1000 500 300 25 Be! even 178 op MAANDAG 23 NOVEMBER No. 37©! 69e Jaargang! 19311 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws Vooreen modern Foto C. HENBWNG St. 3ficolaas heeft daar de mooiste geschenken VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct lillin: firn 1. VAN Of HELDEli„ llalslinl SO-iO, IlissiniM, lelel. 10. PoEtrekGning 6G2EST ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bi] abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvrager van 1- rejelt- 75 cl., udeit ret el n eer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Door den heer L. A. Braat, alhier wordt aan de gemeente te koop aangeboden een perceel bouwland, ter oppervlakte van 840 M2. en ge legen aan de Anjelierenlaan, tegen ƒ1.25 per M2. Waar wij het wenschelijk achten, dat het grondbezit der gemeente aldaar wordt afge rond en de koopsom redelijk is te noemen, hebben wij de eer U, overeenkomstig het ad vies van de commissie voor het Grondbedrijf voor te stellen om bovenbedoeld stuk grond van den heer Braat voornoemd aan te koopen tegen ƒ1.25 per M2. ten behoeve van het Grondbedrijf. De N.V. Stoomwasscherij „Trio", gevestigd te Vlissingen, wenscht aan de gemeente om niet in eigendom, beheer en onderhoud af te staan een gedeelte van den aan de Noordzijde van haar wasscherij aan den Koudekerksche weg Oost, gelegen grond, voor zoover deze buiten de Oostelijke voorgevelrooilijn van dien weg ligt, ter oppervlakte van 4 M2. Aangezien wij het in belang der gemeente achten, dat bovenbedoeld stukje brond bij den Koudekerksche weg Oost wordt getrok ken, hetgeen het verkeer ter plaatse ten goede zal komen, hebben wij de eer U voor te stellen, het verzoek van voornoemde ven nootschap in te willigen en zulks onder de voorwaarden, zooals in het bij het voorstel gevoegde ontwerp-besluit zijn opgenomen. Stremming verkeer over de Schipbrug en Schutsluizen. Wij vestigen de aandacht op de bekend making van Burg. en Weth. betreffende de stremming van het verkeer over de Schip brug en over de schutsluizen op Dinsdag en Vrijdag a.s. De mist. De mailboot HarwichAntwerpen, die an ders des morgens te 5 uur Vlissingen pas seert, kwam tengevolge van den mit eerst Zondagmiddag te 1.50 alhier op de haven, om 47 passagiers en post te lossen, die met een extra-trein van hier werden vervoerd, om van daar uit hun bestemming te bereiken. Collecte voor „Volksonderwijs'. Met toestemming van Burg. en Weth. zal de collecte voor de openbare school door bo vengenoemde vereeniging gehouden worden op Zaterdag 28 November a.s. Kunst naar Kracht. Be Oude Vriendschap. Voor den eersten cabaret-avond in dit speel seizoen bestond Zaterdagavond een aardige belangstelling, welke in den loop van de voorstelling aangroeide tot een nagenoeg ge heel bezette zaal in cabaret-stijl. Voor de pauze ging als naar gewoonte het kleine goed, bestaande uit liedjes en dansen. Ter vertol king van liedjes, telt deze vereeniging eenige goede krachten, die voor dilettanten, wer kelijk met mooie stem en pakkende voor dracht een en ander ten beète geven. Van de dames is dit mej. S. K., van wie we o.a. een zuiver gezongen en verdienstelijk uitgebeeld Apachen-liedje „Niemand dan jij" hoorden. Ook de heer S. is op dit terrein met succes werkzaam. Hij gaf het ernstige „S.O.S." en als pendant het vroolijke „Goed nieuws", in beide werd hij in de refreinen door zes dames geassisteerd. Een teekenend décor verhoogde de uitdrukkingskrachtaan dit onderwerp wordt trouwens altijd veel aandacht besteed, wat