500 25 WOENSDAG 16 DBCBMBBR EERSTE BLAD Nationaal Crisis-Comité 69e Jaargang; 1931: Uitgave: firma i. HU Ut VUIIE li. Mimi SB-CO. Vlissingen. Iilil. ID. Pitliskiiini 16287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS ,1 opera's dezen k van den Tsje- ;t Smetana, <je ;ft Ariadne auf over Leipzig Berlioz en Be- opera Friede- ïen componist irengt Rossini's rbier van Sevil- idi van Robert ijl Milaan voor lag komt met 11 e) van Ziehrer, diger van de ZENDER. ding van Zon. ogt een praatje mi ge woorden zender, waar- verkt is. 3sten van het esultaten opge- moet zij als ►at deze poging wijze gefaald niet worden gebreken. De bben gezwoegd igen, doch men de onbereken- deze golflengte ts te verhelpen n het vervolg oude materiaal, oldoet dan het t, nma, over Hil- zou gisteren lezing houden, ouwingen over 1de mede, dat ding had ver- s, Fietsen ;n. uur 4.15 4.15 4.15 4.16 4.16 JSS1NGEN 18.37 19.33 20.31 21.35 22.35 kbeden, December. menschellen Concertge- niddag 19 De- •stelling. ng met licht- beidersontw.k- uur. Cabaretavond, tgin Wilheliui- 3", 8 uur. moering Christ. Concertre- angvereenlging ning", Kerst- jwaan", 8 uur. Meteorologisch It. 2.1 te Seydis- te Stockholm, an 16 Decem- Meest zwaar egen of natte bericht. gegevens teor. Instituut zwegingen van Europa volgen, r Skandinavië Oostzee zeer barometer tot achtige koude raait en overal st in Lapland, veg voor een perd, doch er id de barome- istzee en over et Westen. In r of licht ne- den ochtend, en overal in gen. De alge voor het ver- Skandinavië zee. Doordrin- arschijnlyk. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regei meer 2b cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.KIeine advertentiesbetrefiendeHuui enVerhuui.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- 1 re;eh 75 ct. uden ret el n eei!5ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bi] verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAOBLADFERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen De volgende giften werden door ons ontvangen Vorige opgave 920.59 Chr. U.L.O. school - 3. J. W. P- 3.— Totaal 926.59 STEUNT NAAR VERMOGEN KAMEROVERZICHT TWEEDE KAMEB. Vergadering van Dinsdag. Landbouw. Het dubbel dozijn sprekers over Landbouw moest vandaag niet al te ontevreden naar huis gestuurd worden. Ze weten zelf wel, dat de Regeering ook machteloos staat, maar heeft niet de heer Colijn onlangs gezegd, dat de boer al blij is met een mooi gebaar Nu, veel verder dan gebaren-taa] kwam de Minister in zijn antwoord aan de agrarische pleitbezorgers ook niet. Erg jammer, dat het met den landbouw zoo slecht gaatheel erg jammer en de Regeering doet wat ze kan, maar ze heeft geen geld, wat heel erg jammer is. Voor al lemaal doet zij ietsnu weer voor de suiker bieten-telers. Dat is nog in onderzoek. En de Tarwewet deed al wat en er komen nog meer wetten. De aardappelmeel-industrie heeft ook steun en bij den Minister van Waterstaat heeft de Minister al herhaalde lijk aangedrongen op verlaging van vracht tarieven voor land- en tuinbouwproducten. De uitvoerregeling voor poot-aardappelen is al in voorbereiding en dat schiet goed op. Van de moties wilde de Minister niets we ten. De motie—Hiemstra, subsidie aan den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond voor propaganda voor het gebruik van zuivelpro ducten in Nederland geboren, kon dë Minis ter niet aanvaarden. Er is geen geld en an dere subsidies zijn al geschrapt. Ontbinding van de pachtcontracten voor 1930 gesloten, gelijk de heer Van der Sluis wou, is natuurlijk onaannemelijk. Dat zette de heele wetgeving op losse schroeven als men zoom antecedent schiep. Intusschen kwam de heer Knottenbelt met een andere motie, waarin uitgesproken wordt dat tal van burgerrechtelijke overeen komsten een beletsel vormen voor