500 300 25 DINSDAG 17 NOVEMBER LIJNEN VLISSINGEN No. 271 69e Jaargang' 1931 A ICHT Igave: Firma F. VAH DE VELDE lr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. ID. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Stads-ea Provincienieuws idados do Brazil 'slo komt de bril- omain van B er van Tsjaikofski, achtereenvolgens io-recital. Buda- en pianotrio van Pejacsevics, een T Warschau ko- gespeelde strijk- Der Tot und das angrijkste opera- vond is die over Moussorgski's e partituur door erkt, het instru- ce zijde. Verder scher opera Aida poneerd in op en bij de opening SSLUIT. iet feit, dat het A..V.R.O. zoo zeer ot, li/2 jaar oud ter behartiging uisteraars in den voorkeur voor richting het vol- nister van water- jaar oud is twij- angen luisteraars ntie zal, gezien begrooting van imer, spoedig een id van de wet ten geheele week een ïigen zender van jk de wensch van >rechte vaderlan- 13 Nov. te Suez Sagres Batavia n. Rott. Nov. Gibraltar van Kaapstad w-York n. Rott. >v. Ouessant 5.35 19.22 7.47 20.39 to's, Fietsen fgen. uur 4.35 4.33 lelijkheden, enz. Algemeene leden- riissingen", Beurs- Lezing Ned. Chr. Tehuis, 8 uur. Ontspannings- Arbeidersontwik- 8 uur. fooneelavond A.Gr. uur. Propaganda-con- miging „Tovido", uur. Cabaret- en Too- Jabaretclub „Kunst ude Vriendschap", Gemengde Zang- Concertgebouw, Uitvoering g „Soli Deo Glo- 'on )e Bilt. lienst) 769. 742.8 Meteorologisch .2 te Abisko. te Isafjord. >nd van 17 Novem- tot O. wind. zwaar of half be- roog weer. Lichte ig weinig verande- /eerberlcht. icieele gegevens Meteor, instituut. de bewegingen van elijk Europa volgen beide gebieden van e Britsche eilanden gesproken scheiding depressies en warme zomer-temperatuur st komt nog alleen Voorloopig blijft de mgeving aanhouden leldere nachten en en het vriespunt. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België', Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct De abonné's in 't bezit eenei 4 ft ft ft gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- IIIIlil lange ongeschikt- kerd legen ongelukken voor1UUU heid tot werken. (AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f repels 75 ct, kdeie repel meer 15 ct gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen e— VLISSINGEN. Schenking Stedelijk Museum. Dat er hoe langer hoe meer belangstelling I komt voor ons Stedelijk Museum moge blij- ken uit het navolgende De heer Ernst Dominik (v.m. chef der fir- i ma Brasch Rothenstein), thans wonende j Voorburg (Z.-H.), vroeger inwoner dezer emeente, was in het bezit van een schilder- stuk in lijst, voorstellende het vun. marine- i alhier, met op den achtergrond de oude scheepshellingen en overkappingen. Dit stuk is geschilderd door Michael Adam, vermoedelijk omstreeks 1885. Het was den schenker bekend, dat een der gelijk specifiek Vlissingsch schilderstuk nog I niet in het museum alhier aanwezig was, waarom hy besloot dit stuk aan de gemeente ten geschenke aar. te bieden. Deze schenking is door den conservator van I het stedelijk museum dankbaar aanvaard en hij vertrouwt dat het goede voorbeeld van den heer Dominik door anderen zal worden Naar de wereldcatastrophe. Gisterenavond hield ds. J. H. E. Bik, I Luthersch predikant te Enkhuizen, voor de Christ, sociale vereeniging „Maarten Luther" alhier in de Luth. Kerk een lezing over bo- venstaand onderwerp. De voorzitter, de heer J. van den Bosch, I opende, nadat enkele verzen van het Lufcher- f lied gezongen waren, de bijéénkomst op dé I gebruikelijke wijze, heette allen welkom, in I het bijzonder den spreker, en sprak zijn I blijdschap uit over de groote opkomst, waar- na hij het woord gaf aan ds. Bik. Deze zeide met genoegen de gelegenheid te I hebben aangegrepen om in deze zuidelijke I plaats