NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS RUWE HU/D In de afgeloopen -week is bij het N. C. C. ingekomen een bedrag van 53.396.11. In to taal is thans door het comité ontvangen 330.964.76. Het aantal werkloozen te Rotterdam is in Üe maand November toegenomen met 4000 personen. Aan het einde van die maand stonden ingeschreven 29561 mannelijke en 2180 vrouwelijke werkloozen, totaal 31746. Tot geneesheer-directeur van de stichting *s-Heerenbosch te Ermelo is met ingang van 1 Mei 1932 benoemd dr. H. Dekker, thans ge neesheer aan genoemde stichting. De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heeft de adressen van de plaatselijke R.-Kath. geestelijkheid en van den kerkeraad der Ger. Kerk, om de openbare carnavalsviering in 1932 te verbieden, voor kennisgeving aange nomen, zoodat de carnavalsviering in Fe bruari gewoon zal plaats hebben. Een Donderdag te Amsterdam gehouden noodcollecte voor de tuberculosebestrijding, uitgaande van de Amsterdamsche vereeniging tot bestrijding der t.b.c., heeft ruim ƒ200.000 opgebracht. De bevolking van België telt blijkens de officieele statistiek 8.129.824 personen. In 1930 werden 71624 huwelijken gesloten en 2941 echtscheidingen uitgesproken. Het totaal aantal geboorten bedroeg 151.460 en dat der sterfgevallen 107.468. De buitengewone koude in Zuid-Frankrijk ën Noordelijk Spanje blijft nog steeds aan houden. Er worden temperaturen van 8 tot 20 graden onder nul gemeld. In de Pyreneën en in de Alpen is de koude buitengewoon groot, In de rivieren drijven groote ijsschotsen. In het bijkantoor van de Fransche bank te Thiers is voor een bedrag van 3.000.000 francs aan bankbiljetten en 1.000.000 aan effecten gestolen. De diefstal is gepleegd door een boekhouder van het bijkantoor. m De stormachtige wind uit het Westen langs de Noord-Duitsche kust bereikte hedenoch tend een buitengewone hevigheid. Aan de monding van de Elbe woedt een storm. Het vuurschip Elbe I meldt windkracht 9. Te Hamburg staat het water reeds een meter boven normaal. Twee Spaansche vliegers zijn in een non- stopvlucht van Sevilla naar Batta in Spaansch Guinea gevlogen. Dit is een af stand van 2700 mijlen, waarover zij 27 uren gevlogen hebben. Gedurende de Kerstdagen zijn te New- lYork 10 personen tengevolge van alcohol- yergiftiging om het leven gekomen. Den Eersten Kerstdag zijn talrijke plaat sen in Italië door een aardbeving geteisterd. In Artegna zijn zeer vele huizen beschadigd. Te Osoppa en Gemona vertoonen verschei dene gebouwen scheuren in de muren. De aardbeving werd ook in Udine en Venetië waargenomen. Punt 8. Reeds in 1929 besloot de raad tot aankoop van grond bestemd voor straat over een lengte van ongeveer 131 M. en ter breedte van 6 M. van D. J. de Visser voor de som van 1. De eigenaar kon echter aanvankelijk niet anet het raadsbesluit instemmen. Thans wenscht hij tot verkoop over te gaan en wordt daartoe een voorstel gedaan, onder .voorwaarde le. dat de aan te leggen bestrating en rio- üeering komen voor rekening van A. J. de Visser 2e. dat de kosten onder 1 bedoeld alvorens friet het bouwen een aanvang wordt gemaakt, ten kantore van den gemeente-ontvanger gorden gestort 3e. dat de kosten van overdracht komen Voor rekening der gemeente, terwijl de grond en polderlasten met 1 Januari 1932 eveneens yoor rekening van Souburg komen 4e. dat bij het bouwen aan de straat aan slechts eene zijde, de kosten voor bestrating en roleering verschuldigd zijn voor de ge- heele breedte van de straat. Het ligt thans in de bedoeling de verleng de Braamstraat tot bovengenoemde lengte door te trekken en daarin behalve rioleering, ook waterleiding, gas en electriciteit te doen leggen, zooveel mogelijk met menschen der .werkverschaffing. De kosten der waterlei ding. zullen ongeveer 600 bedragen met in begrip van een brandkraan. Ter dekking van deze uitgaven behoeft geen leening te worden aangegaan, daar het waterleiding bedrijf de kosten voorloopig uit eigen mid delen zal bestrijden. GOES. Een plaatselijk crisis-comité. Ook bier ter stede is, op aanstichting van den