O'S 100 AAT15 VRIJDAG 500 300 25 EERSTE BLAD Voor het Nationaal Crisis-Comité. No.280' 69e Jaargang; 1931 'IJZEN /ENSDUUR. geschikte pen. Firma F. VAN OF VELDE Fr., Walstraat 58-60. Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 27 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads-ca Pro vincicnieuws Onze St. Nicolaas= Boekjes zijn verzonden. FRANS TIMMFRMAN. Be! even 178 op Qeschenken 52,5 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- re; els 75 ct., iedere regel meer c Pe abonné's in 't bezit eener I Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werkén. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen De Nederlandsche Dagbladpers heeft besloten te voldoen aan het verzoek van het Nationaal Steuncomité om aan haar leden te verzoeken het streven van dit comité te steunen. Wij zijn ook gaarne bereid mede te helpen om het Nationaal Steun- Comité in de gelegenheid te stellen zijn vleugels zoo breed mogelijk uit te slaan. Er zal dezen winter veel geleden worden als de poging van het Comité niet voldoenden weerklank vindt. Veel wordt er gevraagd, doch zij die kunnen geven, mogen zich gelukkig prijzen dat zij niet behooren tot hen voor wie tengevolge van den slechten economischen toestand gevraagd moet worden. Duizenden in den lande zijn van verdiensten verstoken en zijn dus aangewezen op wat hun door Rijk en Gemeente wordt verstrekt. Dat is evenwel slechts het allernoodzakelijkste. Daarnaast hebben deze slachtoffers van de tijdsomstandigheden ook recht op andere bijdragen, teneinde hen voor algeheel verval te behoeden. Wij meenen dat het overbodig is een verder woord van aanbeveling te schrijven, omdat het doel van het Nationaal Steun-Comité geen verdere omschrijving behoeft. Alleen dringen wij er op aan, dat ieder naar de mate van zijn draag kracht bereid zal gevonden worden een offer te brengen. Vele kleintjes maken één groote, laat men dit voor oogen houden en iedereen zijn of haar gift aan ons toezenden, opdat wij deze kunnen afdragen aan het Centraal Comité te 's-Gravenhage. Men kan de giften inzenden aan onze administratie of door storting of overschrijving op onze postrekening 66287 (met vermelding Voor het Nationaal Crisis-Comité). Firma's die een zeker bedrag beschikbaar willen stellen, te leveren in goederen in natura, kunnen dit eveneens aan onze administratie opgeven. De bij ons ingekomen giften zullen in ons blad verantwoord worden. GEEFT DUS ALLEN! Gij doet er een goed werk mede. ■niiiiiiiiiuiinn VLISSINGEN. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres verzoekt de heer P- Boer, alhier, van de gemeente in koop te i ontvangen een perceel grond aan de Dijkstraat, ter oppervlakte van rond 335 M2. Van dezen grond bedraagt de prijs 7 per M2. voor bouw- en 2.50 per M2. voor tuin- grond. Waar tegen de inwilliging van dit verzoek ij ons college geen bezwaar bestaat, hebben de eer U voor te stellen, den verlangden I grond aan adressant af te staan tegen een koopsom van 1332.50 (110 M2. k f 7 en 225 M2. a 2.50), ten bate van het Grondbedrijf etl onder de gebruikelijke voorwaarden. Geldersche Credietvereeniging. Naar wij vernemen heeft de Geldersche Credietvereeniging het pand Coosje Busken- I s^aat no. 59, naast de Nutsspaarbank, aan- ht, waarin na de verbouwing het thans 1111 perceel Walstraat 10 gevestigde kantoor e ^stelling zal overgebracht worden. Centrale Oudercommïssle. De Oude Vriendschap. 