1000 500 300 25 DINSDAG 39 DECEMBER EERSTE BLAD No.305i 69e Jaargang; 1931 lillivt: Firma F. Ill DE HEIDE Ir, Wilstriat St-iD. Ilissingeir.lelüi. 16. Pastrehening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen X Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER SPORT VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.KIeine advertenties betrefiendeHuur enVerhuur,Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— regels 75 ct„ iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulder; bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen nbonnss voor het le kwartaal 1932 ontvangen de nog in Dec. verschijnende nummers der ^icssaaiegsche<f*euvanl GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Collecte „Kunst naar Kracht" op Eersten Kerstdag 9.63 Idem Tweeden Kerst dag- 13.67 Wekelijksche bijdrage personeel Baars Sijbrants- 0.50 Vorige opgave -1190.60 Totaal ƒ1214.40 GEEFT MILD In onze Tijdinghal etaleeren wij foto's van de opening van het Nationaal Congres voor Vakopleiding in de Ridderzaal te 's-Gravenhagevan de beel dengroep, vervaardigd door den beeldhouwer Jacob Kaas, in opdracht van de gemeente Amsterdam, geplaatst op de binnenplaats van het stadhuis te Amsterdamvan het Inter nationaal Kerstcongxes van de Nederlandschs Gymnasiasten Federatie, gehouden in het Vossius gymnasium te Amsterdamvan de Kerstuitdeeling aan kinderen door het Leger des Heils, in het Concertgebouw te Amster dam. OOST- EN WEST-SOUBURG. In de plaats van den heer J. willemse.die wegens ziekte als koster van de Ned. Herv. Kerk bedankt heeft, is benoemd de heer H. Vader alhier. Gevonden voorwerpen. Porteinonnaie met inhoud bij Schoolmees ter, viissingsche straat B 280. KOUDEKERKE. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden gemeenteraad kwam het eerst aan de orde het verzoek van P. de Potter om 25 pet. korting op het door hem gepachte stuk grond. Werd in handen gesteld van Burg. en Weth. Vervolgens het verzoek van W. de Rijke, 't Zand, om vrijstelling van betaling van schoolgeld over 1931/32 ad ƒ12.60, daar hij drievierde gedeelte van het jaar werkloos is geweest. Burg. en Weth, stellen voor, daar hij tot April werk heeft gehad, voor tweederde ont heffing te verleenen. Aldus werd besloten. De heer C. van Noppen deelde mede, dat hij zijn herbenoeming als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. Van Ged. Staten was ingekomen^de goed keuring der voor 1 jaar verpachte stukjes grond in den Braamweg. Het verzoek der gemeente Wehl om adhaesle voor de instelling van een apart ministerie van landbouw werd op voorstel van Burg. en Weth. voor kennisgeving aangenomen. Van de Provinciale Commissie voor Werk- loozenzorg te Vlissingen waren 14 voorstellen ingekomen ter bestrijding der werkloosheid. Burg. en Weth. stellen voor deze voor ken nisgeving aan te nemeil. De heer Sanderse verdedigt deze voorstel len. De voorzitter zegt toe, indien ze later tot uitvoering moeten komen, er zeker op terug te komen. Na langdurige discussie werden de voor stellen voor kénnisgeving aangenomen. Goedgekeurd werden de kohieren der hon denbelasting a ƒ3. Vastgesteld werden de vergoeding voor de bijzondere scholen en de driejaarlijksche af rekening over 1927, 1928 en 1929 Geref. school dorp 2449.40 Herv. school 't Zand ƒ1172.37 Ger. school 'tZand ƒ721.83 en Herv. school dorp 1154.32 j^. Het verzoek van de Herv. Chr. school op 't Zand om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van een kast werd aan genomen. Bij het voorstel tot belegging van kasgeld werd ingetrokken een verordening van het brengen der gelden op een particuliere bank. Voorgesteld werd tot een bedrag van 2500 te beleggen bij de Rijkspostspaarbank en dan bij de Bank van Nederl. gemeenten. Van Ged. Staten was een voorstel ingeko men om de overtollige kasgelden aan andere gemeenten tijdelijk