500 MAANDAG 21 DECEMBER EERSTE BLAD Hl Plaatselijk Crisis-Cemité No.300! 69e Jaargang; 1931 Firma F. VAH ÖE VELBE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Tclei. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUSS1NGSCHE COURANT jBONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 1 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel.Kleine advertenties betrefiendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct Be abonné's in 't bezit eenei polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen scuwc rai9®nne$ voor hefc le kwartaal 1932 ontvangen de nog in Dec. verschijnende nummers der Viass*tn^selQs'Ca>aar€BSfe& GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. Heden werden door ons volgende giften ontvangen Eerste maandelijksche bijdrage van alle leer lingen en enkele lee raren der R. H. B. S. Personeel N.V. Stoom- wasscherij „Volhar ding" Vorige opgave de 16.80 3.— 11.05 Totaal 30.85 STEUNT NAAR VERMOGEN Het plaatselijk Crisis-comité. Het personeel van de bierbrouwerij „de Meiboom" alhier, heeft besloten een zeker percentage van het loon af te staan, ten einde dit te storten in de kas van het plaat selijk crisis-comité. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Concertgebouw. Door den heer J. A. Hubregtse, oudheid kundigen te Burgh, werd Vrijdagavond een lezing gehouden over het onderwerp „Een en ander uit de vroegere geschiedenis van Zeeland". De spreker liet tal van lantaarn plaatjes, maar ook foto's zien, om de plaat sen te verduidelijken waar hij zijn vondsten uit oude tijden deed. En als hij sprak van vondsten, dan moet men niet denken aan voorwerpen in him geheel, maar aan scher ven en brokken van potjes en pannetjes, welke door den vorm, de kleur en de meer dere of mindere versiering aangaven uit welk tijdperk ze afkomstig waren. Want het bo demonderzoek is, naast folklore en dialect, een der middelen om de geschiedenis, de be schaving van een land en een volk te leeren kennen. Uit zijn rijken voorraad heeft spr. ons, ten opzichte van folklore, iets verteld over het, Schouwen typeerende, strand- of strarijden, waaruit, naast de geschiedenis van de meermannen en meerminnen, de mentaliteit van het volk van dit eiland blijkt. Sprekers liefde voor 't verzamelen dateert reeds uit zijn jeugd, toen hij aan het strand met Pinksteren schelpen ging zoeken, maar ze heeft pas een grooten omvang genomen »a den zwaren Septemberstorm in 1911, toen hij heel veel brokken en brokjes heeft gevonden. Om te laten zien, waar de vondsten zijn geschied, projecteerde spreker op het doek het Westelijk en het Zuidelijk deel van het eiland, waarna een reeks beelden volgde, die, door de over elkaar geschoven lagen humus- grond duidelijk aangaven, wat we boven reeds zeiden, nl. dat de duinen zich verder landwaarts in hebben verplaatst. En op die, voor 't meerendeel schitterende, opnamen, wees spreker aan, waar de brokken lagen, die zyn collectie hadden verrijkt en toonde hij °us de sporen van woningen, welke door him vorm den ouderdom aangaven. Eerst toch waren de grondslagen kringspoor, vervolgens werden het onregelmatig zwak gebogen lijnen eu ten slotte rechthoeken. Ook werden op het doek geworpen, afbeeldingen van vuur haarden, groote gaten in den grond voor het aanleggen van vuur. Uit de overblijfselen van dierenskeletten bewees spreker dat er, reeds in die tijden groot verschil was in de grootte der bessten, waaruit de klacht der Romeinen te verklaren is, dat ze zulke kleine bessten kregen. En tegelijkertijd wees spreker er op, dat, wat hier werd gevonden, zoo ontzaglijk veel geleek op de vondsten in de Friesche