burgemeester, een plaatselijk crisis comité opgericht. Het voorzitterschap is op gedragen aan den heer A. L. van Melle, ter wijl secretaris-penningmeester is de heer A. Th. Verbist, notaris. In het comité hebben voorts zitting 5 personen van verschillende richting en afgevaardigden van kerkelijke en andere besturen. WEMELDINGE. Met den motor geslipt. De ongeveer 20-jarige Hartog uit Scherpe- nisse en de 27-jarige Hartog als duo-rijder, zijn-Zaterdag nabij, de Postbrug te 35£emeldin- ge met hun motorrijwiel geslipt en tegen de brugleuning terecht gekomen. Beiden werden ernstig gewond en in zorg- welckenden toestand naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. AARDENBURG. Verbinding tussehen Zeeuwsch-Vlaanderen en Knocke. Het zal den automobilisten, die des zomers via Zeeuwsch-Vlaanderen de Belgische bad plaatsen bezoeken, interessseren, dat het ge meentebestuur van Knocke besloten heeft een nieuwen weg aan te leggen, die deze bad plaats rechtstreeks zal verbinden met Re- tranchement, meldt „de Courant". Deze weg, die over. een breedte van 5 M. bestraat, 'zal worden, brengt dan een snellere verbinding tot stand met Breskens en andere plaatsen. Eveneens besloot het gemeentebestuur tot het geven van een bijdrage in den aanleg van een modernen nieuwen weg van Westkapelle naar Knocke, die door den Staat aangelegd wordt. Deze weg zal op het plein, waar het nieuwe station in wording is, uitkomen en aansluiten op een nieuwe laan die dit plein verder verbindt met het Albertstrand. Inbraak met diefstal. Gedurende de afwezigheid der bewoners is door onbekenden een bezoek gebracht aan de woning van de familie Tange te Aardenburg en een bedrag van ongeveer 600 gestolen, meldt „de Courant". Toen de heer T. met zijn echtgenoote uit de vroegmis op len Kerstdag thuis kwam, bleek dat de kasten door onbe voegden waren doorzocht, terwijl uit een sta pel beddegoed, dat geheel verspreid in de ka mer lag, het daarin verborgen geld verdwenen was. De dief heeft met een valschen sleutel de voordeur geopend en langs dien weg ook weder de woning verlaten, hetgeen door een buurman gezien is. Deze heeft in de duisternis echter gemeend, dat het de heer T. zelf was. Andere kerkgangers hadden wel een paar personen in de buurt der woning gezien, doch niet aan diefstal gedacht, daar zulks hier ge lukkig zeer zelden voorkomt. Het politie-onderzoek heeft tot dusver nog niet tot een resultaat geleid. TERNEUZEN. Op vrije voeten gesteld. De vrouw, die was aangehouden in verband met een verdacht sterfgeval te Ter Neuzen, is Donderdag op verzoek van den verdediger door de rechtbank op vrije voeten gesteld. HAAMSTEDE. Een auto geslipt. Op den zeedijk bij Haamstede is de vracht auto van den heer P. W. Noordhoek uit Haamstede geslipt, waardoor het voertuig met groote vaart van den hoogen dijk afgleed. De auto sloeg eenige malen overzij, waarbij de bestuurder en zijn knecht uit den wagen wer den geslingerd. De bestuurder P. W. Noordhoek kreeg vrij ernstige verwondingen aan het hoofdzijn knecht J. Evertse kreeg een diepe beenwond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Noord- gouwe vervoerd, vanwaar zij, na verbonden te zijn, naar hun woningen konden worden overgebracht. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld), is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Goes 0.80te Vlissingen 55.57 bij den ontvanger der registratie en domeinen te Middelburg 9.43. Verkeerstoestanden in Oostelijk- en Westelyk Zeeuwsch-Vlaanderen. In de te 's-Gravenhage gehouden aïge- meene vergadering van het Nederlandsche Wegencongres heeft de heer Hecke een uit eenzetting gegeven van den wantoestand op verkeersgebied in Zeeland, met name in Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Om van uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Walcheren te komen, over een grootsten af stand van 60 K.M., heeft men uren noodig in tram, boot, spoor enz. telkens van het eene op het andere vervoermiddel overstappend. Aan zijn auto heeft men aldus niets, terwijl men toch wegenbelasting moet betalen. Ook moet er een pont komen over de Schelde, om van Hulst naar den Prosperpolder in Noord-Brabant te kunnen komen. Spreker beval dit ter bestudeering en propageering vanwege het Wegencongres aan. