500 300 25 VRIJDAG 18 DECEMBER EERSTE BLAD No. 393- 69e Jaargang; 1931 firn f. HU 0! HIDE Ir., IMsIrnl 56-60, Vlisslngtn. Iiltl. II. Pislitloini G62BÏ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen H nbonnes STADS- EN PROVINCIENIEUWS 'n Stijve nek is pijnlijk akker's Kloosterbalsem zoo goed" /.Midd v Roti v m.uur vin. uuf 8 8 8 8 8 8 b oekomen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitsehland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuur enVerhuur,Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f regels 75 ct., iedere regel meet15ct pe abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' nummer bestaat uit 2 bladen voor het le kwartaal 1932 ontvangen de nog in Dec. verschijnende nummers der Vltssêngsclie'Ccuvan! GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. a Zitting van den gemeenteraad. De gewone zitting van den gemeenteraad zal deze maand niet gehouden worden. De eerstvolgende zitting is bepaald op Vrijdag 8 Januari. Een jubileum. Gisteren herdachten de Eerw. Zusters poenitenten Recollectinen het feit, dat zij vóór 75 jaar zich in onze gemeente vestigden, om werkzaam te zijn bij het onderwijs, spe ciaal voor de vrouwelijke jeugd en-het be waarschoolonder wijs. Opdat deze dag voor de Eerw. Zusters niet onopgemerkt zou voorbijgaan, had zich uit de oud-leerlingen een comité gevormd, dat zich ten doel stelde een blijk van waardeering te geven voor het vele en verdienstelijke werk, dat door de Zusters in al die jaren is verricht. Des morgens om half 8 werd in de kerk aan de Wilhelminastraat door den Zeereerw. De ken P. van der Aa een H. Mis opgedragen uit dankbaarheid, waarbij alle Zusters tegen woordig waren. Door de leerlingen der school werden eenige toepasselijke liederen gezon gen. Om 10 uur had de huldiging der Zusters plaats in de school aan de Breestraat, alwaar eenige klasselokalen in een feestzaal waren herschapen. Hierbij waren tegenwoordig het schoolbestuur, de algemeene Overste der Zusters uit Roosendaal, het feestcomité en alle leerlingen. Nadat door de leerlingen een welkomstlied was gezongen, had de aanbieding plaats van een geschenk der oud-leerlingen, nl. een fraai vloerkleed voor de kapel der Zusters met een daarbij passende looper. Ook de leerlingen hadden zich niet onbetuigd ge laten en huldigden de Zusters door het aan bieden van eenige planten met daarbij be- hoorende sierpotten. Namens de Zusters bracht de Hoogeerw. Deken in een geestig speechje dank aan de parochianen en de leerlingen voor de aan geboden geschenken. Tevens dankte hij de zusters voor hetgeen zij in deze 75 jaren ge daan hebben voor de Vlissingsche vrouwelijke jeugd en besloot met een „hoera" op de Zusters. Hierna volgde een tractatle der kinderen. Des middag om half drie had een zeer druk bezochte receptie plaats. Onder de autoriteiten merkten wij op de wethouders P. G. Laemoes en W. P. Edelman namens het gemeentebestuur, terwijl vele oud-leer lingen en ouders van leerlingen van hun belangstelling deden blijken. Onder de talrijke bloemstukken die de Zusters mochten ontvangen, troffen wij een schitterende bloemenmand aan van het col lege van Burg. en Weth. Voorts waren veel schriftelijke en telegrafische gelukwenschen ontvangen, zelfs van oud-leerlingen uit het buitenland. Tot besluit van dezen feestdag had om 3 uur in do rijk met bloemen versierde kapel der Zusters een plechtig Lof plaats, hetwelk werd besloten met het zingen van het Te Deum. De Eerw. Zusters waren zeer dankbaar Voor de haar gebrachte hulde en toonden zich voldaan over het verloop van den feestdag. Tentoonstelling Jacobs In België, Gefinancierd door een Belgische combina tie werd van 28 November tot 7 December ln de Sroote zaal „Mijnen" op de Meir te Ant werpen