van de lage landen aan de zee te I mogen spreken over de dingen die in de raaste toekomst geschieden zullen. Laten wij hedenavond bezig zijn met de dingen, die met titanenkracht aan het worden zijn. Wij gaan met ontzettende snelheid de komende we- reld-catastrophe tegemoet. Als Christenen moeten wij de huidige wereldschokkende gebeurtenissen zien in het licht van Gods Woord. Nu wordt vervuld het door den voor- zitter voorgelezen gedeele uit Daniël, Nebu- ;r's droom over het Statenbeeld, het- I welk in den loop der eeuwen in vervulling is gegaan, en nu zijn wij genaderd tot het tijd- I perk, dat pogingen worden aangewend om te tot een Europeeschen Statenbond, I het pan-Europa-plan van Briand. Wie let op het profetische woord ziet komen de staat- i anti-christ, het beest opkomende uit I de zee, wel te onderscheiden van den religi- euzen anti-christ. Spreker wees er op dat het Romeinsche I rjjk weer hersteld zal worden. Rondom de Middellandsche Zee gebeuren geweldige dln- I gen, waarvan Italië in het middelpunt staat leiding van den dictator Mussolini. I De mogendheden slaan met bezorgdheid den nieuwen luister van Italië gade. Het ideaal van Mussolini is de wederopbouw van het oude Romeinsche wereldrijk en hierin is de Duce onbewust de vervuiler van het profeti sche woord. Tijdens het 8-Jarig fascistisch regiem is de bevolking van Rome met ruim 200.000 zielen gestegen en is Mussolini steeds bezig de oude 1 keizerstad weer in haar ouden luister te herstellen. Het fascisme is al zien wij dit nog zoo niet efn wereldverschijnsel. Overal wordt uitgezien naar de komst van den Über mensch, den kracht-mensch, doch in wezen entl-goddelijk. Het fascisme en het bolsjewisme hoe schijnbaar verschillend zijn in wezen aan elkander gelijk en zij beiden zullen in de c:ndcatastrophe een hoogst belangrijke rol te Vervullen hebben. Hiet minder vraagt onze aandacht het °Pkomende Zionisme, de terugkeer der Joden het Heilige Land. Rome en Jeruzalem, wee steden, die in de laatste dagen een ontzaglijke rol te vervullen zullen hebben, verdienen in bijzondere mate onze aandacht. Niet alleen de ontwikkeling van de ^Vester- mogendheden met den komenden Sta- cnbond, waarvan de Volkenbond een proto- VPe is, doch evenzeer de ontwaking van de ystersche volken wijzen op het naderende CBde. Dg janhen van het nabije Oosten J^OHland, Egypte, Abessinië, Perzië, Me de landen rondom den Eufraat, op uit hun eeuwenlangen slaap om ach voor te bereiden voor hun belangrijke taak. Zoo is het ook met de landen in het verre Oosten China, Japan en Indië. Wat zal het zijn als deze groote rijken nu nog in strijd met elkander zich zullen opmaken om vereenigd den strijd aan te binden tegen het Westen, hetgeen den on dergang van het Avondland tengevolge zal hebben. De Bijbel spreekt van de koningen van den opgang der zon. Ook de huidige economische crisis en werkloosheid worden dienstbaar gemaakt aan komst van het naderend einde en roepen om een alleenheerscher, den super-mensch. Schrijnende armoede en tergende weelde en overdaad, de enorm toenemende wetenschap en. niet het minst het beeld der verwording dat de wereld te zien geeft, zijn zoovele tee kenen dat de eindcatastrophe nabij is. De begaafde spreker besloot zijn boeiende rede met te wijzen op den troost, die de Christen heeft in het profetische woord, en in de wetenschap dat Jezus Christus tens"!otte komen zal, waarna hij met dankzegging ein digde. In onze Tijdinghal hebben wij een mooi» cllectie foto's van actueéle gebeurtenissen voorgehangen. Wii noemen hiervan kijkjes op de Rotterdam- sche pluimvee- en konijnenfokkerij de aankomst van St. Nicolaas met zijn gevolg te Rotterdamvan de staking in de textiel industrie te Enschedé en van de begrafenis van Louis Bouwmeester