500 300 25 CHIEF WHIP 21 NOVEMBER EERSTE BLAD DOORSLAANDE REDENEN WAAROM CHIEF WHIP DE BESTE VOOR UW GEZONDHEID 18! No.275; 69e Jaargang 1931 ond-toilet DA VLISSINGEN firma F. VftB Dt VftDE Ir.. llilsM Sl-ll, Tlissingea. Itlel. ID. PoclnStiinj IE291 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen KAMEROVERZICHT BINNENLAND VIRGINIA Stads- en Provincienieuws :HE MÜDEBUlEf of draperie van heel toch niet al te forsch iltijd de juiste maat is bij de hedendaag- akkelyk. Juist omdat heid toestaat.... Een roode bridgecoat is kan het met succes pon met groen man- naar hoevelen zijn er de nabijheid van het rdragen. on hebben die u goed ian eens zoo critisch v beste vriendin doet. Ga voor een lan gen, liefst driedeeli- gen spiegel staan en geef eens goed acht op den indruk dien het toilet maakt, niet alleen van voren, maar ook op zij en van achteren. En zijt ge in twij fel over de kleur, pas de japon by avondlicht en juist niet op 'n dag dat ge er op uw voor- deeligst uitziet.want dan valt de tint u later altijd tegen. Hebt ge daaren tegen een kleur ge vonden die u flat teert, zelfs op een dag dat ge er een beetje flets en moe uitziet, zoo zult ge verrast zijn over 't effect wanneer ge ze draagt op meer gelukkige dagen (of avonden) Bijna elke japon or een kort mantel- |ipe. Het is 'n kanten teer. Of het is ge- euwsch kleedingstuk, n bontkraag en zeer andermaal heeft het an een breede shawl, den van voren heeft 1 gewonden en opzy ook een groote lang- of rood fluweel, dien •apeert. Maar vergeet werkelijk drapeeren dragen. Want anders >f ge, bij gebrek aan omgeslagen. WILHELMINA. ïuyterstraat 9, naar at 15, naar Hengelo, .raat 5, naar Middel- tchtschip, naar Am- an de Manderestraat 10, naar Harlingen. laar Sneek. htschip, naar 's-Gra- naar Den Helder, at 67, naar Arnhem. :erlcsche weg 79, naar (waterstraat 26, naar ïhcut van der Meer. -ast, A. M. de Jager, mar en A. Kats, Den Helder. Markt 45, naar Rot- ïakelykheden, en. enz. Propaganda-con- •eeniging „Tovido". lia, 8 uur. Cabaret- en Too- Cabaretclub „Kunst Oude Vriendschap", Gemengde Zang- Concertgebouw, dag 26 November. K. W.O., Concert- Vergadering missie, „de Oude 11.01 11.39 23.28 uto's, Fietsen uigen. ber uur 4.30 4.29 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur en Verhuur,Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zij" GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 4 bladen TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Allerlei. Waterstaat. Vandaag heeft de Kamer een deel van haar tijd geofferd aan allerlei zaakjes. Eerst hield de benoeming van een commies-grif fier lang op omdat vier stemmingen noodig waren eer de Katholieke candidaat het won. Aanvankelijk hadden meer partijen een ge gadigde en pas bij de derde stemming werd er uit de twee die de meeste stemmen gekre gen hadden, gekozen. Plet was de Katholiek mr. Deurvorst, die in de presidentsloge zijn vonnis zat af te wachten. Raar land toch, waar men niet in de eerste plaats op be kwaamheid, maar op geloofsrichting let bij de keuze voor een functie, die met geloof niets heeft uit te staan. Vervolgens waren er eenige kleinere ont werpen. Over de uitbreiding der bevoegd heid van vroedvrouwen kwam mevrouw De Vries—Bruins haar medische bezwaren op peren. Zoo'n doodgewone vroedvrouw moet onder controle van een medicus blijven. Na tuurlijk, als het de medische wetenschap geldt, is mevrouw De VriesBruins vóór alles medica. Op ander gebied erkent zij des kundigheid van anderen niet even grif. De korting op de jaarwedden voor zoover die bij de wet geregeld zijn, heeft haar be slag gekregen. De s. d. en de communisten waren er uiteraard te^en. Het slotje van Biiitenlandsche Zaken is afgedaan. De communisten hadden dit Don derdagavond onmogelijk gemaakt door stem ming te vragen over het salaris van den Minister. Waarschijnlijk zal de Minister wel niet onrustig hebben geslapen van die ge vaarlijke kans dat hij geen salaris zou krij gen. Na afloop van dit slot werd onvermoeid voortgegaan met Waterstaat. Voor het „natte" gedeelte daarvan was een lijst van twintig sprekers gereed, van wie een groot aantal hun jaarlijksche klachten, grieven en wenschen afdraaiden. Dinsdag komt de Minister met minzaam heid alles afwijzen wat geld kost en overwe-- ging toezeggen voor den tijd dat hjj wat ruimer in zijn middelen zit. Zeemacht. Het