terpen. In verband hiermee zij gesproken over wat spreker meedeelde en liet zien van de vluchtheuvels, die bij afgraving van ver schillende perioden of jaren bijken te zijn, daar in verschillende lagen sporen van wo ningen te vinden zyn. Tal van die vlucht heuvels uit verschillende deelen van onze provincie liet spreker op het doek projectee- teeren, waarna ook eenige typen van wonin gen werden vertoond, welke aantoonden.dat menschen uit Tessel en Noord-Holland hier heen waren gekomen en er him typische Friesche woningen hadden gebouwd. In den loop van de causerie, die met aan dacht werd gevolgd, verschenen op het doek gevonden voorwerpen men versta hier vaak onder brokstukken als ceramiek, dat naar de afkomst zwart- of lichter ge kleurd was overblijfselen van dieren o.a. een gedeeltelijken visch, geweien van hert achtige dieren, hoektanden van een bruinen beerbroches en andere voorwerpen, al dan niet a jour bewerkt of met kerfsnedenver schillende spelden en kammetjes, maar ook meer of minder goed geconserveerde spyi- steentjesmolensteenen, waarvan 2 over elkaar draaiend dienden om het koren te malen, benevens heel wat munten en ook geslepen beenen zgn. beenen schaatsen waaraan een klein beetje gekapt was, terwijl ze daarna verder afgesleten waren. De voorzitter, die den avond geopend had met een welkomstwoord, dankte in zijn slot woord voor het interessante en herinnerde aan de Kerstbyeenkomst. Een afscheid. Zaterdag heeft de heer J. I. van der Velde, bankwerker in de afdeeling machinefabriek der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" den dienst bij deze maatschappij met pensioen verlaten. Na afloop der werkzaamheden werd in te genwoordigheid van de werklieden der ma chinefabriek, bij monde van den werkmees ter den heer Ch. Kok, afscheid van den heer Van der Velde genomen en overhandigde hy hem als blijvend aandenken namens inge nieurs, bazen en werklieden der afdeeling machinefabriek een electrisch aangedreven gramofoon in kast. Hij sprak daarby den wensch uit dat de heer Van der Velde met zyn huisgenooten daar nog vele jaren van zal mogen genieten. Met een hartelijk woord dankte de heer Van der Velde allen voor het mooie cadeau en verzekerde, dat men hem geen aangena mer geschenk kon gegeven hebben en dat men dezen dag voor hem tot een onvergete- lyken had gemaakt. Van het afscheid werd een fotografische opname gemaakt. Vlissingsche Tooneelvereenïging „Koningin Wilhelmina". De Oude Vriendschap. De leider van een dilettanten-tooneelver- eeniging ziet zich als regel voor een niet ge- makkebjke taak geplaatst, wat de keuze van zyn stof betreft. In de sterkste mate geldt dit wel voor een tooneelstuk, omdat men daarbij rekening moet houden met de krach ten, waarover men beschikt. Al kan iemand met succes een cabaretliedje voordragen, dan is hij daarom nog niet geschikt voor een tooneelspel en daarom doet de spelleider er heel goed aan, wanneer hy zich by het aan tal medewerkenden bepaalt tot kwaliteit in- stede van kwantiteit. Indien dan nog aan décor de vereischte aandacht wordt besteed, is er alle kans dat het stuk het doet omdat aan de eigenschappen, spel en actie, welke mede tot de hoofdvereischten behooren, volle recht kan wedervaren. Dit richtsnoer wordt by „Koningin Wilhelmina" tot nu toe steeds gevolgd en met meer dan bevredigend resul taat. Deze maal was de keus gevallen op „De RateV', een klucht in één bedryf voor drie dames en twee heeren van Adrn Smit. Ver kondigt de ratel het onnoozele, boersche dienstmeisje Jeremyntje de komst van den vuilnisman, voor de beide verliefden Frans en Lize is hy het middel om met elkander in