1000 500 300 25 DONDERDAG 19 NOVEMBER EERSTE BLAD No.273: 69e Jaargang' 1931: ij»: firma F. li# 11 ÏElflttr.. BalslmlSMJ, Ilissinitt.Teltl.lll. PostreteniniGGZB7 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeineadvertenliesbetreffendeHuur en Verhuur,Koop enVerkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f rejelr 75 ct., irdere ref el n eer 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Spreekuur wethouder van financiën en sociale zaken. Wij vestigen de aandacht op de in dit rummer voorkomende bekendmaking van Burg. en Weth, waarin wordt medegedeeld dat de wethouder van financiën en sociale zaken iederen Maandag van 9 tot 10 uur zitting zal houden ten raadhuize. Aanvragen om steunverleening kunnen uitsluitend by den secretaris van de Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon worden gedaan op Dinsdag- en Donderdag morgen van 9 tot 12 uur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 2 drukkers, 1 behanger, 8 met selaars, 11 grondwerkers, 7 opperlieden, 12 schilders, 1 leerling-stucadoor, 2 sleepers, 19 timmerlieden, 2 ververs, 2 vlechters, 2 meu belmakers, 4 stoffeerders, 3 politoerders, 2 kleermakers, 1 kapper, 3 schoenmakers, 288 metaalbewerkers (w.o. 102 tijdelijk), 2 ban ketbakkers, 2 bakkers, 2 aank. bakkers, 2 aides, 1 tuinman, 2 winkelbedienden, 5 maga zijnbedienden, 1 slooper, 5 chauffeurs, 3 kellners, 15 transportarbeiders, 17 kantoorbe dienden (w.o. 4 vrouwelijke), 1 teekenaar, 2 dienstboden, 3 werkvrouwen, 1 teekenaax be kend met werktuigkunde en bouwkunde, 5 portiers, loopers, enz'., 54 losse arbeiders, 19 varensgezellen, 1 slager, 1 slagersleerling, 1 werktuig-bouwkundige. Voorts waren bij de werkverschaffing ge plaatst 86 personen (vorige week 85). Totaal ingeschrevenen 601 personen (vorige week 588;. Alzoo een vermeerdering van 13 werk zoekenden. Lïederenavond C.K.W.O. De vereeniging C.K.W.O. biedt Woensdag 25 en Donderdag 26 November, des avonds 8 uur, in het Concertgebouw aan haar leden liederen-avonden aan, welke gegeven wor den door mevr. Marguerite Couperus,* die aan den vleugel begeleid wordt door mej. Bets Nederkoorn. Ook niefc-leden kunnen deze avonden bij wonen. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar achterstaande advertentie. In onze Tijdinghal hebben wij foto's opgenomen van het nieuwe raadhuis te St. Laurens, dat door den Com missaris der Koningin officieel in gebruik is genomen; van het nieuwe herstellingsoord voor de grafische vakken dat te Zeist is ge opend van den opvolger van den ratten vanger van Hameln, welke fox-hond in een stal te Rotterdam in één uur meer dan 50 ratten vingvan de drukte voor de fabriek der firma Jannink te Hengelo, waar een sta king is uitgebroken van de mists temming aan den Maaskant te Rotterdam. IJsclub Vlissingen. Gisterenavond hield de IJsclub Vlissingen in het Beursgebouw haar algemeene leden vergadering, die met al dergelijke bijeenkom sten gemeen had, dat ze maar matig bezocht was. Met een kort woord van welkom opende de heer Van der Meer de vergadering en gaf het woord aan den secretaris, den heer A. C. Hildernisse, die het jaarverslag uitbracht. Ondanks het ontbreken van ijs in de periode van dit jaarverslag heeft het bestuur niet stilgezeten, maar is herhaaldelijk bijeenge komen en heeft in zijn zittingen o.a. de vol gende punten aan de orde gesteld en behan deld verlichtingskwestie, ontgrassingskwes- tle van het terrein èn het afsteken daarvan (over dit laatste punt ontspon zich in de ver gadering een aardige discussie). Het aantal leden bedroeg 408, verdeeld over bezitters van 217 hoofdkaarten, 176 bijkaarten en 15 dona teurs. In het afgeloopen Jaar had geen wijziging plaats, in de controle-commissie werdén de heeren Groenouwe, Kleisma en Osté gekozen. Het jaarverslag sluit met een woord van dank aan die leden, welke verschillende werk zaamheden op het terrein hebben verricht. He rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer M. M. Franke, sloot een batig saldo van 78.95 tot een bedrag la inkomsten en uitgaven