500 300 150 100 25 DINSDAG 8 DECEMBER JLIJNEN VLISSINGEN 69e Jaargang; 19311 'ICHT elk, uitgezonderd op Zondap en algemeen erkende Christelijke feestdagen STEUNT KRACHTIG Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS LUCHTVAART MARINE EN LEGER k concert met wer- iuite voor fluit en Iconcert voor twee dn (symphonie nr. de microfoon van Vasa Prihoda een ,te van Brahms en ïi. Het orkest van programma, o.m. 'an Wagner en de Chabrier. Kalund- strijkorkest. Des >ndon Regional het mis in b-moll, de Te Berlijn speelt 3-dur pianoconcert brengt later oude liederen en cem- eft een kamermu- violist Henri Mar- urig zendt o.m. een irt en sonates van uit. Over Parijs wartet van Saint en avond vol ka- ïd alleen te hooren bekend) Kalund- uit Weill's Drei- r de operette heeft adio-Paris (Flossie, ;er (Der Eehemann >ach). EtDENKING. imber zal door den speciaal gecompo- regeven worden ter settenden brand in nen, vijftig jaren men het leven ver van de Ravag ge in Hans Winter, voordat het scherm De wachter had loten, waardoor het gehuld werd en Dec. Gibraltar Dec. te Suez Dec. te Manilla Dec. te Belawan ia van Rott. 4 Dec. Gibraltar Dec. v. Port Sudan van Marseille te Marseille verw. c. van Boulogne )ec. Vlissingen van van Montevideo te Duinkerken No.289 4 12.02 0.29 12.48 uto's, Fietsen uigen. >er uur 4.16 4.16 DA abelijkheden, :n, enz. Openbare verga- „de Oude Vriend- JRG. - Concert, Middei- eniging, Concert- en Kon Meteorologisch De Bilt. 768.8 te Valencia. 742 te Stockholm, vond van 8 Decem- •telyke wind, later Bewolking licht tot waarschijnlijk met Ük zelfde tempera- Veerbericht. ficteele gegevens m Meteor. Instituut de bewegingen van telijk Europa volgen, het ontbreken van seker was, nl. of de Westen dadelijk sou worden gevolgd, meterdaling op IJs- den. De nieuwe de- ijk denzelfden weg over het Noordzee- zoodat na de af- norgen in den loop ijgen van de tempe- het Noorden van rnkel punt de vorst gebied ten Zuiden vorstvrij. VÖSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, mei Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et liilin: Firma Uil lil (ELBE Ir., Halslint SI-CO, Hiss nrti Ttlil. 10. PastisheiiingGG2I1 ADVERT ENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuu; enVerhuur.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen var 1- 1 rei eb 7f ct.. it der t re; el n eer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet öt oog AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOofa. DE; VËRBENÏGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' guldqn bij verlies rv:an if j één duim sjulden bii verlies- van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE ELAD Nationaal Crisis-Comiié De volgende giften werden door ons ontvangen Vorige opgave ƒ516.79 M- 10.— Christ. Mulo School Wagenaarstraat 2. Personeel Pzem - 16. Overschotje - 2.40 Totaal ƒ547.19 Het personeel van de N.V. Stoom- Wasscherij „Volharding" zal gedurende een jaar ten minste ƒ3.per week af dragen voor het Crisis-Comité. VLISSINGEN. Gouden jubileum tram Vlissingen— Middelburg. Men verzoekt ons mede te deelen dat op Donderdag a.s. van 3 tot 5 uur ten kantore Koningsweg 45 alhier, gelegenheid zal be staan de Pzem geluk te wenschen ter gele genheid van het gouden jubileum van de tramverbinding tusschen Vlissingen en Mid delburg. De Middenstand ten strijde Gisterenavond hield de Winkeliersvereeni- ging „Gemeenschappelijk Belang" alhier op de bovenzaal van café Vermeesch een verga dering, waarin als spreker optrad de heer N. Godfried van Rotterdam, met het onder werp „De Middenstand ten strijde De voorzitter, de heer L. J. M. Quasters, heette de aanwezige