OUDERS EN KINDEREN GEMENGD NIEUWS RADIO-RUBRIEK Prof. A. A. Miehelson, San. Francisco, No belprijswinnaar voor natuurkunde 1907. Mevr. dr.-H. Clisby, Londen, de oudste Vrouwelijke dokter (100 jaar). Emil Torday, ontdekkingsreiziger. Henri Deglave, bouwmeester van het Grapd Palais te Parijs. Prof. Karl Larsen, Kopenhagen, Deensch schrijver. Louis Sambon, Parijs, karikerspecialist. Hall Caine, Londen, bekend Engelsch. schrijver. Thomas Alva Edison, West-Orange^ wereld beroemd Amerikaansch uitvinder (toovenaar van Menlo Park) Prof. Alfred Wegener, Duitsch aardrijks kundige, bekend Poolonderzoeker. A. Timmermans, Parijs, letterkundige van Hollandsche afkomst. Lya de Putti, New-Yprk, beroemde filmster. Sir? David Bruce, Londen, specialist, op het gebied van slaapziekte (Sherlock Holmes der wetenschap), op denzelfden dag stierf zijn vrouw en assistente Lady Bruce. SpórtI A. Dijselinck, Brugge, voetballer. B. Heissig, Weenen, schaker. Glen Kidston, beroemd Engelsch vlieger. Graaf Anton Esterhazy, Weenen, beroemd leeuwenjager. Sir Thomas Lipton, Londen, bekend zeiler, poogde herhaaldelijk met zijn jacht „Sham rock" de America Cup te veroveren. Fritz Simon, een van de beide vliegers van de „Bremen". Leroy Manning, Dearborn, chef-piloot van de Ford-vliegtuigfabrieken. Diversen. Barones de Rotschild, Parijs, bekend phi- lantrope. Nathan.Straus, New-York, bekend philan- troop. Sir Percy, Fitzpatrick (Kaapstad)lanceer de in Engeland het idee van twee minuten stilte op den wapenstilstandsdag. Lady Frances Balfour, Londen, vooraan staande figuur in de vrouwenbeweging. G. Fislier Baker, een der rijkste mannen ter wereld, „de sphinx van Wallstreet". i OUD-EN -NIEUW. De overgang van het oude jaar naar het nieuwe wordt veelal min of meer feestelijk gevierdnatuurlijk spelen lekker eten en drinken daarbij, zooals bij alle feesten, een beangrijke rol. Meer. eigenaardig is de rol van het knallende vuurwerk en de losse pa tronen. Als opvoeder zal men met de Oude- jaarsviering min of meer verlegen zitten, zoolang de kinderen nog jong zijn. „Want aan den eenèn kant zal men er vpor voelen, de weinige feesten, die ,'t leven j 3xe<ft, te vieren. Dè duizend-en-éën ,aage- lyksche plichten leggen ons dag aan dag aan banden, de ernst des levens drukt ons vaak, zoodat we allés,'wat als tegenwicht kan. dienen, hoogelijk moeten waardeeren. En vooral familiefeesten moeten wij vieren, zij behooren tot de poëzie van de jeugd, zij kpnnen even zoovele lichtpunten zijn in het gezinsleven, zonder- welke dit grauw en saai dreigt te worden. De viering van verjaardagen en van Christelijke, en andere feestdagen kunnen worden tot een blijde afwisseling. In die rij past de Oudejaarsviering met oliebollen en 'n bijzonderen dronk bij een vroolijk gezel schapsspel, passen vuurwerk en hartelijke gélukwenschen, als de Mok twaalf slaat. De Oudejaarsavond kan daardoor van een zèer bijzonder karakter worden, dat het saamhoorigheidsgevoel versterkt, en het kan eén feest worden, dat een prettige jeugd herinnering nalaat. Daarom viere men dus met de zijnen oud en-nieuw. Maar een van mijn stokpaardjes ii, zorg dat er regelmaat is in. 