van ƒ722.33. By deze verantwoording, die nagezien en ln orde bevonden was door bovengenoemde commissie de functionnaris een uitvoerige toelïch- By het punt „benoeming ven bestuursle den" kwam van bestuurszijde het voorstel om elk jaar het aantal bestuursleden te vermin deren met 2, totdat dit 7 zou geworden zijn, welk voorstel werd aangenomen. By de hierop volgende stemming verwier ven de periodiek aftredende leden, de heeren Muste en Quasters, de overgroote meerderheid van het aantal uitgebrachte stemmen. Voor de kascontrole-commissie werden aan gewezen de heeren Korteweg, Kleisma en v. d. Griek. Na eenige mededeelingen van het bestuur, die evenals de daarop volgende rondvraag interne aangelegenheden betroffen, sloot de voorzitter de ledenvergadering, waarna het bestuur nog een bijeenkomst hield. KOUDEKERKE. Valschheid in geschrifte. Eenigen tijd geleden kwam bij een land bouwer te Koudekerke, een bloembollenhan delaar, zekere R., uit Sassenheim, die hem aanbood voor hem bloembollen te verbou wen, onder voor dien landbouwer gunstige plantcondities. Aangezien deze landbouwer voor R. ook reeds een partij gladiolenbolien had verbouwd, die R. evenwel nalatig bleef te aanvaarden, wilde hij aanvankelijk op het aanbod niet ingaan. Tenslotte bezweek deze landbouwer voor de gunstige aanbieding van R. en werd overeengekomen, dat 100 roeden grond zouden worden beplant. Eenige dagen na de gevoerde besprekingen werden aan dezen landbouwer tot het overeengekomen doel 20 H.L. tulpenbollen, die een waarde zouden vertegenwoordigen van 45 per H.L. en die aan den landbouwer het volgend jaar een gegarandeerde winst van f 800 zou den opleveren, op diens hofstede afgeleverd De algeheele verrekening zou het volgend jaar bij het opleveren van de bloembollen plaats hebben, krachtens door ^partijen aafi- gegano mondelinge overeenkomst. Wie schetst evenwel de verbazing van den land bouwer toen hem eenige dagen na het slui ten der overeenkomst door bemiddeling van een Middelburgsch bankierskantoor een wis sel groot 1200 ter betaling werd aangebo den, voor door de firma R. geleverde tulpen bollen. Het toeval wilde, dat, even nadat de wissellooper was binnengelaten ook R. ver scheen, wien onmiddellijk door den land bouwer tekst en uitleg werd verzocht over deze voor hem zeer bevreemdende handels wijze van R. Déze maakte er zich van af door te zeggen, dat alles op een vergissing berustte en de wissel voor een ander bestemd was. Toen de landbouwer hem er evenwel op opmerkzaam maakte, dat, blijkens de on- derteekening, die volgens hem valsch moest zijn, hij de wissel zou hebben geaccepteerd, zeide R., nogmaals in tegenwoordigheid van anderen, „je hebt nooit geteekend, het is alle maal een abuis". Omdat de wissel nadien nog tweemaal werd aangeboden en protest daar tegen noodzakelijk was, heeft de landbouwer tenslotte de justitie met een en ander in kennis gesteld. Naar wij vernemen is R. dezer dagen aangehouden en moet hy hebben be kend den wissel te hebben vervalscht, door daaronder de handteekening van den land bouwer voor accept te plaatsen. Naar wij vernemen zijn soortgelijke hande lingen op verschillende plaatsen in Zeeland voorgevallenen zijn er menschen, die door schoone voorspiegelingen, die men bij verder doordenken als niet aannemelijk zou be schouwen en door het lichtvaardig plaatsen van een handteekening de dupe geworden. GOES. Samenwerking tusschen landbouwers- en landarbeiders-organisaties. Gisterenmiddag had in het Slot Ostende te Goes een vergadering plaats, bijeenge roepen door de besturen der drie landarbei dersbonden en gepresideerd door den heer Pannekoek, hoofdbestuurslid van den Chr. Landarbeidersbond, waarin met hoofdbe stuursleden van deze bonden ook aanwezig waren vertegenwoordigers van de Z. L. M., den Chr. Boeren- en Tuindersbond en een enkele plaatselijke werkgeversvereniging. De voorzitter zette het doel van deze be spreking uiteen, nl. zien te komen tot een permanente samenwerking tusschen werk gevers- en werknemersorganisaties in den