Eerste GEMENGD NIEUWS DE IJ8KOMEET No. Firma F. VAH S Nationaal Cri GEMEENTEB I aii n' In de commissie OUDERS EN KINDEREN II. EENVOUD IN DE OPVOEDING. Het naschrift van een brief. En nu het post-scriptum van mtfn brief schrijfster P.S. Ik miste eigenlijk in uw stukje den raad aan rijke menschen om hun kinderen vooral ook niet te veel te geven, omdat zij het toch niet waardeeren. Voor mijn huwelijk diende ik bij een deftige familie, en de kin deren in dat gezin werden altijd schandelijk verwend om te beginnen kregen ze al een boek van meneer en mevrouw, maar dan kwam er ook altijd nog heel wat bij van de oude mevrouw en van de tantes. Maar ze speelden er niet mee het meeste verdween al na een paar dagen in een van de diepe kasten in de kinderkamer en alleen een of twee dingen, die hen het meest aantrokken, werden gebruikt. Dus de kinderen hadden er niets aan. Nu woont er in mijn buurt ook zoo'n fami lie meneer is ingenieur en die menschen hebben een zoontje, een aardig jongetje, waarmee onze Jan veel speelt. Als die jarig is, krijgt hij zeker wel voor vijfentwintig gulden speelgoed. En dat vind ik nu zoo ver keerd. Het kind heeft er zelf niets aan, want je kunt maar met één ding tegelijk spelen maar weet U, wat ik zoo erg vind Het maakt de verschillen tusschen die kin deren zoo groot. Ik weet heel goed, dat alle menschen niet evenveel kunnen verdienen. Mijn man is ook geen ingenieur, maar och, voor ons is het nog niet zoo erg onze jongens krijgen op hun tijd geregeld, wat hun toekomt. Maar juist om den hoek bij ons woont een gezin, waarvan de vader zeker al een jaar werk loos is. En voor die kinderen vind ik het nu zoo verschrikkelijk, dat de een zoo'n boel van dat dure speelgoed krijgt, terwijl zij zelf bijna geen schoenen aan hun voeten hebben. Waarom koopt zoo'n rijke mevrouw nu niet de helft van dat speelgoed en voor de rest van dat geld wat voor dat werklooze gezin Al zijn het maar etenswaren en dan zou ik b:t jongetje zelf ook willen leeren, dat hij met zijn vriendjes, met wie hij altijd naar school gaat, zijn lekkers moet deelen. Als zijn vader en moeder daar maar jong mee beginnen, went dat gauw genoeg en dan gaat hü zich later niet ongelukkig voelen, als hij allen van alles moet smullen. Niet voor mijn eigen kinderen zou ik dat v.illen, maar voor die arme jongetjes om den hoek. Wat zouden die smullen en een schik hebben, want die krijgen nooit eens zoo iets. Maar het mooiste van alles is, dat het rijke jongetje er meteen ook van leert. Ik weet nog zoo goed, dat we vroeger op school zongen „Veel voor anderen te wezen, Hen te helpen, altijd weer, Och, mocht dit de vreugde wezen, Die ik bovenal begeer." En dan zongen we met zijn allen, ik geloof wel drie- of vierstemmig, met de basstem van onzen meester er bij, het refrein Zalig, zalig, zalig, is hij, Die geeft wat hij heeft en rijk is daarbij." Zie, daar moet ik altijd aan denken, als ik weer hoor, dat dat eenig zoontje op zijn ver jaardag of met Sinterklaas zoo'n boel heeft gekregen. De lezer zal misschien verbaasd staan over de lengte van wat zich zoo bescheidenlek aankondigde als een post-scriptum. Maar ik hoop, dat men met mij er in kan waardeeren het goede, echt moederlijke hart, dat er zich in uitspreekt, al zal men niet alle con sequenties aanvaarden van het standpunt, door deze moeder ingenomen. Wat zal ik aan dit alles toevoegen Sinds de brief werd geschreven, rijn de tijden slechter geworden en is het te meer noodlg geworden, dat wij onze kinderen opvoeden in soberheid en leeren, afstand te doen, ter wille van de velen, die het