lelie" 1000 500 300 150 100 25 Plouvfer voor Uw waterdichte Schoenen s-Cadeaux n Wol ANUS MAANDAG 30 NOVEMBER EERSTE BLAD GAZIJM rd el, R je O er N W O u 0 'E |37 Likeuren No.282 69e Jaargang! 1931 (tyiit: Firma F. FAN DE VE1DE Ir.. Wilslinl SI-CO, llissiniti. Mil. I). Pistnbini BG201 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Nationaal Crisis-Comité WIE VOLGT 1 Stads- cn Provincienieuws ELBU RG E en x IHIIIIIIIIllllHlllllllllliimilllilll'IIHII MIDDELBURG ïllectie in zen. es daar wij ons iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii rhalen, die voor de een attractie vor- de groote menschen 1st zouden worden, eens heerlijk in mt je jeugd, je on wel de prettigste al heeft ook elk aast schaduw, zijn gaan we naar bed, „Zie, de maan oomen." i-arde lezers en leze- Icolaasfeest 1 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop enVerkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f refelr 75 ct., irdere regel n eer 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen Wij mogen den oproep tot steun aan het Nationaal Crisis- Comité nog wel eens onder de aandacht van onze lezers bren gen. Als ieder die daartoe in de ge legenheid is, een kleine bijdrage afzondert voc het goede doel, kan een flink bedrag worden af gedragen aan het Nationaal Cri sis-Comité te 's-Gravenhage. Bijdragen kunnen worden ge zonden aan onze administratie of gestort worden op onze post rekening no. 66287, met duide lijke vermelding dat het bedrag bestemd is voor het Crisis- Comité. De volgende giften werden door ons ontvangen Vlissingsche Courant" 100. N. NsAOO.— A. •■•,•••-10.—r- K, W- 2.50 ƒ212.50 VLISSINGEN. De loonsverlaging aan „de Schelde" Door de afdeelingen Vlissingen en Middel burg van den Chr. Metaalbewerkersbond is de door de directie der Kon. Maatsch. „de Schelde" voorgestelde loonsverlaging van 5 onder zekere voorwaarden, welke nog nader met de directie zullen besproken worden, aanvaard. V. T. V. De Oude Vriendschap. Weer was de groote zaal Zaterdagavond ge vuld tot in alle hoeken, ditmaal met belang stellenden in het werken der leden, manne- 'ilke zoowel als vrouwelijke, en der dames senioren en heeren veteranen. Toen het scherm opging, stonden die evenals Vrijdag- "id allen geschaard rond de signaalafdee- die op gelijke wijze den avond opende en vaandels ontving als de vorige maal. Nauw ^as de muziek verstomd of de voorzitter, de neer f. g. Lemmers, nam het woord om in de eerste plaats allen, welkom te heeten, in Jbjjzonder het eerelid van het K.N.G.V., den eer Bierman. By het gezicht der volle zaal, die ook den vorigen avond tjokvol was ge- We€sfc» constateerde hij met genoegen, dat toen meer en meer ging meeleven met de vereeniging, met de turnery. De V.T.V., al dus ging spr. verder, is kerngezond, ze telt u 270 leden, welk aantal noodzaakt om 2 Wonden achter elkaar te geven. Ze staat nog ^ds onder de hoofdleiding van den heer hoek, naast zich heeft de leiders der örschillende afdeelingen, de heeren Dinge- anse> v- d. Kop, Florusse, v. d. Linde en evr' Jansen, die de oefeningen accompag- eerde en niet te vergeten den heer Lambrecht e de signaalafdeeling geoefend heeft, voor eke prestatie deze hem dank bracht door 't anbieden eener foto in lyst. Voor de reuzen- Poffering dezer heeren, die zich vrijwillig Jüa alle avonden gaven voor de oefeningen, acht spr. hun dank. De vereeniging is dit *ar /^getrokken naar Goes, Middelburg en bin waar on<ier leiding van makker het^emanS€ 6611 vereeniShig is gesticht. In j r ^a* nu volgt hoopt de voorzitter op nan van allen> moreel zoowel als li tem^ kunnen