500 DONDERDAG 17 DECEMBER EERSTE BLAD I Nationaal Crisis-Comité PRUIMTABAK 69e Jaargang; 1931 Firma f. I1H DE HIK lr„ Illilslriil it-iO, Ilissiniin. kill. II. Pislntiiiii ÏKU Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen W I Abonnementen worden aangenomen door 3 administratie te Vlissingen en in de I verschillende plaatsen door onze agenten. STADS- EN PROVINCIENIEUWS /Vlet lbon. Ier provincie zag heer Onderdijk. aten is niet on- hte van de ver- egint thans pas der belastingen eren en dit ook ;st der opcenten m zekere zijde -booten op Zon- tspraak van de afwijzend zal l Zondagsdienst ■usschen een ge- >p Zondag. ?stuk sprekende, de houding van orzichtig zijn de een commissie meer met een mde deelen der jr objecten vinden werkloosheid wil de zijde van den iter tegen hier- stellen. gevoelen dat de plaats moet ge- ïeenten. Hij is voor werkver- ook nog in het dat de provin- in. Hij zeide dat lijden door de eze categorie zal °even. Wij kry- ategorieën. Tal door teruggang Waar gaan wij jonen gaan hel- n steunen, dan iveneens helpen, geven voor één sommen moeten is hij beducht t de provincie men te betalen, et instellen van 50.000 voor de mtwoordde den zijn reserves drijven en deze 'oordde. hij, dat ;rzicht zal wor- ng van de Pzem e. van de provin- oosheid niet ge_ Staten is niet wille is daar- worden nog in Dusseldorp be dring om hali 2 's, Fietsen en. uur 4.15 4.15 No. 297; JNEN Lissabon te Suez Jatavia n. Rett. Dec. Kaap del Dec. Ouessrnt )ec. Finisterre ingapore (thuisr.y 15 Dcc. Pert Natal van Marseille ran Genua te Suez van Madeira van Kobe Meteorologisch 3ilt, 1.8 fce Aberdeen. •4 te Memel van 17 Decern* ce tot Westel'j- Weinig of geen in tempera- rbericht. Ie gegevens eteor. Instituut bewegingen van Europa volgen. de drukgebied Ll die bewfging zetten. De de led trekt Oost stand begint te barometer flink verdwenen. De ichte vorst ge- and, maar de it. In W. Euro- ged aid, maar t g ebleven en r eenige dagen r intreden Op kalm weer, met VLISSINOSCHE COURANT I ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. I franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove- I uge landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. tSii abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetiefiendeHuur enVerhuut.Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen var 1- rei elf ct. irdert re; e) n eerlöct I Be abonné's in 't bezit eenei Ipolis, zijn GRATJS verze- lerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vingef AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAOBLAÜPERS' nummer bestaat uit 2 bladen s2wiaï€ nb€nttcs voor het le kwartaal 1932 ontvangen de nog in Dec. verschijnende nummers der VlSsssngsclie'Ocuranl GRAXIS De volgende giften werden lieden door ons ontvangen Vorige opgave 926.59 Personeel 2e Reg. Kust-Artillerie - 4.56 Totaal 931.15 STEUNT NAAR VERMOGEN KAMEROVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Allerlei. Twee en twintig onderwerpen telde de agenda voor de Eerste Kamer, maar bijna gleden onder den hamer door. Even stond men stil bij het verdrag van Oslo. Vol den heer Van Citters is het een des- te, volgens den heer Wibaut een verdrag ran beteekenis in dezen tijd van economi- I sche verdwazingvolgens den heer Koster I een eerste stap, volgens den heer Diepen- I horst bevat het alleen een geest, net als Genève. De Minister over- noch onderschat de beteekenis, hij beschouwt het als een llchtstipje in de duisternis der verdwazing. De Economische voorlichtingsdienst heeft I voor den heer Fock niet zooveel beteekenis I hy vreest veel papier en veel ambtenaren. I Maar hij geeft den Minister een kans, die de Minister op zijn beurt weer gaarne accep- teerde. Het tarief van invoerrechten deed den I protectionist Blomjous al dadelijk aange naam aan. Dat is het vooze teeken voor de vrijhandelaren in deze wet. De Regeering werd nog eens opgewekt om veel meei te doen ook al ondervindt zij tegenwerking van de Tweede Kamer. Zelfs een beroep op het volk moet ze desnoods doen omdat zij dan sterk zal staan. De heer Blomjous hoopte dat de Regeering middelen weet te vinden om het buitenland te dwingen met onze I Wenschen rekening te houden. Volgens den heer Gelderman is verlaging I Van productiekosten de eerste eisch om den gulden te handhaven. De heer Ter Haar betreurde de protectionistische maatregelen I en voorziet niets dan ellende. Nadat de heeren Dobbelaar en Pollema hog eens den vrijhandel hadden bestreden on de heeren Wibaut en Westerdijk dien hadden verdedigd, was het woord aan den Minister, die morgen zal spreken. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Onderwijs. Het moeilijke punt in het Hooger Onder vijs is op dit oogenblik de abnormale toe vloed van studenten, die alle collegezalen volpropt en den goeden gang van het onder is bemoeilijkt. Er is bovendien ontegenzeg lijk een overcompleet aan afgestudeerden cn dus ook al van studenten. Wat er aan te doen Hooger eischen stél len helpt niet veel. Hooger schoolgeïd On democratisch De Minister wil bij de voor bereiding van het universitair onderwijs meer waarborgen stellen om zeker te zijn dat de jougelui het onderwijs kunnen volgen. Mak elijker gezegd dan gedaan. j oorzaak zit natuurlijk in de omstan- l dat voor allo beroepen steeds scher per concurrentie is ontstaan om een betrek king er is overal meer aanbod dan aan vraag en dus tracht men meer kennis te vergaren ten einde den concurrentiestrijd beter te kunnen voeren. Men heeft af te wachten hoe deze zaak zich regeltkunst matige beperking zal niet gaan en in ieder geval niet voldoende uitwerking hebben. Ook hier is een overproductie die verre de aan vrage van consumptie overtreft. Inmiddels eischt die grootere omvang van het hooger onderwijs steeds meer geld en dat is er niet, zoodat alles maar volgepropt moet blijven. Minister Terpstra weet eigenlijk ook geen ander en doet dus voorloopig niets. Hij acht universitair onderwijs van zeer veel be lang en men moet het gevolg daarvan dan maar aanvaarden. Over den vorm van het eindexamen H.B.S. verschillen de meeningen. De één wil school-, de ander staatsexamen. De heer Van der Heide en mevr. Bakker—Nort bespraken een lyceum in Eindhoven, mej. Groeneweg pleit te voor concierges en amanuensissen. De Minister antwoordt morgen. Enkele andere ontwerpen waren alsnog aan de orde, o.a. dat tot steun aan den veen- kolonialen landbouw in Groningen, de bloembollenkweekers in Breezand, den tuin bouw in Noord-Holland. Volgens diverse leden deed de Regeering al weer niet genoeg en 30 bijdrage van de gemeenten achtte men al weer te hoog. Niet minder dan drie moties diende de heer Duijs ina. om ook voor Kennemerland een nulp- regeling te makenb. om naast crediet ook steun in bijzondere gevallen aan noodlijden de tuinders te gevenc. om ter tegemoet koming aan den nood van vele gemeenten de bijdrage daarvan in plaats van op 30 op 10 te stellen. Dan kwam de heer Hiemstra nog met een vierde er bij om mogelij te maken dat het maximum-loon in West- Friesland boven de 16 gulden mag gaan tën einde loondruk te voorkomen. Het was dus weer hetzelfde liedmeer geld uit 's lands kas, minder van de gemeen te en hooger loon. wie zal dat betalen Ook de heer Oud vond 20 te hoog en de heer Braat wilde heelemaal geen bijérage van de gemeenten. Minister Ruys bleek bereid nog eens te overwegen of vermindering van dit peieen- tage mogelijk was. Op die toezegging trok de heer Duijs de desbetreffende motie in. De andere, mitsgaders die van de heeren Hiemstra en Braat (voor vrijstelling de~ ge meenten) werden met groote meerderheid verworpen, waarna het ontwerp werd aan genomen. Een extra-trein op Zondag. Te beginnen met Zondag 20 December zal iederen Zondag om 9.55 een extra-trein van hier vertrekken. Deze loopt naar Rozendaal en vertrekt uit Middelburg 10.05, Goes 10.25. Bergen-op-Zoom 11.en komt fce Rozendaal aan om 11.14. De trein is hoofdzakelijk ingelegd voor de deelnemers aan de verschillende voetbalwed strijden en is als proef ingelegd. Mocht nl. niet voldoende gebruik worden gemaakt van dezen trein dan zou hij worden opgeheven. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Gisterenavond werd de buitengewone leden vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging. De heer M. Laernoes opende als voorzitter deze bijeenkomst en heette de niet zeer talrijk opgekomenen hartelijk welkom. Nadat de notulen van de vorige ledenver gadering, gehouden op 21 Mei 1931, onveran derd waren goedgekeurd, kreeg de secreta resse, mej. Gasille, nogmaals het woord tot het doen van enkele mededeelingen. Door de loge „l'Astre de 1'Orient" is een kostbaar boekwerk aangeboden„De vrijmetselaren" door Eugen Lennhoff, dat in het Neder- landsch is vertaald. Daarbij werd de wensch uitgesproken, dat de vereeniging dit werk zou willen aanvaarden, wat met dank is geschied. Verder deelde de secretaresse mede, dat be richt was ingekomen van mej. Heyse, direc trice van Philips' leeszaal te Eindhoven, dat ze haar benoeming aan de Vlissingsche lees zaal gaarne aanvaardt en in functie hoopt fce treden op 1 Februari of zooveel eerder, als ze in Eindhoven ontslag zal kunnen krijgen. Ook deelde le secretaresse mede, dat een paar bedankjes als lid waren ingekomen, o.a. van de Maatschappij „Zeeland". Daarna was het punt aan de orde, waar voor deze vergadering eigenlijk belegd was, nl. contribufcieheffing. De voorzitter meldde, dat men, door sub sidie-voorwaarden, gedwongen werd met 2 Januari het leesgeld op te heffen. Daar men de baten hiervan bij de exploitatie der lees zaal niet kon missen, werd het voorstel ge daan de contributie fce verhoogen en de mini mum contributie fce brengen van 50 cent op De secretaresse deelde mee, dat in het ge sprek dat ze met de nieuwbenoemde biblio thecaresse had gehad over dit. onderwerp, deze laatste haar verwondering had uitge sproken over deze leesgeldheffing. Ze deelde tegelijk mede, dat in Eindhoven de oorspron kelijke contributie 1 was;' maar, daar men met dit bedrag niet kon rondkomen, de rege ling aldus was geworden f l.50 voor personen met weekloon en 2 voor hen, die maandloon beurden. Ondanks deze mededeeling werd na eenige duscussie besloten met 1 Januari het leesgeld af te schaffen en de minimum-con tributie te brengen van 0.50 op 1. Bij de rondvraag werden nog eenige interne zaken ter sprake gebracht, waana de voor zitter de bijeenkomst sloot. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 drukkers, 1 behanger, 21 grondwerkers, I loodgieter, 7 metselaars, 5 opperlieden, 17 schilders,- 20 timmerlieden, 2 stuoadoors. 3 ververs, 2 vlechters, 1 mach.-houtbewerker, 2 meubelmakers, 3 stoffeerders, 3 politoerders, 2 wasschers, 1 coiffeur, 4 kleermakers, 3 schoenmakers, 262 metaalbewerkers w.o. 84 tijdelijk, 1 banketbaker, 2 slagersleerdingen, 2 bakkers, 1 kok, 2 aides, 1 tuinman, 1 win kelbediende, 4 magazijnbedienden, l sloopers. 23 transportarbeiders, 3 kellners, 2 chauffeurs, 2 sleepers, 26 kantoorbedienden w.o. 3 vrou welijke, 3 scheepsteekenaars, 1 werktuigkun dig bouwkundige, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 4 werkvrouwen, 6 portiers, loopers, enz., 84 losse arbeiders, 35 varensgezellen. Voorts waren bü de werkverschaffing ge plaatst 66 personen (vorige week 82 perso nen). Totaal aantal werkzoekenden 633 (vo rige week 622). Al zoo een vermeerdering van 11 werkzoekenden. Kerstgave aan werkloozen. Door den Chr. Besturenbond alhier is begin September een steunfonds voor werklooze leden van bij den Besturenbond aangesloten organisaties opgericht. Aan vrijwillige bijdra gen was tot op 15 December een bedrag van f 900 ontvangen. Aan ruim 100 werkloozen of gedeeltelijk werkloozen leden zal nu tegen de a.s. Kerst dagen een uitkering worden verstrekt, vari- eerende van 10 tot 2.50. Bovendien is aan meerdere gezinnen, waar bijzondere behoeften waren, reeds een extra- uitkeering verleend. Hooge Raad van Arbeid. By Kon. besluit is benoemd tot plaatsver vangend lid bij den Hoogen Raad van Ar beid, de heer dr. Jan Smit Azn., te s-Gra- venhage, inplaats van mr. C. H. Guépin Zwervende bedelende venters. Herhaaldelijk, bijna dagelijks, blijkt het der politie, dat vreemde zwervers, dikwijls afkom stig uit woonwagens te Middelburg staande, of uit kleine logementen aldaar, hier een arbeidsveld vinden en zonder vergunning met zgn.bedel-negotie venten. Voor de politie is dit zeer moeilijk te constateeren, omdat bij haar nadering belanghebbenden wel zorgen op dat oogenblk niet te venten. Gebleken