IPPEN FLINK PAND1 AN DE SANDE 7 TWEEDE BLAD KOOP: emmerolie TILLY. Middelburgsche hannij v. Stoomvaart GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON De laatste Rit \N AMSTERDAM i, 6 Januari, 3 uur. sche Beurs had heden een P p dan sinds geruimen tüd 1 stemming was vast en de aanmerkelijke uitbreiding asfce tendenz van Duitsche I. de markt steun en het erichten van de schulden- iger worden beoordeeld. In aden de grootste omzetten de noteering zich kon her-j' erikaansche soorten lagen iunstzij de-aandeelen waren 's als verschillende van de x>rten waren hooger. Unie trokken iets aan. Suiker- j verbeteren. H.V-A.'s liepen op. Rbberaandeelen lagen I ie. Tabakken waren stil,: asten kant. Boetons golden! ter. De Obligatiemarkt was he waarden waren vast, 'ondsen waren stil, dochf JANUARI DONDERDAG Wit Flanel ama Flanel in Geel Katoen Luiergoed esten stand v. Vlissingen, doeleinden geschikt, el 8 Meter breed, staande aat 82. 1 Februari eg te aanvaarden, ragen Walstraat 96, Vlissingen. ir gevraagd ruim BOVENHUIS n stand, van alle gemak- zien. Brieven iett. M. Z. Vliss. Courant". ange dames vragen enkele >f heeren, genegen een 1RSUS te volgen. Brieven l. E., bureau „Vlissingsche dken Salon-Pathéfoon met 100 nummers. Adres \lbion. Singel 286. ïtte of Benedenwoning 'evraagd. Brieven letter lureau .Vliss. Courant" n-Middelburg-Rofterdam schengelegen plaatsen ER VAN PASSAGIERS, •EDEREN EN VEE v.Midd. v. Rott, ari 1932 v.m.uur vm. uur lag 7 8 8 8 ii 8 12 8 Iagl4 8 15 8 rmatiSn te bekomen N.V. Transport- en Exp, 1. v.h. Erven G. VOS, Telet J72862018. ■g B. EENHOORN, Tel. 153 V. OOSTERHOUT, Tel. 283 BUITENHEK, Telel 101, van Woensdag 6 Januari 1932. No, 4, leerplichtwet. Burgemeester en Wethouders van Vlissih- gen herinneren ouders en verzorgers van leer plichtige kinderen (kinderen, die den leeftijd van 7 jaar hebben bereikt en dien van 14 jaar nog niet hebben overschreden)die om ge zondheidsredenen of wegens het geniéten van huisonderwijs niet als leerlingen óp een schóól voor lager onderwijs zijn ingeschreven, aan hunne verplichting om daarvan aangifte te doen ter gemeente-secretarie, le Afdeeiing (Kamer nr. 7) en wel vóór 1 Februari a.S. Vlissingen, 6 Januari 1932. Burg. en Weth. voornoemd, Van woelderen, De Secretaris, F. BISSCHOP. Dé réis van dén minister Vafi defensie ttaaf Indië. Het is in de staatkundige gesohiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden voor zoover wij kunnen nagaan de allereerste maal dat een actief werkzaam minister een officieel bezoek aan Indië gaat brengen, schrijft de arN,R.Ot." In 1013^-1914 heeft een oud-minis ter van oorlog Indië bezocht. Dat was de heer Colijn. Enkele jaren geleden heeft een ander oud-minister, ir. Van IJssölstein, een bezoek aan den arohipel gebracht. Een lid van hot zittend kabinet verscheen er nimmer. Uit hetgeen wij over de voorbereiding tot deze reis vernamen, moeten wij overigens opma ken, d&t de minister zich zelf niet bewust geweest is van het precèdent-looze van het geval en de reis zelf niet zwaarder opgeno men heeft dan een uitstapje naar de Middel- landsche Zee. Dat koloniën dit anders inzag, bleek uit het officieel© berioht, dat men op 2 Januari onder de Indische telegrammen kon vinden „Aneta verneemt uit Buitenzorg, dat dé mi nister van koloniën bij den gouverneur-gene raal informeerde, of het bezoek van den mi nister van defensie hem aangenaam zou zijn, waarop de gouverneur-generaal heeft geant woord, dat dit bezoek hem zeer welkom zou wezen en hij alles zal doen om het welslagen van de reis te bevorderen". Voor houders van benzinepompen. Alle houders van benzinepompen moéten peilstokken voorhanden hebben. Deze peil stokken moeten zoodanig zijn ingericht, dat