verlaging der productiekosten en van levensonderhoud, zoodat de Regeering werd uitgenoodigd daar over eens te denken en eventueel eenige maatregelen daartegen te nemen. Maar deze motie wordt later pas behandeld. De twee socialistische werden verworpen, gelijk te verwachten viel. Over de omzetting van een rijkstulnbouw- school in Noord-Brabant in een R. Kath. school voerden eenge leden het woord. Mi nister Ruys zette uiteen dat dit een financi eel voordeel is voor het Rijk, maar hij was bereid alsnog een nader onderzoek in te stellen. De visscherij bracht weer de heeren Duy- maer van Twist en Van Zadelhoff in het geweer. De eerste pleitte voor verbod van „puf'-aanvoer, waartegen de heer Duijs weer bezwaar maakte omdat de eenden-houders puf noodig hebben. De Minister was het ditmaal met den heer Duijs eens. Deze begrooting werd hierna goedgekeurd. Nog zij vermeld dat de begrooting voor de Zuiderzee is uitgesteld tot na Kerstmis, om dat men die eens op zijn dooie gemak wil behandelen. Het was tegen den zin van den voorzitter, dat de Kamer tot dit uitstel be sloot. De heer Boon heeft een interpellatie aan gevraagd over de voorgeschiedenis van de verdeeling van den radio-zendtijd en den bouw van een nieuwen zender. Over deze aanvraag wordt morgen beslist. Thans rest nog de begrooting voor On derwijs. Weldadigheidspostzegels en prentbriefkaarten Uit de berichten die bij het centraal co- Büté binnenkomen uit talrijke plaatsen van tas land, blijkt dat bijna overal de verkoop de verwachting overtreft. Weliswaar is in de meeste plaatsen de opbrengst der eerste da gen niet hooger dun verleden jaar, doch in ieder geval kan men in hoofdzaak het peil van het vorig jaar handhaven. Het comité betreurt, dat in vele gevallen grootere be stellingen achterwege blijven, doch talrijk zijn ditmaal de kleine aanvragen. Langza merhand dringt dit belangrijke werk meev al gemeen tot het publiek door. Het comité hoopt dat zulks ook in de volgende weken zoo zal blijven. P. T. en T.-dienst op de Kerstdagen. Op 25, 26 en 27 December zal de post-, te legraaf- en telefoondienst worden uitgevoerd als op Zondagen, met dien verstande, dat op Zaterdag 26 December één brief en pakket- postbestelling zal worden uitgevoerd, welke niet later dan. 11 uur mag aanvangen. De hulpkantoren en de poststations zullen voor d«n post- en voor den telegraaf- en te lefoondienst gedurende één morgenuur ge opend ztfn. Kiesrecht Kamers van Koophandel. Het hoofdbestuur der Ned. Mij. van Nijver heid en Handel heeft aan de departementen de volgende vraag ter beantwoording voorge legd Geeft de huidige regeling van het kies recht voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken in den kring van uw departement aanleiding tot klachten, en zoo ja, welke zijn deze en hoe meent gij, dat zij ondervangen kunnen worden Het conflict by de Kon. Ver. Tapytfabriekcn te Deventer. m de gisteren gehouden vergadering van stakende arbeiders der Koninklijke Vereenig- de Tapijtfabrieken te Deventer is besloten. Donderdag a.s. het werk te hervatten, onder voorwaarde dat de 5 loonsverlaging alleen wordt toegepast op de werknemers, die meer dan 24 per week verdienen. Er zullen geen rancunemaatregelen worden genomen. De staking, die 110 personen omvatte, werd 13 Augustus geproclameerd. De verbinding Schelde—Rijn. In den Kath. Kring te Roosendaal wordt as. Zaterdagmiddag een vergadering gehou den, uitgaande van de kanalencommissie voor West-Brabant en Zeeland. Ir. E. van Ko nijnenburg zal er spreken over Samenwer king tusschen de havens in de Rijn-Schelde- delta. De oude guldens na 31 December a.s, niet meer geldig. Wij wijzen onze lezers er nog eens op, dat de termijn voor het inleveren van de guldens, welke van vóór 1920 zijn gdateerd op 31 De cember a.s. verstrijkt. Na dien datum zijn de