1000 500 300 150 100 25 Ga over op CHIEF WHIP! 28 NOVEMBER EERSTE BLAD ■H I Het geheim van de melange! No. 281 69e Jaargang; -1931 Hint: firma I. HU DE HELDE Ir.. Uslinl SI-80, llissiirp. lelsl. 10. Pisiitttiiii 50181 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Nationaal Crisis-Comité STEL NIET UIT! Stads- en Provincienieuws Wij zijn trotsch op de speciale methode, waarop de 100% zuivere, door en door be legen en rijpe Virginia-tabakken gemengd worden, waardoor de steeds gelijkblijvende kwaliteit, waarom CHIEF WHIP zoo be roemd is, verzekerd wordt. Dit is de reden waarom CHIEF WHIP niet op de tong kan branden of de keel kan prikkelen! De Beste voor Uw Gezondheid! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Vefkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- rej elf 75 ct., iedere rej el n eer 15ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand. voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat met de Sint Nicolaas-Courant, uit 20 bladzijden. Wij mogen den oproep tot steun aan het Nationaal Crisis- Comité nog wel eens onder de aandacht van onze lezers bren gen. Als ieder die daartoe in de ge legenheid is, een kleine bijdrage afzondert voc het goede doel, kan een flink bedrag worden af gedragen aan het Nationaal Cri sis-Comité te 's-Gravenhage. Bijdragen kunnen worden ge zonden aan onze administratie of gestort worden op onze post rekening no. 66287, met duide lijke vermelding dat het bedrag bestemd is voor het Crisis- Comité. VLISSINGEN. De loodsgelden van Vlissingen en Ter Neuzen. Blijkens het officieele verslag betreffende de debatten over de vaststelling van het nie hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1932 in de Tweede Kamer, heeft de heer Em. Lockefeer onder de aandacht van den minister van buitenlandsche zaken gebracht, dat by de onderhandelingen ook het oog moet worden gehouden op de groote moeilijkheden, die voor onze scheepvaart voortvloeien uit het verschil in de loodsgelden tusschen Neder- landsche en Belgische havens. Hij wees op den zeer grooten voorsprong, dien Belgische havens op Nederlandsche havens hebben, doordat in Vlissingen en Ter Neuzen ongeveer zeven maal het loodsgeld wordt gevraagd van dat, wat gevraagd wordt te Gent en Antwerpen. De heer .Lockefeer wenschte den minister onder het oog te brengen, dat het van emi nent Nederlandsch belang is dat in dezen wantoestand verbetering wordt gebracht en dat de rechten die wij kunnen doen gelden volgens het tractaat van 1839 in eere wor den hersteld. .Stremming verkeer over de schipbrug en schutsluizen. WJj vestigen de aandacht op de bekend making van Burg. en Weth. betreffende de stremming van het verkeer over de schip brug en de schutsluizen op a.s. Maandag. Vereenlging voor Instrumentale Muziek. Bovengemelde vereeniging zal op Donder dag 14 Januari a.s. in Grand Hotel Britan nia haar eerste concert van dit seizoen ge ven. Het programma zal bestaan uit kamer- muziekwerken. De heer Jaap Stotijn, de bekende hoboïst van het Residentie-orkest te 's-Gravenhage, zal baarbij zijn medewerking als solist ver kenen in het hobo-concert van Handel (g kl. ^rts), waarbij hij door het orkest zal wor den begeleid. Haar tweede concert hoopt de vereeniging de maand April te geven. Daarbij zullen verschillende werken van Haydn worden ten gehoore gebracht, in verband met de her- w van den 200sten geboortedag van men componist. Alhambra-Theater. Ein Walzertraum. Op eigen gezag. *u het voorprogramma o.m. een Wild- west-fiim uit het leven der veedieven van exas en journaal-nieuws, waarin November- mmaand en de brug bij Keizersveer. Bij stier jeugdig ook weer Max