landbouw. De voorzitter merkt op, dat de oproepings brief voor deze vergadering met geen woord repte van het loonvraagstuk. Het gaat hier in de eerste plaats over de samenwerking tusschen landbouwer en arbeider, teneinde gezamenlijk den noodigen steun te verkrij gen. Spreker wil er ernstig op wijzen, dat die samenwerking dringend noodzakelijk is Bij de Kamerfracties en ook bij de regeering staat dit op den voorgrond, dat als er iets geftaan wordt voor den landbouw, er de ze Ruwe Huid 1PUROL Ruwe Handen n rI iDoos 30 cent. Hum Lippen j Bij Apoth.en Drogist kerheid moet bestaan, door onderlingen strijd v< <jat die steun niet loren ga. Willen we dus iets bereiden, dan is vooraf gaand overleg noodig. Natuurlijk kunnen we met de landbou wmaatschappijen geen con tract afsluiten, maar wel kan een commissie advies geven. Spreker herhaalt, dat voor het verkrijgen van regeeringssteun overleg absoluut nood- zalijk is. Anders verspelen we zeker de me dewerking van enkele Kamerfracties, die we niet kunnen missen. De heer Siebenga wilde verklaren dat de verhoudingen zijn vergiftigd en de adviezen van de organisaties zijn vertrapt door den minister, die verklaarde slechts steun aan de bietenteelt te willen verleenen om den toer de gelegenheid te geven om -arbeiders, schippers, enz. te kunnen betalen. De minis ter wilde slechts zoover gaan, dat op de bie ten geen meerdere verliezen werden geleden dan op andere gewassen, terwijl juist de bedoeling der organisaties was maak het landbouwbedrijf goed door de beide hoofd gewassen (tarwe en bieten) te steunen. Doordat de regeeringssteun of geheel of te lang uitbleef, hebben de boeren gele-STd extensief te werken, met het gevolg meer dere werkloosheid. De mentaliteit wordt door dit alles slecht. De boeren zitten in den put. De voorzitter merkt op, dat die toon ook in andere provincies wordt gehoord. Maar we moeten toch ook eens letten op de tarwe- wet, die ook voor Zeeland van groote betee- kenis is. Die is toch ook door eendrachtige samenwerking bereikt. De heer De Jager tje Nieuwdorp onder streept het betoog van'den heer Siebenga. De boeren zijn verbitterd. Als het voorstel van den heer Van den Heuvel niet wordt aangenomen, is het misschien maar beter geen bieten meer te verbouwen. Dan moet de zaak maar eens vastloopen. (De Tweede Kamer heeft gisteren het voorstel Van den Heuvel verworpen.) De heer Zandee te Nieuwdorp meent.dat de verhouding tusschen boer en arbeider in Zeeland goed is. Als het landbouwbedrijf loonend js, zullen zeker ook de loonen op peil zijn. Steun en loon hangen met elkander samen. De voorzitter dringt nog eens aan op sa menwerking. We moeten uit het verleden leeren en met de toekomst rekenen. Eensge zindheid is noodig, want ook bij de laatste besprekingen met de fracties werd nadruk kelijk gevraagd hoe staat het met de loo nen We zijn teleurgesteld, maar laten we ons voor de toekomst aaneensluiten. De heer Siebenga verzekert, dat de leiders zullen doorvechten tot het bitter eind. Maar by de boeren is groote ontstemming. Laat nu de regeering eens beginnen met voldoen den steun te geven. Dan zullen de leiders in de organisaties tot de leden zeggen maakt de loonen voldoende. Het woord moet nu eens uit Den Haag komen. Als de bieten- steun voldoende is, is de zaak voor Zeeland in orde. De heer Vingerling (Chr. Landarb. Bond) zegt dat om een daad van Den Haag te ver krijgen, moeten we juist krachtig samenwer ken. Dat kan heel best in Zeeland ook door de bestaande organisaties geschieden. Maten en gewichten ür beslag genomen. Gisteren heeft de rijkspolitie in verschil lende bakker yen alhier alle aanwezige maten en gewichten in beslag genomen, aangezien ze ongeijkt waren. Naar wij vernemen, heb ben de bakkers tot hiertoe nog nooit maten en gewichten, noodig voor gebruik in de bakkerij, laten ijken, aangezien hier geen sprake is van verkoop aan den consument. Ook de politie heeft hierop nog nooit con trole uitgeoefend. De rechterlijke macht zal nu moeten uitmaken of hier sprake is van een strafbaar