500 300 25 VRKJOAG 8 JANUARI EERSTE BLAD Kunt Gij niet hukken? 70e Jaargang- 1932 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teief. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS USSINGSCHE COURANT ONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct De abonné's in 't bezit eenei ,^lis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—f regels 75 ct, iedere repel meer 15 ct gulden bij verlies van eiken anderen vinger gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger INGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ut nummer bestaat uit 2 bladen HL———— Muzikale kunst en radio. jfeet lid van de Eerste Kamer, de heer Efenri Polak, schrijft in „het Volk", dat de fdio op den duur een groot gevaar zal blij- te zijn voor de muzikale kunst, die in de (ncertzaal leeft De klankfilm heeft reeds het bestaan van Blooze „gewone" musici vernietigd, zoodat men zich wel drie maal zal bedenken, alvo rens zijn kind tot orkestmusicus te doen op- léden. De vrees is niet ongewettigd, dat de gijoote orkesten het op den duur niet tegen de radio kunnen bolwerken en dat het er voor de solisten hoe nger hoe bedenkelijker zal ~"ian uitzien. Want dat de radio velen ont- •Jnkelijk zou maken voor goede muziek, die nders deze nooit hadden leeren kennen, is jogelijk, doch dat deze kennismaking zou Éden tot muziekbeoefening en tot bezoek aan de concertzaal, zooals sommige radio- athousiasten beweren, acht ik een illusie. De feiten bewijzen trouwens, dat het een il lusie is. Wie het niet gelooft, steke zijn licht eens op bij handelaren in muziek-instrumen- ten en bij muziekleeraren. rTSMaar ook in dit gev; 1 kan men niet anders doen dan zwijgen en dulden. Er is niets tegen te doen. Het is de „vooruitgang" en wie zou dezen kunnen tegenhouden? Beroep in belastingzaken. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvul ling van de artt. 85 en 91 der wet op de In- Jéomstenbelasting l914,en van de artikelen 41 eh 49 der wet op de Vermogensbelasting 1892, toomede intrekking van art. 87bis van eerst genoemde en van art. 43 van laatstgenoemde wet. De toelichting zegt o.m. In de artt. 91 der wet op de Inkomstenbe- iting 1914 en 49 der wet op de Vermogens- ilasting 1892 komt een regeling voor, welke iogt, belastingschuldigen te weerhouden, zich op goed geluk met ongegronde bezwaren tot den raad van beroep te wenden. Bedoelde eling bestaat :aerin, dat een verhoogings- Z van 25 geheven kan worden over t, volgens de uitspraak van den raad, ten •echte betwiste belastingbedrag. Is het zaak, avontuurlijke beroepen tegen tjs gaan, evenzeer is het zaak te zorgen, dat de verhooging den bonafide rechtzoekende .et weerhoudt, zijn bezwaren voor den rech- ;r te brengen. Daarom bepalen genoemde •tikelen tevens, dat de verhooging niet ge- •derd wordt in een aantal genoemde ge len. Het onderhavige ontwerp vult deze artike. in in dier voege aan, dat de verhooging bo- mdien achterwege zal blijven, indien aan- lemelijk is, dat niet door opzet of grove on- jhtzaamheid van den appellant of zijn ge- .achtigde het bedrag, dat volgens appellant moeten worden geheven, te laag is ge- ild. Departement van defensie. Naar wij vernemen, zal te rekenen van 8 Januari 1932, gedurende de afwezigheid van [en minister van defensie in verband met liens reis naar Ned.-Indië, de minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken en andbouw, worden belast met de leiding van Ie aangelegenheden van het departement 'an defensie. Beurzen voor muziekstudie. De minister van onderwijs, kunsten en we renschappen brengt ter algemeene kennis, Jat in 1932 van rijkswege beurzen voor mu- liekstudie zullen worden beschikbaar gesteld, en behoeve van on- en minvermogende jon- ielieden van Nederlandsche nationaliteit, en vel a. twee beurzen, elk groot ten hoogste f 1500, voor jongelieden, van buitengewonen aanleg, die zich ter voltooiing van hun stu- iiën naar het buitenland wenschen te bege- iren; b. twee beurzen, elk groot ten hoogste f 750, ten behoeve van hen, die muzikalen lanleg bezitten, ten einde him de gelegenheid Le geven te studeeren in eenige groofce stad lier te lande, waar zij, ten genoegen van den minister, een cursus