't leven van uw kinderen, inzonderheid waar t geldt hun behoefte aan rust. Want kinderen, die niet. uitgeslapen zijn, zijn prikkelbaar en onredelijk, geven telkens aanleiding tot moeilijkheden. Vandaar, dat ;k. steeds pleit te voor kinderfeesten in den middag en mij kantte tegén „fuifjes" en „vergaderingen" van half volwassenen, als ik deze belangrij ke categorie zoo eens noemen mag, van acht uur 's avonds tot middernacht. Studie en huiselijke sfeer worden er maar al te vaak door verstoord. Dit stokpaardje nu botste altijd min of meer op tegen mijn geneigdheid met de kin deren oud-en-nieuw te vieren, tot ik een compromis, een minnelijke schikking vond, die althans voor de kleintjes dat zijn zij tot ongeveer twaalf jaar een bevredigen de oplossing geeft. Ik lanceerde dit advies al eens eerderik gaf den raad, in den vooravond de klok eenige keeren een half uurtje vooruit te zetten, zoodat men al fui vende tegen tienen de klok onder spanning de twaalf ziet naderen. Het gewichtig oogenblik wordt, dan onder de kleintjes op een tijd gevierd, die veel minder groote na doelen voor hen heeft dan het middernach telijk uur. Ik ben er mij van bewust, dat ik de kin deren op deze wijze bij den neus neemik sus mijn geweten met 't besef, dat ik dit doe zuiver en alleen in hun belang, om hen zonder al te groote nadeelen een extra- pretje te bezorgen. Eenig eigenbelang is er absoluut vreemd aan, want dit zou .mij er toe brengen, de kinderen maar rustig op •tijd naar bed te brengen. De lezer ziet, ik héb al, evenals andere menschen, uitvluch ten -genoegwie het nauwer neemt met de waarheid dan ik, moet mijn advies maar terzijde leggen; allen anderen beveel ik het met warmte aan, het zal hen voldoen. En als dan, wanneer alles in huis reeds is versteld, het echte middernachtelijke öur slaat, zult ge samen wellicht even behoefte hebben het oude jaar te overzien. Vraagt ge ii dan als ouder af, hoe dit is geweest ten opzichte van uw kinderen, dan zal het u moeilijk vallen, een balans te makenwin sten en verliezen in hun leven laten zich niet onder cijfers brengen. Misschienis de eenigste vraag, die ons, wat dit betreft, tot de juiste waardeering kan brengen, deze Hebben- onze kinderen zich in het laatste jaar, overeenkomstig hun aanleg en binnen "t raam der mogelijkheden, die onze om- standigheden bieden, normaal ontwikkeld, of traden er onverwachte remmende in vloeden op, wélke waren die en hebben, zy achteraf gezien, daarop verstandig gerea geerd? Overigens moet het van overwe gend belang worden geacht, of wij ook in hetalgeloopen jaar de vertrouwelingen van onze kinderen zijn gebleven, tot wie zij zich in moeilijkheden wendden, tot wie zij zich na elk vergrijp gedrongen voelden te komen met hun bekentenis, zonder welke zij geen rust konden vinden. Is dat zoo, dan kan deze overdenking bij den overgang van oud naar nieuw ons een reden tot verheugenis geven. Auto metvijf inzitt e_n- denin de raart gereden. Een ontzettend ongeval heeft gisterenmid dag in de nabijheid van het Oranjekanaal te milde plaats gehadtengevolge van de gladheid van den weg slipte bij Het passeeren van een anderen auto, een auto, waarin ge zeten was de familie Visser uit Semarang (Midden-Java)met het gevolg, dat de wagen in de diepe Drentsche hoofdvaart verdween. De heer Visser en een zesjarig dochtertje verdronken. Nader wordt omtrent dit droevig ongeluk het volgende gemeld De heer Visser, die inspecteur bij de water leiding te Semarang was, vertoefde met zijn vrouw, hun 12-jarig zoontje en twee doch tertjes, resp. tien en zes jaar oud, met verlof in ons land. Het gezin was juist