een retrospectieve tentoonstelling ge houden van werken van onzen stadgenoot, den heer Gerard Jacobs. De expositie omvatte 65 doeken, waaronder eenige aan het Vlissingsche publiek bekend zijn van de zomertentoonstellingen van den Kunstkring „Het Zuiden", maar waaronder ook werken, die het eigendom zijn van het rijksmuseum te Brussel, het stedelijk mu seum te Antwerpen en uit verschillende par ticuliere galerijen. De Belgische bladen zingen in alle toon aarden den lof van den schilder en te oor- deelen naar de talrijke en zoo zeer waardee- rende recensies is deze tentoonstelling voor den heer Jacobs een absoluut succes, terwijl ook de bezoekers geteld moesten worden bij duizendtallen. Het Handelsblad van Antwerpen eindigt zijn beschouwingen met„Het hoort dan ook dat de kunstenaar bij ons Antwerpsche publiek de belangstelling vindt waarop hij recht heeft." Le Matin schrijft„Voici bien longtemps, que ce bon peintre anversois, etabli Fles- singue n'a plus exposé chez nous. Ce qui ne signifte point, qu'il y soit oublê. II a au rest notre Musée Royal des Baux Arts une magistrale vu du Bas Escaut occupant la place d'honneur dans ce salon qui ne man- quera pas d'attirer a nouveau la grande foule en la vaste et clair salie „Wijnen".... Volgt enthousiaste beschrijving van dit werk en besluit dan„Monsieur Jacobs est resté a l'impresssionisme et nous nous croyons assez autorisés le qualifier de Debusy de la peinture (De celebriteit op toonkunsfcgebied) il possède le même sens delicat des nuances floues, la même distinction de touche et un poesie toute d'intimité et de grace Les fluorescences de eet peintre dénotent une palette infinement riche en tons dégradés et subtils. De Metropole geeft een biografisch over zicht en vervolgt dan„L'atmosphere Zée- ^landaise particulierement fine h&ta revolu tion de son style sa couleur devant une em bouchure de barrasée des fumées qui as- sombrissent les environs immediate au port d'Anvers devint plus claire, plus nacrée, Un bout de ciel des brisants et un bande de sab'le mouille, ses données en apparance si simples lui ont appris leur dessin parfait et les rapports de leur tons, premiere vu as- sourdis, maïs en réalité d'une grande riches- se". En verder „Jacobs occupe certainement une phace particulière parmi les peintres vivants. Son oeuvre est un aboutissement, mais aussl un grand legon pour les jeunes". Het is onnoodig verder aanhalingen te doen uit meerdere bladen, zooals Le Neptune, La Commedie enz., die' elk op zijn wijze hun beschouwingen geven over den kunstenaar en zijn werk. Wij wenschen den heer Jacobs geluk met zijn succes. Vlissingen mag trotsch zijn op dezen ingezetene. Want waar de scheppin gen van den heer Jacobs en nog wel zijn meest beroemde voor het grootste deel hier zijn gewrocht en het karakter en de sfeer van de streek dragen, ligt het voor de hand dat de namen Vlissingen, Walcheren, Zee land op zulk een tentoonstelling scheringen inslag zijn en dat hy dus onopzetteiyk alge meen bekendheid aan dit gewest geeft, dui zendvoudig en ver, zéér vei*, buiten onze gTenzen zelf. Leger des Heils. Door het Leger des Heils alhier werd in de afgeloopen maand aan 107 gezinnen on der- en bovenkleeding verstrekt. In totaal werden uitgereikt 3850 stuks, terwijl circa 200 paar schoenen en 35 dekens verstrekt werden. Door de slagers werd 33 pond vleesch gratis gegeven, dat verdeeld werd over de grootste gezinnen. Scheepvaartberichten. Het Finsche stoomschip „Albert Kasimir", dat te Middelburg een lading hout heeft ge lost, is heden naar Antwerpen vertrokken. Het Noorsche stoomschip „Lionel" dat gisteren by het vuurschip „Wandelaar" hul peloos met machineschade ronddreef, is doo sleepbooten naar Antwerpen opgesleept, om aldaar de schade te herstellen. MIDDELBURG. Het wetsontwerp-Terpstra* In het Schuttershof te Middelburg wordt morgenmiddag te 3 uur een vergadering ge houden, uitgaande van het oomité van actie tegen het wetsontwerp-Terpstra. Als sprekers treden op de heeren J. van Zadelhoff, lid van de Tweede Kamer en H M. Roos, voorzitter van den Centralen Bond van P.T.T.