ENS 1000 500 300 25 [QNEN iain ERS itraat. EERSTE BLAD No.286' 69e Jaargang; 1931 in Lef. 373 huizen lAAr deze N. m VRIJDAG flirt: Firma F. Hl DE VEIDE Ir.. Mtiail SI-EI, llissiip.hltl. II. FaslrclreningEEltl 4 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Nationaal Crisis-Comité IStads-enProvincienieuws IIMIIim sorteering •rijzen. vond »p al kens VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgig, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betrefiendeHuur en Verhuur,Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- rer els 75 ct., iedere regel meer 1 ct Be abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' nummer bestaat uit 2 bladen Wij mogen nog wel eens een I korte opwekking plaatsen om het Nationaal Crisis-Comité te ge- 1 denken. De giften door dit Comité ontvangen, komen het geheele land ten goede. Nu de Minister van Binnenlandsche Zaken be zwaar maakt aan de werkloozen een extra-uitkeering te verstrek ken voor een Kerstgave, moet een dergelijke gave uit de crisis- kas betaald worden. Wij doen een beroep op onze I lezers, nu St. Nicolaas voor de I deur staat, ook te denken aan i die tengevolge van den zeld- Izaam slechten economischen toe- Istand zoo ernstig gedupeerd I worden. Zend uw gave aan ons bureau lof stort deze op onze postreke ning 66287, met vermelding [„Voor het Crisis-Comité". De volgende giften werden 'door ons ontvangen Vorige opgave ƒ453. - 5.— Totaal 458. STEUNT KRACHTIG VLISSINGEN. Vereeniging Rijwielpad Walcheren. Onder voorzitterschap van den heer C. A. an Woelderen, is ten gemeentehuize alhier :n buitengewone ledenvergadering gehouden an bovengenoemde vereeniging. De voorzatter deelde mede, dat, gezien de isultaten van de verbreeding van een ge deelte rijwielpad in de duinen, het wensche- Hjk is het geheele pad op een breedte te brengen van 1.80 M. Dit nu is zonder meer plet mogelijk by het gedeelte rijwielpad tus sen Klein- en Groot Valkenisse. Om nu foch daar ter plaatse die breedte te kunnen bereiken, heeft het hoofdbestuur besloten het pad te verleggen. Hiervoor is het noodig, dat N overgaan tot aankoop van den benoodig- grond. Volgens de statuten moet de le denvergadering hiervoor goedkeuring verlee- pen en aangezien wij dit werk in den loop van pezen winter willen uitvoeren, is deze buiten gewone ledenvergadering belegd. Vervolgens m de voorzatter, dat de Geldersche Crediet- pereeniging heeft bericht, dat zij een crediet pnscht te geven voor uitvoering van deze werkzaamheden. Voor het aangaan van dit jpediet is eveneens de goedkeuring van de pdeiwergadering vereischt. j Daar niemand van de aanwezigen bezwa- Ija heeft, wordt besloten tot aankoop van |«J grond en het aangaan van een crediet- l^ening-courant met de Geldersche Crediet- 1 leniging, over te gaan. 1 Vervolgens zegt de voorzitter, dat de moge- J niet is buitengesloten, dat deze werk- l^mheden door Vlissingsche arbeiders in I Verschaffing zullen kunnen worden uit- |pvoercL De wethouder van sociale zaken Itoi omtren'fc deze e€n onderhoud ge- 1 Biet den heer ir. Stevens. - Jfo der aanwezigen vroeg hoever het staat 5 de plannen voor aanleg van het rijMel- Ihrf1 ■K-oude^erke naar de duinen, door de brijen. De voorzitter zegt, dat de voor- 'jse koopacten voor deze gronden zijn op- en door do grondeigenaren zijn ge- Iben We hebben nu te zorgen voor het lijfde bedrag. Als het nu met de finan- eaat als het gegaan is met ons adres aan Mta ?aC*der gemeente Middelburg, dan zal I aa hiet vlug worden verwezenlijkt. Nog een der aanwezigen merkt hierbij op, dat het een pad is wat hoofdzakelijk voor de burgerij van Middelburg zal worden aangelegd en, willen de regeerders van Middelburg hun in woners voor verkeersongelukken behoeden, dat dient de raad toch wel spoedig op zijn be sluit terug te komen. De voorzitter zegt, dat wij deze zaak voor- loopig maar moeten laten rusten, er is nog zooveel