allernoodigste missen. Ook onze oudere kinderen moeten we kort houden. Het irriteert mij altijd in hooge mate dat jongens, in den aanvang van hun studie, voor hun kleeding, boeken, amusementen en niet het minst voor hun sigaretten, bedragen noodlg hebben, waarop voor driekwart kon worden bezuinigd, ten bate van henzelf in de eerste plaats. Misschien zou het zelfs moge lijk zijn, hen er toe te brengen, af en toe op kiesche wijze een deel van het bespaarde of alles te besteden tot leniging van den nood in gezinnen, waar aan het allernoodzakelijk ste behoefte is. Zoo moeten wij dus onze grootere en klei nere kinderen leeren afstand te doen ten bate van minderbedeelen. Maar bovenal moe ten we bewust er naar streven, hen eenvou dig te houden in hun wenschen en verlan gens. Een veeleischende jeugd loopt groot gevaar, eenmaal in het volle leven staande, te botsen tegen de harde werkelijkheid, die geen rekening houdt met ieders verlangens. Berooving met geweld pleging. Omtrent den overval in het kantoor van de N.V. Vereenigde Bakkerijen „De Haagsche Broodfabriek" en „De oude vette hen" aan de Bilderdijkstraafc te 's-Gra- venhage, vernemen wij nader, dat de daders vermoedelijk reeds geruimen tijd in het ge bouw zullenhebben vertoefd. Waarschijnlijk zijn zij overdag door de poort aan de Tous- saintkade, waardoor de broodbezorgers o.a. in- en uitgaan, binnen gekomen. Zij kunnen zich toen, in de remise, waar de broodwagens wor den gestald, schuil hebben gehouden tot zij het oogenblik gunstig geacht hebben om hun slag te slaan. Eenmaal in de remise, moet het hun niet moeilijk zijn gevallen in het kantoor van den directeur te komen. Iets anders, dat nog niet is kunnen worden vastgesteld, is hoe de beide daders het ge bouw hebben verlaten. De voordeur aan de zijde van de Bilderdükstraat was gesloten en daaraan zijn geen sporen van braak gevon den. Evenmin is dat het geval aan de achter zijde van de fabriek, welke uit verschillende gebouwen-complexen bestaat. De directeur van de bakkerij was gisteren morgen nog zeer onder den indruk van het gebeurde. Toen hij Maandagavond eerst tot bewustzijn kwam, heeft hij wel getracht te schreeuwen om zoo de aandacht van de nachtwakers te trekken, doch de doek, welke hem voor den mond was gebonden, belette hem dat volkomen. Toen de nachtwaker eindelijk omstreeks 12 uur het normale tijdstip langs het kantoor van den directeur kwam en daar geen licht zag branden, koesterde hij niet den minsten argwaan. Maar de heer Zondag slaagde er toch nog tijdig in, de aandacht van den man te trekken, die daarop het donkere kantoor binnentrad. Nog zag de nachtwaker niets, maar hij hoorde wel een vrij zwak ge luid, waarop hij licht maakte. Hij vond toen zijn directeur gebonden en met een doek voor den mond in een soort alcoof, terzijde van het eigenlijke privékanutoor op den grond liggen. Het drama te Echt. Gis terenavond werden uit Posterholt gevankelijk naar Roermond vervoerd de beide jachtopzie ners v. d. E„ vader en zoon, als verdachten in het drama Putbroek (Echt), Beiden, die geboeid woren, werden naar het huis van bewaring overgebracht. Dr. Hulst uit Leiden zou gisteren de sectie op de lijken der slachtoffers verrichten het onderzoek der inmiddels gevonden patroon hulzen zal geschieden door den scheikundige J. U. van Waegeningh, directeur van den Warenkeuringsdienst, Maastricht. Op de plaats vanwaar vermoedelijk de schoten gelost zijn, werden een achttal onder het mos verborgen patroonhulzen gevonden. Een marechaussee gesto ken. Toen de wachtmeester der mare chaussee te Groesbeek een bewoner van den Stekken berg aldaar in zijn woning wilde ar resteeren tot het ondergaan van gevangenis straf, waartoe hij was veroordeeld, trok de man een mes, en bracht den wachtmeester daarmede een zware wond over den pols toe. DE NEDERLANDSCHE VOET BALZEGE MET 4-J TE PARIJS. Elf paar Nederlandsche beenen Twee-en-twlntig bij elkaar. Elk voorzien van voet en teenen, Zoo gezegd „van zessen klaar"...