500 300 100 25 Tjfioiuüjam ^ckjJzalU faudüf&i-en, ^ekofHSÜ^ 1 Hookexs iXJUl CHIEF WHIP vooï DONDERDAG 31 DBCEiVIBER EERSTE BLAD 69e Jaargang' 1931 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité VAN OUD TOT NIEUW. STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS lVo.30^: VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkrop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct., iedere regel rreerl5ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Wegens den Nieuwjaarsdag zal de „VUssingsche Courant" Vrij dag 1 Januari niet verschijnen. Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Tweede maandelijk- sche bijdrage op varenden Hr. Ms. i „Douwe Aukes" 20.40 Personeel Brouwerij „De Meiboom", 2 wekeiijksche bijdra gen- 18.12 Beambten-personeel en ouden van dagen van het Gasthuis, bij drage over de maand December - 19.57 Vorige opgave - 1221.05 Totaal 1279.14 Nuchter beschouwd, ls Nieuwjaarsdag een ag als de overige 364 dagen van het jaar. Van Oud tot Nieuw verspringen we slechts één etmaal, juist als anders, alleen de wereld heeft in haar algemeen bestaan een nieuw mijlpaaltje bereikt, waarvan de plaat sing door een astronomischen kringloop dt bepaald. Omdat wij met de aarde meedraaien, daarom ontmoeten ook wij die mijlpaaltjes. Bij zoo'n gelegenheid zuchten we eens zwaar om daarna, niet zonder eenige ontroering, de handen van magen en vrienden te drukken en onze beste wenschen te uiten voor dezer geestelijke rust en ma- terieele welvaart. Het is in vele opzichten goed, dat die paaltjes daar staan op onzen levensweg en het is ook goed, dat we ze niet zonder meer willen passeeren. Een oogenblikje van rust noodig op een groote wandeling en daar toe nooden ons die paaltjes. We zien eens om naar den weg, dien we hebben afge- herinneren ons een wijle, wat we daar voor moois hebben ontmoet en welke lee- lijke dingen we er aanschouwden of beleef- misschien wel.... veroorzaakten; dan wenden we den blik weer af en zien we vóór naar den weg, dien we verder moeten gaan. Slechts de dwazen of boozen zullen voortgaan, zonder zich de lessen van den ifgelegden weg ten nutte te hebben ge maakt, zij struikelen straks weer over dezelfde soort hindernissen, rukken dezelf- schoone bloemen af, die ze ook voordien vernielden en sloffende gaan ze verder, het vuil en de stof met hun voeten om zich heen stuivende. De verstandigen en goed- willenden nemen de lessen uit het verleden ter harte en ze zullen daardoor op den nieuwen weg meer .geluk ervaren, meer1 schoonheid beleven, minder bederven en grooter voldoening den nieuwen mijl paal benaderen. Straks staan we allen aan den mijlpaal '31/1932. Welnu, dan is het goed, dat we elkaar daar even ophouden, opdat geen der onzen zorgeloos, of door zorgen willoos ge worden, voortwandelt zonder de weldaad de rust te hebben gesmaakt en het nut, öat de overdenking afwerpt, deelachtig te *Ün geworden. Verwanten, vrienden en be tenden bieden elkaar daarom bij het schei ten van het jaar en bij de intrede van het cieuwe, hun wenschen. We zullen die dezer tegen veel hebben aan te hooren en dik wijls hebben te uiten, maar het is geen Monotonie, welke nutteloos is, omdat we er steeds door herinnerd zullen worden aan de beantwoording der vragen hoe was het, wat leerden we, hoe kunnen we het nieuwe laar beter gaan beleven? Voor zeer velen bracht het oude jaar weinig vreugdevols. Dat was ten deele Jjgen schuld en die schuld moeten we zeker to het komende jaar zien te verminderen. Maar veel vreugde moesten we allen ook missen door omstandigheden buiten ons om. We banen allen zelf ons levenspad, maar de grond, waarover dat pad gaat, wordt ons toegewezen. Een pad, dat over een steenachtigen bodem voert, kunnen we niet zoo opfleuren als een weg, welke een ruchtbare vlakte snijdt, maar altijd toch kunnen we er iets voor doen om het aanzien van een pad of weg te verfraaien. Langs een vruchtbare vlakte wil Alles groei en en bloeien, voor