1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 6 JANUARI EÊRSTE~BLAD ■IVO.4- 70e Jaargang- llilpii: firma f. Ill DE IfElDE li, Mstnal 51411, Ilissinp. hiel. 10. Faslrahening till! Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PEOVINCÏENIEUWS INGEZONDEN STUKKEN 1932 VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regei.KIeine advertentiesbetreffendeHuurenVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— F regels 75 ct., iedere regel meet 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Personeel Pzem30.65 Personeel en leerlin gen Christ. Ulo school - 3. Personeel Baars Sijbrants - 0.50 Vorige opgave - 1358.83 Totaal 1392.98 Plaatselijk Crisis-Comité, Door den penningmeester van het Plaatse lijk Comité van het Nationaal Crisiscomité werd ontvangen van het gezamenlijk perso neel van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde 43.83 f2 en van de beman ning van Hr. Ms. wachtschip 63..75. Het Nationaal Crisis-Comité. Naar aanleiding van de ingezonden Stuk- laen van B. B. en den .heer J. A. Pieterse van WAjck over steunverlening ook p,*r personen, die .niet tot -de arbeidersklasse behooren, mag er wel de aandacht op wor- een gevestigd, dat het Nationaal Crisis- Comité is opgericht met de speciale bedoe ling om hulp te verleenen aan alle door de crisis in nood verkeerende menschen. Hieronder vallen dus alle klassen der be volking, zoowel arbeiders, als winkeliers, renteniers enz. Het oprichten van een sub-comité als door den heer Pieterse van Wijck bedoeld, heeft dus totaal geen zin. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan Door den heer J. H. van de Ven, alhier, Wordt aan de gemeente te koop aangeboden een perceel bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie A Nr. 2931, lig gende aan den Boulevard Evertsen, ter groot te van 830 M2., volgens het kadaster thans nog ten name staande van den heer L. J. de Groot, tegen den prijs van 5 per M2. en daaraan verbonden kosten. Teneinde een regelmatige en behoorlijke bebouwing van bovenbedoelden boulevard zooveel mogelijk te bevorderen, en daar de koopsom billijk is te noemen, komt het ons ge- wenscht voor, dat op dit aanbod wordt inge gaan. Mede overeenkomstig het advies van de Commissie voor het Grondbedrijf, hebben wij de eer U voor te stellen, het hierboven om schreven perceel bouwgrond aan te koopen tegen 5 per M2. en daaraan verbonden kos ten ten behoeve van het Grondbedrijf, a. g. a Wij vestigen de aandacht op den 4en avond te geven door de vereeniging A.G.O., welke zal plaats vinden op Donderdag 14 Ja nuari in het Concertgebouw alhier, waar zich het trio Pasquier zal doen hooren. De volgende avond zal waarschijnlijk plaats vinden 16 Februari. Optreden van „de Vereenigde Schouwspelers" metHet gat in den Muur, romantisch blijspel in 4 bedrij ven door Yves Mirande. Nadere mededee- ling zal nog gedaan worden. Directeur R.H.B.s. Door den directeur der E.H.B.S. te Vlis singen, den heer J. Coster, is tegen 1 Sep tember a.s. eervol ontslag aangevraagd, De weldadfgheictspostzegels. Wij vestigen er de aandacht op dat nog tot en met 9 Januari gelegenheid bestaat tot het koopen van weldadigheidspostzegels en briefkaarten. Deze postzegels en briefkaarten blijven echter altijd geldig. Men kent het goede doel dat met den ver koop van deze postzegels en briefkaarten be oogd wordt. Iedereen die het misdeelde kind op deze gemakkelijke wijze wil helpen, heeft daartoe nog slechts 3 dagen gelegenheid, MIDDELBURG. Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen. De Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen te Middelburg zal in 1932 25 jaar bestaan. Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling dit feit feestelijk te hedenken, doch zal slechts op de jaarlijk- sche algemeene vergadering een overzicht v/orden gegeven van hetgeen de vereeniging in dit tijdvak tot stand bracht. De secretaris, dr. W. S. Unger, werkt reeds eenigen tijd aan de bouwgeschiedenis van het Middeburgsche stadhuis, en zal dit werk nog tegen den tijd der vergadering, naar verwacht wordt, in druk kunnen doen verschijnendit met fraaie illustraties te voorziene boek zal o.m. aan de leden van de vereeniging worden aangeboden. BIGGEKERKE. Loop der bevolking over 1931. Op 1 Januari 1931 bedroeg het aantal in woners 443 m. en 435 vr., samen 878. Ge durende het jaar vermeerderde dit door ge boorte met 15 m. en 11 vr., samen 26 en door vestiging met 18 m. en 18 vr., samen 36. Totale vermeerdering 62. Het vermin derde door overlijden met 6 m. en 6 vrM sa men 12 en door vertrek met 26 m. en 15 vr., samen 41, totale vermindering 53. Het in wonertal vermeerderde dus met 1 m. en 8 vr., samen 9 en bestond op 31 December uit 444 m. en 443 vr., samen 887. Er werden 5 huwelijken gesloten. Vertrokken: A. Bimmel naar Rot terdam J. Klaasse naar WieringenW. Simpelaar naar MiddelburgW. M. Klei- népier naar Middelburg. GOES. 3et Crisis-comité. In de dezet dagen gehouden vergadering van het crisis-comité is besloten een begin te maken met het inzamelen van geld en goe deren. De inwoners zullen bovendien op deze inzameling worden attent gemaakt door cir culaires, die a.s. Zaterdag van huis tot huis zullen worden bezorgd. Het antwoord daarop zal door de leden van het comité, ieder in zijn wijk, in den loop der volgende week worden afgehaald. De georganiseerden die meenen voor steun in aanmerking te komen, dienen hun aan vraag in door bemiddeling van het bestuur hunner vakvereeniging, terwijl alle anderen hun aanvraag rechtstreeks indienen bij den secretaris, den heer Verbist. De steun, hetzij in goederen, hetzij in geld, wordt voor zooveel de georganiseerden be treft, aan het bestuur van de betrokken vak organisatie ter hand gesteld, hetwelk vervol gens voor de uitkeering aan de betrokkenen zorg draagt, de steun aan anderen toegekend, wordt door het comité rechtstreeks uitge keerd. OOSTBURG. Loop der bevolking. Het aantal ingezetenen dezer gemeente be droeg op 31 December 1920 1268 mannen en 1386 vrouwen, totaal 2634 ingezetenen. Zij vermeerderde door geboorten met 18 m. en 19 vr., totaal 37 en voor vestiging met 97 m. en 110 vr., totaal 207, zoodat de totale ver meerdering bedroeg 115 m. en 129 vr. Zij verminderde door overlijden met 22 m. en 18 vr., totaal 38 en door vertrek met 81 m. en 73 vr., totaal 154. De bevolking vermeerderde mitsdien met 12 12 m. en 40 vr., totaal 52 personen, zoodat de bevolking op 31 December 1931 bestond uit 1280 m. en 1408 vr. totaal 2686 ingezetenen. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inko men en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Axel 62.68te 's-GravenpoIder 2.49; te Eein- kenszand 50.28, onder letters N. N.te Sas van Gent 87.87bij den ontvanger der successierechten te Middelburg 253.88 en 72.04, Klei of beton voor zeedijksverhooging. Bij den uitgever D. H.Littooy Azn. te Ter Neuzen is verschenen „Klei of beton voor zeedijksverhooging". Hierin is opgenomen het uitgewerkt en aangevuld verslag van de door jür. g, R. de Muralt in de algemeene vergadering van den Zeeuwschen Polder- en Waterschaps- bond op Zaterdag 18 Juli 1931 te Goes ge houden. Verder bevat deze uitgave een beschrij ving van een nieuwe methode voor het ver- hoogen van rivier, kanaal- en andere grond- dijken met beton, tot het keeren van hoog water. Tusschen den tekst komen 100 afbeeldin gen naar foto's en teekeningen voor. Indische dienst. Verlofganger P. A. M. Devolder, school hoofd bij het O. W. L. O., Kloetinge. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De financiën der Zending in 1931. Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt ons plaats voor het volgende Al spreekt het vanzelf, dat het totaal der inkomsten over het afgeloopen jaar nog net precies kan worden opgemaakt, een voorloopige opgave, ten naaste bij nauw keurig, is er toch wel vast te stellen. Wij komen dan tot een totaal van 820.000. Dit bedrag bijft dus beneden dat van verleden jaar, toen wij in het eerste financieele be richt 835.000 konden noemen. Nochtans zijn wij dankbaar, dat er in een moeilijk jaar als 1931 een bedrag als het genoemde binnen kwam en wij zijn ook dankbaar dat de maand December met een inkomst van 95.000 ten slotte toch in eigen behoeften voorzag. Maar het„dankbaar, maar niet vol daan" moet ons ook nu van het hart. En wy hopen, dat gelijk verleden jaar er in de eerste 'helft van Januari nog een flink be drag zal inkomen om het dreigende tekort zoo laag mogelijk te houden. Overigens zullen er ook nog eenige andere maatregelen moeten overwogen worden. De raming was na de toetreding van het Java- Comité 1.048.000. Daarop komt voor een bedrag van 50.000 voor afschrijving op de gebouwen in Indië. Deze zal dit jaar ze ker moeten worden nagelaten. Voorts kan overwogen worden de stortingen in de pen sioenfondsen dit jaar na te laten en r 7 een tweetal legaten onder de inkomsten op te nemen. Wanneer dan van 1—15 Januari mocht binnen komen, wat wy verleden jaar in dat tijdvak hebben ontvangen, nl. een bedróg van 65.000, zal de achterstand zoo ver mogelijk gereduceerd zijn. En wij kunnen dit bericht dus sluiten met de woorden van een jaar geleden. Met goe den moed wachten wij af wat de vrienden der Zending zullen doen. Men late echter ook de Januari-inkomsten hieronder niet lijden 1 Voordracht voor onderwijzer. Voor de benoeming tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Arnemuiden luidt de voordracht als volgt1. P. J. Krij ger te Zierikzee2. L. Kleijburg te Edam 3. J. Hulleman te Vlissingen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg werden gisteren de navolgende zaken behan deld M. F., 23 jaar, landbouwersknecht te Wis- sekerke, verdacht van diefstal van een regenjas te Colijnsplaat op 11 Juli jl. ten nadeele van A. de Loof, ƒ20 b. s. 10 d. h. E. K., 30 jaar, hvr. E. v. H., te Goes, ver dacht van beleediging van L. Dezadeleere te Goes op 27 October jl., 10 b. s. 5 d. h. J. d. W., 26 jaar, pakhuisknecht te Mid delburg, verdacht van vernieling van eenige ruiten in het café van P. de Visser te Mid delburg op 1 November JL, 10 b. s. 10 d. h. F. K. G., 43 jaar, schilder te Wemeldinge, verdacht van beleediging van W. Net te Axel op 17 November jl., 10 b. s. 5 d. h. L. A. d. S., 21 jaar, chauffeur te Vlissingen, verdacht van mishandeling van B. L. te Vlis singen op 27 November 1931, 5 b. s. 2 d. h, E. J. N., 48 jaar, schipper te Sas van Gent, verdacht van mishandeling van O. v. Pamel te Westdorpe op 3 December 1931, 5 b. s. 5 d. h A. J. d. B., 37 jaar, landbouwer te Cadzand, verdacht van het uitlokken van strooperij van zand met een wagen te Cadzand op 2 De cember jl., 15 b. s. 15 d. h. H. V., 45 jaar, koopman te Wissekerke, verdacht van het verkoopen van sterken drank aan een beschonken© te Wissekerke op 2 December jl. Behandeling uitgesteld tot 19 dezer. C. W. P., 34 jaar, hvr. J. A'., te Middelburg, verdacht van beleediging van C. Buys te Mid- dêtejyg Qg November jl., 10 b. s. 5 a .h. B. A. V., 20 jaar schippersknecht te Co lijnsplaat, verdacht van het onbevoegd dragen van uniform te Colijnsplaat op 28 November jl., ƒ20 b. s. 10 d. h. E. M. d. B., 67 jaar, landbouwer te Sluis, verdacht van vernieling van een afrastering te Aardenburg op 8 November jl. ten nadeele van C. v. d. Broeke, 10 