VLISSINGSCHE COURANT 500 300 25 MAANDAG 9 NOVEMBER EERSTE BLAD No. 264 69e Jaargang' 1931 lillirt: Fiima I. HM DE tE1DEIr., liilslinl 58-tO. Vlissingen.Iiltl. III. Poilrekniiiittlll Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieuws ABONNEMENTSPRIJS VoorVüssingeiiende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuui.Koop enVerkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f refelï- 75 ct., ifdeie re^el n eerlöct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Zangvereeniging „Looft den Heer Die Kreuzfahrer. Lauda Sion. De beroemdste der Scandinavische musici is de geniale componist Niels Wilhelm Gade, geb. 1817 te Kopenhagen, aldaar gestorven 1890. Hij was, na onderwijs van twee leer meesters genoten te hebben, grootendeels autodidaktdaar hij zeer goed viool speelde en werkend lid was van het hoforkest, leerde hjj veel met partituren omgaan. Later kwam hij te Leipzig, waar hij zich zeer aangetrok ken gevoelde tot Schumann (18101856) en Mendelssohn (1809—1847). Deze, orkestdirec teur van het Gewandhaus, bracht mooie wer ken van Gade op het programma en toen Mendelssohn van 18451846 te Berlijn diri geerde, nam Gade diens plaats te Leipzig in. Na Mendelssohn's dood wensche men Gade opnieuw in zijn plaats, maar de woelingen van 1848 riepen hem naar Kopenhagen terug. Daar werd hij organist en orkestdirecteur en huwde met de dochter van den componist J. P. E. Hartmann (1805—1900). Gade's voor treffelijke, dichterlijke specifiek Noorsche muziek kent men overalzijn koorwerken worden gaarne gezongen en even gaarne ge hoord en verleenen elk program groote aan trekkingskracht. Voor zijn goede, soliede kunst verdient hij de eereplaats tusschen Schumann en Mendelssohn. Van zijn 9, in Duitschland bijzonder bekende en gezochte cantaten, wordt onder leiding van Theo Höfelein door „Looft den Heer" Donderdag a.s. „Die Kreuzfahrer" op. 50 uitgevoerd. Dit werk voor koor, soli en orkest behoort ook hier te lande tot het vaste repertoire, 't werd door deze vereeniging 't laatst in 1926 uitge voerd. De tekst is ontleend aan het groote werk ,,'t Bevrijde Jeruzalem" van Torquato Taaso (beroemd Italiaansch dichter 15441595) en werd door den Noor Carl Andersen bewerkt tot een dramatisch gedicht „De Kruisvaar ders". De pelgrims, op weg naar het Heilige Land, trekken door de woestijn hun som bere gemoedsstemming wordt in de orkest inleiding geschilderd. De brandende zon, de gloeiende woestijnwind en het gemis van lafenis brengen hun der wanhoop nabij (no. 1). Peter de Kluizenaar (bas) weet hen tot levens- en strijdlust op te wekken, en ver wijt hun, dat hun geloof slechts vertoon is, doch Rinaldo, een hoofdaanvoerder der Kruisridders (tenor), vraagt Peter hen niet zoo te beschuldigen (no. 2). Daarop heffen Rinaldo en Peter een lirachtig lied vol ge loofsijver aan, waarop 't koor met een geest driftig „Got.t will es Zum Kampf" ant woordt. Deze meesterlijke,krijgshaftige Kruisridder- marsch (no. 3) speelt een belangrijke rol. De avond valt en brengt den moeden pelgrims verademing Peter vreezende, dat de strijders voor t geloof door duistere machten op den verkeerden weg gebracht zullen worden, ver zoekt hun de knieën voor het Opperwezen te buigen en te smeeken niet in verzoeking te worden gebracht. Zulks geschiedt in gebed no. 4 (koor met bas-solist), een der schoonste deelen van het werk. Deel II wordt ingeleid door romantische, mystieke toovermuziek, waarin het dansen der nachtgeesten gesuggereerd wordt. Armida (sopraan) tracht met de dwaallichtjes de kruisvaarders van