een dorren bodem moeten we de geschikte plantsoorten zoe ken en aan derzelver verzorging tijd en moeite besteden. Maar dan kunnen de re sultaten ook schoon zijn. Op het oogenblik loopt veler levensweg over een dorre vlakte. Welnu, laten we dan wat extra moeite doen om dien weg op de daartoe meest geëigende wijze te verfraai en. Waar geen rozen groeien, kan men nog vreugde beleven aan het eenvoudige Stêen- Woempjezelfs in distelen is schoonheid te vinden, als we de moeite nemen om ze er m te zoeken. Het is een goede gewoonte, dat ook de uitgever en de redactie van een krans tot den lezerskring bij het wisselen van het jaar hun heilswenschen richten Een ge woonte, die groeit uit de natuurlijke ver houding. Het plaatselijke blad vooral is een goede vertrouwde in het geain, de plaat selijke krant hóórt tot de familie. Zij im mers vertelt in haar redactie- en adverten tiekolommen, wat de families ter plaatse onderling beleven en wat ze elkaar hebben te bieden. In moeilijke oogenblikken staat de krant klaar om de kleine gemeenschap tot onderlingen steun en hulp op te wek ken en ze door een goed woord moreel te sterken. De uitgever heeft zijn abonné's noodig en zijn adverteerders, maar dezen op hun beurt behoeven de krant. We kib belen op z'n tijd wel eens met elkaar, zoo als men dat in de families doet, maar scheiden van elkaar, dat doen we nóóit, hoewel we ook niet „aan elkaar getrouwd" zijn, zooals dat wel eens heet. We hebben in een jaar weer lief en leed met elkander gedeeld, in dit jaar helaas wat al te veel van het laatste. Maar met moed en vertrouwen, en sterk door de ver eeniging van belangen, gaan we het nieuwe jaar tegemoet, waarbij we de heele ge meenschap van onze lezers en adverteerders weer tot steun hopen te zijn, door samen werking, voorlichting en opbeuring. We zullen van het nieuwe stuk levensweg iets moois zien te maken, zoover de om standigheden dat zullen veroorloven, al zouden we zelfs het schoone moeten zoeken in de distelen. We wenschen het u allen toe, dat het u in 1932 waarijk goed moge gaan. Dat ma- terieele welvaart uw deel moge zijn en vooral dat een sterk vertrouwen op de uit eindelijke bedoelingen der Voorzienigheid u een geestelijke rust moge verschaffen, die het leven ook in tijden van beproeving min der zwaar zal maken. Zóó versta men onzen wensch EEN GELUKKIG NIEUWJAAR Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 drukkers, 1 behanger, 29 grondwerkers, 1 loodgieter, 11 metselaars, 1 bouwkundig-op- zichter-teekenaar, 8 opperlieden, 20 schilders, 24 timmerlieden, 4 ververs, 3 vlechters, 1 machine-houtbewerker, 2 meubelmakers, 3 stoffeerders, 5 politoerders, 2 wasschers, 1 coiffeur, 6 kleermakers, 3 schoenmakers, 28b metaalbewerkers (w.o. 76 tijdelijk), 3 bakkers, 2 slagers-leerlingen1 banketbakker, 1 kok, 2 aides, 1 werktuig-bouwkundige, 1 tuinman, 6 magazijnbedienden, 2 winkelbedienden, 1 slooper, 5 chauffeurs, 34 transportarbeiders, 4 kellners, 3 sleepers, 26 kantoorbedienden, (w.o. 4 vr.), 3 scheepsteekenaars, 1 teekenaar bekend met werktuig- en bouwkunde, 4 werk sters, 1 dienstbode, 8 portieren, loopers, enz., 98 losse arbeiders, 36 varensgezellen. Totaal ingeschrevenen 655 personen (w.o. 64 bij de werkverschaffing). Vorige week ingeschreven 650 personen. Alzoo een vermeerdering van 5 personen. Het nieuws van den dag in beeld. In onze Tijdinghal brachten wij de volgen de foto'svan den brand te Tilburg, waarbij 5 personen om het leven zijn gekomen van de viering van het 50-jarig bestaan der ge meentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden en de door leer lingen aangeboden maquette van het huwe lijk vap den internationalen voetballer Kees Pijl te Rotterdam van de nieuwste vinding tegen overval en inbraak de heer Roman! bij zjjn uitvinding van het afscheidsdiner aangeboden aan den heer Sariemijn, afdee- lingschef le klasse bij de Ned. Spoorwegen te Utrechtvan den eersten sneeuwval te Til burg van het