b. s. 5 d. h. J. P. J., 20 jaar, schippersknecht en A. P. d. M., 19 jaar, chauffeur, beiden te Breskens, verdacht van mishandeling van J. van Dix- hoorn te Breskens op 21 November jl., ieder 15 b. s. 10 d. h. J. L., 19 jaar, dienstbode te Souburg, ver dacht van diefstal van levensmiddelen te Vlissingen op 12 September jl, ten nadeele van A. v. d. Berg, één maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 15 b. s. 10 d. h. G. T„ 51 jaar, veldarbeider te Nieuwdorp, verdacht van openbare schennis van de eer baarheid op 9 Juli jl. te Nieuwdorp. Kantongerecht te Oostburg. De kantonrechter te Oostburg heeft ver oordeeld wegensmet een jachtgeweer bui ten openbare wegen en voetpaden zich in het veld bevinden en zonder jachtacte S. B. te Groede 25 b. s. 10 d. h., met verbeurdver klaring van het in beslag genomen geweer met een motorrijtuig rijden zonder twee krachtig werkende remmenA. J. de B., te Maldeghem 8 b. s. 8 d. h.jagen zonder jachtacte en zonder vergunningG. B. te Gent 8 b. s. 8 d. h., met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer en patro nen te IJzendijke na sluiting der café's op den openbaren weg samenscholen A. P. v. H, en R. E. v. H. en E. H. V. en C. v. V. en J. B. B. en C. L. S. en G. R. de S., allen te IJzendijke, ieder f 8 b. s. 8 d. h.met rijwiel rijden zonder lichtA. B. te Breskens, H. R. te Knesselaere, P. J. C. te Waterlandkerkje, ieder 4 b. s. 4 d. h.E. de W. en E. L. F., beiden te Schoondijke, ieder 050 b. s. 1 a. h.met een rijwiel rijden zonder rood ach terlicht of reflector J. L. te Maldeghem, P. G. te Maldeghem, R. v. d. B. te Adegem, C. de C. te Maldeghem, J. F. T. T. te Genck, M. de P. te Moerkerke, ieder 2 b. s. 2 d. h.J. A. V. te St. Kruis f 1 b. s. 1 d. h.met een mo torrijtuig rijden zonder dat nummer met let ter aan de achterzijde van het rijtuig be hoorlijk verlicht isR. C. v. d. V. te Sluis, M. J. W. te Aardenburg, C. E. v. d. h. te Knocke en L. N. P., ieder 5 b. s. 5 d. h. met motorrijtuig rijden zonder spiegelA. R. te Maldeghem 3 b. s. 3 d. h.pluimvee laten loopen op grond die bezaaid, bepoot of beplant is W. J. V. te Sluis 4 b. s. 4 d. h. met voertuig rijden en te korten dissel voe ren G. h. te Eecloo 5 b. s. 5 d. h.voer tuig langs den o: enbaren weg laten staan zonder voldoend toezichtP. h. te Retran- chement 5 b. s. 5 d. h.openbare dronken schap G. J. de H. te Breskens f 15 b. s. 15 d. h.E, B. te Eede 10 b. s. 10 d. h.met aanhangwagen rijden zonder remL. de B te Heijst 8 b. s. 8 d. h.met een rijwiel rijden en de linkerzijde van den weg houden M. R. te Oostkerke en P. B. te Westcappelle ieder 3 b. s. 3 d. h.als bestuurder van een rijwiel rijden over een weg terwijl hij verkeert onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, dat hij niet in staat wordt geacht het naar behooren te besturenP. F. v. G. te Sluis 12 b. s 12 d. h.met een voertuig rijden zonder rood achterlicht of reflectorR. de M. te Malde ghem 2 b. s. 2 d. h.met rijwiel rijden zonder rem B. G. S, te Maldeghem en A. M. te Maldeghem, ieder 6 b. s. 6 d. h.met een motorrijtuig rijden mder dat de plaat waar op nummer met letter moet staan is aange bracht W. K. te Aardenburg 5 b. s. 5 d.h. De moord op notaris Courrech Staal, De rechtbank te Utrecht heeft de zaak be handeld tegen de vrouw van den te Woerden wonenden landbouwer, die in November jl. notaris Courrech Staal te Gorinchem ver moordde. Zijn vrouw had zich wegens heling te verantwoorden. Verdachte ontkende. Zij verklaarde bank biljetten, die haar man van dit misdrijf had meegebracht, zonder natellen te hebben ver brand en in een kapokmatras slechts ƒ200 te hebben genaaid, die niet van deze zaak af komstig waren. Men herinnert zich, dat circa 5700 werd buitgemaakt, waarvan later 4800 in een