500 300 25 EERSTE BLAD 70e Jaargang' MAANDAG Uiliait: Firma F. VAK IE HEIDE Ir., Ililslint SI-S 0, Hlissinjin. If lil. 10. Fistiflnni SS11J 4 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PR0VINC1ENIEÜWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT LUCHTVAART BUITENLAND :N0.2' 1932 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Opbrengst mutsen verkoop van „The Jolly Britannaders" 37.40 A. L- 1.— Vorige opgave -1293.07 Totaal ƒ1331.47 St. Joseph Ziekenhuis. In het jaar 1931 zijn in het St. Joseph- ziekenhuis alhier verpleegd 872 patiënten met 18478 verpleegdagen, tevens hebben in ge noemde inrichting 299 operatiën plaats ge vonden. In onze Tijdinghal hebben wij een mooie serie foto's geëtaleerd van de wintersport, waarvan men in verschil lende deelen van ons land reeds volop heeft kunnen genieten. De pret heeft echter maar kort geduurd* want de straffe dooi heeft sneeuw en ijs in een ommezien doen smelten. De tol tusschen Katwijk a.d. Rijn en Katwijk wyk aan Zee is officieel opgeheven. Dit was zeker een gebeurtenis om op de gevoelige plaat te worden vastgelegd. De bevolking juicht bij het doorlaten van den eersten auto waarvoor geen tolgeld is betaald. De leden van het corps diplomatique hebben hun opwachting gemaakt bij H. M. de Konin gin. Op onze foto ziet men Mgr. Schioppa Lorenzo, den Pauselijken nuntius, die het pa leis verlaat. Vereenigïng voor Instrumentale Muziek. Bovengenoemde vereeniging is voornemens haar 4e concert te geven op Donderdag 14 Januari in Grand Hotel Britannia, des avonds te 8.15 uur. Als solist zal optreden de solo-hoboist van het Residentie-orkest, de heer Jaap Stotijn uit Den Haag. Door hem zal o.a. worden ge speeld het concert voor hobo van G. F. Handel, waarbij hij zal worden begeleid door het orkest der vereeniging. Verder zullen door het orkest verschillen de werken voor strijkorkest worden ten ge- hoore gebracht, t.w. van Corelli, Purcell, Handel, Lully, Grieg, Brahms en Dvorak. Wij verwijzen verder naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Kalenders, Wij ontvingen heden van den heer F. Landsman, algemeene boekhandel, nog een eenvoudigen, doch duidelijken maandkalen- der. De cijfers zijn zeer sprekend en op elk maandblad vindt men een opgave van de christelijke en Israëlitische feestdagen. VKssIngsche Tooneelvereeniglüg „Koningin Wilhelmina". De Oude Vriendschap. Voor een aardig bezette zaal gaf deze vereeniging Zaterdagavond een uitvoering, waarbij het programma van haar vorig soirée wederom met veel succes voor het voetlicht werd gébracht. „Welkom Moeder" wekte vanzelf weer danig op de lachspieren. Een gezellig bal, waarbij de huiskaml onder leiding van Charles Haaze haar beée been tje vóór zette, besloot den avond. 1 Het Kunst toon eel. Concertgtoouv). Indien dit gezelschap zich als dilettanten had aangediend, ook dan zou ons'oordeel absoluut ongunstig hebben geluid, vermits hetgeen Zaterdagavond te slikken wjtrd ge geven aan een gelukkig matig bezet|e zaal, trots de bombastische, lawaaierige £&nkon- digingen, verreweg bleef onder het peil, wat wij van onze plaatselijke vereenigin&n ge woon zijn. Wij zouden der waarheid he kort doen, indien wij verzwegen, dat hè apa chen-tafereel ,,'s Avonds na 10" verdienste- lijk werd voorgedragen en dat de Ügaret- ten rookende band zich aardig van jazz muziek wist te kwijten. Het gezelschap trekke uit zijn optreden alhier de „tevens- moraal", dat zelfkennis het begin vin alle wijsheid is en dat prullaria geen j succes °ogst bij een weldenkend publiek, al wordt öe claque ook gevormd door leden,- vin den troep, zoowel vóór als achter het scherm. Arme bezoekers, die zich lieten verleiden door plaatsprijzen van 1.75, 1.25 en 0.90. Daar hoort en ziet men thans eerste rangs kunstenaars voor Een jubileum. Den len Januari herdacht