hun doel af te houden, doch 't Geloof weerstaat haar (no. 5 en 6). Dan beproeft ze een laatste middelde woes- tijn verandert in een tooverpaleis met weel- derlgen, zonnigen tuin en een meer, waarin sirenen duiken. Die sirenen zingen een heer lijk lied (vrouwenkoor no. 7) en Rinaldo wordt zwaar op de proef gesteld. Armida lokt hem tot zich (no. 8), de sirenen bieden hem den schuimenden bokaal van den wel lust, Rinaldo is op het punt te zwichten voor de verleidingzacht klinkt het Kruis riddergezang no. 3 door de lucht, 't klinkt sterker en sterker en brengt Rinaldo tot be- zhuting. Dit deel, waarin het duet van Ar- nüda en Rinaldo, de vrouwenkoren en het orkest van zeer behoorlijke werking zijn, symboliseert alzoo den strijd tuschen verlei- en geloof 't laatste overwint. Het derde deel schildert een morgenstem- de zonne stijgt, de pelgrims trekken üaar Jeruzalem en hun strijdlied weerklinkt (mannenkoor no. 9). Rinaldo heeft berouw en smeekt in een ontroerend gebed (no. 10) om vergiffenis. Het leger marcheert verder .n°- 11), Peter ontdekt in de verte Zion's torens, welke blijde tijding in een krachtig «flied bezongen wordt. Met tranen in de oogen kussen de pelgrims den heiligen grond en ris de poorten van Jeruzalem bereikt wor den, komt aan den jubel in 't Hosanna geen einde. Wezen wij hiervoor reeds op de vriend schap, welke er tusschen Gade en Mendels sohn bestond, ook het programma van deze uitvoering legt hiervan a.h.w. getuigenis af, daar van Felix Mendelssohn Bartholdy het kerkelijke werk „Lauda Sion" op. 73 zal wor den gegeven. De meester componeerde het voor een feest, gehouden op 11 Juni 1846 in de kerk St. Martin te Luik. Het behoort tot de werken, die na Mendelssohn's dood wer den gedrukt (op. 73121). Dit melodieuse lofgezang voor koor, sopraan-soli en solo kwartet is een verheerlijking van het avond maal. Aan de uitvoering wordt solistisch mede gewerkt door Machteld Hagenbeek, sopraan te Amsterdam, van wie we een prettige her innering bewaren van Herzogenberg's „Die Geburt Christi" en die dezen zomer haar studies bij Ilano Durigo voltooideden heer Kees Smulders, tenor te Baarn, van wien de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" pas schreef„Wij vestigen de aandacht op den nog weinig bekenden tenor Smulders hij heeft een «aangenaam, buigzaam geluid, doch moet voor een zoetelijke voordracht oppas sen". (Smulders had toen gezongen in „Das lied von der Glocke" van Max Bruch) den heer Adriaan Hollaers, bas, die in onze omgeving voorwaar geen introductie behoeft. O. Eerste Vlissingche Accordeon-Vereeniging „Crescendo". Britannia. Dat deze vereeniging haar naam niet te vergeefs draagt, daarvan legde de uitvoering Zaterdagavond getuigenis af. In menig op zicht viel er winst te boeken en wel in in strumentatie en klankgeheel, doordat, dank zij de mooie resultaten van de verloting, een drietal nieuwe accordeons was aangeschaft kunnen worden en in de verzorging van de bas-party. Deze begint werkeiyk goed tot haar recht te komen, wat al direct bleek by den „Crescendo-marsch" van P. G. Brox, en in het breede gedeelte van de ouverture „La coupe d'or" van Deneufbourg. Ook de solo passage voor den eersten accordeonist vol deed in dit werk, terwyl hy zich in Kessel's wals „Voix romaines" by zonder van de ver sieringen kweet. Flink doorgevoerde nuancee ring was in den marsch van Kessels „Le Drapeau" te beluisterende basgangen in de Lustspiel-ouverture van Keler Béla wer den bij de reprise markanter gespeeld dan de eerste maal. Rhythmisch voldeden een twee