Fleischer. de Vries noodigt tot meezingen, CHIEF WHIP VIRGINIA ARDATH LONDON „Ein Walzertraum" is een echte publiek film, buitengewoon grappig en leuk-piquant. Tuschinsky, de man, die snel van kleerma ker tot bioscoopmagnaat door wil en werken promoveerde, jubileerde voor eenige weken met Chevalier's film „De lachende Luite nant". De historie draagt thans de signatuur van Ernst Lubitsch. Het is de moeite waard ze opnieuw door hem te 'ïooren vertellen in ontzaggelijke zalen met glimmende parket vloeren. zalen bevolkt door prachtige ad judanten en geweldig ernstige ceremonie meesters, waarin verder de idylle wordt ge zongen van den vroolijken luitenant, die bij ongeluk tegen een prinses knipoogt en dan op hoog bevel aan dezelve geschakeld wordt. Een toffe en niet tegen vrouwenschoon grim mige luitenant, deze Vicki van Chevalier is verliefd op de guitige, hübsche Franzi, Steh- geigerin in een dier Weingarten rond Wee- ren, waar liefde een glas wijn en een melodie van Strauss pas ten volle doet genieten. Waar eenvoudig, blij geluk is, zoo onbekend in zwaar-op-de-handsche landen met veel jacht achter het geluk aan. De glimlach, de steeds meer veroverende glimlach, die den Parijschen gamin moet redden, doet hem steeds dieper zich verwarren in het net der prinsesseiyke liefde. Als prins-gemaal be treedt Vivki, de luitenant van de eerewacht, die een voor Franzi bestemd knipoogje aan een prinses gaf, het kleine koninkrijk Thau- senthurm. Chevalier's succes berust vooral op de on miskenbare charme, die hij op ieder publiek uitoefent. Lubitsch, die het waagde een Wal- zertraum-bewerking nieuw te regisseeren, staat Chevalier toe zich zelf te zijnslunge lend, boudeerend, jongensachtig pleizier in gewichtige etiquettekwesties, charmant, on beschaamd, telkens geestig met iets ondefi nieerbaar-ridicuuls in een schijnbaar ge wichtige handeling. Lubitsch' creatie Is in details verzorgd. In korte dialogen wordt geen woord te veel ge zegd. Met uiterste zorgvuldigheid wisselen de dialogen de gedeelten af, waarbij Strauss' muziek weerklinkt. De componist heeft met veel inzicht zijn melodieën bewerkt, grotesk aandoende „Leit- motive" veroorzaken meermalen een geestig effect. Claudette Colbert is een uitstekende Franzi, al is ze dan geen echte Stehgeigerin. Haar samenspel met prinses Anna is, vooral op het laatst, opmerkelijk door de vele uit- eenloopende, meesterlijk beheerschte nuan ces. Meesterlijk is ook George Barlier als koning Adolph XV, een prachttype. Lubitsch, wiens humor echt is en dus nooit vrij van het accent der weemoedigheid. De vijftiende Adolph is dan ook een aan eigen autoriteit twijfelend heerscher, die de vorstelijke waar digheid als een stok beschouwd, waaraan hij zich nu en dan moet optrekken om op dt been te blijven. Met dit gebaar verontschul digt hij zich de uitverkorene te zijn. die Flausenthurm te regeeren heeft. Hoeveel öc- scheidener, hoeveel vorstelijker dan vele helper-regeerders. Daartegenover de contrasteerende, frissche onbevangenheid van den lachenden luite nant, die al het impulsieve, het ingehouden- improviseerende geeft, dat zijn optreden zoo succesrijk maakt. De charmeur, die het bovendien verstond van zijn verfranscht-Engelsch een attractie te maken. Moge de blijmoedigheid, die van den. lachenden Chevalier uitgaat, vooral in dezen tijd haar opwekkende en gezonde uit werking niet missen. Een vol huis heeft die gisterenavond al geapprecieerd. Luxor-theater. Generaal Platoff. Zwei Weiten Luxor-Theater gaat voort zijn publiek goed-verzorgde programma's te bieden. Ook het programma van deze week mag er weer zijn. Als eerste hoofdnummer een Para mount van