de heer A. B. Koolwijk den dag waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Goetheer alhier. Hij werd bij monde van zijn firmanten ge- lukgewenscht met dit jubileum en de wensch uitgesproken, dat hy nog vele jaren in gezondheid mag doorbrengen in de on derneming, waaraan hij zijn beste krachten heeft gegeven gedurende de jaren dat hij er werkzaam is. Na deze toespraak mocht de heer Koolwijk een gesloten couvert in ont vangst nemen van de firmanten. Hij ont ving tevens een mooie bloemenmand, terwijl ook het personeel een stoffelijk blijk van waardeering aanbood. De heer Koolwijk sprak zijn hartelijken dank uit voor de tot hem gerichte woorden en voor de mooie geschenken. Verdwaald geraakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de politie gewaarschuwd dat van uit zee om hulp werd geroepen, hetgeen gehoord werd in de tweede duinen. Het loodswezen, door de politie gewaarschuwd, is met de mo torbooten ter plaatse gegaan, doch zelfs na zeer ernstig zoeken, werd niets gevonden. Bij een nader ingesteld onderzoek ten slotte werd in de tweede duinen in het prikkeldraad ver ward aangetroffen een verpleegde uit het gasthuis, die was weggeloopen en in de duinen was verdwaald geraakt en toen om hulp is gaan roepen. Hij werd naar het gast huis teruggebracht. Inbraken. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de pakhuizen van het gebouw der steenhou werij aan den Singel. Voorts is ingebroken in de houten keet op het voetbalterrein, waar bier en sigaretten zijn ontvreemd. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. In overspannen toestand. Gisterenmiddag is een 50-jarige vrouw in overspannen toestand in de Marinehaven te water geraakt. Zij werd door twee mannen op het droge gebracht. MIDDELBURG. Voor het Nationaal Crisis-comité. Door den districts-commandant der rijks- veldwacht te Middelburg wordt van het per soneel der rij ksveld wacht in het 5e district gedurende de wintermaanden, maandelijks een vrijwillige bijdrage gezonden aan het Nationaal crisis-comité. Droevig. Zaterdagavond vervoegde zich bij den agent van politie, die dienst deed aan het station te Middelburg, een inwoner uit Souburg, die mededeelde, dat zijn zoon en schoondochter, wonende aan den Schroeweg alhier, weigerde hem zijn 13-jarigen zoon mede te geven. Bei de vertoonden teekenen van geestesziekte en waren den vader te lijf gegaan, waarbij deze zich moest verweren en daarbij zijn schoon dochter aan haar neus bloedend verwondde. De politie begaf zich naar de op vrij verren afstand van de stad gelegen woning en trof daar de ouders aan, blijkbaar onder den in vloed van godsdienstwaanzin. Met geweld moest de 13-jarige jongen uit de woning worden gehaald en kon de vader met dezen huiswaarts gaan. In de woning vertoefden toen nog het echtpaar en 5 kinderen van 7 maanden tot 7 jaar oud. Eerst toen verster king was aangekomen konden onder verzet der ouders de 5 kinderen in een auto worden ge zet en door een welwillend stadgenoot naar het politiebureau worden overgebracht. Met een anderen auto werden de ongelukkige ouders naar het Gasthuis gebracht en aldaar opgenomen. De kinderen, die op het politie bureau een goede behandeling genoten, zijn later op den avond per auto naar de groot ouders te Souburg overgebracht. Een afscheid. Op het bureau van den districtscomman dant der rijksveldwacht te Middelburg, is af scheid genomen van den heer J. J. Verstelle, administratief ambtenaar, die met ingang van 1 Januari jl. den dienst met pensioen heeft verlaten. Tot het bijwonen van dat afscheid hadden op het bureau van genoemden commandant eenige brigadecommandanten der rijksveld wacht, benevens eenige leden van het perso neel van de brigade Middelburg, zich verza meld. Nadat de heer Verstelle "en diens echtge- noote door den heer Van der Lely waren