Jr. Scheepvaartberichten. Het Belgische stoomschip „Mateba" ko mende van den Congo en bestemd naar Ant werpen, is gisteren met hoog water tusschen de nieuwe haven en de Schoone Waardin aan den grond gevaren. Het is schip is met 9 sleepbooten vlot gesleept, waarna de reis naar Antwerpen werd voortgezet. MIDDELBURG. Voorstellen aan den gemeenteraad. Ter voorziening in de vacature van lid der commissie tot wering van schoolverzuim, welke is ontstaan door ontslagneming van mevrouw L. A. van GelderenKakebeeke wegens vertrek aan de gemeente, leggen Burg. en Weth. de volgende niet-alphabetische aan beveling over mej. A. C. Steijn en mej. H. C. J. P. Esink, onderwijzeressen resp. aan de scholen J en C. Met goedvinden van den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen stellen Burg. en Weth. voor de heeren J. Heuseveld en C. de Nood, die telkens tijdelijk tot leera ren aan de Avondschool voor Nijverheids onderwijs zijn benoemd, nu met ingang van 1 Januari 1932 definitief te benoemen. De beide heeren zijn resp. 17 en 14 jaar tijdelijk leeraar. Overeenkomstig het verzoek van S. Janse te Nieuw- en St. Joosland en gehoord het advies van den landbouw-deskundige C. Franse, stellen Burg. en Weth. voor een pacht-verlaging van 3.34.10 H.A. gemeente grond aan den Noord-Oostelijken Havendijk van 300 tot 250 voor het pachtjaar 1930/31. De commissies van financiën en fabricage vereenigen zich met dit voorstel. Toenemende werkloosheid. De werkloosheid te Middelburg neemt nog steeds toe. Bij de arbeidsbeurs stonden Za terdag 14 November 605 werkloozen inge schreven. Een kolengasontploffing. Gisterenmiddag hoorden omwonenden een hevige slag in het gebouw der Geref. school aan de Gravenstraat te Middelburg. Men dacht onmiddellijk aan brand en alarmeerde de politie en de brandweer, die beiden spoe dig aanwezig waren. Het bleek echter dat opgehoopt kolengas een ontploffing had ver oorzaakt, waardoor het bovenstuk van een schoorstaen afsprong. Brand is niet veroor zaakt. OOST- EN WEST-SOUBURG. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 19 November 1931, des nam. van 2—6 uur en van 711 uur en ook zoonoodig op Vrijdag 20 November a.s. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Wijziging bouwverordening. 4. Verhuur grond Kanaalstraat. 5. Jaarverslag toestand der gemeente. 6. Suppletoir kohier hondenbelasting. 7. Verzoek zwemvereeniging „Luctor et F.mergo" betreffende uitbreiding kleedka mers enz. 8. Verzoek Ned. Bond van koffiehuishou ders enz. om afschaffing belasting op de biljarts. 9. .Verzoek der soc.-dem. raadsfractie tot adhaesiebetuiging aan het adres der Vereen, van Ned. gemeenten tot niet aanneming van het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uitkeeringen, bedoeld in art. 3 onder B van de wet van 25 Juli 1929- 10. Gemeentebegrooting 1&52. Toelichting. Punt 3. In verband met de nieuwe Wo ningwet moeten de beroepstermen, thans vermeld in de artt. 73 t/m 78 der bouwver ordening worden gewijzigd. Voorgesteld wordt aan die verplichting te voldoen overeenkomstig een overgelegd con cept-besluit. Het voornemen bestaat, de bouwverorde ning aan een algeheel© herziening te onder werpen, zoodat een desbetreffend voorstel tegemoet kan worden gezien. Punt 4. Nu voorloopig nog niet kan wor den overgegaan tot den bouw van een nieuw gemeentehuis, wordt voorgesteld den daar voor bestemden grond aan de Kanaalstraat te verhuren met ingang van 1 November jl. aan den landbouwer der hofstede „Midden hof", A. J. Arendse, voor de som van 30 per jaar, daar dan geen af heiningen rond bedoeld perceel behoeven te worden ge plaatst. Punt 5. De nieuwe Gemeentewet bepaalt, aat Burg. en Weth. over elk vijfjarig tijdvak een verslag van den toestand dór gemeente moeten opmaken. De 