1000 500 300 25 WOENSDAG 23 DECEMBER EERSTE BLAD N0.302: 69e Jaargang 1931 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen V1issingsclie<6ouvanI Plaatselijk Crisis-Comité KAMEROVERZICHT Sr IS- EN PR0V1NC1ENIEUWS fcRKSTER straat 64 (boven U1DSPRERER, radio-distiibu- at 8 boven). SlUDtbR- of in het centrum zonder pension. L. j., Bureau agd L HUIS traat of Singel, Bureau „Viiss. ïlb"r«sche tynomvaarl Iburg-Rotterdam egen plaatsen PASSAGIERS, EN VEE v.Midd v.m.uur 8 8 8 v Rott vm, uur 8 8 8 Delromen Tansport- en Exp. ren G 70P relet NHOORN Tel 15S ERHOUT Tel 283 Telet. 101. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct lilaave: firn 1. Uil DE HEIDE Jr.. HilsM 58-10. Vlissingen. kill. 10. Pisliikniii 66287 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnemenl speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreflendeHuur en Verhuur,Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1-regels 75 ct., iedere regel n eer 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvingei gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAOBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen N«eaa«»e eslpoaamcs voor het le kwartaal 1932 ontvangende nog in Dec. verschijnende nummers der GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Kolenvereeniging „Het Eiland" 25.— S. A- 2.50 j. K- Vorige opgave - 1072.60 Totaal ƒ1101.10 EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Contingenteering. Om half negen werd de vergadering ge opend en gaat dan in de afdeelingen tot 9.10, waarop de zitting wordt heropend ter behandeling van het wetsontwerp tot rege ling van den invoer (contingenteering). De heer Pollema wijst er op, dat op den minister een groote mate van verantwoorde lijkheid wordt gelegd. Spreker wil een Ko ninklijk besluit in vereeniging met de minis ters van buitenlandsche zaken, financiën en landbouw, genomen zien. Het in de Tweede Kamer aangenomen amendementOud ver schaft voldoende zekerheid. Wil de minister verklaren dat hij, vóór hij een voorstel doet voor het uitvoeren van een Kon. besluit, overleg zal plegen met de genoemde minis ters? De heer Van den Bergh zegt, dat sprekers fractie tegen het ontwerp zou zijn, als het overleg in de Tweede Kamer er niet toe had geleid, dat het ontwerp voor haar nu te aan vaarden is, waar het allereerst tijdelijk wil zijn. De heer Wibaut zal zich om den nood van het oogenblik principieel niet tegen deze noodregeling verzetten. Spreker dringt er op aan, dat de tijd, die ligt tusschen het uit vaardigen van een maatregel en het goed keuren daarvan door de Staten-Generaal, zoo gering mogelijk zij. De heer Diepenhorst verklaart dat het wetsontwerp kan getypeerd worden als een sober getuigenis van de ellende, die over de wereld gekomen is. Het is geen protectionis tische maatregel, en bezit géén spoor van actieve handelspolitiek. Het noodkarakter van het wetsontwerp wettigt zijn oorspronkelijke opzet om den minister zonder de Staten- Generaal de uitvoering van deze wet op te dragen. In repressieve controle ziet spreker bezwaren. Dit ontwerp komt laat, naar veler oordeel t e laat. In den laatsten tijd heeft de benarde toestand van ons land zich zeer toegespitst, zulks dwingt tot den voorgestel den maatregel. De heer Ter Haar zegt, door de aanne ming van het amendement—Oud vóór dit ontwerp te kunnen stemmen. Minister Verschuur zegt, dat men hier heeft te maken met een nationale wet tot afweer van nationale gevaren, waarvan velen de diepte nog niet beseffen. Dit ontwerp staat met protectionisme in geen enkel ver band. De regeering huldigt in beginsel nog steeds het vrijhandelsprincipe. De kenmer kende trek van dit ontwerp is, dat het de binnenlandsche prijsdrijving, verknocht aan protectionisme, ten zeerste wil vermijden. In dozen nood is men gedwongen maatregelen te nemen, die verre van fraai zijn. Elke be voegdheid brengt verantwoordelijkheid mee. Er mogen geen verwachtingen ten aanzien van de uitvoering der wet worden gewekt, die niet kunnen worden verwezenlijkt. De Staten-Generaal