1000 500 300 25 CHIEF WHIP WAAROM HET IPI CHIEF WHIP MOET ZIJN? 14 NOVEMBER No. 69e Jaargang! 1931 lillin: firn f. VM Dl VEIDE Ir., WalsM 58-60, Vlissinttn.ltlil. 10. Ptslfikuiiij 66287 en EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws Hier rookers—eenige redenen! Omdat VIRGINIA v Rott. vm. uur 8 8 8 8 8 8 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine adverlentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—f repels 75 ct., iedere repel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen VLISSINGEN. De Taak en het Belang van het Vreemdelingenverkeer voor Vlissingen en Walcheren. Grand Hotel Britannia Voor vreemdelingenverkeer is het najaar de tijd om het plan de campagne vast te stellen. Dan worden de vergaderingen van het bestuur der V.V.V. alhier gehouden, dan zijn er besprekingen en is het overleg met de groote firma's, welke ook groote Vlissingsche belangen beteekenen, opdat niet naast doch vooral mèt elkaar wordt gewerkt om een sterker front te bieden, een krachtiger veld tocht, rijkere successen. In deze werkcomité's toch en in het secretariaat gebeurt het groote, aanhoudende en toegewijde werk naar bui ten, waarvan uit den aard der zaak door het groote publiek weinig bemerkt wordt, zoodat miskenning en onderschatting vaak het loon is voor de werkers in het belang van onze Scheldestad. Slechts de overtuiging tegen over hun woonplaats hun plicht te doen, steunt hen en leidt hen. Zooals in een vorig hoofdartikel vermeld werd, heeft, tengevolge van één dier bespre kingen, het bestuur der V.V..V gemeend „de Taak en het Belang van het Vreemdelingen verkeer voor Vlissingen en Walcheren" te doen belichten door een by uitstek bevoegd spreker. Tot zijn vreugde vond het den direc teur van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer uit 's-Gravenhage be reid de reis naar Vlissingen te aanvaarden om voor een belangstellend publiek in „Bri tannia", dat welwillend voor dit doel was afgestaan en waar hoffelijk een kopje thee werd aangeboden, het ideëel en economisch belang voor stad en land in alle geledingen eener goede en krachtige organisatie van deze moderne bestaansbron uiteen te zetten. De heer W. P. F. van Deventer, die kennis genomen had van het artikel, waarin wij ter wille van het algemeen belang voor het zelfde pleitten, had reeds zijn tevredenheid en volle ingenomenheid betuigd met het lezenswaardig en behartenswaardig artikel en te kennen gegeven, dat veel, wat hij zou zeggen, reeds door de pers belicht was. Al te lang is echter het belang van vreemdelingen verkeer, in tegenstelling met andere landen, hier, en in het bijzonder te Vlissingen, niet algemeen ingezien, waardoor behalve moreele steun voor het vele werk ook de financiering met te schrale middelen moest gebeuren. Men dacht zoo gauw, dat men al heel wat deed of gaf, terwijl het „the Fault of the Dutch is giving too little and asking too much" ook in dit opzicht ten volle van toepassing was. Uitzonderingen bevestigen den regel. Om hierbij te blijven willen wij even nog dank baar vermelden een veteraan in dezen, onzen ex-wethouder M. Laernoes, Vlissinger van top tot teen, die steeds met een blijmoedig opti misme en nooit versagende volharding het va&n met Vlissing's kleuren omhoog hield. En onder welke omstandigheden en stedelijke aspecten is hij begonnen. Hoe moet het hem tevreden stemmen, dat hij het in de krach tige handen kon overgeven van onzen bur gemeester zelf l Aangekondigd door de pers, die dankbaar de enorme verbetering van het stadsbeeld de grootste reclame en propaganda voor de stad van De Ruyter genoemd heeft, ingeleid door den voorzitter, den heer H. van Raalte, die het niet talrijk publiek, waaronder een wethouder en twee gemeenteraadsleden, wei hom heette, heeft de sympathieke leider der A-N.V.V.V. in een aangename, soms anecdo- tische causerie, zijn meening ten beste gege- vetb is hij krachtig voor de uiterste verzor- Shig van het vreemdelingenverkeer in het belang van stad en land opgekomen. Om niet to herhalingen te vervallen, willen wij slechts verschillende bijzonderheden en aanvullin gen vermelden, opdat het „Frappez toujours" m°ge leiden tot de meest energieke actie, waarbij de oogen slechts op de toekomst en bet algemeen belang moeten gericht zijn. De heer Van Deventer dan kwam via de "Istorische wording van het reizen tot het Moderne verkeer, waarbij men den toerist (üent bij te brengen, dat Nederland niet slechts een openlucht-museum is, maar 'ook een modern land, waar het hooglied van den arbeid in alle toonaarden klinkt. De vreem deling is consument, zijn geld blijft in het aH zoodat de geheele gemeenschap ver- u?