* Twee-en-twintig voetbalschoppers Van echt Hoilandsch makelij, Gaven aan de Fransche dito Op zijn Nederlandsch „partij", 't Voetballeer zooals 't moet heeten Zoogenaamd de Fransche bal, Leerde vier keer 't Hoilandsch spreken Aan het Fransche elftal. Elk vereerder van den voetbal, Riep verrukt hoera hoera Doch de Franschman zei verwonderd „Is een Hoilandsch been „comme ga" Het zijn vast geen houten beenen En niet van den Franschen slag, ,,'k Ben getrapt op al mijn teenen", Wijl ik er geen „been in zag".... Om zoo'n kaaskop weg te beenen Tête fromage" t klinkt wel mal Maar de kaas die lust ik liever Dan zoo'n straffe kaaskopbal. Tc Ben sinds Zondag in den middag Zeker wel tien duim gegroeid, Want mijn schoenzool is echt Hoilandsch Op dezelfde leest geschoeid. Ha-Vee-Wee. Ofschoon de politieman hevig bloedde, wist hij den man toch te ontwapenen en te arres teeren, waarna hij in de marechausseekazerne te Groesbeek werd opgenomen. De wacht meester moest in het ziekenhuis te Nijmegen ter verpleging worden opgenomen. Zigeuners. Er zijn weer Zigeu ners aan de Belgische grens. Zij trachten bij Schijf er over te komen. De versterkte brigade der Kon. maréchaussée te Sprundel bewaakt de grens. Door de maréchaussées te Chaam zijn zes woonwagens met 30 zigeuners aangehouden, die uit de richting Strijbeek-grens kwamen. Zij werden door de Rijkspolitie naar Breda overgebracht, alwaar zij thans in het woon wagenkamp aan de Lunetstraat onder voort durend politie-toezicht verblijven. Kom nooit met natte handen aan den schakelaar voor het electrische licht. Voor komt trouwens altijd om met natte handen aan eenig onderdeel van de electrische lei ding, de lampen of wat ook te raken. RADIO-RUBRIEK Donderdag 3 December. Hilversum, 298 M. Avro. 8.00 Gramo foonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra- mofoonplaten. 10.30 Voordracht. 11.00 Con cert, piano en zang. 11.45 Gramofoonplaten. 12.00 Concert, trio. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Halfuur voor de vrouw. 3 00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Concret, orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Ver volg orkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Gramo foonplaten. 8.15 Concert orkest. 9.00 Causerie. Hierna concert. 10.15 Vaz Dias. 10.30 Orkest. Hulzen. 1875 M. 8.00 K.R.O. Gramofoon platen. 10.00 N.C.R.V, Gramofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert, orkest. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwen uurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Pianorecital. 6.45 Knip cursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.45 Persbe richten. 8.00 Concert. 9.00 Causerie. 9.30 Con cert. 9.45 Vaz Dias. 10.15 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Gra mofoonplaten. 1.35 Concert, orkest. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Kerkdienst. 4.30 Dansmuziek. 4.50 Concert. 5.35 Kinderuur. 8.20 Berichten. 6.50 Piano-sonates. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 en 7.50 Lezing. 8.20 Zang- en dans-revue. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 10.10 Solisten- concert. 10.50 Kerkdienst. 