bouwen wint meer dona- oud tm&ar bovenal werkt op het gemoed van Vete 6rs om te doen besluiten tot de ,ranen~ cn seniorenafdeelingen. En dan ®Pr. iets meedeelen over plannen. Op 16 Januari komt hier een veteranen- afdeeling zich in een vreedzamen kamp meten met onze veteranen-afdeeling en op 20 Februari is ons gemaskerd bal. Met den wensch dat deze avond moge slagen, waar toe de turners zullen meewerken door veel goeds te presteeren en het publiek door zich rustig te houden en ten minste vóór de pauze niet te rooken, eindigde de voorzitter zyn toespraak. Onmiddellijk daarna werd aan den heer Molhoek een sierlyk kamerscherm aangebo den, terwyl de leiders in den loop van den avond eenigszins beloond werden voor hun opofferingen met bloemen en den heer v. d. Linden met een metronoom. Daarna werd het programma afgewerkt, dat uit niet min der dan 18 nummers bestond en waarvan het meerendeel keurig en correct werd uitgevoerd. We stippen uit al die nummers slechts eenige aan. In de eerste plaats de vrye oefeningen en de Niels Bukh-cefeningen voor heeren, welkee laatste oefening ondanks het ver moeiende er van correct werd uitgevoerd. Dan wijzen we nog even op de vrije oefeningen en de rhytmische oefeningen voor dames. Vooral dit laatste nummer viel, blijkens de luide toejuichingen, zeer in den smaak der aanwezigen. Dat de heeren senioren wel wat kunnen presteeren, bleek uit hun werken aan de ringen en den rekstok, aan welk laatste werktuig ook de heeren-leden zich niet on betuigd lieten naast hun werken aan de brug. De dames vertoonden haar handigheid en souplesse in de oefeningen met stok, brug en paard, terwyl last but not least de dames senioren toonden, hoe ze zich hadden ge oefend met de staven en aan de brug. Voor „la note gaie" op dezen avond, die uitstekend geslaagd is, zorgde de veteraan, de heer A. Jansen, die uit zijn rijk repertoire eenige liedjes ten beste gaf, welke de hilari teit opwekten. Met een gezellig samenzijn, dat tot in de kleine uurtjes duurde, \^rd de avond be sloten. De Binnenvaartschool. De lessen van de vereeniging „Binnen vaartschool" alhier zullen morgenavond 8 uur in de De Ruyterschool alhier worden geopend. Scheepvaartberichten. •Het stoomschip „Tosari" dat aan de N.V Kon. Maatsch. „de Schelde" van andere ma chines is voorzien, zal hedenmiddag naar buiten worden gebracht om te proefstoomen. Technische Studie-Club. Bovengenoemde vereeniging gaf Zaterdag een film vertooning van verschillende bedrij ven hier te lande in de Alhambra-bioscoop. Nadat de voorzitter, de heer M. A. Vader, in enkele woerden het doel van deze jonge, doch reeds krachtige vereeniging had ver klaard en een bijzonder woord aan de Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" had ge wijd, werd eerst de film der „Kromhout Motorenfabrick" gedraaid, welke bijzonder in den smaak viel. Na de pauze werden de films der „Holl. Draad- en Kabelfabriek" en van de firma Van Nclle vertoond, die grooten by val oogstten. Wy hopen dat deze vereeniging op den ingeslagen weg zoo voort zal gaan. Een gezellig strijkje verhoogde dezen tech- nischen middag. Vergadering van den Algemeenen Militairen Pensioenbond. Zaterdag hielden de gecombineerde afdee lingen Vlissingen en Middelburg der A. M. P. te Vlissingen een openbare vergadering, waarby als spreker optrad het hoofdbestuurs lid de heer L. van Geest. De heer Van Geest bracht in herinnering hoe al reeds nagenoeg tien jaren de A. M. P. werkzaam is regeering en volksvertegenwoor diging te overtuigen dat de militaire pen sioenwet niet voorziet in een rechtvaardige pensionneering