in het door hen ver- angd muziek- of zangonderwijs kunnen vol gen. Belanghebbenden zullen zich aan een exa men voor een daartoe ingestelde commissie dienen te onderwerpen. Sollicitanten voor een beurs, als bedoeld onder b. zullen alleen voor dit examen wor den opgeroepen, indien zij bewijzen kunnen overleggen, dat zij. hebben gestudeerd onder bekwame leiding en reeds een zekere hoogte in de techniek hebben bereikt. Zij, die voor een dezer beurzen in aanmer king wenschen te komen, behooren hunne gezegelde verzoekschriften daartoe vóór 10 Februari in te zenden aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Ontduiking van de benzinebelasting. De ontduiking van het bijzonder invoer recht op benzine blijkt hier en daar groote afmetingen te hebben aangenomen. In de omstreken van Gouda zijn de pro ces-verbalen niet van de lucht. Bahalve te Haastrecht zijn bekeuringen gevallen te Stolwijk, Reeuwijk, Moordrecht, Moercapelle, Schoonhoven en Bergambacht. In deze laatste gemeente werd bij één per soon zelfs 4100 L. aangetroffen. De ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen trekken er dagelijks op uit, gewapend met gepunte ijzeren staven, omdat zelfs de benzinevaten ingegraven in den grond wor den aangetroffen, om niet te spreken van andere listen, die te baat worden genomen. Ons is intusschen gebleken, dat de belas ting-inspecteurs niet onwelwillend staan te genover hen, die thans nog spoedig uit eigen beweging aangifte doen van niet aangege ven voorraden. De wet legde de verplichting op tot aangifte op 2 Januari 1932. In ver scheidene gevallen zijn naar men ons mede deelt, nadere aangiften gedaan en is geen be keuring ingesteld. Een ander punt is wellicht aan de aan dacht van hen, die benzine opsloegen, ont gaan. Bij eventueelen brand loopt de uitbe taling van verzekeringsbedragen ongetwijfeld groot gevaar. Dat is ook een factor, die ge wicht in de schaal kan leggen. z De Rijn-Schelde-verbinding. Ih zijn Nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en- Fabrieken te Rotterdam het volgende gezegd De bloei van de haven van Rotterdam is een nationaal belang van de eerste orde, ver klaarde meermalen de Nederlandsche regee ring. Niettemin heeft onze Kamer nog on langs gemeend, haar teleurstelling in een adres aan onzen minister van buitenlandsche zaken kenbaar te moeten maken over discus- siën in de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, betreffende kanaalplannen tusschen Rijn en Schelde, die bij verwezenlijking het evenwicht in de ontwikkelingsmogelijkheid van de beide groote Nederlandsche havens en Antwerpen ten nadeele van de eerstgenoem de verbreken moeten. Uit het oog wordt steeds verloren, dat Rotterdam's doorvoerver- keer van en daar den Rijn de basis vormt voor het zeeverkeer. Nederlandsche export en import via Rotterdam steunen daarop. Rotterdam kan slechts eerbied gevoelen voor de bijzondere energie en toewijding van België voor de belangen van de haven van Antwerpen. Nauwe economische samenwer king met België zal in Rotterdam krachtigen steun vinden. Toenadering aal echter alleen duurzaam kunnen zijn, indien de grondslag der overeenstemming leiden zal tot grooteren bloei van elk der partijen. Wij zijn de over tuiging toegedaan, aldus spr., dat deze ont wikkeling mogelijk is en wel in hoogere mate dan zonder samenwerking 't geval zoude zijn. Hulpverleening in crisis-nood. Door Burg. en Weth. van Rotterdam wordt den gemeenteraad een subsidie van 100.000 gevraagd ten behoeve van het plaatselijk co mité tot verstrekking van kleeding, dekking en schoeisel, welk comité, waarin mede de vakorganisaties vertegenwoordigd zijn, in overleg met Maatschappelijk Hulpbetoon de genoemde goederen verstrekt. Burg. en Weth. deelen mede, dat het in de bedoeling ligt er bij het Nationaal Crisis comité op aan te dringen ten opzichte van Rotterdam een ruimeren verdeelingsmaatstaf aan te leggen dan de toekenning van 10 cent per ingezetene per jaar zooals dat comité zich heeft voorgesteld. In een havenstad als Rot terdam wordt de bevolking door de crisis scherper getroffen dan elders. Het Nederlandsche volk zingt niet. Het „Comité van Zes", vertegenwoordigen de den Bond van