500 300 100 25 MAANDAG 28 DECEMBER EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité N0.304 69e Jaargang' 1931 lliliare." Firn F. VAK BI (lilt Ir, Walstrnl SI-MI, Vlissingen. Iilil. 10. Poilritinini 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De Kerstgroet van de Koningin STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGJNG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Nieuwe uiiennés voor het le kwartaal 1932 ontvangen de nog in Dec. verschonende nummers der t^SssêngsffiVaeCeuvanS GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Collecte in hotel „Bri tannia" op den 2den Kerstdag gehouden door den heer J. B. van Dijk Soerewijn 31.62 Wekelijksche bijdrage personeel N.V. Was- scherij „de Volhar ding" - 3.— Bootwerkers S. M. Z. - 4. Vorige opgave -1151.60 Totaal ƒ1190.22 GEEFT MILD De radio-rede welke H. M. de Koningin op den Eersten Kerstdag heeft gehouden, is door honderdduizenden, zoowel in ons land als daarbuiten, beluisterd geworden. De rede luidt in haar geheel als volgt Inleidend woord. Voor mij is het een reden tot dankbaarheid, mij op dit oogenblik door de radio met U allen verbonden te weten en daardoor zoovele land- genooten te kunnen toespreken. Het is als scheidde ons geen afstand, als toefden wij in eikaars tegenwoordigheid. Ik zie in ons contact door de aether het beeld van een hoogeren band, door God zelf gelegd, die de geheele menschheid omvat. Terwijl ik U thans mijn Kerstgroet zal voor lezen, doe ik dit in het levendig besef van die saamhoorigheid en gedenk met een uit het hart komende heilbede de geheele menschheid. Kerstgroet. Er lijkt ongetwijfeld voor velen eene groote tegenstelling tusschen de schaduw welke de ongunst der tijden op de menschen en om standigheden werpt, en de groote blijdschap van het Kerstfeest. De stoffelijke en geestelijke nood is hoog gestegen. Er is veel wat neerdrukt, wat de levensvreugde van ons allen bedreigt en ster ker dan ooit is de overtuiging, dat wij dit uit ons zelf niet kunnen te boven komen. Gelukkig brengt het feest blijdere bood schap. Want het Kerstfeest is onafscheidelijk ver bonden met onzen strijd en met ons lijden, het is de vervulling van al hetgeen wij daar in ontberen. Het verlegt in ons het zwaarte punt van zorgen en moeite naar Hem, die ons spreekt van verlossing en troost, het brengt den klemtoon van die zorgen en 'die moeite over op Zijne liefde. Het komt met iets nieuws, met hoogere kracht, het doet die kracht in ons ontwaken, het leert ons dragen wat zonder die kracht niet te dragen is. Over de wereld, gedompeld in kommer, daalt de Kerstnacht, komt de liefde van God ons lichtend tegemoet, schenkt God Zijn heer lijke gave, Immanuel daalt af in onzen diepen nood. „Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet overmocht".... De liefde van Christus straalt door de schaduwen van dezen tijd heen, zij zal sterker blijken te zijn als dat donker. Wij zingen „Stille nacht, Heilige Nacht". Die liefde maakt innerlijk stil. Waar zij over wint verdwijnt de onrust, die velen in onzen tijd den innerlijken vrede ontrooft. Zij voert ons naar dat thuis van de ziel, waar alles in overeenstemming is met het beste en met het diepste in ons wezen. Zij leert bidden, zóó bidden, dat God ver hoeren kan eigen wenschen en begeerten te toetsen aan den hoogen wil van God en dien wil tot den onzen maken en zoo het bedoelen van da.t Vaderhart kennen. Zij bekwaamt ons om zelf mede te arbeiden aan het plan dat Gods liefde voor ieder onzer persoonlijk heeft bepaald en, dat ondanks alle stormen en beproevingen, welke in deze wereld ons deel mochten zijn, rustig zijne voltooiing tegemoet gaat, voor welks verwezenlijking Immanuel on^e gestalte aannam. Hij deelt ons Zijn leven mede. Gelijk in de lente de plantenwereld bij haar ontwaken, in eindelooze verscheidenheid, het wonder te aanschouwen geeft van het ontluiken van één en hetzelfde leven, zoo vertolkt een ieder het van Christus ontvangen