500 300 25 NO.292 69e «Jaargang? 1931 VRIJDAG Uitoavefirma fVAH DE VELDE Jr., Waistraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 6628T 11 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Stads- cn Provincienieuws SPORT VLISSINGSCHE COURANT jBONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ^==-. je abonné's in 't bezit eenei J gulden bij levens- r*A A gulden bij dood P0lis, zijn GRATIS verze- IIIIIII lange ongeschikt- terd tegen ongelukken voor 1UUU heid tot werken. ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25tedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betrefiendeHuui en Verb uur,Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f regels 75 ct, iedere regel n eer 15 ct gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Het vyftjg-jarig bestaan van de tramverbinding VlissingeftMiddelburg. Het heeft de directie van de middengroep der N.V. Pzem gisteren bij het halve eeuw feest der tramverbinding VlissingenMid delburg niet aan belangstelling ontbroken. In de eerste plaats mag wel genoemd wor den het blijvend aandenken door het geza menlijk personeel aangeboden. Het bestaat uit een schilderij op hout in |st gevat, waarvoor den ontwerper en uit voerder, den heer Wim Abeleven, alle eer toekomt. Bovenaan staan de wapens van Vlissin- ;n, Souburg en Middelburg en middenin het wapen- van Zeeland links van dit laatste Is de oude stoomtram in beeld gebracht, ge trokken door „The strongest man of the World", zooals eens een Amerikaansch schrijver den stoklooper noemde. De laatste, dit vak van „sterksten man van de we- jeld" uitoefende, is juist getypeerd en dit is ook het geval met den machinist, stoker en conducteur, die allen goedgeslaagde portret ten van personen uit den tijd van de stoom tram zijn. Een. paar dames in lange rokken uit dien tijd begeven zich naar de tram. Aan de rechterzijde stelt het schilderwerk een electrischen motorwagen voor. De wagenbe stuurder staat met den rug tegen de deur op het voorbalcon en de conducteur gereed öifi te uienschen bij in- en uitstappen behulp zaam te zijn. Een drietal modern gekleede vreemdelingen begeven zich naar de tram, vaarbij een der dames een blijkbaar op de Markt gekochte koperen ketel draagt. Een vierde vreemdeling is bezig een Zeeuwsche schoone op de gevoelige plaat te vereeuwigen. Het onderschrift luidtAangeboden door het personeel ter gelegenheid van het vijf tig jarig bestaan van de tram Vlissingen— Middelburg, Vlissingen 10 December 1931". Behalve dit zeer op prijs gestelde aanden ken, was er ook een foto in lijst voorstellen de de stoomtram staande op de Markt en ge zien van af de Pottenmarkt, aangeboden den heer Minderhoud, firma D'huy te Middelburg. Typisch vond men het dat er geen conducteur, machinist of stoker te zien Is, maar de ouderen en ook wij konden het raadsel oplossen, die mannen waren zeker als gebruikelijk in dien tijd in een.... café. Van minder blijvenden aard, maar op een Jubileum onafscheidelijk verbonden, was de groote hoeveelheid 'bloemen, waaronder zeer groote stukken. O.a. merkten wij er op van het dagelijksch bestuur der Pzem, van het personeel der Pzem, van de gemeentebesturen van Vlissingen, Souburg en Koudekerke, van Nederlandsche Vereeniging van Locaal- spoor- en tramwegen, van de afdeeling Vlis singen van de Nederlandsche vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, van de N.V. Stoomtram Walcheren, van de N.V. Kon. toaatsch. „de Schelde" en van de N.V. Vlis- slngsche Duinwaterleidingmaatschappij en Tan verschillende firma's en personen, die in zakenrelaties met de Pzem staan. Het aantal stukken was voor een kantoor ruimte te groot en het mag zeker een sym pathieke daad der directie worden genoemd, o.a. in de drie ziekenhuizen te Vlissin- en in dat te Middelburg een stuk liet Van ongeveer 100 personen, die persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden, noe men wij den voorzitten en den secretaris van het dagelijksch bestuur der Pzem, den heer I". Onderdijk, lid van den raad van bestuur den burgemeester, den secretaris en wethou der Edelman van Vlissingenden burge meester en secretaris van Souburg en