ander werk voor de vereeniging te doen. Spr. zegt, dat het er bij de bestuurs colleges hoe langer hoe meer belangstelling komt voor de rijwielpaden. Nog deelt de voorzitter mede, dat de secre taris een tweetal besprekingen heeft gehad met de wegencommissie van den A.N.WB. te 's-Gravenhage. Het resultaat van deze be sprekingen is geweest, dat wij voor verbete ring van het pad by Valkenisse een bijdrage krijgen van f 500 en wij zoo noodig ook in het vervolg financieel zullen worden gehol pen. i De Vlissingsche Duinwaterleiding maat schappij zal een bijdrage van 300 in de kosten van verandering van het pad verlee- nen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 drukkers, 1 behanger, 20 grondwerkers, 1 loodgieter, 11 metselaars, 8 opperlieden, li schilders, 26 timmerlieden, 1 verver, 2 vlechters, 2 meubelmakers, 3 stof feerders, 3 politoerders, 1 coiffeur, 2 kleer makers, 3 schoenmakers, 272 metaalbewer kers (W.o. 84 tijdelijk), 1 banketbakker, bakkers, 1 kok, 2 aides, 1 tuinman, 2 winkel bedienden, 4 magazijnbedienden, 1 ^looper, 25 transportarbeiders, 1 kellner, 3 chauffeurs, 2 sleepers, 21 kantoorbedienden (2 vr.), 3 scheepsteekenaars, l werktuig-bouwkundige, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 4 werkvrouwen, 5 portiers, loo- pers, enz., 74 losse arbeiders, 17 varensgezel len. Voorts waren by de werkverschaffing geplaatst 82 personen (vorige week 85 perso nen). Totaal ingeschrevenen 622 personen (vorige week 60ö personen). Alzoo een ver meerdering van 22 personen. Een gedenkraam. In het bericht in ons blad van gisteren avond inzake onthulling gedenkraam N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" is een fout ge slopen, die wy rectificeeren met de mededee- ling, dat het raam is aangeboden door di rectie, ambtenaren en bazen. Een jubileum. Op 17 December a.s. zal het 75 jaar gele den zijn, dat de Eerw. Zusters Franciscanen zich in onze gemeente hebben gevestigd. De Eerw. Zusters hebben zich al dien tijd gewijd aan het lager onderwijs aan de R. Kath. Meisjesschool aan de Breestraat en tevens aan het bewaarschoolonderwys. Er heeft zich een comité gevormd dat zich ten doel stelt dezen dag voor de Eerw. Zus ters niet ongemerkt voorby te laten gaan. Middenstandswoningen. De aannemers, de heeren Kulberg en Tim- mers zb'n voornemens aan de Sottegemstraat een blok middenstandswoningen te bouwen. Wy hebben de teekening van deze woningen gezien en het bleek ons dat deze in dit nieuwe stadsgedeelte een uitstekenden indruk zullen maken. De woningen worden zeer practisch ingericht en de aannemers hebben er naar gestreefd deze woningen voor een redelijken prys van de hand te doen. Het spreekt echter vanzelf dat de tydsom- standigheden tot voorzichtigheid manen. Daarom kunnen de heeren Kulberg en Timmers niet gaan bouwen, alvorens zy ze kerheid hebben dat er vraag bestaat naar het type woningen dat zy voornemens zyn in de Sottegemstraat, naby het ziekenhuis „Bethesda" te gaan bouwen. In achterstaande advertentie wordt mede gedeeld dat by bovengenoemde aannemers alle inlichtingen zyn te verkrygen, terwyl daar ook de teekeningen ter bezichtiging zyn gesteld. Scheepvaartberichten. Heden is hier binnengekomen het Noorsche stoomschip „Brosse Jarl", komende van Antwerpen, om een lading malasse in te ne men, met bestemming naar Cagliari. Gisterenmorgen vertrok vanuit Hansweert met bestemming Gent de geladen kas „Char les", circa 2000 ton groot, gesleept door de sleepboot „Valeria". Ter hoogte van Hoede- kenskerke wilde de sleepboot met schip te- rugkeeren naar Hansweert, wegens den den storm. By het rondzwaaien maakte het schip water. De schipper heeft toen met zyn gezin het schip verlaten, waarna de sleep boot het schip heeft losgegooid en laten drij ven. Dit is toen tegen de Plaat aangedreven en omhoog gevaren. Twee sleepbooten zyn toen vanuit Hansweert ter assistentie uitge varen en zjin er in geslaagd het schip be houden in de haven van Hoedekenskerke bin nen te brengen. De 2 sleepbooten zijn bij de kas gebleven om het binnen gekregen water uit te pompen. MIDDELBURG. Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden. Volgens het in de algemeene vergadering uitgebracht jaarverslag over 1930—1931 geeft de algemeene toestand der vereeniging geen reden tot klachten. Het bedryf richt zich in hoofdzaak op de vervaardiging van pry zen voor de jaarlijksche verloting en hiervoor is het aan de inrichting verbonden personeel ruimschoots voldoende. Vandaar dan ook, dat enkele aanvragen om plaatsing moesten wor den afgewezen. De werkinrichting was op de dezen zomer te Breskens gehouden Zeeuwsch-Vlaamsehe Vlaamsche Jaarbeurs vertegenwoordigd door een viertal blinden met den werkbaas. Het bleek wel, dat deze stand groote belangstel ling van de zijde van het publiek trokde hooge opbrengst der ten bate dér blinden ge plaatste bus was hiervoor het tastbaar bewijs. Verschillende min of meer belangrijke be stellingen door gemeente en particulieren wa ren mede daarvan het gevolg. Het bestuur der vereeniging, die de jaarbeurs had geor ganiseerd, was zoo welwillend, om de reeds gestorte standgelden te restitueeren, dienten gevolge was de financieele uitkomst voor de vereeniging allerminst onbevredigenddaar bij nog gerekend de loyale houding van het bestuur der provincie, dat aan het personeel der inrichting vrij reizen toestond op de Provinciale boot, zoodat althans daarvoor geen kosten behoefden te worden gemaakt. Een woord van erkentelykheid voor de op verschillend gebied ondervonden medewer king, ook van de zyde van een bestuurslid, is volgens het verslag., zeker opzyn plaats. De financieele resultaten? naast de groote moreele voordeelen, maken, dat het besluit inzake deelname aan de Jaarbeurs niet be hoeft te worden betreurd. De vereeniging „Medioburgum" gaf onder leiding van den heer Mazure in het voorjaar een uitvoering ten bate der blinden een niet onbelangryk bedrag kwam daardoor aan het personeel ten goede. Een woord van wannen dank aan het bestuur dier vereeniging voor zyn menschlievende daad kan dan ook in het verslag allerminst worden gemist. Zeer sympathiek was ook het initiatief van den heer Stofkoper, om in besloten kring in den foyer van den Schouwburg voor het personeel en het bestuur geheel belangloos een voor drachtavond te geven,*. Zoowel in het eene als in het andere geval blijkt weer, dat de belangstelling in het lot der blinden nog niet is verzwakt. De heer F. Cornelis, die met 1 Januari 1931 volgens rooster aan de beurt van af treding was, werd als zoodanig herkozen. Kon het bestuur ten vorige jare een ver meerdering-van het aantal geplaatste loten met 657 constateeren, thans is dit accres ge stegen tot 973 en een totaal van 24890 bereikt. De hoop en het vertrouwen, dat eenmaal het maximum aantal van 25.000 zou worden ge haald (uitgesproken in het vorige jaarver slag) is dus thans reeds bijna in vervulling gegaan. De crisis had eerder een sterke ver laging van het aantal geplaatste loten doen verwachten doch de groote ijver van hen die zich in de verschillende deelen der provincie met den verkoop der loten hebben willen be lasten heeft blykbaar deze verwachting ge logenstraft. Het bestuur kan niet nalat i, daarvoor zyn groote voldoening uit te spre ken. In de samenstelling van het personeel der werkinrichting kwam geen verandering. Aan giften werd ontvangen een bedrag van 135 uit het familiefonds-Snouck Hurgronje, alsmede een totaal van 29 van verschillende particulieren. De jaarlyksche opwekking van den onbe kenden De K. aan het adres der winnaars van pryzen had tot resultaat, dat een bedrag van ƒ49, dus weinig minder dan verleden jaar, onder de blinden kon worden verdeeld. Ook hier is een woord van dank voor al deze vrijgevigheid op zyn plaats. Het aantal contribuanten