Dinsdag uit Marseille in ons land gekomen en nog dien zelfden dag haar Hengelo doorgereisd met het voornemen den volgenden morgen per auto naar Groningen te vertrekken om daar de moeder van den heer Visser een bezoek te brengen. Aanvankelijk wilde de heer Visser de réis over MeppelSmildeAssen maken, doch men had hem deze route ontraden, omdat een autotocht over den smallen rijksstraat weg, welke- langs de Drentsche Hoofdvaart ligt, voor bestuurders die in deze streek niet bekend zijn niet zonder gevaar is. De heer Visser besloot toen dè binnenwegen tot Assen te volgenhij raakte hier echter verdwaald én kwam toen toch op den rijks straatweg terecht. Tengevolge van den sneeuwval in den nacht van Dinsdag op "Woensdag was deze -weg zeer glad gewordéh. Waafsbhynlijk om dat hij voor een naderenden auto naar rechts moest uitwijken/slipte de ~uto van de familie Visser, kwam in het rulle zandpad naast de tramrails terecht, reed toeh tegen een boom op, waarna de auto naar links zwenkte, weer tegen êen boom zwaaide en daarop dwars over de rails de Drentsche Hoofdvaart in reed en onder water verdween. Omwonenden en voorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren, schoten toe en stel den onmiddellijk alle pogingen in het werk om de inzittenden te redden. Na veel in spanning mocht het gelukken den heer en mevrouw Visser en de drie kinderen op het droge te brengen. Mevrouw Visser bleek nog goed bij kennis te zijn haar man en de drie kinderen waren bewusteloos. Dr. Tolsma en dr. S. Boonzaaijer uit Smil de, die onmiddellijk ter plaatse waren, stel den alle pogingen in het werk om de levens geesten bij de vier bewustelooze personen op te wekken. Later verleende ook dr. Tholen uit Smilde zijn medewerking. Bij het zoontje en het tienjarig dochtertje mocht dit gelukken, doch de heer Visser en het dochtertje van plm. zes jaar bleken over leden te zijn. Beide lijken werden naar Assen gebracht, waar het twaalfjarig zoontje in het ziekenhuis is opgenomen. De marechaussee uit Smilde was spoedig ter plaatse en stelde een voorloopig onder zoek in. Middel tegen inbrekers en bankovervallen. Een Duitsch technicus, die te Rotterdam verblijf houdt, heeft een middel tegen inbrekers en bankovervallen ontdekt. Hij werkte een jaar aan zijn uitvinding, doch thans is deze rijp voor de openbaarheid. Wij moeten toegeven dat de demonstratie, die de uitvinder voor cns hield, oj. aantoonde dat zijn uitvinding doeltreffend is, aldus schrijft de Rotteraam- sche correspondent van „de Tel." Hij heeft een maquette vervaardigd van een villa en daarbij op verkleinde schaal een al armsysteem toegepast. Ook in zijn eigen wo ning heeft hij zijn uitvinding in practijk ge bracht. Zoodra de voprdeur, een kamerdeur of een raam bewogen worden, gaat op de cen trale een alarnibel, terwijl een verlicht trans parant de plek verraadt, waar de beweging plaats vindt. Op het centrale bord (dat men voor een villa boven het bed van den eige naar, voor een fabriek bij den mét het toe zicht belasten beambte kan aanbrengen (kan men de verschillende plekken van het huis naar verkiezing zoo inschakelen, dat óf wel alleen tijdens de beweging óf wel blijvend bel en transparant waarschuwen, -direct nadat ramen óf deuren zijn aangeraakt. De verbin ding met de centrale is' gemaakt door ver bórgen draden. Willen inbrekers deze dradén doorknippen, dan moeten zij eerst