11.05 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris". 1725 M. 8.05 en 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 8.20 Vrooltfk halfuurtje. 9.05 Esope, van Th. de Banville. 9.50 Operafragmenten. Langenberg, 473 M. 6.?5 Gramofoonpla ten. 12.25 Concert. 4.20 Liederenconcert. 7.20 Orkest en solisten. Hierna verslag vaii de zesdaagsche te Keulen. 10.30 Concert. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert. 2.00 Orkest. 7.30 Orkestconcert. 8.20 Toonèel. 9.05 Pianomuziek. 9.20 Radioschets. 9.45 Moderne muziek. 10.20 Dansmuziek. Brussel, 508 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Volksliederen, orkest en solisten. 9.20 Gramofoonplaten. 338 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 en 6.50 Gramofoon platen. 8.20 Concert, orkest. 9.20 Concert. Zees en. 1635 M. 6.50 Oud-Weensche dansmuziek. 8.15 Lezing. 8.45 Hoorspel. 9.35 Berichten. Hierna de zesdaagsche te Keulen. Vervolgens dansmuziek. RADIOMUZIEK VOOR MORGEN. Een beschouwing vooraf Donderdag in het begin van den middag brengen de Engelsche Regional-zenders kamermuziek pianotrio's van Beethoven en Mozart. In het begin van den avond speelt het Avro- orkest een Mozart-programma, o.m. de prachtige serenade Eine Kleine Nachtmusik voor strijkorkesthierna speelt voor de Avro- microfoon het Residentie-orkest een sym- phonie van Haydn en begeleidt de soliste Viola Mitchell, die het b-moll vioolconcert van Saëns speelt het programma vermeldt verder Lohengrin-voorspel van Wagner, de bekende eerste Arlésienne-suite van Bizet en de daverende 1812-ouverture van Tsjaikofskl. Over London Regional en Midland Regional komt het beroemde, wilde, hartstochtelijke pianoconcert in bes-moll van Tsjaikofskl, ge speeld door den Russischen pianist Nicolal Orloff. Voor de microfoon van Weenen speelt de Australische violiste Daisy Kennedy het D-dur vioolconcert van Mozarthet pro gramma vermeldt hier verder o.m. Mendels sohn's Hebriden-ouverture en de tweede Hongaarsche Rhapsodie van Liszt. Te Praag geeft de te New-York uit Poolsche ouders geboren pianist Michael Zadora een piano recital. Beromiinster brengt werken van klassieken. Over Frankfort-Mtihlacker komt een Mozart concert met de Maurerische Trauermusik, bas-aria's, een concerto voor solo-instrumenten en orkest en een serenade in D-dur (Kleine Nachtmusik) .Later op den avond geeft Kalundborg moderne muziek, o.a. werken van Hindemith. De opera's van heden zijn Verdi's Othel lo over Hamburg en over Heilsberg Neues vom Tage van den modernen Hindemith. De tweede acte van de operette der Vogelhand- Ier. van Zeiler, is over Berlijn te hooren. VOOR-RADIO- EN NA-RADIO-TIJD. De radio-omroep heeft een dergelijke ver andering in de maatschappij teweeg ge bracht, dat men de wereldgeschiedenis zou kunnen verdoelen in een vooT-radio-tijd en een na-radio-tijd. De moderne radioluisteraar is reeds zoo ge woon geraakt aan hetgeen de radio hem verschaft, dat hij niet meer ten volle beseft wat hij hieraan heeft te danken. Een verge lijking van voor-radio-tijd met na-radio-tijd is daarom zeer interessant. In de voor-radio-tijd (V.R.tijd) was de plat telands- en dorpsbewoner geheel geïsoleerd van de buitenwereld. Het nieuws drong slechts traag tot hem door. Om iets nieuws te beleven, nieuwe muziek te hooren, lezingen bij te wonen, enz., moest hij een goede ge legenheid afwachten, waarop hij zijn zaken voor eenigen tijd kon verlaten om naar de groote stad te reizen en aldaar deze indruk ken op te doen. Dit ging meestal met groote kosten voor plaatsvervanging, reizen, verblijf enz. gepaard en dat voor nog