500 300 25 PLOUVIER. Opruiming Winter-Pantoffeis. DINSDAG 5 JANUARI stadsen provincienieuws sport ■IVO.3* 70e Jaargang: 1932 Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTEBLAD Plaatselijk Crisis-Comité KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER VUS8IN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f repels 75 ct., iedere repel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Plaatselijk Politiekorps 10. Personeel Bierbrouwe rij' „de Meiboom" - 9.06 Personeel N.V. Stoom- wasscherij „Volhar ding" - 3. Familie V- 4.30 N. N- 1.— Vorige opgave -1331.47 Totaal ƒ1358.83 Voor het Plaatselijk Crisis-comité. Door den heer C. Kamermans, penning meester van het plaatselijk comité van het Nationaal Crisiscomité werd ontvangen on der de letters N.N.S. 40 en N.N. 10. Door het plaatselijk politiekorps alhier is besloten, voorloopig gedurende het eerste kwartaal van 1931, wekelijks f 5 voor het plaatselijk crisis-comité af te staan. De eerste bijdrage van 10 hebben wij ontvangen en wordt heden dóór ons verant woord. De bootdienst VlissingenTer Neuzen. Te Ter Neuzen is een comité opgericht dat krachtige pogingen aanwendt tot be houd van den bootdienst VlissingenTer Neuzen. Het comité zegt dat het behoud van dezen dienst een groot belang is niet alleen voor Zeeland, doch voor geheel Ne derland. Door de gemeentebesturen van Vlissingen en Middelburg is adhaesie betuigd aan het verzoek tot behoud van dezen bootdienst. Er wórden thans te Ter Neuzen handtee- keningen verzameld op een adres dat aan de bevoegde autoriteiten zal worden gezon den, waarin krachtig wordt aangedrongen den bootdienst niet op te heffen. Belastingdienst. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen P. J. N. van Os, verplaatst van hefc kantoor der directe belastingen en accijnzen te Vlissingen naar het Ie kantoor der directe belastingen te Rotterdam en is de inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen C. M. Moolenburgh, hoofd van de inspectie der di recte belastingen te Nijmegen, le af deeling, verplaatst naar Haarlem en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen enz. aldaar. Loonsverlaging- kantoorpersoneel by de Kon. Maatsch. „de Schelde". De directie van de Kon. Maatsch. „de Schelde" heeft besloten de loonen van het kantoorpersoneel te verlagen. Met ingang van 1 Januari Is het salaris niet 5 gekort, terwijl het in het voorne men ligt het met 1 Mei andermaal met 5 te korten. Verder wordt reeds gedurende eenigen tijd geen overwerk meer betaald. V. H. C. Hotel Britannia. Als de dagen kort zijn en door de vacantie de studie voor eenige dagen onderbroken wordt, viert bovengenoemde club haar jaar feest. Wij maken steeds gaarne dat jaarfeest mede, hoewel we meer dan eens gedacht heb ben, dat het overladen programma voor de toeschouwers te gerekt en voor de uitvoerders een beletsel was om niet al te laat den dans vloer te bewerken. Ditmaal is echter een gun stige uitzondering gemaakt. Wat ons geboden Werd, was misschien ook wel door de korte voorbereiding en in verband met opgedoken moeilijkheden niet te uitgebreid en be stond uit eenige muzieknummertjes, benevens een tooneelschets. Nadat de voorzitter der club de aanwezigen, in 't bijzonder de leeraren en de besturen der zustervereenigingen hartelijk had welkom ge- heeten, richtte hij een woord van dank tot de heeren Van Grol en De Wilde, die de opvoe- ïende krachten gesteund en geholpen hadden bij de instudeering van het tooneelstukje en het muzikale gedeelte. Als contra-prestatie veroorloofde het bestuur zich de dames dezer leeraren een bloemenhulde te bieden. Dat niet allen vrij waren van „Bühnen- fieber" bleek wel eenigszins bij