gaten hak ken. Doch en dat is de vinding bij het doorknippen komt éen contact tot stand, waardoor het alarm in werking komt. Mocht de inbreker dé verbinding van Centrale en elëctrisch net verbreken, dan wordt automa- tisch de centrale ingeschakeld op een accti- mufatoren batterij, die alsdan dén stroom le- Ruwe Huid PMROL Ruwe Handen r Doos 30 cent. Huwe Lippen J Bij Apoth.enDrogist vert. Het voordeel van deze inrichting is mede, dat men vanuit de centrale kan controleeren of deuren en vensters gesloten zijn. Voor bankovervallen heeft de uitvinder een alarm-apparaat ontworpen, dat bijvoorbeeld vanuit het schrijfbureau eenvoudig door een voorwerp te verplaatsen, in werking wordt gesteld. Een werklooze bakker bedrogen. Eenigen tyd geleden leerde een bakker te Rotterdam, die reeds geruimen tyd werkloos iay een man kennen, die voor gaf werkzaam te zijn bij een van de grootste bakkerijen daar ter stede. Hij vertelde dat daar een betrekking was vrijgekomen en dat hij, omdat de. bedrijfsleider een goede kennis van hem was, wel zou kunnen zorgen dat de werklooze man de betrekking kreeg. In den regel moest de bedrijfsleider echter voor zulke diensten 50 hebben. De werklooze zei, dat hij zooveel geld niet had, maar zijn schoon ouders konden, hem wel aan 30 helpen. Om dat nu de helper den bedrijfsleider zoo goed kende, was dit bedrag ook voldoende. Toen het geld was afgedragen kwam de man den volgenden dag met een quitantie, waarop de handteekening heette te staan van den be drijfsleider. Met die quitantie moest de werk looze maar naar de bakkerij gaan, naar den bedrijfsleider vragen en het papier als bewijs stuk overleggen. De man deed dit. Hij kreeg inderdaad den bedrijfsleider te spreken, maar die wist noch van de quitantie, noch van een vacature in zijn bedrijf. De politie werd van de zaak op de hoogte gebracht en het gelukte haar den helper te arresteeren. Wegens oplichting en valschheid in geschrifte, is proces-verbaal tegen hem op gemaakt. —Het bandietenwezen in Brazilië.,De Braziliaansche regee ring heeft een actie georganiseerd tegen den BrazUiaanschen bandietenleider Lampeao (lantaarnpaal) en zijn benden. Bij een ge vecht tusschen de bandieten en de politie werden eerstgenoemden na een strijd van 4 uur op de vlucht gedreVen. Elf bandieten werden neergeschoten. Aan den kant der po litie waren twee dooden en zes gewonden. Postbeambten door ge maskerde roovers overval- 1 en. Gisterenmiddag werden twee post beambten, die met een handkar de postzak ken van het station te Könnernad hadden ge haald, Óp weg haar het postkantoor door drie gemaskerde röovers overvallen. De roovers trachtten onder bedreiging met revolvers de beambten dé postzakken te ontrukken. Zij konden echtér ^slechts één postzak buit ma ken! Men verrüoedt dat in deZen postzak pa pieren van waarde zitten. Van de roovers ont breekt ieder spoor. Wat mag een vrouw voor kleereh uitgeven? Het mode huis M. E. Lovell, te Londen, had een vorde ring van tienduizend gulden op mevrouw Gordon, welke de heer Gordon niet wenschte te betalen. De japonnenleverancier daagde de heer Gordon voor de rechtbank. Een dezer dagen is de zaak voor geweest; men kreeg éen allergenoegelijkst debat te hooren tus schen rechter, man en vrouw, over de vraag, hoeveel een vrouw per jaar voor haar kleeren mag bestreden: De heer Gordon verdedigde zijn weigering om te betalen