1000 500 300 150 100 25 MAANDAG 7 DECEMBER EERSTE BLAD 69e Jaargang' 1931 lilini: Firma I. IU DE VELDlli., Müimi Sl-tO. Ilissiip.ltiil. ID. PistiibiniEtiBI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Nationaal Crisis-Comité Stads-cnProvincienieuws SPORT BUJENLAND Waar moet 'k zijn e-No.288 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuur enVerhuui.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- 1 reielï 75 ct.. iedere rer el n eei 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vin gei .AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Onder het personeel der N.V. „P.Z.E.M.", afdeeling Midden groep, alhier heeft een lijst gecir culeerd voor bijdragen aan het Nationaal Crisis-Comité, waarop zoodanig geteekend is, dat aan het Comité wekelijks een bedrag van ƒ16.kan worden afge dragen. Voor deze offervaardigheid mag zeker wel een woord van dank worden gebracht. Het is een voorbeeld dat navolging verdient. De beambten en het personeel van het Gasthuis, afdeeling ouden van dagen, hebben zich bereid verklaard maandelijks 1 van hun salaris af te staan ten bate van het Nationaal Crisis-Comité. Ook de ouden van dagen wen- schen elke week hun penningske bij te dragen. Met recht mag hier wel gesproken worden van „het penningske der weduwe". De volgende giften werden door ons ontvangen Vorige opgave 479.29 N. N. N- 25.— N. N- 7.50 Opbrengst St.Nicolaas- collecte familie L - 5.— Totaal ƒ516.79 STEUNT KRACHTIG Onze haven. Vermoedelijk morgen wordt in de nieuwe buitenhaven verwacht het Nederlatndsche stoomschip „Boskoop" van de Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam ter lossing van 3000 ton Ohilisalpeter. Dit zal het eerste zeeschip zijn, dat van de nieuwe haven gebruik zal maken voor lossen van goederen. Het ligt in de bedoeling van de N.V. Chili- salpeterhan'delmaatschappij te Rotterdam, als de op te doene ervaringen goed zijn, in de toekomst dikwijls van onze haven gebruik te kunnen maken. Sint Nicolaas, Of het komt door de malaise of door de weersomstandigheden, die Zaterdagavond ftiet noodden tot een druk verkeer op straat, we zouden het niet kunnen zeggen, maar zooveel is zeker, dat het den vooravond van het feest van den kindervriend bij uitne mendheid niet zoo bijzonder druk was in de straten. In verschillende gelegenheden was m den middag voor de jeugd een feestje georganiseerd. In het Concertgebouw, waar het comité van het St. Nicolaasfeest voor °n- en minvermogenden zijn tenten had op geslagen, konden we met genoegen consta teren, dat de jeugd er, wat lokaliteit be treft, niet op achteruitgegaan was. Het ging dank zij de steeds meerdere ervaring van het comité, zeer ordelijk toe. Toen we er om ruhn 2 uur kwamen, even voordat de Kin derheilige zijn intree deed, zaten alle kin deren en dat waren er ruim 350 netjes aan lange tafels geschaard. Op h$ tooneel was mej. De Hondt met haar kapel aanwe zig, om belangeloos den zang der kin deren te bgeeleiden en af en toe een stukje ten beste te geven. Als dank voor haar hulp werd aan de directrice een bloemenhulde gebracht. Nadat St. Nicolaas zijn intree had gedaan en toegesproken was door den voor ster, werden, eenige jongens door zwarten Piet uit de zaal gehaald en voor den goeden Sint gebracht, die ze een geduchte schrob- beering gaf voor hun min-goed-gedrag. In- tusschen was ingeschonken door ijverige helpsters, die ook versnaperingen uitdeelden. Nadat de middag onder luisteren naar de goede muziek van het orkest en het zelfzin- gen en acteeren was omgevlogen, kon de jeugd huiswaarts keeren, beladen voor zich zelf met een pakje en versnaperingen en voor het huisgezin met een pak voedings- en genotmiddelen en een peperkoek