tal walsen, „When it 's springtime in the Rockeys" van Sauer en „Rosen aus dem Siiden" van Strauss, zeer zeker, terwyi Kurt Noak's „Heinzelmannchen Wachtparade" lidht en teer werd gegeven, doch aan gelijk- tydig eindigen moet meer aandacht worden besteed. Er klonk nogal eens een toon na, en dat is niet aangenaam. We geven het grif toe, t is lang niet gemakkelijk muziek lezen, klavier beheerschen en baskant niet verwaar- loozen en daarby nog op den dirigent letten, maar één oog blyve voor hem, opdat het samenspel zoo hoog mogeiyk kan worden op gevoerd. Herzer's pittige „Hoch Heidecks- burg-marsch" vormde een kranig besluit van het aardige afwisselende programma. Bewees de vertolking van de ensemble nummers, dat er onder directie van den heer M. P. Ventevogel met lust en yver gewerkt was, ook de jeugdige solist Jan van Houcke, een leerling van den dirigent, kwam dit nog eens onderstrepen met Boieldieu's melo dieuse, pakkende ouverture „Der Calif von Bagdad". Deze accordeonist heeft het in de beheersching van zyn instrument al ver ge bracht. Natuurlyk zyn er nog desiderata wat maat en passagespel betreft, die parelende loopjes vallen niet mede doch een compli mentje verdient Jan ongetwyfeld, al was het alleen maar voor zyn linkerhandspel, wat doorgaans stiefmoederiyk wordt opgevat. Het publiek luisterde aandachtig en was na elk nummer gul met zyn byvalsbetuigingen. Na de pauze ging het blyspel van Jac de Vos „Terug van den Congo" door de tooneelafdee- ling van „Tovido" en tot slot was er vanzelf bal. Een nachtveiligheidsdienst. In een advertentie in dit nummer wordt medegedeeld, dat hier ter stede een N.V. Nachtveiligheidsdienst zal worden gevestigd. De bedoeling van dezen dienst, die ver schillende bykantoren in ons land heeft is hoofdzakebjk de bewaking van villa's, hee renhuizen, beneden- en bovenhuizen, kanto ren, magazijnen, bergplaatsen, fabrieken, ha- vekaden, bankinstellingen, enz., gedurende den nacht. In de eerste plaats wordt daar mede beoogd aan abonné's meerdere zeker heid te verschaffen tegen inbraak en diefstal. Maar ook by ongelukken, plotselingen ziekte gevallen of in andere omstandigheden, waar- by de hulp van energieke betrouwbare man nen gewenscht is, zyn de controleurs ver plicht zich beschikbaar te stellen. Niet alléén voor familiën waarvan het hoofd dikwyls des nachts afwezig is, of voor alleenwonende dames, maar ook voor tal van andere gezinnen biedt dezem dienst gerust stelling en zekerheid, dat ook gedurende de nachturen steeds een persoon onder hun be reik is, die onder degelijke controle staat en over wien ij in alle voorkomende gevallen kunnen beschikken. De controleurs zyn in het byzonder ver plicht te waarschuwen, indien zy aan de woningen der abonné's iets verdachts ver- meenen te bespeuren, en op hun verlangen de woningen te doorzoeken dieven en in brekers aan de politie over te geven hulp te verleenen, indien personen op den openbaren weg worden lastig gevallenbeschonken of verdachte personen uit portieken, tuinen enz., te verwijderenassistentie te verleenen by lekkages der waterleiding by het waar nemen van begin van brand de bewoners te wekken en het vuur te blusschen, of by ern stige gevallen ten spoedigste de brandweer te alarmeeren, tevens er op te letten en zoo noodig te waarschuwen, wanneer gas- of ander licht gedurende den nacht, blijkbaar bij vergissing, is blyven branden.; te waar schuwen, wanneer hekken, ramen (de raam pjes in de voordeur), openstaan, wanneer de sleutel in de huisdeur bevonden wordt en hulp te verleenen om