dames en heeren wel kom, en gaf daarna het woord aan den heer Godfried, die begon met een verzuch ting te slaken, omdat zijn onderwerp van dien aard is, dat er eenige moed toe be hoort, zyn onderwerp aan te snijden. De lakschheid van den middenstand toch is be rucht geworden. Toch wil spreker een poging wagen den middenstand ook hier ten strijde te roepen tegen de vele invloeden, die zijn bestaan bedreigen. Deze factoren zijn vele internationaal, nationaal, plaatselijk, in eco nomisch en sociaal opzicht wordt de mid denstand bedreigd. Een internationaal ver band bezit de middenstand niet meerhet verband wat er was ging te loor. Er bestond eenmaal een internationale Middenstands- Unie, maar of ze nog bestaat kan spreker niet zeggen, men hoort er niets meer van. Op de laatst gehouden internationale we reldconferentie voor economische zaken was geen vertegenwoordiger van den midden stand aanwezig. Internationaal verband is echter dringend noodig. Zoo ooit dan is het nu de tijd ten strijde te trekken tegen de maatschappelijke stroomingen dezer dagen. De overheidsorga nen leggen steeds meerdere lasten op, veel vooroordeel bestaat er bij het publiek tegen den middenstand, dien men zijn bescheiden plaats welke hy wil innemen, nog wil ontne men. Doch spreker wil er met klem op wy- zen, dat de grootste vyand van den midden stand de middenstand zelf is. Laten wy de hand in eigen boezem steken, al valt er wel eenige verbetering te constateeren door den druk der omstandigheden. Spreker wil niet verzwygen, dat de groot ste fout by den middenstand zelf ligt. Er is veel te weinig gemeenschappelyk samenwer ken en juist in vereenigd optreden ligt te genwoordig de kracht, en andere sociale groepen, byv. de arbeiders, hebben dit reeds lang gevoeld en begrepen, waardoor hun «tem dan ook gehoord wordt daar waar dit ïioodig is. De positie van den middenstand Is een zeer moeiiyke. zyn organisatie bezit niet die beteekenis als die van de arbeidersbeweging, waarmede de overheidsorganen veel meer rekening houden. Het is niet sprekers bedoeling dezen avond een boetepreek te houden, doch het is drin- Send noodig dat er in den middenstand een verbetering komt in het organisatorisch in licht. Spreker is geneigd de vraag te stellen of al het groote en geweldige van dezen tyd den middenstand onbewogen voorbij gaat. Hij wil de dingen niet schriller teekenen dan zij in werkelijkheid zijn, maar het wordt voor de bedrijven al moeilijker het hoofd bo ven water te houden en van winst maken is geen sprake meer. Spreker gelooft dat deze feiten nog niet tot het publiek zijn doorge drongen. De lasten voor den middenstand zijn bui tengewoon zwaar geworden. Door de on; wik keling van het maatschappelijk proces en de steeds toenemende overheidsbemoeiingen op sociaal terrein is de middenstand in de ver drukking gekomen. Spreker wees er op, dat eerst door het toedoen van den Kon. Middenstandsbond een vertegenwoordiger van den georganiseerden middenstand is benoemd in de regeerings- commissieKan zonder deze bemoeiingen had men deze belangrijke groep daar buiten gelaten. De middenstand verkeert op dit moment in een allesbehalve benydenswaardige posi tie. Vele fiscale maatregelen werden en wor den genomen om anderen groepen 't bestaan gemakkelijker fee maken, doch de midden stand moet ze betalen. Spreker wees o.a. op de ingevoerde gedwongen winkelsluiting te Amsterdam, trots de protesten van alle win- keliersvereenigingen. De belangen van den middenstand zyn hier met voeten getreden. Wat in Amsterdam gebeurd is, is wellicht voor Vlissingen ook niet onmogelyk. Om wat te kunnen bereiken is echter