500 300 .25 Plouvier voor Uw waterdichte Schoenen SPOOR/ MOSTERD WOENSDAG 25 NOVEMBER No.27®. 69e Jaargang; 1931 Firma F. VAN BE VELDE lr„ Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Stads-en ProvTic enieuw mooi foto Mbum Onze St. NicoIaas= Boekjes zijn v rzonden FRANS TIMMERMAN. UW FOTO KEES HELDER VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim guldeti bii verlies yan een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Gemengde Zangvereeniging. Orpheus. Gluck componeerde 50 opera's de opera Orpheus" voor Weenen in 1762 is de eenige, lie men nog echter zeldzaam op het repertoire ontmoet. Parijs, waar de pracht editie der partituur in 1764 verscheen, genoot eerst in 1774, Rome eerst in 1888 de eer der op voering. De belangstelling voor Gluck schijnt in den jongsten tijd weer levendiger te wor den; in 1911 heeft zich een commissie ge vormd, uit musici uit de voornaamste Euro- peesche muziekcentra, om zijn werken uit te ;ven. Wel wordt „Orpheus", vooral in Duitsch- nd, in concert vorm uitgevoerd. (15 Novem ber jl. zond Budapest in Hongarije nog ge deelten uit). H: aan kleeft natuurlijk het dat het werk maar gedeeltelijk ge reproduceerd wordt, daar men handeling en mise-en-scène mist. Vermits bij Gluck's „Orpheus" verband ligt tusschen handeling en:; wordt mede de grondslag van het mui .ama aangetast, ofschoon deze opera meer lyrisch dan dramatisch is. Men kan echter ook de muziek als zoodanig aanvaar den. En zij is dit ook ten volle waard, al ont breekt in den orkestklank modern koloriet en al heeft deze eenige monotonie. De licht- van den concertvorm is, dat we het werk zij 't dan onvolledig leeren ken nen. Fn dat de Gemengde Zangvereeniigng, welke er gisterenavond onder leiding van Jan Kuiler, die zijn taak op uitnemende wijze wist te vervullen, voor een zeer goed bezette zaal in het Concertgebouw een enthousiaste en boeiende vertolking van gaf, ons dat ge noegen heeft verschaft, daarvoor betuigen wij haar gaarne onze erkentelijkheid. Gluck's melodieën verrukken door waar heid van muzikale uitdrukking, zijn motieven ademen bekoorlijkheid, zijn zangen zijn zon der woorden nog schoon en beteekenisvol. In verhouding tot de solisten heeft het koor een minder omvangrijk aandeel. We kunnen den componist echter niet dankbaar genoeg wezen, dat hij het koor weder heeft inge voerd. Aan de uitvoering daarvan was zeer zorg besteed. Er werd met toewijding en accuratesse gezongen en met een overgave, welke alleen mogelijk is bij muziek, welke volkomen begTepen wordt. De koren klonken uiterst gaaf van samenklank en werden per fect genuanceerd. In de solo met koor „Ach, erbarmet euch mein" viel het „Nein" telkens prachtig in. Met zeer veel uitdrukking wer- achtereenvolgens de koren 23, 25 en 27 gezongen, treffend werd die geleidelijk aan veranderende stemming gesuggereerd. Ook toor 32 en 34 dienen gememoreerd, evenals .Triumph sei Amor", wat we het „slotkoor" zouden kunnen noemen. Subliem klonken hierin de maten voor vrouwenstemmen-alleen. De begeleiding was hoofdzakelijk aan een strijkersensemble opgedragen, wat goede mo menten had, doch soms niet van eenige in de melodievoering was vrij te pleiten. De gedeelten con-sordino waren be- I mooide le violen sloegen zich flink het vele passage-werk heen, de 2e violen spraken, waar dit moest en de vele fluitsolo's door onzen oud-stadgenoot, den A. S. J, van Kesteren, die tevens de hobo-soli voor zijn rekening had) waren, ook met accompagnement van strijkers, bepaald genot. Ook aan het spel van de pianiste, foej. Gretha Wijthoff bewaren we aangena me herinneringen, mede door de recitatieven. in de balletmuziek coupures gemaakt ^vden was een daad van wijs beleid. Maar 