1000 500 300 25 Jijt merk WOENSDAG 30 DECEMBER EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité No.306i 69e Jaargang; 1931 lillin: Firma F. VU OF IFIOF Jr., Valslrnt 53-60. Ilissiniii. Itlil. 10. Postietaim tSill Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND STADS- EN PRQVINCIENIEUWS Met lbori. zoo hevig, dat leuren te zien en afknapten, en en gewon- :lct, terwijl er angericht. Ook ge aardbeving zelfs te Ka- hade hierdoor nlijk, daar de verwoest en nverbindingen eerste dagen Imerikaansche nmen ontvan- ding werd ge- cen, welke op iingen hadden uchtte in een enkele dagen ika had meer lijden in de Ecquador en eteisterd. Van iet afgeloopen ïeid brachten, oten brand te /ereldtentoon- Nederlandsche /erder moeten ra-epidemieën gevolge waar- en. Ook Zuid en vreeselijke veldige regens in enkele da- ïhonderd kin- iK er. 6.45 en 7.30 platen. IC .00 iwartet, voor- •t, septet en beuken. 3.00 anderen. 4.30 septet. 6.00 6.30 Radio concert. 7.50 van dezen tijd. rkest en man. digheiden van oncert en hu- 8.00 Schrift- 10.00 Zang. .oniumspel en :n. 12.30 Con- nplaten. 2.30 rtet. 4.30 Gra- 6.00 Voor de Mannenkoor. 10.15 Vaz t. Morgenwijding, rt. 1.35 Orgel- t. 3.50 Orkert. :ur. 6.20 Ba- 7.30 en 7.50 hten. 9.40 Le- r. 11.05 Dans- M. 8.05 en 9.05 Tooneel. .20 en 10.10 t, orkest. 4.20 de. 8.00 Hocr- sche dansen. Concert. 2.20 osonate. 9.25 mofoonplaten. .50 Zang. 6.05 xmplaten. 8.20 9.20 VrooL k 2e acte v; n 6.20 en 6.30 „Seppel". ette ,.de Gei- dansmuziek. Fietsen 4.22 4.23 NEN enua van Batavia >ec. v. Sabar.g, Bahia c. te Alexan- Maap del Arm! van Port Said :c. Perim liizard Antw. v. Kaapstad ec. Perim van Scuth- Batavia van Oec. Gibraltar Gibraltar van Beira van Sabang Triest 3. Gibraltar I Dec(. Dakar erim ran Amst. Port Said issant Curachee v. Mombassa van Bahia v. Sjanghai VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f repels 75 ct, iedere regel meet 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen W. Hekhuis, bijdrage verkoop 24 Dec. 4.65 X. X- 2.— Vorige opgave -1214.40 Totaal ƒ1221.05 STEUNT ALLEN NAAR VERMOGEN De werkloosheid neemt ook in ons land steeds grooter afmetin gen aan. De laatste schatting be- somt 'n aantal van 400.000 werk- loozen. Duizenden en nog eens duizenden voelen dagelijks de ernstige gevolgen van de econo mische crisis. U helpt toch ook mede, het lijden van zoovelen eenigszins te verzachten, door in ruime mate uw bijdragen te schenken aan het Crisis-Gomité Giften in geld en natura wor den gaarne aanvaard Wie plaatselijk helpt, steunt indirect het landelijk comité, daar van de gelden die bij het Plaatse lijk Comité binnenkomen, 10 wordt afgedragen aan het Natio naal Crisis-Comité. Zooals reeds werd medege deeld, komen de giften in natura geheel ter beschikking van het Plaatselijk Comité. Inlichtingen over correspondentie aan P.T.T. gevraagd Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Braambeek heeft tot den minister van blnnenlandsche zaken en landbouw de vraag gericht, of het juist is, dat de burgemeester van Hasselt dezer dagen den directeur-gene raal van het bedrijf der P.T.T. heeft ver zocht hem te willen laten inlichten over de te Hasselt gevoerde correspondentie met revolu- tionnaire centra en wel in het bijzonder van twee met name genoemde ingezetenen. De Nederlajidsch-ïndische Jaarbeurs. Wy onvingen een brochure over de Neder- landsch-Indische Jaarbeurs te Bandoeng. Aardige fotografische opnamen van het jaarbeursgebouw en enkele stands, verder een enkele opname van een Indisch landschap, verhoogen de aantrekkelijkheid van het boekje, terwijl de jaarbeurssfeer goed tot uiting is gebracht in alle bijzonderheden, die daaromtrent vermeld zijn. Waar bovendien statistische cijfers opge nomen zijn van den invoer in Ned.-Indië van verschillende artikelen en verder practische gegevens, zooals post- en luctvaarttarieven, stoomvaartverbindingen, vrachten, invoer rechten enz., kan geconstateerd worden, dat de uitgifte van dit propaganda-boekje voor de Ned.