die van Koudekerkeden directeur van de Zuid- en Woordgroepen van de Pzemdirecteur van gemeentewerken en directeur der gemeente hoven te Middelburgde beide vice- ïoorzitters en den secretaris van de Kamer Van Koophandel en Fabrieken voor de ksuwsche eilanden den president-commis- earis» den voorzitter van het dagelijksch be stuur en den directeur van de N.V. Stoom- framwegmaatschappij Walcherenden di- ^fceur van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche J^wegmaatschapptf een vertegenwoor- van de directie der N.V. Kon. m&atsch. ■do Schelde"den directeur van den pro- ^olalen stoomfbootdienst op de Wester- schelde en een deputatie uit het bestuur der "oreeniging Handelsbelang te Middelburg. het aantal schriftelijke en telegrafi- ^he gelukwenschen was groot, daaronder "aren er van het gemeentebestuur van Mid dag verhinderd was zelf te komen van den heer Van der Vegt, oud-gedelegeerde van de Société Anonyme des Tramways Vapeur Flessingue—Middelbourg et Exten sions van de Nederlandsche Vereeniging van locaalspoor- en tramwegenvan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen van de N.V. Vlissingsche Duinwaterleiding Maatschappij en van den minister van water staat. Patrimonium. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van „Patrimonium" een vergadering, waar na behandeling der huishoudelijke za ken de voorzitter, de heer J. de Bruijne~ een onderwerp inleidde over: „Verlossing". Als wij den Bijbel lezen, dan zien wij daar uit dat er zeer vele malen sprake is van verdrukking, in het bijzonder van het volk Israël. Dit begon reeds in Egypte, ten tijde der Richteren, ja bijna de geheele geschie denis van het Joodsche volk is een geschie denis van verdrukking en één roep om ver lossing. Verdrukking is er geweest a. de eeuwen door, bij al de volkeren ter wereld. Zoo óók de 'roep om verlossing. Spreker wees op den vreeselüken tijd van den slavenhan del. Ook ons land kent zijn perioden van verdrukking. Om zich bij het sociale terrein te beperken wees spreker op de liberale over- heersching en ook daar één kreet om ver lossing. Het is de eere van „Patrimonium" geweest, dat het dien roep om verlossing heeft gehoord en den strijd heeft aangebon den voor uitredding en verheffing van den arbeidenden stand, in gebondenheid aan Gods Woord. Dit geweldige werk, door „Pa trimonium" begonnen en later door de vak beweging voortgezet, werd door spreker uit voerig behandeld, daarbij eerst wijzend op de arbeidsverhoudingen van een 50 jaar gele den, die toen schrikbarend waren door de lage loonen, lange werktijden, vrouwen* en kinderarbeid. De liberale theorieën in wezen revolutionnair uit dien tijd voor den tot grenzeloos egoïsme en verwoestten alle zédelijké en moreele gevoelens bij den arbeider. De hooggeloofde vrijheid van het liberalisme bracht groote verdrukking voor den arbeidenden stand grauw en zonder hoop op verlossing leefde de arbeidende stand voort. Doch het geroep werd door God gehoord en Hij verwekte mannen, die in Zijn kracht den strijd aanbonden om verlossing te brengen in dien schreienden nood. Eensdeels hadden zij te kampen tegen de oppermachtige liberale werkgevers en tegen veel vooroordeel en tegenwerking uit eigen Christelijken kring, en aan den anderen kant tegen het opkomende socialisme. Spreker stond stil by de principieele ver schillen tusschen het socialisme en de Chris- telijk-sociale beginselen. Hoewel de volgelin gen van Marx tegenwoordig ver van hun geestelijken leider zijn afgeweken, leeft toch de Marxistische ondergrond voort en komt in onzen tijd weer meer naar voren. In onzen grooten, woeligen tijd blijkt dui delijk, dat het geloof in den mensch fiasco lijdt. Zien wij maar in de landen rondom ons, waar de toestanden wanhopend worden. Ten slotte wees spreker op de taak, welke in de toekomst nog voor de christelyk-sociale beweging is weggelegd. Op deze inleiding volgde nog een breed voerige discussie. Coöperatie vergadering. Door den plaatselijken Coöperatie-Raad. ge vormd uit de coöperatie „de Broederband" en den Vlissingschen Bestuurdersbond, zal as. Maandagavond een groote vergadering wor den belegd, waarin door