zeer bijzondere kwaliteiten, een boeiend werk, waarin Conradt Veidt en Olga Tschechowa op excellente wijze de hoofd rollen vervullen en door hun voortreffelijk spel de karakters in het juiste licht weten te plaatsen. Het verhaal is van een spannenden inhoud, en voert langzamerhand naar den beslissenden nacht, welke voor den film echtgenoot van de mooie Olga van buiten gewoon groote beteekenis wordt. De titel doet een oorlogsfilm vermoeden, doch zij is het niet, al is het uitbreken van den oorlog in Rusland ook de oorzaak van de pakkende geschiedenis, welke zich op het witte doek afspeelt. In alle opzichten een first-class product met artisten van den eersten rang „Zwei Weiten" (Twee werelden) voert ons terug naar het voorjaar 1917, toen Galicië met afwisselend geluk door Oostenrijkers en Russen werd bezet. Is er in dezen zin sprake van twee werelden, Oost en West, ook op ander gebied is er splitsing en contrast Jodendom en Christendom, of te wel een arm Jodinnetje eenerzijds en een adellijk officier anderzijds. De directie is zoo wel willend den bezoekers een korte inhoudsbe schrijving van dit werk aan te bieden. Daar om vestigen we alleen de aandacht op het spel van enkele hoofdpersonen. Hermann Valentin geeft een meesterlijke vertolking van den Joodschen klokkenmaker Simon Goldscheider. Helene Siburg, zijn dochter, is prachtig-beheerschtPaul Graetz, de komi sche figuur van Mendel uitbeeldend, is een bijzonder scherp getroffen type; Friedrlch Kaysler speelt met talent den overste von Kaminskydiens zoon Stanislaw wordt door Peter Voss niet met de vereischte kracht gegeven. Dit is een film van den beroemden cineast Dupont. Toch is dit geen bewijs, dat de film bevredigt. Wèl goed is het spel, doch er was zooveel stof, dat de regie er nadeel van on dervond. Niettemin is het een werk van be- teekenis met fijne fragmenten te over. Het slot laat ons in onwetendheid. Dat is geen bezwaar, want dank zij de wijze, waarop de regisseur zijn film schiep, is de strekking twee verschillende werelden door dezelfde kracht gedreven, de liefde van ouder tot kind in woord en beeld duidelijk ge maakt. De geluidsreproductie is zeer te lo ven. De groote aandacht aan details besteed (bijv. het met een slag neerleggen van een brief) maakt deze klankfilm wel wat al te rumoerig. Het Journaal is op uitnemende wijze sa mengesteld. V. T. V. De Oude Vriendschap. Het is een heele prestatie 20 nummers uit te voeren, om 8 uur te beginnen en dan nog met een pauze te eindigen om ruim kwart over elf, en toch heeft bovengenoemde ver eeniging dit geleverd, op de uitvoering van adspiranten, welke gisterenavond in bovenge noemde zaal werd gegeven. Precies om 8 uur ging het scherm op en stond het groote aantal adspiranten daar ge schaard om de signaal-afdeeling, welke se dert de laatste uitvoering beter geoefend en naar het ons leek, sterker in .aantal was. Een forsche roffel werd geslagen en geblazen, bij het binnenkomen der zaal en het naar het tooneel voeren der vaandels klonk de vaan- delmarsch van trom en van koper, terwijl be sloten werd met een Franschen marsch. Pas waren de tonen van den vaandelmarsch ver stomd of de heer A. Jansen, vice-voorzitter der V.T.V., nam het woord om bij afwezig heid van den voorzitter namens bestuur en leden der V.T.V. allen welkom te heeten en de vreugde er over uit te spreken, dat de op komst zoo groot was, wat een bewijs van be langstelling is voor dit feest der adspiranten. Na met enkele woorden over de voorberei ding te hebben gesproken, gaf spr. uiting aan den dank der vereeniging voor de hulp der leiders, die verschillende afdeelingen hebben geoefend. Een en ander