leven, volgens eigen aard en karakter in de heerlijke ruimte en vrijheid welke dit leven ons schenkt.. Dit vernieuwe in ons de kracht om met blijdschap onzen weg te gaan. Welk een vastheid, welk een zekerheid komt er niet in ons bestaan, als wij mogen wande len bij het licht dat Zijn leven uitstraalt. Onze tijd vraagt veel moed, veel geestkracht, veel geloof. Het Kerstfeest roept het elkeen als het ware toe waagt het met Immanuel, dit is God met ons. Vertrouwt op Zijn liefde, in gebed en in persoonlijke gemeenschap. Zóó wordt alle donker een lichtende Kerst nacht, en ieder kruis, hetzij bewust hetzij on bewust met hem gedragen, gaat over in heer lijkheid. WILHELMINA. De ontvangst in Indië mislukt. De gespannen verwachtingen waarmede Ned.-Indië de stem van H. M. de Koningin verbeidde, bleek in de hoofdstad uit de tjok volle zalen, waarheen autoriteiten en parti culieren reeds een uur tevoren hadden be geven. De aanvankelijk' goed doorkomende eerste zangnummers deden de verwachtingen stij. gen, welke daardoor te scherper terugvielen, toen de duidelijk geannonceerde rede van de Koningin practisch onverstaanbaar door kwam. De teleurstelling, welke in de hoofdstad heerschte, wordt ook weerspiegeld door de tot dusver ontvangen berichten uit tal van plaat sen op Java, Sumatra, Borneo en Celebes, waar de Koninklijke Kerstgroet eveneens in openbare samenkomsten in bioscopen enz. zou worden aangehoord, doch helaas ook on verstaanbaar doorkwam. Slechts enkele ama teurs vingen het grootste deel van de rede op. Een uitzondering maakt bovendien de ont vangst ten huize van den Gouverneur van Djocjakarta, welke schitterend was. De rede van de Koningin was daar woordelijk ver staanbaar, zoodat de Pakoe Alam en zijn ge malin en het korps ambtenaren binnen- landsch bestuur de rede goed hebben gevolgd. In Solo werden eenige volzinnen verstaan. De Soesoehoenan van Soerakarta was diep onder den indruk toen hij de stem der Koningin hoorde. Hij was opgetogen over het technisch wonder, dat zulks mogelijk maakte. Tijdelijk bijzonder invoerrecht op benzine. De inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Middelburg ver zoekt ons, in het belang der betrokkenen, het volgende mede te deelen D.d. 19 December jl. is de wet; houdende tijdelijke heffing van een bijzonder invoer recht op benzine in het Staatsblad (no. 527) verschenen. Het in art. 1 dier wet bedoelde bijzonder invoerrecht wordt nagevorderd van alle ben zine, welke met ingang van 1 Januari 1932 in het vrije verkeer in een opslagplaats voor handen is, alsmede van de hoeveelheden die met ingang van dien dag in vervoer zijn naar een opslagplaats in het vrije verkeer, behalve indien die hoeveelheden niet grooter zijn dan 200 K.G. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan één opslagplaats heeft, worden deze voor de toepassing van deze wet als één opslag plaats beschouwd, met uitzondering van ben zinepompen met ondergrondsche tanks, welke elk'afzonderlijk als een afzonderlijke opslag plaats worden beschouwd. De hiervoor bedoelde voor navordering in aanmerking komende personen moeten hier van den 2den Januari 1932, en indien de voor navordering vereischte voorraad door lateren inslag van reeds vóór 1 Januari 1932 afge zonden hoeveelheden benzine wordt bereikt of verhoogd, telkens den eerstvolgenden werk dag na den dag van inslag, schriftelijke aan gifte doen bij den Ontvanger der invoerrech ten, of op plaatsen waar geen ontvanger der invoerrechten is gevestigd bij dien der ac cijnzen. (Voor de gemeente Vlissingen der halve bij den ontvanger der invoerrechten te Vlissingen (haven), voor de gemeenten O. en W.