van groot model. Vijf December was zoowel voor de zleken- afdeeling als de afdeeling der verpleegden en oude vrouwen en mannen van het Gast huis een genoeglijken middag en avond. Des middags te half drie kwam de goede Sint de ziekenafdeeling met een bezoek ver eeren. Een gezellig aanzien was het in een der ziekenzalen, welke voor de komst van den Sint als ontvangkamer was ingericht. Met belangstelling werd door Sint naar de zieke kindertjes gevraagd en allen ontvangen een handdruk en een surprise. Gezonde kinderen hebben den goeden Sint geholpen en hebben o.a. opgevoerd „De Winter met zijn trawanten". Uit de stemming bleek, dat all-ss goed in den smaak viel. Des avonds om 7 uur trad voor de oude vrouwen- en mannenafdeeling de Eerste Vlissingsche Accordeonvereniging „Crescen do" op. De waarnemende voorzitter, de heer W. de Ridder, heette deze vereeniging har telijk welkom namens het college van regen tessen en regenten en zeide het op hoogen prijs te stellen dat de Accordeonvereniging op dezen avond voor onze oudjes eenige mu zieknummers ten beste wilde geven. Vooral op dezen St. Nicolaasavond werd dit door het college op hoogen prijs gesteld, daar, waar zoovelen het St. Nicolaasfeest als een gezelligen avond houden, dit nu ook zoo in onze inrichting het geval is. H\j sprak den wensch uit, dat allen van de muziek -heerlijk zouden mogen genieten. De voorzitter der Accordeonvereniging, de heer Verhoef, zeide aangenaam gestemd te zijn om juist op dezen avond voor de oudjes iets te mogen geven. Hierna voerde de Accordeonvereniging, onder de voortreffelijke leiding van den di recteur, den heer Ventevogel, een keurig verzorgd programma uit, terwijl nog een der leden der vereeniging de aanwezigen ver gastte op eenige voordrachten. Geen wonder dat toen de St. Nicolaas- potpourri, van M. P. Ventevogel, gespeeld werd, allen de bekende St. Nicolaasversjes meezongen. Het was een onvergetelijken avond en de heer De Ridder was dan ook de tolk van allen toen hij de vereeniging hartelijk dank bracht voor hetgeen dezen avond was ge boden en hy riep haar niet een vaarwel, maar een tot weerziens toe. Hij bracht ook een hartelijk woord van dank aan den burgemeester onzer gemeente en mevrouw Van Woelderen, van wie de tractaties waren ontvangen. Hij wees er op dat juist een vereeniging, waarvan onze bur gemeester eere-voorzitter is bij ons op dezen avond speelt, en nu onze inrichting door hem werd getrakteerd. De oudjes bleven hierna nog eenigen tijd bijeen en lieten zich de chocolademelk heer lijk smaken. Evenals het vorige Jaar Is er ook dit Jaar weder een Sint-Nicalaasbal gehouden ten bate van het Marine Sanatorium Fonds op Zaterdag jl. in „de Oude Vriendschap". De propaganda-commissie van het Marine Sanatorium Fonds brengt langs dezen weg allen helpers en begunstigers haar oprechten dank voor het welslagen van dezen bijzonder geslaagden avond. J. W. van der Linde t Heden is in den ouderdom van 56 Jaren overleden de heer J. W. van der Linde, die van 29 April tot en met 5 September 1927 als opvolger van mej. J. H. Gasille, die bedankt had, voor de vrijzinnig-democratische partij als lid van den gemeenteraad heeft zitting gehad. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een motie van de anti-rev. kiesvereeniging. De anti-rev. kiesvereeniging te Oost- en West-Souburg heeft een ledenvergadering gehouden, waarin een bespreking werd ge wijd aan de plaatselijke gemeente-politiek. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen De anti-revolutionnaire kiesvereeniging in vergadering bijeen, gehoord de houding van haar afgevaardigden aangenomen bij de wethoudersverkiezing en de toelichting op de door hen gehouden beschouwingen bij de behandeling van de gemeentebegrooting, be- m Dit }aar geen catarrh! am neemt, 0a2S> 45 cn 65 ets, nevens de voorgestelde bezuinigingen in die vergadering keurt deze van anti-revolutionnair stand punt geziene handelingen als de eenig juiste goed en brengt hun voor dit optreden den dank van hun kiezers. GOES. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland. Het museum voor Zuid- en Noord-Beve land mocht weer eenige mooie aanwinsten boeken. Van den burgemeester van Borselen een oude Zeeuwsche vlag, van den burge meester van Wolf aartsdijk een 4-tal speren, dateerende begin 1800. Zij zijn een geschenk van het gemeentebestuur. De burgemeester van Nisse verleende zijn bemiddeling door het museum te doen toeljomer. een hoogen hoed (oud model), gedragen door wijlen den heer Cornelis Alegan, schoolmeester te Nisse van 1786—1817. Voorts schonk de heer J. M. Neels te Goes een kannetje, die het vond by het graven op zijn erf. Voor de natuurhistorische afdeeling werd ontvangen van dr. J. F. O. Huese te Gc 3 een opgezette vogel, een ,Jan van Gent". Zeer gaarne zal het museum voor deze ai dee ling opgezette dieren ontvangen. Van mevr. Folmer, Goes, een aantal oud-Zuid-Beve- landsche hoofdversierselen, (linten, mut sen enz.) IJZEND! |KE. Loop der bevolking. Ingekomen: E. Raes, van Exopont J. M. van de Bossche, van CaprijckeJ. J de Ruijter, van Hontenisse. Vertrokken: L. Verpraet, naar Heer len 1.1. Poppe, naar HoofdplaatR. Bante, naar GentO. R. Z. Sturm, naar Sittard E. Lampo, naar BredaJ. de Jonge, naar Schoondijke J. de Dekker, naar Waterland- kerkje P. Merrelaar, naar Waterlandkerk je M. van Hercke, naar WatervlietE. Bert, naar Waterland-Oudeman. HULST. Werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Hulst is de jaarlijksche vergadering ge houden van de commissie voor werkverrui ming in Zeeuwsch-Vlaanderen. Door den voorzitter, burgemeester Huizin- ga uit Ter Neuzen, werd verslag uitgebracht van de verrichte werkzaamheden der com missie in het afgeloopen jaar. Met blijdschap had de commissie verno men, dat het gemeentebestuur van Axel de vernieuwing van den weg naar Zaamslag Rondeputten, zal ter hand nemen. Mocht dit geschieden, dan zal dit aan velen werk kun nen geven en de bruikbaarheid, van den wsïj wordt er door verhoogd. Na de behandeling van het verslag zedde de voorzitter, dat het aantal werkloozen in vijf tien Zeeuwsch-Vlaamsche gemeenten op 30 November jl. reeds 1371 bedroeg. Twee derden van deze werkloozen waren landarbeiders. In enkele gemeenten was het aantal werkloozen reeds opvallend groot, nl. te St. Jansteen 123, Hontenisse 99, Hoek 132, Axel 95, Hulst 76, Zaamslag 86. Verschillende objecten voor werkverrui ming werden daarna besproken. Opnieuw werd vastgesteld dat de verbetering van den weg door het Mauritswort te Hoek nog niet was uitgevoerd, terwijl eveneens nog niet was overgegaan tot verlaging van den Zaandyk te Axel. Op uitvoering van deze werken zal aan gedrongen worden, evenals op vergravings- werken van wallen rondom Hulst en Sluis. Verder zou aangedrongen worden op het uit voeren van polderwerken rondom de gemeen te Ossenisse, het verzwaren van dijken aan den Nieuw Neuzen en Lovenspolder in de ge meente Hoek en verzwaring van zeedijken langs de Braakman. De commissie besloot een bezoek te bren gen aan het betrokken departement om te verzoeken, dat aan die zyde aandrang uitge oefend wordt op de gemeenten om door uit voering van openbare werken te komen tot werkverruiming. Voorts zullen door de com missie aan alle Zeeuwsch-Vlaamsche ge meenten circulaires woiden gezonden, waarin gewezen zal worden op de behoefte aan open- bere werken die het lot der werkloozen kun nen