met de motiveering, dat hij zijn vrouw genoeg geld voor kleeren had gegeven en dat zij geen recht had nog meer kleedingstukken op zijn naam te bestel len, aldus lezen wij in „de Tel." Oorspronkelijk in 1922 had de heer Gordon zijn vrouw 1200 gulden per maand gegeven, waar zij na een maand al niet meer van kon rondkomen. Haar huishoudgeld werd daarom verdubbeld. Toen hij aan het einde van 1922 van een zakenreis naar Indië in Engeland te rugkwam, moest hij 5000 gulden schulden van zijn vrouw afbetalen. In 1925 was hiervoor 15.000 noodig. In deze bedragen zat climax. Over het jaar 1928 gaf mevrouw Gordon 60.000 gulden meer uit dan haar huishoudgeld toeliet. In 1929 was dit bedrag tot 80.000 gul den gestegen,,Van 1922 tot 1929 had de heer Gordon, behalve het gewone huishoudgeld on geveer anderhalve ton extra moeten betalen. De heer Gordon verklaarde openhartig geen jota te weten van vrouwenkleeren. Hij dacht echter> dat een vijfhonderd gulden per jaar welletjes was. Tusschen oude en nieuwe mode zag hij geen verschil. Hij had er zich altijd angstvallig van onthouden critiek of goed keuringen over- de japonnen van zijn vrouw te laten hooren. De rechter wilde eerst uit gemaakt zien, wat kleeren waren. ,3ehoort een corset tot kleeren", vroeg hij onder luid gelach. Zijn antwoord luidde ontkennend, want welke vrouw, was zijn betoog, zou wan neer zij er op ^uitging om kleeren te koopen, alleen maar met een corset thuiskomen Mevrouw Gordon beklaagde er zich over, dat zij nooit uit de schulden was geraakt. Haar huishouden was ontzettend duur ge weest door de ziekte van haar kind en boven dien moest zij dé sigaren- en wijnrekeningen van haar man betalen. Deze argumenten maakten geen indruk op den rechter, die tot de conclusie kwam, dat het oorspronkelijke huishoudgeld van 1200 gulden, dat spoedig verhoogd werd tot 2500 gulden, ruim voldoen de was voor een vrouw van den stand van mevrouw Gordon. Mevrouw Gordon heeft de bewijzen geleverd van een groote spilzucht, aldus de rechter. Bovendien heeft zij zich schuldig' gemaakt aan woordbreuk, omdat zij na de eerste schulden aan haar man had be loofd, haar uitgaven in te krimpen, waarvan eehtér niéts terecht is gekomen. Dies wérd dè heer Gordon in het gelijk gesteld en moest zijn vrouw de rekening van tienduizend gul dén betalen, Zondag 3 Januari. Hilversum, 1875 1VC. 8.15 Vara. Gymnas tiek. 8.30 Esperanto.. 8.55 Voetbalberióhten. 9.00 Tuinbouwhalfur^ tje. 9.00 Orkesteoncert. 10.00 Gediehtenlezrag. 10.20 OrkeStooncert. 11.00 Toespraak. ll.ilQ Orkesteoncert! 12.00 Avro. Concert, kamen uuziek. 2.00 Boekbe spreking. 2.30 Operaccinicert. 4.00 Filmpraatje. 4.30 Gramofoonplateru 5D0 Vara. Kinder- uurtje. 6.00 VPE.O. Léjang. 6.30 Kerkdienst. 8.00 Avro. Nieuwsberichten. SJ.5 Orkesteon cert. 9.20 Clinge Doorertfoios. 9.40 Dansmuziek. 11.10 Gramofoonplaten., Huizen, 298 M. 8.30'iN.C.R.V. Morgenwij ding. 9.30 K.R.O. Grairiofoon. 10.00 Kerk dienst. 12.GO Concert, sesigt. 1.30 Lezing. 1.50 Literair halfuurtje. 2.20 Behola Cantorum. 4.00 Literaire causerie. 8.10 Voetbalberichten 8.15 Operetteconcert, orkt^st. 9.00 Nieuwsbe richten. 9.10 Tooneel. 10.00 Vervolg concert. 10.40 Epiloog. Daventry, 1554 3VL 10.50 Tijdsein en weerbericht. 3.20 Concert. 4.05 Kerkdienst. 4.35 Concert. 5.50 Vioolreci bal. 6.20 Bijbelle zing. 8.15 Kerkdienst9.05 'J^ezdng. 9.10 Be richten. 9.25 Zang, koor en1, solisten. 