25 *0* DONDERDAG ÏO DECEMBER 100 EERSTE BLAD IVo. 291 69e Jaargang' 1931 Firn F. VU DE HEIDE Ir., Walsliaat St-iO, Vlissingen. lelel. ID. Postrekening Of 181 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij Illllll 'ange ongeschikt- K|||| dgor JcP111 van een 1^81 het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers' Nationaal Crisis-Comité STEUNT KRACHTIG Stads- en Provincienieuws vlissingen. middelburg. oost- en west-souburg. westkapelle. goes. 12.38 14.26 in de Golf van jen nieuwe da- ae en vochtige en aanhouden, in Skandinavië getrokken. Uit k verdween de ,e temperatuur. ïenoMen, maar opa heeft over jewolking met n viel aan het De algemeene van het zachte VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- reg els 75 ct., iedere re^ el n eer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor 4 ft ft ft gulden bij levens- r* fffc gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies i fa| aUFUU heid tot werken. CJ"U> 4P een ongeluk. hand, voet ot oog. ICfH» ccn uuuu gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen De volgende giften werden door ons ontvangen Vorige opgave 752.19 N.N- 2.— Totaal 754.19 De firma BaarsSybrants en de dames-afdeeiing zal iedere week 0.50 afdragen voor het Crisis-Comité. Onze haven. Hedenmorgen is het stoomschip „Boskoop" I van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam, met een lading van 3000 ton Chili-salpeter hier binnengekomen. Zooals wij reeds gemeld hebben is dit het eerste zeeschip dat van de nieuwe buitenha- I ten gebruik maakt. Wij hopen dat het voornemen van de N.V. Chilisalpeter-handelmaatschappü teRotter- tn, om in de toekomst dikwijls van onze haven gebruik te maken, in vervulling moge. gaan. Als de economische moeilijkheden zulks niet zouden beletten, zou er zeker alleszins aanleiding bestaan om dit heugelijk feit niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Thans is in intiemen kring op deze belang- I rijke gebeurtenis, welke mooie perspectieven voor onze haven opent, de aandacht geves tigd. Hierbij waren tegenwoordig de heeren C. A. van Woelderen, burgemeester, tevens als waarnemend directeur van het havenbedrijf, H, P. Siegers alhier, Henri de Meijer te Ter Neuzen en twee directeuren van de Chili- salpeter-handelmaatschappij te Rotterdam. Het spreekt vanzelf dat het heel wat voor- I bereiding heeft gekost eer het zoover was dat het besluit genomen werd dat het stoomschip ,3oskoop" hier gelost zou wor- Een zeer belangrijk aandeel in deze I werkzaamheden heeft naast den burgemees ter gehad de N.V. Aug. de Meijer en Zoon te Ter Neuzen, in samenwerking met den heer i H. P, Siegers, die de noodige maatregelen hadden genomen dat de Cihili-salpeter in de i op het haventerrein alhier kon wor- opgeslagen. De ijverige pogingen om te trachten voor het lossen en opslaan van j salpeter aan onze haven "de voorkeur te I geven, zijn ten slotte met het gewenschte succes bekroond* Het jubileum van de tram Vlissingen Middelburg, Ter gelegenheid van het gouden jubileum I van de tramverbinding tusschen Vlissingen en Middelburg, wapperden heden van de ge houwen van de Pzem de vlaggen. Ook aan ÖQ beugels van de motorrijtuigen waren kleine vlaggetjes aangebracht, j De Pzem mocht tal van gelukwenschen Met het jubileum ^ontvangen, terwijl vele bloemstukken werden gezonden, zoowel door I openbare lichamen als particuliere personen. Hedenmiddag werd een receptie gehouden, öie druk bezocht was en waarbij vele auto riteiten. hun gelukwenschen kwamen aan- De Raad van bestuur der N.V. P.ZJJ.M. richtte heden de volgend circulaire