1000 500 300 25 WAAROM HET CHIEF WHIP MOET ZIJN 7 NOVEMBER yiRGINIA No.263' 69e Jaargang; 1931 Uitgave: Firma F. VAÜ IE VELDE Jr., V/alstraat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 6628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws Hier rookers - eenige redenen Omdat VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50, Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et I ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 repels 75 ct. irdere repel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 4 bladen Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- fcenstraat alhier werden'in de maand Octo ber 801 inlagen gedaan tot een bedrag van ƒ129.292.58 en 631 terugbetalingen tot een bedrag van 175.810.56. Er werden in die maand 44 nieuwe boekjes uitgegeven, waar door het aantal spaarders steeg tot 6902 en hun tegoed werd gebracht op 1.961.951.24. Ter lediging werden 112 spaarbusjes aan geboden, inhoudende 1278.17 en met 3240 spaarzegels werd bespaard 162, welke be dragen op de boekjes werden bijgeschreven. Nathan heeft Mazzel. Concertgebouw. Dit blijspel, uit het Amerikaansch bewerkt door Herman Bouber, ging gisterenavond voor een zeer goed bezette zaal. Wij kunnen het Instituut voor Arbeidersontwikkeling dan ook gelukwenschen met deze uitvoering, die van het begin tot het eind geboeid en ver maakt heeft. Voor degenen, die er geweest zijn, is het niet moedig de phasen weer te ge ven van het leven van Nathan Cohen, die eerst eerzaam schoenlappertje, vervolgens meneer bezitter van een kwart-millioen dollar was en die tenslotte weer zijn oude „stiel" zal gaan uitoefenen. We kunnen hier dus volstaan met deze korte aanduiding van de lotswisselingen van den kranig uitgebeel- den Nathan, die op verschillende oogenblik- ken door zijn spel den grooten, Bouwmeester voor den geest riep. Daarbij denken we in de eerste plaats aan het twistgesprek met zijn ouden vriend in het eerste bedrijf, aan de scène met den platgezeten hoed en ook aan het tooneeltje, als mr. Ives hem tracht over te halen de zaak te redden door te zwijgen. We noemden daar zijn ouden vriend en zien dan Coen Hissink in de werkplaats van Na than Cohen binnentreden, als een stoere agent van politie, die juist zijn 24 uurtjes dienst heeft geklopt. En ook zien we hem, als hy een bezoek komt brengen in „politiek", waarbij zijn forsche lichaamsbouw nog ster ker uitkomt, tegenover de tengere, door al lerlei denkbeeldige kwalen geteisterde figuur van Nathan. Maar eveneens slaan we hem gade in den persoon, die een oogenblikje kruipt in het vel van dengene, die van den „schuldenaar" de volle 100 procent wil heb ben, om dadelijk weer terug te vallen in de oude, gemoedelijke rol van hem, die tot stel regel heeft„wat van jou is, is ook van mij en alles, wat ik heb, is ook van jou". Naast deze twee mannenrollen mogen we om de kranige vertolking plaatsen, die der dames Ernst en Berkhout, welke een goede pleeg dochter en een gemoedelijke huishoudster uitbeeldden. Hoe kostelijk was de laatste in de scène, waarmee het derde bedrijf haar ontwaken uit een vooravondslaapje in het groote huis aan het plein opent, welk too neeltje lijnrecht staat tegenover dat in het tweede bedrijf, als ze een beetje te veel van het goede genoten heeft op het feestje, ge geven naar aanleiding van Nathan's geluk met de erfenis. En wat toont de eerste een aanhankelijkheid aan haar beide stiefvaders. De overige vrouwenrollen, die van de kapi tein van het Heilsleger en van mevr. Watson, vertolkt door de actrice Jeanne Hunsche Verkade, werden kostelijk uitgebeeld. Rest ons nog de vertolking van Tom, die als ver doofde van Jane zou het niet grootendeels uit zucht tot behoud der geliefde? het noodige doet om dit blijspel tot een goed, tot een vroolijk einde te brengen Hij toch 8aat de gangen na van mr. Ives, die het bal letje der erfenis aan het rollen heeft ge bracht en daardoor het korte optreden van mr. Brown veroorzaakt, dat aan den agent van politie, Bill Lewis een schokje van schrik Eeeft meesterlijk weergegeven dit détail al$ hij hem herkent, als de persoon, dien hij 