500 300 25 DINSDAG 22 DECEMBER EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité No. 301 69e Jaargang' 1931 litgive: final. (Ill Dl VElDIIi., IMslnalM, Vlissingen. Telel. 10. PislieknniSSlil Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS Hier begint het! met Wybert VUSSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnemenl speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct, iedete regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi) verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Macuwe nls®nnés voor het le kwartaal 1932 ontvangen de nog in Dec. verschijnende nummers der Vlissingsclie'CcHranl Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. Heden werden door ons volgende giften ontvangen K.M. S1000, Wekelijksche bijdra ge personeel der Pzem Personeel Baars Sijbrants le maandel. bijdrage ■van Leeraren en Leerlingen Practi- sche opleiding K. P. M. en J. C. J. L. Vorige opgave de 16.25 0.50 25.— 30.85 Totaal 1072.60 Mogen wij nog eens een drin gend beroep doen om financiee- len steun op alle ingezetenen? Speciaal op hen die nog tot hel pen in staat zijn De nooden worden steeds grooter Geeft mildelijk Een afscheid. Gisteren werd een schoolvergadering ge houden aan de openbare lagere school A, die door haar karakter de vermelding ten volle waard is. Nadat de punten der agenda waren afgehandeld, nam de voorzitter, de heer F. G. Lemmers het woord en richtte zich tot mej. J. J. Pleune, die aan het einde van dit jaar het onderwij es gaat verlaten en die dus haar laatste schoolvergadering meemaakte. Hij memoreerde, dat mej. Pleune 1 Februari a.s. vóór 33 jaar aan deze school verbonden is ge weest en liever dan naar een andere school te worden overgeplaatst, had verkozen op wachtgeld gesteld te worden. Hij noemde het een troost, dat ze het zelf gekozen had en een geluk, dat ze een goede gezondheid geniet, zoodat ze van dat „vrij zijn" genieten kan. Het spijt ons, dat we van u afscheid moeten nemen, een afscheid, dat we willen doen ver gezeld gaan van een kleine herinnering aan dit oogenblik, waarop aan mej. Pleune een bloemstuk wordt aangeboden. In eenige korte bewoordingen dankt mej. Pleune voor de attentie. Alsnu neemt de heer Wit, inspecteur van het lager onderwijs in deze inspectie hev woord om allereerst dank te betuigen voor de bijzondere aanwijzing op de convocatie, waardoor het hem mogelijk is gemaakt bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. Als vertegenwoordiger van het rijksschoolfcoezicht mag ik spreken namens dat schooltoezicht en al ben ik nog niet zoo lang in functie, toch heb ik uit de rapporten mijner ambtsvoor gangers gemerkt, dat u met eere en lof hebt gewerkt. Het is een afscheid, en afscheid brengt altijd leed mee, maar daarnaast staat de vreugde, dat u uw heengaan kimt be lhouwen als een vervroegd pensioen, Spr. drukt den wensch uit, dat nog heel lang van dat pensioen mag genoten worden. En naast den droevigen kant, brengt 't nog twee vreug- depunten naar vorenin de eerste plaats, dat u tot heil der kinderen hebt gewerkt en dan, dat de collega's aangename herinnerin gen aan u hebben, wat u tot veel vreugde kan zijn. De derde spreker was de heer W. P. Edel man, wethouder van onderwijs, die schroom de, na de gevoelvolle woorden die reeds ge zegd waren, het woord te moeten voeren. Hij wenschte namens Burg. en Weth. echter en kele woorden van dank en afscheid te moe ten spreken. Memoreerend, dat mej. Pleune ongeveer 40 jaar bij het onderwijs was, wees hij er op, dat daarvan 33 jaren gewijd waren aan de vorming van de Vlissingsche jeugd. Burg. en Weth. zijn u dankbaar voor al den arbeid, dien u gedaan hebt voor de opvoeding tot goede burgers en burgeressen. Er is ge zegd, dat in een afscheid wat treurigs is, doch het stemt tot verheugenis, dat u zelf toege stemd hebt in het bekomen van wachtgeld, maar vooral, dat u met genoegen