der oud-militairen. In Indië heerscht thans rust, doch die rust is verkregen en duur gekocht met veel levens en veel bloed van het Indische leger en van de zeemacht. Dat de oud-stryders niet behoorlyk wor den gepensionneerd, doch verwezen worden naar een onrechtvaardige steunverleening, behoort door ieder Nederlander te worden beschouwd als een daad, een land als Neder land onwaardig, temeer daar alle mogend heden hun oud-militairen volgens één wet pensionneeren. De regeering eischte van den oud-militair het geheele pond, doch gaf daarvoor in ruil een karige bezoldiging, die volgens het rap port der staatscommissie Idenburg 30 ten achter stond met die der burgerambtenaren van ongeveer gelyksoortige betrekkingen. By vonnis is vastgesteld, dat pensioen uit gesteld loon is, en aan de hand daarvan gaf hy in cyfers weer, hoeveel meer door een oud militair voor zyn pensioen is gestort in ver- gelyking met dat der burgerambtenaren. De weduwen van byzondere onderwyzers werden in 1917 met geheel terugwerkende kracht gepensionneerd, terwyl deze onderwy zers nimmer in 's Ryksdienst zyn geweest doch de weduwen der oud-militairen werden daarvan uitgesloten en ontvangen thans een gratificatie, die in geen geval toereikend is deze. menschen levenswaardig tegemoet te komen. Bovendien ^ordt dikwyis op krenkende wyze naar de welstand van deze menschen enderzeek gedaan, wanneer zy voor een ver voegde gratificatie een verzoek hebben inge diend. Deze steunregeling schenkt geen recht. Degeen die zich nimmer verzekerde by de ouderdomsverzekering profiteert van zijn vroegere nalatigheid, terwyl de verzekerde zyn premie door het Rijk ziet aftrekken bij de berekening tot steun. Spreker besloot zijn rede met uit te roe pen „De oud-militairen mogen en zullen niet zwygen." Vervolgens werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt gewe zen op het vernederende en grievende onder zoek der steunregeling, op de zeer onbillijke wijze waarop de verschillende inkomsten daarbij in rekening worden gebracht, op de onbillijk aangevoelde grensgetallen als waar op een gepensionneerd soldaat en adjudant onderofficier aan pensioen en by slag een ge lijk bedrag ontvangen, en warrin er by de Tweede Kamer op wordt aangedrongen een regeling in het leven te roepen die recht en billijk wordt geacht. MIDDELBURG. Stukken voor den gemeenteraad. Buig. en Weth. van Middelburg stellen voor de ingediende begrooting 1932 van het Burgerlijk Armbestuur goed te keuren met een gemeentelyke subsidie van 119.600. f>e commissie van financiën' heeft naar aanlei ding van de begrootihg --cënige vragen ge steld en eenige opmerkingen gemaakt, waarop het Armbestuur op verzoek van Burg. en Weth. heeft geantwoord. Naar aanleiding van een paar vragen over lager ramen van ontvangposten deelt h^t Armbestuur mede, dat de eerste post betreft de verhalen op de ouderdomsrente van hen die ter verpleging in het oude mannen- en vrouwenhuis zyn opgenomen, welke verhalen aan weinig schommelingen onderhevig blij ken te zyn. Een tweede post betreft de ver halen bij Gasthuisopname. Daarvan valt vol gens het bestuur op te merken, dat verpleging voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur met groote bydragen van de verpleegden vermoedelijk in verband met de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging minder veelvuldig voorkomt. Hst vermoeden ligt voor de hand, aat zy die daarvoor voorheen in aanmerking kwamen, zich niet by die vereeniging heb ben verzekerddaardoor is het te verwach ten. dat de post „andere verhalen" niet we derom zal opbrengen het bedrag, dat