uit te leenen tegen een rente gelijk promisse disconto der Ned. Bank. Discussie werd over dit voorstel gevoerd door de heeren Sanderse, Lourier, de Kroo en de Rijke. Het voorstel lot deponeering der gelden op de Rijkspostspaarbank en bij de Bank van Ned. gemeenten werd aangenomen met 10 tegen 1 stemmen. De heer D. Sanderse stelde voor om uit de moderne en Chr. vakcentrales te Middelburg ieder een vertegenwoordiger aan te wijzen en benevens 2 leden van den Raad met een door Burg. en Weth. te benoemen voorzitter als commissie van advies voor de werkloozenzorg, welke volgens door den Raad goedgekeurde instructies zal optreden. Burg. en Weth. stellen voor geen commissie te benoemen. De heer Sanderse verdedigt zijn voorstel. De heer Laurier vindt het voorstel sym pathiek, maar zal met zijn fractie toch niet medegaan. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aan genomen met algemeene stemmen, behalve de heer Sanderse. Bij de rondvraag vroeg de de heer Lourier de onbillijkheid tusschen georganiseerden en ongeorganiseerden zoo spoedig mogelijk weg te nemen. Tevens zegt hij dat de Breeweg sedert den aanleg der waterleiding zeer slecht is en noodzakelijk verbetering vereischt. Spr. verzoekt ook rondzending van het rapport van de Warenwet en van het rapport aan de ge meente Middelburg over de Oude Viissing sche weg. De heer Moens vraagt inlichtingen over georganiseerden en ongeorganiseerden. De heer Sanderse vraagt inlichtingen over den nieuwen politieman en wanneer of zijn salaris is ingegaan. Ook spr. zegt dat de toe stand in den Breeweg dringend verbetering eischtde Overveltslaan moet extra onder de loep genomen. De wegen moeten worden verbeterd door het hout weg te nemen. Spr. vroeg inlichtingen over de zomerhuis jes in de duinen. Het is hem opgevallen dat er totaal geen regelmaat in zit. Spr. vraagt wat de bedoeling is van Burg. en Weth. Spr. raadde aan een proef te nemen met duinbeplanting, den Keiweg af te keuren en het verstrekken van een schema van wat er nog door.de werkloozen zal worden verricht. De heer De Lange vroeg of zonder vergun ning door de Pzem palen op het erf mogen worden geplaatst. De heer Goote wijst op de noodzakelijkheid tot plaatsing van een veiligheidsbord bij de kruising van de Electrische tram en de stoomtram Walcheren op den Nieuwen Vlis- singscheweg. De heer De Kroo vraagt inlichting over de premie bij het aanbrengen van een bericht van brand. De voorzitter zegt dat met 1 Januari a.s. zooveel mogelijk een verbetering voor de ge organiseerde werkloozen zal worden ingevoerd, door de ongeorganiseerden voorloopig 5 dagen te laten werken. Ook zal met den minister worden onderhandeld. Wat de Breeweg betreft belooft de voor zitter dat de toestand binnenkort zal worden opgenomen en verbeterd. Het rapport der Warencommissie zal worden rondgezonden, met het verzoek het niet op te houden. Spr. zegt dat de pogingen om den directeur der bedrijven te Middelburg te spreken, hem niet gunstig zijn geweest, doch deze zal her halen. Wat den nieuwen veldwachter betreft, deze op'26 Augustus benoemd, doch hij moest met de indiensttreding wachten op de beslissing van de Kroon. Zijn salaris is op 26 Augustus ingegaan. Voor de Overveltslaan heeft spr. met een familielid van den eigenaar onderhandeld en heeft goede hoop dat deze verbeterd zal worden. Op het opruimen en snoeien van het hout gewas zal strenger toezicht worden gehouden. Wat betreft het bouwen van landhuisjes in de duinen, zegt spr. dat van hoogerhand alle bebouwing is verboden en ter voorko ming van teleurstelling hebben Burg. en Weth. een advertentie geplaatst. Duinbeplanting in kleine vakken is volgens deskundigen niet aanbevelenswaardig. De put ten in den Keiweg zullen worden verbeterd. Hiervoor is een nieuw plan, maar daarvoor zal de medewerking van hoogerhand noodig zijn. Een schema van de werkverschaffing acht spr. niet bepaald noodzakelijk en ook niet in den geest van bezuiniging. De palen der Pzem worden alleen geplaatst als hiervoor toestemming wordt verleend. Er wordt echter geen vergoeding voor gegeven. Wat betreft het plaatsen van een waar schuwingsbord bij de kruising op den Nieuwen Vliss. weg, dit zal door Burg. en Weth. wor den besproken. 