noo dig een hecht, aaneengesloten blok om de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Een verdeelde middenstand is steeds de gróótste ramp voor zichzelf geweest, dank zij een verkeerd begrip van belangen en ook door het sectarisme. Gelukkig heeft de middenstand dit wel laat, doch nog niet tè laat ingezien. Er is een begin, en dit is moeilijk, doch er is nog energie en doorzettingsvermogen en de Kon. Middenstandsbond wil hieraan richting ge ven. In onze dagen ontkomt ook zeker de middenstand niet aan den ontzettend moei lijken strijd om het bestaan, om een positie te verwerven en te behouden ten bate van het gezin. Door de verminderde koopkracht der bevolking drukt de economische depres sie wel zeer zwaar op den middenstand groote verliezen worden geleden, die niet ge- makkelyk te compenseeren zijn. De groote lasten op de kleine bedrijven werken er niet toe mede de prijzen in den detailhandel zóó te verlagen als wel gewenscht was. Juist door dit alles constateert spreker, dat al meer en meer het besef by den midden stand doordringt, dat hy zich krachtiger moet organiseeren om te blyven bestaan. Spreker hoopt, dat ook in Vlissingen dit besef al meer zal doordringen. Onvervaard moet gestreden worden voor het behoud van de belangryke plaats onder de zon, al wordt die nu ook verduisterd door de donkere economische wolken van dezen crisistyd. Spreker eindigde met de opwekking dat alle middenstanders zich zullen scharen achter,den Kon. Middenstandsbond, om zoo door eensgezind optreden aller belangen het beste te behartigen. De voorzitter dankte den heer Godfried voor zyn krachtig betoog en gaf gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan nog door meerdere aanwezigen gebruik werd gemaakt. De verschillende vragen, welke van zeer uiteenloopenden aard waren doch allen de belangen van den middenstand betroffen, werden door den spreker breedvoerig beant woord, A. G. O. Het bestuur van A.G.O. verzoekt ons de aandacht te vestigen op de op Dinsdag 15 December, des avonds 8.15 uur in het Con certgebouw te houden lezing van Henriette van Lennep, over„Het rhythme in de be weging". De lezing zal door de danseres Lili Green aanschouwelyk worden toegelicht met talryke demonstraties. Op den volgenden avond, te houden Don derdag 14 Januari, zal het Trio Pasquier optreden. Coöperatie „de Broederband". Het bestuur van de coöperatieve vereenl- ging „de Broederband" zal in samenwerking met de Handelskamer een speciale Nieuw- jaarsgave voor de leden van deze coöperatie beschikbaar stellen. Aan de leden zal een circulaire worden gezonden, waarin nadere mededeelingen omtrent deze gave worden gedaan. De betrokken leden moeten zich, zooals in achterstaande advertentie wordt bekend ge maakt, Vry dagavond tusschen 7 en 10 uur vervoegen op het kantoor van „de Broeder band", Kerkstraat 1 (ingang Noordstraat). Een iyk in beslag genomen, In den afgeloopen nacht werd assistentie ingeroepen door het Noorsche stoomschip Gunny", op weg van Antwerpen naar New-York, welk schip op de reede alhier lag. Te circa 4 uur hebben een inspecteur van politie en een dokter zich aan boord begeven en bleek het dat de 46-jarige Noorsche stuurman met een schotwond in het hoofd dood in zijn hut lag. Bij een ingesteld on-* derzoek wees alles er op dat hier vermoede lijk zelfmoord heeft plaats gevonden. Het luk werd door de politie in beslag genomen en overgebracht naar het lijkenhuisje van het St. Joscph-ziekenhuis. Het ondersoek wordt door de politie voort gezet. De stuurman woont-'te Newport (Enge land). In onze Ty'clïnghal hebben wy de foto's voorgehangen van drie slachtoffers van