daar voor in 1930 werd ontvangen. De praktijk van 1931 wyst daar reeds op. De bydragen zijn tot nog toe niet alleen minder in aan tal, maar ook geringer. Daar deze inkomsten dus wyzen op een dalende lyn, is deze post niet hooger geraamd dan het vorige jaar. De commissie had opgemerkt, dat in post 12 der uitgaven, die met 2200 is verhoogd, toch ook een bedrag voor werkloozensteun zit en daar nu voor 1932 weer een rijks steunregeling en een gemeentesteunregeling is ingesteld, en vermoedelijk een niet onaan zienlijke groep werkloozen in plaats vandoor het Armbestuur door een der steunregelingen zal worden geholpen, vraagt de commiss.e of deze post niet met een vry aanzienlijk bedrag zou kunnen worden verlaagd. Waar in post 13 ook steun zit aan werkloozen door het verstrekken van goederen in natura, zou naar de meening van de commissie ook deze post om dezelfde redenen als post 12 kunnen worden verlaagd. Het Armbestuur antwoordt, dat de opvatting der commissie misschien juist is, maar by het opmaken der begroo ting was het Armbestuur de omvang van den rykssteun nog niet bekend en werd ge meentesteun nog niet uitgekeerd, waarby nog valt op te merken, dat de werkverschaffing voor 1932 nog geen vasten vorm heeft aan genomen en de werkloozen van 60 jaar fin daarboven niet voor rijks- en gemeentesteun in aanmerking komen, dus ook voor reke ning van het Armbestuur biyven. Zoolang er geen werkverschaffing is, waardoor de door het Armbestuur gesteunden mede geholpen worden, zou het een eventueele vermindering van het geraamde bedrag niet voor zijn verantwoording kunnen nemen. Dit geldt ock voor post 13. Een der leden van de commissie wees er nog op, dat het Armbestuur reeds in 1928 zich voor zyn ondersteunden van 65 jaar en ouder aansloot by de Vereeniging voor Zie kenhuisverpleging en dat de doorwerking van het optreden van den controleerenden geneesheer zich meer en meer doet ge voelen. Dit lid vraagt daarom of de post "p.n j 44.000 niet zou kunnen worden verlaagd Ook vroeg dit lid o.a. nog of zyn indruk juist is, dat by de verpleging van de door het Armbestuur gesteunden wel eens wat al te veel gebruik wordt gemaakt van specialis- tenhulp. Op deze vragen antwoordt het Armbestuur met een verwijzing naar een tweetal brieven aan Burg. en Weth. Op 4 November besloot de raad dat aan kasgelden zou kunnen worden opgenomen tot een totaal van 550.000 en tegen een renre van ten hoogste 1 boven het promesse- disconto der Nederlandsche Bank. Waar echter reeds kasgelden moesten worden co- genomen tegen 5 en het bedoelde promes se-disconto 31/2 bedraagt, stellen Burg. en Weth. nader te bepalen, dat de maximum rente 2 boven het promess-disconto zal mogen zijn. Burg. en Weth. leggen een adres over van het bestuur der Middelburgsche IJsclub om voor 1931—1932 beschikking te mogen heb ben over de vest tusschen de Noordbrug en de Koepoortbrug en stellen zij voor die vest beschikbaar te stel1 en onder dezelfde voor waarden als verleden jaar voor 19301931 zijn vastgesteld. Vergadering van leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs. Zaterdagmiddag had in de sociëteit „St. Jo ris" te Middelburg een openbare protestver gadering plaats, Uitgaande van de afdeelin gen in Zeeland van den Nederlandschen Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nyverhaidsonderwys, tegen de verslechterin gen van het avondnijverheidsonderwijs. De vergadering, die goed bezocht was, werd geopend door den voorzitter van de afdeeling Middelburg, den heer "^an der Veen, met een woord van welkom aan do besturen der Vak- en onderwysorganisaties, burgemeester