huisdeuren te openen de abonné's in kennis te stellen, indien des nachts door hunne dienstbode personen de woning in- of uitgelaten wordenhulp te verleenen aan drenkelingen bij ziektegeval len geneeskundige hulp in te roepen of recep ten in de naastbyzynde apotheek te bezor gen, (zonder evenwel zyn wyk te verlaten). Uit bovenstaand blykt, dat de controleurs tal van kleine diensten op zich nemen, welke de politie niet kan en mag verrichten im mers mag deze zich nooit beschikbaar stellen voor persoonlijke diensten. Daarom heeft de dienst ook niet het doel, den werkkring der politie te vervangen of te willen verbeteren. De politie zal daarentegen steeds op de medewerking der controlerffs kunnen reke nen, waar zy zulks mocht nocdig achten. V. V. V. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier houdt Vrydag 13 November, des avonds 8.15 uur, een openbare vergadering in het Grand Hotel Britannia. Als spreker zal op treden de heer W. P. F. van Deventer, di recteur van de Algemeene Ned. Vereeniging vcor Vreemdelingenverkeer. Tot onderwerp van zijn lezing heeft de heer Van Deventer gekozen „De taak en het belang van vreem delingenverkeer voor Walcheren." De vergadering is toegankelyk voor leden en belangstellenden. St. Nicolaasfeest voor on- en minvermogende kinderen. De Zaterdag door bovengenoemd comité gehouden collecte heeft opgebracht 98.071^. Met het Zaterdag 31 October gecollecteerde bedrag maakt dit een totaal van 354.18. Het comité is hoogst dankbaar over het verkregen resultaat, doch zou toch gaarne zien dat het bedrag van 400 (hetwelk was geraamd) werd byeengebracht. Het plan bestaat dan ook om nog aan meerdere inge zetenen een lyst aan te bieden en een beroep te doen op him milddadigheid. De goederen, welke van verschillende win keliers zijn ontvangen, vormen een prachtige collectie. Leger des Heils. Woensdagavond wordt by het Leger des Heils alhier het bezoek verwacht van Kom- mandant B. Vlas. De heer Vlas is de leider van het Leger des Heils in Nederland. In zyn meer dan veertig-jarige loopbaan als Heils officier heeft hy bijna de geheele wereld be reisd en zal dus zeker uit een schat van er varing kunnen spreken. Kommandant Vlas is vergezeld van twee andere officieren onder wie Staf-kapitein P. Cohen, de vertaler van het boek „In de voet sporen van Christus". MIDDELBURG. Federatie Zeeland Vryz.-Dem. Bond. Zondag vergaderde de federatie Zeeland van den Vryz.-Dem. Bond in hotel De Nieu we Doelen te Middelburg, onder voorzitter schap van den waarnemenden voorzitter, den heer C. Ouwehand, die in zyn openings woord groote waardeering uitsprak voor alles wat de niet in de Provinciale Staten terug gekeerde heer Jac. Welleman en mevrouw Bergsma—Bergsma voor de party en haar beginselen, eerstgenoemde ook in andere functies, hebben verricht. Ook bracht hy dank voor hetgeen de heer D. N. van Gelderen, die ontslag nam als voorzitter der federatie als zoodanig en ook als lid van het hoofdbestuur voor de party is geweest. Spre ker erkende volledig, dat de party in Zee land by de jongste Statenverkiezingen veel heeft verloren en wekte krachtig op het nieuw te kiezen dagelijksch bestuur terzyde te staan by de pogingen om propaganda voor de beginselen te maken. Wat betreft de crisis, zeide spreker dat die reeds erg genoeg is zonder dat men er over spreekt. Ten slotte wees de heer Ouwehand er op, dat de agenda voor de algemeene ver gadering een aantal voorstellen bqvat, die wenken aan de Tweede Kamerfractie inhou den, wat volgens hem, gezien de samenstel ling dier