-personeel, - OOST- EN WEST-SOUBURG. Loop der bevolking. Ingekomen: MeJ. E. P. Matthijsse, Spoorstraat A 92, van Sejyosfcerke. S. Meyers, Kanaalstraat A 53, van Rit- them. J. van Boven, Nieuwstraati B 75, van Den Haag. J. J. de Vroe, Vlissingsche straat B 268, van Den Kaag. S. Cevaal, Burchtstraat B 332, van Se- rooskerke. Mej. Valkhoff-Sturm, Tuindorp D 48, van Middelburg. C. L. van Noppen, Van Tumhoutstraat E 50, van Koudekerke. O. Borgman, Vlissingsche straat E 8, van Vlissingen. A. E. Schout, Nieuwe Abeele C 214, van Vlissingen. F. J. Leenders, Nieuwe Abeele O 244, van Ned.-Indië. Vertrokken: C. Huiszoon, Nieuwe Abeele C 263, naar Vlissingen. H. P. de Smidt, Van Teyiingenstraat B 229e naar Schoondyke. F. Goudzwaard, Middelburgsche straat A 197, naar Middelburg. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zyn te bekomen omtrent een geel vilten zadeldek by J. Kasse, Braam straat B 117. RITTHEM. Gemeenteraad. Woensdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den bur- De voorzitter opende deze vergadering met een korte toespraak, waarin hy zyn biyd- schap uitte over de wijze waarop de raads zaal opgeknapt is. zy maakt mu dan ook een netten en beschaafden indruk. Nadat de heer Vaü de Putte den burge meester namens den raad gefeliciteerd heeft met zyn spoedig herstel, werd met1 de afwer king der agenda begonnen. De notulen werden zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. Een verzoek van de stichting Landverhui zing Nederland om een jaarlijksche subsidie, en een afschrift van de rekening van den vleeschkeuringsdienst werden voor kennis geving aangenomen. Uit een bericht van de Pzem biykt, dat de Uchtprys voor Ritthem is vastgesteld op 37 cent per KWU. Over een mededeeling van den minister omtrent het steunverleenen aan den werkge- venden land- en tuinbouwer, daar deze an ders genoodzaakt kan zijn één of meer le den van zijn personeel te ontslaan, ontspon zich eenige discussie. Burg. en Weth. advi seerden hier niet toe over te gaan, daar het kan leiden tot grootere werkloosheid, door dat de boeren misschien hun knechts gaan ontslaan met het idee ze later terug te ne men met steun van de gemeente. Voorts is bekend geworden de uitspraak van den Hoogen Raad betreffende den aan slag in de wegenbelasting van de erven Cevaal en P. Cevaal. De raad is in het gehjk gesteld, echter op formeelen grond, daar het beroep wegens vormgebrek niet ontvankelijk werd verklaard. Het verzoek van den heer Varel, teneinde een tegemoetkoming te krijgen van gemeen tewege in de kosten van de demping van de sloot voor zyn woning, werd ingewilligd. Op voorstel van Burg. en Weth-. werd hem een bedrag van 25 verleend. Hierna kwam een voorstel van Burg. en Weth. aan de beurt om enkele wegen te ver beteren, met name een gedeelte aan de Weverstraat, een gedeelte van den Dorps weg en de Zuidwateringstraat van af het gemeentehuis tot het slachthuis. Nadat de heer Wisse nog gewezen heeftop den onhoudbaren toestand van een gedeelte van den Zandweg, werd op voorstel van den voorzitter besloten, deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering., om deze kwes tie eerst nog eens in het college van Burg. en Weth. te onderzoeken, waar tevens ook de opmerking van den heer Wisse önder het cog zal worden gezien. Burg. en Weth. stellen voor het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting op 10 te handhaven. Een toelichting