-Indische jaarbeurs gegevens ver strekt, die van waarde zijn voor die indus- trieelen, die reeds met Jndië in zakenrelatie staan, of die nog wenschen te zoeken. Munitie voor Duitschland 7 Een Reuter-telegram uit Parijs meldt, dat de heer Jean Rey, lid van de Academie voor Wetenschappen, bü de Parijsche bladen het volgende bericht deed circuleeren „Een financieels medewerker van een groote bankzaak te Parijs heeft zich zeer kort geleden naar Nederland begeven voor afdoening van verschillende aangelegenhe den. Bij dit bezoek kreeg hij interessante mededeelingen te hooren over de bedrijvig- heid, die de constructiewerkplaatsen van oor- logsmaterieel in Zweden, Denemarken en Ne derland aan den dag leggen. Opdrachten van oorlogsmateriee^ geseven door Duitschland, houden deze fabrieken aan den gang. Voor Duitschland worden daar granaten, aller hande munitie, kanonnen, affuiten enz. ver vaardigd. Nederland, zegt de heer Rey, maakt granaten voor groote kanonnen. Zweden ver vaardigt de kononnen daarvoor en Denemar ken de overige onderdeelen. De bestellingen worden zeer regelmatig betaald zonder eeni- ge vertraging en de fabrikanten in deze drie landen hebben verklaard, dat deze bestellin gen een belangrijke steun voor hun onderne mingen zijn. Verder leveren Italiaansche fa brieken een groote hoeveelheid munitie van kleiner kaliber voor mitrailleuses en gewe ren, ook bestemd voor Duitschland." De Haagsche correspondent van het „Hbld." heeft zich naar aanleiding yan bo venstaand telegram gewend tot het departe ment van defensie, waar het hoofd van de vierde af deeling B (artillerie der landmacht) de kolonel K. E. Oudendijk hem machtigde mede te deelen, dat hij (kolonel Oudendijk) zonder nader bewijs ten stelligste ontkent, dat hier te lande in eenige fabrieken zware munitie voor Duitschland wordt gefabriceerd of opgeslagen, en dat hij bereid is in deze met den zegsman in bovenstaand telegram ter plaatse een onderzoek in te stellen. Raming en opbrengst P.T.T. De diensten der P., T. en T. hebben over de maand November 1931 opgebracht Posterijen 3.389.871 7886 minder dan vorig jaar, 30.371 meer dan de begrooting). Telegrafie406.679 6.7.310 minder dan vorig jaar, 89.421 minder dan de begroo ting). Telefonie1.975.989 123.466 meer dan vorig jaar, 17.089 meer dan de begrooting). Postcheque- en girodienst 287.533 71.752 meer dan vorig jaar, 89.433 meer dan de begrooting). Voor de eerste elf maanden bedroeg de op brengst Posteryen 36.884.355 550.449 meer dan vorig jaar, 485.105 meer dan.de begrooting). Telegrafie 5.129.655 591.466 minder dan vorig jaar, 966.245 minder dan de be grooting). Telefonie: 21.869.178 CJ 1.601.416 meer dan vorig jaar, 286.678 :meer dan de be grooting). Postchèque- en girodienst 5.021.380 667.912 meer dan vorig jaar, 601.980 meer dan de begrooting). De nood der werkloozen en boeren. De „Haagsche Post" bespreekt den nood waarin werkloozen en boeren verkeeren en maakt melding van een denkbeeld, dat een van de lezers voorlegde Het is bijna zeker, schrijft deze, dat de re geering met uitkeering van steun aan werk loozen eenige jaren zal blijven opgescheept. En ook, dat de grenzen vcjor uitvoer onzer landbouwproducten hoe langer hoe meer ge sloten zullen worden. Zou liet nu niet beter zijn, den steun aan de werkloozen, wanneer ze toch geen productief w«rk kunnen ver richten, voor een deel in natura te geven, t.w. uitsluitend voedingsmiddelen, die niet aan bederf onderhevig zijn, bijv. aardappelen, erwten, boonen, gort en droog spek. Dit wijl het de adminisrratie voel gemakkelijker maakt. De genoemde produc ten zijn op bons verkrijgbaar te stellen. Hie.rvoor kunnen de goedkoopste te huur staand e huizen gekozen worden. De opslag daarin van aardappelen is het moeilijkste probleem, maar een praktisch aangelegd deskundige weet »eer goed de ma nier om te zorgen, dat re daarin vorstvrij bewaard kunnen worden. A lies is zeer goed en goedkoop te regelen