fractie, als regel niet noodig is. Nadat de rekening van den heer Ouwe hand als penningmeester was goedgekeurd, koos de vergadering met ale :meene stemmen tot voorzitter den heer C. Ouwehand te Vlis singen, tot secretaris, welke functie de heer Ouwehand tydelijk had waargenomen, den heer dr. J. G. Ramaker te Breskens en tot pennningmeester den heer W. Karelse te Schore. Nadat besloten was, dat de te benoemen afgevaardigde zoo gewenscht ook hoogstens 5 afdeelingen kan vertegenwoordigen, benoem de de vergadering den heer Ramaker tot af gevaardigde naar de algemeene vergadering, die op 28 en 29 November te Alkmaar plaats heeft. De agenda zoowel voor de huishoudelijke als de openbare algemeene vergadering gaf ten aanzien van enkele punten aanleiding tot kortere of ldngere discussie, maar met alle voorstellen kon men zich ten slotte wel vereenigen. Benoeming. Benoemd tot administratief ambtenaar ten bureele van den districts-commandant der ryksveldwacht te Middelburg, de heer N. R. G. Galle, te 's-Gravenhace. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een afscheid. Zaterdag nam het postpersoneel verbonden aan het hulppost-, telegraaf- en telefoon kantoor te Oost-Souburg afscheid van den scheidenden kantoorhouder, den heer W. J. Ross, welke na een diensttijd van byna 42 jaar, op verzoek den dienst met pensioen heeft verlaten, den 1 November jX Door ziekte van een der bestellers vond dit af scheid pas heden plaats. By monde van den heer M. P. Marys werd den heer Ross dank gebracht voor de goede verstandhouding welke het personeel met hem moest deelen. In de hoop dat zoowel de heer als mevrouw Ross, nog vele jaren in goede gezondheid van hun verdiende rust moge genieten, overhandigde spreker namens het personeel een barometer. Door den heer Suurmond werd de heer Ross nog toegesproken en dank gebracht voor de goede samenwerking. Deh eer Ross, die zeer getroffen bleek door dit afcheid, en het personeel hartelyk dank zegde, niet alleen voor het aandenken, maar het persoonijk afscheid van allen werd door hem zeer op pry's gesteld. VEERE. Het stadhuis te Veere. In de Vrydag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Veere deelde de bur gemeester mede, dat van de rijksmonumen tencommissie in verband met de restauratie bericht is ingekomen, dat enkele lokalen van het beroemde stadhuis tydelyk zullen moe ten worden ontruimd, o.a. de oudheidskamer, het oud archief en de trouwzaal. De com missie adviseert de artikelen van de oud heidkundige verzameling, w.o. de beker van Maximiliaan van Bourgondië een zeer voor name plaats inneemt, zoolang onder te bren gen in een aan de gemeente toebehoorend ledig-staand schoollokaal, terwyl het oud archief tijdens de restauratie een plaats zou kunnen vinden in het ryksarchief te Mid delburg. Burg. en Weth. hebben geantwoord, dat de gemeente gaarne alle medewerking verleent, doch dat zy niet in staat is de kosten van de tydelyke verplaatsing te dragen. Aan den minister is daarom verzocht die kosten onder de algemeene restauratiekosten te doen vallen. KRABBENDIJKE. De stationsinbraak te Krabbendyke. Naar we vernemen is gebleken, dat een viertal personen, die te Steenbergen door de marechaussee aldaar werden aangehouden als verdacht van een onder die gemeente ge- pleegden diefstal met braak in een fabriek, waarby een brandkast werd geforceerd, zich ook hebben schuldig gemaakt aan de op 30 September n. te Krabbendyke gepleegde in braak in het stationsgebouw van de Neder- landsche Spoorwegen, waarby hun als buit eenig geld in handen viel. Op