een tweetal sprekers het woord zal worden gevoerd. Deze vergade ring, waarvoor in de eerste plaats de leden van „de Broederband" en die van de bij den Vlissingschen Bestuurdersbond aangesloten afdeelingen zijn uitgenoodigd, is voor iedere belangstellende gratis toegankelijk. Het woord zal worden gevoerd door den heer G .v. d. Houven, bondsbestuurder van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond en lid van de Tweede Kamer, benevens door den heer K. de Boer, bestuurder van den Coöpe ratie-Raad. De eerste zal spreken over „Vak beweging en Coöperatie", de tweede over „Doen en streven van de Coöperatie". De vergadering zal plaats vinden 'in de groote zaal van „de Oude Vriendschap", des avonds 8 uur en zal worden opgeluisterd door de zangvereeniglng „De Volksstem". Een gTamofoon-concert. Zooals w« reeds meldden zou gisteren avond het door de firma G. Hille en Zoon te Zaandam aangeboden concert, plaats vin den in het Bellamypark, met gramofoonpla- ten via de versterker-installatie van de Phonocar. De groote belangstelling van het publiek getuigde, dat het gebodene zeer in den smaak viel. De muziek en het gesprokene werden goed weergegeven, waar de ontwerper van deze installatie, de heer p. c. van Leeu wen, radio-apparaten- en versterkerfabriek te Zaandam, niet weinig heeft toe bijge dragen. Na afloop bedankte de omroeper de auto riteiten en het publiek voor de verleende medewerking en den heer Ch. L. Dert voor het belangeloos ter beschikking stellen van de gramofconplaten en vertrok de auto onder het spelen van het bekende lied „Goeden nacht" van hier om zijn grootsche reclame voort te zetten. Anyliste in het Gasthuis. Door het college van regenten en regentes sen van het Gasthuis alhier is benoemd tot anyliste in het Gasthuis mej. C. Louwerier, alhier. Scheepsbouw. Het motorschip „Bengalen" voor den Rct- terdamschen Lloyd in aanbouw op de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, zal Zaterdag 19 December te water worden gelaten. Van een bouwwerk gevallen. Hedenmorgen is de omstreeks 55-jarige opperman M. bij zijn werkzaamheden van een bouwwerk aan den Vrij domweg gevallen er bewusteloos opgenomen. De man is naar het ziekenhuis „Bethesda' overgebracht. OOST- EN WEST-SOUBURG Nadat door belanghebbenden, wonende aan de Groote Abeele, een vergadering was be legd waar ook het dagelijksch bestuur onzer gemeente en een vertegenwoordiger van de Pzem vertegenwoordigd waren, werd besloten door een zeker aantal bewoners van den Abeele den kabelaanleg t$ bekostigen, zooda ook dat gedeelte van Souburg binnen afzien - baren tijd geëlectrificeerd zal zijn. f Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een rijwielbelastingplaatje en zakje met boerin nemuts bij De Visser, Middelburgsche straat A 182 matrozenmuts bij Marinisse, Marnix- plein C 15 portemonnaie met inhoud by Korff, Buteuxstraat B 193 overall bij Holle- stelle, Kanaalstraat B 20 ryjvielplaatje, bij Van Sorge, Wissel C 127. GOES. Het probleem van het lijden. Voor een talrijk en belangstellend gehoor sprak gisterenavond ds. E. H. Blaauwen- draad uit Vlissingen op uitnoodiging van den Christen-Vrouwenbond over „Het probleem van het lijden." De presidente bracht den spreker hartelijk dank voor zijn ernstig en leerzaam wooi d. Christ. Kantoor- en Handelsbedienden. Gisterenavond is in een vergadering, uit gaande van den Chr. Besturenbond, waarin de heer Bras, uit Rotterdam het woord voerde, opgericht een afdeeling van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbe dienden. Ze telt reeds 12 leden. Een voorloo- pig bestuur werd benoemd. De moerbeiboom op het Slot Ostende. De beroemde en in alle geschriften over Goes genoemde moerbeiboom, staande op het plein van het Slot Ostende en naar de his torie meldt, geplant door Jacoba van Beieren, is niet meer. Daarmee is een interessante Goesche bezienswaardigheid verdwenen. Eenige jaren geleden werden nog aan H. M. dé Koningin, bij haar bezoek aan Goes, vruchten van dezen boom aangeboden. De tegenwoordige eigenaar van het Slot Ostende heeft den boom, die door ouderdom een onooglijk aanzien had gekregen, gerooid. Een stuk er van heeft