zullen over alle gegevens krijgen te beschikken. Spreker verwondert zich erover, dat de heer Wibaut nog beves tigd wilde zien dat na een Kon. besluit de Staten-Generaal onverwijld zullen worden gekend. Spreker ziet hierin een minderen graad van vertrouwen, die hij betreurt. Den heer Pollema maakt spreker duidelijk, dat elke wettelijke maatregel van deze soort in den ministerraad zal behandeld woeden. Het wetsontwerp wordt zonder hoe lijke stemming aangenomen, waarna de vergade ring wordt gesloten. N.V. Nederlandsche Middenstandboaid. In de gisteren gehouden vergadering van de Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank „Boaz" voor Vlissingen en omstreken is be sloten tot liquidatie over te gaan, met be noeming van de Nederlandsche Midden- standsbank tot liquidatrice. De Nederlandsche Middenstandsbank zal de crediteuren en spaarders overnemen en het bedrijf voortzetten, terwijl de zaken door haar op dezelfde wijze als tot dusverre zullen worden gedreven, behoudens uit de reorga nisatie voortvloeiende wijzigingen. Tot directeur van het kantoor Vlissingen van de N.V. Nederlandsche Middenstands- bank is benoemd de heer A. J. Gillissen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs staan als werkzoekenden ingeschreven2 drukkers, 1 behanger, 24 grondwerkers, 1 loodgieter, 8 metselaars, 1 bouwkundig opzichter-teeke naar, 9 opperlieden, 17 schilders, 26 timmer lieden, 4 ververs, 3 vlechters, 1 mach. hout bewerker, 2 meubelmakers, 4 stoffeerders, 4 politoerders, 2 wasschers, 1 coiffeur, 4 kleer makers, 3 schoenmakers, 297 metaalbewerkers (w.o. 90 tijdelijk), 3 bakkers, 2 slagersleerlin gen, 1 banketbakker, 1 kok, 2 aides, 1 werk tuig-bouwkundige, 1 tuinman, 5 magazijn bedienden, 2 winkelbedienden, 1 slooper, 4 chauffeurs, 31 transportarbeiders, 4 kellners, 3 sleepers, 27 kantoorbedienden (w.o. 4 vrou welijke), 3 scheepsteekenaars, 1 teekenaar be kend met werktuigkunde en bouwkunde, 5 werksters, 8 portiers, loopers ^nz., 97 losse arbeiders, 34 varensgezellen. Totaal ingeschrevenen 650 personen (w.o. 63 bij de werkverschaffing geplaatst). Vorige week ingeschreven 633. Alzoo een vermeerde ring van 17 personen. Christelijke Zangvereeniging „Hosanna". Concertgebouw. Een mooie avond, gewijd aan het christelijk lied, die werd ingezet met van Hogendorp's frisch en met overtuiging gezongen „Bonds lied" en zoowel vóór als na de pauze via ver schillende liederen voerde naar een cantate, 't Was weer een uitvoering van „Hosanna", zooals we die sinds jaren kennen, voortreffe lijk in haar program, uitnemend in haar ver zorging, en die onder de knappe leiding van den directeur, den heer J. W. Bommeljé, zeer naar wensch slaagde en duidelijk maakte op welk een hoogte het koor gekomen is, dank zij den lust en ijver van de leden en het werken en de muzikaliteit van hem, wien die leiding is toevertrouwd. We zullen niet op alle vijftien nummers van den spelwijzer ingaan, doch allereerst de aandacht vestigen op „Psalm 138" van J. P. Sweelinck, een moeilijk, fraai geschreven koorwerk, op Schubert's cantate „God in 't onweder", lastig door de modulaties, chro matiek en de fugetische bewerking, alsmede op de cantate van de Vliegh „Looft den Heer" met haar wisselende stemmingen, stemgroepen mannen- en vrouwenkoren, van welke werken we een kranige uitvoering heb ben gehoord. Ook de overige liederen werden duidelijk gedeclameerd en daarbij met schoo- nen klank en welluidend gezongenzoo b.v. „Slaap zacht" van Abt, „Meizang" van Luk- kien, „Gloriezang" (voor dubbel-kwartet en koor) van Torry en Alexander. Bijzonder stemmingsvol werd „Zondagmorgen" van Timmermans, waarin Gezang 160 is aange wend, gegeven evenals „Een oud Kerstge dicht" van Leo Mens. Voldeed „Terugkeer" van Swiers, gezongen door dubbel-kwartet alleszins, het geestige „Gloeiend gesmeed" van Pijzel lag der sopraan-soliste buitenge meen goed, terwijl de tenor-solo uit „Avond klokken" van Bortniansky welk een heer lijk lied ook voor het koorafzonderlijk genoemd moet worden. In den „Zangers- marsch" van de Bont