O ct. 1000 500 300 25 DONDERDAG 12 NOVEMBER ÏNDA No.267- 69e Jaargang' 1931 TE VLISSINGEN firma F. ÏAH Dl VELDE Ir., Walstrait 91-60. Ilissin|sn.Teltf. 10. FistntwniEtiOl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende IAANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' KAMEROVERZICHT Btads-en Provincienieuws Met bon. KERK- EN SCH001NIEUWS ing van hun afgevaar- hebben Burg. en Weth. ir gemaakt. zegt dat zijn fractie ing zal stemmen op de ïem uiteengezet. geheele begrooting in en aangenomen met 6 gen de anti-rev. en de tippen wij nog aan de anssen of er al stappen ;em tot verdere electri- dat als 20 personen op rkoop-installatie nemen gratis wil aanleggen. Er egadigden bijkomen, is nog geen overeen- ?gt dat als de garantie den Bermweg te hoog dat de gemeente hier- ïker of Burg. en Weth. zullen houden van het met het oog op de ver- f. t dat dit de aandacht Weth. :ques den secretaris en e-personeel dank heeft eurige en vlugge wijze, ;ing hebben in orde ge- orzitter te half tien de tingen was er veel be- alieke tribune. ermakelijklieden, ingen. enz. ;r. Propaganda-con- -vereeniging „Tovldo" annia, 8 uur. ;r. Cabaret- en Too- en Cabaretclub „Kunst 4e Oude Vriendschap", r. Gemengde Zang- ncert, Concertgebouw, r. Chineesche avond, ng, Schuttershof, 8 uur, derdag 26 November. C. K. W.O., Concert- iber. Vergadering commissie, „de Oude uur. iber 11.39 OM 12.12 0.33 12.44 Auto's, Fietsen ertuigen. member 22 23 4.29 4.29 VLISSINGSCHE COURANT (ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, (franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- e landen bij wekejijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f repels 75 ct., itdere repel n eer 15 ct |De abonné's in 't bezit eener [Polis, zijn GRATIS verze- Ikerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger ■Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Replieken. j Er valt weinig na te vertellen over de leplieken. Natuurlijk geeft niemand zijn Landpunt prijs en met name de heer Albarda Keef zijn opvattingen ongewijzigd handha ven. Hij bestreed vooral de opvatting dat het ang een belangrijke prikkel is voor tan arbeid en de welvaart. Z.i. leeren in de [akvereenigingen de arbeiders juist hun jen belang ondergeschikt te maken aan t algemeen belang. Verder verdedigde hij zijn motie om 25 defensie te korten en om een extra- iliomstenbelasting te krijgen. De heeren Aalberse en Colijn vroegen van e regeering de concessie dat de salariskor- ing voor de ambtenaren nog eenige maan- |len zou worden opgeschort omdat nu juist ;e wintertijd aanbreekt. Ook de heer Schok- l sloot zich daarbij aan. I De heer Marchant trok zijn motie inzake [ndeeling der departementen in. Overigens schuldigde deze de Regeering van gemis [an goede trouw, omdat zij de gemeenten H bekorten op steun die vroeger wettelijk is loegezegd. Op mildheid tegenover de ge meenten drong ook de heer Schokking nog film, die speelt in een igenis, moest een zui- lakt worden van het in- eootste gevangenissen in hoog werden de cellen noest groot genoeg zijn ten bevatten, terwijl ook van gelijke afmeting ïuren omgeven binnen- ;enis en nog eenige an- dergelijke afmetingen grootste geluidsstudio's Mayer en bovendien te van het nabij gelegen orden. onen werkten mee in de genen, door den heer estand, tot vertwijfeling d komen. Deze men- militaire wijze ge- die deelnam aan de leid door een sergeant, n ^e film stelt een for- waarbij niet alleen van mitrailleurs, doch ook asbommen en zelfs van uik gemaakt wordt. EN PHILIPS-FILMS tUSSEL. og meer vertooningen. dden hebben de