29 en 35 waren vanzelf behouden. En met recht Mevrouw Jo v. d. Meent—Walter, alt te Amsterdam, zong de groote, belangrijke party. Wat zy te hooren gaf was Haar krachtig, massief geluid, machtige uitdrukkingskracht en beheersching kernen we ten zeerste. De recitatieven ge iden als het ware van mannelijke kracht en tewezen haar diep-gevoelig talent. De be- r°emde aria „Ach, ich habe sie verloren" door haar voortreffelyk gezongen. °ok mevrouw Hélène Ludolph, sopraan te a&rlem, wist de recitatieven met gemak oor te dragen. Als Euridice had zfr heele eigenschappen, overtuigende voor- gevoel en temperament. Haar stem 'deed in het middenregister beter dan in de Un?6' groote duet met °rPheus »Kom d vertrau meiner Treue" was een der beste ir&gmenten. Amor was mevr. A. van Wickevoort— ominelin, sopraan te 's-Gravenhage, die Jtenning's foiohandet fhadhuisstr. - Wisslngen met haar mooi licht aansprekend geluid en fraaie dictie van haar kleine partij uitsteken de indrukken wist vast te leggen. De samen zang van de solisten in het Terzett was heel mooi. De erkenteiykheid van het auditorium bleek uit luid applaus na II en IH en uit de als één man gerezen zaal aan bet slot van het concert. De solisten hadden bloemen. Er werd precies op tijd begonnen, wat dit maal voor een orkestlid noodlottig bleek. Ook het tusschentijds de zaal verlaten werkt zeer hinderlijk. Bij ruim bezoek is 't wellicht mogelijk voor Middelburg een extra-tram aan te vragen. Dan blijft het rustig tot het laat ste toe. Hinderlijk was het ook, dat een der aanwezigen zóó in de muziek opging, dat hij soms de verleiding niet kon weerstaan om mede te zingen. O. St. Nïcolaasfeest voor on- en mmvermagënde kinderen. Wy hebben gisteren nog eens een kijkje genomen in de groente- en fruitveiling, waar verschillende dames en heeren van het comité voor bovengenoemd feest reeds sedert versehilendle avonden onverdro ten bezig zyn met de voorbereidingen om het feest zoo goed mogelyk te doen slagen. Gisterenavond werd de laatste hand gelegd aan het sorteeren en inpakken der verschil lende geschenken. Ongeveer 250 pakjes zyn gemaakt, welke allen van een nummer zijn voorzien, terwyi ook de naam van het kind is ingevuld waarvoor het cadeautje bestemd is. Dit zal ongetwyfcld de uitdeeling op den feestmiddag zeer vergemakkelyken en het minst tyd in beslag nemen. Het comité sprak zijn groote voldoening uit over de giften van particulieren ontvan gen en over de fraaie geschenken van ver schillende winkeliers. De ontvangen baby-goederen zyn reeds aan de verschillende daarvoor in aanmer king komende adressen bezorgd. Algemeene Militaire Pensioenbond. Zaterdag 28 November a.s., des middags 3 uur, beleggen de afdeelingen Vlissingen en Middelburg van den Algemeenen Militairen Pensioenbond een openbare vergadering in de zaal van café „Buning". Ons is verzocht de aandacht voor ieder oud-gepensionneerde van land-, zeemacht en koloniën, alsmede voor alle militaire we duwen van oud-gepensionneerden. Voor verdere inlichtingen raadplege men de advertentie in dit blad. Een openbare crisisvergadering. Door den Vlissingschen Bestuurdersbond en de afdeeling der S.D.A.P. zal op Maandag 30 November in het Concertgebouw een groote openbare vergadering worden belegd. On deze vergadering, waarvan soortgelijke in vrijwel alle groote plaatsen van ons" land in de komende dagen zullen worden gehou den, zal door een tweetal sprekers het woord worden gevoerd, nl. een voor de moderne vakbeweging en een voor de S.D.A.P. Hier ter plaatse zal namens de vakbewe ging optreden de heer A. Kievit, Voorzitter van den Centralen Bond van Transportar beiders, terwyl voor de S.D.AP. het woord zal worden gevoerd door den heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer. Scheepvaartberichten. Het motorschip „Indrapoera" van den Rotterdamschen Lloyd wordt Vrydag hier verwacht en naar de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" overgebracht, om daar van sterkere motoren te worden voor zien. Een 25-jarig dienstjubileum. Heden herdacht de heer P. de Kuyper den dag waarop hy vóór 25 jaar als koetsier in dienst der Vlissingsche Gasfabriek trad. Op de gebruikelyke wyze werd dit jubi leum in tegenwoordigheid van het fabrieks- personeel op het fabriekskantoor herdacht. De jubilaris werd door den directeur toege sproken en hartelijk gelukgewenscht. Na mens het hoofdbestuur der Maatschappy, de Imperial Continental Gas Association, werd hem de zilveren medaille voor 25 jaren trouwen dienst met daarbij behoorend diplo ma, zoomede de gratificatie overhandigd. Als persooniyk blyk van waardeering ont ving de jubilaris van den heer Van der Jagt een rookstel. Namens het fabriekspersoneel voerde de heer W. A. de Boo van Uyen het woord. Onder het uitspreken van aller ge- lukwenschen werd den jubilaris een klok aangeboden. De heer de Kuyper'dankte allen voor de hem gebrachte hulde. MIDDELBURG. Chlneesche avond N. R. V. De heer Gerard Pilger heeft voor de Wal- chersche afdeeling der N. R. V. gisterenavond in het Schuttershof te Middelburg een en ander of beter, heel veel verteld over en laten zien van China. Niet over de huidige politiek, niet van den eeuwigen burgeroorlog, maar over en van het leven-van-elken-dag, van de ceremoniën en gebruiken producten van oeroude beschaving van „het land van het midden", als de oorspronkelijke bena ming was. „China" is Japansch import. China, alleen in Kwantoeng en Kwangsi bewoond door Chineezen, overigens door Mantsjoe's en Mongolen. Een verschil al in uiterlijk de kleine gestalte van den zuive- Hierin vindt U een groote collectie van allerlei artikelen in ons vak, waardoor het U gemakkelijker wordt gemaakt een geschikte keuze te doen. Wij noodigen U uit dezen gei'llustreer- den catalogus wel te willen raadplegen, alvorens uwe inkoopen te gaan doen. Mocht U onverhoopt het boekje niet hebben ontvangen, dan stellen wij het op aanvraag alsnog gaarne tot uw dispositie. Wij wenschen U een prettige St. Nico- laas toe. ren Chinees, de stevige figuur van den Man- tsjoe. Eeuwenlange rassenhaat heeft Noord en Zuid steeds gescheiden gehouden. Dat blykt ook' wel door den Chufeeschen muur 12450 K.M. lang, door moerassen, ravijnen, woestijnen 161^ M. hoog, 8 M. dik bene den, boven 5 M., om de 300 M. verdedigings torens, daar nog 8 M. boven uit). Telkens ook douanehuisjes, waar het werkwoord to squeeze (omkoopen, afpersen) op alle tyden en wijzen wordt vervoegd. In dit China waren we, met den heer Pilger als voortreffelyk voorlichtend, des kundig gids. Zooals hij genoeglijk causeerend vertelde van Chineesch familieleven, het immer groeiend gezin, want de zoons blijven tehuis. En de Chinees heeft graag veel zoons, voor de voorvader-aanbidding. By het sterven splitst de ziel zich a.h.w. in twee het eene gedeelte komt in het slot met de zeven poorten, het andere in het familie tablet op het familiealtaar. Daar worden gebeden uitgesproken alleen door mannen. Een groot punt in de Chineesche samen leving, deze voorvader-aanbidding En het beleefdheidsceremonieel met al de „wonder- waardigheden"By bezoeken van twee „middenstanders", veel ingewikkelder nog bij visites van mandarijnen. Maar het is niet anders dan een opvolgen van voorschriften uit den by bel der Chineezen, een elkaar too- nen daarvan op de hoogte te zijn. Vrouwen hebben in het gezin niets in te brengen. Behalve dan de schoonmoeders Twee redenen