congres -voor beoefening der wetenschappelijke philosophie te Amster dam van het 25-jarig bestaan van den Ned, Bond van leeraren en leeraressen bij het Nij verheidsonderwijs te Utrechtvan zuster H. Diets, adjunct-directrice van het Juliana Kinderziekenhuis te 's-Gravenhage, dezer dagen in den ouderdom van 47 jaar overle den. „AIhambra"-theater. In het Nieuwjaars-programma zal Vlissin- gen kunnen genieten van een première voor Nederland. Het is de eerste Nederlandsche sprekende- en musiceerende film getiteld „Zijn belooning", welke van morgen af ver toond wordt. Deze film is opgenomen in de studio's van L. C. Barnstijn, welke met de allerbeste moderne Amerikaansche apparaten is geïnstalleerd. „Zijn belooning" is een twee-acter, waarin o.a. optreden Lou Bandy, Henk Stuurop en Jacques van Bijleveld, die allen een goeden naam hebben. De gelegenheid om met deze bekende ar- tisten nader kennis te maken zal wel door velen worden aangegrepen. Het bioscoopmin- nend publiek zal het zeker op prijs stellen ook Nederlandsche films te kunnen zien en hooren. MIDDELBURG. Een afscheid. Dinsdagavond nam de heer R. van der Welle, leeraar der Christelijke Kweekschool te Middelburg in het Schuttershof afscheid van zijn oud-leerlingen, daar hij 1 Januari as. het onderwijs verlaat. Vele onderwijzeressen en onderwijzers wa ren opgekomen om hun oud-leraar vaar wel te zeggen. De vergadering werd geopend door den voorzitter van den bond van oud-leerlingen, den heer A. Schout. In een geestige toespraak herdacht hij den heer Van der Welle als on derwijzer en leeraar. Namens de oud-leerlin gen werd dezen een fraai cadeau en mevr. Van der Welle bloemen aangeboden als blijk van waardeering. Nog had de vertrekkende leeraar een aard'ge attentie in ontvangst te nemen van een oud-leerling, den heer Gast uit Zuid-Afrika, namelijk een bouquet Afri- kaansche bloemen in een vaas en een oorkon de geteekend. door een oud-leerling. Daarna sprak de heer S. Caljouw namens het bestuur der Kweekschool en de heer N. Dekker namens de oud-leerlingen. Toen werd het woord gegeven aan den heer R. van der Welle. Met fijngevoelde woorden nam hij afscheid. Hij hoopte echter dat dis afscheid niet beteekent het verbreken van den band tusschen hem en zijn oud-leerlin gen. In de pauze werden ververschingen aange boden. Onder gezellige causerie werden oude schoolherinneringen opgehaald en oude vriendschapsbanden versterkt of vernieuwd. Nog werd gesproken door den heer dr. K. Huizenga, directeur der Chr. Kweekschool, die o.a. ook wees op den grooten steun, wel ken hij van den heer Van der Welle steeds had ondervonden. Nadat deze de vergadering met dankge bed had geëindigd, namen allen met een handdruk afscheid. Vereeniging van volkstuinen „Kweeklust". Onder voorzitterschap van den heer J. F. Vermeulen hield gisterenavond deze veree niging haar jaarvergadering op de boven zaal van „de Eendracht'* te Middelburg. De voorzitter deelde mede, dat hij op ver zoek en op kosten van het bestuur van den Nederlandschen Bond van Volkstuinders naar Amsterdam is geweest om de moge lijkheid van aansluiting van Middelburg bij dien Bond te bespreken. Spreker heeft als groot bezwaar genoemd, dat men 65 cent per lid zou moeten afdragen, terwijl de ver eeniging slechts 1 contributie heft. Ook een aanbod om lid te worden tegen 35 cent per lid, maar dan zonder toezen ding, meende spreker niet te moeten accep teeren en het bestuur heeft later dan ook in dien geest gemeld. De penningmeester, de heer J. Labruijère, bracht zijn financieel verslag uit, waaruit o.a. blijkt dat de vereeniging 67.264 HA. land in pacht heeft voor 1179.09 en dat daarvan 63.380 H.A. is verhuurd aan de le den voor 1265.71. De pachtrekening steeg in batig slot van 117.73 tot 121.68%. De gewone vereenigingsrekening wijst een goed slot aan van 398.81. Op 1 December was in kas 1341.75%. De heer J. Boone, secretaris der grond- commissie, bracht ook verslag uit en bleek, dat de 6370 M2., die door het opzeggen van perceelen vrij kwamen, konden worden Verdeeld over andere leden, een 1700 M2. ARDATH LONDON werd aanvankelijk om verschillende rede nen niet geaccepteerd, doch thans is nog slechts 200 M2. onverhuurd. Van de 177 le den bedankten er 21 en 1 moest worden ge royeerd, doch er kwamen ook 22 nieuwe le den bij. BIGGEKERKE. Vergadering van de afdeeling der Z.L.M. Dinsdagmiddag vergaderde de afdeeling der Z.L.M. alhier. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer L. Simonse, op het nut der organisatie, vooral in deze moeilijk dagen voor den landbouw. Spreker bracht hulde aan de voormannen der orga nisatie, die veel hebben gewerkt om den druk te verlichten en aanvankelijk met re sultaat. Aan hun arbeid is het te danken dat de regeering thans steun verleent door tarwewet, bietensteun, enz. Spreker drong aan op krachtigen steun aan de organisa tie. Besloten werd aan het musschengilde een subsidie te verleenen van 5 en even eens 5 voor een in 1932 te houden ploeg- wedstrijd. Besloten werd den heer Versteeg, 2en secretaris der Z.L.M., uit te noodigen op de komende jaarvergadering om te spreken over het onderwerp: „Crisisaange legenheden." De aanbeveling voor bestuurslid voorden kring zal bestaan uit de heeren C. Polder man en den voorzitter. Het aftredende be stuurslid de heer J. Wisse werd herkozen. Als afgevaardigden naar eventueele ver gaderingen in 1932 werden herbenoemd de heeren C. Polderman en G. Wijnand. Medegedeeld werd dat voor de afdeeling van gediplomeerden aan landbouwwinter- cursussenr door J-n heer Van Heel een pro- pagandarede zal worden gehouden over chilisalpeter, waartoe de leden werden op gewekt. Onteigening. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in de ge meenten Westkapellen en Zoutelande voor den aanleg en verbetering van een weg van Westkapelle naar Middelburg verschillende perceelen in die gemeenten zullen worden onteigend. IJZENDIJKE. Geschorst raadsbesluit. Afgekondigd is Staatsblad no. 506 bevat tende het besluit van den 15en December 1931, tot schorsing van een besluit van den raad der gemeente IJzendyke d.d. 23 No vember 1931, waarbij werd besloten de jaar wedde van den keuringsveearts, hoofd van dienst in den kring IJzendijke, te verminde ren met f 500 de jaarwedde van den ge meente-opzichter ad. f 150 in te trekken en de jaarwedde van den gemeente-geneesheer te verminderen met 500. Aangehouden. Door de rijkspolitie te Zierikzee is aan gehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld een zekere v. H., schipper, wonende te Graauw, verdacht van diefstal van kippen te Ouwerkerk, Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeelanda. tot dijkgraaf van den Noordpolder bij Neuzen, W. Dekker Pzn. te Ter Neuzenb. tot dijkgraaf van den Scho rerpolder, A. Boone te Ritthemc. tot plaats vervanger van den dijkgraaf van den Scho rerpolder, J. Durink te Nieuw- en Sint Joos- landd. met ingang van 22 Januari 1932 tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Bruinisse, S. Hage te Bruinisse. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Someren ós. J. C. Elenbaas te Borsele. Friesche bijbelvertaling. In 'de jaarlijksche vergaderng van het Kristlijk Frysk Selskip te Leeuwarden ge houden, was een brief van dr. G. A. Wum- kes ingekomen, waarin meegedeeld werd, dat de Friesche bijbelvertaling gereed is gekomen en thans naar een uitgever wordt gezocht. Examens. Voor het Mercurius-diploma Fransche handelscorrespondentie is geslaagd de heer W. de Jonge te Goes, leerling aan het in stituut Van Hijfte alhier. Tot onderwijzer aan de Chr. school té Voorburg is benoemd de heer M. A. Meeuwse, te Koudekerke. Nuts-Fröbelscholen te Middelburg, Aan de Nuts-Fröbelschool op de Vlasmarkt te Middelburg is 'benoemd mej. C. P. S. Nif- dam te Vlissingen, aan de Nuts-Fröbelschool aan de Schuitvlotstraat, mej. E. J. Nijdam té Breskens,

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1