tot het Personeel der tram I ».Het is heden de dag, waarop vóór vijftig 3aren de tramweg van Vlissingen naar Mid delburg werd geopend. Het bestuur onzer vennootschap heeft, met I het oog op de ongunstige economische om standigheden, gemeend, dezen dag niet tot een feestdag te moeten maken. Toch wil het dien ook niet onopgemerkt voorbij laten Kaan, aangezien er verschillende omstandig heden zyn, die bij een terugblik in het ver fden .tot tevredenheid stemmen. Met name mag gewag gemaakt worden van goede plichtsbetrachting van het perso neel en het is daarom, dat ons bestuur be sloten heeft, aan zijn waardeering daarvoor JP bescheiden wijze uiting te geven door een ein Persoonlijk geschenk aan hen, die meer VaP nabij bij de tram betrokken zijn, Daarnevens heeft ons bestuur gemeend, den dag van 10 December 1931 tot een ge denkdag te moeten maken door ten behoeve van het geheele personeel een bedrag van 1000 af te zonderen tot stichting vak een fonids ter ondersteuning van hen, die in gel delijke moeilijkheden mochtj keilen en daarin niet of nijétjin voldoende mate uit anderen hoofde worden gesteund. Tenslotte spreken wij de hoop uit, dat bij gaand geschrift u aangename herinneringen aan uwen dienst bij de tram moge geven". Het persoonlijk geschenk bestond uit een kistje sigaren en met v*t geschrift is be doeld het in brochurevorm uitgegeven arti kel, dat gisteren in ons blad werd opgeno men. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 drukkers, 1 behanger, 14 grondwerkers, 1 loodgieter, 9 metselaars, 7 opperlieden, 15 schilders, 22 timmerlieden, 3 stucadoors, 1 verver, 2 vlechters, 1 meubelmaker, 1 stoffeer der, 3 poljtoerders, 1 coiffeur, 3 kleermakers, 3 schoenmakers, 261 metaalbewerkers (w.o 79 tijdelijk), 1 banketbakker, 3 bakkers, 1 kok, 2 aides, 1 tuinman, 2 winkelbedienden, 4 ma gazijnbedienden, 1 slooper, 25 transportar beiders, 1 keilner, 5 chauffeurs, 2 sleepers, 21 kantoorbedienden (w.o. 2 vr.), 3 scheepstee- kenaars, 1 werktuigkundige, 1 teekenaar be kend met werktuig- en bouwkunde, 4 werk vrouwen, 5 portiers, loopers enz., 76 losse ar beiders, 26 varensgezellen. Voorts waren bij de werkverschaffing geplaatst 76 personen (vorige week 82). Totaal ingeschrevenen 611 personen (vorige week 622). Alzoo een ver mindering van 11 personen. Een pakkende reclame. Heden werd onze gemeente bezocht door de Phono-car van de N.V. Koek- en Beschuit fabriek vJi. G. Hille Zoon te Zaandam. Deze car trók de algemeene aandacht door de mooie muziek, welke zij het lucht ruim inzendt. Af en toe wordt de muziek onderbroken door een sprekende reclame voor de producten van bovengenoemde fa briek. De versterkers-installatie in deze phono- car is ontworpen door den heer P. J. van Leeuwen te Zaandam en bestaat uit een 4-tal versterkers, die gevoed worden door een dynamo van 220 V., opgewekt door een aparten motor. Het geluid blijft ondanks de sterkte zeer helder. Hedenavond zal de firma Hille, nadat hiervoor door de bevoegde autoriteiten ver gunning is verleend, van half acht tot half tien een concert aanbieden in het Bellamy- park. Coöperatie „Eigen Hulp" (U.A.) De Coöperatieve Groothandelsvereeniging „de Handelskamer" te Rotterdam, d.i. de Centrale inkoop- en productievereeniging van de Nederlandsche Verbruiks-Coöpera- ties, stelt in samenwerking met die coöpe raties, een Nieuwjaarsgift beschikbaar voor de werklooze leden der bij haar aangesloten vereenigingen. Leden van „Eigen Hulp", die hiervoor in de termen vallen, kunnen zich, blijkens ach terstaande advertentie, aanmelden tot en met Zaterdag 12 