-Souburg en Ritthem bij den ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Vlis singen (Zeilmarkt). De beheerder van een benzinepomp is ver plicht op den 2den Januari 1932 bij dien ont vanger aangifte te doen van den stand van het aan de onder zijn beheer staande pomp bevestigde telwerk bij den aanvang van den lsten Januari 1932. De rmbtenaren der invoerrechten en ac cijnzen zijn gedurende de maand Januari 1932 bevoegd woningen en andere panden ook te gen den wil van den bewoner of gebruiker te betreden. Op overtreding van de verschillende bepa lingen der wet zijn zware straffen gesteld. Natuurlijk is het niet doenlijk een compleet overzicht van de bepalingen en verplichtingen in de wet opgenomen, te geven. Ieder die meent bij de uitvoering en toe passing der wet belang te hebben, wordt daarom in zijn eigen belang in overweging gegeven, zich ter zake vóór 1 Januari 1932 nauwkeurig op de hoogte te stellen van die bepalingen en de daaruit voortvloeiende ver plichtingen, bij den inspecteur der invoer rechten te Middelburg, hetzij bij de ontvan gers en dienstgeleiders ter plaatse. Alhambra-Theater. De avonturen van Tom Sawyer. Maurice Chevalier in „The Big Pond". Er is wel genoten van dit program, waar aan twee overbekende namen verbonden zijnMark Twain en Maurice Chevalier. Een ieder heeft ongetwijfeld gesmuld van „De Avonturen van Tom Sawyer", dat heer lijke, klassieke jogensboek, waarin de fijne humor van Mark Twain zich telkens uit viert. Men weet, dat Tom Sawyer geadop teerd is door een strenge, doch rechtvaardige en liefhebbende tante, die zelf twee kinderen heeft. Mary, een meisje van Tom's leeftijd, en Sid, haar jongste broertje, een verwend kereltje, dat Tom's kwajongensstreken trouw aan zijn moeder overbrieft. Behalve de zeer vele interessante episoden, die slechts van indirect belang zijn voor het verhaal zoo o.a. de leuke scène tusschen Tom en zijn nieuwe vriendinnetje Becky Thatcher is het brandpunt een gruwelijke misdaad, waarvan Tom en zijn kameraad Hucklebery Finn, tegen wil en dank getuige zijn. Jackie Coogan, Mitsi Green en Junior Duckin spelen de hoofdrollen. Wij vermoe den wel, dat menigeen er Tom Sawyer nog eens over naleest. „De groote vijver" is een kolfje naar de hand van Maurice Chevalier, die uitbundig in zijn humor is. Hij is de charmante Fran- sche gids in Venetië en begrijpelijkerwijze verliefd op de dochter van den grooten Ame- rikaanschen kauwgummi's magnaat Billin- ger. De kauwgummikoning vloekt de warden van zijn Venetiaansch paleis stijf, wanneer hij van die liefdesaffaire met den Fransch- man hoort, doch als sluw zakenman bedwingt hij zijn woede en stelt voor dén „foreigner" mee te nemen naar dollarland en hem op te nemen in de kauwgummi-affaire. En dan speelt Maurice de finesse van de Oude We reld tegenover de ruwe, luide gemoedelijkheid van die wereld over den grooten vijver. De satyrische critiek yan den Europeaan en de oneerbiedigheid van den Franschman voor alles wat „over there" is. De charmante Franschman heeft de har ten mannelijke zoowel als vrouwelijke stormenderhand veroverd. Ook weer hier is het Fransche optimisme, dat zich door alle moeilijkheden heenslaat, aanbiddelijk. Dit laatste is ook het lieve kind, dat wel Barbara heet, doch allesbehalve barbaarsch is. Bil lings (George Bailer) is een prachtige, nijdi ge, Amerikaansche blufvent. De dialoog in zijn ongegeneerde schilderachtigheid is een genoegen op zich zelf. In de pauze werd door lieftallige Roode Kruis zustertjes gecollecteerd voor het Bie- vacantie-oord. Dank voor dit werk, dank voor de Kerstmis-gaven. „Luxor" - theater. Koning der Koningen. Al moge in de wijdings- en stemmingsvolle lijdensweek dit kunstwerk, wat tot onderwerp heefthet leven en sterven van Christus, naast passie-muziek beter op zijn plaats zijn, vermits het Kerstfeest bedoelt te herdenken, dat God Christus aan de wereld schonk, waaruit wij te verstaan hebben, dat God's wereld de kerstgeschenken thans van ons verwacht, toch zijn we de-directie van dit theater erkentelijk, dat zij deze film met haar rijken inhoud op het programma heeft ge plaatst, temeer daar men ze ook beschouwen kan als vervolgende het geboorte-verhaal evenals Handel in zijn hoofdwerk de „Mes sias" de geboorte van Christus, zijn werken op aarde, zijn