jflissingsche Courant tweede blad gemeentebestuur KAMEROVERZICHT feuilleton Om een Crfenis" binnenland GEMEENTEBEGROOTING VAN MIDDELBURG. van de van Woensdag 2 December 1931. M°284 HINDERWET. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burgemeester en Wethouders der gemeente Viissingen gelet op het verzoek, onder dagteekening van I4 October 1931 ingediend door M. J. Kole, alhier, waarbij vergunning wordt ge* vraagd tot het oprichten van le° --en inrichting voor het rooken van eeschwaren, waarin zal worden geplaatst »n ijzeren rookkast 2e. een inrichting voor het smelten van .et, in het perceel kadastraal bekend ge meente Viissingen, Sectie E, no. 724, plaat selijk gemerkt Schoolstraat no. 8. Overwegende, dat de beslissing op dit ver- soek niet kan worden genomen, binnen den termijn, bepaald in art. 8, eerste lid, der Hinderwet, op grond dat het technisch on derzoek nog niet zijn beslag heeft gekregen Gelet op artikel 8, tweede lid, der Hinder wet; Besluiten: De beslissing op voormeld verzoek te ver dagen. Viissingen, 1 December 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Beperking van invoer. Er zijn bij dit contingenteeringswetsont- werp diverse punten, die niet helder zijn. Het moet de voorstandei's van vrijhandel weer een voos teeken zijn, dat alle protect!- onisten met dit ontwerp hard wegloopen. Verschillende leden van links, waaronder zelfs de socialisten, staan niet afwijzend te genover tijdelijke maatregelen, die den m- en uitvoer regelen, maar het moet niet een zwenkirg zijn naar het protectionisme, aldus de heer Van den Tempel, want dan doen zjj niet mee. Nu geeft het ontwerp op dit punt te weinig een doel aan. Het is alles te" vaag en te onzeker ën het hééft den schijn al tof Regeering een actieve handelspolitiek wil gaan voeren. Zij wil de handelsbalans ver beteren volgens den heer Van den Tempel is de achteruitgang in de verhoudingscijfers niet zoo slecht en het is alleen tengev^ge van de daling van den export, niet tenge volge van de stijging van den invoer. Verhooging van den uitvoer is met kunst middeltjes niet te bereiken evenmin als men den invoer veel kan drukken. Daarbij achtte de heer Van den Tempel het noodig te wijzen de gevolgen die al dergelijk kunstmatig oe kan hebben voor onze scheepvaart, die al leelijk in de knel zit en de dupe kan wor den van al dat regelen. Te vreezen valt dat de prijs van sommige artikelen zal stijgen als deze wet aan het werk gaat. Het is met dit ontwerp niet na te gaan wat de Regeering eigenlijk wil gaan doen, zij vraagt blanco volmacht, maar dan j ook doen wat zij wil, zonder dat eenige controle mogelijk is. Daarom schaarde de heer Van den Tempel zich aan der amendementenOud, die de wet een tijdelijk karakter willen geven en het recht van goedkeuring willen behouden voor het parlement. he voorsteller der amendementen sloot zich weer geheel bij den heer Van den Tem- Met dit blanco-mandaat kan de precies doen wat ze wil en radi- Door H. HILL, 22) den maan-doorstraalden nacht, die V01Êöe, rende ik als een waanzinnige langs den weg, die naar de Stoke Rogus kerk de. Ik en mijn schaduw waren de eenigen zich langs het witte pad voortbewogen ontmoette geen menschelijk wezen. Da&r de kerkdeur gesloten was, moest ik op een andere manier toegang verschaf- en- 0m dit te bereiken was ik gedwongen 5®n klein venster, dat het dichtst bij net Maar lag, in te drukken om zoodoende met tojn mes de verroeste knip te kunnen ver schuiven. Knarsend sprong het venster open. hc wrong mijn lichaam door het gat en stond a enkele seconden voor mijn door het aanlicht beschenen held. Weer klom ik op fch stoel en begon snel de machine, die ik in p beeld had opgesteld, te onttakelen, lotseling werden mijn polsen door twee -aalharde knuisten gegrepen, ik wankelde, a stoel gleed weg en het volgend oogenblik val? 6 ult; alle macht met mijn aau- J ®r> die mij trachtte te overweldigen. In bangst schopte ik om mij heen, tever- De handboeien klikten en ik was eu gevangene. caal protectionistisch worden. Ook hij ver wacht weinig heil van kunstmatige