°gcto nationale welvaart dankt aan druk dat thans veel democratischer is dan i zoodat met den laats ten factor der matige prijzen-berekening moet gerekend worden. Variatie biedt ons land voldoende. Het is echter aangewezen op klein toerisme, dat niet te veel tijd en te veel geld kost. Vlissin gen geniet ongetwijfeld reeds een goede re putatie, doch vreemdelingenverkeer behoeft naast scholing en ambitie van de leiding, zeer zeker ook meer steun, niet het minst van den middenstand en het gemeentebe stuur. Ook samenwerking als streekbelang kan ten voordeel strekken. Den niet-Vlissinger moet een verblijf zoo aangenaam mogelijk gemaakt worden. Door propaganda, vooral in Indië, worden blijvende gasten en inwoners getrokken, wat de ge meente weer ten goede komt. Tentoonstellingen, winkelweken, sportwed strijden, muziek, plantsoenen, villa-bouw, moderne winkels, smaakvolle etalages, het is alles kapitaal, dat op den duur ruimschoots zijn rente afwerpt. V.V.V. kan de bedrijven steunen, de bedrijven de V.V.V., welk laatste de spreker illustreerde door een voorbeeld uit Amerika, waar steeds bij verzendingen foto of folder der plaats wordt bijgevoegd. Ten slotte is echter een tevreden gast de beste propaganda. Verzorg de tafels en pen sions, en bereken matige prijzen. De eerste gast moet uitdragen „Daar is het goed te zijn", dan volgen er meer. Juist in tijden van depressie moet het pu blieke initiatief en de overheid nieuwe wel vaartsbronnen weten aan te boren. Voor Vlissingen, meent de spreker, kan nog meer reclame worden gemaakt en kunnen nog meer onjuiste begrippen worden weggenomen Niet te hoog kan ook de cultureele betee- kenis van het reizen worden aangeslagen Bekend is de uiting van Mac Dcnald, dac vijandschap tusschen volken voortspruit uit onwetendheid en wanbegrip. In de folders behoort weinig historie, naar sprekers meening, die dit staafde door te verhalenover Spaansche onwetendheid van den 80-jarigen' oorlog, waarmee wij zoover geplaagd zijn op school. Foto's, reclame-bil jetten, persartikelen, film, informatie-bureau, radio, fraai geïllustreerde folders met kaartje, dit worden de propaganda-middelen ge noemd. Maar alles niet te stijf, en met mee: fantasie dan wij gewend zijn. Naar de volle overtuiging van den heer Van Deventer en hij is wel tot oordeeler bevoegd heeft Vlissingen buitengewone gegevens tot ontplooiing te brengen. Hc Zuidelijke strand, de prettige indruk, ligger, op den rand van een prachtig eiland m architectonische schoonheden als Middel burg, een silhouetten-symphonie als Veere, een badplaats als Domburg, dit alles zijn kostbare waarden. Uit verkeersoogpunt ligt Vlissingen als men maar wenschen kan. Van die voorwaarden make men een juist ge bruik. Maar meer steun moet er komen, daadwerkelijke steun van de stad, van de ingezetenen. De spreker wees er op, dat het immoreel is te veel werk van één persoon belangeloos te eischen en verklaarde op gedane vraag, dat een permanent informatie-bureau met ge salarieerde kracht dringend noodig is. Sub sidie van de gemeente moet de V.V..V. daar toe in staat stellen. Een andere vraag over samenwerking met de middenstandsvereeni- gingen achtte de voorzitter beter onder de oogen te zien op spoedige, algemeene verga dering, waarop zooveel mogelijk belangstel lenden en belanghebbenden aanwezig moeten zyn om te komen tot een krachtige actie. Een hartelijk applaus beloonde den spre ker voor zijn lange, interessante causerie. Behalve onze waardeering voor het initia tief der V.V.V. uit te drukken, wenschen wij van de gelegenheid gebruik te maken en nog enkele feiten te vermelden over het werk in het afgeloopen seizoenactie tot verhooging