500 300 25 DONDERDAG 7 «JANUARI No.S 70e Jaargang! UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 EERSTE blad STADS- EN PRQVINCIENIEUWS cfat voor BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ige landen bij wekeiijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkrop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De positie van onze gemeente. Een redacteur van het persbureau Vaz Dias heeft de burgemeesters van de grootste ge meenten van ons land geïnterviewd. Ook de burgemeester onzer gemeente heeft aan genoemden redacteur van genoemd pers bureau een uiteenzetting gegeven van den financieelen toestand. De burgemeester heeft verschillende me- dedeelingen gedaan, voornamelijk over de groote toeneming van de werkloosheid. Tengevolge van de huidige maatschappe lijke crisis, aldus verklaarde de heer Van Woelderen, is de positie van Vlissingen in vergelijking met het vorig jaar minder gun- itig te noemen. Op het industrieele leven in deze gemeente heeft de crisis haar nadeeligen nvloèd doen gelden, in het bijzonder op het erfbedryf der Koninklijke Maatschappij „de Schelde", welke met groote slapte heeft te kampen. Van de 2300 werklieden, die aan „de Schelde" werkzaam waren, moesten 7800 worden ontslagen. In 1931 is de werkloosheid, vergeleken met het vorig jaar, toegenomen. Bij de gemeente- ijke Arbeidsbeurs waren gemiddeld inge schreven 142 personen en ove- 1931 gemiddeld >06 personen. De gemiddelde werkloosheids percentages van alle tegen werkloosheid ver- ;ekerde arbeiders, bedragen in 1930 2.6 en in 11931 13.7 Over 1930—1931 werd door het iurgerlijk Armbestuur (Maatschappelijk i&ulpbetoon) wegens ondersteuning uitgekeerd 26.000 en in 1931 vermoedelijk ongeveer 42.000. In 1931 is een werkverschaffing ingesteld .an loon zal ongeveer 80.000 betaald wor den. Door de werkloozenkassen van de vel schillende vereenigingen is uitgekeerd in 1930 26.810dit zal vermoedelijk over 1931 be dragen f 110.000. Ter bestrijding van de werkloosheid ver dient het aanbeveling te trachten werkgele genheid te scheppen door het uitvoeren van openbare werken, waaraan in de toekomst behoefte zal bestaan. De financieele toestand dezer gemeente, aldus vervolgde de burgemeester van Vlissin gen is niet gunstig te noemen. Alle belas tingbronnen van eenige beteekenis zijn aan geboord. De begrooting voor 1932 met een eindbedrag van f 1.531.116 is door een hoogere raming van een balanspost 30.000 hooger dan het iaar te voren. Tengevolge van de nieuwe wet tot regeling van de financieele verhouding tusschen het ijk en de gemeenten geniet de Vlissingsche bevolking door de opheffing van de inkom stenbelasting en de invoering van de gemeen- ;efondsbelasting, eenige belastingverlaging. Daar do gemeente van het rijk slechts het door de wet gegarandeerde bedrag ontvangt als uitkeering van het rijk en bovendien 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting en 120—220 opcenten op de personeele belasting moet heffen, is zij door deze nieuwe wettelijke regeling zeer beperkt in de uitoefening van de autonomie der gemeente. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en, Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan Door den heer D. Kwaak, alhier, wordt aan gemeente te koop aangeboden een tweetal perceelen bouwland, ter oppervlakte van 1040 en 790 M2. tegen 1.25 per M2. Deze per ceelen liggen onderscheidenlijk aan de Anje- Uerenlaan en Boschjeslaan-hoek Hoogeweg. Waar wij het wenschelijk achten, dat het grondbezit der gemeente aldaar wordt afge rond en de koopsom redelijk is te noemen, lebben wij de eer U, overeenkomstig het advies van de commissie voor het Grondbe drijf, voor te stellen om bovenbedoelde per ceelen grond van den heer Kwaak, voor noemd, aan te koopen tegen 1.25 per M2., alzoo voor ƒ2287.50 ten behoeve van het Grondbedrijf. Ziekenhuis „Bethesda", Door den Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente alhier is het volgende adres aan den gemeenteraad gezonden De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Vlissingen heeft de eer zich tot uwe vergadering te wenden met het- volgende verzoek Sinds de opening van het ziekenhuis „Bethesda" bestaat te Vlissingen de theore- tiche mogelijkheid, dat alle protestanten Vvorden verpleegd in het ziekenhuis hunner keuze. Maar nog altijd is deze theoretische mogelijkheid in de praktijk niet tot haar recht gekomen. De on- en minvermogenden kunnen niet anders dan ten koste van gel delijke opofferingen naar het nieuwe zie kenhuis gaan, daar door het belangrijke subsidie aan het Gasthuis en bovendien door het zgn. getrapte tarief, welke beiden uit de publieke kas worden gedekt, in het Gasthuis een verpleegprys wordt berekend verre beneden den kostprijs. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente van Vlissingen heeft de eer met den mees ten ernst te verzoeken maatregelen te willen treffen, waardoor het mogelijk worde, dat on- en minvermogenden opgenomen kunnen worden in het ziekenhuis hunner keuze. De wijze, waarop dit zou kunnen worden gere geld, laat hij geheel aan uw gevoel van billijkheid en rechtvaardigheid en aan uw wijs beleid over. Namens den Kerkeraad voornoemd, E. H. BLAAUWENDRAAD, h.t. voorzitter. J. S. HARTJES, h.t. ass.-scriba. Plaatselijk Crisis-comité. Door den heer C. Kamermans, penning meester van het Plaatselijk Crisis-comité van het Nationaal Crisis-comité werd ont vangen van den heer W. een vulkachtel met tegelplaat. De stoombootdienst VlissingenTer Neuzen. Door het bestuur van de vereeniging „Ge meenschappelijk Belang" alhier, is adhaesie betuigd aan het door de vereeniging van win keliers „Klimop" te Ter Neuzen verzonden adres aan Ged. Staten van Zeeland, in ver band met de plannen tot opheffing van de lijn Vlissingen—Ter Neuzen van den provin cialen stoombootdienst. Door de vereeniging is tevens een afschrift van het adres gezonden naar het secretariaat van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer alhier, met het verzoek om ook adhaesie te willen betuigen. Geen uitvoer levende bloemen. De stoomvaart-maatschappij „Zeeland" neemt geen levende bloemen ter vervoer meer aan naar Engeland. De storm. Door den hevigen storm is gisterenavond de loodsdienst op de Schelde gestaakt gewor den. Het Engelsche stoomschip „Oiltrader" van Antwerpen naar Londen is gisterenavond bij de nieuwe haven aan den grond geraakt, doch zonder sleepboot-assistentie vlot geko men en heeft hedenmorgen de reis naar Lon den voortgezet. Door den storm, welke alhier gisterenavond en in den afgeloopen nacht heeft gewoed, werd een groot gedeelte van de straatverlich ting in de war gestuurd, waardoor verschil lende stadsgedeelten in het donker lagen. Volgens de politie-rapporten zijn eenige straatlantaarns vernield, terwijl verschillen de schoorsteenen schade bekwamen. Op de Houtkade vlogen op een oogenblik enke'e stukken zink de straat op, vermoedelijk af komstig van het dak van het stadhuis, ter wijl verschillende draden van de electrische geleiding, de telefoon en de radio-distributie werden vernield. De schutting, staande voor de school in de Wagenaarstraat ^erd vernield, zoomede een schutting aan de Kanaalstraat. Volgens een bericht van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt heerschte gisteren in het Kanaal van Vlissingen tot Cherbourg de storm met een kracht van d.w.z. 21 a 24 M. per seconde. De storm trekt met volle kracht oostwaarts over het land. Hij is vrij regelmatig. In Nederland bedraagt de windkracht 10, d.w.z. 15 M. per seconde. Het nieuws van den dag in beeld. In onze tijdingshal hingen wij de volgende foto's voorvan de tweede-hands automarkt te Rotterdam, waar de auto's bij handslag worden verkocht en men reeds voor 300 400 een prachtige wagen koopln kan, een teeken des tijdsde begrafenis van den ver moorden veldwachter Tap te Dreumeleen drietal opnamen van de Bisschopwijding te Venray van Mgr. Verriet, den nieuwen Apos- tolischen Vicaris van Curacao. Hierbij waren tegenwoordig Mgr. Jansen, Mgr. Hopman, Mgr. Aengenent en mgr. Diepen; de aankomst op Schiphol van „de Raaf", die een pakket orchideeën :edebracht voor H. M. de Konin gin eenige opnamen van den wielrenner Braspennix, die met Jan Pijnenburg den op Nieuwjaarsdag beëindigden Brusselscheri zesdaagsche wonresultaat van de „Bio- Vacantieoord"-collecte te Rotterdamde brand in de Lombardstraat te Rotterdam Bella Hopmans, de bekende violiste, vóór haar vertrek naar Indiëeen foto van Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, aan wien de laatste H.H. Sacramenten zyn toegediend. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bjj de Gem< ntelijke Arbeidsbeurs staan als werkzoekenden ingeschreven1 druk ker, 1 behanger, l loodgieter, 19 grondwer kers, 1 bouwkundig opzichter-teekenaar, 20 schilders, 2 stucadoors, 28 timmerlieden, 5 ververs, 3 vlechters, 4 stoffeerders, 3 meu belmakers, 1 machine-houtbewerker, 5 po- litoerders, 26 transportarbeiders, 89 losse arbeiders, 8 chauffeurs, 2 wasschers, 6 kleermakers, 5 schoenmakers, 343 metaal bewerkers, w.o. 134 tijdelijk, 6 bakkers, 1 slagersleerling, 2 koks, 1 banketbakker, 2 aides, 1 werktuig-bouwk., 1 slooper, 3 slee pers, 3 kellners, 19 kantoorbedienden, w.o. 4 vrouwelijke, 3 scheepsteekenaars, 3 werk vrouwen, 1 dienstbode, 8 portiers, loopers, enz., 1 teekenaar bekend met werktuigk en bouwk., 31 varensgezellen, 1 coiffeur, 10 metselaars, 8 opperlieden, 1 tuinman, 5 ma gazijnbedienden, 2 winkelbedienden. Totaal ingeschreven 696 personen (w.o. 63 personen in de werkverschaffing-). Vorige week ingeschreven 655 personen. Alzoo een vermeerdering van 41 personen. MIDDELBURG. 25-jarig bestaan der St Elisabeth- vereenigïng. Gisteren is het 25-jarig bestaan der St. Elizabethvereeniging te Middelburg feeste lijk herdacht. Des morgens heeft in de R.-K. kerk de ZeerEerw. heer pastoor Brügemann een Hoogmis opgedragen ter eminentie der jubileerende vereeniging. Des middags kwam met het bestuur der jubileerende vereeniging en haar geestelijk adviseur, pastoor Brügemann, een comité uit de parochianen bijeen in een der zalen van het gesticht der Eerw. Zusters Dominicanen. De heer J. A. M. Lambermont sprak na mens het comité het jubileerende bestuur toe, doch richtte *iich eerst tot d&a pastoor, die wel het beste weet welke goede werken door de vereeniging, waarvan hij 25 jaar ad viseur is, zijn verricht. Namens 't comité bood spr. den pastoor een fraaie mand vruchten aan, als bewijs van dankbaarheid voor wat hij als zoodanig heeft verricht. Vervolgens richtte spr. zich tot mevrouw Schlüter—de Nijs, die van de oprichting af presidente is en die een voorbeeld is van zelfopoffering en naastenliefde, nooit is haar iets te zwaar of te lang. Een tinnen vaas met roode rozen was de uiting van dankbaarheid. Ook tot mevrouw Meijer en mevrouw Rem mer, die beide ook 25 jaar in de vereeniging werkzaam zijn en resp. een geruimen tijd o.a. als secretaresse en magazijnmeesteresse, richtte spr. woorden van groote waardeering en bood ieder hunner ook een tinnen beker aan gevuld met roode'tulpen. Spr. wees er dan op, hoe al de leden van de vereeniging een mooi voorbeeld geven o.a. door haar geregelde bijeenkomsten, waar kleertjes enz. worden vervaardigd, de belan gen van het doel der vereeniging worden be sproken en niet minder door het huisbezoek. Vele tranen hebben zij reeds gedroogd, vele zwakken versterkt. Spr. hoopt, dat zij nog lang tot Gods eer en tot heil van haar zielen leven op deze wijze mogen voortgaan. Spr. overhandigde hierna aan de penning- meesteresse, mevr.*Larsen, een enveloppe met ingekomen giften. Mevrouw Schlüter—de Nijs, presidente der vereeniging, bracht dank aan God voor den steun bij het werk voor de vereenigingaan den pastoor, die oprichter der vereeniging is, voor zijn adviezen en medewerking in al die jaren. De ZeerEerw. heer pastoor Brügemann zeide nu maar een kort woord te willen spre ken, omdat hij op het feest zelf dit uitvoeri ger hoopte te doen, maar reeds nu bracht hij dank voor alles wat de dames hebben gedaan, voor de eerste vereeniging, die hij te Middel burg oprichtte. Hierna ving de eigenlijke receptie aan, waarop zeer velen hun opwachting kwamen maken en hun gelukwenschen aanbieden. Onder hen waren o.a. de Commissaris der Koningin, mevr. Dumon Tak—van Trigt vertegenwoordigers van het R.-K. kerkbe stuur, het R.-K. armbestuur, de Vincentius- ei andere R.