10.50 Epiloog. Parijs, „Radio-Paris", 1725 jltï. 8.05 Gram mofoonplaten. 12.50 Orgelspel. 1.20, 2.20, 3.20 en 4.20 Gramofoonplaten. 5.20 lOrkestconcert. 7.20 Gramofoonplaten 9.05 Comaert, orkest. Langenberg, 473 M. 6.20 era 12.20 Orkest concert. 3.50 Concert. 7.20 CoiM'-erfc, orkest. 9.30 Berichten en daama populaire muziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Orkestcon cert. 1.20 Gramofoonplaten. 2.45 Concert. 7.20 Operette „De kleine Prinses", cfckest en so listen. 8.45 Viool-recital. 9.05 K'oorspel. 9.30 Orkestconcert. 10.20 Dansmuziek. Brussel, 50S.5 M. 12.35 Gramct&xmplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Gramö faonplaten. 6.50 Kamermuziek. 7.20 Gramoi Vxmplaten. 8.20 Opera-fragmenten. 9.20 Vlaarnache lie deren. 9.50 Opera-fragmenten. 338.2 M. 12.35 Gramofoonplaten. 5.20 Orke^rtftoncert. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Concerts .orkest. 9.20 Orkestconcert. Zecsen, 1635 M. 3.00 Populair orl lflstcon- cert. 7.20 Zigeunerorkest. 7.50 Concert. 9.3C Dansmuziek. RAD IOMUZIEK VOOR MORGEI^ Een beschouwing vocQ\a}. Vr ij dagmorgen, brengt het Viira- orkest o.m. een Sinfonia van Bach en een symphonie van Mozart, afgewisseld door 29 mg van een kwartet. Over de Duitsche zencttirs, Weenen en Beromunster komt een in <le Thomaskirche te Leipzig uitgevoerde Badi- cantate, nr. 120 Gott, man lobet Dich in dfe r Stillehet werk is geschreven ter gelegen* - heid van de stedelijke verkiezingen te Leipzig, in 1730, de tekst heeft daarom in hoofdzaak betrekking op de nieuwgekozen overheid,, over wie de zegen wordt afgesmeekt. De be zetting van deze cantate is zangkwartet, koor, strijkorkest, twee hobo's, twee. „Oboe d'amo- re", solo-viool, drie trompetten, pauken, orgel en cembaal. Des middags geeft de K.R.O. kamermuziek; strijkkwartetten van Haydn (Lerchenquartett), Debussy, Stra- winski en Beethoven (op. 59/nr. 2, e-moll). De Avro draait een paar mooie gramofoon platen, waarop het spel van den pianist Cor- tot en van den cellist Casals is vastgelegd. Mühlacker brengt een mooi, uitgebreid or kestprogramma met o.m. Schumann's vierde symphonie (d-moll) en Schuberts's Unvollen- dete, die des avonds nog eens via de K.R.O. te hooren is. Op het eind van den middag komt over BerlijnKö- nigswusterhausen het zesde Brandenburgsch concert van Bach. In den vooravond geeft Leipzig o.m. de vierde symphonie van Schumann, die 's middags over Mühlacker ging, een noviciteitde Variationen über ein ungarisches Husarenlied, van Schmidt, in eerste uitvoering en Weber's prachtige Frei- schütz-ouverture. Heilsberg geeft een viool recital, afgewisseld door piano-soli, met wer ken van modernen. Praag brengt o.m. ge deelten uit de liederencyclus Des Knaben Wunderhorn van Mahler en Haydn's Oxford- symphonTe (nr. 92, G-dur). Over Hamburg komt een orkestconcert met een uitgebreid en gevarieerd programma, hetzelfde kan wor den gezegd van het concert, dat over Mühl acker gaat. Des avonds brengt de K.R.O. o.m. de UnvoIIendete Symphonie van Schubert, het door den beroemden declama tor Albert Vogel voorgedragen. Hexenlied van von Wildenbruch, getoonzet door vön Schillings en de eerste Peer Gynt-suite van Grieg. Straatsburg geeft kamermuziek strijkkwartetten van Haydn en Beethoven, pianowerken van Chopin en Liszt en liederen van Liszt en Schubert. Over Budapest komt een viool-recitalsonates van Mozart