06 voorzitter der Centrale Oudercommissie, I te heer L. p. van Oorschot, heette gisteTen- I Jvond namens deze commissie de aanwezigen I welkom, in t bijzonder den heer Wit, van het L. O. in de inspectie Mid- en de heeren Edelman en De Meij, ethouders dezer gemeente, die door hun aan- ezlgheid hun belangstelling toonden in het rvÜ Öer Centrale Oudercommissie. I eg voorzitter zeide, dat we tegenwoordig In R crisistyd leven, maar wees er op, dat het nderwijs in een voortdurende crisis -leeft, rpU We€r heftig in haar soort door de wet tr?Stra wafc op de ver^ad©ring der Cen- I a Oudercommissie herhaaldelijk de vraag waar moet het met het openbaar 5 heen En daarom had ze iemand %d, die met kennis van zaken daar- I r kon spreken, over dit vraagpunt zijn I -}■ te geven, nl. den heer R. van Gaas- I tespecteur bij het lager onderwijs in de inspectie Breukelen, wien de voorzitter nu het woord verleende. De heer Van Gaasbeek, meer sprekende als propagandist voor het openbaar onderwijs dan als staatsfunctionaris, had tot onder werp gekozen de openbare school in de bran ding, wat z.i. een juist beeld geeft van de situatie van het oogenblikeen schip (de openbare school) bevindt zich niet ver van de kust in de branding, die het scheidt van de veilige haven. De voorstanders dier openbare school wenschen het als zijnde een belang van allerhoogste beteekenis voor de volks kracht voor de volkseenheid, dat er een school is, waar alle kinderen konden heengaan door die branding heen te brengen, en de be weegredenen, die hen daartoe leidden, zet spr. in een gloedvolle rede uiteen. Alvorens daartoe over te gaan, slaat hij een blik in het verleden, toen er nog geen scholen voor ver schillende richtingen en richtinkjes beston den (een feit, door welks doorvoering in „de Standaard" o.a. ernstige waarschuwingen ge plaatst werden), toen er onder gezag van liberale richting geen geld voor de bijzondere scholen beschikbaar werd gesteld, toen de leerkrachten bij de organisatie voor bijz. onderwijs zich hieraan wijdden en zich daarvoor heel wat opoffering moesten ge troosten. Voetje voor voetje werd meer sub sidie toegestaan en in den loop dier bewe ging werd de groote fout begaan, dat de strijd om de richting dien voor de kwaliteit van het onderwijs overwoekerde, dat de richting se cundair en het paedagogische rendement pri mair was. Nadat in 1901 de leerplichtwet tot stand was gekomen, werd feitelijk de strijd voor beter onderwijs, die superieur moet zijn boven den richtingstrijd, ingezet door de S.DA..P. op haar congres te Groningen in 1902. Want het is een eigenaardig verschijnsel, dat de stoot voor de zgn. pacificatie niet uit gegaan is van rechts, maar dat mannen als dr. Bos en Cort van der Linden de promotors daarvan zijn geweest. Uit de Grondwet werd het woord „openbaar" gelicht, zoodat het on derwijsartikel toen luidde „het onderwijs is een voorwerp van aanhoudende zorg der re geering." Van dien tijd af meende men niet langer te moeten vechten over de richting van het onderwijs, maar voor beter onderwijs. De pacificatie, die vrede moest beteekenen, bracht den strijd echter over van de Kamer naar den gemeenteraad en in dit verband wees spr, er hier met nadruk op, dat, waar de Bijzondere scholen haar schoolbesturen hebben, die door de Openbare scholen gemist worden, Burg. en Weth. de natuurlijke be schermers zijn van de Openbare school, welk gevoelen door tegenstanders ervan als de heeren prof. Woltjer en Romme gedeeld wor den. En in 't meerendeel der gemeenten ha pert er nog wel wat aan die bescherming, op gedragen als ze is aan de tegenstanders re- van, vandaar dat spr. een beroep doet op de Centrale Oudercommissie om pal te staan voor haar rechten. Hoewel de idee mooi is, dat niemand on derdrukt wordt, wordt ze te ve. doorgevoerd, waardoor de gelijkstelling, die begonnen is om de ouders invloed te geven op den gang van zaken, anders wordt uitgelegd dan in de Hierin vindt U een groote