betreffende munten dus aan de circulatie onttrokken en kunnen dan niet meer als wettig betaalmiddel dienst doen, zoodat nie mand dus meer gehouden is ze in betaling aan te nemen. Wij raden dus een ieder aan, vooral de win keliers en andere zakemnenschen om hun kasgeld gedurende deze laatste dagen ter dege na te gaan, opdat zij na 31 December niet zullen bemerken, dat er nog oude mun ten in hun bezit zijn. De oude guldens zijn nog ten postkantore inwisselbaar. A. G. O. Concertgebouw. Het onderwerp, dat jonkvr. H. van Lennep gekozen had voor de lezing van gisteren avond voor bovengenoemde vereeniging, was niet zoo eenvoudig, dat het binnen het bereik van het groote publiek lag, met dien ver stande tenminste, dat het, om in zijn vollen omvang en in de onderlinge verhouding, het onderlinge verband der samenstellende deelen begrepen te worden, meer vergde van het concentratievermogen der toehoorders dan waarover gewoonlijk beschikt wordt. „Het wezen onzer gebaren en bewegingen" is cl. een tamelijk abstract onderwerp, wanneer er enkel over gelezen wordt en het was dan ook een voorrecht voor de spreekster, dat haar „theorie", zouden wij het willen noemen, ge demonstreerd werd door Lily Green, die ons de „plastiek" practisch voor oogen bracht en sommigen zullen het deel voor de pauze misschien beschouwd hebben als een aan schouwelijke les voor jeugdige beoefenaars van voordracht en tooneelspel, voor welke opvatting wel iets te zeggen viel daarmee schitterend haar kennen en kunnen demon streerde. Want bij die uitbeeldingen van toorn, het verloop der jaloezie, de neerslach tigheid, smart, teederheid en afkeer was het ons, alsof we die gemoedsuitingen als het ware ondergingen, We zijn onwillekeurig reeds te ver doorged ongen, daar we reeds samengestelde bewegingen vermeld hebben, terwijl we de „enkelvoudige" gebaren nog niet vermelddendeze toch, uiten zich in de uitbeelding van het geestesleven door middei van de concentratie van *e gedachten, waar bij het wilselement soms -slechts waarneem baar is in de plastiek, d.i. de uitbeelding van het standgebaar. En hier naderen we het punt, waar we het onderscheid kunnen neer schrijven tusschen „bewegingsgebaar", dat bij te overwinnen weerstand bijv. bij weige ring, afkeer, overgaat in het zgn. volhar- dingsgebaar, en „standgebaar", dat als doel te beschouwen is van het eerste gebaar. En naast deze plastiek, de zgn. wilsplastiek, waarbij geestelijke weerstand wordt uitge beeld, plaatste de spreekster de emotioneele plastiek, welke waarneembaar is in uitingen van vreugde, angst en toorn. Deze reeksen zijn het, die aan de uitbeeldende kunste naars, acteurs en actrices, de stof verschaf fen om door gebaren en mimiek de kunstrij ke nabootsing van de door hen te vertolken personen te geven. Al deze „theoretische" beschouwingen wer den op gelukkige wijze onderbroken door de handelingen, bewegingen of standen van Lily Green, waardoor de theorie en de practijk zich aan elkander paarden. Uit het voorgaande mag evenwel niet af geleid worden, dat „plastiek" in den zin van lichamelijke uitbeelding alleen artistieke be teekenis heeftintegendeel, wie denkt aan de volksdansen, welke tot de aesthetische lichaamsoefening behooren, zal inzien, dat hieronder ook begrepen moeten worden bal- letgymnastiek, elementaire dansbewegingen en de lichamelijke uitbeelding. Hierdoor toch wordt niet alleen verkregen sierlijke lenigheid en veerkracht van het lichaam, maar boven alen het soepel maken der fantasie en van het uitdrukkingsvermogen, terwijl daarmee ook stijfheid van manieren en omvangsvor- men, de ons Hollanders aangeboren eigen aardigheid, bestreden kunnen-worden. Boven dat alles uit steekt nog de weerspie geling van het geestelijk leven door de plas tiek van het menschelijk lichaam, waardoor deze