nog een plaatsje ge kregen in het museum voor Zuid- en Noord- Beveland. HEINKENSZAND. Een nieuw raadhuis. De gemeente Heinkenszand heeft een nieuwe gemeentehuis in bezit genomen. Zij verliet Woensdag haar oud, eenvoudig raad huis, om dit te verwisselen met een fraai heerenhuis, dat geheel inwendig is omge bouwd. Van talrijke gebouwen en den kerk toren woei de driekleur. Het muziekkorps „Euterpe" marcheerde er lustig op los, en bracht veel volk op de been. Te half 2 had de opening plaats door den Commissaris der Koningin. BRESKENS. Haven Breskens. De werkzaamheden aan het Westerhaven hoofd te Breskens zijn voltooid. Het tydelyke laaggeplaatste roode vaste licht is weggeno men. De lichtopstand van het groen-rood- witte vaste licht op den 'kop van het hoofd wordt verplaatst naar het nieuwe uiteinde, waartoe dit licht 14 dezer wordt gebluscht. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlissingen (vacature ds. A. de Voogd) ds. P. Visser te Warnsveld. Drietal te Vlaardingën ds. P. Visser te Warnsveld, dr. H. J. Hombers te Sneek en ds. J. Poort te Beverwijk. Examens. Voor het examen als derde stuurman is geslaagd de heer C. M. de Jager, leerling van de De Ruijterschool. Nijvcrheidsavondscholen. Naar aanleiding van de beslissing van den minister, dat dc duur van cursussen voor avond-nijverheidsonderwijs tot zes maanden teruggebracht moet worden en het aantal wekelijksche lessen tot vier, heeft het hoofd bestuur van Volksonderwijs zich tot den mi nister gewend met een adres, waarin gezegd wordt, dat in 1920 het aantal dier cursussen 6915 was, terwijl het in 1929 reeds tot 20.631 geklommen was. In een economisch zoo moeilijken tijd, zoo wordt in het adres gezegd, dient een dergelijk gelukkig verschijnsel van regeeringswege ai- Ierminst met een beperking tegemoet getre den te worden. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs haalt uit de installatie-rede van het Crisis-comité aan „Het blijkt velen nu haast niet meer doenlijk, misschien in de eerste plaats den jongeren, hun tijd te besteden op een manier, die hunner waardig is. Wij zullen hieraan tegemoet moeten komen door het brengen van nuttige ontwikkeling...." en wijst et dan op dat de strekking van het schrijven van den minister een geheel anderen kant uitgaat. Tal van nijverheidsavondsoholen zullen in den druk worden gebracht, zooals het adrus niet voorbeelden aantoont. Aangedrongen wordt op het niet-doorvoeren van den maat regel. RECHTSZAKEN Bedriegelyke bankbreuk. Op 8 Mei jl. heeft een koopman te Kerk- rade zijn faillissement aangevraagd. De cu rator constateerde spoedig dat goederen aan den faillieten boedel waren onttrokken. Het. filiaal Bocholtz o.a. was geheel leeggehaald. De koopman had zich deswege voor de recht bank te Maastricht te verantwoorden. De goederen uit het filiaal Bocholtz had hij te Vlissingen verkocht ter dekking van een schuld van 1900. De manufacturen aanwezig in filiaal Kaal heide had hy aan zijn neef verkocht voor 750. Verdachte verklaarde on het oogenblik van den verkoop niet geweten te hebben dat hij failliet zou worden verklaard. Met O.M. eischte vercordeeling tot 4 maan den gevangenisstraf. Ter zake van overtreding van art. 344 stond daarna terecht een koopman te Vlissingen. Verdachte had tien 'dagen voor het faillis sement van verdachte een partij manufac turen van hem gekoch- en in ontvangst ge nomen om daardoor zijn vordering op den koopman te Kerkrade ten bedrage van 1900 te voldoen. By de gekochte goederen was evenwel ook een groote hoeveelheid manufac turen door anderen aan den gefailleerde ge leverd. Het O.M. noemde dezen verdachte de roof vogel die op hjken aast. Het gansche land reist hij af om menschen, die niet meer kun nen betalen, van goederen te ontdoen. Door in dit geval OQk goederen te koopen die door anderen zyn geleverd, heeft hjj deze crediteuren, die rechten op die goederen konden doen gelden, ernstig benadeeld. Rekening houdende met den persoon en den ernst van het feit, eischte spr. veroor deeling tot 8 maanden gevangenisstraf. MARINE EN LEGER Hr. Ms. „Rigel". De nieuwe mynenlegger, Hr. Ms. „Rigel" zal heden naar Indië vertrekken. Het