jongste t Zuiderzee- en Philips- s, zoowel bij het Brus- •ij de leden der Noord- ïie veel succes mogen dsche Kamer van Koop sloot dan ook de beide vertoonen. De vele be- vegens plaatsgebrek, de n worden teleurgesteld, genheid worden gesteld >ok in de Belgische bla- zegd, toch nog te zien VLISSINGEN. Aanbieding huldeblijk aan dr. W. F. T. van der Bijl. heeft een deputatie uit het lestuur der woningbouwvereniging „Wo- ïingverbetering'" te Arnemuiden een hulde- l'jjk aangeboden aan dr. W. F. T. van der pijl, thans controleerend geneesheer van entraai Beheer en van de Kon. Maatsch. Schelde" te Vlissingen. 5 den heer A. Schuit waren medegeko- f en de bestuursleden J. J. C. van der Graaf a J. Kasse. I De heer Schuit dankte dr. Van der Bijl [oor zijn moeizamen en krachtigen arbeid die [ij zich als oprichter en voorzitter der wo- pagbouw-vereeniging heeft getroost. Sedert par oprichting in 1914 zijn de woningtoe- anden te Arnemuiden niet alleen belangdijk [erbeterd, ook de huuropdrijving in moeilijke jaren werd daardoor voorkomen. I Als aandenken bood spreker een plateelen prd aan, voorstellende een gedeelte nieuw- van „Woningverbetering" en de dok- swoning, waar dr. Van der Bijl 24 jaar leeft gewoond. [^Dr. Van der Bijl dankte hartelijk voor de ering, waarmede dit cadeau is aange- hetwelk door hem op hoogen prijs tit gesteld. Het Nut. Gisterenavond hield het departement Vlis- van de Maatschappij „Tot Nut van 't semeen" in hot gebouw der leesbibliotheek, Fen ledenvergadering, welke geopend werd pt een welkomstwoord van den voorzitter, 1*11 heer J. C. Paap, waarna de secretaris, de r dr. j. p. Vermaas, de notulen voorlas, ike onveranderd werden goedgkeeurd. Gvergelegd werd het jaarverslag en de re- der Fröbelschool, welke laatste in to- Rl aan inkomsten en uitgaven sloot met een a£ Van 5464.69. Het schoolbezoek is ge- Bende het geheele schooljaar bevredigend Weest' Het bestuur is ongewijzigd gebleven |5 naast <ie directrice waren in de periode 1930 tot eind Juni 1931, vijf leerkrachten ian de school verbonden, waarvan één thans [°°fd der gemeentelijke Fröbelschool tc Krui- Behalve het voorkomen van enkele [Wallen van diphterie, waartegen medische werden genomen, was de ge- oestand gunstig. Aanvulling van jnddelen en gedeeltelijke vernieuwing van 06ren. hebben plaats gevonden. L an ^et jaarverslag der Nuts-Bibliotheek, I^an de rekening in ontvangsten en uit- S?Uit ecn ^drag van 843.85 met slot van 81.51, ontleenen we het 'd«: Dank zij de welwillende beschik- er desbetreffende autoriteiten, konden n Terbeteringen, inrichting en meubi- S van het lokaal, waar nu de lezers toe- jjtebben, terwijl ze vroeger in de gang dachtenhet plaatsen der boeken op metalen rekken worden aangebracht. De boekerij wordt met zorg op de hoogte van den tijd gebracht. Een woord van lof wordt ge bracht aan de assistenten voor het volbren gen haxer taak. Ondanks de sluiting tijdens de verbouwing gedurende 2 maanden, is het aantal uitgereikte boeken dit jaar bijna 140 grootsr dan het vorige jaar (8435 tegen 8297 in 1930). Gememoreerd wordt het feit,'dat de heer J F. op den Zieke op 27 November 1930 ge durende 40 jaar secretaris-penningmeester der instelling was, wat niet onopgemerkt voorbij U gegaan en waarvoor de jubilaris van zijn medebestuurders der Bibliotheek, van hst be stuur van het deportement en van het hoofd bestuur der maatschappij blijken van waar deering heeft ontvangen. In het bestuur der instelling is geen wijziging gekomen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer D. L. H. van Raalte, welke werden nagezien en