slechts weinig ontspanning en leering. In de na-radio-tijd (N.R. tijd) echter kre gen deze afgezonderd levende menschen ge legenheid in de huiskamer voor den luid spreker deze indrukken te verkrijgen. Het meest actueele nieuws bereikt hen thans op elk moment van den dag, de moderne mu ziek hooren zij bij de premières en zij kunnen hun kennis op allerlei gebied verrijken. Nadruk verboden. AUe rechten voorbehouden. Copyright „Everyday Mechanics" Echte Hollandsche jongens, of die nu in het Zuidelijkste puntje van Zeeuwsch-Vlaan- deren wonen, dan wel op de Noordelijkste Waddeneilanden, zijn er natuurlijk altijd op uit om nieuwe middelen te zoeken om zich te vermagen, wanneer straks slooten en vaar ten en plassen met een ijslaag bedekt zijn.Zon- der twijfel zullen ze daarbij zeker gretig gebruik maken van een aardig, betrekkelijk eenvoudig instrument, dat een Amerikaan- sche jongen, Dee Engel, ontworpen heeft. Hü noemde het de ijs-komeet, omdat het ding met een snelle vaart over de ijsvlakte voor uitschiet en een heel eind door blijft loopen. Je kunt je natuurlijk voorstelt hoe daar mee het grootste plezier gemaakt kan wor den, als verschillende van je kameraden zoo'n ijskomeet maken en je er dan wed strijden op het ijs mee gaat houden, om te zien, wiens ijs-komeet het verste komt. Feitelijk is deze ijs-komeet niets anders dan een heel vereenvoudigd soort ijsslede, die door een motor voortbewogen wordt, alleen is deze slede heel klein, zoodat je er niet op kunt gaan zitten en in de tweede plaats is de motor niets anders dan een zelfgemaakt zaagtand- wieltje met een paar rubberbandjes. Zooals je wel uit de teekening begrepen zult hebben, wordt het tandwiel, dat op een as van ijzer- draad loopt, door middel van twee rubber- met het ijs in contact komt en zoo „afzet", waarna de ijsslede vooruitschiet. Wanneer je er voor zorgt, dat de twee slede-ijzers, dat banden opgewonden. Wanneer je het ding dan op het ijs zet en het wiel loslaat, schiet de ijs-komeet vooruit, daar het zaag-tandwiel, niet anders zijn dan twee stukjes rondge bogen ijzerdraad, precies op gelijken afstand van den kant van het hout zijn bevestigd, zal de komeet zich in een kaarsrechte lijn voortbewegen. Om dan het instrument, te maken neem je een stukje hout van ongeveer duim dikte (ongeveer 2 c.M.). Het plankje moet verder 121/2 c.M. breed en 25 c.M. lang zijn. Aan den eenen kant zaag je er de twee hoeken af, aan den anderen kant zaag je een gleuf van 1 c.M. diep. Deze gleuf moet precies in het midden van het plankje komen. Nu zie je een rond stukje blik van ongeveer 10 c.M. middellijn te krijgen. Het deksel van een bus kan doorvoor heel goed dienst doen als je den opstaanden rand met een blikschaar er zorgvuldig afknipt. Met diezelfde blikschaar knip je nu in den rand van het blikplaatje een aantal keepen, zoodat de zaagtanden, die al dus ontstaan, allemaal in dezelfde richting wijzen, zooals op het plaatje duidelijk is aan gegeven. In het midden van het aldus gemaakte zaagwiel, sla je een gaatje en steekt daar door een stukje recht gegalvaniseerd ijzer- draad van 7/2 c.M. lengte. Zorg' dat het wiel precies in het midden van deze as zit en soldeer het dan vast met een paar druppeltjes soldeertin. Neem nu 2 kleine schroefoogjes en buig die zoover open, dat je het asje er tusschen kunt steken. Draai ze vervolgens in Wiel 10 c M.middellyn Rubberband en A in schroef oog j Vooral in de grootere landen met ver spreide bevolking, waar het verkeer slecht is, heft de bevolking van de N.R. tijd reeds een vruchtbaar profijt gehad. De landbouwers