collectie van allerlei artikelen in ons vak, waardoor het U gemakkelijker wordt gemaakt een geschikte keuze te doen. Wij noodigen U uit dezen geïllustreer- den catalogus wel te willen raadplegen, alvorens uwe inkoopen te gaan doen. Mocht U onverhoopt het boekje niet hebben ontvangen, dan stellen wij het op aanvraag alsnog gaarne tot uw dispositie. Wij wenschen U een prettige St. Nico- laas toe. bedoeling lag. En door de duurte daarvan, in verband met het boven aangehaalde, wordt zelfs bij de aanhangers ervan ontstemming gekweekt. En, heeft spr> zich afgevraagd, is er nu reden voor de voorstanders der Openbare school om te trachten het schip door de branding heen te helpen in veiliger haven. Volgens zijn meening wel, omdat 3 principen deze instelling beheerschen. Ten eerste dan de eenheid der natie, van het volk, waarvoor het van groote beteekenis is, dat van de jeugd af waardeering wordt aangekweekt. Aan de hand van psychologisch onderzoek (o.a. van prof. Jelgersma) wordt aangetoond, dat de stelling „wie het kind heeft, heeft de toekomst" niet juist is. En op grond daarvan richt spr. zich tegen het dogmatisch onderwijs, dat het kind niet geeft wat des kinds is, waarbij spr. o.a. steun vindt in een geschrift van prof. Cramer uit Utrecht, die beweert, dat de onderwijzers niet bevoegd zijn om dat onderwijs te geven. In de tweede plaats geeft de Openbare school objectief onderwijs, waarbij de resul taten van wetenschappelijk onderzoek pas klaar worden gemaakt voor de leerlingen, waarbij niet de richting gediend, op gevoelig heden niet behoeft te worden gelet. Het derde beginsel is het maatschappelijk karakter der Openbare school, daar hier in de kleine maatschappij deugden worden aan gekweekt (practisch) voor het leven van ont zaggelijke waarde (vertrouwen en onderlinge waardeering), terwijl door de Bijzondere school het maatschappelijk cement kapot wordt gemaakt. Spr. geeft dan ook de drin gende waarschuwing stap over kleine bezwa ren heen, zie het doel (het schoone besef, dat het nuttig, noodig en juist is, dat alle kinderen samengebracht worden in een school). Wakkert het heilig vuur aan, dat in staat stelt, het doel te bereiken, het schip der Openbare school door de branding heen te helpen. Daar geen der aanwezigen het woord ver langde om vragen te stellen of opmerkingen te maken, sloot de voorzitter de bijeenkomst, na nog eens den nadruk gelegd te hebben op het aanwakkeren van het heilige vuur, dat meer warmte brengt en na de collecte van Volksonderwijs dringend te hebben aan bevolen. Liederenavond C.K.W.O. Ook gisterenavond was de groote zaal van het Concertgebouw geheel gevuld met een enthousiast en dankbaar auditorium, om te genieten van den zang van mevrouw Cou perus, die hetzelfde programma als den vorigen avond ten gehoore bracht. De waarn. voorzitter, de heer W. Schmidt, bracht aan het slot mevr. Couperus en mej. Nederkoorn hartelijk dank voor de genotvolle avonden aan de leden van de C.K.W.O. verschaft, met welken dank het publiek door spontane bijvalsbetuigingen instemde. Ook nu werd weder geëindigd met het staande zingen van het Wilhelmus. Aan de gevolgen overleden- De timmerman J. uit Souburg, die gisteren middag in de Vrouwestraat tusschen een handwagen en een muur werd bekneld en daardoor zeer ernstig werd verwond, is giste renavond in het gasthuis overleden. De man is na het ongeval niet meer bij kennis ge komen en is dus niet meer door de politie verhoord kunnen worden. Een St. Nicolaas-tentoonstelling. Zaterdag 28 November van 3—10 uur en Zondag 29 November van 35 uur belegt de Jeugdbond voor Onthouding, af deeling Vlis singen, een St. Nioolaas-tentoonstelling van Boeken, aardewerk, koperwerk enz. De ten toonstelling wordt gehouden in het gebouw „Diligentia", Nieuwstraat. Men zie verder achterstaande advertentie. MIDDELBURG. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Andries Roodeiiburg. Concert- en Gehoorzaal. Door de concertbezoekers van het continent wordt wel eens beweerd, dat Engeland een onmuzikaal land is, en dat muziek er tot de import-artikelen behoort. In de 17e eeuw bloeide echter in het trotsche Albion een eigen kunst (feyrd, Buil en Purcell), daarna werd Handel er met vorstelijke eer over laden, doch toen kwam een lange periode van muzikale onvruchtbaarheid en import, welke opgeheven werd ongeveer in het midden der 19e eeuw door Sullivan, Mackenzie en Elgar. Daar we in onze concert-programma's niet overstelpt worden met werkelijk klassieke Engelsche muziek, lag het groote belang van het strijkmuziek-concert der „Instrumentale" in het feit, dat we kennis hebben mogen ma ken met toonwerken van Engelsche compo nisten. Daar was dan van Henry Purcell (1658— 1695) een Suite in C.gr.t. Prachtige, eenvou dige muziek voor alle eeuwen. Geenszins ver bleekt is deze muziek, met haar typische charmeerende dansen (Sarabande en Menuet) en den Marsch. Aardig is ook de aanwending van 't cononisch element in zijn verschillen de mogelijkheden. Was deze Suite dus een voorbeeld uit het bloeitijdperk, de Serenade in e kl.t. van Elgar (1857) liet ons hooren hoe deze toondichter de meer moderne rich ting in het herleefde muziekleven aanwees. Nog werd gespeeld een Suite naar Oud-En- gelsche volkswijzen van Arn. Foster (dezen componist hebben we niet in het lexicon kunnen ontdekken), waarin vooral aan de alt-violen belangrijke partijen zijn opgedra gen (o.a. Intermezzo en Finale, inzet van het lustige dansmotief). Het fraaie strijkers-ensemble gaf een bril- lante vertolking van deze composities, als mede van op. 34 van Grieg, de beide bekende voor strijkorkest geschreven elegische melo dieën „Herzwunden" (met den gevoelvollen klaagzang voor celli) en „Der Fruhling". Solist was Andries Roodenburg uit Amster dam, een jeugdige violist (21 jaar), die twee jaar aan de universiteit aldaar in de medi cijnen heeft gestudeerd. Hij is inderdaad een violistisch talent met aangeboren gaven, be schikt over een bewonderenswaardige tech niek en speelt met durf $n bravoure. Zijn streek is krachtig, zijn voordracht boeiend, zijn toon edel doch nog niet steeds vèrdra- gend. Hij trad op met het Concert in C.gr.t. van Vivaldi, bewerkt door Kreisler. Het „An dante dolorosa" werd een voortreffelijke prestatie. De violist weende een wonderlijk mooie, ontroerende, smartelijke melodie in de zaal. De strijkorkestbegeleiding was uit muntend. Na de pauze demonstreerde An dries Roodenburg zijn veelzijdigheid in kleinere werken van Milhaud, de Sarasate en Wieniawski. Het stormachtige applaus, wat daarna losbarstte, wilde schier geen einde nemen, zoodat hij zich genoodzaakt zag met een toegift (Wiener Volksweise van Kreis ler) te bedanken. Mevrouw van Doornvan Lookeren Campagne was de zeer goede bege leidster, die den solist terecht, evenals dirigent en orkest bij Vivaldi, in zijn huldiging liet deelen. Er was een ruime belangstelling. De heer Joh. H. Caro was als steeds de fijnbesnaarde, muzikale, bezielende orkest-aanvoerder, die, evena: alle uitvoerenden, met voldoening op dezen avond mogen terugzien. O. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een muziektent. Woensdag werd een vergadering gehouden in café „de Zwaan", bestaande uit afgevaa digden van verschillende vereenigingen al hier, met het doel een comité te vormen dat zich zal bezig houden met plannen om gel den voor een muziektent bij elkaar te krijgen, zoodat ook eerlang Souburg niet meer ten achter zal staan bij zoovele andere dorpen, die reeds jaren in het bezit van een dus danige tent zijn. Een 13-tal der aanwezigen werd bereid gevonden in het comité zitting te nemen. Een comité is alzoo gevormd dat spoedig zijn werkzaaamheden zal aanvan gen. SS. Tlicotaas heeft daar de mooiste poot Heeren! Fa. HOLLAERS-VERBERKT. AU J Sléchts i Een aanrijding. Gisterenavond had or den Nieuwen Vlis- singscheweg alhier een aanrijding plaats. Een bewoner van dien weg werd door en passeerenden auto aangereden, waardoor hij aan de oeenen werd verwond. Naar wij vernemen treft den aanrijdenden auto geen schuld. De chauffeur werd ver blind door een hem tegemoet komenden auto, die bij nadering geen lichten doofde. GOES. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de gemeente raad. Alle leden waren aanwezig. De financieele commissie maakte er aan merking op, dat zij verschillende voorstellen pas tegelijk met de raadsagenda, dus vijt dagen voor de zitting, ontving. De voorzitter z°gt toe zooveel mogelijk er naar te zullen streven de stukken tijdig aan de commissies toe te ze iden. De heer J. van Tiel wordt vast benoemd tot vakonderwijzer in de gymnastiek aan do openbare lagere scholen. Medewerking wordt verleend om de 6 obligatieleening ten laste van de N.V. Cen trale Ammoniakfabriek in een 4'/2 te con- necteeren. De gelden voor verderen aanleg van do terreinen in Bouwplan III worden zonder discussie of hoofdelijke stemming toegestaan, Zeer lang en vaak scherp wordt gediscus sieerd over de ingekomen adressen van de Besturenbonden en de voorstellen van Burg. en Weth. en de soc.-dem. fractie, omtrent de werkloosheidsvoorziening. De heer Van der Wart bestrijdt de houding van Burg. en Weth. De hoop, dat Burg. en Weth. in andere richting zouden koersen, is vervlogen. Kalm wordt een citaat van vorig jaar aangehaald, waain werkloozensteun be deeling wordt genoemd. Maar dan worden gemeenten die steun krijgen voor restaura tiewerken, dan wordt de landbouw, dan wordt de Kon. Holl. Lloyd enz. ook bedeeld. Bij de werkloosheid van flinke valide werk lieden is ook de gemeenschap betrokken. Spr. betreurt, dat Burg. en Weth. zoo laat zijn met hun voorstellen. De heer Crucq beschuldigt Burg. en Weth. van hardleerschheid. Het heeft 5 a 6 weken geduurd, eer ze prae-advies uitbrachten over het aders der Besturenbonden. Toen op Burg. en Weth. aandrang is uitgeoefend, hebben ze pas inderhaast deze vergadering uitgeschre ven. Er ontstaat eenig rumoer op de publieke tribune, waarop de voorzitter dreigt deze te zullen doen ontruimen. De heer Crucq vervolgtvorig jaar zeiden Burg. en Weth. we mogen niet anders van Ged. Staten. Dat was een uitvlucht. En nu schijnt het wel, alsof iemand uit Zoutelande het prae-advies van Burg. en Weth. heeft opgesteld. Ook spr. bepleit een steunregeling naast werkverschaffing. De heer Simons keurt het af, dat Weth. Goedbloed heeft gezegd, dat in Goes geen crisis-werkloosheid is. Is de crisis te Goes misschien sedert September geweken Wethouder Goedbloed verzekert, dat hij evenveel gevoelt voor de werkloozen als de andere heeren. Het zou' schandelijk zijn als spr. gezegd had, dat er in Goes geen crisis werkloosheid bestaat. Spr. begrijpt niet, dat de raadsleden op praatjes afgaan. In September zijn Burg. en Weth. al be gonnen met de voorbereiding van de werk verschaffing. De voorzitter deelt mede, dat in 1931 aan werkloozenzorg is uitgegeven 21.500 en in 1930 10.000. Na nog eenige discussie is de soc.-dem. fractie bereid haar voorstel inzake de steun- verleening aan te houden tot de volgende vergadering.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1