500 300 25 Bel even 178 op No.283- 69e Jaargang; 1931 DINSDAG Uitgave: Firma F. If AI DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 1 DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Eerste blad Nationaal Crisis-Comité WIE VOLGT? Stads- en Provincienieu ws St. Jiicolaas heelt daar de mooiste Qeschenken uoor Heerent Fa. HOLLAERS-VERBERKT. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regei.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen var 1- ref elf 75 ct, iedere ret el ireeilöct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen De volgende giften werden door ons ontvangen Vorige opgave 212.50 N-200.— M- 3.— J. L- 2.50 N. N- 2.50 Totaal 420.50 VLISSINGEN. Een groote crisis-vergadering:. Gisterenavond hielden de Vlissingsche Be- stuurdersbond en de afdeeling Vlissingen der S.D.A.P. een groote openbare crisisvergade ring, welke zeer druk bezocht was. De groote zaal van 't Concertgebouw was geheel bezet. Als sprekers voor dezen avond traden op voor het N.V.V. de heer A. Kievit, voorzitter van den Centralen Bond van Transportar beiders en voor de S.D.A.P. de heer W. Drop, lid van de Tweede Karnen De voorzitter van den Vlissingschen Be- Btuurdersbond, de heer J. van der Peijl, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en de sprekers, zijn blijd schap uitsprekende over de groote opkomst. Als eerste spreker trad op de heer Kievit, cie begon met er aan te herinneren dat op een begin van dit jaar te Genève gehouden conferentie de Duitsche minister Braun een aanklacht deed hooren tegen de huidige samenleving. Aan de ééne zijde de productie zóó hoog opgevoerd, dat er overvloed is, en den anderen kant werkloosheid en el lende, een streven naar loonsverlaging en versobering. Dit is iets wat de arbeiders niet kunnen begrijpen. Spréker wees op vroegere crisissen, als ge volg van het kapitalistisch stelsel, dat tel kens wanneer er een groote overproductie is, de arbeiders de straat op zet en met moeite verkregen voordeelen te niet wil doen. De huidige crisis is er echter een van on gekende hevigheid en overtreft alle vorige. Deze crisis heerscht over de geheele wereld en in elk land zijn duizenden en duizenden werkloos. In het begin van dit jaar werd het aantal werkloozen in Europa op 11 millioen geschat en over de geheele wereld op 20 millioen. Rekent men daarbij de vrouwen en kinderen, die niet minder de gevolgen dra gen, dan komt men tot een getal van 50 millioen slachtoffers. In den loop van dit jaar is de toestand nog heel wat slechter ge worden, zoodat het aantal slachtoffers van de crisis nog veel grooter is dan 50 millioen. De crisis kenmerkt zich nog door een an der verschijnsel. De volken van het Oosten trachten zich vrij te maken van de Euro- peesche overheersching, wat in economisch opzicht de verwarring nog in erge mate doet toenemen. Het kapitalistische stelsel heeft de wereld totaal in de war geschopt. Met de veelheid der goederen weet men in sommige landen geen raad en fabrieken worden allerwege stop gezet. Graan en koffie worden bij groote hoeveelheden vernietigd, inplaats van te ver voeren naar de landen waar millioenen gebrek lijden. Wat zich nu afspeelt in de wereld is voor het socialisme niets nieuws. Marx heeft het reeds voorspeld dat de crisissen onder" het kapitalistische stelsel steeds heviger zullen worden. Helaas kunnen de arbeiders in de verschil lende landen nog niet die kracht ontwikke len om aan dien chaos een einde te maken. !n Duitschland is de arbeidersbeweging zeer verdeeld en in Engeland gaven vele arbei ders hun steun aan de reactie. Ook in Frankrijk roeren de fascisten en xommunis- *en zich, de conferentie voor de ontwapening Is door hun optreden mislukt. De blijkbare bedoeling van de ondernemers Is dat de arbeiders, door ellende gedwongen, zich aanbieden voor lagere loonen en slechte arbeidsvoorwaarden. De bourgeoisie zou niet bever zien dan dat de ellendige toestanden van vroeger weer terugkeerden, met zijn vrouwen- en kinderarbeid. Maar de arbeidersbeweging is duurzamer en steviger geworden dan dat zij vroeger was. Daalde bij