bin nengeleid, sprak deze den heer Verstelle met eenige gevoelvolle woorden toe en herinnerde aan den keurig en staat van dienst, die de heer Verstelle achter den rug heeft, nl. eerst als jongen bij de Koninklijke marine in dienst gekomen zijnde, daar den hoogsten onderofficiersrang wist te bereiken, vervol gens eenigen tijd als particulier is werkzaam geweest en daarna als administratief ambte naar geplaatst te worden ten bureele van gemelden districtscommandant, onder den toenmaligen commandant den heer Van Mee- rendonk. De districtscommandant prees den heer Verstelle om zijn accuratesse en betoonden ijver en bood hem namens chef en personeel een gemakkelijken stoel aan met den wensch dat hij daarin nog veel van zijn welverdien de rust mag genieten. De heer Verstelle dankte zijn chef voor de tot hem gesproken woorden en voor het hem aangeboden cadeau, en wees verder op het aangename van zijn werkkring en had gaarne nog wat willen blijven werken. De echtgenoote van den heer Verstelle werd door den districtscommandant een keu rige bloemenmand aangeboden. Een begin van brand. Gisterenmiddag ontstond in de woning van den heer Corns. Henning, boven zijn zaak op de Markt te Middelburg een vrij hevige rook lucht en ontwaarden de bewoners, die zich in de voorkamer bevonden, dat de rook kwam uit het radiotoestel in de kamer, die met de voorkamer een suite vormt. Blijkbaar was de transformator in het toestel met ingebouwden luidspreker oververhit en was daardoor een begin van brand in het toestel ontstaan. De heer H. trok eerst het stopcontact uit en spoedde zich naar beneden om den hoofd schakelaar van de electriciteit uit te scha ken, omdat hij aan kortsluiting dacht. Vree- zende voor erger en denkende aan de ern stige gevolgen welke een brand met den hevi- gen wind ook voor de aangrenzende perceelen en het stadhuis zou kunnen nebben, gaf hij onmiddellijk het politiebureau kennis en ver zocht met een minimax te komen. De politie belde direct de brandweer op. Vanuit de ka zerne trokken zoo spoedig mogelijk twee brandweerlieden met een slangenwagen naar de Markt, terwijl daar bijna tegelijk ook de groote motorspuit arriveerde. De politie was toen ook reeds met een minimax ter plaatse. Diploma voor Zeeuwsche boter. Op de in 1931 gehouden boterkeuringen door den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Noord-Brabant, welke keuringen iedere 14 dagen plaats hebben, behaalde de Co- operatieve Melkinrichting en Stoomzuivel- fabriek „Walcheren" het diploma voor 1931. Dit is de eerste maal dat aan een Zeeuw sche fabriek deze onderscheiding is toege kend. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld, dat bij elke keuring steeds meer dan het vereischte minimum aantal punten werd verkregen. TERNEUZEN. Geen resultaat opgeleverd. Naar wü vernemen heeft het ingesteld des kundig onderzoek inzake de vermoedelijk ge pleegde vergiftigingsgeschiedenis te Ter Neu zen geen resultaat opgeleverd. PHILIPPINE. Lijk aangespoeld. Donderdagmiddag is onder de gemeente Ppilippine aangespoeld het lijk van een on geveer 50-jarig persoon, vermoedelijk af komstig uit België. Teekenen van geweld waren op het lijk niet aanwezig. Hij was gekleed in een net zwart pak met slappen boord en das, pullover en bruine schoenen, grijze fantasiesokken en heeft grijs krulhaar, flink rond gezicht, grijs achtige korte snor, zware wenkbrauwen, lang ongeveer 1.60 M. Aan zijn vinger heeft hij een trouwring. In zijn zakken is gevon den eenig Belgisch geld, een klein stukje Fransche krant, een papiertje met eenige cijfers en een rozenkrans. SAS VAN GENT. De „Zeeuwsche Koerier", die 46 jaar be staat, heeft met ingang van 1 Januari opge houden als anderdaagsche courant te ver schijnen. Het zal voortaan als algemeen ad vertentie- en nieuwsblad slechts éénmaal per week