laatste do elementaire basis vormt van alle dramatische kunst, daar de uitbeelding hiervan moet voorafgegaan worden door „in denken" en „meevoelen" (innerlijknaboot sen). Vandaar dat werkelijke kunstenaars, tot welke branche ze ook behooren mogen, zich in de plastiek moeten beoefenen. Na eenige door Lily Green uitgevoerde be wegingen o.a. van de klaagvrouwen, ging de spreekster over tot een litteraire analyse van Macbeth, het drama van Shakespeare, waar bij zij wees op de rol, die lady Macbeth speelt bij den moord op koning Duncan, om gelei delijk over te gaan op het gevolg daarvan om het kort uit te drukken nl. de slaap- wandelscène, die eenvoudig, maar boeiend en hartbeklemmend werd uitgebeeld door Lily Green, welke daarbij deed uitkomen, dat ze haar oorspronkelijk beroep nog niet ver geten was. Jammer, dat deze ontroerende scène onderbroken werd door het prozaïsche geluid van het matjeskloppen buiten de zaal. juist op oogenblikken, dat de toeschouwers zich, blijkens het niet kraken en piepen der stoelen, muisstil hielden. Hoewel door de tamelijk zachte stem der spreekster niet alles even goed tot zijn recht gekomen is, heeft de zaal de uitvoersters zoowel voor het begin der pauze als na het einde van den avond hartelijk toegejuicht. Coöperatie-vergadering. Door den Plaatselyken Coöperatieraad, ge vormd uit de verbruiks-coöperatie „De Broe derband" en den Vlissingschen Bestuurders- bond, werd Maandagavond- in „de Oude Vriendschap" een buitengewone vergadering belegd, die zeer druk bezocht was. Toen de voorzitter van den V. B. B., de heer J. van der Peijl te even acht uur de bijeenkomst open de, was de groote zaal geheel bezet. In enkele woorden deelde hij het doel van het beleggen van deze vergadering mede, waarna de zang- vereeniging „De Volksstem" enkele liederen ten gehoore bracht. Hierna was het woord aan den eersten spreker van dezen avond, den heer G. van der Houven, die in een zeer duidelijke rede uit een zette, dat ook de arbeiders als verbruikers niet stil mogen zitten. Hij schetste de huidige organisatie van de arbeidersklasse, die in staat is de grootste aanvallen van het kapi talisme, zoo niet geheel dan toch voor een groot deel te keeren. De organisatie van de werknemers in ons land kan als voorbeeld dienen voor vele landen rondom ons, doch als verbruikers heeft men zyn taak nog niet be grepen. Hy toont met treffende voorbeelden aan, dat vooral de arbeiders op dit terrein waakzaam dienen te zijn en dringt met klem aan op het versterken van de coöperatie. Nadat „de Volksstem" weer enkele liederen ten gehoore had gebracht was het woord aan den heer K. de Boer, bestuurder van den Coöp. Raad, die eveneens het nut en de nood zakelijkheid van coöperatie verdedigde. Een arbeidersbeweging, die zich alleen toelegt op het verkrijgen van wat meer loon en een betere rechtspositie, doet maar half werk, hetgeen door spr. nader werd uiteengezet. Een belangrijke en goede daad acht hij het dan ook, dat het N. V. V. zich onomwonden voor coöperatie heeft uitgesproken en hy hoopt dat dit door zyn leden begrepen zal worden. De groote dienst, welken de gebruikers zich zelve eiken dag kunnen bewijzen door hun inkoopen te doen bij de coöperatie, wordt he laas nog te slecht begrepen. Hij vertrouwt echter dat door de hechtere samenwerking tusschen coöperatie en vakbeweging hierin spoedig verandering zal komen. De komende maanden zal „de Broederband" een stevige actie gaan voeren voor den uitbouw van hare instellingen en er zyn reden?n te over om daarvan goede verwachtingen te mogen koesteren. Groote zaken doen het voorkomen, alsof zij de waren voor niets geven, doch bij nadere beschouwing komt men alras tot an dere resultaten. Het groot aantal hoehoorders heeft kunnen nagaan op welke wijze deze zoogenaamde volkszaken te werk