o.a. ook bleek in de pantomime en dans- parodie „Les millions d'Arlequin" van Drigo, welke buitengewoon aardig gegeven werd. Een zestal dames traden met een ballet-suite van Francis Popy op en bewezen in Mazurka, Gavotte en Valse Lente tot mooie dingen in staat te zijn. Zeer zeker gaat haar werk on der leiding van den heer Charles Haaze in opwaartsche lijn, doch meer losheid blijft vooralsnog bij de meesten geboden. De costu- uieering en belichting in de diverse nummers Vermelden we gaarne afzonderlijk. De gelede ren van de voordrachtvertolkers waren met een nieuweling versterkt, die zijn eerste schre den op het glibbeige tooneelpad zette, maar er toch in slaagde op het populaire „Niemand dan jij" (Einmal am Rhein) de zaal mede te krijgen. Rest ons nog Kees de Ruyter, die op zijn gewone prettige wijze zijn babbeltje hield €n zün moppentrommel distribueerde, om daarna in „Zomeravond" en „Als je van el kaar gaat houden" getuigenis af te leggen dat hij de kunst van liedjes zingen en het publiek amuseeren, voor een amateur, opper best verstaat. Na de pauze het kluchtspel in één bedrijf door Bernard G. Bolle „De inkwartiering bij Jaap Beijersch", een stuk, zooals de titel reeds verraadt, met militairen. En, waar op de planken landsverdedigers verschijnen, is de liefde mede aanwezig of ze is niet ver meer af. Voldaan heeft ons deze opvoering niet. Er zat weinig actie in en van het samenspel is veel meer te maken. Een fleurig, ongekun steld Jansje, een zoetsappige, rijkgeworden dorpsherbergier, een breedsprakige en een stotterende soldaat, een paar moderne dienst boden, een carricatuur van een afgeleefden baron, een doove vrouw des huizes en een verliefde sergeant zijn de personen uit dit simpele verhaal, wat juist door zuiver spel tot leven moet worden gewekt. Een enkele leuke zet van Jaap, een kofferopsluiting van den baron met zijn spraakgebrek en wat stunte lig militair gedoe kunnen zoo'n stuk niet red den. Daarvoor blijft spel hoofdvereischte, natuurlijk spel zonder overdrijving en dat hebben we, met uitzondering van Janse, ge mist. Tot slot ging als ensemble nummer „Wij zijn gezworen kameraden" van Jeanne Hor sten en Henri Theunissen. De verzorging van de begeleidings- en amusementsmuziek door de huiskapel onder leiding van Charles Haaze verdient een eer volle vermelding die was werkelijk af. Het publiek was na elk nummer zeer erkentelijk en gul met zijn bijvalsbetuigingen. Tot besluit werd een gezellig bal gegeven. De Zendingscollecte. De Zendingscollecte welke in de Ned. Herv kerken alhier is gehouden, heeft 1503.45 opgebracht of ruim 100 meer dan het vorig jaar. Mandoline -Vereeniging ,;T.O.V.I.D.O." Britannia. Onder directie van den heer M. P. Vente- vogel gaf deze vereeniging Zaterdagavond voor een volle zaal in schouwburgstijl een zeer goed geslaagd propaganda-concert, waar bij hetzelfde programma van de laatste uit voering ten gehoore werd gebracht. Er werd met zeer veel animo gespeeld, zoodat deze uitvoering er ongetwijfeld in ruime mate toe zal bijdragen om de mandolinemuziek te po- pulariseeren. Terecht oogstten de executanten na ieder nummer veel applaus. Na het muzi kale gedeelte bracht de tooneelafdeeling met succes Rentmeester's kluchtspel in één be drijf „Een pootig wijfje" voor het voetlicht, terwijl een gezellig bal met muziek van Corns van Beers den avond besloot. Vergadering vakgroep loodswezen. De vakgroep Loodswezen, betonning en ver lichting hield Vrijdagavond een uitstekend geslaagde vergadering, meldt „het