en het kan nuttig wer ken. De huisgenooten van den steuntrek kende krijgen zoo degelijk voedsel en het geld wordt niet aan onnuttige dingen besteed. En men steunt den eigen landbouw, want wanneer een dergelijk plan wordt uitgevoerd in alle steden en dorpen, is het alleszins de moeite waard. Overweeg eens het bedrag aan steun gelden over het geheele land De nood in Friesland. In de gisterenmiddag geopende winterzit- ting der Provinciale Staten van Friesland deed de voorzitter mededeeüing van het vol gende voorstel, geteekend door leden van alle fracties in de Staten, i Ondergeteekenden stellen, voor een adres te richten aan H. M. de Koningin, waarin de nood van landbouw, tuinbouw en vee- teelt in onze provincie wordt uiteengezet en van de regeering wordt gevraagd, om in dezen schrikkelijken noodtoestand op de meest doelmatige wijze té wülen voorzien. Voorts, om een commissie overeenkomstig artikel 40 van het reglement van orde der Staten te benoemen tot s amenstelling van een ontwerpadres als bovenbedoeld. Bij het debat over dit voorstel bleek dat dit op initiatief der AH. jfractie was inge diend, wier woordvoerder, de heer Nauta, aan het adres het karakter van een alge meene uitspraak der Staten wilde goven, teneinde Den Haag ervan te doordringen, dat in Friesland een buitengewoon ernstige noodtoestand heerscht, zoodat aan wat in moties en verzoeken van vereenigingen, corporates, bonden enz., aan de regeering wordt verzocht, wel de meeste aandacht mag vorden besteed. Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf. De N.V. Nederlandsch Administraie- Trust Kantoor, trustee der 7 obligatiele ning ten bate van Burgerhout's Machinefa briek en Scheepswerf deelt mede, dat de re sultaten over het afgeloopen jaar van dien aard zijn, dat het niet mogelijk is, in 1932 door te gaan met rentebetaling op en aflos sing van obligatiën. Zoodra de jaarstukken gereed zijn, zullen de obligatiehouders tot een vergadering wor den opgeroepen, waar in gedetailleerde me dedeelingen zullen worden gedaan. Inkoopen op Oudejaarsavond. Men verzoekt ons te verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie van de ge zamenlijke bedienden-organisaties in het winkelbedrijf, waarin een beroep wordt ge daan op de inwoners van Vlissingen, hun in koopen op Oudejaarsavond vroegtijdig te doen. In onze Tydingha? etaleeren wij foto's van het bezoek dat Prin ses Juliana als beschermvrouwe gebracht heeft aan het Congres voor Vakopleiding, dat in de Ridderzaal te 's-Gravenhage is gehou den en van de opening van het nieuw ge meente-ziekenhuis te Arnhem, in tegenwoor digheid van minister Verschuur. Het Kunsttooneeï. In het Concertgebouw wordt Zaterdag a.s., des avonds 8 uur, een buitengewone voor stelling gegeven door het Kunsttooneeï, ar tistiek leider John Lux. Opgevoerd zal wor den de revueschets „Levensmoraal". Deze schets is verdeeld in 20 tafereelen. Verschil lende dames en heeren zullen hieraan hun medewerking verleenen. De schets wordt voorafgegaan door een speciaal cabaret-programma. MIDDELBURG. In vrijheid gesteld. Op last van de rechtbank te Middelburg ls in vrijheid gesteld de bloemboUenkoopman A. P. M. R., wonende te Sassenheim, thans in voorarrest, verdacht van valschheid in ge- geschrifte. Beëediging. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd heden mej. mr. R. van Deinse beëedigd als advocaat en procureur te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG. Postduiven-tentoonstelling. Op 19 en 20 December 11. hield de Souburg- sche postduivenvereeniging „de Luchtbode" haar zevende clubtentoonstelling in „de Zwaan". Als keurmeester trad op de heer Moch uit Roosendaal. Zaterdagavond 7 uur opende de voorzitter de tentoonstelling en haalde even aan, dat de tentoonstelling zeer geslaagd mag worden genoemd, gezien het aantal inzendingen. Tevens zegde hij dank aan alle schenkers van eereprijzen voor het geschonkene, dat ruimschoots de moeite waard was. Immers zonder deze