de in de tanks der pompen aanwezige benzine daarmede tot in hectoliters nauwkeurig kan worden opgenomen, dan wel dat de nathoogte in do tanks daarmede tot in centimeters nauwkeurig kan worden bepaald, In het laatste geval zijn de beheerders der pompen verplicht tevens een bij eiken tank van een bepaalde inhoudsruimte behoorende tabel voorhanden te hebben, waaruit voor eiken centimeter natshoogte de hoeveelheid benzine Sn dien tank tot in hectoliters nauwkeurig is Vermeld, Van dé verplichting tot het voorhanden hebben van peilstokken, wordt ontheffing verleend aan beheerders van pompen die de benzine in consignatie hebben van benzine- importmaatschappijen, die zich schriftelijk bereid hebben verklaard, om op aanvraag van dén betrokken inspecteur der invoer rechten en accijnzen, de noodige van peil stokken (en c.q. peiltabellen) voorziene op- nemers beschikbaar te stellen, die met de voor de controle der voorraden aangewezen Naar het Engelsoh. 25) „Dan moeten wij samen nog eens galóp- fceeren, u op de bruine en ik op den zwarte." „Als mrs. Brother ton het goed vindt, dan zal ik komen." „U herinnert zch nog den man, die mij aanviel op den weg naar Hattorth met het ongeladen pistool, dat ik hem uit de hand sloeg „Ja, hoe maakt die het „Hij ging prachtig vooruit, zooals dé dok ter zei. En dit moet ook wel waar zijn, want vanochtend kwamen wij tot de ont dekking, dat hij weg was. Hij sohijnt uit bed te zijn gekomen en uit huis te zijn ge gaan, maar in Hattorth is hij niet te vin den dus moet hij naar Disten of Dalend zijn geloopen," „Heeft hij nog berouw getoönd over zijn poging om u te vermoorden Mr. Wrighton haalde de schouders op. „Hij heeft steeds naar hot plafond liggen turen, zonder een woord te spreken, zegt de huishoudster. Hij wilde geen antwoord ge ven op de vragen van den dokter en wei gerde, zijn medicijnen te nemen. Ik heb hem eens gezien." „Heeft hij u met geen enkel woord dank gezegd voor uw vriendelijkheid „Neen, ik ziei hem, dat ik niet van plan amb'snaren, de door dezen verlangde opne* mlttgen zullen dóén. Ëeh gelijke ontheffing wordt verleend aan de beheerders van pompen, die eigenaar zijn Van de in dé tanks dier pompen aanwe zige benzine, dóch waarvan de tanks door of vanwege de benzine-import-maatsehappijêii, leveranciers der benzine, zijn verzegeld, mits deze leveranciers zich op de wijze als in het vorige lid is bedoeld bereid verklaren, met de vöor de controle aangewezen ambtenaren, dé döor dézen verlangde opnemingen te doen. Hij dia tot het doen van een aangifte der hoeveelheid is gehouden, kan naar zijne keuze de hoeveelheid in kilogrammen of in liters vermelden. Die hoeveelheden moéten eöhtèr voor de onder hetzelfde ontvangkan toor gelegen opslagplaatsen na&r denzelfden maatstaf worden aangegeven. Overtreding van de voorschriften wordt ge straft met een geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Een „nauwkeurige" statistiek. Uit België kwam een statistiek, die de Nederiandsche en de Belgische bewapening mot elkander vergelijkt én die dan bewijst, dat ons landforecher bewapend is dan België Het spreekt vanzelf, dat van die „statis tiek" wel gebruik zal worden gemaakt om aan te toonen, dat in ons land het militai- risme hoogtij viert. Daarom valt het toe te juichen, dat de „Nederlander" die Belgische statistiek êens nader heeft getoetst, waarbij bleek.... dat Beigië vergeet om zijn defensie-uitgaven op te geven l dat men België alleen heeft ver geleken met Nederland plus de gewesten over zee, dat is 'düs met nog 60 millioen inwoners extra, zeer lange verbindingslij - hen en zeer verantwoordelijke posten I dat België vier maal zooveel man onder de wapenen heeft en ze twéémaal zoo lang houdt als