's-GRAVENPOLDER. D. Joziassef Te 's-Gravenpolder is overleden de heer D. Joziasse, wethouder van 's-Gravenpolder en sedert 1923 lid der Prov. Staten van Zee land. De overledene behoorde tot de Staatk. Geref. partij en had in verschillende colleges en besturen zitting. Zijn opvolger in de Prov. Staten is de heer Iz. de Feyter te Axel. AARDENBURG. De inbraak met diefstal, welke op den Eer sten Kerstdag ten huize van het echtpaar T. is gepleegd en waarbij 600 zou zijn gestolen, is tot een vreemde oplossing gekomen. Door T. is nl. aan de politie nader medegedeeld dat het vermiste geld in de brievenbus van zijn woning is teruggevonden. Hoe het daar- is gekomen weet men nog niet. De politie stelt nog een onderzoek in. Rijwielpad op Zuid-Beveland. De Bond van Bedrijfsautohuurders in Ne derland, heeft zich eenigen tijd geleden tot den rijkswaterstaat in Zeeland gewend om aan te dringen op den aanleg van een vrij- liggend rijwielpad aan de Kanaalzijde van den dijk langs het kanaal door Zuid-Beve land. De betrokken weg staat niet op het rijks wegenplan. Over eenige jaren zal deze weg door een anderen worden vervangen. In ver band met dè tijdsomstandigheden kan naar het oordeel van den waterstaat de aanleg van het gevraagde rijwielpad niet in overwe ging worden genomen. Wanneer de nieuwe weg eenmaal gereed zal zijn, zal ook aan het rijwielverkeer vol doende aandacht geschonken worden. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Nieuwe Pekela door G. de Ru, cand. te Scheveningen, die ook een beroep naar Rit- them heeft ontvangen. Dr. J. G. Ubbink blijft geschorst. Het protest dat dr. J. G. Ubbink te Zeven hoven bij de classis Woerden der Ger. Ker ken tegen zijn schorsing had aangeteekend, is door genoemde classis geweigerd. Het Protestantisme in Italië. „Die Christliche Welt" heeft dezer dagen een overzicht gegeven van het protestantisme in Italië, waaraan het volgende is ont leend Het protestantisme vormt met zijn honderd duizend zielen nog geen V/2 van de geheele bevolking. Wel kenmerkt het zich door sterke geloofstrouw, maar de zware financieele zorgen zijn oorzaak, dat de gees telijke invloed op het leven der natie als ge heel zeer bescheiden gebleven is. Werd het niet door een breeden kring van „simpatiz- zanti" gesteund, d.w.z. door vrienden in de R. K. kerk, die de evangelische beweging een goed hart toedragen, zonder den band met de kerk te verbreken, dan zou het geen mate- rieele basis hebben om zich voldoende te organiseeren. Het onderscheidt in eigen boezem vier groepen de Waldenzen, de bisschoppelijke Methodisten, de Wesleyanen en de Baptis ten. Deze laatste groep is, wat den financi- telen steun uit het buitenland betreft, er nog het best aan toe. Maar de steun uit Amerika, die den Baptisten met zoo ruime hand geboden werd, is de laatste jaren zeer ingekrompen. Het fascisme heeft het protes tantisme in Italië gebaat noch geschaad. De hoop der Waldenzen op een bijzondere be voorrechting, omdat ze van zuiver Italiaan- sche origine zijn, is niet vervuld gewoiden. Van het recht van niet-R.