lijden, zijn opstanding, de ver breiding van zijn leer enz. behandelt. Zoo werd dan het groote, aangrijpende we relddrama, sinds jaar en dag vertolkt in mu ziek en passiespel, cinematographisch uitge beeld, en wel als een fotografische weergave van het heilig gebeuren, die van treffend- roerend en indrukwekkende schoonheid is. We zijn het dan ook volkomen eens met den heer Barnsteijn, waar deze o.a. zegt„Mag zulks Strijdt dit niet tegen onze diepste gevoelens Steekt er geen verborgen kwaad in zulk een stoutmoedig filmwerk Mag het in hoogmoed zich verheffen tot het Hooglied van het Christendom Doch dit filmwerk is geen hoogmoed Dit is de zelfbewuste kracht, welke, naast het talent van eiken kerkelijken schilder, naast iederen religieusen schrijver, naast passiespelen en wat daar méér leeft aan kunstuitingen van den godsdienst, het filmbeeld plaatst in dienst van het christelijk beginsel. Dit is eerlijk en verantwoord". Tallooze geestelijke leiders, Roomsch- Katholieke, Joodsche, Protestantsche, Angli- kaansche, hebben hun groote waardeering uitgesproken over deze opvoering, welke al leen heilige ontroering vermocht te wekken en omdat niemand daaraan iets stuitends zaï aantreffen. Christus immers is toch in onze samenleving de verpersoonlijking van Liefde, Gerechtigheid en Vrede Cecil B. de Mille en zijn gezelschap heb ben der wereld een wonderwerk geschonken. De Christusfiguur van H. B. Warner is van ontróerenden eenvoud, doch alle medespelers zijn te loven. Het geheel wordt ondersteund door passende muziek en zang. Deze film, welke een geweldigen indruk maakt en in stille aandacht gevolgd wordt, kan onberekenbaar goed doen. Zij zal ons weer geloof doen hebben in de uiteindelijke overwinning van Licht en Liefde op de mach ten van duistenis en ellende. Zelden zal men meer een zóó grootsch en zóó treffend filmwerk te zien krijgen en al wie deze buitengewone film nog niet zag raden wij ten sterkste aan, deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan. De Veneka-kalender. Van den heer Frans Timmerman, boek-, papier- en kantoorboekhandel alhier, ontvin gen wij weder den Veneka-kalender voor 1932. Het is een weekkalender met duidelijke cij fers. Bij eiken datum is ruimte opengelaten voor het maken van aanteekeningen. Het nieuws van den dag in beeld. Bij den brand op het stoomschip „Oost- kerk" van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij. en liggende aan de Wilhelminakade te Rotter dam, was onze fotograaf tegenwoordig. Hij nam er eenige foto's, die wij in onze tijding hal hebben voorgehangen. MIDDELBURG. Een kind ontvoerd. Donderdag vervoegde zich een gescheiden vrouw, die vroeger te Middelburg woonde, maar die thans met een man te Antwerpen leeft, ten huize van familieleden van haar vroegeren echtgenoot, waar een 8-jarig doch tertje van de vrouw, dat aan den man was toegewezen, vertoefde. Beide ongenoode gas ten ontvoerden het kind en reden met de autobus naar Domburg. Het gesprek in de bus trok de aandacht van den chauffeur, en deze had de activiteit de politie te Domburg te waarschuwen. Toen het drietal dan ook met de tram naar Vlissingen zou vertrekken, blijkbaar om daar den trein naar Amsterdam te nemen, werd het aangehouden en naar Middelburg overgebracht. Hier is het kind aan de familie teruggebracht. De ontvoerders werden in verzekerde bewa ring gesteld, doch na opgemaakt proces-ver- baal Vrijdag weder op vrije voeten gesteld. De Micky Mouse bazaar. De Micky Mouse bazaar, georganiseerd door de Vincentius-vereeniging te Middelburg en gehouden gedurende den tweeden Kerst dag en den daarop volgenden Zondag, mag in alle opzichten een groot succes worden ge noemd. In de eerste plaats is dit zeker te danken aan de uitstekende voorbereiding voor de bazaarcommissie, die de zaal van heb Vincentiushuis herschapen had in een keurige feestzaal, waarbij de geheele versie ring was gehouden in het Micky Mouse genr3 en was verdeeld in een aantal stands, waar