feit. In ieder geval was hier toch allicht reden geweest voor een tijdelijke waarschuwing. WAARDE. Een dolfyn aangespoeld. Dinsdagavond is onder Waarde een lip- clolfijn van 5 M. lang gestrand. Men heeft waargenomen, dat het dier voor de „stran ding" nog leefde en met zijn staart een kuil van een meter in het zand sloeg. Gisteren morgen was de dolfijn echter dood, meldt de Goesche Ct." Getracht zal worden het kadaver de ha- v-en binnen te sleepen en per vrachtauto iaar het dorp te brengen. Het Ethnologisch Museum te Leiden 1* .nét een en ander in kennis gesteld. BRESKENS. Protestantsche ziekenhuizen in Zeeuwsch- Vlaanderen. In West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen worden pogingen aangewend door een comité om tot de oprichting van twee protestant sche ziekenhuizen te komen, een in West- en een in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Per cir culaire worden giften of een jaarlijksche con- butie gevraagd. De kosten van oprichting van de beide ziekenhuizen worden begroot op on geveer ƒ200.000. In de Ned. Herv. kerk alhier sprak gisteren avond de heer Voet van de Evangelische Maatschappij over het nut van een Protes- tantsch ziekenhuis. De heer Voet haalde verschillende voor beelden uit de praktijk aan, waarin de wen- schelijkheid van een ziekenhuis voor protes tanten aangetoond werd. Vervolgens werd door den heer Van den Broeke uit Aardenburg, secretaris van de voor dit doel opgerichte vereeniging, o.a. de financieele zijde van deze zaak naar voren gebracht. De vereeniging heeft reeds ver schillende kostprijsberekeningen gemaakt en met aller medewerking is de oprichting en instandhouding van een of meer ziekenhui zen in Zeeuwsch-Vlaanderen verzekerd. Deze belangrijke vergadering werd slechts door enkele personen bijgewoond. AXEL. De vrijzinnige lijst voor den gemeenteraad uitgeput. De heer A. van Sabben, die op de vrijzin nige lijst tot lid van den gemeenteraad is be noemd verklaard, heeft voor deze benoeming bedankt. De vrijzinnige lijst is nu uitgeput en zal de anti-rev. partij een zetel meer ver krijgen. w Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 November kwamen in onze provincie voor 1 geval van febris typhoïdea te Ierseke, 10 gevallen van roodvonk, nl. 6 te Serooskerke (W.), 2 te Ter Neuzen en 1 te Clinge en te Hulst en 1 geval van diphtherie te Koewacht. W aterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemdin de provincie Zeeland tot dijkgraaf van den Nieuwen Noord-Bevelandpolder J. M. Bom te Wissekerke, tot raad van den polder Walcheren jhr. P. J. Boogaerfc te Middelburg en J. de Visser Szn., te Domburg. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist we gens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bij den ont vanger der directe belastingen te Goes 68.25 te Hulst 1134.20 bij den inspec teur der directe belastingen te Middelburg 44.02. Dc financieele toestand van de ziekenhuizen op Zuid-Beveland en Walcheren. Over dit onderwerp komt in het „Protes tantsche Zuiden" het volgende artikel voor \an den heer Van der Wart te Goes. He tijd ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat er in Zeeland gebrek wes aan goed geoutilleerde ziekenhuizen. Op Schouwen was, en is nog, een klein ziekenhuis en wel te Noordgouwe. In Zeeuwsch-Vlaanderen bestond dat te Oostburg, Ter Neuzen en Hulst of Axel. van welke het eerste verbouwd is. Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland had den allereerst Middelburg, daarna het Sint Jozefs ziekenhuis te Vlissingen, terwijl er nog een gemeentelijk ziekenhuis in laatstgenoem de plaats is. Goes had een enkele ziekenzaal, bij het Gasthuis behoorende. Deze toestand was inderdaad onhoudbaar. Was Walcheren goed of vrij goed voorzien, 'Zuid-Beveland, en ten deele ook Noord- Beveland, moesten zich om hulp tot Middel burg, Vlissingen of Bergen op Zoom wenden- En dit in een tijdsgewricht,, waarin een toe nemend gebruik van ziekenhuizen ontstond. Dus was het begrijpelijk dat Goes zichzelf en de beide eilanden ging nelpen. In