Nederland, dus aan man-dagen reeds het achtvoud heeft van zijn noorder buurman I En toch zegt de statistiek, dat Nederland in bewapening boven België staatWelk een gevaarlijk wapen kan toch de statistiek zijn Want die cijfers werken door en vor men de publieke opinie. Prijsvraag Koninklijke Ncderiandsche Jaarbeurs. Op de prijsvraag, den len December 1930 uitgeschreven door den Raad van Beheer der Neder landsche Jaarbeurs te Utrecht, luiden de „De Raad van Beheer dér Nederiandsche Jaarbeurs verlangt een verhandeling over de ontwikkeling van tentoonstelling en jaar beurs in de 19e en 20e eeuw en de functie van de Jaarbeurs in het huldig handelsver keer", zijn vóór 1 Januari 1932 vijf antwoor den binnengekomen, resp. onder de motto's „Ab Jove Principium", „Luctor et emergo", „Indoeti discant et ament meminisse periti", „Concentratie" en ,,'t Is Wijshoit sich naar -tijtsgelegenheit te schicken". De jury, bestaande uit de heeren dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, próf. dr. N. J. Polak en prof. dr. Z, W. Snel' Ier, beiden hoogleeraar aan de Nederiandsche Handelshoogeschool te Rotterdam, hoopt op den aanvangsdag van de aanstaande voor jaarsbeurt (15 Maart) haar oordeel bekend te maken. De Westlattdsche handel en de Engelschc invoerrechten. De Engelsche invoerrechten zijn voor de artikelen tomaten en druiven meegevallen, al zal het invoerrecht op de vroege druiven hóóg zijn, waardoor men zich mag afvragen of een blijvende handel mogelijk zal blijken to zijn. Een zeer groot voordeel is echter het feit, dat men de tomaten ftls volksvoedsel be* schouwt en waardoor uitgebreide export naar Engeland toch mogelijk sal zijn. Voor de stooktomaten zal dit intusschen niet in die mate gelden, zoodat het optimisme voor de stookaanvoeren niet kan gelden. Voor den tulpenhandel zijn de invoerrechten enorm hoog geworden. Niet minder dan 3 cents zrI per tulp betaald moeten worden in de Week van 5—11 Januari, onder die omstandighe den zal de bloemenhandel zich moeilijk op Engeland kunnen handhaven. Qroote nadee- was, hem gerechtelijk te vervolgen en dat hij mocht gaan, als hij weer beter was. Hij trok de lakens over het hoofd en mompelde iets ik geloof een vloek althans geen zegenwensch I Maar hij was niet geheel toe rekenbaar dat is zeker." „Als hij je niet opnieuw aanvalt", zei mrs. Brotherton. „Laten wij hopen van niet", antwoordde hij, reikte de gastvrouw de hand en zei tot Dolly„Vergeet niét Woensdag Dat zal mijn laatste jacht hier zijn. Mijn plan is het nu wel, dat ik voor tien jaar ga maar misschien wordt het wei langer." „Ik zal niet gelooven, dat je weg bent, tot ik hoor, dat je in Sydney bent aangeko men", zei mi's. Brotherton. „Zult u ook dan pas gelooven, dat ik weg ben, miss Marston' vroeg hij, nog steeds haar hand in de zijne hóudend. „Ik ben niet zoo moeilijk te overtuigen", antwoordde zij met een glimlach. „ïk zal het gelooven, als u afscheid genomen hebt." „Maar nu moeten wij Woensdag nog eens goed genieten van onzen rit i Browning heeft zoo iets geschreven van zoo'n laatste jacht. Ik Zal het boek meebrengen, dan moet u ons dat gedicht morgenavond eens voorlezen." Dolly kende het niet en er was geen dichtbundel van dien Éngelschen De Gé- nestet in huis. Zij wist dus niet wat haar boven het hoofd hing, maar wèl zag zij eenigszins op tegen het voorlezen van zoo'n gedicht voor zulk een intiem gehoor. Dien volgenden avond reikte Wrighton haar het bewuste boek overer lag een lelt zullen er althans uit moéten voortvoéi» en. Voor deze vroege bloementeelt is de maatregel dus funest geworden. Dit is temeer te betreuren, omdat het percentage tulpen bollen, dat dit seizoen geen bloem geeft en dus ongeschikt was voor het force eren, zeer