liep, voornamelyk tengevolge van overiyden en vertrek, terug van 398 tot 386. Al is het totaal bedrag aan contributies, doordat enkele nieuw toegetrede- nen meer bydragen dan hunne voorgangers, eerder hooger geworden, en is er dus, uit dat oogpunt beschouwd, geen reden tot klagen, een getal van nog geen 400 contribuanten is voor een vereeniging, die over de geheele provincie haar werkkring uitstrekt, toch nog altyd aan den lagen kant. De rekening van den penningmeester sloot in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 27854.16. Coöperatie „de Vooruit". Het jaarverslag der Coöperatie „Vooruit" te Middelburg, getuigt van een gestadigen groei, meldt het „Volksblad", Het ledental Geen pijnlijke Hrsilldbiareiï ■=*/j zullen U lang eraan herinneren, dat U zich brandde. Geen rauwe open vleeschwonden zullen het gevolg* zijn van het door U niet getelde brandwondje. Geen infectie zal U van meet af aan bedreigen. Neem om al die narigheid te voor komen het voor brandwonden aangewezen middel, de on middellijk verzachtende, wondzuiverende en snel genezende Kloosterbalsem "czZn gtTJ- AKKERs jmWMLW steeg tot 586. De winkelomzet steeg met 1520.21 en bedroeg thans 57.769.49. Her innerd wordt aan de belangrijke verbouwing en moderniseering, welke .de winkel heeft ondergaan en die natuurlijkerwijs eenigszins van invloed is op het winstcijfer. De omzet der bakkerij bedroeg 41.433.46, wat door den lageren prys van het brood minder is dan het vorig jaar. De spaarbank der coöperatie wint steeds meer het vertrouwen der leden. Het inleg- cyfer bedroeg 8338.11, tegen 3447.80 het vorig jaar. Opgenomen werd 2129.50, tegen 1043.72 in het vorig boekjaar, wat onge- twyfeld eey gevolg is van den economischen toestand. Uit het ziekte- en moederfonds werd een bedrag uitgekeerd van 527.12. Het bestuur stelt voor een dividend uit te keeren aan de leden van 8 voor het ver bruik van de bakkery en 41/, voor het winkelverbruik. In samenwerking met den Bestuurdersbond zal een actie worden ge voerd voor versterking der coöperatie. In het fonds voor steun aan de arbeidersbeweging werd 604.65 gestort. OOST- EN WEST-SOUBURG. Lijst van ingekomen of vertrokken perso nen gedurende de 2e helft van November. GEVESTIGD: Mevr W. L. Leenders—Claassen, Nieuwe Abeele C 250, van Rotterdam. K. Ham, Bermweg B 1, van Vlissingen. P. Goozen, Braamstraat B 108A, van Oost- kapelle. J. F. But en gezin, Groote Abeele A 224, van Oostburg. A. Alleda, N. Vliss. weg C 173, van Vlis singen. J. Jongepier, Tuindorp D 58, van Vlis singen. A. Karelse, Zandweg C 61c, van Biggekerke C. M. Maas, Tuindorp D 88. van Vlissingen J. C. Janse, N. Vliss. weg C 179c, van Den Haag. VERTROKKEN: Mej. A. BosschaartJacobse, Ritth. straat B 401, naar Vlissingen. D. Stroo, Zandweg C 34, naar Wieringen. F. H. van Zalen, Vliss. straat B 266, naar Middelburg. P. van der Welle en gezin, N. Vliss. wég O 178, Domburg. GOES. Een nieuw bankgebouw. De Twentsche Bank heeft op de Groote Markt te Goes, naast het Beursgebouw, een kantoor geopend. Het gebouw maakt zoowel uit- als inwen dig een voortreffelijken indruk. Alles is in grooten, hoewel niet luxueuzen styl, opgezet. Een bankgebouw is tot stand gekomen, zoo als men er in Zeeland maar weinig zal aan treffen. By het ontwerpen heeft dit op den voor grond gestaaneen ruim en prettig aan doend gebouw tot stand te brengen, waarin alles wat van waarde is absoluut tegen brand en inbraak beveiligd is. Vermelding verdient ook, cTat eveneens ut een oogpunt van beveiliging er aan het gebouw maar één deur is, die aan de straat- zyde is en dat alle ramen, kleine en groote, tegen indringers zyn beveiligd door fraai kunstsmeedwerk. De architectuur van dit mooie en doelma tige gebouw is verzorgd door de firma Hooy- kaas «Sc Zoon en Van Bergen te Rotterdam Zeeuwsche tarweverbouwers van verdere levering uitgesloten. De Zeeuwsche tarweverbouwers waren dit jaar