4LIAMBRA" TIEATEli ZIJN BELOONING LOU BANDY -HENK STUUROP JACQUES VAN BiJLEVELD Gelegenheid tot Dansen 2e OPVOERING Na afloop Dancing NOOTJES n brengt U de Première voor Nederland van de eerste Neder- landsche sprekende-zingende- musiceerende 2 acter, getiteld vertoonen wij U in het NIEUWJAARS-PROGRAMMA Optreden van Geheel vervaardigd door Nederlanders in Nederlandsche Ateliers RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN FAILLISSEMENTEN UIT DRAAD EN LUCHT MARKTBERICHTEN Advertentiën HOTEL OOSTERHUIS KONINGIN „W1LHELMINA" „OUDE VRIENDSCHAP" Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko- 'hingin ten tweeden male een gift geschon- ken aan het Natippaal Crisis-comité. j Van Schiphol, is 'hedenmorgén te '8 uur tiet 'iJC.L.M. vliegtuig „Specht" naar Indië ver dokken. De bemanning bestaat uit Pailmans, eerste bestuurder» Hulseboo, 2e bestuurder, Biesheuvel, mecariïcieii. en Siemer," radiotele grafist. Het vliegtuig heeft 224.220 gram post en 27 K.G. lading aan boörd. Het vliegtuig, dat hedenochtend van. Schiphol naar Ned.-Indië is vertrokken, had 228.270 KG. bruto en 206.468 KG. netto- pos a^n boord. De zending bevatte 15.400 brieven ,beneden 5 gram en 5156 stuks zwaarder dan 5 gram, totaal 20.556 stuks. De benzineprijs zal met ingang van 1 Ja nuari worden verhoogd. De prijs der benzine is door de Shell vastgesteld op 14 per 100 L. in bussen van 10 L. en 13 per 100 L. aan de benzinepomp. De gemeente Bergen-op-Zoom lijdt ook in bijzondere mate van de werkloosheid. Medio December waren daar totaal werk loos 675 personen, bij de werkverschaffing 48 en gedeeltelijk werkloos 563 of totaal 1286 personen. De weverij der firma D. J. Hoopen Zoon te Haaksbergen, welke reeds geruimen tijd met verminderen werktijd werkte, wordt voorloopig tot 11 Januari geheel stopgezet. De Vlaamsche opera te Antwerpen lijdt, evenals alle schouwburgen in België, zwaar onder de crisis. Teneinde deze opera in stand te kunnen houden is in de Belgische Scheldestad een vereeniging opgericht, wel ke tot.het organiseeren op eigen risico van een aantal extra-voorstellingen heeft be sloten. De Fransche Kamerverkiezingen die oor spronkelijk in de maand April hadden zullen wörden, zullen thans waarschijnlijk worden vastgesteld op 17 April en 24 April. Het aantal werkloozen te New-York wordt thans op 800.000 geschat. Millioenen men- schen in de Amerikaansche steden, die tot dusver nog nooit werkoös geweest zijn, wor- déii thans door den honger bedreigd. Te Passaic (New-Yersey) hebben drank wetagenten een geheime distilleerderij ont dekt. De waarde bedroeg een half millioen dollar, de distilleerderij was in staat groote hoeyeelheden sterken drank te produceerèn. Bond vail Ned. Onderwijzers. - In de te Rotterdam voortgezette algemeene vergadering van den Bond van Ned. Onder wijzers werd in beginsel besloten tot'het uit geven .van een gedenkboek bij het 60-jarig bestaan-van den Bond. Volgens het praead- vies van het hoofdbestuur zal met deze uit gaven 12.000 gemoeid zijn, als men elk der leden een gratisexemplaar wil aanbieden. Eén voorstel van de U.L.O.