verzachten en waarin verzocht zal wor den over te gaan tot oprichting van een crisis-comité. voetbal. AFDEELING IV. Ie klasse. BleijerheideBW Willem II—Eindhoven MW-De Valk NAC—LONGA PSVNO AD 2e klasse A. MEVOBreda RBCVelocitas Terneuzen—TSC Middelburg—De Baronie HeroAlliance 3e klasse A. Vlissingen 2Sassche Boys De Zeeuwen—Middelburg 2 Zeelandia 2—Hansweert 3e klasse B. DOSKO 2Zeelandia Goes—MEVO 2 Nieuw BorgvlietSINOTO 5—2 2—3 7—1 4—4 1—1 3—1 2—0 4—1 7—0 3—2 7—2 3—1 3—4 1—4 2—0 6—0 BelgiëZwitserland 21. De gisteren te Brussel gespeelde wedstrijd België—Zwitserland, is met 2—1 door België gewonnen. Aanvankelijk wilde het spel langs den kant der Belgen niet vlotten. Nouwens werd her haaldelijk gepasseerd en het mag een geluk heeten dat Hooydonckx stand hield en voor twee man speelde en alzoo een ramp voor kwam. Zwitserland maakte een goeden indruk, legde een degelijk verband tusschen de diver se linies en was met zijn twee puike buiten spelers de aanvallende partij. Toen de Bel gische halfbacks op dreef kwamen, wisten de Belgen het spel in evenwicht te houden. Een paar minuten voor de rust kwam na een eenig mooie combinatie een doelpunt van den voet van Capelle, Belgisch jeugdige, doch ge vaarlijkste voorman. Zoo kwam half-time met een voor België gevleiden 10 stand. Na de rust herpakten de rood en zich en wisten nog een moeilijke doch alleszins ver diende zegepraal af te dwingen. hitler spreekt tot de wereld. De leider der Duitsche nationaal-socialis- ten, Adolf Hitler, heeft aan vertegenwoordi gers der Engelsche en Amerikaansche pers iD hotel „Kaiserhof" te Berlijn belangrijke mededeelingen gedaan over de toekomstige plannen der Nazi's. Hitier besprak in de eerste plaats de in Hessen gevonden documenten en verklaarde, dat alléén zijn wil in de partij den doorslag geeft. Hij dacht er niet aan, op het laatste moment het beginsel der legaliteit overboord te werpen, omdat er geen twijfel aan was, dat de partij spoedig aan de macht zou komen. Vervolgens besprak Hitier het communis tisch gevaar in Duitschland, waardoor voor een deel de Hessische documenten werden verklaard. De meeste menschen hadden niet de flauwste voorstelling van het communis tisch gevaar. Hij kon niet den afzonderlijken leden van zijn partij verbieden, over dit communistisch gevaar te denken. Het was echter een onbeschaamdheid, om deze ge dachten in een document te formuleeren. De verbittering en de strijdlust van zijn aanhangers verklaarde Hitier uit de voort durende guerilla der communisten, waar door de nazi's in het afgeloopen jaar 5000 gewonden en vele dooden verloren hadden. De beslissende slag tegen het bolsjewisme zal in Duitschland uitgevochten worden Sprekende over de oorlogsschulden, ver klaarde Hitier, dat Duitschland zijn politieke en economische schulden niet kan betalen, zonder zijn uitvoer zoodanig op te voeren, als onder de huidige omstandigheden onmo gelijk was. De nationaal-socialisten zouden de parti culiere schulden erkennnen, doch energiek weigeren, zich te onderwerpen aan politieke afpersing. Alles zou er van afhangen, of de wereld Frankrijk zou veroorloven, vast te houden aan de prioriteit der politieke eischen. Wanneer de wereld van Duitschland voort zetting der betalingen voor de politieke af persing van Frankrijk zou eischen, dan moest zij bereid zijn, de volledige ineenstor ting van Duitschland mee te maken. Door Frankrijk's politieke eischen wordt de wereld ten gronde gericht. Op een enkele uitzondering na zyn de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschl^id en zijn vroegere vijanden weer hersteld, doch verdere pogingen tot overeen- Wie wil mij een pak aanmeten Geen pak slaag versta mij wel, Maar een pak