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 14—21 December werd bij het bureau der Kamer opgaaf gedaan van de volgende Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Hotel, Restaurant, Pension „Juliana", Dom burg, Ooststraat A 6. Uitgetr. eigenaarP. M. C. Acda. Nieuwe eigenaarS. van Zetten. N.V. Insulaire Hypotheekbank, Zierikzee, Hovenplein D 381. Statuten gewijzigd. Maison Marius van Waveren Cie., Haam stede, Weststraat 133, kweekerij van en han del in bloembollen. Naam van de vennoote N.V. Bloembollen Mij. Lowe, Shawyer Van Waveren is gewijzigd inN.V. Bloembollen Maatschappij voorheen H. S. van Waveren. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). Adriaansensvan Haeist, Hontenisse, Wals oorden A 65, winkel in kruidenierswaren en manufacturen. Winkel in kruidenierswaren en manufacturen is per l November 1931 opge heven. Thans alleen beëedigd makelaar in assurantiën. J. E. Fricot Zoon, Hulst, Stationsweg E 42, handel in granen, zaden en peulvruchten. Handelsnaam gewijzigd in Louis Fricot. N.V. Ijzerhandel voorheen Firma Gebrs. Tazelaar, Noordstraat 19. Benoemd comm. A. A. Ramondt. Opheffingen: Zêeuujsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). Beurtvaartdienst Nieuw-Namen-Rotterdam, Clinge D 52. VereffenaarA. van Denderen, ClingeCl. Bruggeman, Overslag A 27, han del in aardappelen. VereffenaarWed. Cl. BruggemanHerman, Overslag C. de Rid der—van den Berghe, Grenulaan 40, groot handel in aardappelen en fruit. Vereffenaar C. de Ridder, Bergen op Zoom. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Een jubileum. Op den tweeden Kerstdag heeft ds. J. P. Ta zelaar, emeritus-predikant bij de Ger. kerk te Weesp, zijn 45-jarig ambtsjubileum her dacht. Ds. Tazelaar werd 26 November 1862 te Ter Neuzen geboren. Hij studeerde aan de Theologische school te Kampen en deed 26 December 1886 zijn intrede te Weesp, welke gemeente hij gedurende heel^ zijn ambtelijke loopbaan is blijven dienen. Examens. o Voor Engelsche handelscorrespondentie Mercurius-diploma is geslaagd mej. J. E. Gaastra, leerlinge van het instituut Van Hijfte, alhier. Benoeming onderwijzers. Tot onderwijzers aan de openbare school te Biervliet zijn benoemd de heeren J. A. Hennekeij te Groede en A. J. Jansen te Wijk. MARINE EN LEGER De kapitein ter zee M. H. van Duim, on langs naar Oost-Indië vertrokken met be stemming voor den dienst aldaar, wordt bij aankomst geplaatst als chef van den staf der marine aan het departement der marine. De gepensionneerde luitenant-kolonel der mariniers J. C. Schraver is den Eersten Kerstdag in den ouderdom van 69 jaar te 's-Gravenhage overleden. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De 2de ploeg dienstplichtigen der lichting 1931 van de zeemacht zal 23 April a.s. in het genot van groot verlof worden gegsteld. een encycliek van den paus. In een Kerst-encycliek ter gelegenheid van het vijftiende eeuwfeest van het Concilie van Efeze richt de Paus zich in de eerste plaats tot de roomsch-katholieken, doch te vens tot de protestanten en de Oostersche christenheid. Hij betoogt, dat de Roomsche kerk ten tijde van het Concilie van Efeze en meer in het bijzonder op het tijdstip van de orthodoxe reactie tegen de nestoriaarische ketterij, in het volle bezit was van een on betwist gezag tegenover alle andere kerken en religieuze gemeenschappen in het Oosten en Westen. Pius XI omschrijft voorts de leerstelling, waarvan in het Concilie van Efeze sprake was, nl. de plechtige bevestiging dat Jezus, de eenige Verlosser, Mensch-God was, en dat de goddelijke en menschelijke natuur in hem vereenigd waren, in Gods woord. De Paus gebruikt de gelegenheid om den nadruk te leggen op de essentieele eenheid van de ware Kerk van Christus, en om de uitnoodiging te hernieuwen aan al zijn af vallige zonen, terug te keeren tot de eenige kudde en den eenigen herder. De encycliek behandelt voorts het