December aan het kantoor Glacisstraat 47, van 9—1 en van 3—7 uur. Gemeentebegrooting van Middelburg. Burg. en Weth. zeggen in hun antwoord op het reeds eerder gepubliceerde rapport van de commissie van financiën, dat zij het ernstige bezwaar tegen gebruik van een deel van het vermoedelijk batig saldo van den dienst 1931 tot een bedrag van 14836.94 niet begrijpen. Immers is van den dienst 1930 naar dien van 1931 overgebracht het van het rijk ontvangen bedrag ad 55415.94 als te veel betaald voor de R.H.B.S., dat anders ge heel aan den dienst 1932 zou zijn ten goede gekomen, zoodat het zeker niet ongemoti veerd, is om nu de begrooting voor 1932 daar toe aanleiding geeft door een algemeene be- lastingverhooging, een vierde deel van dit bedrag voor den dienst 1932 te gebruiken. Maar de commissie adviseert zelve van ge noemd bedrag van f 55415.94, vermeerderd met eventueele hoogere winst dan geraamd bij de bedrijven een gemeentelijk reserve fonds te maken, om daaruit te putten bij schrapping van het praelevement. Dit blijft volgens Burg. en Weth. practisch hetzelfde. Infcusschen achten zij een crisistijd, nu het sluitend maken der begrooting meer moei lijkheid veroorzaakt dan anders, niet de tijd voor het vormen van een reservefonds. Zij handhaven dan ook hun voorstel ten opzichte van het prevalement. Als blijkt, dat de raming van de gemeen- tefond&belasting, op hetzelfde bedrag van 19311932, te hoog was, zal het verschil zoo noodig op andere wijze gevonden moeten worden. Bovendien is het 4e vraag of voor de gelden voor verkverschaffing geleend zal kunnen worden, waarvan Buig. en Weth. trouwens geen voorstanders zijn. De commis sie geeft in overweging de winst van het gasbedrijf voor zoover de reserve minstens 10 van het in dat bedrijf vastgelegde kapi taal bedraagt, over te brengen naar den ge meentedienst. Oogenschijniijk zouden daar door de inkomsten vermeerderen met 18972.71. Afgezien van do vraag of het ge- wenscht is af te wijken van de bedrijfsver- ordening, die 20 bepaalt, meenen Burg. en Weth. dat men niet reeds thans de geraamde winst van het gasbedrijf in de gemeentebe grooting moet laten vloeien. Dit om drie re denen. Ten eerste is de begrooting van het gasbedrijf zeer zuinig geraamd, zoodat het de vraag is of de geraamde winst wel zal worden bereiktten tweede overwogen Burg. en Weth. om met name voor verwarming een vastrèchttarief in te voeren, waarbij op een voorloopige winstvermindbring van f 10.000 tot 12.000 is te rekenen, en ten derde is het juist in tijden als thans gewenscht, dat men iets achter de hand houdt om tegenvallers mee goed te maken. Als zoodanig beschouwen zij ook de verlaging, die sommige uitgaven zullen ondergaan door de korting toegepast op de salarissen der rijksambtenaren en door de bezuinigingsmaatregelen, die van rijks wege worden getroffen, o.a. bij het N.O. Burg. en Weth. kunnen zich ook niet vereeni gen met het denkbeeld van een der leden om te overwegen of Middelburg niet in de tweede klas der fondsbelasting dient te worden ge plaatst. Burg. en Weth. noemen het een so bere argumentatie van dat lid als hij er aan toevoegt, dat het in Vlissingen is geschied zonder dat dit tot noemenswaardige klachten aanleiding gaf. Op zichzelf kan het gemis aan klachten toch nooit bewijzen,vdat men in alle opzichten tevreden is. Inzake de salarieering van het gemeente- personeel heeft ieder der leden van de com missie een andere opvattii g. Burg. en Weth. meenen, diat het de beste weg zal zijn om af te wachten wat in de Staten-Generaal het lot zal zijn van het bekende ontwerp tot