hoog is. Bij verschillende kweekers is he* verval zelfs 60 A 70 van het aahtal tulpen bollen, dat voor het foreeeren beschikbaar was. Voor de andere producten is de heffing zeer aan verschillen onderhevig, zoodat mori- lyk een basis te trekken valt. Voor kaskom- kommers zijn de tarieven te hoog geworden, terwijl bij grooten aanvoer van bloemkool evenals bij de druiven de handel onmoge lijk zal worden gemaakt door de zware lasten der tarieven. liet financieele beleid der gemeenten. Door Ged. Staten van Utrecht is het vol gende schrijven aan alle gemeentebesturen iu die provincie gericht De tegenwoordige tijdsomstandigheden geven ons aanleiding bij een algemeene aan schrijving als deze uw aandacht erop te Vestigen, dat het noodzakelijk is. dat de ge meenteraden Zich méér dan in gewone tij den de grootste bsperking aanleggen bij liét toestaan van kapitaalsuitgaven. Wij zullen ons toch genoodzaakt zien, om ln het belang van de gemeenten tóe ts zien of in verband met de moeilijkheden op de kapitaalmarkt redelijk uitzicht bestaat, dat de dekldhgstftiddelen inderdaad beschik baar zul'en zijn. Onder de bestaande om standigheden zullen wij slechts goedkeuring kunnen verleenen aan uitgaven, welke Strikt noodzakelijk zijn. Wij roepen uw medewerking in om te bevorderen, dat bij de raming van nieuwe uitgaven met hetgeen hier is opgemerkt, wordt rekening gehouden Met betrekking tot de uitgaven, welke bereids onder onze goedkeuring op de be grooting voor den loopenden dienst zijn ge bracht, spreken wij het vertrouwen uit, dat deze uitgaven nogmaals aan de nieuw ont stane verhoudingen op de kapitaalmarkt V/orden getoetst. Klank en beeld. in het Carltonhotel te Amsterdam had gis terenmiddag een persconferentie plaats, waartoe het uitvoerend comité van de inter nationale tentoonstelling „Klank en Beeld" de Nederiandsche pers genoodigd had. Onze Amsterdamsche correspondent die ons blad vertegenwoordigde, deed ons van deze conferentie het navolgende resumé toe komen De talrijke aanwezigen op deze perssamen- komst werden welkom geheeten door den voorzitter van het uitvoerend comité, den heer M. J. van Eeghen, die er op wees, dat de tentoonstelling „Klank en Beeld" van 6 tot 10 Mei a.s in het R,A.Ï.-gebouw te Amster dam te houden, de eérstèrintemationale ten toonstelling zal zijn op het grbiêd van radio, televisie, fotografie, speciaal ook kunstfoto grafie, en hetgeen daarmede verband houdt. Hoofddoel van deze expositie, is o.m. het publiek in de gelegenheid te stellen door eigen aanschouwen te zien al het nieuwe, dat in de laatste Jaren op het veelzijdig gebied van klank en beeld werd tot stand gebracht. De tweede spreker, de heer M. R. Van Staal, algemeen organisator der tentoonstelling, herinnerde aan de velé nationale tentoon stellingen op het onderhavig gebied, die hier te lande en in het buitenland zijn gehouden, en aan de thans gebleken behoefte om ook internationaal te exposeeren Amsterdam als centrum van handel en verkeer kwam naar de opvatting van het comité hiervoor het meest in aanmerking. De heer Van Staal noemde de velerlei in dustrieën en vindingen, die verband houden met hetgeen momenteel op electro-acoustiscn gebied als toonaangevend kan gelden, nl. ra dio, film, gramofoon etc. Door combinatie van een en ander in den meest uitgebreiden zin acht het uitvoerend comité van „Klank en Bééld" het welslagen der tentoonstelling verzekerd. Het R.A.I.