ging gepaard met het aanbieden van bloemen en een foto. Het zou ons voor dit verslag te veel ruimte kosten al de oefeningen, die het programma vermelden, afzonderlijk te vermelden en we volstaan daarom met ie vermelding, dat onze algemeene indruk een gunstige is, waardoor we de overtuiging hebben gekregen, dat er sinds de laatste uitvoering ernstig en ijverig is geoefend. Om een bewijs te geven vcor de laatste bewering zetten we tegenover elkaar de vrije oefeningen van de meisjes le klasse, die, sterk in getal, vrijwel gelijk haar vrije oefeningen uitvoerden en die der meisjes van de 3e klasse, wier prestatie duidelijk de meer dere oefening verried. De correctheid bij het geleverde door de meisjes wint het van die der jongens. Deze laatsten gaven, bij het uit voeren der oefeningen zonder werktuigen, met halters en met stokken wel iets te zien, dat, om vrijwel gelijk te worden uitgevoerd, degelijke, ernstige voorbereiding eischt. Ook vielen de stokoefeningen der meisjes van de 2e klasse en die met de knotsen voor de 4e klasse zeer in den smaak. Het nummer stokworstelen en touwtrekken door de jon gens le klasse, verwekte heel hilariteit. Bij de oefeningen met de werktuigen is het verschil in prestatie goed uitgekomen, vooral bij de sprongen over het paard, zoowel in da lengte als in de breedte, voor de jongens 2ö en 3 e klaése, maar ook e meisjes 2e en 4e klasse hebben getoond aan dit werktuig wel wat te kunnen presteeren. Brugoefeningen werden uitgevoerd door meisjes 3e klasse en le klasse, waarbij de laatsten geholpen werden door adspiranten uit een hoogere afdeeling. De jongens 4e klasse toonden hun geoefendheid aan brug en rekstok, en vooral in dit laatste nummer werd heel aardig werk geleverd. Het slot van den avond werd geleverd door de meisjes 4e klasse, die op de muziek „Ik heb mijn wagen volgeladen", een aardig ron dedansje uitvoerden, waarvoor ze geaccom pagneerd werden door de echtgenoote van den vice-voorzitter, welke dame op verdienstelijke wijze nog enkele andere nummers begeleidde. Na afloop bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. Het Nieuws van den dag ïn beeld. Van de nieuwe serie foto's welke in onze tijdinghal werden voorgehangen, vermelden we enkele opnamen van de begrafenis te Zwolle van wijlen Baron van Dedem, in leven commandant van het regiment wielrijders te Den Bosch en van de groote belangstelling tijdens de teraardebestelling van Evert Cor nells, in leven directeur van de Utrechtsche Orkestvereeniigng en van de Nederlandsche Bachvereenigingvan de plaats waar te Ouderkerk aan den IJssel twee arbeiders in een put werden bedolven en verstiktenvan de werkzaamheden aap de brug aan de Coolhaven te Rotterdamvan het nieuwe gebouw der Rijks Seruminrichting aan de Poelslaan te Rotterdam van de gedenkplaat ter nagedachtenis van prof. dr. Jan Poels, den bekenden veearts en bacterioloog, die in het nieuwe gebouw zal worden aangebracht opnamen van de intern, pluimvee- en ko nijnententoonstelling te Rotterdam van het automatisch café aan den Coolsingel te Rot terdam en het nieuwigheidje in de residen tie straatverkoop van heete erwtensoep, verpakt in thermosflesschen van het nieuwe gebouw der Gemeente Electrische Centrale aan de Galileïstraat te Rotterdam van een azelea-tentöonstelling. MIDDELBURG. Voorstellen aan den gemeenteraad. Naar aanleiding van het voorstel-Paul om per week 1 mud cokes tegen halven prijs aan werkloozen beschikbaar te stellen, zeggen Burg. en Weth., dat zij ondanks den weinig gunstigen financieelen toestand der gemeen- 'te, meenen, dat een aanneming van het

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1