kor ting op de uitkeeringen uit 't gemeentefonds hetwelk met de salaris-materie ten nauwste verband houdt. Zoodra dat lot bekend ls, zal de salarieering nader worden bezien en zal de raad in de gelegenheid worden gesteld zich daarover uit te spreken. Een behande ling van dit vraagstuk achten Burg. en Weth. nu beslist praematuur. Inmiddels zeggen zij nu reeds, dat zij instelling eener algemeene salariscommissie, bestaande uit raadsleden, volmaakt overbodig vinden. Nog daargelaten, dat met door een zoodanige commissie voor te bereiden herziening waarschijnlijk geruime tijd zou gemoeid zijn, meenen Burg. en Weth. dat verlaging evenueel over de geheele linie volgens eenzelfde regeling zou moeten ge schieden, omdat de oorzaak voor de ver laging voor allen gelijkelijk geldt. Een salarisherziening zou geheel los moeten staan van de vraag of er al dan niet een al gemeene verlaging zal komen. Burg. en Weth. meenen ten slotte, dat wanneer voor eenigen wetgevenden maatregel, welke ook, de thans gewaarborgde uitkeeringen van het rijk aan de gemeente verminderd zouden worden, al of niet in verband met de salarieering der gemeenteambtenaren, de daardoor dalende inkomsten niet meer voor verzwaring van belastingdruk zouden mogen worden opge vangen. Zangvereeniging „Uitspanning door Inspanning". De Zwaan. Een groote, warme avond met een pro gramma zooals Souburg dat gaarne heeft. Een keur van liederen a cappella en met orkestbegeleiding, enkele instrumentaal- werken, die niet onder de puzzle-rubriek res sorteeren mitsgaders een drie-bedrijvig blij spel „Pantoffelpijn", ziedaar de samenstel lende factoren van de succesvolle uitvoering door U. d. I. gisterenavond voor een volle zaal gegeven. Ongetwijfeld heeft de vereeniging met dit concert bewezen, dat zij, trots de algemeene malaise, nog winst heeft weten te behalen, wat aan volharding en studie onder de ac curate, artistieke leiding van den directeur, den heer B. Vleugels, te danken is. De en semble-klank van het koor heeft ons over het algemeen wel bevredigd, in meerdere lie deren was die zelfs heel mooi. Toch moeten de heeren zich in de huidige stemmenver houding wat inperken, zoolang sopranen en alten niet een kleine uitbreiding hebben on dergaan. De verschillende stemgroepen gaven menig bewijs, dat zij him partijen goed mees ter warenmen was slagvaardig hij het in vallen, waardeerde elkander, eenlingen do mineerden niet, de zuiverheid was, behoudens een enkele minder gelukkige intonatie, te loven, de voordracht was meestal rustig en overtuigend, Op één feit vestigen we echter nadrukkelijk de aandacht en wel op Ce ademhaling. Men hoede zich voor te Iaat en daardoor overhaast ademen, daar men hier door zijn\ kalmte verliest; de uitademing worde gerekt en tegengehouden, want de uit- ademingslucht is de drijfkracht voor de stem. Men moet veel adem nemen en weinig adem verbruiken, zoodat er altijd nog eenige lucht overblijft. De uitvoering was als Kerstconcert aange kondigd. Dit kwam dan ook in het program tot uiting middels enkele religieuse, geeste lijke liederen oa. '„Gij Herder Israels" van Bortviansky en ,3e Vesper" van Beethoven, die gevoelvol werden voorgedragen. Ook Zij- aerlaan's „Zacht zingt de zee" werd goed be grepen en het koor slaagde er zeer wel in om deze frappante schildering voor ons te doen leven (we denken bijv. nog aan „Golf jes reien zich spelend ten dans"). Een der mooiste en meeste geliefde compo sities van Mozart L zijn „Ave Verum" voor gemengd koor met begeleiding van strijk instrumenten. In zijn heerlijken eenvoud be hoort het tot het