plaats van één, kreeg Goes echter twee goed ge- outilleerende ziekenhuizen. Ook het gemeentelijk ziekenhuis te Vlis singen moest gemoderniseerd worden. Mep kent de lijdensgeschiedenis van deze plannen Ze werden niet uitgevoerd, maar er kwam voor 'n de plaats °en nieuw, goed geoutilleerd, modern ingericht Christelijk Protestantscb ziekenhuis f ^hr-?da. P-* het ziekenhuis te Middelhui g ondeitjiog *«yke uitbiei Met bon. dingen, die natuurlijk verbeteringen waren. We kunnen dus constateeren dat er op Wal cheren en Zuid-Bevcland 5 nieuwe of vrij wel nieuwe goed ingerichte ziekenhuizen zijn, waarbij nog gevoegd moet worden het ge meentelijk ziekenhuis te Vlissingen, dat ook nog goed binikbaar schijnt te wezen. Dit zijn de feiten. Vroeger is er van medische zyde aange drongen op centralisatie in dezen zin, dat er wel verschillende plaatselijke ziekenhuizen konden verrijzen, maar dat er in een kleine provincie, waar dus het aantal inwoners ge ringer was dan in die waarin zich gemeen ten bevinden als Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, enz. één hoofdinrichting zou zijn, waar de doktoren de beschikking zouden krijgen over de, nieuwste vindingen op me-» disch gebied, zoodat alle buitengewone ziekte gevallen naar de hoofdplaats gedirigeerd konden worden. Uit een financieel en wetenschappelijk oog punt, was dit inderdaad de gewenschte rege ling geweest. Maar wat op papier staat wordt niet altyd uitgevoerd en ontmoet ook vaak practische bezwaren. Want, daar is aller eerst de vrijheid tot oprichting van confes- sioneele en particuliere ziekenhuizen, welke vrijheid nimmer aan banden moet worden gelegd, ook al wordt hiervan o.i. niet altijd een practisch gebruik gemaakt. Voorts is er het feit, dat een ziekenhuis een bestaans mogelijkheid moet hebben en vooral hou den, wat mede brengt een noodzakelijke op voering der behoeften. Bovendien is het dui delijk dat specialisten, en wij denken aller eerst aan internisten en chirurgen, en deze zyn ook bij kleinere ziekenhuizen noodzakelijk, gaarne hun patiënten zelf blijven behan delen. Om deze en meer andere redenen is cen tralisatie uitgesloten. Waar nu op een betrekkelijk kleine bevol king een dusdanig aantal goede ziekenhuizen bestaat, als op Walcheren (4) en Zuid-Be veland (2), daar moet wel een zekere con currentie ontstaan. Voor 12 maanden bijv. was in geheel Zee land geen radium aanwezig. Het was te kost baar. Zeeuwsche kanker-patiënten moesten dus naar Gent ol Rotterdam, welke plaatsen het dichtst bij onze provincie liggen. Echter richtten particulieren in Goes een N.V. op, tot het in gebruik geven van radium aan het Gasthuis te Goes. Dankbaar maakte het bestuur dier inrich ting daarvan gebruik en berichtte dat de Zeeuwen nu v >rtaan in Goes genolpen kon den worden. En thans gaan de geruchten dat zoowel Middelburg als Bethesda trachten zullen een zelfde hoeveelheid radium aan te schaffen. Gelukt dit, dan is er binnen het jaar voor circa 40.000 aan radium binnen Zeeland. Wij maken hierop geen aanmerking, wijl wij begrijpen dat een ziekenhuis de bestaans mogelijkheid moet houden. Maar wij deelen dit feit mede om aan te toonen, dat er, noodgedwongen wellicht, een concurrentie moet ontstaan, bij het hebben van zooveel inrichtingen binnen een betrekkelijk klein ra yon, met een beperkt aantal inwoners. Er is echter nog iets, wat deze onvrijwillig^ concurrentie bevordert. Het is een bekend feit, dat 99 pet., wellicht 100 pet. van de ziekenhuizen met tekorten werken. Van de R.-K. ziekenhuizen worden de exploitatierekeningen niet openbaar. Zij heb ben, evenals de diakonessenhuizen het voor deel van goedkoop ere hulpkrachten en het niet vallen onder de werktijdenbesluiten der verpleegsters. Maar ook de diakonessenhuizen moeten gesteund worden, door contribution van particulieren. De Roomsche dus waar schijnlijk ook. Zoo is het ook met de ziekenhuizen in Wal cheren en Zuid 'Beveland. Ja, het zal hier misschien nog ernstiger zijn dan elders, ge-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1