500 150 25 L CHIEF WHIP Ga over op CHIEF WHIP! DONDERDAG 24 DECEMBER EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité Nooit te losnooit te hardl Stillen de hoest Maken los lVo.303' 69e Jaargang; 1931 liline: Firma I. MH DE VE1DI lr„ Minui 58-60. ïlissiipn. Iilil. I). Postrrttiiii 1628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Vlassim«jsc3ae'€eu«'unt GEEFT MILD KERSTMIS Ook de beroemde gelijkmatige vulling van, CHIEF WHIP staat onder voortdurende controle. Geen losse tabak in Uw mond-geen harde sigaretten die moeilijk trekken maar een, gemakkelijk trekken en gelijkmatig opbran* 581 den, waardoor het heerlijke aroma tot zijn volle recht komt! VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid? STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het gjeheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regel 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerbuur.Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1— repel? 75 ct. iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk, i gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENICING „DE NEDERLANDSCHE DAGBI ADPERS' Dit fiummer bestaat uit 4 bladen Wegens het Kerstfeest zal de „Vlissingsche Courant" op Vrij dag 25 en Zaterdag 29 December niet verschijnen. Nieuvue @»'ife©aa«aes voor het le kwartaal 1932 ontvangen de nog in Dec. verschijnende nummers der GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Firma Gebr. W25.: B- 10.— S- 10.— V. S- 2.50 X., Middelburg- 3. Vorige opgave ƒ1101.10 Totaal ƒ1151.60 van welk bedrag wij heden ƒ1100.afdroegen aan den Penningmeester van het Plaatse lijk Crisis-Comité, den heer C. Kamermans. Met het door ons reeds ver antwoorde bedrag werd aan het bureau dezer courant ontvangen ƒ2082.76. In afwachting van de plannen welke het Plaatselijk Comité zal vaststellen voor het inzamelen van giften, dringen wij er bij onze lezers ernstig op aan, hun groo- tere of kleinere bijdragen aan ons te doen toekomen, teneinde op deze wijze het crisis-fonds dien steun te verleenen waarop het het zoo ten volle recht heeft. Veel geld is noodig om den nood te lenigen. Gloria In excelsls Deo. Eere zij God in den Hooge Op een zoelen zomeravond schuilden we op een boschweg voor een losbrekend onweer. We keken naar boven, waar hoog in een boom een merel zat, die zong. Duidelijk im mers zagen we haar het bekje bewegen en het halsje rekken, waarin de krop af- en aanzwelde, als een klein blaasbalgje in een miniatuur orgel. We wisten, dat die vogel daar een mooi lied zong met zuivere stem, maar wat we hoorden, dat was slechts de rollende donder en het geloei van koeien. Andere menschen zagen óók die merel en ook zij wisten, dat de vogel zang. Maai' nie mand beweerde, dat de loei-geluiden of het donder-geroffel van den vogel kwamen.... Natuurlijk nietzult ge zeggen, zóó dwaas kunnen menschen niet zijn 1 Tóch wel 1 Twee duizend jaar bijna viert de christen heid het Kerstfeest, het feest van den Vrede. Twee duizend Jaren lang galmen de klanken Ka van het koor der engelen, dat het „Gloria to Excelsis Deo" over de aarde deed ruischen, APOATH tONOOtf „et in terra Pax hominibus". Vrede aan de menschheid verkondigend. Dat waren heer lijke woorden, woorden van troost en verlos sing. De Christus was tot ons gekomen om ons door het offer van geboorte en dood te verlossen, voor ons met dien prijs den Vrede koopend. Engelen begeleidden Hem en zon gen Zijn lof ter eere, daarmee aan de menschheid leerende, hoe deze haar Verlos ser te danken had en te bejegenen voor den Vrede, dien Hij bracht, als we van goeden wille waren. Het „Pax hominibus" geldt óns. maar het „Gloria in Excelsis Deo" evenzeer. Maar in plaats, dat de wereld eere brengt aan den God der Hemelen, brengt ze slechts eere aan de ondeugd en aanbidt ze haar eigenwaan. Ze smaalt op God en gebod en baant eigenwijs haar eigen weg. Uit baat zucht en kortzichtigheid bestrijden de vol keren elkaar, uit argwaan, egoïsme en be nepenheid belaagt de mensch zijn mede- mensch. Het geluid, dat we verwekten, is het geluid van den strijd, het gedonder van ka nonnen, het rumoer van onverdraagzaam heid, en als we dan onder al dat mensche- lijke, onchristelijke misbaar de hemelsche stemmen niet meer verstaan, dan smaalt de wereld twintig eeuwen christendom en waar is nu de Vrede Zelfs wie het meest verre van Hem bleven, zullen toch moeten erkennen, dat er Vrede zou kunnen zijn op deze aarde en Vrede in de