treffendste, wat ooit in dien trant geschreven werd. Dank zij de mede werking van een strijkorkest heeft de ver eeniging dit schoone gebed vertolkt in 's meesters geestkoor en oikest vormden een fraai geheel. Met teekenende orkestbegeleiding werd de idylle van Eilenberg „Die Mühle im Schwarz- wald" gezongen. Werd in Mozart Latijn ge bezigd, Eilenberg ging op Duitschen tekst, hetgeen verreweg de voorkeur verdient boven vertalingen, daar dan het juiste verband tusschen woord en muziek behouden blijft. Jos Pircher heeft met het arrange eren van dit karakterstuk een hoogst dankbaar werk verricht, 't Is nu zoo'n nummer geworden als de bekende Strauss' walsen. Met „Schwung" en kleur is het uitgevoerd, 't bracht een wel dadige stemming en 't speet ons dat er geen geheele of gedeeltelijke reprise kwam. Aardig was de imitatie van de vogelgeluiden en het klapperende molentje. Een bewijs, dat met eenvoudige middelen veel valt te bereiken. Een piano-quintet onder leiding van Teddy Batten bracht een drietal toonwerken die gaarne gehoord worden de Lustspiel-ouver- ture van Keler Bela, Panis Angelicus (En gelenbrood) van Franck en Offenbach's „Or pheus in der Unterwelt". Het strijkkwartet legde getuigenis af, dat het schitterend in gespeeld is en vanzelf paste de pianiste, me vrouw R. Brand-Bekker, die mej. Gretha Wijthoff verving, zich op uitnemende wijze aan. Dikwerf trof ons de nobele vioolklank van den aanvoerder, doch ook de andere solo-gedeelten der verschillende instrumen ten dienen gememoreerd, 't Wordt echter tijd, dat de piano op pensioen gesteld wordt. De aanwezigen hebben met onverdeelde aandacht het concert beluisterd en door spontaan applaus na elk nummer van hun groote ingenomenheid en dankbaarheid uiting gegeven. De voorzitter, de heer P. Wisse, die in zijn openingswoord het welkom toeriep aan den eere-voorzitter, burgemeester jhr. H. A. van Doorn en mevr. Van Doorn, den donateurs dank bracht voor hun steun en opwekte bouwsteentjes te koopen voor de nieuwe mu ziektent, besloot het muzikale deel van den avond met een woord van erkentelijkheid aan directeur Vleugels en alle uitvoerenden, inzonderheid aan het orkest, welks dames leden, mevr. R. Brand-Bekker, mej. N. de Koster en mej. Tessels, een fraaie bloemen hulde in ontvangst hadden te nemen. Het concert ondervond eenige vertraging, doordat enkele instrumentalisten eerst hun krachten moesten geven aan eenxradio-uit zending te Middelburg. o. Groote werkloosheid. Bij het correspondentschap van de arbeids bemiddeling te Westkapelle zyn 'thans 143 werkloozen ingeschreven. Dit is een buiten gewoon groot aantal voor een gemeente van ongeveer 2000 zielen. De uitvoering der Tarwewet. Het dagebjksch bestuur der Gewestelijke Tarweorganisatie voor Zeeland (G.T.Z.) had tegen gisterenmiddag enkele vertegenwoor digers der pers uitgenoodigd tot een confe rentie in het Landbouwhuis te Goes, teneinde nog eens een goede toelichting te geven op het wezen van de tarwewet en haar uitvoe ring, nu den laatsten tijd weer meermalen critiek daarop is vernomen. De voorzitter, de heer Iz. P. van der Weele. heette de aanwezigen welkom en gaf daarop het woord aan den secretaris, den heer ir. J. Siebenga, die zeide, dat nu er weer sen satie wordt verwekt, het wenschelijk is dat men goed en volledig op de hoogte wordt ge steld. Na de moeilijkheden geschetst te heb ik neryens voor, 5^ Met bon ben, waarin de tarweverbouwer in 1930 was geraakt, wees spr. op de protestvergadering in November 1930 van alle landbouworgani saties in Zeeland. Toen was er nog niets, maar thans heeft