-K. gemeenschap pen om huwelijken uit eigen kring te beves tigen, wordt weinig gebruik gemaakt. Mus solini heeft alle confessioneele polemiek, die •vroeger vaak bitter en scherp gevoerd werd, als anti-nationaal verboden. Verschillende pogingen, om de vier groepen nauwer bijeen te brengen, bijv. bij het tot stand brengen van een eenheids-gezangboek, mochten met goeg gevolg bekroond worden. Een vereenig- de theologische opleiding, die een tijd lang heeft bestaan, is weer afgeschaft. Examens. Voor het examen heilgymnastiek en mas sage is te Haarlem geslaagd mevr. A. de Vries-Draaisma te Middelburg. Examen nuttige en fraaie handwerken. Het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staats courant van Donderdag 24 dezer no. 250 be vat den uitslag van de in 1931 gehouden exa mens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes en van een aanteekening in eerstge noemd vak. Voor akte nuttige handwerken hadden zich aangemeld 1041 candidaten, van wie werden toegelaten 883 voor akte fraaie handwerken 86, toegelaten 56 en de aanteekening nuttige handwerken behaalden 13 candidaten. Vakopleidingsvraagstukken. Gisterenmorgen is in de Ridderzaal te Den Haag het Nationaal Congres voor vakoplei dingsvraagstukken, georganiseerd door de vereeniging tot bevordering van de vakoplei ding voor handswerklieden in Nederland ge opend in tegenwoordigheid o.a. van de oud ministers J. Th. de Visser en mr. D. Fock, den burgemeester van Rotterdam, inspec teurs van het onderwijs, den oud-- inspecteur - generaai van het Nijverheidsonderwijs, den heer De Groot, e.a. De voorzitter, mr. H. Smeenge, hield een openingsrede, waarin h\j na een welkomstwoord tot de officieele ver tegenwoordigers en verdere aanwezigen te hebben gericht, het doel van het congres uit eenzette, daarbij wijzende op de omstandig heid, dat nu, minder dan ooit, gelden van rijk, gemeente of particulier mogen worden uitge geven zonder dat vaststaat, dat practische resultaten worden bereikt. Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden gasteren de navolgende vonnissen uitgespro ken Overtreding Motor- en RijwielwetI. J. R., landbouwer te Schoondijke. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Vrij spraak. I. J. R., 44 jaar, landbouwer te Schoondijke. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Vrijspraak, P. v. S., 18 jaar, slager te 's-Heerenboek. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Ontslag van rechtsvervolging en ge deeltelijke vrijspraak. J. B., 20 jaar, chauffeur te St. Laurens. Eevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 5 of 5 dhts. Overtreding LeerplichtwetF. D., 38 jaar, werkman te Ter Neuzen. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Vrijspraak. Overtreding VisscherijwetF. de R- 63 jaar, te Kloetinge. Vernietiging van het von nis waarvan hooger beroep. Ambtenaar van het O. M. niet ontvankelijk verklaard in de vordering van zijn hooger beroep. Overtreding PolitieverordeningA. C. Th., 26 jaar, te Hoofdplaat. Vernietiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 5 of 5 dhts. Overtreding IJkwetF. J. F. de W., 36 jaar, koopman te Sluiskil. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Ontslag van rechtsvervolging. Het doen van een valsche aangifteTh. de L., te Wachtebeke (B.) 14 dagen gevan genisstraf. Een principieele uitspraak van den Centralen raad van beroep. De Centrale raad van beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in een twistgeding tusschen den Raad van Arbeid te Delft en een werkgever te 's-Gravenhage, waarbij aan de orde kwam de vraag, of deze werkgever verplicht was rentezegels te plakken voor een bij hem in dienst zijnden arbeider, gedurende den tijd, dat deze ingevolge de Ziektewet van de Bedrijfsvereeniging ziekengeld ont vangt naar een gedeeltelijke ongeschiktheid tot werken. In verband met een dienaangaande tus schen den Raad van Arbeid en de betrokken Bedrijfsvereeniging bestaand meeningsver- schil, waarbij de Raad van Arbeid op het standpunt stond, dat in het hierbedoelde ge val niet de werkgever, maar de Bedrijfsver eeniging de premie had te betalen en wel op grond van art. 193 der Invaliditeitswet waren beide lichamen overeengekomen, dat de Raad van Arbeid tegen den werkgever een navordering