Volksblad". Voor het hoofdbestuur van den C.N.A.B. was de bondsbestuurder J. Wiarda aanwezig, die een uiteenzetting gaf van de bijzondere com missie en de in te stellen dienstcommissies. Voor de bijzondere commissie loodswezen, be tonning en verlichting werd de heer Wiarda als lid en de rivierloods de heer Geensen als plaatsvervangend lid aangewezen. Voor de dienstcommissie loodswezen werd de heer Geensen als lid en Te Boekhorst als plaats vervanger benoemd, terwijl voor de groep be tonning en verlichting de heeren J. v. Roo eu K. Timmer respectievelijk als lid en plaats vervangend lid werden benoemd. Een jubileum. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier heeft een zeer waardeerend schrijven gezonden aan mevr. wed. M. J. Smits—de Kat, ter gelegenheid van haar 65en geboor tedag en het 40-jarig bestaan van de Erven Smits. De vereeniging heeft dit schrijven doen vergezeld gaan van een bloemenhulde als een symbool van haar waardeering voor hetgeen de Erven Smits in het belang van het vreemdelingenverkeer hebben gedaan. In het schrijven wordt er op gewezen dat met het welzijn van de firma Smits ook dat van het geheele vreemdelingenverkeer te de zer stede samenhangt, daar de belangen van onze Scheldestad en die van de firma Smits ten nauwste zijn samen verbonden. Scheepvaartberichten. Hefc Engelsche stoomschip „Unwoti", dat gisteren door den dikken mist bij Bath op een zandplaat is geloopen, is hedennacht door 9 sleepbooten vlot gesleept. MIDDELBURG. Coöperatieve Iandbouwvereeniging „Eiland Walcheren". Zaterdagmiddag hield bovengen o i m coöperatie haar algemeene vergadering in het Militair Tehuis te Middelburg. Badhuisstraat 63. De vice-voorzitter, de heer G. van de Putte, opende de vergadering en herinnerde aan het jubileum gevierd door den adviseur der ver eeniging, den heer Zwagerman en schetste wat deze voor de vereeniging heeft gepres teerd. In het jaarverslag herinnert de secretaris c.a. aan het 15-jarig bestaan der vereeniging op 24 Juni jl., waarbij den heer J. H. Ge- schiere, die vanaf den aanvang af deze func tie bekleedde, een mooi gesneden voorzitters hamer met de attributen van den landbouw en de initialen van de vereeniigng is aange boden. Verder wordt vastgesteld, dat men de moei lijkheden, die voorkwamen met succes het hoofd heeft kunnen bieden, en overgelegd een balans, die geheel schuldvrij is en waarop geen debiteuren voorkomen. Een moeilijkheid voor de vereeniging is, dat men soms zonder eenige basis moest bestellen, omdat de leden niet vroeg opgeven. Behalve dit verslag van den secretaris, den heer C. Louwerse, was er ook als altijd het meer zakelijke, waaruit o.a. bleek, dat de totale omzet dit jaar lager was dan het voorafgaande, dooh dat er meer voeder is af genomen en daardoor de vermindering 70 wagons bedraagt. Deze vermindering valt mede, gezien den algemeenen toestand van den land- en tuinbouw. Algemeen was de ver wachting, dat de verkoop van meststoffen zeer klein zou zijn. Wat de geldelijke uitkomst betreft mag men tevreden zijn, men heeft dit jaar zeer veel als meel af kunnen leveren, zoodat het maalbedrijf een flinke bate dit jaar heeft opgeleverd. Verder is het gelukt de aankoopen zoo te regelen, dat het verlies wat op een gedeelte is geleden, weer ruim schoots door andere werd goedgemaakt. Hoe de loop van het volgende jaar zal zijn, is met geen mogelijkheid te zeggen. Wel zullen de directie en het bestuur den ingeslagen weg voortzetten en wekken zij de leden op de vereeniging zoo trouw