is, dat herhaaldelijk door ingezetenen geld wordt gegeven, waardoor blijkbaar Vlissingen meer en meer voor deze menschen in trek komt. Ongeacht dat deze zwervers vaak brutaal optreden, en velen menschen overlast berok kenen, moet het in het algemeen onge- wenscht worden geacht aan vreemde, bede lende menschen aan de deur giften fce geven, aangezien men toch nimmer kan nagaan of door het verstrekken eener gave op deze wijze werkelijk liefdadigheid wordt betracht. Op verzoek der politie noodigen wij op vorenstaande gronden den ingezetenen dan ook uit geen gaven of giften aan de deur aan onbekenden te geven. Duitsche meisjes. Gisterenmiddag zijn ter beschikking van de politie gesteld een 18-jarig en een 16- jarig Duifcsch meisje, die met de mailooofc naar Engeland vertrokken, daar werden ge weigerd omdat zij naar Engeland waren ge komen om werk te zoeken. Door de zorgen der politie alhier zijn zij heden als onge- wenschte vreemdelingen weder naar de gren zen vervoerd, om hun terugkeer in hun hei mat te bevorderen. Aanrijdingen. Gisterenmorgen vond op den Koningsweg nabij de Schipbrug een aanrijding plaats tusschen twee auto's. Beide auto's werden beschadigd en zelfs zoodanig dat één weg- gesleept moest worden. Het ongeval geschied de, doordat een der auto's niet voldoende uitweek, althans een der bestuurders be klaagde zich in dien geest bij de politie die een onderzoek instelt. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. In de Walsfcraat werd gisterenmiddag een man, die uit een wagen stapte, door een pas- seerenden auto aangereden. Aanvankelijk scheen deze aanrijding van geen beteekenis, later klaagde de aangeredene echter over pijn, zoodat medische hulp wenschelijk moest worden geoordeeld. Ook hier stelt de pciitie een onderzoek in, om na te gaan of de regels van den weg naar behooren zyn opgevolgd. Op den Koningsweg had gisterenmiddag een aanrijding plaats tusschen een perso nen-auto en een vracht-automobiel. Deze laatste kwam van een opslagplaats en botste tegen een passeerenden auto zoodanig op, dat deze schade opliep aan de vooras en de voorruit tevens werd gebroken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van ge noemde vereeniging, waarin aangekondigd wordt een lezing met lichtbeelden door den heer Hubregtse, oudheidkundige te Burgh, over „Een en ander uit de vroege geschiede nis van Zeeland". De datum dezer lezing welke oorspronkelyk ln het winterprogramma was opgenomen is verzet cp morgen, Vrijdag 18 December. Davola komt. Wij vestigen nog eens de aandacht op de voorstellingen welke morgen en Zaterdag in het concertgebouw worden gegeven door den menschen-politiespeurhond Davola. De verschillende persbecordeelingen heb ben wij doorgeloopen en daaruit blijkt dat Davola de bezoekers in extase brengt door de verbluffende staaltjes van zijn vernuft. Men staat voor raadselen, die men niet weet te verklaren en die daardoor des te spannender zijn. Evenals overal elders zal Davola ook hier wel succes hebben. Zaterdagmiddag 3 uur wordt een kinder voorstelling gegeven. Cabaret-avond. In het café-restaurant „Monopole", Nieu- wendijk, worden Zaterdag en Zondag caba ret-avonden gegeven door het gezelschao Akkerini. Zondagmiddag van 4 tot 6 uur heeft een matinée plaats. Over het optreden van het gezelschap Ak kerini te Goes bevat de „Goesche Courant" een gunstige recensie. De jaszband zorgt voor goede, vroolyke muziek. Daarnaast ble ken Julie en Gini over een lieve stem en goede voordracht te beschikken, zoodat ooit de liedjes door dit tweetal, onder eigen be geleiding van gitaar en banjo gezonden, in sloegen. P. T. en T. Benoemd met ingang van 16 December 1931 tot adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst de kantoorbediende le klasse W. van Vessem, van het post- en tele graafkantoor te Axel. Aan den besteller by den post-, telegraaf- en telefoondienst A. Rorije, van het post- en telegraafkantoor te Vlissingen is op zyn ver zoek non-actief verleend met stilstand van anciënniteit van 2 Januari t.m. 5 Februari 1932. In onze Tydingha? etaleeren wij foto's van het motortankschip „Mannantara" dat gereed is voor een proef tocht van de