regelen van uitvoerhoogstens kan de Regeering prijsbederf tegen gaan, maar zij kan ook veel verder gaan en de heele geschiedenis in dc war sturen. Als de Regeering nu maar eens aangaf wat ze denkt te kunnen doen om bijvoorbeeld den export te bsvorderen. Dat is het belang rijkste, want dan valt de noodzakelijkheid van contingenteering van den invoer vati zelf weg. De ervaring met blanco volmachten aan de Regeering opgedaan, is niet altijd een aan gename geweest en er bestaat hier geen aan leiding voor een dergelijk vèr-gaande vrij heid. Wetsbekrachtiging is niet hinderlijk als de Regeering aanstonds kon ingrijpen in af wachting van die bekrachtiging. Iedere steunmaatregel in protectionisme, meende de heer Van den Heuvel en het is dus onbilllijk om een steunmaatregel, die tij delijk noodig is, de Regeering te verwijten dat zij protectionistisch wordt. Wij worden, meende hij, tot dit wetsontwerp gedwongen omdat overal elders denationale economie tcegespitst wordt en zelfs Engeland in dit opzicht van koers is veranderd. Deze afgevaardigde gevoelde weer niets voor wetsbekrachtiging, omdat de Regeering dan wellicht te laat zal ingrijpen om zeker te zijn dat het absoluut noodzakelijk is. Zij kan in dergelijke gevallen geen échec lijden met haar optreden. Wil het ingrijpen nut kunnen hebben, dan moet het onmiddellijk kunnen geschieden en moet de Regeering de handen vrij hebben. In dien zelfden geest ging de discussie nog ongestoord voort zonder dat eenig nieuw gezichtspunt werd geopend. Als de Regeering niet precieser zegt wat ze denkt te kunnen doen, blijft alles even vaag en onzeker wat de strekking is van dit ontwerp, dat alles kan beteekenen en niets kan uitwerken. Avondvergadering. Begrooting van Defensie. Het duurde nog lang, voor minister Dec kers aan het woord kon komen. Doordat de heer Wijnkoop Vrijdagochtend om 4 uur ge weigerd had te spreken en dus gisteravond nocht van leer trekken, hadden zich nog verscheidene nieuwe spreeklustigen aange meld. Ds. Kersten gaf blijk van zijn veelzijdig heid tot in de fin sses bleek de staatk. ge reformeerde staatsman thuis in de klachten over onvoldoende ingerichte kazernes, en over militair voedsel, maar hij greep ook hooger hst vloeken in het leger, ontheili ging van den Zondag door militairen, mis plaatste zuinigheid en dan de geestelijke verzorging in het leger, waarbij hij zijn groote grief was, dat Rome en het moder nisme (volgens den heer Kersten niets an ders als verkapt ongeloof) op één lijn wor den gesteld met „de waarheid Gods" Wij vermelden slechts bestrijding van deze eigengerechtigdheden is niet iederen keer ^noodig. De maidenspeech van ds. Faber, die het noodig vond als vijfde sociaal-democraat ai- gemeene beschouwingen bij Defensie te houden, heeft geen grooten indruk op ons kunnen maken, al sprak er de eerlijke over tuiging uit van den man, die geweld verfoeit en die zich een militant bestrijder van het militarisme en een warm propagandist van de organisatie „Kerk en Vrede" toonde. Na de ietwat hoogdravende rede van ds. Faber kwam de heer Weitkamp wel heel nuchter vertellen, dat de S.D.A.P., voor wie machtsvorming alles is, de laatste is om als vredesgodin op te treden en dat in het le ger alleen binnenlandsch vleesch mag wor den verstrekt. Dat ds. Slotemaker de Bruïne door zyn collega's Kersten en Faber uit zijn tent werd gelokt, liet zich begrijpen. Met genoegen hoorden wij dezen theoloog in een keurig speechje den heer Faber toevoegen, dat wij in de Kamer als politici bijeen zijn, terwijl de door den socialist aangeprezen actie van ,.Kerk en Vrede" niet een staatkundig ka rakter draagt. Het liep reeds naar elf uur, toen de Mi nister van Defensie aan het woord kon ko men. Op geestige wyze heeft Z. Ecx. afgere kend met de voorstanders van eenzijdige weerloosheid. Andere bejegening zei minister Deckers niet verwacht te hebben, maar eeni ge spijtigheid sprak er toch wel uit dewoor- HOOFDSTUK XXVI. Het proces. De rechtszaal was tot op de laatste plaats gevuld, toen Michelmore het woord nam om zijn onthullingen te doen. Voordat ik