harten der menschen, als allen de geboden volgden, die Christus in Zijn groote liefde voor ons heeft gegeven. Maar de wereld is niet van goeden wille Als straks de Kerstklokken luiden, dan zal de oprecht geloovige echter zijn stem ver heffen om mee te zingen in het Vredeskoor, opdat de zoete genade, die in de Kerstbood schap besloten ligt, zoo Tijk mogelijk over de aarde zal worden verspreid. Het waren noch rijken, noch machtigen, noch geleerden, die het eerst het Licht van Betlehem aanschouwden en zich tot de krib be lieten leidenhet waren eenvoudigen van harte en geest. De machtigen dezer aarde mogen ook nu in eigenwaan samenspannen, de smart en el lende mogen ons getroffen hebben, we geloo- ven in Christus en we weten, dat er nog een hooger Vrede in ons kan zijn, dan die, wel ken we kennen als aardsche rust en wereld lijke welvaart. De duistenis om ons heen kan ons niet neerdrukken, omdat we daar boven uit het Licht ontwaren, dat ons vertrouwen in de toekomst schraagt. MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Dooren 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten Post- en pakketdienst gedurende de Kerstdagen. Het vervoer van de brieven- en pakketpost op 25 en 26 December vindt plaats als op Zon- en feestdagen, met dit onderscheid, dat op 26 December de in dienst zijnde treinen tevens zijn aangewezen voor stuksgewijze be handeling van pakketpost. Op 25 December, Eerste Kerstdag, vindt geen bestelling plaats en kan de correspon dentie tusschen 12 en 13 uur ten kantore worden afgehaald. Op 26 December wordt des morgens één brief- en pakketpostbestelling uitgevoerd en is het kantoor niet geopend voor het afhalen van correspondentie, tenzij men busrecht heeft. Op 25, 26 en 27 December is het loket tus schen 12 en 13 uur geopend voor den verkoop van frankeerzegels en afgifte van aangetee- kende stukken, op 26 December bovendien voor het aannemen van aangeteekende stuk ken, Een extra-uitkeerïng van den Vlissingschen Bestuurdersbond. Naar wij vernemen besloot de VHssing sche Bestuurdersbond gisterenavond uit eigen middelen aan zijn werklooze leden, die over deze week geen toeslag ontvangen een toeslag te verstrekken van 2 voor de ge huwden en 1 voor de ongehuwden. Deze toeslag wordt ook uitbetaald aan hen, die in de werkverschaffing werken. De kosten van dezen toeslag bedragen ruim f 600, Instituut voor Arbeidersontwikkeling. In een dezer dagen gehouden bestuursver gadering van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling is ojn. vastgesteld het program ma, dat nog in den kop van dit seizoen zal worden afgewerkt. Na de bijeenkomsten, die in het gedruk te winterprogramma zijn aangekondigd, zul len nog" een tweetal zeer bijzondere film avonden worden belegd, waarvan de datum nog nader zal worden bekend gemaakt. Waar gebleken is, dat zoowel onder de leden als donateurs groote belangstelling be staat voor tooneelavonden, besloot het be stuur in de komende maanden nog twee too- neelvoorstellingen te organiseeren. De eerste avond is bepaald op 5 Februari, die verzorgd zal worden door het Groot Volkstooneel met „Droomkoninkje" naar het beroemde en veel gelezen werk van gelijken naam van Herman Heijermans. Ongetwijfeld zal voor dit stuk een ongekende belangstelling zijn. Op 4 Maart zal het gezelschap Pierre Moil een voorstelling geven met het eveneens goed bekende werk „De Rozenkrans". Het is gebleken, dat voor dergelijke avon den ook altijd buiten de leden en donateurs vrü groote belangstelling bestaat, doch deze moeten meestal worden teleurgesteld. Om dit te voorkomen heeft het bestuur gemeend een ieder, die nog geen deel uitmaakt van het Instituut, hem/haar deze gelegenheid te bieden door zich nog voor 1 Januari a.s. als lid of donateur op te geven, waardoor men vanaf dien datum alle rechten heeft. De contributie kan vrij zeker geen bezwaar zijn, daar deze slechts 15 cent per maand, man en vrouw 25 cent, bedraagt, waarvoor men bo vendien nog elke maand het goed verzorgde blad „de Toorts" ontvangt. De Kerstbijeenkomst, die op Vrijdagmorgen (le Kerstdag) wordt belegd en die ongetwij feld goed bezocht zal zijn, kan nog voor velen de gelegenheid bieden om zich als lid te laten inschrijven. Voor deze bijeenkomst geldt slechts een prijs van 15 cent. In onze Tijdinghal étaleeren wij foto's van de opening van de nieuwe nijverheidsschool te Hoofddorpvan de nieuwe wisent-verblijven in Artis te Am sterdam van de protesteerende