mogelijk te steunen. De directeur, de heer J. Philipse, lichtte dit verslag nog met enkele woorden toe en be antwoordde een vraag over de mais, die in twee verschillnde soorten geleverd wordt en het kan dat van een soort tijdelijk, korter of langer geen aanvoer is en men toch de andere soort wel kan bekomen. De beide jaarverslagen werden goedgekeurd en ook de balans op 1 Juni jl. en de rekening 1930—31, welke beide wijzen op een goed slot van ƒ6926. Thans was de voorzitter ter vergadering gekomen en bracht deze dank aan den di recteur voor zijn werk voor de vereeniging, hetwelk spr. op hoogen prijs stelt. Met 19 stemmen en een stem blanco her koos de vergadering daarop den heer B. Franse te Arnemuiden tot bestuurslid. De heer Franse bracht dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Een der aange naamste vergaderingen, die spr. mede maakt, is steeds die der coöperatie. Niet omdat men het altijd met elkaar eens is, maar omdat men ten slotte elkaar altijd weer vindt. Maar ook omdat de directeur alles goed voorbereidt en dit op voorzichtig wijze. De directeur gaat niet over ijs van één nacht. Dit is voor het bestuur echter geen reden om in te dommelen. Daarbij is er nog de heer Zwagerman, die met zijn optimisme als ad viseur veel goeds doet, al meent spr. dat het in deze tijden wel goed is wat behoudend te zijn. Er kan in de volgende 5-jarige periode veel gebeuren en spr. meent, dat er veel ge beuren zal. Spr. hoopt, dat het bestuur dan zal slagen in het doen, wat de hand te doen vindt. De voorzitter is het met den heer Franse volkomen eens. De heer Zwagerman wordt vervolgens bij acclamatie tot adviseur herkozen en vond de voorzitter daarbij gelegenheid om ook zij nerzijds den heer Zwagerman nog eens te huldigen voor alles wat hij voor de coöpe ratie heeft gedaan. De heer Zwagerman zeide nogmaals dank te willen brengen voor het geschenk hem op den onvergetelijken tweeden November aan geboden door de Coöperatie, een zijner kin deren, waarvan spr. heel veel vreugde on dervindt door de degelijke opvoeding door bestuur, directeur en commissarissen. Spr. meent, dat hij nu niet veel meer met de coöperatie heeft te bemoeien, alleen kan hij zich verheugen in haar bloei. De zaak kan volgens den „idealistischen Zwagerman" toch nog opgroeien. Tot leden van de commissie van toezicht herkoos de vergadering de heeren A. de Lange te Koudekerke, A. Aarnoutse te Gapinge en L. Maas te Vrouwepolder. Daar de heer S. Meijers Bz. moest aftreden als lid der finan- cieele commissie en het plaatsvervangend lid, de heer J. Looise Sr., zijn plaats innam, moest een nieuw plaatsvervangend lid gekozen wor den. Nadat er op gewezen was, dat Nieuw- en St. Joosland nog niet in die commissie zitting heeft gehad, koos de vergadering na twee vrije stemmingen den heer Joost Dinge- manse Jac.zn. Bij de rondvraag heeft de heerZwagerman nog eens herinnerd aan de oprichting van de commissie ter bevordering van de landbouw coöperatie op Walcheren en medegedeeld, dat een boekje ter verspreiding op Walcheren in 2500 exemplaren binnenkort van de pers komt of reeds is afgeleverd. Spr. wekte op mede te werken aan een goede verspreiding en aan het dezen winter op de vergaderingen der dorpsvereenigingen doen optreden van den heer L. van Dijk uit Schoondijke, die zal spreken over het nut der coöperatie in het algemeen en voor Walcheren in het bijzonder. De heer Jongepier vroeg of het niet mogelijk is dat het uit te keeren percentage aan de dorpsvereenigingen iets verhoogd wordt, ge zien de daling in de prijzen. Nu ontvangen zij minder bij soms meer werk, en dit komt vooral in het nadeel der bodes. De voorzitter en ook de heer Van de Putte voelden veel voor dit gezegde en zal het be stuur de kwestie dan ook ernstig onder het oog zien. Na nog enkele mededeelingen van den di recteur, die o.a. op spoedige opgaven vroeg, om teleurstellingen te voorkomen, sloot de voorzitter de vergadering. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Baldadigheid. Zaterdagavond jl. bevond de rijkspolitie uit Middelburg zich op surveillance onder de gemeente Nieuw- en St. Joosland. Omstreeks tien minuten voor negen uur des avonds, kwam een luxe auto met zeer groote snel heid aangereden vanuit de richting Goes naar Middelburg. Even voor de kom van de gemeente Nieuw- en St. Joosland doofde men de lichten van den auto (deze bleek een zes- persoons te zij "O en werden vanuit den auto een drietal schoten gelost, althans hoorde men eenige knallen, terwijl de politie zich in de onmiddellijke nabijheid van den auto bevond. Ongeveer 200 M. verder werd nog maals van uit den auto geschoten, de kruit damp was op den weg duidelijk waar te ne men. Op het geluid der schoten kwam een landbouwer uit voormelde gemeente naar buiten, die direct zijn auto disponibel stelde teneinde den auto te achtervolgen wat dan ook geschiedde in bijzijn van de twee politie mannen. Ofschoon men eveneens met zeer groote snelheid naar Middelburg reed, kon men in laatstgenoemde gemeente aangeko men zijnde, den bewusten auto niet te pak ken krijgen en was men elk spoor bijster. Een onderzoek wordt evenwel in deze hoogst eigenaardige zaak ingesteld. GOES. Voorstellen aan den gemeenteraad. Een viertal bewoners van den 's Heer Hen- drinkskinderendijk verzocht aan den raad om de straatverlichting uit te breiden tot aan de grens der gemeente 's Heer Arendskerke. Burg. en Weth. stellen voor, over te gaan tot bijplaatsing van drie lantaarns. Burg. en Weth. bieden de volgende voor dracht aan ter benoeming van een gemeente vroedvrouw 1. mej. S. E. R. Luijmes te Goudswaard, 2. mej. A. H. Muiser te Huizum (Fr.) en 3. mej. E. Josefik te Vlissingen. Burg. en Weth. stellen voor, den heer J. van Tiel, leeraar aan de R.H.B.S. alhier, te benoemen tot vast onderwijzer voor het geven van les in lichamelijke oefening aan de open bare scholen en die benoeming te doen in gaan 1 October 1931 (de heer Van Tiel is thans reeds tijdelijk leeraar). Burg. en Weth. stellen voor, gezien de gun stige ervaringen in stadhuis, ambachtsschool, enz. in school B gasverwarming aan te bren gen. De kosten bedragen 2700. In 1922 werd door de raden der gemeenten Goes, 's-Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge en Wolfaarts- dijk een gemeenschappelijke regeling vast gesteld, ter uitvoering van de vleeschkeurings- wet. Art. 11 bepaalt, dat nadeelige saldi van den dienst pondspondsgewijs naar het gelang van het aantal inwoners over de samenwer kende gemeenten wordt verdeeld. Dezelfde regeling geldt voor verdeeling winst. Deze regeling heeft in den loop der jaren niet voldaan. Het groote aantal slachtingen te doen doet voor de overige gemeenten het keurloon laag zijn (het is veel lager dan in een der andere kringen van Zuid-Beveland) en waarborgt aan de buitengemeenten nog een uitkeering, die niet in evenredigheid staat tot het verrichte aantal slachtingen. Burg. en Weth. stellen voor de buitenge meenten voortaan in staat te stellen tegen vergoeding gebruik te maken van de diensten