is den minister van defensie blijkens zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de tweede Kamer niet duidelijk op welke gronden verscheidene leden een reorganisatie der marine noodig achten. De bezuiniging op den vlootbouw was aan- vankelijk, vergeleken bij de begrooting voor het jaar 1931 2.347..300. Sinds het indienen der begrooting is evenwel de noodzakelijkheid tot verdere bezuiniging gebleken en werden derhalve de aanvankelijk uitgetrokken be dragen voor den flottieljeleider en de onder zoobooten K XIX en K XX tot memoriepos- ten teruggebracht, terwijl in totaal voor den kruiser 1.200.000 minder is uitgetrokken. Bij de aanvankelijk aangebrachte bezuini ging van 2.347.300 kwam dus nog een bedrag van 1.610.000 gevende een totale bezuiniging van 3.957.300. Behalve uitstel van den bouw van den flot tieljegeleider en de onderzeebooten K XIX en K XX, heeft deze bezuiniging vertraging in den bouw van den kruiser tengevolge. Be minister heeft overwegend bezwaar tegen nog verdere vermindering van den aan bouw, te meer daar in 1932 ook geen aanvul- hng van vliegtuigen en zeemijnen zal plaats vinden. Binnen eenige jaren zullen eenige schepen, ^als Hr. Ms. „De Zeven Provinciën", "Tromp" en „Hertog Hendrik", die verouderd zÜn en door hun ouderdom te veel aan her- steiiingen zullen gaan vereischen, uit de vloot boeten worden afgevoerd en het is noodzake- i^k, aan deze sterke vermindering door nieu- Wen aanbouw tegemoet te komen, zij het ook dat dit onder de bestaande omstandigheden, ia geringere mate geschiedt dan vroeger mo- eeliJk werd geoordeeld. Tot opheffing van het marine-etablissement p Amsterdam heeft de minister besloten, •pi belangrijk gedeelte van den arbeid, thans °or het marine-etablissement verricht, zal °°r het koloniaal etablissement en door de rJkswerf te Willemsoord kunnen worden overgenomen. De opleidingen te Amsterdam an los van het marine-etablissement. Op- 0 ins van dit etablissement maakt het CHIEF WHIP wor dt ond er ideale omstandigheden gefabriceerd omstandigheden, die een waarborg bieden voor haar absolute zuiverheid, terwijl de kwaliteit in êen woord „afis Doorslaande en voldoende redenen om in het belang van Uw gezondheid over te gaan op CHIEF WHIP. Bovendien worden ze volkomen onderschreven door het Eerediploma van het Institute of Hygiene te Londen, dat reeds vele jaren toegekend wordt aan Uw ARDATH LONDON geenszins noodzakelijk, de opleidingen naar elders over te brengen. Wel is het noodig een deel van de tegenwoordige marine-terreinen voor de opleidingen aan te houden. Herhalingsoefeningen. In 1932 zouden bij de landmacht voor her halingsoefeningen aan de beurt zijn de lich ting 1929 nagenoeg in haar geheel en verder in hoofdzaak de lichting 1927, alleen voor zooveel de infanterie en de ziekendragers betreft en de lichting 1926 met uitzondering van de infanterie en de ziekendragers. De regeering heeft in de memorie van ant woord nopens de defensiebegrooting de Tweede Kamer mededeeling gedaan van haar voornemen om de herhalingsoefeningen, wel ke in 1932 zouden worden gehouden, voor het meerendeel der dienstplichtigen te verschui ven tot 1933. In 1932 komen dan voornamelijk diegenen voor herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst voor wie de verschuiving om wettelijke redenen bezwaar oplevert, alsmede de dienstplichtigen, die in 1931 hadden moe ten opkomen, doch uitstel verkregen tot 1932. Dientengevolge zullen i 1932 voor herha lingsoefeningen uitsluitend behoeven op te komen de dienstplichtigen van de landmacht van de lichting 1926, behoorende tot de wiel rijders, den motordienst, de artillerie, waar onder begrepen de treinafdeeling, de genie troepen, de pontonniers en torpedisten, de huzaren en de intendancetroepen en verder zy, aan wie uitstel tot 1932 werd verleend. Bij de infanterie zijn het derhalve alleen een aantal uitstel-genietenden die in 1932 voor herhalingsoefeningen moeten opkomen. Het ligt in de bedoeling om ook voor de zeemacht een dergelyken maatregel te tref fen. In 1932 zouden voor herhalingsoefenin gen moeten opkomen de dienstplichtigen der zeemacht van de lichting 1929, of, voorzooveel de kustwachters betreft, van de lichting 1928. Hun opkomst wordt in haar geheel verscho ven tot 1933. Wel echter zullen bij de zee macht, evenals bij de landmacht moeten op komen de in 1931 voor