-gebouw, waar men over een oppervlakte van 10000 M2. beschikt, is voor dit doel een bij uitstek geschikte gelegenheid. Door de tentoonstelling op een hoog peil te leeswijzer bij. Dolly nam toen eens even een overzicht, en, om toch wat te zeggen, zei ze „t Is maar kort." „Kort als de rit my zal geschenen heb ben, als die voorbij is", meende hij. ZIJ las, uiterlijk kalm, het gedicht voor. terwijl mrs. Brotherton steeds bleef door breien en Wrighton er doodstil bij zat. Het gedicht ontroerde haar gewéldig, maar zij wilde dit niet toonen, want zij vónd het toch al verschrikkelijk, dat hij haar dit liet voorleren. Het was wreed van hem. Zou het een soort wraakneming zijn voor haar houding bij hun eerste kennis making Toen zij de laatste woorden had gelezen, sloot ze het boek met een klap. „U heeft h:t niet goed gelezen", zei mrs. Brotherton. „Ik weet, dat het moeilijk is", zei Wrigh ton. „Geef my het boek eens I" Hy begon nu te lezen met een, gloed, die het gedicht wel weerklank móést doen vin den in aller gemoed. Toch kreeg zij een ge waarwording, of hij het uitsluitend hadr voorlas. „Ik begin nu toch ook wat te voelen voor Browning", zei mrs. Brotherton. „En u, miss Marston vroeg hy. „Ik voel niet veel voor poëzie", antwoord de zij luchtig. „Woensdag la het dus ónze laatste rit", zei hy. „Die zal niet zóó zyn lachte Dolly. „De monschen heT,ben zulke gevoelens niet in het werkelijk leven." houden en door haar tegelijk het vteêmde- lingenbezöek te bevorderen, hoopt men Ook in economisch opzicht handel en neringdoen den hier te lande te dienen. Tot het ëere- comité zijn vele vooraanstaande personen toegetreden eert-voorzitters zyn dr. J. Th. de Visser, minister Reymc, burgemeester De Vlugt en oud-minister Wêsterveid. Ook ne men daarin zitting Kamerleden, wethouders, de besturen der radio-vereemgingen en van de voornaamste organisaties op het gebied van de film, gramofoon, toto etc., m Neder land zoowel ais m net buitenland. Wat de buitenlandsehe medewerking bG' treft, kan worden medegedeeld, dat veie m. dustrieën vertegenwoordigd zuilen zyn, ook gecombineerd, Belangrijk zal de deelname zijn van Amerika, Duitachland en Rusland. Met nog vele andere landen worden onder handelingen gevoerd. Aan de kunfitfötote^toonstelling, waaraan pryzen verbonden zuilen zijn, nemen o,m. Japan, Amerika tn Rusland met interessante fotoooileettes deel. Buitengewoon belangrijk belooft te worden de afdeèling televisie, voor dit doel en voor demonstraties op filmgebied, dus hét expert- menteele gedeelte, lezUngen enz,, wordt een speciale zaai ingericht. Medcdeeling is voorts ontvangen, dat tijdens dén duur der tentoon stellingen hier te lande verschillende aan verwante congressen zuilen worden gehouden. Ten slotte wees de heer Van Staal op de betcekehis van deze tentoonstelling voor het geheeie land. De jongste nationale tentoon stellingen in Engeland en Duitsehland wer den ondanks de malaise drukker bezocht dan ooit te voren en bevorderden blijkbaar ook den omzet, Spreker w&s daarom ook optimis tisch gestemd ten aanzien van medewerking en bezoek aan de tentoonstelling hier te lan de, waarvoor de groote medewerking van fabrieken, importeurs, radio.ondernemirtgen, vareenigihgen voor vreemdelingenverkeer e d. verblijdende symptomen zyn. Hij besloot m"t een krachtig beroep op de medewerking der pers en verzekerde, dat van het meegedeelde niets overdreven zou blijken Ten slotte volgde nog een bslangryke en Uitvoerige uiteenzetting van dén beer G. H Knap, secretaris-generaal der tentoonstelling, waarin deze den Nederlandsehen achterstand Op h6t betrokken gebied, speciaal op filmge bied, aantoonde, welk verschynsel hij toe schreef aan het feit, dat Nederland niet de basis is vóór eer eigen gröote filmindustrie. Na zoowel de beteèkenis der geluidsfilm, radio, televisie en fotografie te hebben uit eengezet, eindigde de heer Knap met de ver wachting uit te spreken, dat de as. tentoon stelling allerlei problemen op dit gebied zal kunnen oplossen en het publiek nader