en vermeerdering der contributieuitgave van ettelijke duizenden folders(Nederlandsch en Duitsch) bespreking der folders in cou ranten en tijdschriften adverteeren, waarbij de kosten soms tot Mk. 58 per advertentie stijgen het behandelen van 1000 (dui zend) poststukken als brieven, briefkaarten en zendingente woord staan en helpen van pensionhouders enz.hulp bij internationale voetbalwedstrijdenbezoek journalisten met als gevolg artikelen in tal van groote bladen actie voor een informatie-bureaude mooie uitgave „Zeeland Calling" relaties zoeken in Indië, in vriendelijke samenwerking met de firma's De Vey Mestdagh en Timmerman dagelijks klaar staan tot informatie's, enz. Er is en wordt dus heel wat gedaan. Waar o.i. vooral nog naar gestreefd moet worden 5 concentratie en meer samenwerking met yn hulp van de gemeente. Ongetwijfeld zal het bestuur der V.V.V. iich het gehoorde ten nutte maken en zorg vuldig overwegen langs welken weg het de haar toevertrouwde belangen het beste dient, waarbij het inzicht zal moeten zijn, dat V.V. V. moet steunen op zoo'n breed mogelijke basis, daarbij algemeen gezien. Tot heil onzer Noordzee- en Scheldestad aan de fabrikatie de grootste zorg besteed wordt en bak voor bak sigaretten scherp gecontroleerd wordt, want elke sigaret die de fabriek verlaat moet in alle opzich ten „af" zijn. Omdat de verpakkingswijze 'n wonder van hygiene is. Machinaal worden de siga retten in zijde - en zilverpapier gewik keld machinaal daarna in de bekende doosjes geschoven. Omdat door deze en andere redenen HET DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID ISJ APDATH LONDON Orkest-Vereeniging Vlissingen. Max Rodriguez. Concertgebouw Als Inleiding Beethoven's indrukwekken de ouverture Egmontmuziek, die de hoofd gedachte van Goethe's drama treffend weer geeft en van de eerste maten voert in de ernstige sfeer, welke in de dagen van de Spaansche overheersching over de Nederlan den hing. Voorwaar geen gemakkelijke op gaaf, de interpretatie van deze sublieme com positie, van deze schildering in tonen van strijd en overwinning, van „worstelen en ontzwemmen" om 't eens op zijn Zeeuwsch te zeggen. Het orkest is daarin, ondanks de bescheiden middelen, waarover het beschikt, wel geslaagd. Men vond den weg van 't oor naar 't hart, dank zij deze immer levende kunst van den onsterfelijken grootmeester, dank zij de zeggingskracht, waarmede zij werd voorgedragen. De vereeniging bezit thans haar eigen cellistenin dit verband stippen we gaarne de duidelijke basgangen uit het Allegro con brio aan. Dat de voor treffelijke Versloot aan het slot de meester lijke aanwending van de flauto piccolo in het juiste licht plaatste ligt voor de hand. Van Beethoven naar Schubert's Zwischen Akts- und Balletmusik aus Rosamunde is een belangrijke stap terug. We betreden dan meer het algemeene terrein, al heeft ook deze muzek haar verdiensten. De beide „Mimores" werden mooi con sordino gespeeldclarinet en fluit waren evenals in het ballet te loven. De gelijkheid in het orkest- liet, Voornamelijk bij het eindigen, wel eens te wenschen over, maar over het algemeen liep het samenspel van een leien dakje. Urbach arrangeerde verschillende zgn. fantasieën over werken van groote meesters. Deze maal hebben we Weber gehoord. Wederom een groot verschil met Beethoven, de duidelijke plastiek heeft plaats gemaakt voor het schilderachtige. Romantische muziek, lyrisch, vóltboide en afgeslotene melodieën, men zwelgt in stem mingen, de strijkinstrumten treden meer op den achtergrond en de blaasinstrumenten komen naar voren. Clarinet, hoorn en hobo doen opgeld. Toch blijven de strijkers de grondslag van het orkest, al spreken zij min der rechtstreeks tot ons. Vooral aan de cello heeft Weber onuitsprekelijk bekoorlijke melo dieën toevertrouwd en daarvan leverde dit werk menig bewijs. Dat de cello-solist van den avond, de heer Max Rodriguez, bij dit nummer intrad, vonden we hoogst sympa thiek. Veel gaven de executanten in deze verrukkelijke muziek te genieten en dikwerf hebben ze in hun veeleischende partijen uit geblonken (jammer van de minder gelukkige trombone intonatie, welke wel aan de over matige