my in de Chrystal-affaire mengde had sergeant Gubbins van het plaatselijke politiecorps reeds een gast, Nor man Goldney en een dienaar, Alf Kensit, aan een verhoor onderworpen. Beiden had den zich op het oogenblik van het misdrijf in de nabijheid van den vijver bevonden en Norman Goldney had zelfs het levenlooze lichaam uit het water getrokken. Aldus was de stand van zaken toen my Paul Cursitor in opdracht van zijn oom naar den vijver begeleidde. Paul Cursitor had zich op het tydstip van den moord in Schotland bevonden en daar dit alibi juist is bevonden, viel aanvankelijk dus niet de verdenking op hem. Hij deelde my mede dat er een groote kans bestond dat de dader vanuit het boo tenhuis op zijn slachtoffer had gevuurd. Bij het doorzoeken van het bootenhuis viel het mij op dat hy wat onrustig was en even daarna betrapte ik hem er op dat hy de knoop van een iyn, waaraan een boot lag gemeerd, onderzocht. Dit wekte onbewust myn argwaan, alhoewel hieruit natuuriyk nog geen enkele conclusie viel te trekken. Mr. Cursitor vertoefde vanaf dat oogenblik gaarne in myn nabyheid en gaf ondubbel zinnig te kennen dat hij gaarne bij het on- den van den bev/indsman, die op zoo krasse wyze heeft bezuinigd zonder daarvoor een goed woord van de zyde der eenzydige ont- wapenaars te hooren. De krasheid der bezui niging erkende de Minister, maar hij blyft overtuigd, de vitale deelen der weermacht gespaard te hebben. Zoo is het tempo van aanbouw alleen vertraagdzoodra het mo gelijk is wordt het oude schema voor het vlootplan weer gevolgd. Aan stopzetting van den geheelen bouw denkt de Regeering niet dat behoort tot de pogingen tot afbraak, waaraan de Regeering natuurlijk niet mag meewerken. Van den derden kruiser wordt dan ook niet afgezien. Nog tal van andere punten heeft minister Deckers behandeld. Dat de Minister de zgn. bezuinigingen van den heer K. ter Laan heeft moeten afwijzen, behoeft nauwelijks verzekerd te worden. Het zelfde lot onderging de motie1Ter Laan in zake de lichtingsterkte, wyl er thans niet een groote reserve geoefenden voorhanden is zooals kort na de demobilisatie het geval was. Nationaal Crisis-comité. De griffier en ambtenaren der provinciale griffie van Zeeland zullen gedurende de maanden December, Januari, Februari en Maart 1 van hun netto salaris afstaan aan het Nationaal Crisis-comité. De leeraren en leerlingen van->het gymna sium te Middelburg leggen per week een cent in voor ditzelfde doel. Naar aanleiding van eenige vragen, deelt het Nationaal Crisis-comité mee, dat cie Maandagavond gegeven verantwoording van ingekomen giften slechts de allereerste dagen van de inschrijving betrof. De nog niet gepu bliceerde giften, in den loop van de vorige week ontvangen, zullen in de eerstvolgende lyst worden ongenomen. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Emmen heeft besloten 's Zondags om de 14 dagen een collecte te houden voor het natio naal crisis-comité. Om aan de catechisan ten en de leden van de jeugdvereenigingen gelegenheid te geven cok een offer te bren gen, hoe klein dan ook, voor dit doel, zal in het lc'-ial waar catechisatie gegeven wordt en waar de jeugd vergadert een busje worden neergezet, dat dienst zal doen als „offerkist". Het personeel van de Moulin Rouge, in Den Haag, heeft zich bereid verklaard, weke lijks een bydrage van 5 aan het Nationaal Crisis-comité te doen toekomen. Het onderofficierscorps van het le regi ment infanterie te Assen heeft het initiatief genomen tot de volgende maandelijksche by dragen ten behoeve van het comité of ficieren 0.50 per maand, onderofficieren met inbgerip van het stafmuziekkorps 0.25 per maand, soldaten en korporaals 0.01 per week. - Aan de R.H.B.S. te Snesk zal deze week een inzameling van gelden worden gehouden waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Nationaal Crisis-comité. Werkverruiming. De rykscommissie voor de werkverruiming heeft vergaderd onder leiding van den waar- nemenden voorzitter, den directeur-generaal van den arbeid, den heer C. J. Ph. Zaalberg. De commissie besloot nader contact te