godde lijk moederschap van Maria, een waarheid, welke volgens de encycliek geheel en al voortvloeit uit het hiervoor behandelde dog ma indien immers Jezus God is, is zij, die hem baarde, de moeder Gods zij moet dien tengevolge vol genade zijn en moeten wij haar vereeren. De Paus wijst het bezwaar der protestanten tegen de vereering van Maria af, en spoort hen aan het voorbeeld der katholieken te volgen en de bescherming der Heilige in te roepen als bemiddelaarster bij den goddelijken Verlosser. Voorts bevat de encycliek een dringende aansporing tot dé van Rome afvallige broe ders der Oostersche Kerk, welke op het Con cilie van Efeze den Paus nog hebben erkend als den bewaker des geloofsPius XI noo- digt hen uit, tot den gemeenschappelijken Vader terug te keeren, die in den hemelschen persoon, tezamen met hen, het privilegium van het goddelijke maagdelijk moederschap proclameerde. Pius XI getuigt ten slotte van zijn vurigen wensch, dat de hereenigde christenheid zich met hem voor de Heilige Maagd zal buigen, en gelast in alle r.-kath. kerken het houden van diensten cn het opdragen van missen ter eere van Maria als de Moeder Gods. het tweede russische vijfjaren plan. De plaatsvervangende voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen der Sovjet- Unie, Kuibischew, heeft in een voor het Executieve Comité gehouden redevoering, welke 6y2 uur heeft geduurd, o.m. gezegd, dat Rusland de eenige mogendheid ter wereld is die de woorden „verlaging en stopzetting" niet kent. De Russische regeering heeft nog steeds nieuwe werkkrachten noodig voor den opbouw van het bedrijfsleven. Ter bevorde ring van de industrie is in het jaar 1929 uit gegeven 1.4 milliard Roebel, in 1930 meer dan 2 milliard en in het jaar 1931 meer dan 3 mil liard. Er zijn geheel nieuwe takken van in dustrie geschapen. De gèheele Russische in dustrie wordt beheerscht door 80 staatstrusts. Na het overwinnen van vele moeilijkheden is het gelukt de productiekosten met 10.4 te verminderen. Aan den economischen opbouw van het ancl is niet te twijfelen. Zeer zeker zijn er nog bianches welke tot nu toe nog geen goede bedrijfsresultaten geven. Bijzonder groot zijn de moeilijkheden bij de uitvoering van het vijf jarenplan, in verband met het gebrek aan geschoolde arbeiders. Door de verbetering der arbeidsmethoden is het gelukt de productie met 34 te verhoogen. De kolenproductie zal in het jaar 1932 met 31 worden ver- ïoogd. De productie van de petroleumindus trie met 29 de exportindustrie zal in het jaar 1932 35.000 auto's en 51.000 tractors ter markt brengen. De Sovjet-regeering verza melt thans alle krachten ten einde ook het tweede vijfjarenplan te kunnen uitvoeren. De Executieve heeft de politiek der regee ring goedgekeurd. Naar aanleiding van het door Molotov uit gebrachte rapport betreffende den binnen- en buitenlandschen politieken toestand werd een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de vredespolitiek der Sovjet-Unie verder moet worden vervolgd. De Sovjet-re- geering moet vooral haar aandacht schen ken aan de tegen de Sovjet Unie gerichte krachten werken aan de verwezenlijking van de ontwapening. de uitspraak van bazel. In politieke kringen te Washington wordt een openlijk stelling nemen ten aanzien van het Bazelsche rapport van de hand gewezen. Het is merkbaar, dat men de tot nu toe ge volgde houding, nl. af te wachten hoe de toestand zich in Europa verder zal ontwik kelen, wil voortzetten. Senator Borah verklaarde in verband met het resultaat van Bazel, dat hij geen econo misch herstel van Europa kan zien, zoolang de herstelbetalingen niet geheel geschrapt zijn. Twaalf jaren lang zijn conferenties ge houden en wijzigingen voorgesteld, zonder dat eenige merkbare verbetering is ingetre den. Indien Europa de oorlogsschulden niet kan annuleeren, dan is het beter voor de Ver. Staten Europa geheel alleen te laten, ten einde niet zelf in een bankroet te wor den meegesleept. in iiet rijnland 700.000 werklooze^ Het Landesarbeiterambt „Rheinland" deelt mede, dat in de eerste helft van December de arbeidersmarkt