herhalingsoefeningen opgeroepen dienstplichtigen, die uitstel tot 1932 hebben gekregen. De regeering stelt zich voor in 1933 en vol gende jaren de herhalingsoefeningen weer regelmatig te doen plaats hebben, met dien verstande, dat bij de meeste onderdeelen van leger en vloot de dienstplichtigen elke herhalingsoefening of een der herhalings oefeningen een jaar latei vervullen dan tot dusver. De politïecursussen der K.N.A.C, De groote belangstelling welke er in politie kringen bestaat voor de door de Kon. Ned. Automobiel Club georganiseerde cursussen voor politie-ambtenaren, blijkt wel uit het feit, dat by het secretariaat dezer club tal van aanvragen van autoriteiteh inkomen voor het houden van soortgelijke cursussen. Algemeen worden deze politie-lessen van groot belang geacht voor de verhooging van de verkeersveiligheid, doordat de politie-amb- tenaren, dank zij de kennis welke zij door deze cursussen opdoen, meer dan anders in staat blyken te zijn om verkeersmoeiiykheden te beoordeelen en zoo noodig op te heffen. Thans is Donderdag te Dordrecht een be gin gemaakt met een serie lessen, welke de K.N.A.C. op verzoek van den burgemeester van Maasdam heeft georganiseerd voor de vereeniging van gemeente-veldwachters in de Hoekschewaard. VLISSINGEN. Geld speelt geen rol? Concertgebouw. Het moet wel een Nurks geweest zijn, die gisterenavond, toen het gezelschap onder lei ding van Louis de Bree voor A.G.O. boven genoemd blijspel opvoerde, zyn gezicht niet uit den plooi heeft gekregen. Daartoe was gelegenheid genoeg bij de uitbeelding der rol van den advocaatsbedienle Reissnagl door Louis de Bree zelf. Laten we, voor 't gemak even de geschiedenis vertellen. Een door den oorlog verarmde adellijke familie wordt door een advocaat van Joodsche afkomst letterlijk ondersteund, niet uit algemeene naastenliefde, doch uit een groot tikje meer dan genoemd artikel voor de dochter des huizes. Als deze haar genegenheid of toenadering tot mr. Schiller aan hare moeder vertelt, volgt een botte weigering, die echter op een ongelegen oogenblik komt. Want juist op dat tijdstip vervalt een wissel door den zoon geteekend met de valsche handteekening van mr. Schil ler, voor welker betaling de reeds meermalen genoemde advocaat nu het voorschot weigert. De hiervoren reeds vermelde Reissnagl heeft de situatie dóór en als „deus machina" zorgt hy voor een gelukkige ontknooping, waarin hy geholpen wordt door de ontdekking van een datum onder het geschilderd portret van den overleden echtgenoot der moeder, welke ontdekking hem in staat stelt den geldschieter van vader en zoon te ontmaskeren. Als het scherm opgaat zien we de netjes gestoffeerde kamer der adeliyke fa milie von Walthofen op den dag der verja ring van freule Ulli, kranig gespeeld door Lili Bouwmeester, die in het korte tydsverloop van den avond in, als we ons niet vergissen, drie of vier verschillende costuums optreedt, waardoor ze de verschillende situaties, waarin ze optreedt, handig aangeeft.We denken hierby in de eerste plaats haar optreden als zelf bestuurster van den auto, haar verschillende bezoeken op het advocatenkantoor van mr. Schiller en in het laatste bedryf het correcte, vrywel eenvoudige kleed der jongedame, die zich geruïneerd acht. De tweede vrouwenrol is in handen van niemand minder dan die van Mien v. Kerck- hoven en we behoeven ons dan ook niet te ver wonderen, dat de adellijke dame gespeeld wordt met de pittigheid, welke die rol eischt. Daarby zien we nog haar hooghartig optre den tegen de „mésalliance" van haar dochter, welke haar naam te grabbelen gooit door zich te verslingeren aan dien „joodschen" zaak waarnemer die toch vrouw genoeg is om by de noodzakelyk geworden verkooping, nu eens van dit, dan weer van dat „erfstuk" of schyn- baar noodwendig kleedingstuk niet afstand te kunnen doen die, in het laatste bedryf, k contre-coeur toestemming geeft tot het hu welijk harer dochter met den „proleet". En als we nu overgaan tot een beschouwing der mannelijke rollen, dan valt dadelijk in het oog het presteerde door Louis de Bree, door zyn uitbeelding van Reissnagl, den be diende bij mr. Schiller. De grimeering alleen reeds wekt de hilariteit op met zyn grooten- deels kaal hoofd, waarop een naar voren han gende haarlok met grappig gebaar af en toe wordt vastgeplaktdoor zyn op radden toon uitgesproken opmerkingen, welke