'raad kan evenwel be palen dat dit elk jaar gebeurt. Voorgesteld wordt te bepalen dat elk jaar een verslag wordt opgemaakt. Punt 7. De bedoeling van adressante is de zwemgelegenhcid uit te breiden en te verbe teren door bijbouw van kleedkamers, het aanleggen van een steiger en het cementen van de steenglooiing, waarmede ongeveer 10000 gemoeid zal zijn. Hoewel Burg. en Weth. sympathiek tegen over deze vereeniging staan, is het thans onmogelijk de gemeentelijke uitgaven voor dit doel te verhoogen of eenige risico voor rekening der gemeente te nemen door bijv. een door de vereeniging aan te gane leening te garandeeren. Voorgesteld wordt dus afwijzend op het verzoek te beslissen. Punt 8. De belasting der biljarts bedraagt in hoofdsom 20 wat voor 1932 wordt, met de voorgestelde 200 opcenten op de perso- reele belasting 60. Burg. en Weth. zijn er \an overtuigd dat dit bedrag te hoog is. Om tot vermindering te geraken had hiertoe echter voor 1 September jl. moeten zijn be slist, zoodat voor 1932 verlaging niet meer mogelijk is. In den loop van het volgende jaar zal het verzoek nader onder het oog worden gezien om tijdig een beslissing uit te lokken en wordt thans voorgesteld afwijzend op het verzoek te beschikken. Punt 9. Zooals bekend is, is bij de wet van 15 Juli 1929 de financieele verhouding tus schen het ryk en de gemeenten opnieuw ge regeld en zijn de gemeenten verschillende uitkeeringen toegekend. Thans is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin op een der toegekende uitkeeringen een korting wordt voorgesteld. Het gegeven woord, wordt dus, al is het voor een klein deel, teruggenomen, wat een groote onzeker heid geeft voor de toekomst. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft dan ook gemeend tegen dit voornemen te moeten opkomen en heeft een breedvoerig adres tot de Kamer gericht, waarin alle bezwaren tegen het ingediende ontwerp worden naar voren gebracht. Het is zeker goed aan dit adres adhaesie te betuigen, waarom dit wordt voorgesteld. Schietvereeniging Marnïx van St. Aldegonde Zaterdagavond gaf de schiet- en tooneel- vereeniging „Marnix van St. Aldegonde" alhier voor een volle zaal een uitstekend ge slaagde uitvoering, met medewerking van de eerste Vlissingsche Accordeonvereeniging „Crescendo" en den bekenden Vlaamschen kluchtzanger Edmond van den Bossche uit St. Nicolaas. Wat de muziek betrof, „Cres cendo" gaat steeds vooruit en doet haar naam eer aan. Het publiek was niet karig met applaus en toonde daardoor dat zij het ten gehoore gebrachte mooi vond. Vooral no. 2 „Le Camp d'Or", ouverture van E. Deneuf- bourg en no. 7 „When Springtime in the Rockies" van Pr. Sauer, blonken bijzonder uit, evenals een ouverture van Keler Béla en „Rosen aus dem Süden" van Joh. Strauss. Wat den heer Van den Bossche betreft, zijn liedjes oogstten algemeenen bijval, er werd vaak van harte gelachen. „Marnix van St. Aldegonde" heeft haar vele donateurs en bezoekers een aangenamen avond bezorgd. Vermelden we ook nog no. 8 van het programma „Der Kalif von Bagdad" en ouverture Solo, door den heer J. van Houcke, wat deze ten gehoorde bracht, na dat hij slechts 2 jaar les heeft gehad, was schitterend. Wij roepen „Crescendo" een tot weerzienis toe. KOUDEKERKE. Loop der bevolking van 1—15 November 1931 Ingekomen: Mej. T. Jakobsen, C. 41, van Grijpskerke mej. C. Louwerse, E 188b, van MiddelburgG. Warmoeskerken en ge zin, D 122, van Middelburg. Vertrokken: P. Tevel, C 15 links, naar Middelburg J. van Tuil en gezin, E 182a, naar Willemstad (Curasao) A. L. W. Buijn, B 207a, naar Bergen op Zoom W. de Haan en gezin, B 185 naar Vlissingen C. de Koning, D 122, naar Middelburgmej. E. C. van Aken, E 41, naar Nieuwer Amstel. ST. LAURENS. Een nieuw raadhuis geopend. De gemeente