weer zeer verslechterd is. Het aantal werkzoekenden steeg met 17.600 man, d.i. 2i/2 0p het totaal, zoodat er thans in het Rijnland 700.000 man naar werk zoeken. De meeste werkloozen moeten gezocht worden in de beroepen waar het werk in de open lucht verricht wordt. Het aantal man nen, die ondersteuning ontvangen ingevolge de verzekering op werkloosheid, steeg tot bij na 172.000 man, terwijl er ruim 200.000 man crisis-ondersteuning genieten. Het aantal werkloozen is vooral onder de jongere arbeiders zeer groeft, zoodat men moet uitzien om dezen jongeren nuttige be zigheid te verschaffen. Er werden technische en sociale leergangen georganiseerd, waaraan 26.000 jongeren deelnemen. De bekende DEMAG A.G. te Benrath bij Dusseldorf heeft aan den raad van toezicht op de bedrijven meegedeeld, dat zij 50 kan toorbedienden en 300 arbeiders moet ont- siaan. Deze crisis onder de arbeiders leidt vooral onder de slechteren onder de menschen tot allerlei misdaden. Bijna iederen dag worden winkeldiefstallen, roofaanvallen, verduiste ringen en oplichtingen gepleegd, en het is geen zeldzaamheid, dat de slachtoffers bij eenig verzet een kogel krijgen en dat de da ders bij aanhouding zelfmoord plegen. De laatste dagen zijn te Bonn, Herford, Oberhausen en Wuperthal zelfmoorden ge pleegd door ambtenaren, die misbruik van vertrouwen gemaakt hadden en gelden ver duisterd hadden ten nadeele van de ge meenschap. Een wanhoopsdaad. Za terdagavond is door een agent van politie te Voorburg op de Laan van Nieuw Dost-Indië te 's-Gravenhage een 34-jarige opperman A. van R. uit Voorburg, op heeterdaad betrapt, toen hij een 19-jarig meisje aanrandde, haar van de fiets trok en op den grond wierp, met de bedoeling haar een handtaschje te ontruk ken. Op het politiebureau aangekomen bleek, dat men met een oude bekende te doen had, meldt „het Volksblad". De aangehoudene pleegde reeds zeven jaar geleden een reeks overvallen. Hij kon toen worden gearresteerd, doordat hij op een voor hem noodlottigen avond zich vergiste in een slachtoffer. De bedreigde dame ontpopte zich namelijk als een verkleede brigadier van politie.... Onder tranen heeft Van R. Zaterdagavond bekend schuldig te zijn aan de roofovervallen, die den laatsten tijd te Voorburg werden ge pleegd. Na het gebeurde van de vorige week, waarbij een dame vrij ernstig met een scherp voorwerp aan het hoofd werd verwond, had de politie de Laan van Nieuw Oost-Indië on der verscherpt toezicht gesteld, wat eindelijk Zaterdag tot resultaat leidde. Na behoorlijk te zijn gefouilleerd is Van R. omstreeks 10 uur op het politiebureau in een cel opgesloten. Zijn verhoor zou Zondag wor den voortgezet. Naar men ons van politie zijde mededeelde had men den arrestant alle gevaarlijke voorwerpen of kleedingstukken ontnomen. Met het oog op zijn zenuwachtigen toestand was regelmatige controle van de cel •bevolen. Om 5 minuten over halfelf heeft de wacht- Schrale Lippen Gesprongen Handen hebbende agent waargenomen, dat Van E schijnbaar rustig op zijn krib lag te slapen' Bi) de controle, die dertien minuten later plaats had, zag de agent tot zijn ontsteltenis, dat de arrestant zich had opgeknoopt. Naar men verzekerde is al het mogelijke gedaan om de levensgeesten op te wekken Niets mocht echter baten en de ontboden ge-' neesheer heeft slechts den dood kunnen vast. stellen. Van R. moet in de beide slechts korte onbewaakte oogenblikkm zijn lijfgoed in reepen hebben gescheurd en daarvan een band hebben geknoopt, die hij ter uitvoering van zijn wanhopige daad benut heeft. V e c h t p a r t ij e n. In den nacht van Eersten Kerstdag heeft te Veenendaal een vechtpartij plaats gehad, waarvan een 59-jarige man het slachtoffer is geworden. Deze kreeg een zeer diepe snede dwars over het gelaat. Bij het geneeskundig onderzoek kwam vast te staan, dat hij het linkeroog zal moeten missen, terwijl voor het andere oog wordt gevreesd. In een café aan den Su- matraweg te Rotterdam is een vechtpartij ontstaan tussehen twee Grieksche zeelieden De messen werden getrokken en een der Grieken werd zeer ernstig