van den voorzitter ontlokte den heer Van de Putte de vraag of de begrooting ook sluitend zal kunnen blijven als de rijksuitkeering aan de gemeente ingekort wordt. Na een bevestigend antwoord van den voorzitter werd het voor stel van Burj. en Weth. zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Vastgesteld werd een herziening van de beroepsbepalingen in verband met de wo ningwet, volgens het voorstel van Ged. Eta- ten. Burg. ën Weth. stellen voor het tarief voor het slachten van een varken te verla gen van 1,75 op 1 en dat van een big Het is een ongemak en Ge gaat er niet dood aan. maar pijn doet het. Elke beweging kan U de tranen in de oogen doen ko men. Als Gij 's morgens wakker wordt met een stijven nek. neemt dan dadelijk Akker's Kloosterbalsem. Vanaf de eerste behandeling ra! de pijn minder worden en morgen vroeg is het leed weer vergeten. Gij haalt toch dadelijk een pot. van 1 op 0.75 Zonder hoofdelijke stem ming werd alzoo besloten. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwys werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer B. J. de Mey. Tot lid van de werkloozen-commissie werd met 5 stemmen benoemd de heer L. Pou- werde heer S. A. van der Linde verkreeg 2 stemmen. De heer Van de Putte vroeg hoe groot het aantal werkloozen is, waarop de voorzitter antwoordt dat Ritthem reeds 19 werkloozen telt. Verder vroeg de heer Van de Putte of het opronden van aarden wegen, die het eigen dom zyn van de aangelanden door de ge meente kan geschieden. Hy wil deze kwes tie spoedig opgelost zien. Burg. en Weth. zul len deze zaak onderzoeken. By de rondvraag wees de heer Van de Putte op de te hooge ligging van de bermen van den R\tthemschen straatweg. De auto's, die bij het uitwyken op den berm rijden, werpen veel modder en slyk op den weg. Hy zou daarom een strook der bermen willen besintelen. De heer Wisse vond dat geen afdoenden maatregel. Als er iets gedaan wordt, moet er volgens hem een dikke laag koolasch aan gebracht worden. Met het voorstel van den heer Van de Putte zal een proef genomen worden. De heer L. Boogaard zegt, dat het rooien van boomen op den Boomdijk door werkloo- ren geen voordeel voor de gemeente zal op leveren, daar het werk z.i. geducht tegen zal vallen. Hy hoopt dat daarmede rekening gehouden wordt. De he§r J. de Pagter wyst op den slechten toestand van sommige straten na het leggen van de kabels voor de electriciteit. Hy ge looft dat hyzelf de straten nog beter had kunnen herstellen. De Pzem zal aangezocht worden deze zaak zoo spoedig mogelijk in orde te maken. De heer De Visser vraagt de aandacht van Burg. en Weth. voor het gemeentevoetpad vanaf H. de Visser. Het staat meestal vol water. Hy zou graag zien dat het eens ge zand werd. De heer Wisse kwam nog even terug op den Zuidweg. Ook daar liggen de bermen hooger dan de straat, wat tengevolge heeft dat by een regenbui de straat spoedig blank staat. De heer Cevaal vroeg of er geen verkeerde toestanden bestaan by de schoolgeldheffing. Hy heeft hooren beweren dat enkele perso nen te veel betalen. De voorzitter zegt dat dit byna onmogelijk is, daar ieder naar de inkomstenbelasting moet bydragen. Nadat de voorzitter den leden een prettige Kerstmis en een gelukkig Nieuwjaar heeft toegewenscht, bedankte de heer Van de Putte voor de aangename samenwerking, waarna de vergadering op de gebruikelyke wyze gesloten werd. GOES. Doodeiyk* ongeval. Gisterenmiddag omstreeks half vyf Is op het station te Borssele een conducteur, af komstig uit Goes, onder een rangeerenden trein geraakt en onmiddellyk gedood. De politie stelt een onderzoek in, in hoeverre hier sprake is van schuld. ST. MAARTENSDIJK. Niet toegelaten als raadslid. By Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van