zoe- zoeken met de hiervoor bestaande commissie ter bevordering van het gebruik van inlandsch hout. Bij de commissie waren ingekomen eenige aanvragen om bemiddeling te verleenen over exportcredietgarantie. Het bureau deed mededeeling van eenige tientallen gevallen, waarin de bemiddeling van de commissie was ingeroepen om te be vorderen dat bepaalde orders aan de Neder- landsche nyverheid ten goede zouden komen In vele dezer gevallen had de bemiddeling het gewenschte resultaat. De bemoeiingen van de commissie ter be vordering van het gebruik van producten van de Nederlandsche mijnen hadden meermalen niet het gewenschte resultaat, waarvan veler lei omstandigheden de oorzaak waren. In het algemeen is de commissie van oor deel, dat indien van de zyde der gebruikers derzoek naar den moordenaar actief wilde deelnemen, zyn al te groote yver had hem verdacht kunnen maken, doch zijn onweer legbaar alibi was zyn goede schutspatroon. Het was eveneens Paul Cursitor, die my aanraadde om den vijver af te laten zoeken daar de mogelykheid bestond dat de moor denaar zijn wapen in het water gegooid kon hebben. Toen dit onderzoek op een negatief resultaat uitliep, was het wederom Paul Cursitor, die my aanried om den bodem van den vyver vooral by het bootenhuis aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. En inderdaad brachten wy toen een wapen aan het daglicht. Het wapen bleek volgens de initialen N.G. het eigendom van Norman Goldney te zyn. die niet getracht heeft dit te ontkennen. Hy verklaarde echter er on kundig van te zyn hoe zyn wapen uit zyn koffer was verdwenen. Nadat ik myn chef hiervan op de hoogte had gesteld, ried deze my sterk af nu reeds tot de gevangenne ming van Norman Goldney over te gaan, daar het zeer goed mogeiyk kon zyn, dat het wapen door een vreemde in het water kon zyn geworpen om de verdenking op den eigenaar te laden. Toen ik op Cursitor Hall was teruggekeerd, kreeg ik van miss Jane Cursitor, een tante van Paul Cursitor eenige onverwachte in lichtingen. Daar deze dame echter niet be paald op vriendschappeiyken voet met den neef van den heer Cursitor stond, kon ik haar verklaringen niet voetstoots als waar- haar streven wordt gesteund, de bezwaren, welke tegen het gebruik van Nederlandsche mynproducten schynen te bestaan, kunnen worden ondervangen. De Vredes-delegatie. In „de Avondpost" komt de volgende drie star voor van den hoofdredacteur van dit blad (den heer D. Hans, voorzitter van den Ned. journalistenkring). Hij schrijft het volgende Er wordt in enkele kringen met spytig- heid en onder protest op gewezen, dat in de delegatie, welke Nederland zal vertegenwoor digen op de Internationale Ontwapenings conferentie te Genève, zoovele officieren zjt- ting zullen hebben. Namelyk vier van de negeneen vice- admiraal, een luitenant-generaal, een luite- kolonel en een kapitein ter zee. Wij begrypen wel iets van deze spytigheid, maar wij waarschuwen toch tegen overdrij ving. Niemand zal ontkennen, dat't militaire element in de commissie vertegenwoordigd moest zijn. De vraagstukken die ter sprake komen, zijn voor een goed deel immers ook van militair-technischen en militair-strate- gischen aard. Bovendien mag men niet aan nemen, dat een officier, omdat hij militair is, het doel van de conferentie niet zou willen bevorderen. Verder heeft de regeering er ook niet tegen opgezien, een voorstander van een zydige ontwapening in de delegatie op te ne men de heer W. H. Vliegen, een sociaal democraat, die om zyn bekwaamheid en ka rakter het vertrouwen van ons volk zeer zeker waard is. Eindelyk is het zeer de vraag, of het standpunt onzer delegatie wel ooit door stemming zal worden bepaald, zoodat het aantal militaire leden er vermoedelijk weinig toe zal doen. Echter er is iets anders, dat ons voor een groot deel gerust stelt. Ditdeze delegatie zal zich stellig bewust zijn van de ontzaglijke verantwoordelykheid, die zij draagt, niet alleen tegenover de zaak voor den vrede in het algemeen, maar tegen over ons volk in het by zonder. Zy zal zich gestuwd moeten weten door de overtuiging, dat