vaak lach wekkende tegenstellingen opleveren met het door den tegenspeler gesprokene, door zyn heele mimiek en zijn grappige gebaren we zien in gedachten byv. het telkens te voor schijn komen in de deuropening op het kan toor, het plotseling door een andere deur ver- schynen met een presenteerblad, het zich quasi vergissen by het uitspreken van wat verzwegen moest worden heeft deze acteur „la note gaie" van het blijspel gebracht. Naast deze bedienden-rol was de advocaten- rol van mr. Schiller natuurlyk, zoowel in het tegenspel met Reissnagl als in dat met me vrouw von Waldhofen. Theo Frenkel heeft er van gemaakt, wat ervan te maken was, hoe wel in dit blyspel de hoofdrol die van Louis de Bree was. Figuren, die door actie, gebaren, mimiek den lachlust opwekten waren die van Wiepke, den aanmechtigen buffetpachter, die zich van zyn vrouw (Guus Chrispyn—Mulder) wilde laten scheiden, doch wier verzoening, zelfs na het teekenen der acte nog te* stand kwam. Deze speler (Johan Kaart) vertolkte ook de rol van Zamoski, den geldschieter, welke door de geslepenheid van Louis de Bree er zoo heerlyk invloog. De paar overige rollen van den vader en van den zoon van Mevr. v. Waldhofer, van den advocaat von Ahrent en van Jan, den butler waren in goede handen. Al met al domineerde, zoowel in het spel als in de mise-en-scène, de grappige figuur van Louis de Bree, die ons, met zyn gezel schap, een kunstizinnigen r vroolyken avond bezorgde, voor welke prestatie ze met veel dankbaar applaus beloond werden. Vlissingsche Amateur Fotografen- Vereeniging. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging geeft aan alle serieuze amateur-foto grafen gelegenheid, de fotografie intensievei te beoefenen dear het houden van werk- avonden, demonstratieavonden en fotowed strijden. Ter aanmoediging tot het maken van smaakvoller foto's had het bestuur gemeend een wedstrijd te moeten uitschryven, getiteld Herfstfoto's 1931, voor welken wedstryd een der leden als pryzen twee mooie zilveren medailles beschikbaar had gesteld- Deze fotowedstrijd is gehouden op Donder dag 19 November in het Beursgebouw, waar door 12 leden 32 foto's waren ingezonden, verdeeld in 2 groepen en wel contact-afdruk ken en vergrootingen. De beoordeeling geschiedde door de aan wezige leden, iie de tentoongestelde foto's met cyfers gewaardeerd hebben. Aan den inzender met de hoogst gemiddel de eindcyfers werden met een toepasselijk woord van den voorzitter, de pryzen uitge reikt, die in dank aanvaard werden. Het gehalte der ingezonden foto's was over het geheel zeer goed te noemen en getuigde van ernstig werken. Het bestuur vertrouwt dan ook, dat bij volgende te houden fotowedstrijden nog meerdere leden zullen deelnemen en de ama teur-fotografen, die nog geen lid zyn, zullen medewerken de fotografie in onze gemeente en omgeving op een hooger peil te brengen, Alhambra-Tli eater. De blauwe Expresse. De Menschenjacht Polygoon presenteert deze week den natio- nalen wegwedstrijd van de Amsterdamsche Veld Athletiek Club, de groote paarden markt in Utrecht en de kampioensrit der K.N.M.V. In het Fox Nieuws vroolyke wijn bergen en vliegende bestellers, ruiterlooze paarden en de aflossing van de Budapester wacht, enz., alle tafereelen, gereflecteerd ia het cinema-oog. „De Blauwe Expresse" is de sneltrein, die duizenden Chineesche koelies, arbeiders en kinderen naar de plaats hunner bestemming voert. De plaats, waar hun harde, meedoo- genlooze arbeid wacht. Waar gruwelyk lage loonen geen werkloosheid maar bestaan voor allen zouden scheppen volgens de nieuwste theorie, doch waar honderd duizenden ere- peeren in ledigheid, bedelarij, lompen, hon ger en onderlingen haat. Zij zyn als weer- looze slaven, die kinderen van het hemel- sche ryk, die voor een handjevol geld aan blanke handelaren verkocht zyn om zooveel mogelijk arbeid te verrichten. Maar langzaam begint de geest van ver zet te ontwaken, ze zullen het juk der sla- verny afschudden En daarop is deze film gebaseerd, realisti sche stof voor een realistisch filmwerk. Evenals by „Potemkin" heeft de componist Edmund Meisel de muziek by „De blauwe Expresse" vervaardigd. Als eerste practische musicus heeft die ons geleerd, dat filmmu ziek heel andere eischen stelt dan absolute muziek. Zyn Potemkin begeleiding heeft de

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1