contact te komen. Het feit dat Frans Hart man, een jong beeldhouwer, de woning van mevr. de wed. Knobbel bezigt om zyn ratel- seinen af te geven, aangezien Lize met haar i>ader de bovenverdieping bewoont, doet hem deze oude coquette dagelijks bezoeken onder het motief het ontwerpen van een graf monument voor wyien den heer Knobbel. Het weeuwtje trekt hieruit echter andere conclusies en gaat zich vleien met de hoop, dat het om haar te doen is. Een en ander geeft aanleiding tot een aardige intrigue en verschillende leuke gebeurlijkheden en situ aties, waaraan eindeiyk door den speurzin van mijnheer Brul, Lize's vader, een einde wordt gemaakt. Mevr. Knobbel was weer een rol, voor de vertolkster er van, ten volle gekniptFrans Hartman werd beschaafd gegeven, Brui was het juiste type en ook het cienstmeisje voldeed goed. Lize heeft een zeer bescheiden rolletje, wat zich tot enkele zangregels beperkt achter de schermen, doch in het daarop volgend wiegeliedje „Mijn Baby", gezongen in een zèer gezellig en stemmingsvol interieur, hadden we gelegen heid haar stem- en voordracht-kwaliteiten alleszins te waardeeren. Na de pauze bestond het program uit een tiental kleinere nummers, van* alles wat. De heer F. was weer de zanger van lust en van leed, die steeds de juiste snaar wist t>e tref fen, zoowel in het bekende „Oh mijn schatje zeg mij, dat je van me houdt" als in „S. O. S." Een Spaansche dans met castaquetten, was door fraaie costumeering en belichting een lust voor het oog„Zwervers Kerst nacht" werd gevoelvol voorgedragen, de ensemble-scène van de acht schoenenpikkers was dol-komisch evenals het trio „Welkom moeder". Vanzelf sloegen ook de cabaretlied jes „Ik heb je eenmaal gekust", „O O O „Zoo moest het wezen" én In 't kroegje De Roode Lantaarn" (m#t wals) danig in. „Koningin Wilhelmina" heeft de goed be zette zeal een prettigen, gezelligen avond be zorgd, waarvoor de aanwezigen middels veel applaus hun dankbaarheid hebben betoond. Het muzikale gedeelte was by de huiskapel, onder leiding van Charles Haaze, in beste handen. Een geanimeerd bal besloot de uit voering. Kinderkoor „De Kleine Stem". Britannia. Nadat door klasse A van dit koor een vier tal allerliefste.liedjes Naar de Duinen van Morks, Het Molentje van B. Verhallen, De Smid van Van Herwaarden en Kikkerliedje van Wierts prijzenswaardig ten gehoore waren gebracht, werd door klasse B het kin- dertooneelspel met zang in vier bedrijven van J. Buma „De kleermakers en de kabou ters" opgevoerd." Uit paedagogisch oogpunt is dit mooie too- neelstukje ongetwyfeld alleszins voor kinde ren geschikt, omdat het tot tendenz heeft het aankweeken van de liefde voor mensch en dier en de gevolgen van de ondeugd nieuws gierigheid, in het licht stelt, doch ook bezien uit den gezichtshoek, om de kinderen eigen werk te laten leveren, zelf iets te laten doen en zich in hun kinderlyken eenvoud, gedach ten en fantasie eens heeriyk te laten uit leven, verdient dit werkje onvoorwaardeiyk vertolking en belangstelling. Want ook voor de toeschouwers, grooten zoowl als kleinen, is dit sprookje van een wondere bekoring en werking. De hoofdrollen van Hans Pik, de kleermaker en zijn vrouw Griet, waren in heele goede handen en wat deze beide kinderen dan ook gaven mag inderdaad met eere genoemd worden. Ook voor Wortelman was men zeer gelukkig in de keuze geweest, trouwens alle elfjes en kabouters wisten zich opperbest van hun rollen en rolletjes te kwyten. Hét was zeer goed merkbaar, dat er met zeer veel ijver en lust gestudeerd was en daaraan mag, naast de leiding, die van directeur en assis tenten is uitgegaan, het groote succes van