J. van Dienst tegen het be sluit van Ged. Staten van Zeeland inzake zyn niet toelating als lid van den raad dezer ge meente. De Kroon overwoog hierby, dat het benoemingsbesluit vazyn echtgenoote tot gemeentelyke vroedvrouw de taak niet be perkte tot armenpractyk alleen. De instructie hoewel in naam een voor geneeskundige en vroedvrouw, belast met de armenpractyk. bepaalt in art. 1 als taak van de vroedvrouw het verleenen van verloskundige hulp en bij stand overeenkomstig artikel 15 van de wet van 1 Juni 1865 SteatefeM 50, regelende de uitoefening van de geneeskunde en voorts overeenkomstig de regelen, die voor de goede beoefening van haar practijk zullen gelden. Uit deze omstandigheid leidt de Kroon af, dat de echtgenoote van appellant dus niet uitsluitend is aan te merken als vroedvrouw met de armenpractijk belast, zoodat de heer Van Dienst ingevolge artikel 25 derde lid van de gemeentewet mede van het lidmaat schap van den raad is uitgesloten. BRESKENS. Fröbelschool. Tot bestuursleden van de Fröbelschool al hier zijn benoemd de heeren J. Cruson (af tredend) en J. W. Woittiez. Mej. Nydam, hoofd van de bewaarschool alhier, is in gelyke betrekking benoemd te Middelburg. OOSTBURG. Ingebruikneming nieuw kerkgebouw* Het nieuwe kerkgebouw der Ger. gemeenté te Oostburg zal op 22 December as. in ge bruik worden genomen. De ziekenhuis-kwestie in Zeeland. Wij ontvingen een brochure getiteld „Het ziekenhuis in verband met de ontwikkeling der geneeskunde en de volksgezondheid in Zeeland", door Medicus. De schrijver komt tot de conclusie dat hy in zijn brochure objectief heeft aangetoond: le. dat een streek-ziekenhuis onmisbaar is 2e. dat zulk een ziekenhuis niet alleen een taak heeft te vervullen voor de plaats zelve, maar ook voor de omgeving en in het rader werk van verschillende rijkswetten 3e. dat de verpleegprijs de exploitatiekos ten. niet meer kan dekken en dat dit ex ploitatietekort dus uit een oogpunt van al gemeen en individueel belang moet worden gedekt uit de publieke kas. De malaise eischt versobering, maar er zyn objecten ten aanzien waarvan versobe ring ontoelaatbaar is, vooral wanneer feite lijk in dit opzicht nog gesproken dient te worden van een zekeren achterstand, die nog moet worden ingehaald. De ziekenhuizen behooren tot deze objec ten zij helpen er toe mede, dat, wanneer eens de opleving komt, de inwoners paraat zyn en gezond naar lichaam en geest in staat zijn uit deze opleving het grootst mo- gelijke nut te trekken. Het ziekenhuis werkt, evenals opleiding en opvoeding mede aan het behoud van de volkskiacht. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden de navolgende vonnissen uitgesproken Overtreding motor- en rywielwetE. J. A. T., 37 jaar chauffeur te Ledeberg (B.) Ver nietiging van het vonnis waarvan beroep en terugverwyzing der zaak naar het kanton* gerecht te Ter Neuzen. Overtreding veiligheidswetA. C., 46 jaar, directeur van de zwavel- en amoniakfabriek te Sluiskil. Bevestiging van het vonnis waar van beroep en ontslagen van rechtsvervol ging. Overtreding politieverordening van Hans- weert: H. K., 24 jaar, werkman te Hans- weert. Bevestiging van het vonnis waarvan beroep met uitzondering van de straf f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rywielwetO. V., 26 jaar, koopman te Kloetinge. Bevestiging van het vonnis waarvan beroep met uitzon dering van de ontzegging motorry tuigen te besturen, welke ontzegging niet werd gehand haafd. P. W. C. V., 20 jaar, reiziger te Kapelle. Bevestiging van het vonnis waarvan beroep, met uitzondering van de straf 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Bedriegelyke bankbreuk: J. W., 42 jaar, koopman te Kattendyke4 Vrygesproken.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1