kaashande laren uit Alkmaar op het Binnenhof te 's-Gravenhageeenige kaasdragers met de bekende Alkmaarsche burries met kaas, ge ëscorteerd door sandwichman met pakkende reclameborden den uitrit van de crisis-busjes te Amsterdam. Luxor-Theater. Koning der Koningen. Wie dezer dagen iets grootsch en verhevens wil zien, brenge een bezoek aan Luxor, daar in de wijdings- en stemmingsvoile Kerstweek bovengenoemde schoone film, welke tot onder werp heefthet leven en sterven van Chris tus op het programma is geplaatst. Voor ons liggen twee boekjes met kritieken van allerlei kerkelijke en andere autoriteiten benevens uit Engelsche, Fransche, Duitsche en Nederlandsche bladen, voldoende om een gansche editie van ons blad te vullen. Uit den aard der zaak moeten we met enkele aanhalingen uit deze stemmen volstaan. De première van de film .Koning der Ko ningen" heeft in December 1927 plaats gehad te Londen in „Convent Garden Opera House" De namiddagvoorstelling op den dag der opening was geheel gereserveerd voor de gees telijkheid en invloedrijke personen, terwijl de avondvoorstelling werd bijgewoond door alle vooraanstaande personen uit den handel etc. De pers was voltallig aanwezig, teneinde thans getuige te zijn van hetgeen zij als het meest indrukwekkende schouwspel had be schreven. Onder de aanwezigen werden opge merkt de aartsbisschop van Canterbury, di verse bisschoppen, kanunniken enz. enz. On der het hoofd „Een eerbiedwekkende schep ping" werd algemeen erkend, dat deze film van Cecil B. de Mille de grootste schepping is, tot nu toe uitgebracht. Het filmwerk boeit den toeschouwer, neemt zijn geheele wezen in beslag hij vergeet zelfs, dat hij Rechts een filmbeeld ziet en is als 't ware aan zijn plaats vastgeklonken van de eerste acte tot de laatstee Den 8sten December 192" werd het film werk vertoond aan Z. D. H. Mgr. EL van da Wetering, aartsbisschop van Utrecht, in het bijzijn van o.a. Zijne beide Weleerwaarde hee- ren secretarissen. Drie uren lang volgde het hooge gezelschap het aangrijpende en bijzon der belangwekkende filmwerk met gespannen aandacht en betuigde zijn groote ingenomen heid met dit schitterende werk. De buitenlandsche pers en verschillend® vooraanstaande theologen beoordeelen dit» filmwerk unaniem zeer gunstig. Wij zullen enkele aanhalingen doen uit verschillende Nederlandsche bladen De MaasbodeVooral het lijdensgedeelte, dat toch de voornaamste plaats inneemt, is in dezen film werkelijk subliem. Utrechtsch Nieuwsblad: ....nergens, maar dan ook nergens hebben wij ons ook maar even gestooten aan iets dat op profanatie gelijkt. De TelegraafIn de groepeeringen heeft de regisseur zich meer laten inspireeren door Nederlandsche en Vlaamsche meesters der schilderkunst dan door de Zuidelijke scho lenalles beheerschend blijft de blik der liefdevolle, medelijdende oogen van Hem, die sprak„Ik zal met U zijn tot aan het einde der tijden". Het VaderlandHeeft hier de film zich vergrepen aan datgene, wat ons heilig is En ik moet volmondig antwoordenNeen Het Centrum. Deze hoogst merkwaardige film verdient inderdaad de belangstelling van duizenden. Soester Courant.De film wordt begeleid door schoone, toepasselijke muziek. ....onder den indruk wellicht ook van de oneindige grootheid van Christus zelve. Utrechtsch Prov. en Sted. Dagblad: Maar de breede schare van Roomsch-katholieken, Protestanten, vrijzinnig-geloovigen zullen het niet in strijd achten met hunne religieuse overtuiging. Integendeeldeze rolprent is zoo Christocentrisch.... dat zij de Christelijke gezindheid alleen maar .ersterken kan. En de begeleidende muziek, de tact en eerbied, waarmede het stuk is verzorgd, brengen een gewijde stemming over de menigte, welke met die van een kerkgang zekere verwantschap vertoont. Alhambra-Theater. Voor een aardig en pakkend program had de directie wel niemand beter kunnen uit- noodigen dan Maurice Chevalier, die hier steeds zoo'n groote attractie blijkt. Ook deze fiim is weer dolvermakelijk. Claudette Col bert blijkt weer een partner, die aan hem gewaagd is. Volstaan wij met aan te halen, wat het .Handelsblad" schreef„Chevalier is in iedere film minder chansonnier dan acteur. Hü bewijst nu, dat het bij hem volstrekt niet alleen, zelfs niet in hoofdzaak, van de ljedjes 1 hoeft te komen. Zijn gevoel voor rhythme is uiterst scherp, hij legt zijn klemtonen pre cies zóó, dat zinnen, die in den mond van

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1