bewees het koor voorts, dat het rhythmisch evenzeer flink geoefend is. Dat het koor in zijn bassen een mooien, donkeren, diepen grond heeft, bleek o.a. in Nauta, terwijl tenoren, sopranen en alten zich meerdere malen als afzonderlijke stemgroep verdienstelijk van hun taak kweten. De pianobegeleiding was "bij den heer S. van der Meer in zeer goede handen. De flink bezette zaal was dankbaar en voldaan en bracht den leider en zijn koor na elk num mer spontaan applaus. De voorzitter, de heer P, J. Woltering, die op de gebruikelijke wijze opende en sloot, be tuigde directeur en pianist zijn erkentelijk heid en meende de niet geheel volle zaal te moeten toeschrijven, niet aan de economische crisis, doch aan het feit, dat de uitvoering in de Kerstweek gegeven werd. Laatkomers zullen er in den vervolge goed aan doen, indien zij wachten met zich naar hun plaatsen te begeven, tot een lied be ëindigd is. De kleine pauzen geven daartoe ge legenheid te over I O. Hotel Oosterhuis. Het hotel Oosterhuis is gedurende eenigen tijd in een wintertuin herschapen. De drie ineenloopende zalen, de serre, de groote zaal en de eetzaal zijn alle in een zeer aangena me sfeer gebracht. De heer P. van der Meer heeft alle eer van zijn werk. Wie een bezoek brengt aan het hotel Oosterhuis zal wel tot de conclusie komen, dat men ook daar midden in den winter een zeer prettig zitje heeft. De gezelligheid wordt bovendien nog ver hoogd door passende muziek. MIDDELBURG. Voorstellen aan den gemeenteraad. Verschenen is het voorstel van Burg. en Weth. inzake de invoering van het vastrecht tarief voor gas, waarover ook reeds bij de be grooting is gesproken. Nu in de vergadering van 1 September jl, door den raad is beslo ten om ingaande 1 Januari 1932, met de N.V. Vitrite Works voor 10 jaar een nieuwe over eenkomst tot gaslevering aan te gaan op een verlaagde prijsbasis, mëenen Burg. en Weth. dat ook in de prijsregeling van het gas voor andere verbruikers eenige wijzigingen dienen te worden aangebracht, die het verbruik aan moedigen en voor den verbruiker aantrek kelijk zijn. Op dit oogenblik is het tarief 12 cent per M3. voor de eerste 250 M3. van het jaarver bruik en 8 cent voor eiken M3. daarboven. Voor muntgas 1 cent per M3. meer dan de genoemde prijzen. Met handhaving van dat tarief zouden Burg. en Weth. daarnaast voor alle gewone en muntgas-verbruikers een facultatief vastrecht-tarief willen zien inge voerd, onder welks werking de verbruiker be halve een jaarlijks vast bedrag als vast recht (te betalen in 6 gelijke twee maande- lijksche termijnen) één gelijken prijs voor eiken M3. verbruikt gas betaalt. Teneinde de regeling zoo eenvoudig mogelijk te houden, waarmede ook de administratie zal gebaat zijn, wenschen Burg. en Weth. een indeeling in 4 vastrecht-klassen, geldende voor ge wone en muntgasverbruikers voor te stellen. Aangezien zij voor gewone verbruikers, wan neer zij van het vastrecht-tarief gebruik maken, de meterhuur willen zien gehand haafd, is het billijk, dat door de muntgasver bruikers, voorzoover zij het vastrechttaricf verkiezen eveneens meter- en installatiehuur wordt betaald, waartegenover dan de 1 cent meer per M3. vervalt. Hangt bij gewone verbruikers de meterhuur af van de capaciteit van den meter, dus van het geïnstalleerd vermogen, bij muntgasver bruikers zal dat geïnstalleerd vermogen wei nig uiteenloopen en verdient eenzelfde huur voor allen, door Burg. er Weth. op 4.20 per jaar of f 0.70 per twee maanden ontworpen, aanbeveling. Voorgesteld wordt voor vastrecht-klasse I 9 per jaar en 9 cent per M3.klasse II 18 en 6 centklasse III 21 en 5/2 centklasse IV 27 en 5 cent. Ook voor gas, geleverd voor industrieele doeleinden, wenschen Burg. en Weth. in het algemeen het vastrecht-tarief mogelijk te maken. Veiligheidshalve zouden zij evenwel, met het oog op eventueele industrieele ver bruikers, voor wier verbruik bijzondere voor zieningen noodig zijn (zooals onlangs voor The Vitrite Works) ten aanzien van de be doelde categorie de definitieve vaststelling van het jaarlijks