de ramp met het postvlieg tuig „de Ooievaar'. Verder etaleeren wy foto's van een Zon dagstemming in de visschershaven te Sehe- veningen van de opening van de tentoon stelling „la Croix Latine" in een der zalen van het Stedelyk Museum te Amsterdam van de begrafenis van den schaakmeester H. C M. Weenink op de Nieuwe Oosterbcgraaf- plaats te Amsterdam. Een voordrachtavond. Op verzoek vestigen wy nog eens de aan dacht op den voordrachtavond, welke Geert van Oorschot morgen houdt voor de vereeni- ging „de Dageraad" in „de Oude Vriend schap". Woensdagmorgen 10.:|5 uur declameert Jlanny van Oogen werk van Geert van Oor schot voor de radio (Vara uitzending). MIDDELBURG. Een benzïne-ontploffing. Hedenmorgen heeft op den Schoorsteen- vegerssingel te Middelburg een benzine-ont- •ploffing plaats gehad. Dj omwonenden wer den opgeschrikt door een hevigen knal. Door krachtdadig optreden wist men het begin van brand dat door de ontploffing ontstaan was te blusschen door zand over de vlammen te werpen. Vereenigïngen. Met de „Staatscourant" no. 237 zyn ver zonden de statuten van de naamlooze ven nootschap J. A. van Boven's handel in opti sche en chirurgische artikelen, te Middelburg. WESTKAPELLE. Aan het electrisch net aangesloten. Ziaterdag is deze gemeente aan het elec trisch net van de Pzem aangesloten. Alvo rens hiertoe werd overgegaan hield de heer Slooves een korte toespraak, waarna de hee ren De Regt en Vader eenige technische in lichtingen gaven. De burgemeester is daarna overgegaan tot de inschakeling, waarna op het gemeentehuis een bijeenkomst werd gehouden. De burge meester bracht daarby dank aan den Com missaris der Koningin, die bij deze plechtig heid tegenwoordig was. De Commissaris der Koningin wenschte de gemeente hartelijk geluk met deze voor de gemeente gewichtige gebeurtenis. Door deze aansluiting zijn thans alle gemeenten op Walcheren bij de Pzem aangesloten. Ned. Herv, Kerk. Aangenomen het beroep naar Wemeldinge als hulpprediker door C. Warmoïts, cand. te Scherpenzeei. Bevestiging en intrede. Zondagmorgen werd ds. J. Koopmans, overgekomen uit Eikerzee, by de Ned. Herv. gemeente te 's-Heer Hendrikskinderen beves tigd door ds. J. H. C. Kamsteeg te Gorssel, laatst te 's-Heer Hendrikskmderen, met een rede naar aanleiding van 1 Samuël 3 17a. Des middags deed ds. Koopman zyn in trede met een predicatie over 2 Cor. 13 8. Den nieuwen leeraar werd toegezongen Gez. 96 (gewijzigd). Dr. J. H. Gunning J.Hzn. Vrijdag 11 December z>al het 50 jaar gele den zyn dat dr. J. H. Gunning J.Hzn. thans wonende te Bilfchoven, bevestigd werd als predikant by de Ned. Herv. gemeente in zyn eerste gemeente Wilhelminadorp. Tevens wordt eind December de 40e jaargang afge sloten van „Pnlël". het weekblad door dr. Gunning gesticht en sedert 40 jaar door hem geredigeerd. Met dit gouden jubileum vait samen het gouden huwelyksfeest van den heer en mevrouw Gunning, terwyl het dezen zomer een halve eeuw geleden was, dat dr. Gunning promoveerde tot doctor in de god geleerdheid. De aanvankelijke bedoeling was geweest in verband met deze jubileumdagen een bizon deren kerkdienst te organiseeren in de Dom kerk te Utrecht, welke dienst zcu worden opgeluisterd door koorgezang en waartoe de voorbereidingen reeds volledig getroffen wa ren. Op medisch advies moet dr Gunning zich behoeden voor alle bizondere emoties en zoo moet. ook deze kerkdienst tot veler leed wezen werden geschrapt. De huldiging, die hem a.s. Vrijdag wordt gebracht, zal bestaan- in den vorm eener receptie, welke dien "mid dag van 3 tot 5 uur zal worden gehouden in Huize Molenaar, Korte Nieuwstraat te Utrecht. Ter organiseering