het eerste nummer van het strijkje, maar die was ras overwonnen en het trio van Gandli was gezien de krachten heel goed van uitvoe ring. Wie aan die, voor debutanten zoo hin derlijke, tooneelkoorts leed, voorzeker niet de hoofdpersoon uit de een-acter „Buiten wer ken" van J. G. L. Nolst Trenité, de student Frits Haamstede, die, als hij meermalen in een tooneelstuk optreedt, zeker het onge- dwongene in hei? gaan en staan op de plan ken wel zal verkrijgen. Hij werd heel aardig gesecondeerd door zijn vriend, den student Frans Nahuizen, waarbij we vooral nog voor ons zien het tafereeltje, waarin de student in de rechten een diagnose stelt van het ziekte geval van den student in de medicijnen. Uit dat gevalletje zou door beroepsartisten na tuurlijk meer gehaald zijn, maar de manier waarpp deze dilletanten het vertolkten, was lang niet onaardig. De zoon der kostjuffrouw van Frits speelde de geëffecteerde rol van president der rederijkerskamer „Ons Nut" en „Ons Genoegen" op werkelijk goed-overdre- ven wijze. Dat uitleggen van het drama in 20 bedrijven, waarin een der rollen aangeboden wordt aan Frits en de mimiek, welke deze laatste daarbij maakte, was kostelijk. Het optreden van de drie studenten, die Frits komen meedeelen, welke beslissing bij de Senaatsverkiezing gevallen is, dunkt ons wat studentikoozer te kunnen zijn, maar „in Grossen und Ganzen" mogen de mannelijke rollen aardig vertolkt worden genoemd. Ook de vrouwelijke spelers hebben, de eene wat natuurlijker dan de andere, haar taak aardig volbracht. dr J. C. B. Simons en J. C. Kramer, dieren arts. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. M. A. Davidse, E. S7a, van WestkapelleJ. A, van Bugge, B 185, van West-Indiëmej. J. Overweel, D 31a, van Middelburg; J, M. M. den Baars, D 23, van Melissantmej. J. F. Kesteloo, C 37, van St. Laurens. Vertrokken: M. Sanderse, D 29. naar Middelburgmej. J. Cevaal, A 95, naar Ter Neuzen mej. P. Schoe, E 91, naar Vlis singen P. J. van der Horst, E 114, naar MiddelburgJ. Hubregtse, E 203, naar Mid delburg P. Bimmel, E 166, naar Middelburg. GOES. Een nieuwe gymnastiekschooL Heden wordt de nieuwe gymnastiekschool, gebouwd op de plaats, waar vroeger de wo ning van het hoofd der ULO-school aan de Kreukelmarkt stond, in gebruik genomen. Van deze zaal zullen de leerlingen van alle openbare en bijzondere lagere en ULO- scholen gebruik maken. Gisterenmiddag was er gelegenheid voor uea uain^soq uo uapjooq 'uopoisp^ci op scholen, om het gebouw te bezichtigen. Ze werden verwelkomd door den burgemeester, die den heer Rothuizen, de opzichters van gemeentewerken en de aannemers dank bracht voor hetgeen tot stand kwam. Spr. dankte verder de besturen van de bijzon dere scholen voor de prettige samenwerking, die hier steeds, en ook nu met betrekking tot het gymnastiekonderwijs, tusscben deze besturen en de gemeente bestaat en ten slot te het R. Kath. schoolbestuur, dat tijdelijk men 10 vaarzen en 14 koeien in de vlammen om, terwijl mede een groote hoeveelheid landbouwgereedschap verloren ging. De oor zaak van den brand is tot nogtoe onbekend. Alleen het vee was laag verzekerd. De mare chaussee stelt een onderzoek in. PHILIPPINE. Lyk herkend. Het lijk dat dezer dagen onder de gemeente Philippine in den Braakman is aangespoeld is door de familie herkend als te zijn van een zekeren G., woonachtig te Brussel. De plannen voor werkverschaffing. Ged. Staten van Zeeland hebben uit hun midden een commissie aangewezen, welker taak in hoofdzaak zal zijn de uitvoering van, al dan niet in overleg met den adjunct-in specteur van de werkverschaffing, ir. C. G. P. Stevens, te Goes, ontworpen plannen voor werkverschaffing zooveel mogelijk te bevor deren, o.m. door het plegen van overleg met de openbare lichamen, welker samenwerking in een bepaald geval gewenscht wordt. Van deze commissie is de Commissaris der Koningin in Zeeland voorzitter en bestaat verder uit de heeren mr. P, Dieleman en J. M. van Bommel van Vloten. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje Nassau Orde aan mej. P. J. Ruytenburg, gemeente-verloskun dige te Oud-Vossemeer en aan C. Schippers te Kortgene, pachter en bedienaar van het veer tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk. Na deze tooneelschets gaf het strijkje nog een paar nummers ten beste, waarna de voor zitter de veerende dansvloer was intus- schen reeds geheel ontruimd met een kort woord het officieele deel van den avond sloot, waarop herhaaldelijk luid applaus had weer klonken. Het bestuur der H. H. C. mag met genoe gen terugzien op dezen avond, maar niet min der de heer De Wilde, die de leiding van het strijkje had gehad en de heer Van Grol, bij wien de regie in goede handen bleek te zijn. De Kerstgave van vleesch. Met de Kerstdagen is aan de werkloozen door tusschenkomst van Maatschappelijk Hulpbetoon, vleesch uitgereikt geworden. Hiervoor was een opgave gevraagd aan de slagers te dezer stede. Maatschappelijk Hulpbetoon ontving van de slagers bericht dat dit vleesch gratis zou worden afge staan, waarvoor den slagers zeker wel een woord van dank mag worden gebracht. Van deskundige zijde mocht Maatschap pelijk Hulpbetoon vernemen dat dit vleesch in alle opzichten van uitstekende kwaliteit was. Een diploma voor boter. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer betreffende het toekennen van een diploma voor boter, deelt men ons mede dat de fabriek van melkproducten „Koena" alhier, reeds in 1921 op de ten toonstelling van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw de door de F.N.Z. uitgeloof de gouden medaille als eersten prijs werd toegekend. MIDDELBURG. De werkloosheid. De werkloosheid te Middelburg neemt nog steeds toe. Op 2 Januari bedroeg het aantal werkloozen, dat aan de Arbeidsbeurs stond ingeschreven 736, nl. 724 mannen en 12 vrouwen. KOUDEKERKE. Oprichting crisis-comité. Gisterenavond is op initiatief van den burgemeester een crisis-comité opgericht. Vooratter is de burgemeeser de heer A. Bakker en verder bestaat het comité uit de volgende heeren: p. J. Terwoert, secreta ris, F. de Rijke, penningmeester, J. Jasper- se, vertegenw. Herv. diaconie, J. de Kam, vertegenw. Geref. Diaconie, A. Tange, Bur gerlijk Armbestuur, A. Broerse, Chr. Nat. Werkmansbond, D. Kasse, Chr. Nat. Vak verbond, J. Schuilema, modern Vakverbond, wethouders J. A. Contant en Stoppels, ds. R. ten Kate en ds. A. C. Heij, mr. P. Loeff, dr. J, J. van der Harst, dr. S. B. Drijber, een lokaliteit beschikbaar stelde voor on derwijs in de lichamelijke oefening. De heer Rothuizen, directeur van ge meentewerken, deed vervolgens eenige meer technische mededeelingen en wees er op, dat luxe is geweerd en aangebracht is, wat noodig is. Spreker bracht vooral den heer Van Tiel dank voor zijn technische advie zen. De heer Koers uit Middelburg, gymnas- tiek-leeraar aan de Chr. lagere en ULO- scholen, prees zeer de inrichting der zaal. Ook de heer Abeleven, inspecteur L.O., sprak zijn blijdschap uit over de totstand koming van dit gebouw, dat een groote ver betering brengt. Spreker dankt het gemeen tebestuur voor de genomen besluiten. Ds. P. J. Steinz dankt namens de school besturen het gemeentebestuur hartelijk voor de behartiging der belangen van de bijzon dere scholen. Spreker heeft groote waardee ring voor de royale wijze, waarop dat ge schiedt. De heer Kooy dankt namens het