worden door weerberichten op hun hoede ge. bracht, lezingen over landbouw laten niet na, een goeden invloed hierop uit te oefenen. De radiomuziek verschaft aangename ontspan ning in de lange winteravonden. Ook het on derwijs is in de N.R. tijd aanzienlijk verbe terd. In uitgestrekte gebieden met dun ne bevolking is het zeer moeilijk een goed on derwijs te organiseeren. Het aantal scholen kan hier vanzelfsprekend slechts gering zijn en de scholieren moeten uren loopen om deze te bereiken. De schoolradio heeft hierin verbetering gebracht. In ieder gezin kan nu een behoor lijk onderwijs worden gevolgd. Wat dit reeds voor de ontwikkeling van een volk beteekent spreekt voor zich zelf. Ook de bewoners der groote steden heb ben echter den overgang van V.R. tijd naar N.R. tijd gevoeld. Waren in de V.R. tijd slechts enkele duizenden in de gelegenheid een groot musicus te hooren in het theater, thans luisteren millioenen irenschen tegelijk naar zijn spel. Lezingen, nieuws, ontspan, ning, alles wat in de V.R. tijd buitenshuis gezocht moest worden, wordt thans thuis ge noten. Het peil van muziekwaardeering is door de goede verzorging der radioprogramma's in korten tijd aanzienlijk gestegen. In de V.R. tijd wisten de naast elkander wonende volken slechts weinig van de bui- tenlandsche zeden en gebruiken, van buiten landsche handel en nijverheid en van de be zienswaardigheden en natuurschoon in an dere landen. De N.R. rijd bracht door ont vangst van buitenlandsche zenders en door omroepreporfcage hierin verandering. Men leerde elkanders moeilijkheden op maat schappelijk gebied en op politiek terrein kennen en naar waarde schatten. Dit schiep verbetering in de handel en welvaart. De buitenlandsche markten, die in de beursbe richten worden vermeld, worden met belang stelling gevolgd. Kon de politie in de V.R. tijd slechts op hare eigen organisatie rekenen in den strijd tegen de misdaad, de N.R. tijd geeft haar het machtigste wapen van publieke mede werking in handen. Een politiebericht om trent een misdaad vindt nu millioenen luiste raars en de practijk heeft geleerd, dat door deze politie radio-omroepdienst de kans, dat een misdadiger ontsnapt, aanzienlijk is ver minderd. Waren in de V.R. tijd de overzeesche ver bindingen slecht en moest men weken wach ten op berichten en nieuws, het radiotelefo- nisch verkeer, dat zich in de N.R. tijd snel ontwikkelde, maakte een nauwer verband tusschen ver afgelegen werelddeelen mogelijk door den zakenman in de gelegenheid te stellen tegen geringere kosten met overzee sche landen te telefoneeren. Handel en nij verheid worden hierdoor sterk ontwikkeld. De programma-uitwisselingen tusschen twee we relddeelen onderling heeft een nauwer con tact tusschen de volken verschaft. Waren in de V.R. tijd de kolonisten in de wildernis geheel op zich zelf aangewezen, de N.R. tijd verschaft hen voortdurend contact met de bewoonde wereld. Wetenschappelijke expedities in onbekende gebieden worden nu door de geheele wereld op den voet gevolgd, door het luisteren naar de radioberichten die de expedities uitzenden. In de V.R tijd kon de regeering in tijden van politieke onrust het volk slechts door proclamaties en officieele berichten bereiken. De onzekerheid tusschen deze bulletin-uit gaven en den beknopten inhoud die hieraan slechts gegeven n worden, gaven nog veel aanleiding tot opwinding en ongeregeldhe den. In de N.R. tijd spreken de vooraanstaande regeeringsleden voor de microfoon tot het geheele volk tegelijk en geven een volledige uiteenzetting van den toestand, waardoor de beangstigde