De heer Van Westen verzocht als oudste lid in jaren het woord en beantwoordde de rede van den voorzitter als volgt Mijnheer de Voorzitter, Als oudste lid van dezen Raad zij 't mij vergund u dank te zeggen voor het door u gegeven uitgebreid verslag over het afgeloo pen jaar. Wij leven snel en mij dunkt dat het eeri oude gewoonte is, de werkzaamheden van een voorbijgegaan jaar in verband met onze stad nog eens voor den geest te hooren brengen. Waar we in het begin van 1931 voor aller* lei vragen stonden, is, wat nu weer achter ons ligt, gëfthiedenis geworden, zoo zal het ook gaan met 1932. Wij staan niet stil, maar moeten verder en komen nu voor veel moei lijker, veel meer ingewikkelde vragen dan vo rige jar~n te staan, voor kwesties die een op lossing vragen, brandende kwesties, die met de thans nog te onzer beschikking staande gegevens alsnog niet kunnen opgelost worden. Waar we vorige jaren met moeiiykheden te kampen hadden, zijn wy deze toch met in spanning van In-achten en zuinig beheer te boven gekomen worden. Ook het afgeloopen jaar, we hebben het zoo juist gehoord, ge niet, u ooit weer te zien Zy gaf haar paard een tikje met de zweep en galoppeerde weg. .DollyMiss Marston I" riep Wrighton. Zy wendde het hoofd niet om en hield ook niet den teugel in. Zy hoorde, dat hy achter haar aandraafde en daarom dreef zy haar paard tot nog grooter spoed. Maar hy reed haar op zy en wilde den teugel van de bruine grijpen. Maar Dolly wilde zich niet gewonnen ge ven. Ze stonden nu bij een smalle sloot, die twee velden scheidde. Roekeloos sprong zij er overheen. Hy volgde maar..., een plons en ruiter en paard lagen te water. Het paard werkte zich er uit en by dit spartelen schopte hij zóó geweldig, dat de ruiter een trap op het hoofd kreeg, zy liet zich van den bruine glyden en zag, of zij ook hulp kon bieden Zy was sterk, anders zou zij nooit vol bracht hebben, wat zy nu deed. Mogelijk werd zij ook gedreven door een nog groo ter macht; athans, zy trad langs den kant van de sloot naar beneden en greep hem by de schouders Hij was bewusteloos. Het paard kwam behouden aan wal ent liep hard door, waarschynijk naar zyn stal. De bruine was rustig aan het grazen. Mi*. Wrighton was een zware man, dus oneer gewone omstandigheden zou zy hein immers onmogelijk opgetrokken kunnen hebben. Nu volbracht zy dit en liet zijn hoofd rusten op een graszode. {Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 5