500 300 25 CHIEF WHIP Ga over op CHIEF WHIP! 12 DECEMBER No.293i 69e Jaargang' 1931 (l|in: Firma F. IH Oi VEIDi lr„ Walman Sl-iO, Ilissiip. Itlal. It. PostraheningGt2tT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Nationaal Crisis-Comité Stads- en Provincienieuws Zuivere tabak vereischt zuiver sigarettenpapier Alleen het zuiverste sigaretten' papier speciaal gefabriceerd komt in aanmerking voor CHIEF WHIP teneinde de 100% kwaliteit en het aroma dezer sigaret te verzekeren. Beter sigarettenpapier is niet verkrijgbaar en geen artikel wordt scherper en regelmatiger op zuiverheid gecontroleerd. VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid! VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door liet geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ,jge landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bii abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuui enVerhuur.Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvtagen van 1- f re; els 75 ct., itdeu re) ei n eei 15 ct pe abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze- terd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden bii verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBI ADPF.RS' nummer bestaat uit 3 bladen De volgende giften werden door ons ontvangen Vorige opgave 754.19 X.Y.Z- 100— Collecte bootwerkers S. M. Z- 5.60 V- 5— N.N- 1 Totaal 865.79 STEUNT KRACHTIG VLISSINGEN. Een plaatselijk crisis-comité. De burgemeester stelt pogingen in het werk om ook hier ter stede een plaatselijk crisis-comité op te richten. Aan verschillen de personen heeft hij het verzoek gericht of zjj in dit comité zitting willen nemen. In het begin van de volgende week zal de definitieve samenstelling van het comité worden bekend gemaakt. De weldadigheidspostzegelst De secretaresse van de centrale propaganda commissie voor de weldadigheidspostzegels, gevestigd te 's-Gravenhage, zendt ons een Woord-puzzle met het verzoek deze, zoo eenigszins mogeiyk, in ons blad te willen publiceeren. De commissie weet, dat duizen den menschen in ons land gaarne een puzzle oplossen (er zijn in die commissie leden, die dit geregeld elke week doen). Door middel van deze niet moeilijke puzzle hoopt de commissie, dat zeer vele lezers deze zullen oplossen en dat de oplossing (welke wij in ons blad van a.s. Zaterdag zullen pu bliceeren) duizenden landgenooten zal inspi- reeren, den onmisbaren arbeid in sterke mate te steunen% Een wensch, waarbij onze redactie zich vol gaarne geheel aansluit Het geheel is een tweeregelig rijmpje, dat wy dringend in uw welwillende aandacht aanbevelen. 3-23-58-5-7-51-59-12-41 een groot dorp in de provincie Utrecht. De 24-27-21-43-10-47-26 thans te helpen bestrijden, moge een voorrecht voor ieder Nederlander zijn, die daartoe 52-33-22-8-39- 7-29-18-53, dat uw 37-31-56-5-40 niet 15-6-54- 17-31 is I Vergeet vooral niet het 16-36-15-35- 22-30-18 kanEn herinnert U ook, dat 42- 14-44-19-0-2-28 ieder mensch 22-48-51-4-31. Het aloude spreekwoord 42-9-35-49-0-58-11- 11-0-56-31, 57-0-2-34-0-10-31-15-0-2-31 worde la dezen tijd bewaarheid Het misdeelde kind is U 45-32-41-7-3-20- 46-23! H verlicht de 13-0-23-25-35-4 van menig comité, door te 55-0-4-1-2-40, dat gij het verzoek in deze Woord-puzzle vervat, opvolgt 38-0-58-50-2-8 De oplossing volgt in ons nummer van Zaterdag 19 December. Consulaatwezen. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer F. Auer erkend en toegelaten als vice-con- van Zweden te Gissingen, Vliegveld Vlissingen. Op het vliegveld Vlissingen is men aange ven met de betonfundeering voor een lichttoren van 21 meter hoog, die zal dienen a]s baken voor vliegeniers. Het werk wordt door den rijksgebouwendienst te Alhambra-Theater. Het'meisje van Montparnasse. De Don-kozakken Naast de knappe en statige Liane Haid speelt ook Lien Deyers, de Hollandsche jcbrioe, wat zeurig en ouwelijkjes, in de aar- Paramountfilm „Het meisje van Mont- Met een onbekommerd bohème doorvonkt met spirituelle details, It het verhaal geopend. De man met geld toet geduld komt tusschen een kirrend en wint. Dat is natuurlijk, doch in krijgt ook de artist van de „Rive Gauche" snel een vermaardheid en is de nieuwbakken echtgenoote, die met gratie ontvangt en voegt in de luxe, al de weelde spoedig beu. In de wintersche vérlatenheid van het lesge Deauville beseffen twee jonge menschen dan, dat ze elkaar nog steeds lief hebben en dat de roep van Montparnasse- jeugd te sterk is. Een Duitsch sprekende film met leuke momenten en heel goede mannenstemmen. De tweede film „De Don-kozakken" valt meer voor de slappere figuur van Lien Deyers, die er een vrouwelijke hoofdrol naast een pittige, vrouwelijke, vurige zigeunerin in vervult. De tragische ondergang van een afstammeling uit een vorstelijk Russisch geslacht wordt hierin verteld. Het noodlot drukt op den prins. Buiten schuld in moei lijkheden gekomen door een liefde, begaat hij, als officier, na grove beleediging, in een aanval van woede een moord. Degradatie en deportatie volgen. Een trouwe bediende he'pt hem te ontvluchten, doch dan komen ze terecht bij een zigeuner-bende. In een ge vecht met soldaten wordt de ex-prins tot hoofdman verkozen. Ook hier volgt het on geluk, thans in den meer aangenamen vorm der verleidelijke zigeunerin. Langs gevecht en opstand volgt de ontknooping, doordat de prinses als gevolg van een noodlottige ver gissing sterft in de armen van den vorstely- ken rooverhoofdman, die daarop rust zoekt in een klooster. Het logisch verband in deze ontwikkeling is maar heel poover en Lien Deyers vinden wij wat al te zoetsappig en femelend. Voortreffelijk is daartegenover de schitterende zang. Eenig mooi klinkt de kerstzang in de gevangenis, vol stemming en teerheid. Luxor-Theater, Maak de wereld tot een Paradijs De Wolga-bootman. BravoLuxor heeft een pracht-film, het wonderwerk van regie en filmtechniek, de Wolga-bootman, weer op het program ge zet. Deze schitterendé TOlprent, welke voor eenige jaren een groot succes was, heeft nog niets van haar bekoring verloren. Dit mach tige en majestueuze melo-drama maakt een geweldigen indruk, is aangrijpend door den tragischen ondertoonhet vreeselijk lijden der vertrapten van het oude Rusland onder het czaristisch regime. Zwaar trekken de sleepers de logge booten tegen den sterken stroom van de Wolga. In moeizaam tempo zingen zij het Wolgalied. Een hunner, Feodor, doet telkens het refrein in heldere tonen weerklinken. Hij kent geen vermoeienis en stampt zijn voeten in het rulle oeverzand. Het lied van de Wolga- sleepers maakt indruk op prinses Vera en 's avonds als gepleisterd wordt in de nabij heid van haar kasteel, stelt zij in Feodor belang. Een scène tusschen Feodor en Vera's verloofde, prins Dimitri. Revolutie. Roode en witte legers. Het paleis wordt onder aanvoe ring van Feodor binnengedrongen. Een van de sleepers wordt neergeschoten. Oog om oog, tand om tand. Prinses Vera zal de rekening moeten vereffenen en door Feodor's hand zal zij sterven. Liefde gaat echter boven leer en het tweetal vlucht in een troika. De troebe len blijven voortduren. Bergen en dalen