men de tarwewet gekregen, waarbij van het standpunt werd uitgegaan, dat het werk gelegd wordt in de handen van de .organisaties van de leveranciers, dus van de verbouwers. Daardoor ontstonden de acht gewestelijke tarweorganisaties met haar cen trale te Rotterdam. Deze C.T.O. heeft als afneemster de ver eeniging van handelaren, de V.I.T.A., met welke een overeenkomst is aangegaan, onder goedkeuring van het regeeringsbureau, dat alleen toezicht houdt, voor een levering tegen gemiddeld ƒ12.50 per 100 K.G. Daar boven moet de V.I.TJA. dan betalen 1.35 voor ver schillende kosten. Over dit bedrag is veel te doen, maar het is toch lager dan het verschil in prijs, die de boer vroeger ontving, en het geen de handelaren moesten betalen. De mi nister heeft bepaald, dat alles door belang hebbenden moet worden betaald en dat de regeering niets voor haar rekening neemt. Behalve 25 cent voor vracht, omdat het ge laakte bedrag dan ook 10 cent voor den re- geeeringscommissaris, 10 cent voor de cen trale tarwe-organisatie, 15 cent voor do G.T.Z.60 cent bewaarloon voor de handela- sen, 10 cent voor verzekering enz. en 5- cent voor de algemeene kosten. Als men zegt, dat er veel meer uitgegeven wordt aan de wet dan de boeren ontvangen, dan zegt spr., dat men niets hoorde vroeger toen de boeren 12 ontvingen, maar nu is men het juist door de tarwewet te weten ge komen. De tarwe-organisatie heeft echter al leen te maken met ƒ13.85 per 100 K.G. tar we, maar verder kan niemand, die de tarwe wet moet uitvoeren, er iets aan doen. Na er aan herinnerd te hebben, dat er drie kwali teiten worden aangenomen, A, B en C, waar voor resp. 13.50, 12.50 en 11.50 wordt uit gekeerd, zeide spr., dat de tarweboeren lid van de organisatie moeten zijn om aan de V.I.T.A. te mogen leveren. Men is tot deze wijze van uitvoering der wet gekomen, opdat ieder, die een taak had, deze zooveel mogelijk zou kunnen blijven uitoefenen. Daarom is direct met de handelaren onderhandeld en er is geen reden tot klagen over den gang van zaken. De handelaren moeten de boeren direct betalen, maar zij krijgen ook een vast bedrag van 60 cent per 100 K.G. Daarvoor dragen zij tevens het risico voor achteruit gaan van de tarwe, die zij minstens 6 weken moeten bewaren. Heel het jaar door moet tarwe aan de V.I.T.A. worden geleverd en daarom stijgt de prijs geregeld bij latere afname, het ver schil in prijs is dan als bewaarloon te be schouwen. Bovendien wordt 1 ingehouden als waar borg voor het nakomen der verplichtingen en voor eventueele onvoorziene uitgaven. Het bestuur der G.T.Z. heeft zich op het stand punt gesteld, dat een zoo soepel mogelijke regeling moet worden gemaakt. Op 1 Mei moet worden aangegeven wat te velde staat en daarna moet als er iets vervoerd wordt daarvan kennis worden gegeven, daardoorf is een goede controle mogelijk. Van aankoop van buitenlandsche tarwe voor zaaizaad, kip penvoer of andere doeleinden moet ook direct kennis worden gegeven. Thans zijn er echter leden, die de bepalin gen overtreden, door andere tarwe, dan de door hen gekweekte, te leveren. Het zijn men- schen met een zeer ruim geweten. Men heeft deze en andere menschen angstig gemaakt voor rantsoeneering in het volgende jaar. Ge lukkig heeft de controle gemaakt, dat het knoeien spoedig aan het bestuur bekend werd en konden op 16 November de maatregelen er tegen reeds besproken worden. Het bestuur zal niet schromen met kracht te straffen hen, die het verdienen en heeft het verschillende nieuwe krachtiger voorschriften uitgevaar-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1