men door werpen, door slaan op een spijker, door electrisch visschen, door trekken aan touwtjes, door het mede doen aan de elec trisch draaiende machine, een goed geslaag de nabootsing van de vliegmachinetjes op de kermis, en wat dies meer zij, zijn geluk kon beproeven, om als dit niet wilde medewer ken, het nog eens bij het rad van avontuur te wagen. Lootjes gingen in grooten getale weg en op het tooneel was een gezellig^ bar financieel succes zal zeker goed zijn en een veel aardige kellnerinnen waren. De toeloop van belangstellenden, o.w. ook velen niet-katholieken, was zeei groot en heb financieel succes zal zeker goed zijn en een versterking vormen voor de kas, die bestemd is in dezen tijd van grooten nood veler ar- moete te verzachten. OOST- EN WEST-SOUBURG. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 29 December 1931, des nam. 2 uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Herbenoeming leden Burgerlijk Armbe- stuur. 4. Verhuur perceelen grond Zaaihoek. 5. Adres voetbalvereniging. 6. verordening art. 208 Gemeentewet. 7. Wijziging gemeentelijke vergunning ra diodistributie. 8. Aankoop grond verlengde Braamstraab en aanleg electrisch net en waterleiding. 9. Verordening wegenbelasting. 10. Wijziging begrooting 1931. 11. Bezwaarschriften schoolgeld. Toelichting. Punt 3. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren 1, L. Abrahamse2. J. de Priester. Aanbevolen worden de heerena. 1. Abra hamse 2 b. 1. J. de Priester2 Punt 4. Nu het terrein aan den Zaaihoek* weg, bestemd voor begraafplaats, gereed is, doch vooreerst nog niet in gebruik behoeft te worden genomen voor begraafplaats, wordt voorgesteld bedoeld terrein voor 3 jaren te verhuren in 3 perceelen. Hierbij kan worden opgemerkt, dat bij den aankoop van het terrein is aangenomen, dab eerst over ongeveer 8 jaar het terrein in exploitatie zou worden gebracht als begraaf plaats. Het moet daarom gewenscht geacht worden bedoeld terrein door verhuur produc tief te maken. Punt 5. Voorgesteld wordt het terrein aan den Zaaihoekweg niet ter beschikking te stellen van de voetbalvereeniging om over dat terrein voor eenige jaren te mogen be schikken. Daar het geheele terrein onbezaaid is moet het evenwel onbespeelbaar geacht worden. Ook voor het overige wordt voorgesteld afwijzend op het verzoek te beschikken om dat de gemeente geen risico op zich kan nemen. Punt 6. In verband met het bepaalde in art. 208 der Gemeentewet wordt voorgesteld een concept-verordening vast te stellen. Het komt Burg. en Weth. voor dat het be drag van 40, genoemd in de gemeentelijke vergunning, verleend aan de Zuid-Neder- landsche Radio-Distributie-Maatschappij te Vlissingen, te laag moet worden geacht. Voorgesteld wordt dit bedrag nader te be* palen op 1 per jaar en per aansluiting en de bedoelde vergunning aldus te wijzigen 7e lid vervalt en wordt gelezen 7e. a. Door de N.V. voornoemd moet op 2 Januari, 1 April, 1 Juli en 1 October van elk vergynningjaar, of indien een dezer datums op een werkdag valt, op den eerstvolgenden werkdag, ten kantore en op kwitantie van aen gemeente-ontvanger of door overschrij* ving op diens postrekening no. 45346, wor* den gestort een bedrag van 0.25 voor iedere op dien datum van storting op het radio distributienet der N.V. aangesloten abonné in deze gemeente. b. De N.V. is verplicht aan Burg. en Weth. alle gevraagde inlichtingen te verstrekken, terwijl Burg. en Weth. daarenboven bevoegd; zijn, zoo dikwijls zij dit noodig oordeelen, hetzij in persoon, hetzij door daartoe door hen aan te wijzen personen inzage, afschrif ten en uittreksels te nemen van de boeken en bescheiden der N.V. Hoewel de N.V. het voorgestelde bedrag te hoog vindt in verband met de kosten van heft net voor Souburg, meenen Burg. en Weth., dat, gezien het toenemende aantal aanslui tingen, dat thans ongeveer 200 bedraagt, de voorgestelde prijs billijk genoemd kan wor den,

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1