vorige crisissen het ledental steeds, tijdens deze crisis is het ledenaantal van het N.V.V. met 40.00 toegenomen en de vakorganisaties groeien nog steeds. Met voorbeelden toonde spreker aan, dat de bewering dat bij loonsverlaging de prijzen der levensmiddelen ook naar beneden gaan, dus dat er geen vermindering van het le venspeil plaats heeft, onjuist is. Spreker wees op de tarwewet, welke aan he: broodetend publiek 13 millioen per jaar kost. De boeren ontvangen hiervan 5l£ mil lioen en de rest verdwijnt in een bodemloo- zen put, en gaat weg aan controleurs en de importeurs, die met tonnen gelds per jaar ge.an schuiven en er niets voor uitvoeren. De rationalisatie^en mechanisatie in de bedrijven zijn zoo geweldig doorgevoerd, dat het loon op het eindproduct haast van geen beteekenis is, wat spreker met verschillende voorbeelden aantoonde. Tegen het streven naar verlaging van het levenspeil moeten de arbeiders zich zooveel mogelijk verzetten. Het beetje verkregen verruiming van levensgenot mag niet verlo ren gaan. Spreker wees op den reeds een half jaar durenden strijd in de stroocarton-in- dustrie, waaraan de organisaties reeds een half millioen gulden hebben gesteund en nu een beroep wordt gedaan op de geheele ar beidersbeweging om de arbeiders te helpen dien strijd te winnen. Ook besprak hij het ontstane conflict in de textielindustrie. De omstandigheden zijr daar niet gunstig voor een staking en daar om moet noodgedwongen wel een accoord worden aanvaard. In het scheepvaartbedrijf wil men de loo nen met 15 10 verlagen en dat van loonen van 100 in de maand. Ook in de havens van Amsterdam en Rotterdam wil men loonsverlaging, waarbij 15.000 arbeiders betrokken zijn. Wy kunnen er van verzekerd zijn, dat in de komende tijden de arbeidersbeweging voor geweldige moeilijkheden zal komen te staan. De ondernemers worden in hun streven krachtig gesteuind door de regeering en ook de Chr. en Kath. afgevaardigden doen hier aan, wat bleek bij de behandeling in .de Ka mer van de motieVan den Tempel. De eischen hier gesteld, waren ook die van de ccnfessioneele vakbeweging, doch als één man stemden de Chr. en Kath. arbeiders afgevaardigden tegen de motie. Spreker verdedigde de verkorting van den arbeidstijd. In meerdere beroepen worden nog zeer lange arbeidstijden gemaakt, bijv. door chauffeurs en bij de binnenscheepvaart en tienduizenden zouden hier nog werk kun nen vinden. De regeering weigert alle medewerking en wil op alles bezuinigen, behalve waar op te bezuinigen valt, bijv. verlaging van de de fensie-uitgaven met 25 Het is noodig dat een krachtige, eenswil- lende arbeidersbeweging tegen dit streven zich verzet, en spreker wekte op de anders georganiseerde arbeiders duidelijk te maken, dat zij van hun vertegenwoordigers niets te verwachten hebben. Wij zullen blijven eischen goede arbeiders wetgeving en ons verzetten voer zooveel dat mogelijk is tegen verslechtering. Spreker waarschuwt echter met klem de bourgeoisie. Tot nu heeft men de gevoerde actie geleid in geordende banen, maar het kapitalisme moet niet denken, dat het maar zijn gang kan gaan. Indien zij met de re geering het te erg maken, dan is ons geduld uit en zal onze beweging de arbeiders des noods op de straat brengen en zullen er krachten ontketend worden, die niemand bedwingen kan. Deze protestvergaderingen zijn als een laatste waarschuwing bedoeld, en helpt dat niet, dan zal met alle middelen tegen de reactionnaire strooming worden opgetreden. De tweede spreker, de heer W. Drop, zette eerst de arbeidersbeweging in de achtereen volgende perioden uiteen. De eerste periode was die waarin het grootbedrijf het klein bedrijf ging overvleugelen. De arbeidersklas se, die daarop niet was voorbereid, kwam hierdoor aan den rand der ellende. Een lange reeks van jaren was noodig de arbeidersklasse materieel wat omhoog te brengen en hear weer eenig gevoel van eigenwaarde te geven, doch het werk der moderne arbeidersbeweging bleef niet zonder resultaat. Men begreep echter dat in dezen rechts- strijd meer noodig was dan alleen een eenigs- zins betere