-groep om te gaan ageeren voor een maximum van 20 leer lingen in de le en 2e U.L.O. klassen en voor 20 leerlingen in de 3e en 4e, dat in de ver gadering van 18 en 19 April 1931 is aangeno men, werd nu als leidraad voor de afdeelin- gen aangewezen bij haar acties voor het aan stellen en behouden van boventallige leer krachten. Geneeskundig schooltoezicht. De Geneeskundige Sectie van de Christe lijke Vereeniging van Natuur- en Genees kundigen m Nederland heeft de taak van het geneeskundig schooltoezicht eerst in eigen kring behandeld. Daarna is deze aangelegen heid door een commissie uit deze Sectie be sproken met afgevaardigden van de hoofd besturen der drie groote Christelijke School- vereenigingen nl.De Vereeniging voor Chr. Nationaal onderwijse, de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs, en het Gereformeerd Schoolverband. Na de besprekingen met deze besturen heeft voornoemde vereeniging, waarvan de meeste geneesheeren van Christelijke belij denis in Nederland lid zijn, nog eens, d.d. 19 December 1931, over deze zaak vergaderd en daarna als hare meening uitgesproken Ie. invoering van geneeskundig schooltoe- eicht over de lagere scholen is in het alge meen gesproken gewenscht 2e. dit geneeskundig schooltoezicht wordt Uitgeoefend door geneeskundigen 3e. bü de uitoefening van dit toezicht zijn deze functionnarissen gehouden zich naar een schriftelijke instructie te gedragen 4e. in deze instructie worde in het by zon der vastgelegd dat degere, die dit toedicht uitoefent, zich onthoude van elke behande ling der kinderen, maar geneeskundigtoe zicht houdt op de leerlingen,, het onderwij zend personeel en verder op alle die zaken en omstandigheden, waaruit nadeelen ontstaan ook kan het tot de competentie van deze functionarissen behooren hygiënische wen ken te geven of voorstellen te doen, welke in verband met den minder gunstigen ge zondheidstoestand van sommige kinderen een meer regelmatigen leergang kunnen be vorderen 5e. De aanstelling en instrueering van de genen, dit dit schooltoezicht' uitoefenen, ge schiede door hen, van wie de school 'uitgaat door den gemeenteraad voor de openbare scholen, door de schoolbesturen voor de bij zondere scholen. Samenwerking tusschen de verschillende corporatiën (van gémêentè zoo wel als van besturen) is niét buitengesloten, mits dit toezicht uitgeoefend worde overeen komstig de instructie, zooals deze telkens is vastgesteld. 6e. Om te komen tot een goede landelijke xeéeling dezer zaak, waardoor eensdeels uit wassen worden voorkomen, anderdeels maat regelen kunnen worden getroffen1", die deze aangelegenheid voldoende tot haar recht la ten komen wordt de wenschelijkheid uitge sproken, dat 's lands, overheid algemeene re.- gelen stelle. De geneeskundige sectie van bovengenoem de algemeene vereeniging stelt zich voor, in dien eenigszins.mogelijk, in samenwerking met een of meerdere der bovengenoemde schoolbonden, binnen zeer afzienbaren tijd over te gaan tot het publiceeren eener con cept-instructie, als in punt 3 van haar wen- schen geuit is. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegensmet een motorrijtuig in een bocht niet de rechterzijde van deb. weg houden H. A. S. te Middelburg, vrijspraak met een motorrijtuig rijden zonder spiegel J. G. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h.met een rijwiel rijden zonder achterlicht of re flector J. B. te Sercoskerke 2 b. s. 2 d. h. met een rijwiel rijden zonder lichtP. de K. te Vlissingen 5 b. s. 5 d. h.met een mo torrijtuig rijden zonder rijbewijsP. W., H. A. S„ beiden te Middelburg, ieder f 3 b. s. 3 d.h.met een motorrijtuig rijden zonder nummerbewijsA. P. D. te Middelburg 2 m. f 3 b. s. 2 m. 3 d. h.met een motorrijtuig rijden zonder behoorlijk zichtbaar nummer met letterA. B. te Middelburg 3 b. s. 3 d.h.met een motorrijtuig rijden op zooda nige wijze en met zoodanige snelheid, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: C. W. te St. Laurens 5 b. s. 5 d.h.met rijwiel rijdende geen gevolg geven aan een aanwijzing van een ambtenaar ge geven in het belang van de veiligheid van het verkeer F. A. te Oost- en West-Souburg 5 b. s. 5 d. h.een motorrijtuig rijdende niet zorgen dat andere weggebruikers niet worden gehinderd door van dit motorrijtuig afkomstigen rook en niet op de eerste vorde ring van daartoe bevoegden ambtenaar het nummerbewijs vertoonenC. F. M. H. te Vlissingen 2 m. 5 b. s. 2 m. 5 d. h.straat schenderij E. M. te St. Laurens 5 b. s. 5 d. h.eieren van waterwild zoeken en ra pen D. J. S. te Middelburg 2 m. 5 b. s. 5 d. h. voor iedere boete; uitlokken het te N.