Kon. Ned. Gymnastiekverbond het gemeentebe stuur voor de totstandkoming van dit ge bouw, waarvan ook de gymnastiekvereeni- ging „Volharding" gebruik mag maken. Het is een gebouw, dat we niet beter hadden kunnen wenschen. Hierna werd het gebouw bezichtigd. De zaal is groot 9 X 18 M. en ruim 5 M. hoog. Verder zijn er een entrée, een kleed kamer, toiletten en een ruime bergplaats voor toestellen. Naast het gebouw is een ruime bergplaats voor fietsen. Waterleiding-Maatschappij Zuid-Beveland. Het heerenhuis met garage en tuin aan den Stationsweg, groot 18 A., voorheen eigen dom van mevr. wed. Lucasse, is aangekocht ten behoeve van de N.V, Waterleiding-Maat schappij Zuid-Beveland, die daar haar kan toren en magazijnen hoopt te vestigen. BRESKENS. Inbraak. Door middel van een valschen sleutel heeft een tot nog toe onbekende dader zich toegang verschaft tot den winkel van den heer J. v. G. alhier, en uit de lade een bedrag van plm. f 70 onvreemd. De marechaussee heeft de zaak in onder zoek. OOSTBURG. Brand. In den afgeloopen nacht is onder de ge rente Oostburg de kapitale landbouwschuurf in pacht bij den landbouwer De Visser, tot den grond toe afgebrand. Van het vee kwa RÜksveldwachter verplaatst. Met ingang van 16 Januari a.s. wordt de rijksveldwachter-brigadier J. de Lange te Goes verplaatst naar 's-Gravenhage. Gedenkteeken ds. J. H. Ruysch van Dugteren. Het gedenkteeken op het graf van wijlen ds. J. H. Ruysch van Dugteren, in leven legerpredikant, zal op Zaterdag 9 Januari as., des middags kwart vopr drie, aan de familie worden overgedragen. De overdracht heeft plaats op de Protes- tantsche begraafplaats „Zuilen" te Prin- cenhage. Wereld-Gebedsdag van de Christen vrouwen De vierde jaarlijksche gebedsdag van de Christen Vrouwen over de geheele wereld zal dit jaar gehouden worden 12 Februari as. Het programma voor dezen dag is sa mengesteld ditmaal door een Britsch-Indi- sche vrouwMiss Helen Tupper, het thema isHoudt aan in gebed. Examens. Voor het examen Ned. Handelscorrespon dentie, afgenomen vanwege de Vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen is geslaagd de heer J. S. Adriaanse alhier, leerling van den heer I. Sinke. Examens der stuurlieden ter koopvaardij. De commissie voor de stuurliedenexamens, bedoeld in de Schipperswet, zal, aanvangende 1 Februari, zitting houden te 's-Gravenhage. De aanvragen, om tot de examens te wor den toegelaten, moeten den voorzitter der commissie bereikt hebben vóór 16 Januari. Voor andere bijzonderheden zie men Stct. no. 1. Vrijgesproken. De koopman uit Vlissingen, die voor de rechtbank te Maastricht terecht heeft ge staan wegens bedriegelüke bankbreuk, is daarvan vrijgesproken. Hij had van een koop man uit Kerkrade, korten tijd vóór dat deze zijn faillissement aanvroeg, een partij goede ren gekocht tegen een prüs gelijk aan zijn vordering op dien koopman. Hardhandige onderwijzer. De Hooge Raad heeft verworpen het beroep van S. T., onderwijzer aan een bijzondere school te 's-Gravenhage, die wegens mishan deling van een leerling in hooger beroep door het Hof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot f 10 boete. Hr. Ms. „Rigel", op de uitreis naar Ned. Oost-Indië, is 4 Januari van Alexandrië vertrokken. De militaire wachtgelders. De afdeeling Vlissingen van de onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang" hield een ledenvergadering, waarop de hoofdschotel stond ten dienste der militaire wachtgel ders. De voorzitter gaf een duidelijke uit eenzetting van de wijze waarop deze groep van wachtgelders is behandeld en overtuig de de aanwezigen van het leed dat vele wachtgelders en hun gezinnen te dragen hebben. Met betrekking tot genoemd