St. Laurens, grenzend aan Middelburg, had tot nu toe een gemeentehuis, dat dien naam geheel onwaardig was en het is zeker een flink initiatief van den burge meester geweest, om den raad te bewegen tot den bouw van een nieuw raadhuis te beslui ten. Dit raadhuis is thans gereed en geeft staande aan den weg Middelburg—Domburg een zeer goeden indruk, maar is gehouden in den geest der landelijke omgeving. Boven het roode pannendak verheft zich een klokken- huisje, terwijl het gebouw naast raadhuis ook is de woning van den veldwachter, met daar aan grenzend arrestantenlokaal en brand spuithuis. In den gevel staat het wapen der gemeente, voorstellende de vlammende vuurpot, waar boven de heilige Laurentius verbrand werd. Behalve de ingezetenen hebben ook buiten de gemeente wonenden, en daaronder in de eerste plaats de ambachtsheer van Brig- damme (gemeente St. Laurens) gaven ge schonken voor versiering cn meubileering van het gebouw. Hedenmiddag is het gebouw in gebruik genomen en dit is geschied door den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. Quarles van Ufford, die met het lui den der bel en zang van de schoolkinderen ontvangen werd. Na binnengeleid te zijn door den burge meester, den heer J. W. van 't Iloff, zong het meisjeskoor den vertegenwoordiger der Ko ningin twee coupletten van het Wilhelmus toe. Hierna nam de burgemeester het woord om allen en wel in de eerste plaats den C saris der Koningin en den Ambachtsheer welkom te heeten. Hierna heeft de heer van 't Hoff er op gewezen, dat de gemeente Sint Laurens eertijds een heerlijkheid van dien naam, vroeger Popkensburg heette. Om streeks 1353 werd een kerk gesticht, waarvan Laurentius, een martela.j- der derde eeuw, de beschermheilige was. Dit werd aanleiding tot het in 1817 vastgestelde en hierboven ge noemde wapen van de gemeente. Spr. wees er op, dat de gemeente langen tijd een vrijwel gelijk aantal inwoners had. Vroeger ongeveer 500, maar in de laatste 15 jaren heeft een sterke uitbreiding in zielenaantal plaats ge had, waardoor dit is gestegen tot 1160. Deze uitbreiding, die nog maar steeds aanhoudt, deed de gemeente-administratie ook zeer toe nemen en de behoefte aan een nieuw ge meentehuis ontstaan. Voor 1855 werden de raadsvergaderingen in de dorpsherberg gehouden, staande op Brig- damme, en na dien tot nu toe in een huis op het dorp, dat in het begin dezer eeuw reeds moest worden uitgebreid, doch nog steeds diende één lokaal voor secretarie, burgemees terskamer, raad- en trouwzaal, ja zelfs als arrestantenlokaal. Na hulde en dank aan allen, die mede werkten aan de totstandkoming van het nieuwe gemeentehuis, sprak de burgemeester de vurige bede uit, dat allen onder Gods zegen in dit gebouw zullen werken tot heil van de gemeente en verzocht hij den Com missaris der Koningin het gemeentehuis offi cieel te willen openen. Nadat de Commissaris der Koningin aan dit verzoek had voldaan en zijn hartelijke ge- lukwenschen had aangeboden met het tot stand komen van dit nieuwe gemeentehuis, sprak namens den raad wethouder S. Simon- se, en bracht hij den burgemeester dank voor alles wat hij gedaan heeft voor de totstand koming van het gebouw. De gemeente-secretaris, de heer P. Vader Hzn., wees er als eerste ambtenaar der ge meente op, wat in het oude gemeentehuis is gewerkt, temeer nu de gemeente ten deele afwijkt van een gewone plattelandsgemeente door de vestiging van vele burgers, wier be hoeften veel verschillen van die van een landbouwende bevolking. Spr. hoopte in dit nieuwe gebouw den tijd, die hem nog als ambtenaar rest, aangenaam te mogen door brengen. Nog verschillende andere personen wezen op het belangrijke van deze plechtigheid, waar na de bijeenkomst door het meisjeskoor met de drie coupletten