de opvoering zeer zeker worden toegeschreven. De liederen op melodieuse wijsjes, welke zoo door en door in het gehoor liggen, de snoezige dansjes, het sprookjesachtige décor van het tweede bedrijf (het zeer geslaagde boschtafereel by maanlicht), de costumeering van elfjes in lichte kleedjes en kabouters met puntmutsjes, baardjes en gereedschappen, het waren alle zoovele factoren, welke deze kinderoperette maakten en stempelden tot een juweeltje. Mej. S. Sturm verzorgde verdien stelijk de pianobegeleiding. Onder de grootste aandacht is de opvoering door de geheel gevulde zaal gevolgd en het applaus na elk bedryf, wat na het laatste aangroeide tot een ovatie, was beslist ver diend. Na afloop overhandigde een der kinderen met een toepasselijk woord aan den directeur, den heer J. A. Sturm, een fraaie reis- nécessaire, voor welk biyk van waardeering deze hartelyk dank zei, onder aanteekening, dat de heer Parent hem in zyn taak met kracht en liefde terzijde had gestaan. Tevens vertelde hij, dat „De Kleine Stem" thans van 50 leden gegroeid is tot ver over de honderd, welke mededeeling een spontaan applaus uit lokte. De zeer goed geslaagde uitvoering werd met een gezellig samenzijn, waarby Corns, van Beers de dansmuziek verzorgde, besloten. Winkelnieuws. Het aantal zaken in het nieuwe stadsge deelte breidt zich steeds uit, een gevolg van het feit, dat de bevolking daar geleidelijk toe neemt. Door den heer N. Zandee, die reeds jaren zijn. bekende zaak in kruidenierswaren, co mestibles enz. in de Walsraat heeft, is thans een filiaal geopend op den Singel op den hoek van de Dr. Ofctostraat. Deze nieuwe winkelzeer netjes afgewerkt en maakt een flinken indruk. De pui is van tegels opge trokken en ook de winkel is in tegels gezet, waardoor aan hooge hygiënische eischen wordt voldaan. De winkel werd gebouwd door den heer M. Maas, het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer J. L. A. van de Ven, het glas in lood door de firma wed. H. J. Luitwieler, terwijl de electrische lichtinstallatie werd aange legd door den heer L. J. van 't Westeinde. Het nieuws van den dag in beeld. wy brengen in onze tijdinghal nog een foto van het afscheid van Cornells Dopper als Amsterdamseh dirigent van het Concert gebouw-orkest van het stoomschip „Waal", dat met een lading hout uit Zweden te Rot terdam binnenkwam en 25 graden slagzijde maaktevan de Bilderdyk-herdenking in de Groote Kerk te Haarlemvan het auto-on geluk te Leiden. Melk-Yochhurt. In de „Leeuwarder 'Courant" komt een ingezonden stuk voor van dr. A. P. van der Burg, kinderarts te Leeuwarden, waarin hij eenige mededeelingen doet over „melk- yochhurt". Hij schrijft het volgendeEr bestaat een meiproduct „melk-yochhurt", dat evenals melk, boter en kaas tot de voedingsmiddelen van den eersten rang mag gerekend werden en dat, geregeld genuttigd, de meeste men schen, maar vooral de kleine kinderen en de ouden van dagen zeer ten goede komt. Deze melk-yochhurt bevat den bekenden melk zuurbacil, die volgens wylen den beroemden Metchnikoff heel wat ongewenschte bestand- deelen uit het darmkanaal kan verwyderen. Nu zou ik zoo gaarne willeiï, dat zoo mo gelijk iedereen per dag extra zyn portie melk-yochhurt gebruikte, tenzy de medicus in bijzondere gevallen het verbiedt, en dat in alle boterfabrieken deze melk-yochhurt dagelijks versch kon worden verstrekt. De consumptie van melk wordt op deze wyze zeer opgevoerd, dit komt den veehouder ten goede en ook de menschen kunnen zich op goedkoope wijze van uitmuntend-heer lyk- smakend voedsel voorzien. MIDDELBURG. Gemeenteraad. In de Zaterdag voortgezette vergadering van den gemeenteraad