opening van het gerestaureerde raadhuis te Maartensdijkvan het huwelijk van jhr. J. H. Loudon met baronesse van Tuijl van Serooskerke, waarbij ook Prinses Juliana tegenwoordig was het zegenvisschen in den Bovenkerker ring en meer andere actueele ge beurtenissen, die op de gevoelige plaat zijn vastgelegd. Ontploffing. Hedenmorgen toen de Christ, school aan de Kasteelstraat juist aan was, werd een hevige knal gehoord en vluchtten de kinde ren van de vyfde klasse gillend de straat op. In dit leslokaal was niets bijzonders waar te nemen, doch in het lokaal daaronder gele gen bleek de schoorsteen door onbekende oorzaak gedeeltelijk te zyn weggeslagen Aan de localiteit was geen schade toege bracht. Geen der kinderen bekwam eenig letsel. Een deskundig onderzoek terzake wordt ingesteld. Onbestelbare brieven. Lijst, van gedurende de le helft der maand December 1931 aan het postkantoor alhier terugontvangen brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend rijn. Brieven binnenlandDe Arbeiderspers te Amsterdam J. van Bagdadt, Vlissingen M. Daane, MiddelburgB. Delzennen, Mid delburg; Drukker en Co., Amsterdam; Mi- YjJG.pruim win!'Ioveral nister van Staat, Binnenlandsche Za' en Landbouw, 's-Gravenhage. Brieven buitenland W. van den Bogerfe, RuhrortD. Arnold Wanganie, London. Briefkaarten buitenland T. Kamp, Mer- villeGrete Meckenburg, Berlin. Scheepvaartberichten. Het Noorsche stoomschip „Lionel" drijft met machineschade by het vuurschip „Wan delaar" hulpeloos rond en heeft assistentie gevraagd. Sleepbooten zijn reeds vertrokken. MIDDELBURG. Een plaatselyk crisis-comité. Als leden van het plaatselijk crisis-comité te Middelburg zyn toegetreden de dames me vrouw Huizinga, mevrouw Schliiter-de Nijs, mevrouw Stutterheim-Thieme en mevrouW Weijl-Snuijf, en de heeren mr. J. Adriaanse, J. Allewijn, jhr. A. E. Boddaert, C. Boude- wijnse, W. E. Coumou, mr. J. F. van Deinss, H. van Driel, J. F. Heemskerk, K. Helder, C. Joziasse, dr. J. C. Kinderman, J. Klaver, I». Leijdesdorff, W. Rooze, ds. D. Scheele, D. Stenhuis, A. Steutel, ds. L. B. Tjebbes, H. Vermeule en W. Willeboordse. De Middel burgsche Bestuurdersbond heeft zijn verte genwoordiger nog niet aangewezen. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de hee ren ds. M. van Empel, voorzitter, mr. F. B. Evers, vice-voorzitterH. R. Struve, pen ningmeester, P. Meliefste en L. Onderdijk. De heer mr. P. van Empel treedt als secre taris op. Ziekenhuisverpleging in Zeeland. Het ontwerp-reglement van de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in de provincie Zeeland is verschenen. In een in de maand Februari te houden, vergadering zal dit reglement worden be handeld. De federatie stelt zich ten doel a. het werk van de aangesloten vereenigin gen zoo vruchtdragend mogelijk te maken door het bevorderen van de oprichting van vereenigingen in plaatsen waar deze nog niet bestaan en het overnemen van elkanders leden met volle rechten, voorzoover dit niet reeds geschiedt door aangesloten vereenigin gen bij de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland b. het uitwisselen van eikaars jaarversla gen, het elkaar verstrekken van inlichtingen ook wat betreft administratie en statistiek, en het bevorderen van eenvormigheid in de sta tistische gegevens c. het vaststellen van grensgebieden der aangesloten vereenigingen en het bevorderen van zooveel mogelijk centralisatie. Een schoorsteenbrand. Gisterenmiddag omstreeks half zes ont stond een schoorsteenbrand ten huize van L. in de Lange Breestraat te Middelburg. De brandweer, die spoedig met een aufcobrand- spuit aan het dok standplaats nam, behoef de geen water te geven, maar wist met an dere middelen den brand tot den schoorsteen te beperken. KOUDEKERKE. Loop der bevolking van 1 t.m. 15 December 1931. Ingekomen: G. de Roode, B 2003, van Eindhoven mej. J. M. Leendertse, A 39, van Middelburg; mej. J. Verhage, E 126, van MiddelburgD. de Visser, D 62, van Middel burg mej. J. Roland, C 26, van Duitschland. Vertrokken: J. Dijke, D 62, naar MiddelburgJ, J. de Feijter, D 29c, naar Vlissingen; mej. M. J. Hack, D 192, naar

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1