zaaltemperatuur mag worden toege schreven). Trokken de houtblazers in Weber de aandacht, ook in Carl Friedemann's Sla vische Rhapsodie waren ze goed op dreef. Schitterend die clarinet-cadenzen En wat klonk die trombone majestueus Ofschoon Friedemann een componist is, die in geen enkele lexicon te vinden is, trof ons weder de oprechte muzikaliteit van deze partituur en de mooie orchestratie. Den wisselenden tempi in Weber en Friedemann wedervoeren recht, en in het slot van de Rhapsodie kwam de volle orkestklank tot volle ontplooiing. Max Rodriguez trad op met Boccherini's bekende cello-sonate in A dur (een drieledig werk, waarvan steeds alleen de twee eerste deelen worden gespeeld). Zijn interpretatie van dit stuk bewees zijn groote artisticiteit en volmaakten smaak, zyn steeds verrukke- lyke toon, den edelen, warmen, voornamen lrlank van zijn instrument. De groep kleine stukken Mann, Casella, Popper was één rijkdom, één genieting. Zijn succes, waarin hij zijn begeleidster betrok, was overweldigend en dwong hem tot een toegiftPopper's Gavotte. De solist werd door mevr. R. Brand Bekk,er, die haar taak van orkest? dirigente op uitnemende wijze wist te vervullen en een fraaie bloemenhulde in ontvangst had te nemen, onberispelijk aan den vleugel geac compagneerd. De zaal was goed bezet en huldigde het orkest naar verdienste. Het concert begon 20 minuten later dan aangekondigd wasliever zette men het aanvangstijdstip op 8.15. Maar dan ook beginnen J Het program vermeldde verscheidene onjuistheden, p. „Alhambra"-theater, Haar jongen, Emiel Jannings „Zonden der dervader en" De bijzonderheid van de klankfilm „Ihi Junge" ligt allereerst in het milieu. De op namen vonden in Praag plaats en het gaat om een gopr en goor Slavisch onderwerp. Een aantal Slavische melodieën worden door een zigeunerkapel meesterlijk gespeeld. Hier wordt geput uit den muzikalen schat van een oud volk. Het is een ietwat sentimenteele geschiedenis van een moeder, die als dans- soubrette in een nachtgelegenheid moet op treden om haar kind te kunnen voeden. Zij zelf gaat daarbij te gronde, maar het kind zal in een beter milieu opgroeien. Drie sterke episoden in de verklanking be koorden nog ten eerste de geluiden-kako- phonie, die de slapende niet mede aanhooren, het gewirwar in een razzia en ten slotte de symphonie van het lawaai eener grootstad. De reportagestijl (bijv. in het nachasyl) komt de heele werking ten goede. Kunstenaarsbloed heeft de kleine Hans Feher, wat vooral in de slotscène blijkt bij het lyk der moeder, wie niets gespaard blijft. Magda Son ja speelt de moederrol. Niet al leen als vioolspeler verdient Jan Kocian ver meld te worden, ook als speler valt hij op. Op een kwaad oogenblik ontmoet Jannings de fatale vrouw, die ééne, welke hem ge lukkig, doch ook ongelukkig maakt, welke twee grenzen maar weinigen bereiken en dan onder de suggestie van twee spottende oogen, vergooit hij, wat hem tot aan z'n mid delbaren leeftijd dierbaar of liever gewoonte, is geweest. In „The Way of all Flesh" kijkt Phyllis Haver den eerzamen kassier een mo mentje langer aan dan goed voor hem is. In „Der blaue Engel" hengelt Zola den leeraar uit zijn kleine vijver met hoogstens binnen- golfjes en maakt een wrak van hem, by wien den burger-degelijkheid als een uurwerk ging en werd opgewonden. In „Zonden der Va deren" wordt het „driemaal is scheepsrecht" toegepast. Men moet Casanova niet na vullen, bootsen, men is of men is niet. Zoo is de mo raal van alle drie, transigeeren is zelfonder- gang. In „Zonden der Vaderen" heeft de Duitsche regisseur Zuding Beyer misschien zyn beste Hollywoodsche prestatie geleverd. Milieu-schildering, temRO, fotografie, detail- verzorging, het is alles af en het moge waar zyn, dat de heele film omlijsting is van het spel van Emii Jannings, maar ook ditmaal is het spel van dien eenen man van zeer bij zondere hoedanigheid. Ofschoon de rollen in deze film alle goed bezet zijn de lugubere vriend, uitstekend ge typeerd door Mathew Betz Zasu Pitts, de vrouw van den restauranthouder, Barry Nor ton, de zooii, die door eigen drankproduct

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1