te Middelburg hebben de beide wethouders geantwoord op algemee- ne beschouwingen over de gemeentebegroo- ting 1932. De heer De Veer (a.r.) zeide, dat niet min der dan de leden van den raad ook Burg. en Weth. overtuigd zyn van den ernstigen toe stand, waarin ook Middelburg door de crisis gekomen is. Burg. en Weth. achten den tyd van salarisverlaging nog niet gekomen, mede omdat de loonen en salarissen te Middelburg niet hoog zyn, ook vergeleken met andere plaatsen van gelijke grootte en met die by het Rijk ook na toepassing der tydeiyke korting. Ook de provincie Zeeland verlaagt de sa larissen niet, terwyl ook in het vrije bedryf heele groepen niet zijn verminderd in in komsten. Bij toepassing van de premieby- drage voor pensioen, ook van de oudere amb tenaren, zullen de nieuwe zeker juichen, maar omgekeerd zou het nog veel sterker zyn. Mevrouw Weyl is in gebreke gebleven te be- wyzen dat de verhoudingen by de salarissen niet goed zyn en de door haar gewenschte commissie zou uit 7 leden moeten bestaan en dan wellicht nog de beide wethouders. Een korting van 10 zou groote onbillykheden scheppen. Ook ten aanzien van hen, wier sa laris door de kroon of door Ged. Staten wordt vastgesteld. De heer Jeronimus deed dit voor stel, wetende de verantwoordelijkheid er van niet te moeten dragen. Als men tot een tyde- lyke korting besluit, zal men toch weer zit ten met het kortingswetje, dat toch wel in een of anderen vorm in het Staatsblad zal verschy'nen. De vermakelykheidsbelasting brengt dit jaar niet minder op dan verleden jaar, een bewijs dat toch niet ieder onder de malaise lydt. Subsidies verleent de gemeente niet veel en zeker geen hooge. Spr. zal steeds gaarne wenken tot bezuinigen vernemen, maar men moet niet vergeten dat men tegen woordig niet meer met de diligence of de trek schuit gaat. Als Burg. en Weth. moeten kie zen tusschen Middelburg in de 2e klasse der fondsbelasting en minder opcenten op de vermogensbelasting of wel handhaving der eerste klasse en hoogere opcenten, dan kie zen zy beslist het laatste. Spr. hoopt dat de raad niet voor plaatsing in de tweede klasse te vinden zal zyn. Inzake de vermogensbe lasting mag niet worden vergeten, dat naast het inkomen uit vermogen er meestal een staat uit beroep of bedryf. Er zal ƒ14.000 moeten worden opgebracht, van een gemeen schappelijk kapitaal van 30 millioen. De op centen op de vermogensbelasting zijn echter geen principe van Burg. en Weth. Spr. zegt dat alle belastingen bezwaren hebben en dan moet men die zooveel mogelyk verdeelen, ook over de personeele belasting en ook de grond belasting, waarmede men ook eigenaars bui ten de gemeente bereikt. Spn handhaaft de noodzakelijkheid om to releveeren. Hij is niet tegen het onderzoeken van de mogelykheid van de vorming van een reservefonds, maar daarop kan men niet wachten met de vaststelling der begrooting. Voor nieuwe dingen is nu zeker geen geld. De kwestie van een centrale kas voor de ver schillende gemeentelijke instellingen wil spr. gaarne nog eens nagaan, al ziet hij het nut op het oogenblik er nog niet van in. Spr. protesteert tegen de uitdrukking van den heer v. d. Feltz, dat de voorzitter en spreker aan den leiband van wethouder On- derdijk zouden loopen en meent, dat genoemd raadslid niet moet mede praten met de „men of the street". De heer Onderdyk verzekerde met klem, dat alles gedaan is bij gemeentewerken om zooveel mogelijk te bezuinigen, maar men kan daar niet mede doorgaan en bij ratio nalisatie zou men in betere tyden kampen met gebrek aan personeel. Het nieuwe voor stel voor een abattoir zal 20.000 minder be dragen. Als men die