eereprijzen is het onmogelijk een tentoonstelling te organi- seeren. Tevens richtte hij een woord van dank aan den heer Van Maldegem voor zyn bil lijke conditiën en voor zijn altijd trouwe medewerking aan deze tentoonstelling. De prijzen werden als volgt behaald: Mooiste doffer der tentoonstelling W. Bos mooiste duif Hangoormooiste vogel W. Bos. Klasse oude doffers: le, 3e en 6e pr. Daal huizen 2e en 4e pr. Hangoor 5e pr., z.e.v. en e.v. L. Korffe.v. Freeke. Klasse oude duivenle en 6e prijs Han goor 2e pr. Daalhuizen 3e pr. Schunselaar; 4e pr. De Nooijer5e pr. Braetz.e.v. Bos e.v. Jasperse. Jarige doffersle pr. Schunselaar2e pr. Hangoor3e pr. L, Korffz.e.v, Freekee.v. Daalhuizen. Jarige duivenle pr. J. Freeke 2e\ pr. Hangoore.v. L. van Soelen. Klasse jonge doffers le, 2e, 4e en 5e pr. en e.v. Hangoor3e en 6e pr. L. Braetz.e.v. Daalhuizen e.v. L. Korff. Jonge duivenle pr. Hangoor2e pr. Braet3e en 4e pr. Jaspersez.e.v. Daalhui zen; 2 e.v. L. Korff, AAGTEKERKE. Vee- en varkensfonds. Het Vee- en Varkensfonds alhier hield Maandagavond zijn jaarvergadering, die door zeer veel leden werd bijgewoond. Uit het ver slag van den secretaris-penningmeester bleek, dat in 1931 in totaal aan vergoeding was uit gekeerd een bedrag van ƒ4429.01. Het batig saldo bedroeg ƒ29.89. Bij de vaststelling van de prijzen van vleesch en spek werd besloten deze onveran derd te laten en het bestuur vrijheid te geven deze te wijzigen indien veranderingen moch ten komen in de prijzen in den handel. Het aftredend bestuurslid, de heer D. Cop- poolse, werd herkozen en in de plaatsen van de heeren L. Verhage Pz. en J. Lampert Pz., die resp. niet meer in aanmerking wenschte te komen en ontslag had genomen, werden gekozen de heeren A. de Voogd en P. de Lange. Tot bode werd voor één jaar benoemd J. Dekker. In de op de algemeene vergadering volgen de bestuursvergadering werd tot voorzitter gekozen de heer P. $e Lange. GRIJPSKERKE. Vereenigingen. Met no. 252 van de „Staatscourant" werden verzonden afdrukken van de wijziging in de statuten betreffende Het Groene Kruis, thans genaamd „Het Groene Kruis", ver- eeniging voor volksgezondheid en ziekenver pleging, gevestigd e Grijpskerke. GOES. Het plaatselijk crisis-comité. De plaatselijke afdeeling Goes van het na tionaal crisis-comité bestaat uit de heeren ,A. L. van Melle, voorzitterA. Th. Verbist, secretaris-penningmeesterT. Fabery de Jonge, C. Duvekot Lz., M. C. v. d. Bout, A. Vermaire (Leger des Heils), A. de Bruyne (diaconie Herv. gemeente), A. Baars (R.-K. Armbestuur)T. de Bart (diaconie Evang. ge meente), L. Smit (diaconie Geref. kerk), J. Wessels (burgerlijk armbestuur)), A. M. Over- hoff (Goesche Bestuurdersbond)F. P. J. polderman (Chr. Besturenbond) en J. v. d. Voort (R.-K. Volksbond). Het kerkbestuur van de Geref. gemeente heeft bericht geen medewerking te kunnen verleenen. BRESKENS. Zitting gemeenteraad. De gemeenteraad houdt een vergadering op Donderdag 31 December, des middags 2 uur. De agenda bevat de volgende puntenno tulen ingekomen stukken en mededeelingen Algemeene Politie-verordeningkasgeldlee- ningverhuur eigendommenrondvraag en sluiting. BIERVLIET. Een auto in de sloot. De vrachtrijder C. Corijn uit IJzendijke had onder de gemeente Biervliet het ongeluk, door het breken van de stuurinrichting, met zyn auto beneden den dijk terecht te komen. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. De werkloosheid. Ook in deze gemeente laat de werkloosheid zich geducht gelden. Niet minder dan 110 personen staan ingeschreven. DREISCHOR. Dierenmishandeling. Dezer dagen werd aan de politie te Drel- schor een ergerlijke dierenmishandeling ter kennis gebracht. Men had sinds eenige dagen op een stuk akker onder die gemeente een haan aan een poot met een touw vastgebon den zien staan, terwijl het dier wanhopige pogingen deed om los te komen. Nu dezer dagen had men het dier dood op het land gevonden. Blijkbaar had het zich doodgemar teld. De politie stelde daarop