vastrecht aan hun college willen zien voorbehouden. Het ontworpen vastrecht-tarief biedt de volgende voordeelen a. de gewone verbruiker kan met voordeel meer gas gaan gebruiken voor kookdoeleln- den ter vervanging van petroleum of vaste brandstoffen, alsook voor tijdelijke ruimte verwarming (kantoren, eetkamers, wachtka mers, slaapkamers en dergelijke) en voor warmwatervoorziening. Ook voor industrieele doeleinden (banketbakkerij, slagerij enz.) kan er met voordeel van worden gebruik ge maakt. b. De prijsregeling Js zoodanig, dat ook kleine verbruikers daarvan dadelijk of zeer spoedig voordeel genieter^ c. Onbillijkheden, die zich onvermijdelijk voordoen bij de op woningoppervlakte of ver bruik in voorafgaande jaren gebaseerde vastrecht-tarieven zijn zooveel mogelijk voor komen, daar elke verbruiker vrij is in de keuze van het tarief, dat voor hem het voor- deeligst is in verband met zijn tegenwoordig of te verwachten verbruik. d. Voor de muntgas-verbruikers, die het vastrecht-tarief wenschen, is een einde ge maakt aan den onlogischen toestand, dat zij steeds per M3. 1 cent meer betalen dan ge wone verbruikers, onafhankelijk van de ver bruikte hoeveelheid. Ter nadere verduidelijking van het ontwor pen vastrecht-tarief en ter toelichting van de financieele gevolgen zoowel voor de ver bruikers als voor de gasfabriek voegen Burg. en Weth. bij het voorstel een overzicht, waar bij alle gewone en ook de industrieele ver bruikers (behalve de Vitrite Works) zijn in gedeeld in met 100 M3. per jaar stijgende klassen op grond van hun jaarverbruik over 1930, en voorts voor elke klasse het bedrag is opgenomen, dat de verbruiker nu betaalt en dat hij zal betalen volgens vastrechttarief. In dat overzicht zijn ook de financieele re sultaten voor de gasfabriek verwerkt. Verder een zelfde overzicht ten aanzien van de muntgasverbruikersDe overzichten doen volgens Burg. en Weth. zien, dat door invoe ring van het vastrechttarief de gasfabriek per jaar ten hoogste 11957.15 aan inkom sten zal derven, gesplitst in 9620.50 voor gewone verbruikers en industrieele verbrui kers (behalve de Vitrite Works) en 2328.65 voor muntgasverbruikers. Uitdrukkelijk mer ken Burg. en Weth. op, dat de som van 11957.15 een maximum is en daarbij geen rekening is gehouden met de te behalen winst op de zeker te verwachten verbruiks- toeneming. Teneinde zoo spoedig mogelijk tot die toeneming te geraken, is een krach tige propaganda voor het vastrecht-tarief in- tusschen :nocdzakelijk. Daarvoor zal samen werking met de plaatselijke installateurs worden gezocht. Het geven van de noodige publiciteit in den vorm van advertenties, re clamedrukwerk enz. in onontbeerlijk. De kosten te dier zake becijferen Burg. en Weth. voor 1932 op f 400. Theoretisch moet mitsdien met een jaarlijksche inkomstenvermindering van f 12400 als gevolg van dit voorstel reke ning worden gehouden. Echter zal genoemd bedrag in de practijk belangrijk lager blijken, eendeels door toeneming van het verbruik, anderdeels doordat het vastrecht niet ter stond algemeen toepassing zal vinden. Ten slotte beschikt de gasfabriek over een flinke reserve. Zij bedroeg op 1 Januari 1930 43979, terwijl over 1930 8904 netto winst werd behaald, zoodat de reserve op 1 Janu ari 1931 was gestegen tot 52883. Een tentoonstelling. De voormalige vleeschhal in het stadhuis heeft zich weder gekleed in het costuum, dat zij nu reeds eenige jaren met Kerstmis aan trekt en is daardoor weer de tentoonstellings zaal geworden, waar ditmaal de M.T.V ter eere van haar 10-jarig bestaan een jubileum tentoonstelling houdt van kippen, konijnen, duiven, watervogels enz. Een zeer groote verbetering vergeleken bij vorige jaren zijn de door de vereeniging zelf aangeschafte kooien, die nu een bij elkaar passend geheel vormen en vooral voor de grootere soorten hoenders en voor de tocmen een veel betere ruimte bieden dan vroeger. Reeds gisteren zijn de tijdelijke bewoners en bewoonsters aangebracht en heden heeft de keuring der diertjes plaats. Wij komen mor gen terug op de officieele opening op heden avond en op de stands die ter opluistering of als reclame zijn aangebracht. Voor heden nog slechts, dat de tentoonstelling morgen en de beide Kerstdagen geopend zal zijn. De werkloosheid. De werkloosheid te Middelburg neemt nog voortdurend toen en is thans grooter dan ooit te voren. Het aantal werkloozen bedraagt meer dan 700, nl. 693 mannen en 12 vrouwen. Beëediging. Heden werd ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg beëedigd tot amb tenaar van den Burgerlijken Stand te Du\j- vendijke, de heer H. A. G. Druninck, aldaar. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een demonstratie met een wasch- en spoelmachine. Vooruit, immer vooruit, vooruitgang op ieder gebied, dus ook op 't gebied waar voor- ai moeder de vrouw mede te maken heeft. Denken wij maar eens aan den ouden en toch nog niet zoo heel ouden tijd, dat al onze kleederen door middel van een spinne wiel vervaardigd werden, waar voornamelijk moeder of dochter mede belast was. Maak een vergelijking met onzen tijd, waarin we eenvoudig of kostbaar gekleed gaan, al naar onze beurs zulks toelaat, maar in ieder geval NV TABAKSFABRIEK «IGRUNO* GRONINGEN iVlet lbon. toch zeker heel wat warmer dan in den spinnewieltijd. Daaraan denkende, krijg je al kou, Iaat staan in de laatste koude dagen, waar wij thans in leven. Men zou zeggen, '6 was haast onmogelijk toentertijd behoorlijk gekleed te gaan en met vriezend weer be hoorlijke dekking te hebben gehad, vergele ken bij thans. Gelukkige vooruitgang ten deze ook voor de vrouw, waar zij geleidelijk van een zware taak ontlast werd. Ook wat de zoo noodige zindelijkheid betreft, zijn we met reuzenschreden vooruit gegaan. Onwil lekeurig dachten wij hieraan toen wij giste renavond op uitnoodiging een demonstratie bijwoonden met de electrische „Herald" wasch- en spoelmachine in „Rehoboth" Inplaats van wasschen met de hand of met behulp van een of andere waschmachine, wat toch altijd nog een zware arbeid Is voor ee vrouw, wordt dit werk overgenomen door de nieuwe waschmachine, waar electri sche kracht het zware werk der vrouw over neemt en nog volmaakter schoon wascht en minder slijtage veroorzaakt aan het wasch- goed. Ook hier weder vooruitgang en, wat meer zegt, verbetering, waarmede de aan wezige vrouwen instemden. Er was nog al belangstelling. ZOUTELANDE. Christ. Landarbeidersbond. Gisterenavond is alhier onder leiding van den Christ. Besturenbond te Vlissingen, met medewerking van den plaatselijken predi kant, ds. Van Evert, een afdeeling opgericht van den Christ. Landarbeidersbond, met aanvankelijk 14 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren D. Kleinepier, voorzitter; J. Brik, secretaris en J. Wondergem, penning meester. Binnenkort zal weder een vergadering met het hoofdbestuur van den Bond worden ge houden. BRESKENS. Loonsverlaging. Door de directie der N.V. Van Melle's con fectionery works te Breskens is aan het per soneel medegedeeld, dat met ingang van 1 Januari de loonen met 5 zullen worden verlaagd. De loonsverlaging geldt voor reizi gers, kantoor- en fabriekspersoneel. Geheel onverwachts komt deze verlaging niet, meldt „het Volksblad" er zijn reeds din gen vooraf gegaan, die het deden verwachten. Zoo werd bijv. den laatsten tijd 's Zaterdag's niet gewerkt en dus niet uitbetaald, wat over eenkomt met een heele week werken en 5 loonsverlaging, zooals dit na Nieuwjaar het) geval zal zijn. 's-GRAVENPOLDER. De raadselachtige dood van een vrouw te s-Gravenpolder. Ook hier moet, naar wij vernemen, het sectie-onderzoek geen direct aanwijsbaar re sultaat hebben gehad, zoodat ook in dit ge val de scheikunde licht zal moeten brengen. TERNEUZEN. Vergiftiging Naar we vernemen heeft de justitie uit Middelburg Maandag jl. te Ter Neuzen een uitgebreid onderzoek ingesteld in verband met het raadselachtig overlijden, 2 maanden geleden van een vrouw, en zijn verschillende getuigen in die zaak gehoord. Aan de hand van een en ander heeft de justitie termen

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1