en de sonate van Franck. Weenen geeft éen concert, gewijd aan den meester der opera-comique, Jacques Offenbach. Het concert van War schau brengt o.m. de Freischütz-ouVerture, een pianoconcert van Tsjaikofski (vermoede lijk het eerste in bes-moll, het beroemde) en het symphonisch gedicht Ein Heldenleben van Richard Strauss. Een heel mooi concert geeft Praageen Tsjakofski-programma met de zesde symphonie (de Pathétique), het eer ste pianoconcert (bes-molD en de pompeuze 1812-ouverture. Daventry brengt de Shéhé- razade van Rimsky-Korsakoff, den genialen instrumentator, en fragmenten uit Wagner's Meistersinger, o a. de monoloog van Hans SachsWahn, Wahn, überall Wahn, uit de derde acte. De opera Tannhauser van Wagner gaat over Berlijn, Konigswustertnusen en Heils berg. Langenberg brengt Hïozart's Zauber- flöte. Over Beromunster komt Das Dreimad- lerhaus, waarvan de auteur, dr. Befcré, de partituur op handige wijze heeft samenge steld uit Schubertsche melodieën. Zaterdag bieden de programma's weinig stof tot besprekingin het algemeen •hebben de uitzendingen een luchtig, vroolijk karakter, passend bij dezen tweeden'dag'van het nieuwe jaar, die voor velen een extra vacantiedag beteekent. Als wij op enkels programma's, die eenigszins buiten dit kader vallen, mogen wijzen, noemen wij het mid dagconcert van Langenberg, dat o.m. een vioolconcert van Haydn en een serenade van Mozart brengt, het pianorecital van het Vlaamsche Brussel en het vioolrecital van de Vara in den vooravond, het concert van Kalundborg, dat onder den titel „Het oude Testament in de muziek" fragmenten uit oratoria en opera's met een oudtesta mentisch onderwerp brengt én het weke- lijksch Chopin-recital uit Warschau. Brussel (Vlaamsch) geeft des avonds een opera (titel onbekend) operettes bren gen Mühlacker (Der Zigeunerbaron van Jo. hann Strauss) en Oslo (Das Land des Lachelns, één der werken van de Lethar- Tauber productie). RADIO IN 1931. Wederom is een jaarlijksche periode afge sloten in de ontstuimige ontwikkeling van de radiotechniek. Wie gedacht mocht hebben, dat na de geweldige vorderingen van vorige seizoenen, de radiotechniek langzamerhand een zekere standardisatie zou hebben bereikt, heeft slechts ten deele gelijk gekregen, want ofschoon in 1931 geen belangrijke nieuwe ontdekkingen op het radiogebied hebben plaats gehad, althans voor zoover voor het publiek ruchtbaar is geworden, zoo vallen er toch zeer belangrijke vorderingen op tech nisch gebied te constateeren. Een der meest verheugende verschijnselen is wel, dat de verschillende zendstations de hun door de golflengteregeling toegewezen frequenties, veel nauwkeuriger handhaven dan in voorgaande jaren het geval was, waar door de onderlinge storingen, alhoewel nog niet geheel verdwenen, toch belangrijk ver minderd zijn, indien van een werkelijk selec tief ontvangtoestel wordt gebruik gemaakt. Deze frequentie-stabilisatie, welke ten dui delijkste blijkt uit de meetresultaten van het controle-station te Brussel, werd in de meeste gevallen bereikt door zender-bestu ring met een kwartskristal. Terwijl op deze wijze aan de zenderzijde getracht werd, de ontvangst beter te maken, werd ook door de constructeurs van ontvangapparaten op nieuwe middelen gezonnen, om in den heer- schenden toestand verbetering te brengen. Een poging in deze richting zijn de band filters, die beoogen de noodige