bren gen tot de door hem besproken vindingen. „Klank en Beeld" zal een breed terrein om vatten, dat ln velerlei opzicht, bewust of on bewust, aller belangstelling heeft. WaRr zy zich tót taak stelde alle problemen, techni sche, euituresle en economische ts behande len, hoopt zy daarbij de juiste verhouding tusschen het „multa" en „multum" te vin den. Ieder Nederlander zal er iets van zyn gading vinden, ieder zal er met eigen oogen de wonderen van radio, geluidsfilm en gra mofoon kunnen aanschouwen. En het Neder iandsche volk zal na de lente van 1932 een nieuwe levensverhouding hebben gevonden tegenover het wonder van wetenschap, kunst en techniek, dat in de electro-acoustiek be lichaamd is. wy vernamen heden nog, dat ter gelegen heid van deze tentoonstelling door eenige verkeersbureaux goedkoopc excursies door Nederland zullen worden georganiseerd, aan gezien Amsterdam in Mei voor den vreemde ling geen voldoende attractie biedt Men wil hierdoor ook het bezoek aan „Klank en Beeld" bevorderen. LUCHTVAART Bouw van een groote vliegboot. Het persbureau Vas Diaz meldt Naar wij vernemen is men in de vlieg- tuigenf&briek Koolhoven te Amsterdam be zig met het ontwerpen van een vllegboot, welke tweemaal zoo groot zal worden als de Duitsche vliegboot DO X. Reeds geruimen tyd is men hiermee be- „Neen Hy schoof zijn stoel weg met een ruk en zei„Nu, ik most weg." „Wat ga je vroeg, Alexander „Ja, ik moet nog enkele rekeningen na kijken voor morgen. Wilt u soms meer ln Browning lezen, miss Marston u kunt dezen bundel behouden." „Neen, dank u. Browning is my te diep zinnig." „Zooals u wilt." Hy stak het boek bij zich en ging heen, zonder haar de hr-.nd gereikt te hebben. „Wat deed u dwaas, miss Marton I" zei mrs. Brotherton. „Want u voelt liefde voor mr. Wrighton." „HoeWaarom denkt u dat Hoe durft u zoo Iets zeggen Dolly keek boos en verontwaardigd. „De uitdrukking op uw gezichtje verraadt dit zoo duideiyk, dat zelfs mijn sléchte oogen dat zien. En laat ik u nu eens even dit vertellen Alexander zal u nooit weer ten huweiyk vragen, tenzy u hem op de een of andere wijze duidelyk te kennen gééft, dat u hem niet voor een derden keer zult bedanken „Ik geloof, dat u my ópzettêiyk belee- digt. W&arom zou.... „Kalmeer wat, lieve I ik mag u graag ïyden om der wille van de vriendelijk heid, die u mün armen Zóón betoont. Het zou my aan het hart gaan voor u, als ik zag, dat u üw geluk vergooide uit dwazen, kinderachtigen trots. Ik beken, dat ik liever had gezien, dat Alexander Wrighton liefde had opgevat voor een meisje met geld Maar zig en het zal "nóg wèl één half jaar duren voor het plan klaar zal zijn. De vliegboot zou 10 motoren krijgen, 'die totaal 11.000 PK. kunnen ontwikkelen. De motoren moe ten gezamenlijk drie schroeven aandrijven. De snelheid zou kunnen worden opgevoerd tot 210 KM, per uur het laadvermogen zal 42 ton bedragen. Met volle oelasting zou de boot lOO.OGÖ KG. wegen. De fabriek heeft reeds modellen van dit vliegtuig vervaardigd. Wegens de enorme grootte zal de vliegboot op een scheepshel ling moeten worden gemaakt, Het zou in do bedoeling liggen, deze vliegboot speciaal te gebruiken voor Transatlantische - én In dische vluchten Het Vliegveld Waalhaven. Als gevolg vah een kleine inkrimping van het programma der K.L.m. gedurende den Zomerdienst was het aantal vliegtuigen, dat in 1931 het vliegveld Waalhavên aanttèéd, iets kleiner dan ln 1930, nl» 50§i> tegen 9122. Hiervan waren 3322 verkeersvliegtuigen, 1276 militaire vliegtuigen en 452 sportviieg- tuigen. Het aantal terreinviuchtên daarentegen was belangrijk meer dan in i93o, nl. 3474 tegen 2997. Dit is voornamelijk te danken aan het gröatere aantal pleziervliegers en dé Uitbreiding van