een onderzoek in en hoorde den eigenaar van het stuk land, een landbouwer te Dreischor, die zeide dat hij gewoon was een zijner hanen bij afwisseling op dat stuk land, dat hij bezaaid had, met een touw vast te zetten, om het dier als vogel verschrikker dienst te laten doen. De dood gevonden haan stond er reeds eenige dagen en hij had het beest al dien tijd zonder eten en drinken gelaten, meenende dat een haan daar wel tegen kon. De politie heeft in dezen termen gevonden om proces-verbaal op te maken. lat nem bevredigen kan Een blyvendgenot hDacht, droomtfe ervan. HVTABAKSFABKIEK J.OBUNO -GRONIIiSEM KERK- EN SCHOOLNIEUWS Combinatie van Ned. Herv. gemeenten. Door den kerkeraad, de kerkvoogdij en. daarna door de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente te St. Kruis is combina tie aangevraagd met de Herv. gemeente te Aardenburg. Dit verzoek zal binnenkort in behandeling komen bij de kerkelijke bestuurslichamen t-a Aardenburg. Tot slot een teleurstelling. Het Zendingsbureau te Oegstgeest verzoekt ons plaats voor het volgende Hoe gaarne zouden wij het jaar gesloten hebben in een optimistischen toon. Maar het is helaas niet mogelijk. De na-actie, die jaar lijks noodig bleek nadat de voornaamste re sultaten van de Zendingsweek bekend waren en die tot dusver steeds slaagde, heeft dat dit jaar in geenen deele gedaan. Er is in totaal in December tot dusver ƒ80.000 inge komen. Daarmee is dus niet slechts de ge heele vooruitgang van November te niet ge daan, doordat de twee laatste maanden sa men nu minder hebben opgebracht dan ver leden jaar, maar wij staan daarmee ook voor het nuchtere en ontnuchterende feit, dat December niet eens in eigen behoeften heeft voorzien en wel verre van den achterstand verder in te loopen, dien nog vergroot heeft Waar de oorzaak ligt Er wordt zonder twij fel in deze dagen veel gevraagd en het is niet onmogelijk, dat de steun aan de crisis-comi- té's bij ons een crisis gaat veroorzaken. Ove rigens is het vrij nutteloos naar de oorzaken te vragen. Wij staan voor het feit, dat als enkele der achtergebleven groote giften niet meer komen of alsnog door kleinere vervan gen worden, de Zending dit jaar zeker niet het benoodigde heeft ontvangen. Afscheid en intrede. Ds. J. B. Vanhaelen, predikant by de Ger, Kerk te Hoek, die het beroep naar Gerkes- kloosterStroobos heeft aangenomen, is voor nemens Zondag 10 Januari afscheid van zijn tegenwoordige gemeente te nemen en op Zon dag 24 Januari zijn intrede te doen te Ger- kesklooster, na in zyn ambt te zijn bevestigd door ds. W. Doornbos te Urk. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Aagtek$rke door ds. J. D. Barth te Borsele voor Gouda door ds. G. H. Kersten te Rot terdam. Tot hoofd der te Meliskerke te openen, school van de Ger. gemeente is benoemd de heer H. Jansen, onderwijzer aan een Ger, sohool te Leiden. Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Gisteren heeft de Bond van Nederlandsch® Onderwijzers in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam, onder voor zitterschap van den heer J. P. W. van der Slujjs uit Rotterdam, zijn 58ste algemeene vergadering gehouden. In zijn openings woord wees de voorzitter er op, dat de alge» meene depressie ook den onderwijzer heeft getroffen, wat blijkt uit de opeenvolgende sa larisverlagingen. Spr. protesteert tegen do regeering, die in plaats van met alle macht de school en de jeugd tegen mogelijke ge volgen van de malaise te beschermen, aller eerst het onderwijs aanwijst als bezuinigings object en niet schroomde vitale belangen vaa het onderwijs met voeten te treden. Tegen de wet-Rutgers-Terpstra liet spr, voorts een protest hoorendeze wet snijdt zi, de mogelijkheid van een behoorlijke opleiding voor den onderwijzer af. Spr. heeft voorts nog gewezen op de onderhandelingen over de fu sie met het Nederlandsch Onderwijzerrs Ge nootschap. Tezamen vormt men in het N.V.V. eeti

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1