selectiviteit bij behoud van ideale weergave-kwaliteit te verkrijgen. Al mogen de bandfilters dan ook niet beantwoorden aan het gestelde doel, daar de hiermede bereikte selectiviteit nog onvoldoende is, voor de heerschende om- roepsituaties beteekenen ze toch in ieder ge val een belangrijke c -twikkeling van de ama- teur-on' vangtechniek. By het aanbreken van het nieuwe „seizoen" in September verschenen de eerste apparaten die volkomen zijn aangepast aan de tegen woordige omroepsituatie en die de noodzake lijke selectiviteit bezitten, zoodat zij in staat zijn, stations met een frequentieverschil van 9 kc van elkaar te scheiden. Deze toestellen, volgens de zgn. superin- .ductie-schakeling gebouwd, maken gebruik >van een nieuw soort spoelen met uiterst ge ringe electrische verliezen. Teneinde het selectiviteitsprobleem ook voor oudere toestellen op te lossen, verscheen eeja scheidingskring, de „Philector", die een onselectief toestel, wat selectiviteit betreft, niqienoeg gelijkwaardig maakt aan de mo dernste apparaten. Op het gebied van radiplampen valt het ver.sohijnen van nieuwe schermroosfcerlampen met» groote steilheid te constateeren, die. hetzdtf dan ook langs een omweg, er toe heö- ben bijgedragen om de toestellen selectiever te mikken. Ver er bracht 1931 de consolidatie van het 1-knoixi-principe, gecombineerd met een nauwkeurig in meters golflengte geijkte af- stemschaal. Bij de bekende apparaten van het type 730 is dit het geval, waarbij de be diening door het gebruik van knoppen met 2-ledig doel tot de allereenvoudigste is te ruggebracht. Zeer toe1 te juichen is, dat stralende toe stellen, dliï burenstoring kunnen verwekken, de gunst stan het publiek volkomen verloren hebben. Hetf zal iedereen zijn opgevallen, dat de „Mexica^nsche hond" vrijwel niet meer gehoord won it en dit is zeker voor een groot gedeelte te anken aan de propaganda, die in woord en daad voor dit denkbeeld ge maakt is. Hefc is verheugend, dat het in ons land mogelijk is geweest, om dit uiterst hin derlijke verschijnsel te doen verdwijnen, zon der dat hiertoe wettelijke maatregelen, zoo als dikwijls in het buitenland het geval is, genomen moesten worden. Terugblikkend op 1931 kan men zeggen, dat, hoezeer dit ook op ander gebied een jaar van tegenspoed moge zijn geweest, de ont wikkeling der radio-techniek zeer zeker niet heeft stilgestaan, SCHOOLRAM O IN ENGELAND. De B.B.C. déelt mede, dat gedurende het afgeloopen jaar in OM)0 Engelsche scholen een radio-installatie is geplaatst. Alle onderwijzers zijn overtuigd van den góeden invloed, die de stem van verre door de radio op hunne leerlingen heeft en de belangstelling, die zij woor deze lessen toonen, is buitengewoon groot* KOEST DÉTCCTOR De eigenaar van een hondenkennel kreeg geregeld klachten van zijn buren, dat het geblaf van zyn honden hun nachtrust ver stoorde. Hy installeerde nu een microfoon met versterker naast zyn- bed en een luid spreker in de kennel, en omgekeerd een mi crofoon met versterker in -de kennel en een luidspreker naast zijn bed. (Wanneer nu de honden f* nachts blaften, hoprde hij dit door den luidspreker in zijn slaapkamer. Hij behoefde dnn slechts een „koest Hector" in zijn microfoon fce roepen om de honden op dit geluid, dat hen door 'den luidspreker in de kennel jbereikt, tot be daren'te brengen.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 6