kunt terug zien op uw werkkring, die een van de voor naamste is. We hopen, dat u van de rust nog heel veel jaren zult mogen profiteeren. Hoe wel, aldus ging spr. voort, ik nog slechts kort mijn functie bekleed, zult u mij, als persoon lijke herinnering, wel toestaan u dit kleine werkje aan te bieden. Nadat mej. Pleune beide spr. had bedankt, nam de heer Lemmers het woord om zijn dank te betuigen voor de gevoelvolle woor den, zoowel door den inspecteur als door den wethouder van onderwijs ^esproken en voor hun tegenwoordigheid bij deze plechtigheid. Openstelling kapperssalons op de a.s. feestdagen. De kappersvereeniging alhier heeft beslo ten dat de salons op den-Eersten Kerstdag en op Nieuwjaarsdag gesloten zullen zijn, terwijl deze op den Tweeden Kerstdag geopend zul len zijn tot des middags 2 uur. Het nieuws van den dag in beeld. Heden brachten wij in onze Tijdinghal een nieuwe collectie foto's, waarvan wij vermel den een drietal opnamen van de nieuwe hefbrug over de Oude Maas bij Barendrecht, die Zondag jl. met de oude werd verwisseld van het kampioenschap van Nederland op het klein biljart gehouden bij Lommerijk te Hilligersberg. De heer A. Goderie, die het kampioenschap behaalde, aan stootde aan komst op Schiphol van het vliegtuig „de Valk" met de Kerstpost en de post van het verongelukte vliegtuig „de Ooievaar". Het uitladen van de post en het inspecteeren der postzakkeneenige opnamen van de werk- loozen-optochten te Rotterdam officieele ingebruikstelling van het waterleiding-bedrijf te Havelterbergeen jubilé van het Amster- damsche slachthuisde tollen op den Ka- merikschenweg bij Woerden, die opgeheven zullen worden de oude Jan Kuitenbrug, die bij het transport verongelukte en gezonken ister gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Utrechtsche waterleiding werd Zaterdag in het gebouw een plaquette ont huld. Duivensport. Op de laatst gehouden vergadering der postduivenvereeniging „de Posthoorn" werd besloten op 24 en 25 December een groote tentoonstelling te organiseeren en wel in hun clubgebouw Molenstraat 31. Als keurmeester zal fungeeren de van ouds bekende heer Theunis uit Roosendaal. Ongetwijfeld zal dit wel de mooiste tentoonstelling uit deze om geving worden en zal deze vereeniging het wel niet aan belangstelling ontbreken. Naar wy nog mochten vernemen is de collectie welke ingezonden wordt wel uit de meest vooraanstaande kwaliteiten vogels uitgezocht en zal deze keurmeester wel een zware taak te vervullen hebben. Op de Internationale Tentoonstelling te Roosendaal wisten onze stadgenooten zich schitterend te klassificeeren, nl. als volgt J. Stroo behaalde met 5 duiven de mooiste der tentoonstelling en legde daarmede beslag op den kampioenstitel. Verder behaalde hij een le, 2e, 3e, 4e en 5e prijs W. Stroo le pr. W. J. van Uxem 5e en 8e pr.J. van Akkeren 4e pr.Kats 3e pr. Een Engelsche beschrijving van Walcheren. Wij ontvingen een exemplaar van Slaven- fcurg's „Guide to the Netherlands", waarin verschillende mededeelingen worden gedaan voor schoolreisjes van Engeland naar Ne derland. In een beschrijving van het eiland Wal cheren wordt in het bijzonder de aandacht gevestigd op Vlissingen, dat genoemd wordt een werkelijk schilderachtige en tevens de eenige en mooie plaats, gelegen aan de Ne- derlandsche Zuidkust. De schrijver zegt dat Vlissingen kan ver deeld worden in drie deelen, en wel de oude, historische stad met de mooie winkels, de prachtige haven- en sluiswerken en de bad plaats met de verschillende hotels. Het strand en de boulevards worden terecht een der grootste attracties genoemd, terwijl de inrichting der hotels eveneens geroemd wordt. Ook over Middelburg, Domburg en Veere worden korte beschrijvingen in dezen gids gegeven en de aandacht gevestigd op de ge legenheid om te Middelburg kennis te ma ken met de schilderachtige Zeeuwsche klee derdrachten. MIDDELBURG. Gemeenteraad. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Middelburg werd de ar- tikelsgewijze behandeling vaii de gemeentebe- grooting voortgezet. In stemming kwam de post presentiegeld voor de leden van de gezondheidscommissie en werd deze met 9 tegen 7 stemmen ge handhaafd. Een voorstel van den heer Mes om van f 115 subsidie voor drankbestrijding 15 speciaal voor de R.-Kath. te bestemmen werd verworpen met 11 tegen 5 stemmen. De heer Van der Feltz had bezwaar tegen de vervroegde toekenning van een verhooging aan den schoolarts, doch met 9 tegen 7 stem men werd de post goedgekeurd. Een voorstel van den heer Portheine om do woningbeurs op te heffen werd aangenomen met 13 tegen 3 stemmen. Bij den post bestratingen verlaagde de wet houder Onderdyk het bedrag om nieuw ma teriaal aan te schaffen van f 6650 op 3000, waardoor de heer Jeronimus een voorstel om den post met 2500 te verlagen terug nam. Een voorstel om het opnieuw aspfcalteeren van de Singels en voor het eerst van het Park van Nieuwehove over twee jaar te ver- deelen, verkreeg slechts vier stemmen. Van verschillende zijden werden ernstige klachten geuit over te weinig plichtsbesef van de brugwachters en werd toegezegd hier ernstig tegen op te treden. Alleen de heer Heemskerk verklaarde zich voor opheffing van de gemeentelijke ver strekking van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen. De heer Mondeel vroeg in de toekomst schrappen van den post van 500 voor de rijschool, die er o.a. is om het garnizoen te behouden en spr. constateerde daarbij, dat het militarisme duur is. Sommige leden hadden bezwaar tegen het handhaven van den Armenraad, doch er werd op gewezen, dat die op last der regee ring is ingesteld en als men hem te Middel burg weg wil hebben, wordt hij zeker te Vlissingen weer in eere hersteld, omdat hij daar tegen den wil van het gemeentebestuur door de regeering is weggenomen. De heer Heemskerk stelde voor de ont- vangstposten betrekking hebbende op de kennis te schrappen, dus de kennis op te heffen. Dit werd verworpen met 10 tegen 7 stemmen, die der anti-rev. en christ.-hist. De geschatte opbrengst van rente van aan- deelen van de Nederl. Handelsmaatschappij werd terug gebracht van 400 op 200. Bij het hoofd belastingen stelde de heer Jeronimus voor, Middelburg van de eerste in de tweede klasse van de fondsbelasting te brengen, de voorgestelde 50 opcenten op ver mogensbelasting niet te heffen en in plaats van 150 opcenten op de personeele belasting er 140 te heffen. De heer Van der Feltz stelde voor 10 op centen minder op de personeele belasting en slechts 25 op de vermogensbelasting. Het voorstel om over te gaan tot de tweede klasse van de fondsbelasting kreeg alleen de stem van den voorsteller. Daarna hebben Burg. en Weth. geconfe reerd en gezien het feit, dat op een en ander bezuinigd is, nader voorgesteld 140 opcenten op de personeele belasting en 30 op de ver mogensbelasting, maar dan het prelevement, dat was voorgesteld op 14836 uit het ver moedelijk goed slot 1931 te brengen op 20.0000. Inzake de personeele belasting was dat in overeenstemming met beide genoemde voor stellen uit den raad en werd dit zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Van der Feltz nam genoegen met 30 opcenten op de vermogensbelasting, doch de heer Jeronimus handhaafde zijn voorstel geen opcenten op deze belasting te heffen, welk voorstel alleen zijn stem kreeg. De begrooting, waarop een post onvoorzien voorkomt van f 35.753.58 werd ten slotte aan genomen met de stem van den heer Jeroni mus tegen. Nog kwam aan de orde een voorstel van de S.D.A.P.