Nederland een vredes-natie is, die geen veiliger en hooger doel heeft dan den vrede te bevorderen, ook straks in Genève. De man, die aan het hoofd der delegatie staat, minis ter Beelaerts van Blokland, zal sterker dan één ander door die overtuiging geleid moe ten worden, en zal begrypen wat er in dit historische moment van Nederland wordt ge vergd. Wy wenschen daarom de leden onzer dele gatie niet te onderscheiden in militairen en niet-militairen. Wij wenschen Nederlanders in hen te zien, Menschen. Die hun moeilyke taak gaan vervullen in een heilige belofte van trouw jegens de zaak van den wereld-vrede. Extra-uitkeering aan werkloozen. Burg. en Weth. van Arnhem hebben een schrijven ontvangen van den minister van binnenlandsche zaken, dat hy bezwaar maakt een extra-uitkeering aan de werkloo zen te verstrekken door de instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon. Naar aanleiding van dit schryven hebben Burg. en Weth. zich gewend met het verzoek om de gebruikelijke extra-uitkeering om streeks Kerstmis, welke Maatschappeiyk Hulpbetoon voornemens is te geven, alsnog te willen goedkeuren. De financieele. positie van Rotterdam. In een vergadering van den gemeenteraad heeft de burgemeester, de heer mr. Droog- leever Fortuijn, zijn meening gezegd over de financieele positie van Rotterdam Gezien de abnormale omstandigheden, waarin wy leven is het volgens den burgemeester dringend noodzakelyk, dat Rotterdam thans werkelijk met een sluitende begrooting 1932 voor den dag komt. De heer Fortuyn verklaarde dat men daarvoor allereerst het standpunt van het ryk moet leeren kennen inzake de medewer king aan de kosten voor Maatschappeiyk Hulpbetoon. Indien het ryk niet medewerkt, dan zou men onder zoodanigen druk komen en maatregelen van zoodanige strekking moeten nemen, dat iedereen moet zien, daaraan te ontkomen. Zelfs indien de om standigheden zich min of meer ten ongunste wyzigen, zullen de burgery zeer verzwaarde heid accepteeren. Miss Cursitor deelde my o.a. mede dat zy met mrs. Pettigrew samen de kamer van Paul Cursitor hadden door zocht, doch niets verdachts hadden gevon- den. Na de vondst van de revolver vertelde zy my in vertrouwen dat zy er van over tuigd was dat Paul Cursitor de revolver in den vyver had geworpen om het licht van verdenking op Norman Goldney te laten schijnen. Inmiddels was ik door de verkla ringen van Sally Clapp van de onschuld van Alf Kensit overtuigd geraakt. Al spoedig bemerkte ik nu dat zoowel Alf Kensit als Sally Clapp een dubbelrol speelden door aan den eenen kant als vrienden van Paul Cur sitor te fungeeren en aan den anderen kant alle geheimen uit te buiten ter opsporing van de misdaad. Alhoewel ik nog geen enkel motief had om Paul Cursitor te wantrouwen, besloot ik toch van de uitlatingen van het tweetal goede nota te nemen. Niet geheel en al duiaelyk was voor mij de houding van den landgoed eigenaar Ambros Cursitor. Ik had den indruk alsof deze onder den invloed van een druk kend geheim, my niet alles vertelde als wel zyn plicht was geweest. Ik stelde alle pogin gen in het werk om dit geheim te ontsluieren doch deze bleven zonder resultaat. Toen verscheen mr. Sebastiaan Zambra en nam zyn intrek in dezelfde herberg waarin ik logeerde. En eerlykheidshalve ben ik ge dwongen te vermelden dat zyn komst my in het eerst niet bepaald aanstond, daar ik m\j lasten opgelegd moeten worden en vér gaande bezuinigingen worden ingevoerd. De herziening van de begrooting-1932 is een buitengewoon moeilijke zaak. Om daar toe te komen, moeten wij vereenigd doorgaan en hebben wij behoefte aan een vereenigd en eensgezind gemeentebestuur, zyn wy door de moeilyke omstandigheden heen, dan kunnen de hecren elkaar daarna „weer te lyf" gaan. Het conflict in de textiel-industrie. Gisteren hebben de samenwerkende arbei ders-organisaties in de textielindustrie te Utrecht een gecombineerde besturenvergade- ring gehouden. Aan het communiqué, omtrent deze bijeenkomst verstrekt, ontleenen wij Besloten werd, indien de werkgevers niet vóór of op Zaterdag 12 dezer op hun