het onderwijs by de Natio- haie Luchtvaartschool. Hét aantal in- en uitgaande passagiers Van Waalhaven (doorgaande daaronder be grepen) bedroeg 4870 tégen 4452 in 1930, Deze stijging u. geheel te danken aan het binnenlandsch vêrkeerin hst by zonder aan den zeer succesvollen pröefdienst óp Haamstedehet aantal passagiers op de buitenlandsehe lijnen uitgenomen op Scandinavië daarentegen vertoonde over het algemeen éèn daling. Het gewicht der ln- en uitgaande góéde ren bedroeg 231ton tegen 207 ton in 1930. De stijging van dit cijfer is te danken aan de belangrijke goud-verscheping t' K.L.M., waarvan ook Rotterdam zy hét in kleinere mate dan Amsterdam profi teerde, Hst vliegveldbezoek vertoonde, niettegen staande het slechte weer gedurende den zo mer, voor het eerst sinds 1927 weer een L-fj- ging en beliep 11.476 betalende bezoekers, waarvan 7064 schoolkinderen (193010.800 en 5332). Een zeer belangrijke stijging vertoonde het aantai rondvluchten ooven de stad, waartóe de goèdkóöpe vluchten a 4, Wélkê sinds Augustus 193Ö zijn ingesteld, zeker veel toe hebben bijgedragen. Het aantal pleziervliegers bedroeg in 19"* f 4058 tegen 2453 in 1930. KLEINVEETEELT Donke^ toekomst Ook voor de pluimveêhoudery Den laatsten tijd werd de pluimveehoudeidj genoemd de éenigé tak van het boerenbedrijf, welke nog winst opleverde, al ging deze winst dan ook langzamerhand minder worden. Het schynt echter, dat ook in dit opzicht de toe komst donkerder wordt. De voorzitter van de Ned. Federatie van vereenigingen van Bedrijfsplüimveehouders heeft daarop gewezen in de dezer dagen ge houden vergadering van deze federatie. De spreker waarschuwde tegen uitbreiding van het pluimveebedrijf. Hij achtte het niet gc- wenseht nieuwe kapitalen hierin vast te leg gen, terwijl bestaande bedrijven zoo econo» misch mogelijk dienen te worden geëxploi teerd. De voorzitter van de N.P.F. zei o.m, Niettegenstaande de belangrijke daling in de pryzen der eieren kon de rentabiliteit nog be vredigend genoemd worden, zoodat de be drijf spluimveehoudery bêlangryke winsten bleef afwerpen en inderdaad het beste onder deel van den landbouw genoemd kon worüên, Het is echter zeker, dat de eierpryzen voor deze legperiode wederom niet onbeduidend naar beneden zullen gaan, waartegenover zeer waarschijniyk geen daling van eenige beteekenis in de prijzen der voederartikelen zal staan. De toekomst ziet er donker uit, de moeilijkheden stapelen zich meer en meer op. nu is zyn oog op u gevallen. Ik verzeker u echter, dat hy u hiet wéér zal vragen, tenzij „Verwacht hy dan misschien, dat Ik hém zal vragen „Hij zal u niet weer vragen, tenzy hem blijk geeft van uw gevoelens." „Dat zal ik nooit doen Met dit antwoord had zij zich Vëri&deli. „Hy heeft mij zelf gezegd, dat hy u hiet Weer zou vrage en u weet, wat zyn wöörd beduidt. Nu is er nog maar hèel weinig tyd over, eer hij Engeland Verlaat. Maar u kunt hem toch wel eehig blijkgeven, dat uw gevoelens veranderd zijn 2 Öf zal ik het voor u doen „Neen, neenDolly overdekte het ge laat met de handen. „O, mrs. Brotherton, ik geloof, dat hij het wel weet." „Zoo Denkt u dat Nu, dan zal alles wel terecht kómen. Hij Ujkt nti Wel koud, maar hy heeft ook nooit iemand gehad die om hem gaf. Zyn oom had een hekel aan hem zyn vader en móeder stierven, toen hij nog een klein kind was. De oude heer Wrighton voedde hem op als zyn erfge naam. maar hij zei altijd, dat hy ér spijt van had. Alexander is 41, wat zyn oom niet was oprecht, betrouwbaar en steeds zijn plicht vooropstellend. Die twee konden dus onmogeiyk samengaan. En dan zijn ver houding tot myn dochter. Misschien heeft u daarvan gehoord „Wel wat maar niet veel." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 5