-fractie, om aan de werkloozen een Kerstgave van 25 van den steun uit te kee- ren, omdat de minister van binnenlandsche zaken heeft toegezegd aan het N.V.V. daar aan zijn steun te zullen verleenen. Besloten werd met 9 tegen 8 stemmen al- zoo te handelen als het werkelijk blijkt, dat dit zoo is en aan den minister van financiën te vragen of hij dit ook op de trekkenden uit de werkloozenkas wil toekennen. De wensch kwam naar voren de uitge breide discussies bij deze begrooting gehou den niet in de gedrukte handelingen te doen opnemen, waardoor een bedrag van 300 tot f 400 wordt bespaard, maar ze op de cyclo style te doen vermenigvuldigen en aan de leden te verstrekken. OOST- EN WEST-SOUBURG. De Kerstboodschap van H, M. de Koningin. De boodschap van H. M. de Koningin op den Eersten Kerstdag, zal beluisterd kunnen worden in de Ned. Herv. Kerk te Oost-Sou burg. In achterstaande advertentie wordt bekend gemaakt, dat alle zitplaatsen van 10 minuten vóór 1 uur af, vrij zijn. ARNEMUIDEN. Afscheid dr. Van der Bijl. Zaterdagmiddag had op de bovenzaal van het gemeentehuis te Arnemuiden het afscheid plaats van dr. W. F. Th. van der Bijl als arts te Arnemuiden, zulks wegens zijn benoe ming tot controleerend geneesheer te Vlis singen. Omtrent dit afscheid meldt de „Midd. Crt." het volgende Dr. W. F. Th. van der Bijl, tot October jl. arts te Arnemuiden, thans te Vlissingen, nam Zaterdagmiddag afscheid van eerstgenoemde gemeente. Een commissie had zich uit de in gezetenen gevormd, ter aanbieding van een blijk van hulde voor alles wat dr. Van der Bijl voor Arnemuiden in zijn 24-jarige prak tijk heeft gedaan. In de raadzaal, waarheen dr. Van der Bijl met zijn familie, de genoemde commissie, raadsleden en besturen van vereenigingen zich hadden begeven, heeft burgemeester H. G. Horninge, dr. Van der Bijl de spijt van allen uitgedrukt, dat diens benoeming tot controleerend geneesheer in Zeeland voor de Ziekteverzekering, diens vertrek uit de ge meente meebracht en het neerleggen van een praktijk, die zich niet alleen tot vele plaat sen op Walcheren uitstrekte, maar zelfs tot ver in Zuid-Beveland. De heer Horninge me moreerde wat in die 24 jaar dank zij dr. Van der Bijl, tot stand kwam de aanstelling van een wijkzuster, wat mede tengevolge had ver mindering der kindersterfte, de oprichting op eigen initiatief en voor eigen rekening van den dokter van een z.g. „bus". Spr. dankte dr. Tran der Bijl namens de gemeente voor hetgeen hij voor Arnemuiden gedaan heeft t. o. v. de volksgezondheid en voor zijn medi sche hulp en bood dr. Van der Bijl als voor zitter der huldigingscommissie een schilderij aan, van den kunstschilder den heer A. van Dijck, uit Veere. Aan mevr. Van der Bijl wer den, evenals aan mevrouw Van Dijck bloe men overhandigd. De héér Horninge zeide den heer Van Dijck dank voor de wijze waarop de hem gegeven opdracht was uitgevoerd.. Dr. Van der Bijl dankte zeer voor de tot hem gerichte woorden, en zeide, dat een deel van den lof hem toegebracht, ook toekomt aan de inwoners van Arnemuiden, die hem bij zijn plannen voor sociale en hygiënische ver betering met al hun krachten bijstonden, ook de woningboi^wvereeniging, het Groene Kruis en de wijkzuster, waarvoor hij allen hartelijk dank zegde. Dr. Van der Bijl werd hierna nog toege sproken door den heer J. J. van Doeselaar, namens het Groene Kruis, die o.a. herdacht den cursus „Eerste hulp bij ongelukken", door dr. Van der Bijl eenige jaren gegeven, en een afbeelding van het gebouw van het Groene Kruis aanbooddoor den heer A. Schuit, namens de Bouwvereeniïgngdoor mr. H. F. Lantsheer, oud-burgemeester van Arnemui den door dr. Orbaan, namens de afdeeling Walcheren van de Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunde, door den heer A. Franse, als eenigste raadslid, die 24 jaar ge leden dr. Van der Bijl tot gemeentegeneesheer benoemde. Dr. Van der Bijl dankte tenslotte alle spre kers, waarbij verschillende dingen uit het verleden werden gememoreerd. ST. LAURENS. Geen Zondagssluiting van café's. De gemeenteraad te St. Laurens heeft breedvoerig gediscussieerd over een voorstel van den heer Abrahamse, om des Zondags