- en St. Joosland op den openbaren weg een trekdier besturen, terwijl men den leef tijd van 14 jaren niet heeft bereiktCh. R. te N-i en St. Joosland 5 b. s. 5 d. h. De moord in de Wagenaarstraat. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, vorderde in de zaak van den 25-jarigen chauffeur D. P. aldaar, die door de Haagsche rechtbank was vrijgespro ken van den hem ten laste gelegden doodslag, gepleegd in den nacht van 15 op 16 Juni ge pleegd op zekeren N. in de Wagenaarstraat ter hoogte van Scala, vernietiging van dit vrijsprekend vonnis en veroordeeling van ver dachte P. tot 7 jaren gevangenisstraf met last tot diens onmiddellijke gevangenne ming, welke door het Hof geweigerd werd. De aanranding te Klarenbeek. Het gerechtshof te Arnhem deed uitspraak inzake de bekende aanranding te Klarenbeek gem. Voorst. Verdachte, zekere A. B. A. D., 26 jaar, landbouwer te Klarenbeek, was door de rechtbank te Zutphen veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de regeering. Dit vonnis werd vernietigd, en verdachte thans veroordeeld tot zy2 jaar gevangenis straf, eveneens met zijn ter beschikking stel Hng van de regeering, - Bij Kon. besluit zijn benoemd tot territo-' riale-bevelhebber in Noord-Brabant enz., de gepens. luitenant-generaal der artillerie K. A. Pfeiffer in Friesland, enz., de gepens. luite nant-generaal der Infanterie F. J. Quanjer in Overijssél, enz., de gepens. luitenant-ge neraal der infanterie P. H. A. de Ridder. Naar wij uit Amsterdam vernemen worden einde Januari eenige Nederlandsche oorlogs schepen in de haven aldaar verwacht. Het doel van dit.hezoek is ter plaatse niet bekend. .Pè.;,diei^tplichtigeTi...v;an oudere lichtingen danvan '1931,'' bestemd. Voor het oeferJngs- detachemènt voor de school voor reserve- officieren ti'èr 'infanterie te Kampen, wien uitstel van opkomst in werkelijken dienst is verleend tot tiet tijdstip van 16 tot 25 dezer, worden 18 Januari ingelijfd. De voorgeoefende diensplichtigen der lichting 1932, aangewezen voor de onder- oficiersopleiding bij het regiment kustartil- lérie, komen 17 Mei voor hun verdere op leiding onder de wapenen. Bij ministerieele beschikking is de commis sie ter bestudeering van het vooroefenings instituut, daar haar taak geëindigd is, ont bonden onder dankbetuiging aan den voor zitter, onder-voomtter, aan ieder der leden en adviseerende leden en van den secretaris, voor de door hen als zoodanig bewezen dien sten. Het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werkeii te Vlissingen, is gegund aan den op één na laagsten inschrijver, den heer L. Boone alhier, die voor 3310 had in geschreven. Door de rechtbank te Middelburg Is fail liet verklaardde N.V. Gerritzen's Electro Technisch Bedrijf te Biervliet. Rechter commissaris mr. A. van der Hoop, rechter. Curator mr. J. Erasmus, advocaat te Oostburg. DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR". AMSTERDAM. (V. D.) De directie van de KJLrM. deelt ons het volgende mede: Nadat wij op 24 December een uittreksel hebben gegeven van de voornaamste ge volgtrekkingen, waartoe de chef van den