wat achtergebleven met dorschen. Daar door was het hun mogelyk by het opnemen van de voorraden ingevolge de Tarwewet een grooteren voorraad op te geven dan door hen verbouwd was. Sommige Zeeuwsche tarweverbouwers, die inderdaad een te groo ten voorraad hadden opgegeven, hebben nu getracht het tekort aan te vullen met Belgi sche tarwe, wat hun, zooals men begrijpen zal een niet onbelangrijk voordeel opleverde door de hoogere pryzen, welke zij tengevolge van de Tarwewet voor hun tarwe ontvangen. Zoodra een en ander evenwel de Geweste lijke Tarwe-organisatie in Zeeland ter oore kwam, zyn terstond maatregelen genomen voor een scherpe controle. Dank zy de innige samenwerking tusschen de organen, welke belast zijn met de uitvoe ring van de Tarwewet, en het departement van financiën, is het mogelyk geworden zich daarby de medewerking van de douane ambtenaren te verzekeren. Dezen doen nu van iedere party tarwe, welke in ons land wordt ingevoerd, terstond mededeeling aan de Gewestelijke Tarwe-organisatie van het district waarvoor deze tarwe bestemd is, zoo dat doorloopend gecontroleerd kan worden, waar die tarwe biyft. Wordt de ingevoerde tarwe als inlandsche tarwe of vermengd met inlandsche tarwe by de Tarwe-organisatie ingeleverd, dan wordt de betrokkene onher roepelijk uitgesloten van verdere levering van zyn tarwe aan de Tarwe-organisatie, zoodat hy dan voor zijn product op de vrye markt is aangewezen, waar hy slechts een belangrijk lageren prijs kan bedingen. Er zyn reeds enkele landbouwers, die ds ge volgen van- dezen maatregel .zullen onder vinden. Sommige soorten buitenlandsche tarwe zijn op het eerste gezicht moeilijk van in landsche te onderscheiden, maar dan wor den cultuur-proeven genomen, die op dit punt zeer betrouwbare aanwijzingen geven. Een weg dwars door Zeeuwsch-Vlaanderen» Naar in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over de begrooting van het wegenfonds voor 1932 wordt medegedeeld, bestaat voor opneming op het rykswegen- plan van een weg dwars door Zeeuwsch- Vlaanderen van Hulst naar Oostburg geen aanleiding. De vraag, of op andere wyze de totstandkoming van deze verbinding kan worden bevorderd, wil de minister gaarne overwegen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgespro ken DiefstalJ. C. S., 22 jaar, hulpstoker te Vlissingen, in voorarrest, 4 maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Overtreding motor- en rijwielwetA. J. M, E., 49 jaar, mecanicien te Middelburg, ver nietiging vonnis waarvan hooger beroep, vrij spraak. L. F. de H., 38 jaar, koopman te Goes, be vestiging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de ontzegging van de bevoegdheid motorry tuigen te bestu ren, vernietiging te dien aanzien, en veroor deeling tot een geldboete van 25 of 25 da gen hechtenis. M. A., 70 jaar, zonder beroep, wonende te Waarde. Vernietiging van het vonnis waar van hooger beroep, vrijspraak. M. P., 32 jaar, koopman te Middelburg, be vestiging van het vonnis waarvan hooger be roep, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. VerduisteringP. W., 22 jaar, arbeider të Melick, 4 maanden gevangenisstraf. Overtreding motor- en rijwielwetJ. B., 20 jaar, rywielhersteller te Koudekerke, bevesti ging van het vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf, f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Oneerlyke mededingingH. P. B., 21 jaar, chauffeur te Goes, 25 boete subs. 10 dagen hechtenis en gedeeltelijke vrijspraak. Ontucht H. v. C., 25 jaar, onderwyzer te Clinge, 6 maanden gevangenisstraf met al- trek van voorarrest, Kantongerecht te Oostburg. De kantonrechter te Oostburg heeft ter. buitengewone terechtzitting van 3 December veroordeeld wegens Met een motorry tuig rijden op zoodanige wyze en met een zoodanige snelheid, dat de yryheid en de veiligheid van het verkeer ip - - -

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1