positie, maar dat ook gezorgd moest worden voor wettelijke bescherming der arbeiders, dus dat er naast den strijd der vakbeweging moest komen de strijd op par lementair-politiek terrein. Na dezen ontwikkelingsgang geschetst te hebben, kwam spreker op de huidige con stellatie, en wees op den verbitterden strijd die op parlementair terrein plaats heeft on. de socialistische beginselen ingang te doen v'iiden en te verdedigen. Ook de burgerlijke economen erkennen volmondig, dat het kapitalistische produc tie-systeem in de wereld hopeloos is vastge- loopen, doch zij weten er geen andere oplos sing voor te vinden dan verscherpte concur rentie en verlaging van het levenspeil. Onze tegenstanders verwijten ons, dat wij geen „planwirtschaft" daartegenover kun nen stellen, maar men heeft de arbeiders beweging nooit een kans gegeven haar be ginselen toe te passen. Had zij die kans ge had, dan meent spreker, dat de wereld er dan wel anders uit zou zien dan nu. Heeft de moderne arbeidersbeweging iets te zeggen in de regularisatie der bedrijven, zooals bijv. in de steenkolenindustrie, dan wordt dit ook bewezen. Het is de sociaal-democratie niet te doen om den klassen-strijd, hoewel zij dien aan vaardt. Wij ziefi nu een kapitalistische wereld, die zelf in het kapitalisme niet meer gelooft en staatslieden van naam zeggen zelf dat het kapitalisme niet meer te redden is en zich ook niet meer redden kan» Doch zij willen niet den stap doen en het socialisme de kans geven, welke zij als haar recht opeischt, de wereld uit de misère te helpen. Spreker besprak daarna de politieke ver houdingen in ons land, waar geen rekening gehouden wordt met de belangrijke maat schappelijke vraagstukken, maar het volk verdeeld wordt in twee groepenpaganisten en niet-paganisten. Van de groote principieele beginselen van de sociaal-democratie wordt door de tegen standers niets begrepen. De tegenwoordige regeering leeft er maar wat op los en wil zich door de crisis-moei lijkheden heen helpen door zoo weinig mo gelijk te geven. Wij hebben van de moderne arbeidersbe weging gemaakt wat zy na is, een groot en machtig leger, dat in slagorde gereed staat om de verkregen goederen zoo lang mogelijk te verdedigen. Al wordt dit ontkend, toch is het wel de gelijk de bedoeling der regeering geweest op de gehouden conferentie met vertegenwoor digers der vakorganisaties om te komen tot een algeheele loonsverlaging. Spreker becritiseert de houding der Kath. arbeidersafgevaardigden, die op hun mee tings en congressen een heel ander geluid doen hooren dan in de Kamer. z De sociaal-democraten weigeren nu mede de regeerings-verantwoordelijkheid te dra gen, maar spreker zegt dat het de glorie en trotsch onzer beweging is, dat zij in de jaren na den oorlog haar grootste zonen heeft op geofferd in verschillende landen om den faillieten kapitalisten boedel weer in orde te helpen brengen. Wy hebben onzen steun gegeven aan ver schillende zaken, zoo om de werkloosheids verzekering uit te breiden, wat eigenlijk plicht der gemeenschap was, en daarom heeft de regeering niet het recht om de werkloosheidsverzorging mede ons geld in een keurslijf te dwingen en uitkeeringen te geven die beneden peil zijn. Dit is mis bruik maken van vertrouwen. Als de regeering voortgaat met haar reac tionnaire bezuinigingen, bijv. op onderwijs, dan zal zij haar trekken thuis krijgen. De belangrijkste taak welke wij nu hebber is te zorgen dat de arbeiders niet afglijden naar het pauperisme. Ten slotte wekte spreker op, de massale eenheid der moderne arbeidersbeweging on gerept te bewaren om mede te helpen door deze donkere tijden heen, aan de komst van een nieuwe wereldorde. Met groote aandacht werden de beide sprekers aangehoord en aan het einde met krachtig applaus van de instemming der ver gadering blijk gegeven. De voorzitter dankte beide sprekers voor hun gloedvolle woorden en sprak de hoop uit dat alle aanwezigen de organisatie in dezen moeilijken tijd zullen schragen en hoog hcuden. In onze Tijdinghal werden foto's voorgehangen van de tentoon stelling te Amsterdam enz. georganiseerd door