-K. vereenigingen, van de ver eeniging Moederlijke weldadigheid, van de Vereeniging tot bescherming van Zuigelingen enz. enz. Maar ook in anderen vorm is blijk gege ven van het medeleven met de vereeniging en dan doelen wij op de véle bloemstukken, waarvan wij noemen die van de Hanse, van de St. Elisabethvereeniigng t i Vlissingen, van de Moederlijke weldadigheid, van het R.-K. kerkbestuur, van de Vincentiusvereeniging, van het R.-K. armbestuur, van de R.-K, va- cantiekolonies, van den St. Petruskring, enz. De burgemeester had bericht van verhin dering gezonden, doch schriftelijk zijn geluk wenschen aangeboden. De eigenlijke feestviering had des avonds in den Schouwburg plaats, waar de talrijke Waf de borstel is vo2£ tanden - 25, 45 en 63 Cl!Uw keel. aanwezigen werden welkom geheeten door den heer Lambermont, die o.a. mededeelde dat de pauze wat langer dan gewoonlijk zou duren, omdat men dan wilde trachten de kas der vereeniging wat te stijven. Hierna nam de Zeereerw. heer pastoor Brügemann het woord en herinnerde er aan, dat toen hij in 1906 als pastoor naar Mid delburg kwam, er waren het R.-K. armbe stuur, dat groote zorgen had, de Vincentius vereeniging, die voor groote schulden zat, doch dat er toch nog werk over was speciaal ten behoeve der kraamvrouwen en kinderen. Waar de mannen hun handen vol hadden, richtte spr. zich tot de vrouwelijke parochia nen, onder wie hij er kende, die reeds in den geest der St. Elisabethsvereenigingen werk zaam waren, en zoo kwam het tot stichting der vereeniging. Spr. wil niet de loftrompet steken, maar meent, dat men af en toe een opwekking als van een feest als dit kan uitgaan noodig heeft. Spr. richt zich dan tot de dames, die 25 jaar aan het werk mede helpen en in het bijzonder tot mevrouw Schlüter, die bij haar groot gezin en drukke zaak, nog tijd vond en vindt voor het werken onder de armen. Spr. heeft zich tot Z.H. den Paus gewend met verzoek mevrouw Schlüter een onderscheiding toe te kennen en onder groot applaus deelde hij mede, dat mevrouw Schlüter is benoemd tot ridder in de orde Pro Ecclesia et Pontef^e, en gerechtigd het gou den kruis te dragen. Spr. verzocht mevrouw op het tooneel te komen en spelde haar het kruis op de borst in de hoop dat zij het nog lang moge dragen en dat het werk van de vereeniging onder Gods zegen moge worden voortgezet tot heü van de dames en de armen. Hierna kon met het feestprogramma wor den aangevangen en wel met een door enkele dames op bekende wijzen gezongen Rijm kroniek van mej. I. Meijer, waarin lof wordt gebracht aan de vereeniging, aan haar gees telijk adviseur, aan het bestuur en in het bijzonder aan de juist gedecoreerde. De hoofdschotel wa's de opvoering van een blijspel in drie bedrijven ,,'t Schoon geschenk van Tante Kaat", door leden van het R.-K. dilletantentooneel. Loketten gesloten. De N.V. Izaak Boasson Zönen's Bank te Middelburg en Oostburg, heeft heden haar loketten gesloten. De directie ove-weegt maatregelen om de zaken voort te zetten. Naar de directie nader mededeelt, zal ver moedelijk surseance van betaling worden aangevraagd. Instellingen van openbaar nut. De minister van financiën heeft op de lijst van instellingen van openbaar nut, bedoeld bij art. 123, eerste lid, onder b., der Ambte narenwet 1929, geplaatst de Hulpbank te Middelburg. De storm. In de Schuiffelstraat te Middelburg is een dak ingewaaid van een kolenpakhuis. Het dak kwam terecht op den zolder van een in aanbouw zijnde bakkerij, gelegen naast het pakhuis. Aan dit nieuwe pand werd ernstige schade toegebracht. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. De bevolking van Koudekerke telde op 31 December 1930 1834 m. en 1887 vr., totaal 3721 personen. Er hebben zich gevestigd 108 m. en 126 vr., en er werden geboren 43 m. en 32 vr., samen 151 m. en 158 vr. Er vertrokken 122 m. en 133 vr. en overleden 20 m. en 19 vr., samen 142 m. en 152 vr. De bevolking vermeerderde dus met 9 m. en 6 vr., samen 15 personen, zoodat de bevol king op 31 December 1931 bedroeg 1843 m. en 1893 vr., totaal 3736 personen. ZOUTELANDE. Loop der bevolking. Ingekomen: G. Porton, van 's-Gra- venhage. Vertrokken: K. Kohle, naar Am sterdam, De bevolking