in orde bevonden door de heeren M. Laernoes en J. F. Op den Zieke, sloot in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 11.172.97 f2. Aan alle titula rissen werd door den voorzitter dank ge bracht. Ten slotte word door den secretaris meege deeld, dat op 2 December een kunstavond zal v/orden gegeven in Britannia, waar de heer F. Alt uit Bolsward een lezing zal houden over het treurspel Macbeth, die geïllustreerd zal worden, door lichtbeelden. Verder zijn in voorbereiding lezingen van dr. P. H. Ritter ov-er de moderne litteratuur en van Lode van Gent over Provence. Bij de rondvraag werd o.a. gesproken over de betrekkelijke onbekendheid van den cursus tot opleiding van leerkrachten by het Frö belonderwijs. Het nieuws van den dag in beeld. Van de nieuwe collectie foto's in onze tij dinghal vermelden we de volgendede laat ste aanwinst onzer marine, nl. het gouverne mentsvaartuig en mynenlegger „Rigel", ge bouwd te Amsterdam en op weg naar Den Helder om uitgerust te worden voor de uit reis naar Ned. Oost-Indië. Het nieuwe ziekenhuis te Zaandam dat binnenkort wordt geopend. Een mooi staaltje van moderne architectuur voor een school, de nieuwe Ulo school te Aalsmeer. Eenige opnamen van de belangrijke verkeersverbetering Utrecht- Hoofddorp-Heemstede-Den Haag. De groote vliegtuigbouwer Fokker bunkert in het Carlton-hotel te Amsterdam. De begrafe nis van notaris Courrech Staal op Westerveld en de verdachte van den moord. Eenige opnamen van de begrafenis van den ver moorden Chinees te Amsterdam. De her denking van den wapenstilstand te Amster dam en 's-Gravehhage. Uitreiking van de gouden medaille van het N.O.C. door den commandant van het tweede regiment weid- artillerie. Vier mooie Friezinnen op den openingsdag van de tentoonstelling van Friesche Kunst te Utrecht. De koloniale reserve vertrekt naar Indië, enz. Winkelnieuws. In het nieuwe stadsgedeelte breidt het aantal winkels zich geregeld uit. Zaterdag wordt aan den Singelweg op den hoek van de Paul Krugerstraat door den heer Frank Lagendijk een winkel geopend in rijwielen, motoren, radio- en electrische artikelen. De winkel is in modernen stijl gebouwd onder architectuur van den heer A. Rothui zen te Middelburg. Met de uitvoering van het werk was belast de heer A. Caljé, terwijl het schilderwerk werd uitgevoerd door den heer G. Bliek. Een tydrede. Voor de Christelijk Sociale Vereenlging „Maarten Luthisr" zal Maandag 16 Novem ber, des avonds 8.15 in de Luth. kerk alhier, een lezing worden gehouden door ds. J. H. E. Bik, Hersteld Luthersch predikant te Enkhui zen. Als onderwerp heeft ds. Bik gekozen „Naar de wereldcatastrophe". Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Scheepvaartberichten. Het Zweedsche stoomschip „Ella", komen de van de Oostzee, geladen met hout en be stemd voor Gent is hedenmiddag met de fect roertoestel, door de sleepbooten „Wotan" en „Goliath" naar Ter Neuzen gesleept. MIDDELBURG. Een aanrijding. Gisterenavond kwam een te Middelburg wonende motorrijder met als duorijder een inwoner van Vlissingen langs den Veerschen weg naar hier rijden. Dicht bij de stad reed de motorrijder, die links van den weg moet hebben gereden, tegen het lemoen van een hittekar, die van Middelburg afkwam en rechts reed. De wielrijder viel van zyn motor en even later deed ook de duorijder hetzelfde. Even buiten kennis werden zij bij een der omwonenden binnen gebracht en riep men medische hulp in. De beide mannen waren intusschen weder bijgekomen en bleken er goed van af te zijn gekomen. Per auto kon den zij hun weg vervolgen. De materieele schade