voor Heeren? Fa. H0LLAERS VERBERKT. van het personeel van den vleeschkeurings- te G-oes. De buitengemeenten kunnen dan door zelfstandige heffing van keurloon dek king vinden voor de verschuldigde betalingen aan den dienst van Goes. Burg. en Weth. stellen voor het adres van bewoners der Wilhelminastraat om maat regelen tegen roekeloos rijden met motor rijtuigen enz. voor kennisgeving aan le nemen. Naar aanleiding van een adres der drie plaatselijke vakcentrales deelen Burg. en Weth. aan den raad mede 1. Op de gemeente-begrooting voor 1932 zijn verschillende werken vermeld, waarvan de uitvoering door werkloozen kan geschieden. Zeer waarschijnlijk zal hierdoor voldoende in de nooden dezer personen kunnen worden voorzien. 2. Voorgesteld wordt weder een comissie in het leven te roepen, bestaande uit ver tegenwoordigers van den raad, het burgerlijk armbestuur en de vakcentrales. Aan den in het adres genoemden wensch van volledige medezeggenschap kan echter, geen gevolg worden gegeven. 3. Burg. en Weth. persisteeren bij hun ge voelen, dat een steunregeling voor Goes niet noodig en gewenscht is. De kans dat het rijk- daarin zou bijdragen, is zeer gering te noemen. Gymnastiek-wedstrjjden. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan der gymnastiekvereniging „Volhar ding" te Goes, werden Zaterdag in het Schuttershof verschillende wedstrijden ge houden. l De uitslagen der middagwedstrijden zijn Personeele wedstrijden B dames 1. Otte, Sparta, Krabbendijke, 2. J. de Korte, Olym- pia, Tholen, 3. J. Klaasse, Bergen op Zoom, 4. C. Schot, Olympia, Tholen, 5. N. de Munck, Middelburg, 6. M. Overbeeke, Sou burg. Personeele B heeren 1. M. van de Boom, Sparta, Bergen op Zoom, 2. A. van de Velde, Olympia, Kapelle, 3. W. Louwerse, Wilhelmi- na, Middelburg, 4. A. Kaan, 5. C. Kaan, 6. O, Berger, allen Sparta, Bergen op Zoom. Vereenigingen B dames 1. Sparta, Krab bendijke, 2. Volharding, Oost- en West-Sou-* burg, 3. Wilhelmina, Middelburg. Vereenigingen B heeren waren niet opgeko men. Van 5 tot 6 uur hield het bestuur van Vol harding receptie. Het had vele gelukwen- schen in. ontvangst te nemen. Het K.N.G.V., de Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring, Burg. en Weth. van Goes en de besturen van vele andere gymnastiekvereeniging gaven van hun belangstelling blijk. Ook waren tal van telegrafische felicitaties ingekomen. Spreciaal de heeren Bartelse, Kooij en Van .Tiel wer den gehuldigd. Des avonds werden de A-wedstrijden, ge houden. Nadat de heer Van Ballegooijen de Jong, voorzitter der regelingscommissie, de aanwezigen had verwelkomd, werd het pro gramma vlot afgewerkt. De uitslagen zijnPersoneel A, dames 1. W. Hoedelmans, Bergen op Zoom, 2. J. Millenaar, Vlissingen, 3. N. Wisse, Middel burg, 4. M. van Driel, Middelburg. Personeel A, heeren1. P. Taal, Middel burg, 2. P. Hoedelmans, Bergen op Zoom, 3. W. Florusse, Vlissingen, 4. P. J. Sturm, Mid delburg, 5. A. Leijs, Krabbendijke. Vereenigingen A, dames 1. U. D. I., Ber gen op Zoom, 2. V. T. V., Vlissingen, 3. Achil les, Middelburg. Vereenigingen A, heeren 1. U. D. I., Ber gen op Zoom, 2 V. T. V., Vlissingen, 3. Vol harding, Goes. BRESKENS. Vergadering gemeenteraad. De gemeenteraad zal Dinsdag 24 Novem ber, des middags 3 uur, een openbare verga dering houden. Op de agenda komen voor herstemmingen over de begrooting voor 1932. Benoeming van een hoofd voor school H. Op de voordracht is geplaatst de heer A. Bruynooge te IJzendyke,

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1