matras zijn teruggevonden. Na langdurig getuigenverhoor, waarbij de heer Van Ledden Hulsebosch o.a. mededeel de geen sporen van bankpapier in de asch van de kachel en de kachelschuif te hebben gevonden en waarbij de man van verdachte ontkende de 4800, in verschillende pakjes verdeeld, in de matras te hebben verstopt, zooals ze er later zijn uitgehaald, eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van 9 maanden, onder aftrek der preventieve hechtenis Verdachte's raadsvrouw, mej. mr. E. Si mons, merkte op, dat tegenover de verklaring, dat verdachte het geld niet in de matras heeft genaaid, alleen de onder eede afgelegde verklaring staat van haar man, dat hij het iWet bon. ook niet gedaan heeft. Het feit, dat geen sporen van bankpapier in de asch gevonden zijn, behoefde h.i. geen gewicht in de schaal te leggen, omdat niet is komen vast te staan, dat alle asch is onderzocht. Zijn vrouw doodgeschoten. Voor de rechtbank te Utrecht heeft een 28-jarige zeilmaker terecht gestaan, beschul digd van zware mishandeling van zijn echt genoot©, den dood tengevolge hebbende. Het echtpaar leefde gescheiden, doch ver- schillende malen had de man pogingen aan gewend om zijn vrouw te bewegen het echte lijk leven weer op te vatten. De .vrouw, die in Utrecht zeer slecht bekend stond, weigerde ondanks de zeer dringende verzoeken van den man, welke ten slotte in bedreigingen over gingen. Op 1Ö'; October jl. heeft de zeilmaker zijn vrouw 's ayonds laat in de Damstraat op gewacht en haaf mat een mes doodgestoken. De eenige verklaring, die hij voor zijn daad wist te geven bestond hierin, dat hij haar ondanks haar immoreel leven terug wilde hebben. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van 10 jaar. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven VEREENIGING RIJWIELPAD „WALCHEREN". Afdeeling Vlissingen. Zooals wij reeds mededeelden, organiseert bovengenoemde vereeniging op Zaterdag 9 dezer haar jaarlijkschen feestavond in Grand Hotel „Britannia" alhier. Hetgeen dien avond ten gehoore zal wor den gebracht, belooft een groot succes te worden. Het programma bestaat voor het grootste deel uit populaire nummers, zoo dat wij aan mogen nemen, dat deze uit voering den leden zeer zeker een genotvol* len avond zal verschaffen. De diverse medewerksters en medewer kers, onder leiding van de heeren Theo Höfelein en L. J. van Steen, verklaarden zich spontaan bereid, geheel belangloos, de zen feestavond op te luisteren. Wij hebben eenige repetitiën, zoowel van het koor als van het orkest bijgewoond en kunnen verklaren, dat de diverse num mers, onder de eminente leiding van den heer Theo Höfelein, bijzonder goed uitge voerd werden. Ook hetgeen de dames-gymnastiekveree- niging „Lichaams-Ontwikkeling" naar vo ren zal brengen, is als altijd, onder haar bekwamen leider, den heer L. van der Steen, iets moois. Wy achten mej. Rie Bor genoegzaam be kend, om ook van haar iets bijzonders te mogen verwachten, terwijl het verdere ge deelte van den avond verzorgd zal worden door „the Jolly Britanaders". Den toegangsprijs voor de leden hebben wy, dank zij de medewerking van de direc tie van de stoomvaart-maatschappy „Zee land", den heer Van Rheenen en den heer Van Dyk—Soerewtfn, zoo laag mogelijk kunnen stellennl. 0.25 per persoon, zoo dat dit voor de leden geen bezwaar zal zyn. De toegangsprijs voor niet-leden bedraagt 1. Plaatsbespreken voor dezen avond kan vanaf heden geschieden in Grand Hotel „Britannia", alwaar ook toegangsbewijzen verkrygbaar zyn op vertoon van lidmaat- schapkaart. Gezien den grooten toeloop, dien wij nu reeds mogen constateeren, i3 he raadzaam om hiermede niet te lang tei wachten, teneinde teleurstelling te voor komen,

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1