gemoederen gekalmeerd worden en op deze wijze veel onheil wordt voorko men. De radio is een voorname factor in het dagelijksch leven geworden. het houten plankje op de aangegeven plaats, totdat het middelpunt van het oogje ongeveer y2 c.M. boven de oppervlakte van het hout staat. Druk dan het asje van ijzerdraad in de oogjes vervolgens dicht met een buig- tangetje. Om te voorkomen, dat de as heen en weer kan bewegen en dus het wiel tegen den zijkant van het hout zou aanloopen, doe je een druppeltje soldeer op elk uiteinde van de as, zoodat die niet meer van zijn plaats kan slippen De slee-ijzers zijn gemaakt van 2 stukjes stevig ijzerdraad, waarvan de uiteinden door 2 gaatjes in het hout worden gestoken en daar glad geslagen, eventueel nog vastgezet door een duimpje. En nu de beweegkracht voor het vlieg wiel. Neem 2 stevige, goed elastische rubber banden. Het eene einde maak je vast tus schen twee kleine blokjes hout, die met een paar schroefjes of spijkertjes op het plankje zijn vastgemaakt. Het andere einde van den rubberband moet aan de as stevig worden bevestigd. De rubberband moet dus zonder uitgerekt te worden precies de lengte hebben van het blokje tot aan ae as. Om nu de komeet op te winden, draai je voorzichtig het zaagwieltje achterwaarts, zoodat de rubber banden om de as gewikkeld worden. Wanneer je dan de ijsslede op het ijs zet, en het wiel loslaat, zal het terugschietende elastiek het wiel snel doen draaien en de slede met kracht over het ijs vooruit doen schieten. De vólgende opgaaf verschijnt op Woensdag 16 December a.s. abonnementsprijs Franco door het geheele rjge landen bij wekelijks De abonné's in 't bezit Polis, zijn GRATIS v kerd tegen ongelukken AANGESLOTEN Dit nummer bestas De volgende door ons ontvangt Vorige op£ Z.M N. N. V. P To STEUNT KRA PUBLIC Al Burgemeester en Wethc I gen brengen ter kennis den, dat de Wethouder I Sociale Zaken, de heer ;ren Maandag van des I 10 uur zitting zal houdei kamer nr. 5. Bij den Scretaris van I Maatschappelijk Hulpbetot tend Djnsdags- en Dondt 9 tot 12 uur op het Burea ken, aanvragen om steun Ingediend, terwijl dan ;aat tot het inwinnen I omtrent alle zaken, die houden. Vlissingen, 19 Novembei Burg. en Weth. v VAN De KAMER0VE EERSTE KA Vergadering van Allerlei* Een paar spoed-ontweri I Kamer af. Daaronder was I lisatie-slachtoffers, waaro" I huis—Smit nog iets te I critiseerde het systeem als I treurde het dat men geen Het ontwerp vond ook I geen sympathie. t hem te vèr. Hier I Kegeering overgelaten en niets meer te vertellen. De heer Pollema wilde I sel en hij drong aan op I Minister Deckers verdec I De Regeering heeft eenirn I vaard en laat dit niet va macht is hier on vermijt geval op zichzelf beoordeel Het ontwerp werd aan I stemmen tegen, die van c I burg, Pollema en Mendels 1 Gevraagd werd om spoet I tp behandelen. De voorz I tot aangezien de Regeert 1 °P de memorie van antw I de Kamer zich niet moest 1 band was wel niet duidelij ling van de opmerking de TWEEDE KA Vergadering van Contingenten Diverse amendementen begrooting werden verwori - footing met 55 tegen I goedgekeurd. Tegen de soc I democraten, Floris Vos en I Over het contingente I Ve«l nieuws. Om den ar I Vorstander en een tegen I ls or enthousiast voor ei I ^lUen nog wel mee doen 1 6 zeggen houdt en de du Erensd wordt. Minister Verschuur heef «%s verdedigd. Hij w I Protectie geen sprake is peperst als uiterste noodz I ®rSste gevolgen voor het b 1 e groePen van belanghe I oordigd 2ijn, ook dus de amendement—Oud

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 12