den Ned. Bond van Abstinent Studee renden (N.B.A.S.) van een tentoonstelling van reclame- en etalageschrift te Utrecht van harddraverijen op Duindicht en de jachtrit van de Kon. Ned. Jachtvereeniging te 's-Gravenhage, enz. Het ongeluk in de Vrouwestraat. Uit het door de politie ingestelde onder zoek naar het ongeluk dat Donderdag in de Vi ouwestraat plaats had, waarvan de tim merman J. te Oost- en West-Souburg het slachtoffer is geworden, is gebleken dat hier van schuit' van den auto-bestuurder geen sprake is. Het ongeluk is het gevolg geweest van een noodlottigen samenloop van ustand'gheden. Onbestelbare brieven. Lijst van aan het postkantoor alhier gedu rende de 2e helft der maand November te rugontvangen onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Bri'even binnenland Bureau Vlissingsche Courant (letters H.M.), Vlissingen (strafport 10 cent) Familie Van Raalte, Amster dam (C). Brieven buitenlandS. Ellis, BremenF Nieuwpoort, Curasao, KOUDEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. L. C. P. Thomas sen, E 21, van GroedeJ. Janse, B 156, van Ritthem mej. J. C. Marijs, A 195, van Vlis singen mej. C. Klaassen, E. 18, van Rot terdam R. N. G. Galle, E 182g, van 's-Gra venhage. Vertrokken:! van SJuijs, A 183, naar Oost- en West-Souburgmej. W. M. meijn, A 195, naar Wissekerke mej. W. M. Kleinepier, B 108, naar BiggekerkeP. Reij- nierse, D 21, naar MiddelburgH. A. C Me lis, E. 182g, naar Middelburg mej. M. de Kuijper, D 138, naar Maassluismej. A. de Rijke, R 182, naar Middelburg. GOES. De bloembollencultuur. De afdeeling Middengroep Zeeland" van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, kwam Zaterdag in vergadering bijeen in café „Nieuw Goes" alhier. Voorzitter was de heer H. A. Nijssen te Kapelle. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd om een regeling te treffen voor den verkoop der door de leden geteelde bloembollen en den aankoop van eventueel benoodigde plantbollen. Besloten werd om de leden in de gelegen heid te stellen, om hun te verkoopen aantal bloembollen op te geven aan den secretaris den heer J. A. Mol, te Kapelle en dan geza menlijk te verzenden en te veilen op een der bloembollen veilingen. De regeling van den aankoop gaf aanleiding tot een drukke be spreking. De vergadering was van oordeel, dat van deze Vereeniging een krachtig waarschu wend woord moet uitgaan om geen zaken te doen met welken bloembollenhandelaar don ook alvorens eerst advies ingewonnen te hebben bij het bestuur. De heer ir. Van de Plassche, rijksland- 4>ouw-consulent, hierna het woord verkrijgen de, was van dezelfde meening en adviseerde ieder die bloembollen teelde of plannen daartoe had, zich bij deze vereeniging aan te sluitln. Dan kunnen ze voorlichting krijgen en bij mogelijke geschillen gebruik maken van de snelle berechting in bloembollen- kwesties het scheidsgerecht te Haarlem. Voorts adviseerde spreker om het snijbloe men-contract te teekenen, wat veel moeilijk heden met het afleveren der bloembollen kan voorkomen. RILLAND-BATH. Een eendenjacht met hindernissen. Hedenmorgen verscheen het Belgische mo torjacht „de Toekomst", eigenaar de heer Sayes te Antwerpen, op de Schelde, dicht bij de haven van Bath. Aan boord bevond zich een gezelschap van ongeveer 10 personen, dat op de eendenjacht was. Hierbij werd met een kanon geschoten. Bij de haven van Bath voeren 2 mannen met een roeibootje en trachtten eveneens eenden te vangen. Een knecht van het Belgische motorjacht schreeuwde dat de mannen van de eenden moesten afblijven, hoewel, daar het schieten met een kanon verboden is, zij zonder be zwaar eventueel getroffen eenden mochten vangen. Toen het roeibootje bij de eenden was en een van de inzittenden een eend uit het water wilde halen, loste de knecht van het motorjacht op een afstand van 15 20 M. een schot hagel op hem. De man, die zijn arm voor het hoofd hield, werd licht aan den arm gewond, terwijl hij ook eenige korrels hagel achter het oor kreeg. Het jacht is daarop in de richting Antwerpen verdwenen De getroffene is de machinist J. v. d. En den van de sleepboot „Max", die te Bath ge- stationneerd ligt. De politie stelt een onder zoek in. GROEDE. St. Nicolaasfeest uitgesteld. Vanwege het in hevige mate heerschen van de mazelen onder de kinderen der Frö belschool alhier, besloot het bestuur dier vereeniging in zijn gisterenavond gehouden vergadering het St. Nicolaasfeest vooi de A kleinen a.s. Zaterdag niet te laten doorgaan en uit te stellen totdat aangenomen kan worden dat alle schoolgaande kinderen aan het feest zullen kimnen deelnemen. De St. Nicolaasoptocht gaat, ouderge woonte, des avonds zijn rondgang maken. Autobusdiensten. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aan gebr. De Rooy te Bergen op Zoom ver gunning verleend voor een autobusdienst van Bergen op Zoom over Woensdrecht naar Goes v.v. Waterwegen in Noord-Brabant en Zeeland Gisterenmiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Noord- Brabant in de groote Thalia-zaal te Bergen op Zoom ter bespreking van het onderwerp „Waterwegen in Noord-Brabant en Zee land", welke kwestie door oud-minister ir. M. C E. Bongaerts werd ingeleid. Na er op te hebben gewezen, dat juist in tijden, zooals wij nu doormaken, vaak de grondslagen worden gelegd voor de groote lijnen waarlangs de latere ontwikkeling de komende nieuwe opleving van land en volk zich zullen ontwikkelen, gaf ir. Bongaerts een historisch overzicht betreffende de wa terwegen mede in verband met het in voor bereiding zijnde verdrag met onze zuider buren. Hij denkt daarbij in hoofdzaak aan drie punten, ten le de aanraking met den waterstaatstoestand van Westelijk Noord- Brabant, ten 2e de Scheldehaven aan den Brabantschen wal in verband met de ver- keers- en vervoeruitrusting in Zuid-Neder land ook met het oog op de verbindingen met Nederland, met Vlaanderen en met het achterland van de Maas, van den Rijn en van de Schelde, ten 3e aan de onderlinge verbinding te water tusschen het Nederland- sche kanalenstelsel in Westelijk Noord-Bra bant eenerzijds en het Belgische kanalen- stelsel anderzijds. Spreker gaat de scheep vaart na in vroegere eeuwen om daarbij tot de conclusie te komen, dat deze aanbelang rijkheid voor Brabant tengevolge van zeer veel waterstaatsinvloeden ten zeerste heeft moeten inboeten. De plannen tot verbetering van den waterstaatstoestand zijn legio, en zeer vele van de levende vraagstukken zijn van acuut belang geworden toen een kana- lenplan van het Volkenrak of het Hollandsch Diep de publieke belangstelling gaande maakte. Men gevoelde dat hiermede ging herleven hetgeen in vroeger tijd op het ge bied der scheepvaart naar Zee, naar Neder land en Vlaanderen had bestaan. Levendig^ werd daarbij tevens aangevoeld dat zich thans de mogelijkheid aandiende, om de noodige verbetering te brengen in den wa- teistaatstoestand van Noord-Brabant. In de technische details wilde spreker niet treden, doch hij gaf een schematisch overzicht aaü de hand van een uitgereikte kaart, hoe hij zich voorshands de kanalen en andere wer ken denkt. Hier liggen groote vraagstukken, die regionaal moeten worden onderzocht en waarvan de oplossingen zooveel mogelijk moeten worden ingepast in de nationale en internationale problemen, de regeering is dienaangaande van goeden wil. laat de streek diligent zijn. De heer Lockefeer was van meening dat er wel degelijk verband bestaat tusschen dit kanaal en de herziening van de Belgische tractaten en wel omdat aan dit kanalenplan een zeehaven voor Bergen op Zoom is ver zonden en dit als een zekere bedreiging voor de zeehaven van Antwerpen kan worden beschouwd. Ook de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen werden naar spreker's meening door dit plan niet behoorlijk behartigd en hij zou meer heil zien in een kanaal Axel, Hulst, Walsoorden, waarmee een verbinding met open zee werd verkregen. Ir. Koster meende, dat wanneer Bergen op Zoom een zeehaven krijgt, de Wester- schelde ook voor de Nederlandsche scheep vaart van groot belang wordt en Antwerpen jr'et meer behoeft te vreezen dat de Wes terschei de niet goed zal worden onderhouden.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1