van één en ander vorm de zich een uitgebreid comité, waarin per sonen van de meest uiteenloopende richting zitting namen. Internationale invloed van Iïollandscbe kerkelijke besluiten. Dr. J. van Lonkhuyzen, geref. predikant te Zierikzee en voorheen predikant te Grand Rapids en te Chicago in Amerika, schrijft De gereformeerde kerken in andere landen en werelddeelen zien hoog op tegen de Ne- derlandsche gereformeerde kerken. Vandaar dat deze kerken een groote verantwoorde- lykheid hebben, in welk opzicht zy leiding geven, welke* besluiten zij maken. Zoo was dcor mij in Amerika, na mceizamen strijd.' een strijd van jaren, eigenlijk een groot deel der kerk voor de m.i. meer zuivere gerefor meerde kerkrechtelijke beginselen gewonnen. Het stond ten slotte half tégen half. In de 253ak van de groote Eastern Avenue-gemeente in Grand Rapids, welke gemeente haar pre dikant, die door de synode afgezet was, niet loslaten wilde, koos de classis onder leiding van dr. H. H. Meeter (die aan de Vrije uni versiteit te Amsterdam studeerde)de metho de door mij verdedigd, nl. dat in zulk een geval het geref. kerkrecht niet toelaat om een kerkeraad of kerkelyke ambtsdragers öaadwerkelyk af te zetten, maar dat zulk een recalcitrante gemeente irrzulk een gevai geoordeeld moet worden, het kerkverband te hebben verbroken. Het kerkverband blyft dan verbroken, totdat eventueel de kerke raad zich onderwerpt, of andere het goedge zinde deel der gemeente in den ordelijken weg een nieuwen kerkeraad in het leven heeft ge roepen. Met dezen kerkeraad wordt dan het verband hersteld. De Amerikaansche synode van 1924 benoemde een commissie om te onderzoeken of een classis of synode niet in derdaad zelve een kerkeraad afzetten kan Deze commissie stond in haar rapport ge scheiden, precies de helft zeide „ja", de an dere helft „neen". Bij dit debat stonden ie professoren dr. H. H. Kuyper en dr. H. Bouw man, de kerkrechthoogleeraren van de vrye universiteit en van Kampen, steeds aan mijn zyde. Maar juist voor de in Amerika beslis sende synode van 1926 (waar tevens een professor voor het kiesrecht benoemd moest worden) sloegen de geref. kerken in Neder land te Assen om en zetten zelf een kerke raad af. Deze door niemand verwachte me thode van tuchtoefening over een kerkeraad had een enorm effect in het buitenland. De m.i. minder zuivere kerkrechtelyken glori eerden er in myn medestanders en ik la gen finaal verslagen en de enkele beslissing van Assen maakte een werk van jaren onge daan en doet sindsdien dé minder zuivere kerkrechtelijke beginselen triumfeeren in schier elke zaak die opkomt. Ger. Gem. Tweetal te Aagtekerke ds. J. D. Barth te Borsele en ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen. Benoeming tijdelijk onderwijzer. Tot tijdelijk onderwyzer aan de Geref schoof te Serooskerke is benoemd de heer J. Suurmond, alhier. Tot tydelijk onderwijzer aan de christ. school te Onstwedde-Holte is benoemd de heer J. B. van Kesselen alhier. Tot onderwyzeres aan de R Kath. school te Standaardbuiten is benoemd mej. F ten Hacken alhier. De ramp van „de Ooievaar". Aneta vernam nog de volgende nadere by- zonderheden betreffende de ramp van „de Ooievaar". Uit Medan werd gemeld, dat de bemanning van de „Ekster" zeer diep onder den indruk was van de ramp. Zy waren deze ramp pas gewaar geworden by de landing te Bangkok, daar zij in Rangoon geen bericht hieromtrent hadden ontvangen. Toen zij boven het vlieg veld Don Muang vlogen zei de eerste piloot Hondong: „Daar ligt iets", waarop zy tot aller ontsteltenis het wrak van „de Ooievaar" ontdekten, hetwelk omgekeerd lag in een nat