en wethouders van enkele gemeenten, alsmede aan de afgevaardigden -an bovengenoemden bond uit verschillende plaatsen in Zeeland. Genoemde heer Van der Veen deelde vervol gens mede, dat op hetzelfde oogenblik in een negental plaatsen van ons land een derge lijke vergadering werd gehouden en gaf daarna het woord aan het hoofdbestuurslid, den heer G. Wagenvoorde. Spr. ving zijn rede aan met de beroepskeuze. Hy toondé mst voorbeelden aan, dat de maatschappe- lyke omstandigheden van het kind voor een groot deel de keuze tot een beroep beheer- schen. Hy wees erop, dat, wanneer de ouders kapitaalrachtig zyn, en het kind in elk op zicht geschikt is, byv. tot de opleiding voor a.s. bouwkundige, het een vooropleiding kan krijgen op de H.B.S. en daarna de M.T.S. kan doorloopen, doch wanneer dit niet het geval is, en ook de ambachtsschool opleiding nog te kostbaar is, dit kind zijn practische opleiding moet trachten te verier ij gen by een patroon, en de theoretische opleiding aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. De laatstgenoemde, aldus spr., is de inrichting welke op het oogenblik aller belangstelling vraagt. Vervolgens ging spr. uitvoerig na het ontstaan en de ontwikkeling der tweejarige burgeravondscholen, later uitgebreid met speciale driejarige avondscholen voor han- werkslieden. Spreker stond een oogenblik stil by de in voering der ny verheids-onderwijswet in 1921. en welke gevolgen die met zich mede heeft gebracht, in het bijzonder hoe meer en meer een en ander aan banden werd gelegd. Daar na las hij voor de circulaire van den minister van onderwijs, welke in Augustus jl. aan de schoolbesturen is gericht, waarbij hij speciaal de aandacht vestigde op den zin „Ik ver trouw, dat, indien ik het aan u zelf overlaat te beoordeelen, op welke posten het best een vermindering kan worden verkregen, zonder dat het aan uw zorgen toevertrouwde onder wijs daardoor wordt geschaad Het personeel heeft ten volle medegewerkt om een flinke bezuiniging te verkrygen. Zeer werd het daarom getroffen, bij de ken nisneming met het laatste schryven van het zelfde ministerie inzake de genoemde avond scholen. Hierin wordt gezegd* dat ingaande 1 Janu ari a.s. het getal lesuren tot ten hoogste 10 van 60 minuten of 12 van 50 minuten moet worden ingekrompen en voorts dat de cur susduur zonder bezwaar teruggebracht kan worden tot 26 weken. Dit beteekent voor de scholen in Middelburg en Vlissingen een achteruitgang wat betreft het onderwys van byna 30 terwijl de achteruitgang voor sommige scholen in ons land nog beduidend hooger is. Nu kwam de vraag, waarom by dezen tak van onderwijs zoo ruw is ingegre pen. Het onderwys wat het minste kost, en wat het eenige onderwys is voor vele arbei dersjongens. Indien het de bedoeling is, al dus spreker, om dit geheele avondonderwijs weg te willen hebben, ware er eerst te zorgen, dat er voldoende dagonderwijs kan worden gegeven, en dat elkeen ook in de gelegenheid worde gesteld, dit te kunnen volgen. Hier over is echter op het oogenblik niet te den ken, gezien de moeilijkheden waarin 's lands financiën verkeeren. Vreemd doet het echter aan, dat men dan de werkloozen met steun van de regeering onderwijs gaat geven, terwyl men goed ge organiseerd onderwys voor een deel gaat ontnemen. Ook wees spreker op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer, waarin vele leden meenden de aandacht van de re- geerin to moeten vestigen op het groote be lang van goed vakonderwijs vooral in dezen tijd.. Zelfs is de laatste jaren meermalen ge bleken, dat niettegenstaande de groote