ont- moeten elkander nimmer, doch menschen wel en zoo treft prins Dimitri het paar, dat zich voor jonggehuwden uitgeeft, in een her berg. Feodor zal gefusilleerd worden door de Witten, maar op het juiste moment komen de Rooden, zoodat hij aan den dood ont snapt. Reeds Brederode zeide „het kan ver- keeren". Inplaats van de sleepers loopen thans de adellijken in het gareel en trekken de boot. Feodor wordt door de revolutionnaire rechtbank het leven geschonken, prinses Vera en prins Dimitiri worden door zijn voorspraak begenadigd. Aan de zijde van de voormalige prinses slijt Feodor zijn verder leven Het doorleefde spel van de hoofdfigu ren': William Boyd als Feodor, Elinore Faure als Vera en Victor Varconl als Dimitri maakt deze rolprent mede tot een meester werk. Zij, die deze in alle opzichten mooie film nog niet zagen, mogen deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. Zag men ze reeds, dan gaat men er vast weer heen, want e n film als deze wil men minstens tweemaal genieten. De indruk wordt versterkt door den impressieven zang, want de film gaat nu als geluidsfilm. De indruk ware nog grooter ge weest, indien beeld en geluid een harmonisch geheel hadden gevormd. Als tweede hoofdnummer gaat een spre kende musiceerende amusements-film, waarin een jonggehuwde per saldo afstand doet van zijn vrouw ten behoeve van een ander, omdat hij meer voor de voetbalsport gevoelt dan voor den huwelijken staat. De Wolga-bootsman alleen is feitelijk al een volledig program, vandaar dat het sléchts aangevuld wordt met een journaal. Een program dat ongetwijfeld volle zalen zal trekken* Het nieuws van den dag in beeld. Van de nieuwe foto-collectie in onze Tij dinghal vermelden we de volgende een drie tal opnamen van de officieele opening van het Buurthuis op Marken en het ingebruik- stellen van de waterleiding en electrische verlichtingvan de officicieele opening van het nieuwe gemaal van den polder Wiel- drecht aan de Dordsche Kilvan de pluim veetentoonstelling te Utrecht en de keuring in het Jaarbeursgebouw van den roofoverval ip de bank in de Veerlaan te Rotterdam van de baggermachine „Reguien", gebouwd op de werf „Gusto" en bestemd voor Marok ko. zy is speciaal gebouwd voor rotsachtige bodems en baggert tot 18 M. dieptevan de opening eener schilderyen-tentoonstelling ui het Koloniaal Instituut te Amsterdamvan de officieele opening van het electrisch ge maal te Oost- en Westdongeradeelverkoop van weldadigheidszegels te Amsterdamvan den tol te Katwyk die met 1 Januari verdwe nen zal. Een jubileum. 1 Heden herdacht de heer F. L. Ardewün den dag, dat hij vóór 25 jaar by de firma gebr. Weyens alhier als goudsmid in dienst trad. Hy mocht op dezen dag /ele blyken van belangstelling ontvangen, o.a. van de tegen woordige patroons een gouden horloge en van de oud-patroons een gouden ketting. Ook het personeel heeft den heer Ardewyn ter gele genheid van zyn zilveren jubileum een prac- tisch geschenk aangeboden, Davola komt. De impressario Jos Helsen, die hier o.a den illusionist Bellachini heeft laten optre den, zal op Vrydag 18 en Zaterdag 19 De cember in het Concertgebouw gelegenheid ge ven om met den menscheiyken politie- speurhond Davola kennis te maken. De heer Davola brengt een sensationeel en zeer ko- i isch programma. Het oordeel der pers luidt zeer gunstig en .omt in het kort samengevat hierop neer cnbegrypeiyk en verbluffend, mysterieus en geheimzinnig. Zaterdag 19 December, des middags 3 uur. wordt een speciale kindervoorstelling gegeven tegen verlaagde pry