p«adi-veld. OogenschijnUjk leek het toestel intact, alleen de voorste moloi was naar bo ven geschoten, terwijl de zijmotoren op de gewone plaats waren. Blijkens mededeeling van de bemanning van de „Ekster", is de oorzaak van de ramp nog onbekend. De commissie welke is inge steld en de Siameesche officieren verstrekken geen inlichtingen. De heer Hondong, eerste piloot van de „Ekster" acht overbelasting on waarschijnlijk, doch durft overigens geen uitspraak te doen. De „Ooievaar" had slechts 150 gallons ben zine, hetgeen de helft is van de gebruikelijke hoeveelheid, aan boord, omdat te Rangoon waar de passagier Borg zou uitstappen, ben zine kon worden ingenomen. De romp van het toestel was intact, zooais meestal bij de Fokker-vliegtuigen het geval is, daar er heel wat moet gebeuren eer de romp vernield wordt. Het toestel zal taxi-end een snelheid van 50 K.M. hebben gehad. De heer De Jong, de mecanicien van de „Ekster", verklaarde over belasting eveneens onwaarschynlyk en by motorpech zou niet zyn doorgetaxied. De heer Hondong deelde mede, dat de menschen die op het vliegveld aanwezig wa ren niet veel vertelden, terwijl na aankomst van de „Ekster" iedereen wegrende, daar di rect daarop het laatste treintje naar Bang kok vertrok, terwyl de vliegers op het verla ten vliegveldovernachtten. De Siameesche autoriteiten hebben zich zeer behulpzaam getoond. Binnen een half uur na het ongeluk het vliegveld Don Muang ligt meer dan 25 K.M. buiten Bang kok was een brigade voor hulpverleening op de plaats van de ramp aangekomen, waar een halve meter water stond. De gewonden werden op brancards vervoerd, terwyl een extratrein ter beschikking werd gesteld om hen naar Bankok over te brengen. MadagascarParijs binnen 5 f2 dag. Gisterenmiddag zijn de vliegers Gaulette en Salel uit Madagascar op Le Bourget aan gekomen. Zy hebben deze reis, hun terugreis volbracht in vyf dagen, negen uur en drie kwartier. Over de heenreis hebben zy 107 uur en 30 minuten gedaan, zoodat zy de 22.8C0 K.M. heen en terug hebben afgelegd in 237 uur en een kwartier vliegens, waartoe zy veertien dagen onderweg zijn geweest. Een transatlantische luchtschependiensfc Dr. Eckener is gisteren voor een kort ver- blyf te Sheffield aangekomen. Hy zal de luchtschiphallen by Howdon en Cardingtoa in oogenschouw nemen. Men gelooft te Lon den, dat Eckener's reis in verband staat met de bestudeering der mogelykheid van een transatlantischen luchtschependienst, iri hoofdzaak ten dienste van het postverkeer. Men verwacht dat dr. Eckener in dit verband besprekingen zal voeren met Lord London derry, den minister voor de luchtvaart en misschien ook met den premier. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Sergeant-konstabel A. de Wolf van kazerno Willemsoord naar wachtschip Willemsoord sergeant-schrijver H. A. A. Schenkel van marine hospitaal naar wachtschip Willems oord sergeant-schryver N. V. Volkert van wachtschip Willemsoord naar marine hospi taal schipper H. J. A. Boelhouwers en op- per-torpedist W. Sanderse worden 10 Decem ber gedetacheerd in de marine kazerne Am sterdam. De kapitein der mariniers L. Spiegelberg is van zyn plaatsing by den dienst in Oost- Indië hier te lande teruggekeerd. De diensplichigen der le ploeg, van oudere lichingen dan van 1932 en bestemd voor het oefeningsdetachement voor de school voor reserve-officieren der infanterie en der wiel rijders, aan wie uitstel van opkomst in wer- kelyken dienst is verleend tot het tydvak van 1&—25 Januari a.s. worden 1 Februari inge- lyfd. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, j De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1