der gemeente Zoutelande be stond op 1 Januari 1931 uit 438 m. en 387 vr., totaal 825 personen. Zij vermeerderde door vestiging met 18 m. en 18 vr., en door geboor ten met 11 m. en 8 vr., totaal 55 personen. Zij verminderde door vertrek met 23 m. en 19 vr. en door overlijden met 2 m. en 2 vr., to taal 46 personen. De bevolking bestond op 31 December 1931 uit 442 m. en 392 vr., totaal 834 personen. GOES. Zïekcnhuisverpïeging op Zuid-Beveland. Het aantal leden der Vereeniging voor zie kenhuis verpleging op Zuid- en Noord-Beve land is in 1931 gestegen met 3824 tot 12.154, Er zijn thans plannen in bespreking om to geraken tot een provinciale federatie van ver eenigingen voor ziekenhuisverpleging in Zee land. Besmettelijke ziekten. In de week van 29 December tot en met 2 Januari zijn in onze provincie voorgekomen 3 gevallen van roodvonk en wel 1 in ieder der gemeenten St. Jansteen, Ter Neuzen en Vlis singen en 1 geval van diphtherie te Wol- phaartsdijk. Rundveefokkerij. Door Ged. Staten zyn benoemd in de pro vinciale commissie ter bevordering van de rundveefokkerij in Zeeland, de heeren R. L van Waes te Zuiddorpe en D. Koopman Pz, te Nieuwerkerk. De nieuwe zeesluis te Ter Neuzen. De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt Geruimen tijd geleden reeds is bij de Ka mer een wetsvoorstel ingediend, strekkende tot een belangrijke uitbreiding van het grondgebied der stad Gent door de annexatie van een breede strook grond, gelegen langs heen het zeekanaal GentTerneuzen, tus schen Gent en <ie Nederlandsche grens. Deze uitbreiding wordt noodig geacht voor de ont wikkeling van de Gentsche zeehaven. Een aanzienlijk deel van het te annexeeren ge bied zou bestemd worden voor de vestiging van industrieën op den rechteroever. Op den linkeroever, langsheen het kanaal, bevinden zich reeds een 70 fabrieken. De burgemeester van Gent, Van der Stegen, en de wethouder der haven, Siffer, hadden Woensdagmiddag een onderhoud met minis ter-president Renkin, bij wien zy met succes aangedrongen op een spoedige behandeling in het parlement van hoogergenoemd voorstel. Na afloop van dit onderhoud informeerden wij by den heer Van der Stegen naar den stand van het vraagstuk der door Gent zoo vurig verlangde nieuwe zeesluis te Terneuzen, Naar de Gentsche burgemeester ons verze kerde was ditmaal van deze sluis geen sprake geweest. Zijn vroegere standpunt, volgens hetwelk de kwestie der zeesluis te Terneuzen en de andere Nederlandsch-Belgische onder handelingen als twee geheel van elkaar ge scheiden vraagstukken moesten worden be schouwd, bleek hij trouwens te hebben prijs gegeven, want in antwoord op een door ons gestelde vraag zeide hij woordelijk ,,De ver wezenlijking van onzen wensch inzake de nieuwe zeesluis te Terneuzen zal op tijd en stond gebeuren. Het is een kwestie van op portuniteit, welke thans deel uitmaakt van het ensemble der Nederlandsch-Belgische on derhandelingen. Mislukken deze onderhande lingen, dan zal het nog tijd zijn om de zaak apart te berde te brengen." Deze verklaring werd door wethouder Siffer die ons ook nog mededeelde dat het haven- verkeer te Gent, trots de oeconomische crisis, slechts met ongeveer 12 pet. is afgenomen ten volle beaamd. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is aan den loodsschipper der 2e klasse J. Kly'n de eeremedaille, in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau, verleend. DE INTERNATIONALE POLITIEKE TOESTAND. De buitenlandsche persvereeniging te Lon den heeft gisteren den Engelschèn minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, een noenmaal aangeboden. De minister heeft een rede gehouden over den internationalen politieken toestand. Binnen de eerstvolgende vier weken, aldus de minister, zullen drie groote conferenties aanvangen en op iedere conferentie zal het Foreign Office een belangrijke rol spelen. De datum voor de herstelconferentie is nog niet definitief vastgesteld. De Britsche regeering zal het als een groote verlichting beschou wen, wanneer de conferentie zoo spoedig mo gelijk zal kunnen worden geopend, a'angezien

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1