verschijnen. HEINKENSZAND. Brand In een kerk. Zond? >rgen even voor de godsdienst oefening, terwijl reeds de eerste kerkgan gers in het kerkgebouw aanwezig waren, werd brand ontdekt in de Geref. Kerk te Heinkenszand. De buis, die van de kachel naar den schoorsteen loopt, lag zoo dicht tegen de zoldering, dat deze, aangezien er nogal hard werd gestookt, vlam vatte. En kele kerkgangers wisten op het dak te klim men en namen de pannen gedeeltelijk weg, zoodat het vuur met behulp van een mini max en met emmers water gebluscht kon worden. Hoewel iets later dan gewoonlijk, kon de dienst toch doorgaan. WISSEKERKE. Brandstichting. Vrijdagavond jl. omstreeks 8 uur is brand utgebroken in de woning van de familie K. te Wissenkerke. Door zeer spoedig ingrijpen wist men uitbreiding van den brand te voorkomen. Bij een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat een partij zakken, die op den zolder lagen, met petroleum waren overgoten, terwijl men op meerdere andere in de woning aanwezige goederen petroleum aantrof. Een en ander gaf aanleiding tot de arrestatie van de bewoners. Man en vrouw zijn Zaterdag ter beschikking van de justi tie te Middelburg gesteld als verdacht den brand te hebben gesticht Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Philips- land ds. H. H. van Ameide te Ouddorp. De Oosterkerk te Rotterdam. Vrijdag was het 250 jaar geleden dat de Oosterkerk aan de Hoogstraat te Rotterdam in gebruik werd genomen. In verband hiermede is een herdenkings dienst gehouden, welke geleid werd door den oudsten predikant der Hervormde gemeen te, dr. J. R. Callenbach. Deze hield een pre dikatie over Maleachi 3:6: Want ik de Heere word niet veranderd, daarom zijt gij o kinderen Jacobs niet verteerd. De salarisverlaging bij de marine. Aan boord van alle oorlogsschepen en ma rineinrichtingen in Oost-Indië is een dagor der van den schout-bij-nacht voorgelezen, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat de regee- rig van plan is de salarisvermindering van 10 in alle rangen door te voeren. In de dagorder worden ontevreden elemen ten gewaarschuwd tegen een voorgenomen protestactie, welke licht zou kunnen voeren tot het gebruik van onwettige middelen, waarop zware straffen zijn gesteld. Een be roep wordt gedaan op den goeden geest, waardoor alle diensten zich tot dusverre ken merkten. VOETBAL. AFDEELING IV. Ie klasse. Eindhoven—LONGA 2—0 2e klasse A. Hero—MEVO 4—2 3e klasse A. Axel—Hulst 2-0 3e klasse B. MEVO 2—SINOTO 6—2 DOSKO 2—Nieuw Borgvliet 0—1 Het ongeluk met de „Ooievaar". De commissie, welke door de Siameesche regeering was benoemd om een onderzoek in te stellen naar de ramp welke de „Ooievaar" te Bangkok overkwam, heeft rapport uitge bracht. De oommissie is van oordeel dat de facto ren, welke beletten dat de vliegmachine op juiste wijze van den grond loskwam, waren 1. het noodluik stond open. 2. de machine was niet op de juiste wijze in goeden staat gebracht. De machine was uitgerust met een stabilisator en deze werd na het ongeluk in neutralen stand gevonden. De machine was zwaar beladen, doch niet overbelast. Het terreinpersoneel heeft voor de start de aandacht der piloten gevestigd op het feit, dat het noodluik openstond. Dit luik had af metingen van 90 bij 50 centimeter. De beteekenis van Schiphol. Op grond van de allengs slechtere econo mische omstandigheden en de min of meer teleurstellende bedrijfsuitkomsten over 1930, had de K.LM. haar verwachtingen voor het afgeloopen jaar niet al te hoog gespannen. Weinig kon worden vermoed, dat juist de algemeene crisis een reeks van abnormale verhoudingen en omstandigheden ten voor- deele van het luchtverkeer in het leven zou roepen. Het reizigersverkeer steeg ten op zichte van 1930 met 27 pet., het vrachtver keer met 22 pet. en het postvervoer met 27 pc.hiermede werden de