uitgaaf niet doet, moeten alle slachter yen veranderd worden en dat is geen bezuiniging, terwyl evengoed als elders het abattoir zichzelf zal kunnen bedruipen. Inzake de werkverschaffing wordt gestreefd naar samenwerking met andere gemeenten, doch spr. verwacht vooral met Vlissingen spoedig verschil van meening. Spr. meent dat er een taak is voor de provincie om werk te scheppen, al is het ook zonder provinciale by- drage. Het geheele college van Burg. en Weth. prefereert werkverschaffing verre boven een steunregeling en ook de moderne vakbewe ging is evenals de christelijke vóór alles voor werkverschaffing. Het is juist, dat er by de S.D.A.P. wel eens verschil van meening is en er wel eens iemand uit moet treden, maar dat komt o.a. ook by kerkelyke organisaties voor, zie o.a. de kwestie van het Hersteld Verband. De reiniging kost wel veel meer geld, maar er is nu alles bij ondergebracht en de dienst werkt uitstekend. De arbeidsbemiddeling, die ook de werk- loozenzorg behandelt is onmisbaar en boven dien is Middelburg verplicht een districts arbeidsbeurs te hebben, en wat de woning- beurs betreft, de kosten zyn miniem, het sa laris van den directeur is begrepen in dat wat hy als directeur der arbeidsbeurs ont vangt en waaraan het Rijk medebetaalt. Spr. neemt niet terug, dat hij by de ver kiezingen gezegd heeft dat de heer Jeronimus rechts hielp om het ambtenarenreglement den nek om te draaien, al is dit reglement later nog terecht gekomen. En evenmin ontkent hy gezegd te hebben, dat hy onder drang der regeering werkloozen naar Drenthe heeft ge zonden. Hy poogde daarvoor de binnenlanden van Noord-Brabant in de plaats te krygen, maar men gaf hem bedekt te verstaan, dat dit voor R.-K. moest worden gereserveerd. Hefc is jammer, dat de menschen zoover van huis moeten, maar het is beter een half ei dan een leege dop en beter te verdienen dan te kry'gen. Volgens spr. bewyst de heer v. d. Feltz, dat hij officier van justitie is, want hy vermoedt bij zijn tegenstanders steeds kwa den trouw. De heer Boasson zegt, dat als men ztch de moeite wil getroosten de beginselverkla ringen te lezen, men zal zien, dat zyn partij verschilt van de S.D.A.P. De V.D. staat op het standpunt, dat zy de belangen van de gemeente in haar geheel heeft te behartigen. Spr. is voor vermogensbelasting, al zou hy de progressie grooter wenschen. Van een ver minderd vermogen moet men toch ook min der betalen. Elke belastingheffing brengt ten slotte onrechtvaardigheden mede. Spr. ont kent, dat de winkeliers willens en wetens de prijzen hoog houden, daar waakt de onder linge concurrentie wel tegen. Inzake de Gods huizen verzekert spr., dat het bestuur geen enkele daad verricht die niet wel overwo gen is. Het specialiseeren der ziekenhuizen in Zee land zal tengevolge hebben, dat de menschen toch weer niet vry zyn in de keuze van godsdienstige richting van het ziekenhuis. Middelburg probeert samenwerking te vinden, doch ,3ethesda" te Vlissingen antwoordt met verlaging der tarieven en bindt den concur- rentiestryd aan. Verschillende leden, die in eerste instansie spraken, namen thans aan de replieken deel en ook de heer Wondergem, die eerst niefc sprak, voegde zich onder hen en betoogde o.a., dat de moderne vakbeweging geen les behoeft te nemen bij de christelyke en dat rationalisatie meermalen weer tot grootere werkloosheid leidt. Ook de heer Heemskerk mengde zich thans in de debatten en wel om te betoogen, dat de voorstelling, alsof het amendement-Ruys des- tyds voor het eerst de ouderdomsrente bracht, een verkeerde is en niet historisch.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1