was ook bijna nihil. VEERE. Restauratie raadhuis. In een dezer dagen gehouden vergadering van de restauratiecommissie voor het raad huis te Veere is medegedeeld, dat de gelde lijke blijken var waardeering en steun voor dit nationale herstelwcrk reeds beginnen bin nen te komen. Van de Koninklijke Begeer te Voorschoten was bericht ontvangen, dat de eerste afslag van den bouwpenning vermoedelijk nog deze week gereed zal komen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Gemeenteraad. Door den heer De Goffau was in de vorige vergadering van den gemeenteraad een voor stel gedaan tot het invoeren van een ambts gebed. Over dit voorstel staakten de stem men. In de laatste vergadering, toen de raad voltallig was, werd het voorstel verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Met 4 tegen 3 stemmen werd bij de behan deling der gemeente-begrooting voor 1932 aangenomen een voorstel van den heer De Goffau, om aan Ged. Staten te verzoeken de jaarwedden van den burgemeester, secretaris, wethouders, ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand, te verlagen. GOES. Verlaging melkprijs. De melkprijs te Goes is vrijwel algemeen verlaagd van 12 op 10 cent per liter. Deze verlaging is het gevolg van de actie der con sumenten, die tenslotte ook de slijters, die zich aan den vastgestelden prijs hielden, noopten den prijs lager te stellen. De boeren zouden, volgens overeenkomst, den prijs voor slijter en fabrikant nu ook met 2 cent moe ten verlagen, doch deze namen het stand punt in daiartoe niet over te kunnen gaan. WISSEKERKE. Verdronken. In den Wieringermeerpolder nabij de land- bouwschütren achter Hypolitushoef is heden morgen de 30-jarige ongehuwde grondwerker P. Jeronimus, afkomstig uit Wissekerke, bij het kantelen van een vlet, die een 7-tal per sonen over het kanaal achter de landbouw- schuren moest zetten, verdronken. De vlet was bestemd voor 2 a 3 personen. Alle zeven personen geraakten te water, doch 6 van hen konden gered worden. Waarschijnlijk is P. J. in de modder gestikt. Zijn lijk is overge bracht naar de landbouwschuur en zal ver moedelijk naar Wissekerke worden overge bracht. ST. MAARTENSDIJK. Toelating van een raadslid. Voor de Raad vtan State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is gisteren het be roep behandeld van J. van Dienst tegen de beslissing van Ged. Staten van Zeeland, waarbij is gehandhaafd het besluit van den gemeenteraad van St. Maartensdijk tot niet- toelating van J. van Dienst als lid van den raad. Namens den raad werd het beroep bestre den door het raadslid Vroegop, die betoogde, dat de vrouw van Van Dienst als verloskun dige ambtenares in dienst van de gemeen te is. Voor appellant werd het beroep toegelicht door het lid der Tweede Kamer Drop, die betoogde, dat het besluit tot niet-toelating niet volledig steunt op de Gemeentewet. Mej. van Dienst is geen ambtenaresvolgens spr. moet alleen beantwoord worden de vraag, of ze ondergeschikt is aan de gemeente. In 1927 werd mej. Van Dienst benoemd tot gemeen- teverloskundige tegen een vergoeding van 900 per jaar. De bedoeling van den raad bij deze benoeming was echter alleen, dat men verzekerd zou zijn van verloskundige behan deling onder alle omstandigheden. Voorts werd volgens de haar toegezonden instructie haar werkzaamheid beperkt tot uitoefening van de armenpraktijk. Hieruit blijkt volgens spr., dat mej. Van Dienst niet is ambtenares van de gemeente, eii dat derhalve het besluit tot niet-toelating van haar echtgenoot als raadslid ten onrechte :s genomen. De Koninklijke beslissing volgt later. BRESKENS. Het