schip, dat 1500 ton meet, is gebouwd door de Ned. Dok My. en 6 November officieel in dienst gesteld. Commandant is kapitein-luitenant- ter-zee Schlüter. Waarschyniyk zal het vaar tuig in Indië van de oorlogsmarine worden afgeschreven en dienst gaan doen als trans portvaartuig voor bestuursambtenarenwel licht zal het ook, ter vervanging van de „Wega" worden gebruikt voor dienstreizen van^den gouverneur-generaal. Uit bezuinigingsoverwegingen zullen zeven officieren, die naar Indië moeten, als passa giers met de „Rigel" reizen. Aan boord is een voortreffelyke accomodatie voor zestien eerste klas- en twaalf tweede klas passagiers. De chef van de afdeeling materieel van hefc departement van marine, jhr. Schorer, heeft Woensdag een bezoek aan de „Rigel" ge- gebracht. Kolonel Romswinckel, onder-com mandant der Marine te Amsterdam en over ste Schlüter hebben hem rondgeleid. De état-major van Hr. Ms. torpedoboot- jager ,3anckert", welke bodem dezer dagen van Curasao te Nieuwediep wordt terugver wacht, bestaat uitluitenant ter zee le klasse J. C. H. H, Mackay, commandantluitenants ter zee 2e klasse F. T. Burghard, G. IJ. C. Fraser, J. S. Bax en C. W. Krabbe, officieren van den marinestoomvaartdienst 2e klasse J. van Otteren en A. de Vaal, officier van ge zondheid 2e klasse H. L. de Grave, officier van administratie 2e klasse J. J. van Houten, Biykens een by het departement van de fensie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Ban- ckert" 8 December van Sint Vincent vertrok ken. De luitenant ter zee le klasse K. W. F. M. Doorman, van het bureau voor de zaken be treffende het materieel van den marine luchtvaartdienst van het departement van defensie, is overgeplaatst naar Rotterdam voor het houden van toezicht aan de Scheeps- bouwmaafèchappU de Maas op den aanboutf van den mynenlegger „Prins van Oranje". De hoofdofficier van administratie 2e#,klassè W. H. Heeris, toegevoegd zynde aan den in tendant der zeemacht in de stelling van Den Helder, wordt 16 December ter beschikking gesteld. LUCHTVAART Het ongeluk met „De Ooievaar". Aneta meldt uit Batavia, dat het hoofd van het bureau voor luchtvaart van het depar tement van gouvernementsbedryven, dr. Groeneveld Meyer, en de heer Behagen, chef van den technischen dienst van de K.N.I.L.M., gisteren naar Siam zyn vertrokken voor de opneming van de schade. Zy maakten de reis per vliegmachine. De koning van Siam stelde een commissie van onderzoek naar de oorzaak van de ramp in, bestaande uit drie officieren en drie bur gers, onder voorzitterschap van den heer Phyaprakit, directeur van den P. en T.-dienst. Uit Singapore meldt Aneta De „Ooievaar" nam te Bangkok een zwaardere mail in dan gewoonlyk in verband met de stremming van den express-trein op 3 December als gevolg van de overstroomingen. Een gedeelte daar van met Kerstzendingen werd door de Southern Railway tegen extra-betaling aan dj „Ooievaar" tot vervoer naar Bangkok af gegeven. De „Straits-Times" roemt in een hoofd artikel den fenomenalen graad van regelmaat en betrouwbaarheid van den Nederlandschen luchtmail. Het blad hoopt dat de K.L.M. met hernieuwde kracht zal voortgaan om den dienst te perfectionneeren, welke het onder werp uitmaakt van bewondering over de ge heele wereld. VOETBAL. Nog steeds blyft het weer voor voetbal ide aal, hoewel we reeds byna half December schryven. Ook de afgeloopen Zondag konden weer alle wedstryden doorgaan.- Zeelandia en Goes wisten hun wedstrijden te winnen, respectievelijk tegen Mevo en Dosko n. De Vlissingen-reserves klopten thuis met zeer sprekende cyfers de Sassche Boys. De Zeeuwen deden verdienstelyk werk door thuis de Middelburg-reserves te kloppen, Mogelyk zullen er nu meer overwinningen voor deze plaatselyke club volgen. Heit ziet er meer en meer naar uit dat in de 2e klasse de Baronie het slachtoffer zal worden. Week op week heeft deze club ver loren. Uit 10 wedstryden werd nog maar 1 punt behaald. De Baronie bengelt dan ook hopeloos onderaan. In de bovenste regionen is het een verwoed gevecht tusschen Middel burg, Hero en Ter Neuzen. Thans heeft Hero

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1