Zangkoren in Friesland, den Bond van gemengde koren in Groningen en den Bond van koren in Drente, hebben zich in een schrijven tot den minister van onderwijs gericht, in verband met de alge meene klacht over de onbevredigende resul taten van het Zangonderwijs op de lagere school, waardoor zelfs de uitspraak„Het Nederlandsche volk zingt niet", allengs bur gerrecht heeft verkregen. Adressanten .geven den minister als hun gevoelen te kennen, dat ommekeer ten goede zou kunnen worden verkregen, wanneer de minister en toe kon besluiten, te willen be vorderen le. dat er bij de benoeming van onderwij zers meer ^an tot nu toe, aandacht werd ge schonken aan hun geschiktheid tot het ge ven van onderwijs in den zang 2e. dat voor het leervak zang op de lagere scholen een grooter aantal uren mocht wor den uitgetrokken 3e. dat het onderwijs in den zang en de muziekleer aan de opleidingsinrichtingen voor onderwijzers zoo noodig in dier voege werd gewijzigd, dat het zooveel doenlijk op practische leest werd geschoeid 4e. dat ook op de Ulo-scholen en scholen voor voortgezet en middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs het onderwijs in den zang en de muziekleer onder de verplichte vakken werd opgenomen hetgeen naar de meening van adressanten zeer waarschijnlijk tengevolge zou hebben, diat het lied in het leven van ons volk een belangrijker plaats zou gaan innemen, waar door zijn zegenrijke en beschavende invloed zich op krachtige wijze zou doen gevoelen. Weer relletjes in Enschede. De Twentsche correspondent van het „Hbld." meldde gisterenavond Door de afkondiging van het verbod van samenscholingen te Enschede is de rust al daar nog geenszins hersteld. Overal ziet men groepen menschen op de straten staan, die zich van het verbod weinig aantrekken. De politie treedt tamelijk soepel op en wanneer er niets bijzonders voorvalt, laat men de menschen rustig staan. Gisterenavond is het echter weer buiten gewoon rumoerig toegegaan. In tegenstelling met vorige avonden was het ditmaal zeer rus tig in de arbeiderswijk „Patmos". De relletjes hadden zich thans verplaatst naar de omge ving van de fabriek het Schuttersveld aan de Hengeloschestraat. Tegen half zes trachtten zich daar voortdurend groepjes menschen te vormen, die wilden wachten op de werkwil ligen die uit de fabriek kwamen. Een en an der had tot gevolg, dat de politie en mare chaussees voortdurénd moesten optreden. Er werden eenige charges uitgevoerd waarbij de menschen vluchtten in het nabij gelegen Van Heekpark, waar de charges werden voortge zet. Verschillende personen liepen klappen op. Opgeschoten jongens trachtten den boel op te zetten door gefluit en gescheld. Toen op een gegeven oogenblik met steenen naar de marechaussees werd gegooid, achtervolgde deze de daders. Toen weer werd gegooid, schoten zij met scherp. Direct daarop werd weer gescholden op de marechausseesdeze schoten nog tweemaal in de drukbevolkte straat, zonder iemand te treffen. Hoewel de politie onmiddellijk daarop eenige huiszoe kingen verrichtte, gelukte het haar niet de daders te vinden. Den geheelen avond is het in die omgeving rumoerig geweest. In de arbeiderswijk „Tubantia" werd een groot aantal lantaarns stuk gegooid. Toen er vanwege het gemeentelijke electriciteitsbe- arijf nieuwe lampen waren ingezet, werden er weer eenige vernield. Er werd toen om politieversterking gevraagd en spoedig arri veerde een aantal rijksveldwachters in een speciaal voor dit doel gereedstaanden vracht auto. Men veegde daarop de straten schoon. Uit eenige gangen werd toen weer met stee nen naar de politie gegooidachter de hui zen werd een onderzoek ingesteld, doch de daders bleven onvindbaar. Eenmaal loste de politie een waarschuwingsschot. In verband met de ernstige ongeregeldhe den zullende werkwillige arbeiders van de fabriek het Schuttersveld heden het werk niet hervatten. Politie (re) organisatie. Onder bovenstaand opschrift schrijft de heer Thomson, kolonel Kon. marechaussée b.d. in de „Bossche Courant" het volgende Van 1850 af wordt op politieorganisatie aangedrongen Waar ik reeds meer dan een kwarteeuw strijd in geschrift en in voordrachten enz. om aan de hand van een 26-jarige