een der ver dachten werd de sleutel van het stationsge bouw gevonden. AUen zyn afkomstig uit Rot terdam. Zy hebben een volledige bekentenis afgelegd, inhoudende onder meer, dat zy op den bewusten avond per auto een*bezoek heb ben gebracht aan Krabbendijke, met het voorop gezette doel aldaar in te breken. Ver dachten werden ter beschikking gesteld vau de justitie te Breda. WEMELDINGE. Het ongeluk op een onbewaakten overweg. In verband niet de Vrydag te Wemeldinge plaats gehad hebbende botsing tusschen een tram en een vrachtauto, bracht de justitie uit Middelburg dien dag nog een bezoek aan die gemeente, ten einde een plaatselijk on derzoek in te stellen. Zij was daarbij verge zeld van den keuringsdeskundige voor motor- rytuigen in Zeeland, den heer Vijgeboom uit Vlissingen. die den vrachtauto aan een on derzoek onderwierp. Naar we nader vernemen is de auto zoo danig verwoest, dat een behoorlijk onderzoek van het voertuig niet meer kon plaats heb ben. Het ongeval moet aan de onoplettend heid van de in den vrachtauto zittende per sonen worden geweten. De chauffeur is er be- trekkelyk goed van af gekomen, doch zijn medepassagier, die by het ongeval de beide beenen brak, is, zooals wij reeds meldden, aan de gevolgen overleden. Heden werd door dr. Hulst uit Leiden, sectie op het lijk verricht. GROEDE. Een aanrijding. Zondagavond omstreeks half elf uur had op den ryksweg BreskensSchoondijke, nabij Kruisdyk gemeente Groede, een aanryding plaats tusschen een motorrijder L. uit Groe de en een fietsryder J. uit Schoondijke. De motorryder is betrekkelijk zonder eenige noemenswaardig letsel met den schrik vrij gekomen. Het motorrywiel was erg gehavend. De fietsryder is met een schedelfractuur op genomen, en na onder geneeskundige behan deling te zijn gesteld, naar zyn ouderlijke woning vervoerd. Hy verkeert in een zorg- v/ekkenden toestand. Naar de oorzaak en de schuldige van de aanryding wordt door de politie een onder zoek ingetseld. Van andere zijde wordt ons gemeld dat de schuld moet worden gezocht by den wielry- der, by wien drankmisbruik niet is uitge sloten. AARDENBURG. Een meisje door een auto gegrepen. Zondagmiddag is onder de gemeente Aar denburg, Draaibrug, een meisje dat aldaar per rywiel den ryksstraatweg wilde overste ken, door een haar achteropry denden auto gegrepen en tegen het wegdek geslingerd. Zy liep dusdanige verwondingen op dat opname in een ziekenhuis noodzakelyk bleek. De ma rechaussee stelt een onderzoek in hoeverre hier sprake is van schuld. IJZENDIJKE. Rijwiel-diefstal. Toen de landbouwer H. de D. Zaterdag avond even het marechauseegebouw binnen ging, kwam hy by terugkomst tot de onaan gename ontdekking dat zyn rywel verdwenen was. De politie stelt een onderzoek in. AXEL. Verzoek om verlaging van jaarwedden. De gemeenteraad te Axel heeft by de be handeling der gemeente-begrooting besloten een verzoek te richten aan Ged. Staten om de jaarwedden van den burgemeester, secre- raris, ontvanger en wethouders met 25 pet. te verminderen. Autobussen. Ged. Staten van Zeeland hebben by hun besluit van 23 October 1931 aan gebrs. De Rooy te Bergen op Zoom vergunning ver leend tot het in werking brengen van een autobusdienst van de Noordbrabantsch— Zeeuwsche grens over Rilland-Bath. Krab bendijke, Kruiningen, Kapelle en Kloetinge naar Goes, en omgekeerd (dagelyks, met uit zondering van den Zondag). De ondernemers mogen op het traject Ril land-Bath—Goes en omgekeerd geen reizi gers vervoeren in locaal verkeer.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1