van het Zeeuwsche Volks lied werd besloten. Heden- en morgenavond kunnen de Inge zetenen het gebouw bezoeken, terwijl het door schijnwerpers zal verlicht zijn, welke verlich ting bij de gehouden proef uitstekend vol deed. VEERE. Restauratie raadhuis. H. M. de Koningin heeft de restauratie commissie voor het raadhuis te Veere, door een belangrijke gift, van haar belangstelling in dit herstellingswerk doen blijken. BRESKENS. Mazelen. De Wilhelmina-bewaarschool is wegens het heerschen der mazelen tijdelijk gesloten. GROEDE. Vereeniging Het Groene Kruis. Gisterenavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis", af deeling Groede, een alge meene vergadering. De vergadering werd door den voorzitter, den heer Beuningh geleid, die deze met een toepasselijk woord opende. Uit het verslag over 1930 bleek, dat de af deeling door overlijden en vertrek van 423 tot 412 leden was gedaald. Vervolgens bleek uit het verslag, dat er door de wijkzuster 3973 bezoeken werden afgelegd en dat door 97 personen 101 maal gebruik werd gemaakt van de verplegingsmiddelen. De rekening en verantwoording van de penningmeesteresse werd in orde bevonden, waaruit bleek, dat was ingekomen 1543.49 en uitgegeven 1011.59, alzoo een batig saldo van 531.50. De aftredende bestuursleden de heeren Beuningh en Lippens, werden bij acclamatie herkozen. Niemand van de rondvraag gebruik ma kende, nam de voorzitter het woord, die er aan herinnerde dat thans het „Groene Kruis" af deeling Groede 12jaar bestaat. In verband daarmede memoreerde hij in bet kort het verloop van de oprichting en het bestaan der afdeeling, waaruit duidelijk naar voren kwam de bloei en groei, welke de afdeeling in de laatste jaren heeft mogen boeken. TERNEUZEN. Scheepvaartberichten. Het is momenteel te Sluiskil bij de Comp. Neerl. de 1'Azote zeer druk, er zijn nu in los sing het Spaansche stoomschip „Urumea" met pyriet en het Noorsche stoomschip „Hubro" eveneens met pyriet, en in lading met zwavelzure ammoniak het Nederlandsche stoomschip „Dollard" en het Amerikaansche stoomschip „Hastings" en het Nederlandsche stoomschip .Hilversum" en verder nog enkele Rijnschepen. Eind dezer week wordt nog binnen verwacht om te laden het Ameri kaansche stoomschip „Liberty Glo". Wegens de drukte is het Noorsche stoomschip „Hu bro" gisterenavond naar Ter Neuzen ver haald om aldaar verder te lossen. Hedennacht is bij het binnenkomen der Oosthaven te Ter Neuzen een sleepboot met 2 geladen spitsen aan den grond gedreven door den sterken ebstroom, welke hier voorbij de haven gaat. De sleepboot „Raymond", die spoedig ter plaatse was, moest geen assis tentie verleenen, daar de sleepboot die de schepen sleepte, er inmiddels zelf in geslaagd was de schepen weer vlot te sleepen. De weg PhilippineIJzendijke. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek deelt de betrokken hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zeeland aan den A.N.W.B. en de K.N.A.C. mede, dat, thans in uitvoering is de verbetering van het Oostwaarts aansluitende deel Pont Avancé-Dwarsweg, terwijl denkelijk nog dit jaar worde aanbesteed het vak Dwarsweg— Pyramide, begin bestaande provinciale weg, waaruit moge blijken, dat binnen afzienba- ren tijd de geheele verbinding Philippine IJzendijke geen aanleiding tot rechtmatige klachten meer zal geven. De Plompetoren op Schouwen. Voor den eenzaam staanden „Plompetoren" onder den voet van den zeedijk in Schouwen, overblijfsel van het in de baren verdwenen Koudekerke, welke toren met ondergang werd bedreigd door gebrek aan behoorlijk on derhoud, is vrijwillig bijgedragen ruim 1400, zoodat, met rijkssteun, dit oude monument zal hersteld worden en voor ondergang Js bewaard geworden.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1