onder werp werd onderstaande motie door het bestuur naar voren gebracht en na alge meen goedkeuren aangenomen. De afdeeling Vlissingen van de onderoffi- cieren-vereeniging „Ons Belang", in leden vergadering bijeen op 30 December 1931, besprekende den uiterst moeilijken toe stand van nog zeer vele militaire wachtgel ders, waarvan zelfs honderden in kommer-» volle omstandigheden, constateert dat vóór op wachtgeldstel ling in 1923 van 2000 onderofficieren, door de resp. M. v. D. omtrent de wachtgelders werd gezegd „dat verkregen rechten niet mochten worden geschonden, dat een behoorlijke wachtgeldregeling zou worden toegepast, waarbij het D. v. O. steun zou verleenen" en voorts „voorop zal staan, dat het perso neel, dat in dienst is getreden met zekere vooruitzichten door de afvloeiing niet ge dupeerd zou worden en dat zün belangen ten volle zouden worden behartigd", betreurt het ten zeerste dat nog honder den wachtgelders van deze belofte tot op heden niet hebben mogen profiteeren, van meening dat spoedig ingrijpen drin gend noodig is, verzoekt de regeering, M. v. D. en Twee de Kamer met eerbied, maatregelen te ne men tot het instellen van een commissie tot onderzoek en tot het doen van voorstel len, opdat zoo spoedig mogelijk kan worden overgegaan tot het nemen van afdoende maatregelen, besluit deze motie te doen toekomen aan de regeering, M. v. D., Tweede Kamer en pers, en gaat over tot de orde van den dag, Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Ja nuari 1932 benoemd tot reserve 2e luitenant} bij het 3e regiment veld-artillerie de kornet jhr. M. L. Quarles van Ufford. Pech voor de kampioensclub. Wij lezen in de „Sportkroniek" De jonga Paauwe zal op advies van prof. Snapper het eerste half jaar nog niet aan spelen denken, Paauwe Sr., die gisteren al last had van een spier, is de eerste weken ook uitgeschakeld. Van Heel heeft bij zijn botsing met Lagen- daal een jukbeenfractuur opgeloopen en is dus voorloopig ook op non-actief. Darendregü sukkelt met een knie en Van Ooyen zal van wege zijn vergrijp van Zondag misschien voor eenige wedstrijden worden geschorst. Het ziet er dus, na het glorieuze begin, op het oogènblik lang niet mooi voor de kam pioensclub uit. Wie heeft het voetbalspel uitgevonden? Het moderne voetbalspel heeft zooals bs« kend, van Engeland uit zijn zegetocht begon nen en van daaruit de wereld veroverd. Maar noch de Engelschen, noch eenige Europeesche natie heeft het voetbalspel uitgevonden. Net zoo min als de Europeanen het buskruit uit gevonden hebben. Kruit, het drukken en het voetbalspel zdjh door de Chineezen uitgevonden. Een Engelsch geleerde heeft uit oude Chi- neesche manuscripten kunnen zien, dat het voetbalspel reeds in de oudheid in het He- melsché Rijk werd beoefend en dat een Chl« neesche keizer, Cheng Ti genaamd, reeds drié honderd jaar voor onze tijdrekening, het voetbalspel heeft gepropageerd. Deze keizer was een hartstochtelijk lief hebber van het voetbalspel. Zijn waardig- heidsbekleeders en zijn officieren vonden het minder aangenaam en prettig. Zij" meenden er den keizer op te moeten wijzen, dat het eigenlijk niet met zijn waardigheid strookte achter een bal aan te loopen en dat het spel bovendien veel te vermoeiend en te inspan nend was, in plaats van de gezondheid te bevorderen. De keizer, evenwel, luisterde niet naar de heeren en zeide „Mij bevalt het spel en bovendien kan iets, wat men voor zijn genoegen doet, niet zoo ver moeiend zijn". De waardigheidsbekleders geven niet zoo gauw den moed op en wendden zich tot de keizerin, die haar gemaal ook werkelijk van dit spel afkeerig trachtte te

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1