de café's te sluiten. Hij verdedigde zijn voor stel omdat hij voor Zondagsheiliging en Zondagsrust is. Er zijn reeds vele gemeenten op Walcheren waar de café's op Zondag gesloten zijn, waarom hij hoopt dat de over wegend rechtsche gemeenteraad zijn voorstel zal steunen. Voorkom! Gorgel droog De voorzitter deelde mede dat Burg. en Weth. afwijzend tegenover het voorstel staan, omdat de Zondagsrust niet geschaad wordt en de Zondag niet ontheiligd wordt, terwijl het maken van muziek op de Zonda gen is verboden. Het voorstel van den heer Abrahams® wordt verworpen met alleen de stem van den voorsteller vóór. GROEDE. De werkloosheid. Bij den correspondent der arbeidersbemid deling alhier, staan ingeschreven 58 werk loozen, nm. 55 landarbeiders, 1 schilder» 1 timmerman en 1 metselaar. OOSTBURG. Een wijdingsavond. Zondagavond werd in de Ned. Herv. Kerk te Oostburg onder groote belangstelling een wijdingsavond gehouden door de Oostburg- sche afdeeling van den Vrijz. Chr. Jong. Bond, waarbij tevens de heeren Joh. Hart- hoorn uit Goes (godsdienstige proza en poëzie), P. C. Boone Jzn., uit Bilthoven (zang) en C. Schijve te Oostburg (orgel) hun medewerking verleenden. Na het openingswoord werd op het orgel de Pastorale van Guilmént ten gehoore ge bracht, gevolgd door declamatie en zang. Daarna werd door de leden der vereeniging een. Kerstspel opgevoerd, zeer geslaagd mag heeten. GOES. Dour een auto aangereden. Gisterenavond omstreeks 7 uur werd op den Patijnweg onder Kloetinge een wielrij der uit lerseke door een vrachtauto aange reden. Met .een gebroken been en andere verwondingen werd hij opgenomen en naar het R. Kath. ziekenhuis overgebracht. TERNEUZEN. Gemeenteraad. In de Maandag gehouden vergadering van oen gemeenteraad te Ter Neuzen ontspon zich een breedvoerige discussie naar aanlei ding van de adressen van den Ter Neuzen- schen Bestuurdersbond om een Kerstgave voor de werkloozen, waaraan door de R-K. Werkliedenverenigingen adhaesie is betuigd, en een verzoek dier corporaties tot het ver strekken van kolenbonnen. Burg. en Weth. stelden voor die verzoeken af te wijzen, op grond dat op andere wijze, nl. van wege de crisis-comité's te Ter Neuzen en Sluiskil een Kerstgave zal worden verstrekt. De heer Van Driel bestreed op heftige wijze de voorstellen van Burg. en Weth. en betoogde dat de werkloozen voor het voor zien in hulpbehoeften recht hebben op steun uit de overheidskas, terwijl de crisiscomité's ten slotte niets anders zijn dan een verleng stuk van de armenzorg en dT diaconieën met voldoende in den nood dien zij zouden moe ten lenigen voorzien. De heer Hamelink becritiseerde de samen stelling van de crisis-commissie en achtte het onjuist dat men hier geen afdeeling van de Nationale Crisiscommissie heeft gevormd, aangezien men dan daarvan ook steun kreeg. De heer Scheele verdedigde de kerkelijke diaconieën tegenover den heer Van Driel, van wien hij nu gaarne ook eens een woord van waardeering had gehoord voor het werk dat verschillende dames en heeren als lid van de crisiscommissie op zich genomen hebben voor het lenigen van nood. Het afwijzend voorstel van Burg. en Weth. is ten slotte met 8 tegen 6 stemmen aange nomen. Besloten werd de voorziening in de vaca ture voor geneesheer te Sluiskil waarvoor al leen is gesolliciteerd door dr. Pols aan te hou den en den gemeentegeneesheer in de kom, dr. Stevens, ook voor Sluiskil met de waarne ming te belasten. Aan den heer W. D. de Vries werd ontslag verleend als onderwijzer aan school C, onder dankbetuiging voor zijn langdurigen dienst bij het openbaar onderwijs. Tot onderwijzeres is benoemd mej. P. J. Stins te Rijswijk, no. 1 der voordracht, na loting met mej. A. E. Vermandei te Sas van Gent, no. 3 der voordracht. Bij de rondvraag bracht de heer Van den Bulck ter sprake de verkeersregeling in de

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1