Groene Kruis. Onder leiding van den voorzitter van de afdeeling Breskens van het Groene Kruis, den heer J. de Groote, werd gisterenavond een vergadering gehouden in de Wilhelmina-be- waarschool naar aanleiding van het besluit dier afdeeling om een bazar te houden. Een vrij groot aantal dames had aan den oproep der vereeniging gevolg gegeven, zoo dat de vergadering zeer druk bezocht werd. Na uiteenzetting van het doel van den ba zar, n.l. t aanschaffen van meer verplegings- artikelen, werd een comité van 9 gekozen, waarvan de dames Boom, als voorzitster, de Hullu als secretaresse en de Pree als penning- meesteresse het dagelijksch bestuur vormen. Het door het Groene Kruis reeds gekozen eere-comité bestaat uit de dames Van Zuijen, de Thouars, Broodman en Van Melle. Besloten werd nog den bazar met Pinksteren te houden en als lokaal daarvoor te bestem men het jeugdgebouw der N. H. Kerk. GRAAUW EN LANGENDAM. De noodtoestand onder de landbouwende bevolking. Door den gemeenteraad van Graauw en Langendam is de volgende motie aangeno men De raad der gemeente, in openbare zitting bijeen, besprekende den noodtoestand onder de landbouwbevolking kennis geno men hebbende van de voorgenomen regeling van Zijne Excellentie den minister van bin- r.enlandsche zaken en landbouw, waarbij voor het jaa r 1932 oenzelfde financieele steun voor den suikerbietenverbouw, als geldende voor 1931, in uitzicht wordt gesteldover wegende, dat de bietencultuur voor den land bouwer en landarbeider op de eerste plaats en voor den middenstander op de tweede plaats van groote financieele beteekenis is dat met den meerderen of minder - uitzaai van dit product de werkloosheid voor een groot deel samengaatacht de door den minister voorgestelde steunregeling onvol doende en dringt er bij Zijne Excellentie ten zeerste op aan om alsnog voor 1932 een ruime bijdrage toe te kennen, en besluit deze motie ter kennis te brengen van den minis ter voornoemd, alsmede van alle gemeente raden in Zeeuwsch-Vlaanderen, met beleefd verzoek aan deze laatsten hieraan adhaesie te betuigen, en gaat over tot de orde van den dag. Zeeuwsche films. Aan de hand van het bekende boek van den heer D. J. van der Ven over de zingende torens in ons land, zal binnenkort een ge luidsfilm worden opgenomen van den beiaard van den Langen Jan te Middelburg. Tevens zal dan ook nog worden gefilmd een kerkinterieur op Zuid-Beveland met or gelspel en koorzang eener zangvereeniging. Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 November kwamen in onze provincie voor 2 gevallen van febris typhoïdea, nl. 1 te Goes en 1 te Oost- en West Souburg, 6 gevallen van rood vonk, 2 te Serooskerke (W.) en 1 in ieder der gemeenten Middelburg, Ter Neuzen, Oostkepelle en Wemeldinge en 2 gevallen van diphtherie, 1 te Baarland en 1 te Se rooskerke (W.) Knoeieryen by het verzekeren van bloembollen. Een party bloembollen, bestaande uit een lading van ongeveer 1400 pakken, welke met het schip „Vertrouwen" van 's-Gravendeel naar Zeeuwsch-Vlaanderen zou worden ver voerd, was verzekerd voor 54.500. Op 26 Oc tober j.l. zou dit schip in de Oosterschelde gestrand zijn, by welke gelegenheid schipper van D. tot behoud van schip en lading onge veer 1200 pakken van deze partij overboord geworpen zou hebben. Assuradeuren hebben door een Rotterdamsch expertsbureau een onderzoek laten instellen, waarbij het ver moeden is gerezen, dat de waarde van deze bloembollen belangrijk minder zou zijn ge weest dan het verzekerd bedrag. De verzeke ring was afgesloten ten name van een zeke ren S. te 's-Gravendeel, die