gaan, en kan daaruit zelf zyn conclusies trekken. Na nog eens gewezen te hebben op het groot aantal winkels, dat vrijwel in elke plaats verrijst en welk aantal in Delft b.v. zoo groot is, dat bij officieel onderzoek bleek, dat op elke 8 9 gezinnen, berekend op 4i/2 persoon, een winkel bestond, welk aantal den laatsten tijd eerder is toegenomen dan ver minderd, toont hij aan welke winsten er wor den gemaakt. Tengevolge van dezen gewel digen tusschenhandel behoeft het feitelijk geen nader betoog, hoewel spr. toch nog een voorbeeld noemde, waarbij het artikel voor ongeveer 30 cent de fabriek verliet en voor 3 gulden aan den man werd gebracht „De Broederband" heeft den wind in de zeilen, aldus spr., wy met elkaar hebben te zorgen, dat deze positie niet alleen gehand haafd blijft, doch dat hij nog belangrijk zal worden verbeterd. Beide sprekers hadden een hartelijk applaus in ontvangst te nemen voor hunne zeer leer zame inleidingen. Verder verdient nog vermelding, dat tijdens de pauze de aanwezigen nader in kennis werden gebracht met de talrijke Haka-artike- len, terwijl in de zaal van dezelfde waren een fraaie stand was aangebracht. Kinderkoor „de Kleine Stem". Op Zaterdag 19 December a.s. geeft boven genoemd koor, onder leiding van zijn direc teur den heer J. A. Sturm, een openbare uit voering in het Grand-Hotel „Britannia". Voor klasse A vermeldt het programma een viertal liederen. Klasse B zal een kindertooneelspel met zang opvoeren „De Kleermakers en de Ka bouters", van J. Buma. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Christelijke zangvereeniging „Hosanna". Zooals reeds geannonceerd, is .Hosanna' voornemens, onder leiding van haar directeur den heer J. W. Bommeljé, een uitvoering te geven op 22 Décember a.s. in het Concertge bouw. Het programma bevat weer tal van mooie liederen o.a. van Abt, Lubbien, Weichert en Sweelinck, ook twee kleine cantates „God in 't onweer" van Schubert en „Looft den Heer" van C. C. A. de Vliegh. GRJJPSKERKE. Een romantische bouwval. De heer B. von Brucken Fock schrijft aan de „N. R. Ct." De gemeenteraad van Grijpskerke besloot onlangs den Hoogelandschen weg te ver harden. Dit beteekent, dat binnenkort voor een ieder gemakkelijk zichtbaar zal worden de romantische ruïne van de kerk te Hoogelande, welke thans aan de meeste Walchersche in gezetenen onbekend is, doordat zy in een buitengewoon afgelegen streek ligt en er geen bestrate weg of rijwielpad heen voert. De op een uur gaans van Middelburg ge legen bouwval zal dus spoedig veler aandacht trekken. In deze uiterst vlakke, boomlooze streek ziet men het muurwerk van dezen steenklomp zich reeds van verre tegen den horizon afteekenen. Enorm dik zijn de met gras begroeide muren, opgetrokken van een zeer groot formaat baksteenen, die door den tijd (en glazuur) levendige tinten vertoonen. Deze kerk is heel oud alleen reeds het feit, dat er slechts vensters (3) zijn in het koor, wijst daar op. De ingang wordt gevormd door een zeldzaam hoogen spitsboogdoorgang, die aan de ruïne het karakter geeft van een poortgebouw. Een merkwaardige bijzonderheid is nog, dat het oudste stuk in het Zeeuwsch Rijksarchief- depot, dateerend van 1189, de stichting van deze parochiekerk betreft. Haar moederkerk was de Westmonsterkerk te Middelburg. Een deel van het muurwerk kan men dan ook als uit de 12e eeuw afkomstig beschouwen. Is van deze kerk de stichtingstijd nauwkeu rig bekend, het jaar van ondergang daaren tegen ligt in het duister. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat het bouwwerk in den Geuzentijd is vernield, toen het platteland van Walcheren onveilig werd gemaakt door plunderende benden, die de kloosters en kerfcen beroofden en vervolgens in brand staken. In dien tijd zyn op Walche ren verscheidene kerken verbrand en nimmer weder herbouwd. In den loop der 19e eeuw, die geen oog had voor schilderachtige schoonheid, zyn de meeste dier kerkruïnes helaas afgebroken, tegelijk met ^oovele andere geschiedkundige overblijfselen. Dat de eigenaars buiten Neder land woonachtige Belgen waren, is mogelijk de oorzaak dat deze bouwval is blijven staan. Waar hier in de 12de eeuw behoefte aan een kerk schijnt te zijn geweest, moet er uiteraard een min of meer belangrijke neder zetting hebben bestaan. Thans is er nog slechts één boerenwoning aanwezig. Niette min is Hoogelande nog een afzonderlijke am bachtsheerlijkheid. Zij werd in 1910 in het openbaar verkocht en voor 3500 gegund aan den heer P. W. M. Hoegen te Middelburg. Deze heeft de ruïne gelukkig intact gelaten en er zelfs een achttal jaren geleden eenige her stellingswerken aan laten uitvoeren, zoodat zij nog vele eeuwen den tand des tijds zal kunnen weerstaan. IJZENDIJKE. Een goed geslaagde uitvoering. Dinsdagavond gaf het muziekgezelschap „Geduld Overwint" haar eerste wintercon- cert in hotel „De Lozanne". De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. De voorzitter, de heer Van Laere, heette de aanwezigen har telijk welkom en hoopte dat zij zich zouden amuseeren. Vervolgens gaf hij de leiding over aan den directeur, den heer Cornelis. Alle nummers van het programma werden goed en vlot afgewerkt, waaruit bleek dat er hard gestudeerd is. Ook de voordrachten en zangnummers vielen zeer in den smaak. Na beëindiging van het concert dankte de secretaris, de heer A. Calon, de aanwezigen voor het aandachtig gehoor en den directeur voor diens uitnemende leiding. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogmade H. W. Waardenburg, cand. te Bruinisse, Volhouden is noodig. Het Zendingsbureau te Oegstgeest ver zoekt ons plaatsing voor het volgende Zooals reeds bekend werd gemaakt moet er om tot een sluitende rekening te komen deze maand een even groot bedrag inkomen als in December 1930. Er rijst echter eenige vrees of dat zal gebeuren, wanneer wij zien, dat er toen in de eerste helft van de maand f 70.000 is ontvangen, terwijl er dit jaar in dien tijd 56.000 is ingekomen. Wij bouwen echter onze hoop op de meer dan 50.000 vrienden der Zending, tot wie onze laatste oproep is uitgegaan. Helaas is er daarin een drukfout geraakt, nL dat de Zendingsweek verleden jaar 288.000 zou hebben opgebracht, terwijl er had moeten staan 188.000. Er blijkt reeds misverstand door deze fout lé zijn ontstaan. Wij hopen, dat dit te hooge cijfer de offervaardigheid niet zal drukken, maar dat men tot het uiterste in zijn steun zal volharden, temeer omdat er nu reeds blijkt, dat door allerlei tusschentijdsche bezuinigingsmaatregelen in Indië, de rekeningen van de Zendingsposten. straks niet mee zullen vallen, maar in menig geval de raming zullen overschrijden. De nood van dezen tijd. In de Groote Kerk te Haarlem is Maandag avond op initiatief van de pas opgerichte Haarlemsche Predikanten-vereeniging een bij eenkomst gehouden voor hen, die niet tot het gewone kerkgaande publiek behooren. De avond was belegd met het oog op den nood van dezen tijd. De eerste spreker was ds. D. Drijver, Evang. Luth. predikant (vryz.), die tot onderwerp hadIn de dieptevervol gens sprak de heer J. Hofman, voorzitter van den Christ. Graf Bond, over „Stof en Geest"; ds. J. M. Leendertz (doopsgez.) „Onze be proeving" ds. G. J. Waardenburg (Herv.) „Onze taak" en ds. J. W. Siertsema (Geref.) „Ons vertrouwen". De heer George Robert bespeelde het orgelde opbrengst van de schaalcollecte was bestemd voor personen en gezinnen, die in oogenblikkelijken nood ver- keeren. De kerk was buitengewoon gevuld. Geref. Gemeente. Op het tweetal te Rid derkerk komt voor ds. J. D. Barth te Bors- sele,

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1