gewond. Verkeersongelukken. Op den overweg bij De Vink bij Leiden is Donderdag een vrachtauto met graan en meel van de firma Schrama door een electrischen trein uit Leiden gegrepen, doordat de afsluit- boomen te laat werden neergelaten. De twee inzittenden van de vrachtauto, namelijk de ongeveer 30-jarige A. van Brecht en de even eens ongeveer 30-jarige A. Ham, beiden ge huwd en uit Voorschoten, werden uit den wa gen geslingerd. Het ergste was Van Brecht er aan toe. Met twee ziekenauto's werden de gewonden naar het Diaconessenhuis te Lei den overgebracht. Aan Van Brecht werden in de auto de H.H. Sacramenten der Ster venden toegediend. In den loop van den pvond is de man aan de verwondingen over leden de toestand van Ham was, hoewel ernstig, toch zóó, dat men hoopt hem in het leven te behouden. Zondagnacht te onge veer kwart voor één heeft op den Gevers Deyrootweg te Scheveningen een ernstige aanrijding plaats gehad. De conducteur A. H. T. van de blauwe tram uit Voorburg en een vrouwelijke passigier waren juist uit de tram gestapt, toen een auto in volle vaart naderde, de vluchtheuvel opreed en beide personen tegen den grond wierp en doorreed. Beiden werden ernstig gewond opgenomen en naar hetziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Na eenige uren is de passagiere, de 22-jarige Oostenrijksehe dienstbode A. H., aan de ge volgen van de bekomen verwondingen over leden. De conducteur was er ernstig aan toe en heeft o.a. een been gebroken. De smokkelhandel. Van de Geldersch-Rijnlandsche grens wordt ge meld, dat in de dagen van Kerstmis de smok kelhandel weer een groote omvang heeft ge nomen en de kommiezen dag en nacht in de weer moesten zijn om de scherpe uitwassen van den sluikhandel te kunnen onderdrukken. Met benden tegelijk trokken zij van het Holiandsch naar het Duitsche en werden voornamelijk groote partijen koffie en thee en tabak gesmokkeld. De kommiezen waren zeer streng en hebben verschillende smokke laars weder aangeschoten. Vooral in de om geving van Gogh en Kleef was het toezicht zeer streng en werden weder eenige benden gesnapt bij wien voor duizenden marken smokkelwaar in beslag genomen werden. Een smokkelaar werd aangeschoten en moest naar het ziekenhuis te Warbeyn wor den overgebracht. Door de kommiezen zijn ook in de streek van Munster (Westphalen) twee smokkelaarsbenden van ongeveer 20 man, die al eenigen tijd het sluikersbedrijf in deze omgeving uitoefenden, gearresteerd. De smokkelaars beschikten over een goed geor- ganiseerden dienst. Bij huiszoekingen werden drie vrachtauto's en een groote party smok kelwaar, ter waarde van 70.000 Mark in be slag genomen. Drie smokkelaars, die te Gogh den kom mies, door wien indertijd een jongen smok kelaar was doodgeschoten, uit huis hebben gehaald en mishandeld, werden door het Schoffengericht te Cleve veroordeeld ieder tot drie maanden gevangenisstraf. Groote schat uit middel- eeuwen? Het gemeentebestuur van Prizren stelt een ernstig onderzoek in naar net verhaal van een verborgen schat uit de middeleeuwen, welk verhaal door den 87- jarigen blinden Stanka Dimitsj aan het ge meentebestuur is gedaan. Dimitsj is de laatste overlevende van een beroemde familie ter plaatse en hy heeft het gemeentebestuur aangeboden het eeuwen lang bewaarde geheim mede te deelen. Toen de Turken aldus verklaarde hy in de veer tiende eeuw Servië teisterden, hebben zijn rijke voorvaderen een groote schat, bestaande uit goud, zilver en juweelen in een klooster verborgen, dat stond op de plaats waar nu Prizren ligt. Thans wordt naar de juiste plaats gezocht om naar den schat te zoeken. Om een millioene n-e r f e- n 1 s. Een erfenis van byna een miliioen pond sterling en een groot landgoed zal bin nenkort worden verdeeld tussehen de leden van een zekere familie Clarke te Sheffield, Dit vermogen werd ongeveer achttien jaar geleden nagelaten door John Clarke, die te Loughborough (Leicestershire) is overleden. Honderden personen heetten Clarke en maak ten aanspraak op de erfenis, Thans wordt

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2