voor lijf en leden, Passend als mijn eigen vel Kleermakers, zegt dat hier eens En houdt naald en garen klaar I Houdt de persbout ook maar warm En slijpt ook maar vast je schaar I JAN PUBLIEK stemming moeten van de zijde van Frankrijk komen en zijn onmogelijk, zoolang Duitsch land en de 65 millioen Duitschers nog als een natie van den tweeden rang worden beschouwd. De komende ontwapeningsconferentie moet het bewijs voor het gezond verstand der ge heele wereld zijn. Wanneer men toestaat, dat Frankrijk zijn bewapening op de huidige hoogte handhaaft, zou dat beteekenen, dat de geheele wereld de voortzetting der Fran- sche hegemonie wenscht. Hitier wees er ten slotte op, dat zijn partij ae nieuwe generatie belichaamt, die niet verantwoordelijk is voor het vredesverdrag van Versailles en die ook geen verdrag zou erkennen, dat Duitschland niet zou kunnen vervullen. Desgevraagd liet Hitier zich uit over ver schillende kwesties van economische poli tiek. Hij formuleerde hierbij de volgende nationaal-socialistische eischen 1. absolute vermindering van het groote bestuurs-appa raat in Duitschland. 2. Beperking tot het uiterste van den invoer. 3. Schrapping-van alle politieke verplichtingen. manifest der duitsche vakvereenigingen. De voornaamste Duitsche vakvereenigingen van alle richtingen, met inbegrip van de ambtenaarsbonden, hebben een gemeenschap pelijk manifest uitgegeven over den huidigen economischen en politieken toestand. Hierin wordt o.a. de hoop geuit, dat de spe ciale commissie van de B.IJB. in zyn aan staande zitting tot de overtuiging moge ko men, dat de herstellasten van Duitschland één van de belangrijkste oorzaken van de storingen in het economisch leven na den oorlog is geworden. Het herstel van het ver trouwen en van het internationale crediet vormt de voornaamste politieke en economi sche taak van het oogenblik. De herstelbe talingen missen elke moreele en economische rechtvaardiging, want zij zyn al lang den omvang van de door den oorlog veroorzaakte schade te boven gegaan. Tot herstel van het internationale vertrou wen is ook politieke kalmeering noodig. De groote nood van het Duitsche volk, de enorme werkeloosheid en de verarming van den mid denstand hebben in Duitschland een wan hopige stemming doen ontstaan, die het aan zien heeft gegeven aan de z.g. „kleine, ge heime burgeroorlog", welke dagelijks nieuw voedsel vindt. Vaak zijn het juist de beste zonen van het Duitsche volk die aan den zinloozen strijd ten offer vallen. De regeering moet met haar autoriteit in den bres springen, opdat de politieke tegen stellingen uitsluitend met geestelijke wapens worden uitgevochten. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN DUITSCHLAND. De Amerikaansche bladen houden zich in het bijzonder bezig met den financieelen toestand van Duitschland. Naar de Associated Press weet te melden, hebben vooraanstaande bankiers, op grond van hun in Duitschland verkregen inlich tingen, en na een gedachtenwisseling, welke tusschen hen heeft plaats gehad, verklaard, dat Duitschland zijn met de buitenlandsche crediteuren getroffen overeenkomsten met) goed succes nakomt. Verder is men in New-Yorksche hank kringen van meening, dat de door Ameri kaansche en Europeesche banken aan Duitschland verstrekte credieten op korten termijn niet bovenmatig hoog genoemd zou den kunnen worden. Zoodra Duitschland weer wegen gevonden heeft voor het normale geldcrediet en wisselverkeer, zouden Difitsch- land's crediteuren bereid gevonden worden, zonder dralen de benoodigde kapitalen voor te schieten. Internationale overeenstemming over de Duitsche herstelbetalingen en particuliere

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1