technischen dienst der K.NJX.M. bij het onderzoek van de overblijfselen van het vliegtuig „de Ooeivaar" te Bangkok is ge komen, zien wij thans ons genoodzaakt naar aanleiding van vele onjuiste berichten, welke uit de Indische bladen in de Neder landsche pers overgenomen worden, van ons voornemen afstand te doen geen be richt te publiceeren vóór het onderzoek de finitief is beëindigd, dat de ramp in overbe lasting moet worden gezocht. Zoover thans bekend, wijzen alle mededeelingen er op dat het ongeluk is veroorzaakt door het open staan of opengaan van de nooddeur. Wij stellen ons voor na ontvangst van het offi- cieele rapport de noodige mededeelingen aan de pers te doen. LOODSGELDEN EN GEMEENTELIJKE HAVENTARIEVEN. 's-GRAVNHAGE. (C.B.) In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp, houden de aanwijzing der middelen voor het dienst jaar 1932 deelt de regeering mede, dat zij voornemens is een kleine commissie in te stellen, bestaande uit vertegenwoordigers van de drie betrokken departementen, die van arbeid, handel en nijverheid, van defensie en van financiën, de twee meest belanghebben de groote gemeenten en de ree der ij en, met de opdracht op korten termijn een onderzoek in te stellen naar de kwesties der loodsgelden en der gemeentelijke haventarieven. BETALINGS-MOEILIJKHEDEN. AMSTERDAM. (V. ,D.) In verband met de betalingsmoeilijkheden gerezen by de N.V. Nationale Emissiebank te Amsterdam, die als kassier der N.V. Geldersche Hypo theekbank optrad, deelen bewindvoerders van eerstgenoemde instelling mede, dat ook de N.V. Geldersche Hypotheek Bank op 1 Januari as. niet in staat zal zijn aan haar verplichtingen, met name de couponbeta lingen van uitstaande pandbrieven te vol doen. Aan houders van pandbrieven wordt in overweging gegeven de coupons niet ter betaling aan te bieden, omdat bewindvoer ders van de N.V. Nat. Emissiebank infcus- schen gelegenheid hebben de zaken der Geldersche Hypotheek Bank zoo goed mo gelijk te ordenen. Bewindvoerders gaan van het standpunt uit dat het faillissement van de Geldersche Hypotheekbank den pandbriefhouders nadeelig zal zijn. In een gehouden aandeelhouders vergadering is aan den tot dusverre in functie zijnden directeur ontslag' verleend.. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. TILBURG. (V. D.) Hedenmorgen had de teraardebestelling plaats van de bij den noodlottigen brand op 29 dezer in het café van den heer Roeien om het leven gekomen 5 personen. Er bestond enorme belangstel ling, niet alleen van de zijde van het pu bliek, doch ook van gemeente-autoriteiten en politie. Zoo merkten we o.a. op den bur gemeester en den commissaris van politie van Tilburg. Op den weg naar de kerk stonden aan beide zijden dikke hagen men- schen opgesteld. Zeer tragisch was het oogenblik, waarop de stoet het afgebrande perceel voorbijtrok. Velen konden hun tra nen niet bedwingen. In de parochiekerk werd de plechtige Requiem-Mis opgedragen door den ZeerEerw. heer Van der Dungen, pastoor der parochie, met assistentie van de beide kapelaans. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. Het zangkoor zong de driestemmige Requiem-Mis van Don Lorenzo Persori. Na de plechtige Mis ver trok de stoet naar het kerkhof, waar de teraardebestelling plaats vond. Ook hier was öe belangstelling zeer groot. De kisten werden tri een gemeenschappelijk graf neergelaten. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Haazevoet, bonds- secretaris van den Ned. Bond van Hotel- en Café-Restauranthouders. Hierna werd aan het graf gezamenlyk gebeden. VERKEERSONGELUKKEN. EDE. (V.D.) Hedenmorgen omstreeks 10 uur heeft op den rijksstraatweg van Ede door de gladheid van den weg een auto-ongeval plaats gehad. De auto van den fabrikant van Vugfc uit Ulf kwam in botsing met een an deren auto. De heer Van Vugt werd ernstig gewond en is naar het gasthuis te Arnhem overgebracht. De chauffeur van den wagen werd aan beide handen gewónd. EEN ONTSPORING. HOENSBROEK. (V. D.) Gisterenavond heeft op het stationsemplacement alhier by het rangeeren een ontsporing plaats gehad. Omstreeks half 8 wilde men een 3-tal wa gons rangeeren van het zy- naar het hoofd spoor, toen deze wagons, over den wissel rijdende, ontspoorden. Twee wagons kwa men buiten de rails te staan, terwyl er één omviel. Dit had tot gevolg dat het verkeer Sittard—Heerlen in beide richtingen ge stremd werd. Het goederenverkeer werd tij delijk stop gezet. De passagierstremen wer den zooveel mogelijk geholpen. Origeveer half 9 gisterenavond waren, de 2 wagons weer op het rechte spoor gebracht, per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. De materieele schade bepaalde rich uitsftütend tot den omgevallen wagon en den wissel, waarop de wagens waren ontspoord.. DE RADIO-REDE VAN DEN DUITSCHEN PRESIDENT. BERLIJN. (V. D.) De rede, die president Von Hindenburg hedenavond voor de radio zal uitspreken, zal 5 minuten duren. Er zgn maatregelen genomen dat de rede ook doqr Amerikaansche zenders wordt doorgegeven en direct in het Engelsch wordt vertaald. Voor Engeland wordt de rede op gramo- foonplaten opgenomen en daarna eveneens vertaald. GROENTE- EN FRUITVEILING VLISSINGEN. 31 December 1931. Op de gisteren alhier gehouden veiling werden de volgende prijzen besteed: Tomaten 25 ct.goudreinet 5—27 ct. zure bellefleur 617 ct.zoete bellefleur 5 ct.grauwzoet 68 ct.campagne zoet 8 ct.ermgaard 6—10 ct.sterappel 11 ct. reine d'or 5 ct.cox oranje pipping 6 ct; pondspeer 8—9 ct.gieser wildeman 5—li ct.kleipeer 59 ct.winterlouwtje 6 ct; bergemot 6 ct.Brederode 10 ctuien 2'/2 —4 ct.koolraap iy2 ct.spruiten 12—2ï ct.kroten 3—6 ct.wijnpeeën 21/2—3 ct. kleine peeën 2144 ct.witlof 6-^-12 ct. schorseneeren 12 ct., alles per KG.kip eieren 4157 ct. per 10 stuksboerekool 1 —3 ctroode kool V/22 ctsavoije kool 1—5 ct.bloemkool 6l/2 ct, alles per stuk selderie 36 y2 ct.prei 4—6 ct. kroten 5 ct; rapen 2y23 ct., alles per bos veldsla 21—29 ct.andijvie 1146 ct. peterselie 1416 ct., alles per kist of mand je poters 1922 ct. per 10 KG. MIDDELBURGSCHE MARKT. 31 December 1931. Op de graanmarkt was heden geen aan voer en werden geen noteeringen opgemaakt. Boter 0.65 per 5 ons. Kipeieren 5.50 per 100 stuks. Poelje-eieren 4 per 100 stuks. Eendeieren f 5.50 per 100 stuks. Aangevoerd dcor de handelaren Boter f 0.571A per 5 ons. Kipeieren 5.50 per 100 stuks. Poelje-eieren 3.75 per 100 stuks. Particuliere prijs Boter O.7214 per 5 ons. Kipeieren 6.50 per 100 stuks. Poelje-eieren 4.50 per 100' stuks. Eendeieren 6.50 per 100 stuks. De Fotografische inrichting is morgen 1 Januari gesloten. VAN SCHERPENZEEL. Kerkstraat 9. Vrijdag (Nieuwjaarsdag) en Zondag 3 Januari 1932 van 36 uur en van 811.30 uur. Het is gezellig in den Wintertuin. VLISSINGSCHETOONEELVEREENIGING Op veelvuldig verzoeken gezien het succes van 19 December 1.1. van hetzelfde programma op Zaterdag 2 Januari a.s., des avonds 8 uur in de Entrée f 0,50. Donateurs(trices) die de Uitvoering van ,19 Dec. j.l. niet hebben kunnen bijwonen, hebben alsnog recht voor toegang op vertoon van diploma. met versterkt Jazz-Orkest. Plaatsbespreking op den dag der Uitvoering van 2—3 uur. Het Bestuur.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2