practische loopbaan als maréchaussee-offi cier tot betere politie-organisatie te komen, daar vraag ik een klein plaatsje in uw blad naar aanleiding van het zoo diep treurige feit, zoo pas te Kerkdriel afgespeeld. In 1904 en 1905 verloor de brigade-commandant der Koninklijke marechaussée te Hontenisse bijna het leven bij een treffen zijner pa trouille met Belgische visschers, (ik meen een 6-tal personen), die kans hadden ge zien de cape, waarmede die onderofficier gekleed was, over diens hoofd te trekken. Hy kon hoewel niets meer ziende toch nog zijn revolver afschieten van onder die cape en had het geluk een der aanvallers in een zijner oogen te schieten, waarop al len op de vlucht gingen, waarbij de mare chaussée der patrouille die het eveneens duchtig te verantwoorden had -- ook vrij kwam. Beiden waren gered. Jaren vroeg ik om afschaffing van dit zeer onpractisch kleedingstuk voor den po litieman; steeds en steeds weer, doch.... Bureaucratie werkt niet snel, Vergis ik mij Ml Wanneer dat stramme gevoel U het bukken belet, wanneer alles stroef en stram is in Uw spieren, ledematen en gewrichten, toch zult Ge een ander mensch zijn als Ge U behandelt met de zoo beroemde, pijnverdrijvende en verrassend snel genezende Kloosterbalsem. Gisternacht nog krom van de pijn. zult Ge vannacht weer heerlijk slapen en morgen zonder pijn zijn. akkers Kloosterb&lsemzoo goed" niet, dan is pas kort de cape aan het afster ven. De R. V. W. heeft nog zoo'n uitrusting stuk men zie wat de brave R.V.W. Tap, laaghartig afgeslacht, door dit kleedingstuk ondervond. Waar ik steeds betoogd heb „één man is geen man", daar is de juistheid dezer be wering weder geleverd. Onze mareehaussée- patrouille van twee hoofden, flink bewa pend, vormt.... een macht. De R.V.W. al leen op dienst uit te zenden, acht ik „im moreel", in hooge mate 's nachts. Het pleit tegen de organisatie van dat korps, uit vele kranige mannen bestaande. Het moet uit gesloten zijn, dat „tegen de gewoonte in", zelf uitgemaakt wordt er alleen op uit te gaan. Waren zij samen gebleven.... R.V.W. Tap zou waarschijnlijk nog tot de zijnen behooren. Zal „Den Haag" dit treurig voorval (denk ook nog eens aan de R.V.W.-affaire te Grootegast ik wees daarna op de bewa pening der R.V.W. misschien urgent ge noeg achten, om éindelijk krachtig in te grijpen.... om tot politie-organisatie te ko men? Te komen tot eenhoofdige politielei ding met opheffing van de „vele heilige huisjes", zoodat we eindelijk bevrijd zullen Worden van de vele „politiesoorten" die vrijwel als droog zand aan elkander hangen. Het ware te wenschen, doch ik heb helaas geen hooge verwachting, waar te veel Bu reaucraten in de residentie zijn, die allen het beste willen weten. De stoombootdienst Vlissingen-Ter Neuzen. Het bestuur der afdeeling Middelburg van de Vereeniging voor den Christelijken Han- deldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland, kennis genomen hebbende van het adres der winkeliersvereniging „Terneu- zen Klimop", waarin Ged. Staten verzocht wordt om den stoombootdienst op de Wester- schelde, het veer Ter NeuzenVlissingen ie behouden, heeft aan dit adres zijn volle in stemming. ,WeI uitvoer van levende bloemen. Wij vernemen nader dat de stoomvaart maatschappij „Zeeland" wel levende bloe men ter uitvoer naar Engeland aanneemt. Deze maatregel is slechts één dag van kracht geweest en wel op 5 Januari. Vlootaalmoezenier Albada Jelgersma. Men meldt aan „de Maasbode", dat de vlootaalmoezenier J. A. P. Albada Jelgersma alhier, wegens een nieraandoening in het St. Jozef-ziekenhuis is opgenomen. De toestand is niet ernstig en geeft geen enkele reden tot bezorgdheid. De „Dempo"-film. Gisterenavond werd voor de afdeeling Vlissingen van „Patrimonium" voor een 2eer talrijk en belangstellend publiek de „Dempo"-film vertoond. Deze schitterende film geeft te zien den geheelen opbouw van het nieuwste mail schip van den Rotterdamschen Lloyd, van af het ontwerpen in de kantoren der maat schappij „de Schelde", het leggen van de kiel op de helling tot aan de afvaart van de Lloydkade te Rotterdam voor de eerse reis naar Indië. Ruim 2 uur werd de aandacht ten zeerste geboeid door de