piovo- ceerende houding terugkomen, bij de werk gevers, aangesloten bij de beide fabrikar.ten- vereenigingen, de staking zal worden gepro clameerd, ingaande Maandag 14 December. Met nadruk werd geprotesteerd tegen het optreden van de werkgevers-vereenigingen, die de staking bij de firma Jannink, die ab soluut niets uitstaande heeft met de gevoer de actie tegen de loonsverlaging, vastkoppel- den aan deze actie. Dat is zóó ongehoord, dat daartegen het sterkst mogelyke verzet gerezen is. Daarom wordt geadviseerd, overal te staken, tenzij dit in een enkele onderneming door omstandigheden niet mogelyk is. De besturen betreuren, dat niettegenstaan de het door hen gegeven advies, een deel der arbeiders reeds thans het werk heeft neer gelegd en verwachten, dat, waar eensgezind en organisatorisch optreden eerste voorwaar de voor het slagen eener staking is, dat deze arbeiders het werk zullen hervatten. De besturen der arbeiders-organisaties wij zen elke verantwoordelijkheid voor hetgeen Zaterdag en volgende dagen op enke2e fa brieken is gebeurd, af, terwyl door hen geen uitkeering zal worden verstrekt aan de leden, die het gegeven advies niet hebben opge volgd. Dienstvoorwaarden spoorwegpersoneel. In verband met het voorstel van de direc tie van de Nederlandsche Spoorwegen aan den minister van waterstaat om den herrie- ningstermijn van het reglement van dienst voorwaarden met een jaar te verlengen, houdt de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel op Dinsdag 15 dezer te Utrecht een buitengewoon congres. Het hoofdbestuur acht het toch niet uitge sloten, dat de regeering in de tegenwoordige tijdsomstandigheden aanleiding zal vinden, het voorstel der directie af te wyzen. Scheepvaartbeweging. Gedurende November kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1165 schepen, metende 1832.445 netto r~g. ton. Hiervan waren voor Rotterdam bestemd 962 schepen, metende 1.470.825 netto *egViton. In November 1930 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1264 schepen, metende 2.032.836 netto reg. ton. Voor Rotterdam varen hiervan bestemd 1019 schepen, met. 1 626.955 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1931 12.543 20.882.854 1930 14.024 23.359.017 Rotterdam 1931 10.162 16.178.303 1930 11.380 18.731,900 Verschenen zyn de rapporten der commis sie van fabricage en financiën over de ge- meentebegrooting 1932 en tevens het antwoord van Burg. en Weth. op de vragen van eerst genoemde commissie. Deze commissie hield zich by de artikels- gewijze behandeling en vermelden wy de voornaamste opmerkingen met het antwoord van Burg. en Weth. er op. De commissie vroeg of de f1000, die in 1931 was uitgetrokken voor herstellen van lekkage's en vernieuwen van verteerde hout werken Abdytoren, is verwerkt en daarmede afdoende voorzieningen zyn getroffen. Burg. op onbiliyke wijze gepasseerd voelde. Ik be gaf my dan ook onmiddellijk naar mijn chef in Londen, dien ik van deze gebeurtenis in kennis stede. Sir Walter bekeek de zaak van een geheel andere zyde en overtuigde my van de noodzaak om mr. Zambra, die in vele moeilyke gevallen Scotland-Yard reeds ter zyde had gestaan, in den arm te nemen en in vereenigde samenwerking te trachten iets te bereiken. Deze samenwerking heeft ook inderdaad haar vruchten afgeworpen. Mr. Zambra deel de mij mede dat hy door mr. Ben Ryder was geëngageerd en verklaarde my onomwonden dat hy een sterke verdenking van Paul Cur sitor had. Ik was met Cursitor nog altyd goed be vriend en verborg voor hem myn vriendschap met mr. Zambra, waardoor ik ook wist te bereiken dat hy my volledig in vertrouwen nam. Uit zijn uitlatingen bleek dat hij my by verre niet zoo gevaariyk achtte dan mr. Zambra. Van de veronderstelling uitgaande, dat wy hier inderdaad met den dader te doen had den, besloten wy een val te stellen door hem mede te deelen dat Goldne en miss Ryder in het geheim in het huwelyk zouden treden. Deze val heeft den dader geknipt. Hy ver trok onmiddellyk naar Londen om zyn tweede misdaad voor te bereiden. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 5