werk loosheid nog gebrek is aan goed geschoolden. Ook bevreemdde het spr., dat de regeering het congres, hetwelk op het einde van dit jaar zal worden gehouden, en waarvoor zij zelf een belangryke som heeft toegezegd, niet heeft afgewacht. Immers dit congres zou te vens dienen tot voorlichting der regeering. Spreker besloot zyn rede, met het dringend verzoek aan de schoolbesturen en de bestu ren der vakorgarNaties om den Nederland schen Bond van Leeraren en Leeraressen by het Nyverheidsonderwijs te steunen in zyn actie tegen de verslechtering van het avond- onderwys, opdat nog worde voorkomen, hetgeen dreigt. Daarna werden nog eenige vragen gesteld inzake de verslechtering van de salarieering der leeraren, waarbij werd opgemerkt, dat die door den inleider in het geheel niet wa ren genoemd. De heer Wagenvoorde kreeg hierna nog de gelegenheid op deze vragen te antwoorden. Hij zeide. dat hy opzettelyk hierover niet heeft willen spreken, maar het onderwysbe- lang onder de aandacht van de organisaties en autoriteiten te hebben willen brengen. Hierna toont hy met cijfers aan met welk groot bedrag de salarissen der leeraren van de avondscholen reeds zijn verlaagd sinds de invoering der nijverheidsonderwijswet. Nu voor velen de verslechtering welke in aantocht is, nogmaals 30 tot 50 bedraagt, zal het voor diegenen, welke hun hoofdbe- staan by dezen tak van onderwijs vinden, niet meer mogelyk zijn zich hiervoor te kun nen ge^en. Wy moeten dén ook by voorbaat reeds protesteeren tegen de buitengewone salarisver-mindering, die aan een klein deel der Nederlandsche bevolking wordt opgelegd. Hierna werd door den secretaris der afdee ling onderstaande motie voorgelezen, welke met algemeene stemmen werd aangenomen „De openbare vergadering belegd door de afdeeling MiddelburgVlissingen van den Neder1"-dschen Bond van leeraren en Lee raressen by het Nijverheidsonderwys gehou den op Zaterdag 28 November 1931 te Mid delburg met de leeraren by het Nyverheids- onderwys en vertegenwoordigers van werk nemers-, werkgevers- en onderwysorganisa ties ter plaatse kennis genomen van het schryven van Zyne Excellentie, den minister van onderwys, kunsten en wetenschappen gericht aan be sturen der van rijkswege gesubsidieerde ny- verheidsavondscholen, met een langeren cursusduur dan 6 maanden of een grooter aantal wekelyksche lesuren van 10, in welk schryven dezen besturen wordt opgedragen den cursusduur te brengen op 26 weken, het aantal lesuren te brengen op 10 per week en deze verandering te doen ingaan op 1 Janu ari 1932 overwegendedat de thans bestaande duur der cursussen een gevolg is van een in den loop der jaren gebleken behoefte, zoo dat door inkrimping daarvan, naast de scha de voor het onderwys zelve, ook de belangen van de toekomstige vaklieden en der indus trie worden geschaad dat indien in eenige gevallen inkrim ping mocht blyken mogelyk en noodig te zyn voor het in toepassing brengen van een dergelyken maatregel de aanvang van den nieuwen cursus het meest geschikte oogenblik zou zijn dat de leerplannen en lesroosters dezer avondscholen zijn vastgesteld in verband met den bestaanden cursusduur en een tusschen- tydsche verandering daarvan met een zoo korten tyd van voorbereiding, uit onderwys- kundig oogpunt dient te worden afgekeurd van meeningdat voor 'n dergelyken, den goeden gang van het onderwys storenden en overhaasten maatregel geen termen aanwezig zijn en daaraan dient vooraf te gaan een voldoende tyd van voorbereiding, daarby rekening houdende met de belangen van het

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1