bij eenige bloem bollenhandelaren tusschen Haarlem en Lei den valsche facturen had aangevraagd en verkregen, zulks ten bewijze dat de lading de aangegeven waarde moest vertegenwoordigen. De politie heeft het onderzoek verder voort gezet, waarbij eenige andere knoeierijen aan het licht zijn gekomen met het gevolg, dat gisteravond tot arrestatie van verdachte S. is overgegaan. Het onderzoek wordt voortgezet. Nog andere arrestaties staan te wachten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Axel ds. P. L. D. L. van Oeveren te Nisse. Op het zestal te Zutfen komt voor ds. H. J. Kastein te Kampen, laatst voorganger der Vereeniging voor Vrijzinnig Hervormden ta Middelburg. Een jubileum. Ds. Tj. Kielstra te Zeist, emeritus predi kant van de Doopsgezinde gemeente te Mid delburg, herdenkt heden zijn 55-jarig ambts jubileum. Van de school naar den kanseL Voor het prov. kerkbestuur van Drente is geslaagd voor het proponents-examen in de Ned. Herv. kerk de heer P. Boersma, theol. candidaat te Groningen. De heer Boersma, ciie thans 33 jaar is, heeft zich voor het pro ponents-examen voorbereid, terwijl hij tevens zijn functie als onderwijzer aan een Christ, school te Groningen bleef waarnemen. Anti - Opium-week. Het Zendingsbureau meldt ons Dezer dagen hebben wij bericht ontvangen van de opening van het Anti-Opium Paviljoen aan het Zendingsziekenhuis .Jmmanuël" te Bandoeng. Daarmee is weer opnieuw bereikt de vervulling van een stukje ideaal van eenige Zendingsarbeiders, doktoren zoowel als zendelingen, op West-Java. En het is een eigenaardige illustratie van het thema der onlangs te Amsterdam gehouden Algemeene Zendingsconferentie, die over het verband van Zending en Volksleven en alzoo ook over het verband van Zending en maatschappelijke vragen gehandeld heeft. Opiumgebruik en opiummisbruik nog veel meer dan bij den alcohol zijn hier ge bruik en misbruik identiek zyn helaas tot een stuk volksleven geworden onder sommige, vooral Chineesche volksgroepen en het is een sociaal euvel, dat ten sterkste bestreden moet worden. Natuurlijk rijst dan ook hier de vraagis dit Zendingswerk En evenals als bij ons de alcoholbestrijding, kan ook in Indië de opiumbestrijding uit meer dan één motief voortvloeien. Er is een humanistisch motief voor. En van daar uit strijdt in Indië de Intern. Orde van Goede Tempelieren tegen dit kwaad. Maar er is ook een zuiver evangelisch mo tief en de Anti-Opium Vereeniging staat op deze christelijke basis. Gelukkig kunnen zy daarom wel samenwerken, zooals dan ook ge beurt. Samen hebben deze twee organisaties met nog een derde vereeniging, die hetzelfde doel heeft, van 12 tot 17 October een Anti- Opiumweek georganiseerd, waarvan wij mis-i schien later nog eens iets vertellen. Daarbij gaan onze Zendingsmannen mede vooraan. Gedrongen door de liefde van Chris tus, in de zekerheid, dat ook hier zij hunner broeders hoeders zijn, verzaken zij dezen dienst van den barmhartigen Samaritaan niet. Wetende hoezeer de opiumslavernjj de zielen verhindert de verlossing in Christus deelach tig te worden, doen zij alles om öf die slaver nij te voorkomen öf de slachtoffers er in het A.O. Paviljoen door een op medische basis gegronde ontwenningskuur 'van te verlossen. En ook dat werk zien zij terecht als een stuk Zendings7/erk. Ger. Kerken. Aangenomen het beroep naar Delft (als missionair-predikant te Solo) door ds. G. D. Kuiper te Aalsmeer. Examens. Voor het examen als machinist diploma A is geslaagd de heer H. J. Smit, leerling van de De Ruyterschool.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1