tot echtscheidingkinder loosheid en brutaal tegen schoonmama. De voetjes der vrouw zyn inderdaad voetjes in den afgrijselyksten zin Wat een gemartel, een verwringing. We keken eens in de Chi neesche huiskamernergens kussens, niet op stoelen, niet op banken. Trouwenser is eigenlijk maar sprake van één stoeldie van den huisvader. Die eet apart, die zit apartdan komt pas de rest, op bankjes langs den kant. We zagen ook een sampan, een familie boot. Een woonschip. We dachten liever niet door, wat hier onder wonen verstaan wordt. Veel primitiefs dus. Maar daarnaasthoe hoog in aanzien staat in het Hemelsche Ryk het intellect, de geleerdheid, naar Verre Oostenbegrippen. Ziet het eramenparkde hokjes (kotjes lykt beter) om examens te doen. Drie dagen lang. Uit die casten der geleerden komen de mandarynen voort. En deze zyn of regeeringsmabtenaar, of hooge militairen. De mandarynencaste zelf is verdeeld in 12 graden. Te onderkennnen naar de kleur van een gedragen knop. Het Chineesch voedsel Ryst. Mislukt de oogst, dan ook onherroepelyk hongersnood. Helaas, weinig is er tegen te doen. Het geld U a.h.w. opgehoopt by enkelen. De Chinees is of heel arm, of zeer ryk. De heer Pilger vertelde ons van Chlneesche huwelyken, waar in ieder geval een make laar en een waarzegger aan te pas komen liet ons zien een huwehjksstoet, beschreef VRAAGT Let op het Fabrieksmerk het symbolieke bruidstoilet. De jongelui zelve kennen elkaar niet eerder danna het lichten van den bruidssluier. We hoorden o.! het omslachtige bij een bruiloftsdiner. We woonden ook een Chineesche begrafe nisje Chineesche rouw is niet wit, maar het dragen van ongeverfd grauw goed. wat wil zeggen, dat de gestorvene alles mede heeft genomen. En we toefden even in een opiumkit. Wie van opium de bekende uitwerking wil voe len. zou vele malen moeten schuiven. Dan eerst komen de doosel, de gewaarwordingen, die tenslotte tot verslaving brengen. We dineerden óók Chineesch soep van haaienvinnen, duiveneieren, gebakken rijst- vogels, gebakken vogelnestjes. Zoo is het diner van een Chineesch hotel. Alleen man nen zyn daar de cliëntèle. Dames komen er niet. We hoorden (per gramofoon) Chineesche muziek Vyf interva^en viool, bekkens en fluit. Ondanks het vreemde voor Westersche oor en, tóch vol bekoring. En we zagen een Chineeschen één-acter. die de heer Pilger in costuum speelde. Zoo als 't gaatgeen décors, geen requisieten Na een paar voordrachten van gedichten, nog eenige gedachten van den grooten wys- geer Confucius. Een avond alzoo, vol belangwekkend, ongetwijfeld, nieuws. Een avond, dankbaar voor den spreker, en niet minder voor de afdeeling. De voorzitter, de heer Noest, ver tolkte den dank namens allen. Er was een goed bezette zaal. OOST EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen een huissleutel bij Pouwer, Nieuwstraat B 56 een kinder broekje (gummi) en een belastingplaatje by haren arbeid mocht ontvangen, o.a. door het bestenen van een zilveren bouwpenning. Het Museum-H. W. Mestdagh te 's-Gra venhage heeft bericht, dat het bereid is in Den Haag een 5-tal schiderijen uit de Veer- sche oudheidskamer door den restaurateur J. C. Fraas te doen behandelen. BRESKENS. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig met kennisgeving de heer Lyk. In de vorige vergadering had staking van stemming plaats over het voorstel van den heer Vasseur om een post van 50 voor schoolreisjes uit te trekken en een van de heeren Vasseur en Notebaart om de posten werkverschaffing en steun aan werkloozen te verdubbelen. Thans in stemming gebracht werden beide voorstellen met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Na eenigen tijd in geheime zitting te zijn geweest, werd met algemeene stemmen be noemd tot hoofd van school II de eenige op do voordracht voorkomende persoon, de heer A Bruijnooge, onderwijzer te IJzendijke. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldleening van ten hoogste 3000 tegen een rente van ten hoogste 3 Burg. en Weth. stelden voor aan het ver zoek van het gemeentebestuur van Grauw en Langendam, gericht aan den minister van binnenlandsche zaken om meer steun inzake bietencultuur, adhaesie te betuigen. De heer De Kruijter is van oordeel, dat er m het adres te weinig aandacht geschonken wordt aan het lot van den arbeider. Het adres noemt in de eerste plaats de belangen van den landbouwer en van den midden stand. Hy zou het adres zoodanig gewijzigd willen zien, dat, indien aan de bietencultuur 'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllOIUIIIIIIlilllllllllllllllllllllIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin door ons uitgevoerd in zwart - sepia of in natuurlijke kleuren, volgens laatste techniek als pastel of aquarelle, is een geschenk van blijvende waarde. Ateliers ooor moderne 'Portretkunst Bellamypark Vlissingen Lange Delft Middelburg I Speciale St. Nicolaas-Aanbieding Ziet onze Etalage Jansen, Buteuxstraat B 196 een belasting plaatje by Visser, Middelburgschestraat A 182 een hakmes by Kryger, Middelburgsche straat A 288 koperen gewichten by Babilot, Oranjeplein A 172 een bril by D. van Soelen, Buteuxstraat B 250. KOUDEKERKE. Vergadering van den gemeenteraad- De gemeenteraad houdt een vergadering op Vrijdag a.s„ des middags half vier. Op de agenda komen de volgende punten van behandeling voor 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid commissie van toezicht op het lager onderwys. 3. Beschikbaarstelling gelden speelplaats bijzondere school 't Zand. 4. Verhuur grond in den Braamweg. 5. Begrooting Burgerlyk Armbestuur 1932. 6. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. 7. Comptabiliteit. VEERE. Restauratie raadhuis Veere. H. M. de Koningin-Moeder heeft door een ruime gift, en ook nog op andere wyze van Hare voortdurende belangstelling in de res tauratie van het raadhuis te Veere doen blyken, terwyl de commissie ook van Z.K.H. Prins Hendrik blyken van instemming niet steun verleend werd, ook de arbeider daar meer voordeel van hebben zou. De voorzitter geeft nadere inlichtingen over het adres. Indien aan de bietencultuur meer steun gegeven wordt, is dit ook voor- deeliger voor den arbeider. In het adres gaat het echter in hoofdzaak om den land bouw. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten aan het adres adhaesie te betuigen. Vastgesteld werd een nieuwe leges-verorde ning. In deze verordening zijn o.a. nieuw de leges voor een bouw- en hinderwet-vergun ning, die voor beiden op 1 vastgesteld werden, terwyl voor het voltrekken van een huwelyk op een niet-kosteloozen dag een recht van .5 gevorderd wordt. Op een vraag van den heer Carels, waar om deze bepaling dusdanig vastgesteld is, daar vroeger dat recht 10 was voor een huwelyk in den namiddag gesloten en 5 voor dat in de morgenuren, antwoordde de voorzitter, dat dit hoofdzakelyk veranderd is met het oog op de schippersbevolking. Verder is nieuw de invoering van leges zegels. De heer Carels ziet hier meer administra tief werk in, wat onnoodig is. Alles moet nu dubbel geboekt worden. Het invoeren van zegels kan misschien aardig en doelmatig zyn in grootere plaatsen, doch men mag toch niet uit het oog verliezen, dat Breskens daar nog niet onder te rekenen is. De voorzitter bestreed de meening van den heer Carels. Het invoeren van legeszegels is veel eenvoudiger, dubbele boekhouding komt

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1