zen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. MIDDELBURG. Concert-Vereeniging. Budapester strijkkwartet. Concert- en Gehoorzaal. Kamermuziek Intieme muziek Muziek ver van de wereld, welke de diepste geheime nissen van geest en ziel openbaart en ons doet verzinken in gepeins, doet verwylen in droomland. En het strykkwartet is wel de zuiverste tolk van deze muziek, die door de groote meesters als met hun hartebloed ge schreven werd. Het concert van de Budapesters was er een van beteekenis, zoowel wat de samenstelling als de uitvoering van het programma be treft. Mozart, Smetana en Schubertdrie groote namen, elk van een sterk uitgespro ken persoonlijkheid. En wat te zeggen van het Budapester quatuor, dat zich een ver maardheid verworen heeft en thans bestaat uit de heeren Emil Hauser, Joseph Rois- mann, Stefan Ipolyi en Mischa Schneider Het spel van deze kwartettisten ademt de grootste verfyning wat toonvorming en sa menklank aanbelangthet zyn vier geiyk- waardige musici, die door stevig samenspel, evenwichtige klankverdeeling, ryke nuan ceering, prachtig mezza voce, vlotte juiste weergave, muzikaal gevoel en rhythmisch accent de meest uiteenloopende stemmingen weten te wekken. Welbegrepen, fynzinnig en hoogst artistiek is hun vertolking. Van Mozart werd het kwartet B-dur No. 22 K 589 uitgevoerd met charme en opmer- kelyke fynheidbyzonder fraai en transpa rant klonk het zonnige werk, met welks trillant'e weergave de sterfdag voor 140 jaar (b December 1791) van dit genie wel treilend werd herdacht. In Smetana's opus 116 E- moll (Aus meinem Leben) heeft het ensemble terecht bewondering afgedwongen. De warm muzikale, bezielde vertolking, opmerkelyk door klank' waliteit en klankeffecten (de altviool die een tmmpefe imiteert), het mar kante rhythme en de voor tref felyke doo. zichtigheid, de eenheid in opvatting deden ons deze heerlyke, karakteristieke compositie iii grooten eerbied volgen. En welk een ver rukkelijke pianissimo's, zuiver passagespel en gave tremolo's Ook in Schubert's opus 29 A-moll toonden zij zich meesters. Van dit schoone kwartet hebben we eens gelezen, dat bet in „süsseste Melancholie getraucht ist und die Trane im Auge und doch dabei das Lacheln auf den Lippen tragt". In ademlooze stilte zyn de meesterstukken aangehoord door het talrijke auditorium, wat opgetogen en verrukt den kunstenaars spontaan zijn dankbaarheid toonde voor deze ure van schoonheid en kunstgenot. Èn voor de Budapesters èn voor de Concertvereeni- ging een avond van groot, warm succes Het concert begon kwart na acht. Als een volgend om negen uur aanvangt, zyn er na- tuurlyk nóg laatkomers. O. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een Kerstconcert. De zangvereeniging „Uitspanning door In spanning", directeur de heer B. Vleugels, geeft Woensdag 16 December, des avonds 8 uur, een tweede Kerstconcert in de concert zaal „de Zwaan". Het piano- en stryk- kwintet onder leiding van den heer Batten, iai zyn medewerking verleenen. Een aanbeveling tot by woning van dit concert achten wy overbodig, daar wy kun nen volstaan met te verwyzen naar het ver slag van onzen muziekrecensent over het eer ste concert, opgenomen in ons nummer van Donderdag 10 December. KOUDEKERKE. Wijkverpleegster. Het bestuur der Vereen'ging poor Christe- yke ziekenverzorging, welke vereeniging iiaar arbei' uitstrekt over de gemeenten ■ioudekerke, Biggekerke Melisker'ke en Zou- elande, benoemde tot wykverireegster mej, k de Ridder, thans in gelyke betrekking te Nieuw Weerdinge.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1