verkeersuitkom- sten van alle voorgaande jaren overtroffen. Ook het verkeer op Indië ontwikkelde zich naar wenschhet nagestreefde ideaal van een wekelijkschen dienst op Indië werd op 1 October verwezenlijkt. Door de K.LM en de met haar in pool- gemeenschap samenwerkende maatschap pijen werden 20.450 personen vervoerd. De instelling van den expressdienst Amster dam—Scandinavië, die Kopenhagen op slechts 3/2 uur reizens van Amsterdam bracht, deed het reizigersverkeer op de lijn naar het Noorden met meer dan 100 pet, stijgen. Steeds meer wordt het bewijs geleverd, dat het luchtvrachtverkeer voor de meest uiteenloopende takken van den handel tot een onmisbaar hulpmiddel is gegroeidhet aantal bedrijven, dat zich op luchttransport instelt, neemt gaandeweg toe. Van het ver voer naar het buitenland bedroeg het quan- tun snijbloemen en andere tuinbouwproduc ten ruim 65 pet. De groote internationale goudtransacties en de ongekende toevloed van goud naar Nederland veroorzaakten 'n voortdurende verplaatsing van het goud in alle richtingende K.L.M. slaagde er in bijna het geheele vervoer op zich te con- centreeren. Het luchtpostvervoer nam be langrijk toe een omvangrijk Europeesch nachtluchtpostnet, waarbij Nederland, mede dank zij de lichtbebakening op de lucht- routes, een centrum vormt, is in voorberei ding. Schiphol wordt door de gemeente Am sterdam uitstekend geëxploiteerd en be hoort tot de best ingerichte luchthavens van Europa. De nieuwe hangars bieden voor do grootste toestellen voldoende ruimte. Pogin gen worden in het werk gesteld, om do werkplaatsen van de K.L.M. naar Amster dam over te brengen. Noodlanding van een HollandIndïë- vliegtuig in Frankrijk. Het Holland-Indië-vliegtuig, dat 24 Decem ber uit Batavia is vertrokken, heeft gisteren om 1.30 uur wegens het slechte zicht als ge volg van den dichten mist een noodlanding moeten maken op het gebied van de gemeente Valence-sur-Rhöne. Het vliegtuig werd be stuurd door de piloten Van Dijk en Viruly. Alles liep zonder ongelukken af. De beman ning en de aviateurs zouden, als het weer gunstig is, heden weer opstijgen. NIEUWJAARSRECEPTIE VAN PRESIDENT HINDENBURG. In de groote zaal van het paleis van den rijkspresident heeft president Von Hinden burg op Nieuwjaarsdag de gebruikelijke re ceptie gehouden. Namens het diplomatieke corps voerde de Pauselijke nuntius, mgr. Orsemigo het woord. Hij wees er op, dat» het afgeloopen jaar wel heeft bewezen hoe sterk de volkeren door economische banden met elkaar verbonden zyn. Het groote ge vaar zal den volkeren eindelijk doen begre pen, dat een oprechte verstandhouding noodzakelijk is. Allen zien vol verwachting naar het nieuwe jaar en velen verwachten een nieuwe cultuuraera, waarin de vooruit gang der zeden elke oorlogsbewapening on mogelijk maakt. De nuntius eindigde zijn rede met de beste wenschen uit te spreken voor het Duitsche volk. De rijkspresident antwoordde op deze woorden, dat het Duitsche volk de vele of fers in een ongeschokt vaderlandsch be wustzijn op zich heeft genomen. Ook de hoogste krachtsinspanning van één enkel volk kan geen redding brengen om den kri tieken toestand meester te worden. Het zon voor de wereld verderfelijk zyn, als zü in de kwestie der ontwapening nogmaals teleur gesteld zou worden. Ook op dat gebied kon in de toekomst geen verschillend recht voor de volken gelden. De president eindigde met» den wensch uit te spreken dat in het nieu we jaar de regeering er in zoude slagen om solidair samen te werken om de volken naar een lichtere toekomst te leiden. Daarna werden de leden der rijksregee- ring ontvangen. Inplaats van dr. Brüning, die niet in Berlijn is, voerde de 'minister van posterijen, dr. Schazél, het woord. Deze wees er op, dat de plichtsbetrachting, het

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1