opeenvolgende „kiekjes" op den bouw van het prachtige schip en in de verschillende afdeelingen der fabriek van de Kon. Maatsch. „de Schelde", het afloopen van het schip, de verdere gereedmaking aan den wal, de luxueuse inrichting, den proef tocht naar Rotterdam en het vertrek naar Indië. De film was welwillend beschikbaar ge steld door de directie van den Rotterdam schen Lloyd. He was een zeer leerzame en interessante avond. Ned. Reis vereeniging. Voor de afdeeling Walcheren der Ned. Reisvereeniging wordt Maandag a.s., des avonds 8 uur, in het Grang Hotel Britan nia, een lezing met lichtbeelden gehóuden door den heer dr. W. G. N. van der Sleen uit Haarlem. Als onderwerp voor deze le zing is gekozen„Vier maanden kampeeren in den Himalaya." Vlissingsch Mannenkoor „D.O.U." Door het Vlissingsch Mannenkoor „D.O.U.", directeur de heer A. A. M. Hollaers, wordt Zaterdag, des avonds 8 uur, een openbare uitvoering gegeven in „de Oude Vriendschap". Medewerking zal worden verleend door de revue- en cabaretclub „Kunst naar Kracht". Beide vereenigingen zijn voldoende bekend en zullen ook morgen haar goeden naam wel handhaven. De uitvoering zal met een bal worden be sloten. Scheepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip „Travelier", dat hier een lading hout heeft gelost voor Middelburg, is heden naar Londen vertrok ken. MIDDELBURG. Loop der bevolking. Het aantal inwoners steeg in 1931 van 18.395 tot 13.425, waarmede een einde is ge komen aan de reeks van jaren, waarin steeds een grootere of kleinere achteruit gang moet worden gemeld. Zoo bedroeg de vermindering in 1924 112 in 1925 100in 1926 148 in 1927 244in 1928 113 in 1929 52; in 1930 205. De vooruitgang is hiervan een gevolg, dat slechts 25 personen meer zijn vertrokken dan ingekomen, terwijl dit verschil in ge noemde jaren veel grooter was. De vooruit gang zou zeker van nog meer beteekenis zijn geweest als tegenover een vrij hoog sterftecijfer van 211, een niet zoo betrekke lijk klein geboortecijfer van 266 stond. Izaak Boasson en Zonen's Bank. Naar de „Midd. Ct." bij een kort onder houd met de directie vernam, moet de oor zaak van de sluiting der kantoren gezocht worden in de crisis, die over heel de wereld het bedrijfs- en bankwezen tegenwoordig bedreigt en teistert. Het voortdurend op vragen van groote deposito's, mede veroor zaakt door het feit dat andere kantoren hun betalingen staakten, en het daaruit ontstane en groeiende wantrouwen onder het publiek ecnerzijds, het langzaam voldoen aan hun verplichtingen door debiteuren en het aldus niet tijdig toevloeien van liquide middelen anderzijds, hebben tenslotte en zeer tot haar leedwezen, de directie moeten doen overgaan tot tijdelijke sluiting harer loketten. Het ligt in de bedoeling, zoo spoedig mo gelijk surséance van betaling aan te vra gen omtrent de grootte van actief en pas sief, of de verwachtingen van wat er van de vorderingen eventueel nog terecht zou kunnen komen, achtte men het voorzichti ger zich bij den huidigen stand van zaken nog niet uit te latenzoodra mogelijk zal de directie zich met een circulaire tot haar crediteuren richten. Bovengenoemde N.V. heeft aan haar cliën- tèle de volgende circulaire gericht „Tot ons leedwezen moeten wij U mededee- len, dat wij ons genoodzaakt hebben gezien bij de rechtbank te Middelburg surséance van betaling aan te vragen. De voortdurende toenemende opvragingen van gelden, de in de laatste tijden vrij geregeld afkomende lagere beursnoteering, de krach van vele andere financieele instellingen, die het vertrouwen van het publiek dermate schokten, dat dit huiverig was om orders op te geven en verder zaken te doen, hebben ons ten slotte in moeilijkheden gebracht, welke een momenteele stopping van ons be drijf noodzakelijk maakten. Wij hebben goede verwachting dat, indien de algemeene malaise niet grooter omvang aanneemt, en de beurs-noteeringen niet lager dalen, een voortzetting van hot bedrijf mo gelijk blijkt en de crediteuren, van wie eenig geduld zal moeten worden vereischt, bevre digd zullen worden. De moeilijkheden waarin wij thans verkee- ren, zijn geen gevolg van andere fouten ih

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1