van premie zou instellen, ten einde langs dezen weg omtrent deze kwestie een principieele uitspraak van den Centralen Raad van beroep te verkrijgen. By de behandeling van het uit de navorde ring voortgesproten beroep heeft de Raad. van Beroep te 's-Gravenhage beslist, dat ten onrechte in dezen van den werkgever premie was nagevorderd, zoodat de navorderingmoet worden vernietigd. Deze Raad overwoog, dat in het algemeen volgens art. 186 der Invaliditeitswet de pre mie moet worden betaald door den werkgever. De Raad heeft echter geen enkele reden kunnen vinden in het hierbedoelde geval van de niet-dubbelzinnige en voor geen tweeër lei uitlegging vatbare bepaling van art. 193 der Ziektewet af te wijken. Art. 193 bepaalt nl., dat over de volle weken, waarover een verzekerde ziekengeld ontvangt krachtens een wet tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van ziekte, de premie de? verzekering betaald wordt defcr het orgaan dier verzekering. Volgens den Raad wordt hierbij geheel in het midden gelaten, welk bedrag aan ziekengeld de verzekerde ont vangt of heeft ontvangen. In hooger beroep heeft de Centrale raad van beroep zich geheel vereenigd met deze uitspraak en haar met overneming der gron den bevestigd. Hr. Ms. „Rigel" op weg naar Ned.-Indië is gisteren van Napels vertrokken. Bü beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der 2e klasse T. H. Milo den 4en Januari 1932 geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam is de officier van den marinestoomvaart dienst der le klasse J. van Rugge den 5eni Januari 1932 geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord is de luitenant ter zee der le klasse J. W. H. Vogelzang den 15en Januari 1932 geplaatst aan boord Hr. Ms. ..Heemskerck" en is de kapitein-luitenant ter zee J. B. H. Blom den 16en Januari 1932 geplaatst In het commandement der marine te Willemsoord. De kapitein-luitenant ter zee J. B. H. Blom wordt 16 Januari geplaatst in het comman dement der marine te Willemsoord. De luitenant ter zee le klasse J. W. H. Vo gelzang wordt 15 Januari geplaatst aan boord, van Hr. Ms. „Heemskerck". De luitenant ter zee 2e klasse T. H. Milo wordt 4 Januari geplaatst bij de marineka zerne te Amsterdam. De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse J. van Rugge wordt 5 Janu ari geplaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord. In den ouderdom van 62 jaar is gisteren té 's-Gravenhage overleden de gep. luitenant kolonel der mariniers J. van Haaften. De thans overledene was gedurende drie jaren, commandant van de gezantschapswacht te Peking. Gedurende 16 jaren bekleedde hij da functie van secretaris van het hoofdbestuur van den Kon. Bond van gep. officieren. Bendor. Overste Van Haaften heeft gedurende 20 jaren deel uitgemaakt van het korps officie ren der mariniers. Op 22-jarigen leeftijd werd hij benoemd tot 2e luitenantin 1895 volgde zyn bevordering tot le luitenant en in 1907 bereikte hij den rang van kapitein, waarna hü als zoodanig 26 Juni 1911 den zeedienst verliet. Den 26sten Augustus 1920 werd hem de titulaire rang van luitenant-kolonel toe gekend. By Kon. besluit zü'n met ingang van I Januari 1932 benoemd en aangesteld tot reserve 2e luitenant by het 14e reg. infan terie de vaandrigs Ha. Bouman, J. Lanter- mans, J. de Nobel, P. Oom, J. M. Versteeg1, A. F. Visser, J. C. de Werd, J T. Esmeijer, J. N. A. Verloop en J. H. van Mullem, aliens van genoemd korps. VOETBAL. De Kerstdagen brachten Vlissingen wee? een schrede nader tot het doel. Er werd van Walcheren gewonnen, terwül Goes in Zierik- zee twee punten moest laten zitten, door van de club van dien naam aldaar te verliezen. Naast Zeelandia met 4 punten, staat nu Goes met 5 punten op onze stadgenooten ten ach ter, De situatie is nu zoo, dat Vlissingen van

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1