2°o pas de deur heeft gewezen. Tenslotte mogen we nog even vermelden de Uitbeelding van Martin, den uit de hoogte °P zijn „volk" neerzienden bediende van den «.rjjken" Nathan. Een kleinigheid maar, doch e de verzorging van de rol typeert. Heeft men opgemerkt met welk gebaar de tele- oonhoorn op het toestel werd geplaatst, na- at Maggie, de huishoudster, die, na- het ge sprek op tafel.had geworpen? En zoo vol ^Peerende kleinigheden was het heele spel. omenten als deze zijn er legio te noemen e herinneren maar aan het op de schouders vagen van Nathan in het eerste bedrijf, aan et borstelen van Nathan en Bill in het derde, gevolgd door het ijsberen als gevolg die handeling door den agent, aan het overhandigen van het „sleuteltje" van de de stelen zorgvuldig verwijderd worden, want zij zouden op de tong branden en prikkeling van de keel veroorzaken. Omdat ideale zuiverheid het parool voor Chief Whip is en daarom elk Kilo tabak volgens speciale methodes van alle zand en stofdeeltjes ontdaan wordt. Omdat uitsluitend lange strengen zuivere Virginia-tabak ver werkt worden een waarborg voor steeds gelijkblij- venden smaak en dus altijd 100% genot van het eerste tot het laatste trekje. Omdat door deze en andere redenen HET DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID IS CHIEF WHIP ARDATH LONDON „brandkast". Het zou ons te ver voeren om alle bijzonderheden te vermelden en we be sluiten daarom ons verslag met een woord van hulde aan den onzichtbar en medewer ker, die door de ensceneering en de regeling van alles niet met minst heeft bijgedragen tot een goeden, gezelligen avond, die merk- waardiger wijze besloten werd met de woor den „mazzel" en „brooge", Alhambra-Theafer. Mariene Dietrich in „Marokko". Zeven voetstappen naar Satan. Marokko is een Paramount-film van den eersten rang. Daarmee wordt bedoeld, dat het tot de glansnummers van een program mag gerekend worden. Wat niet deugt is het verhaal, dat psychologisch onjuist, aan het einde zelfs een niet gewenschten indruk maakt. Maar daar tegenover staan spel en regie. Joseph von Sternberg, die ook „Der blaue Engel" zoo suggestief wist te maken toovert in magnifieke reconstructie ons hier een Marokko voor oogen, dat voortdurend boeit. „Marokko" ls de geschiedenis de lief desgeschiedenis van een man, een vrouw en een derden man, zich afspelend in de kleur rijke Noord-Afrikaansehe koloniën, tegen den achtergrond van het Fransche vreemde lingen-legioen. Alle hinderpalen ter zijde stellend, is deze liefde tusschen een cabaret zangeres, die behoort tot het vreemden legioen der vrouwen en een gewonen sol daat, een Engelschman, die voordien de ware vrouw nimmer ontmoette. Naast die beiden een wijsgeerige Franschman, die alles be grijpt, alles vergeeft en alles neemt, wat hij krijgen kan. Carry Cooper is de onverschil lige» ijzersterke fortuinzoeker en gemeen soldaat in het corps, waar iedere legionair een verleden heeft. Mariene Dietrich, de zangeres, die met een rauwe stem 'voor een zeer gemengd publiek zingt, en wier om floerste blikken de mannen, die bier, en de mannen, die champagne drinken, meer dronken maken dan deze twee vochten. Adolphe Mergou, ten slotte, de rijke, filoso fische aanbidder, minder gepolijsd dan an ders, brengt de vrouw in het einde gaarne in zijn auto naar de garnizoenplaats, waar zij barrevoets den soldaat volgt. Prachtige dingen zijn in „Marokko" ge wrocht. Die poortjes, die hobbelige, bochtige straatjes, legioensoldaten, Moor en. gesluierde vrouwen, kroegen en de wreede, geheim zinnige Sahara, die zwijgend golft onder de bevelen der Fransche officieren. Geweldige spanningen in een film, die met een fabuleuze kennis en juist die essence van het Oosten gemaakt is, om ze te stempelen tot een belangrijk filmwerk. Adembeklemmend is de Tirol National- sensatiefilm „De zeven voetstappen naar Satan". Men moet de film zelf zien om de sfeer te begrijpen, die ervan uitgaat. Men m^et d© wonderlijke avonturen van „De Spin", den dwerg, den waanzinnigen dokter, den man met krukken, het jonge paar, het gemaskerde bal met de zwarte domino's en de ontknooping op de zeven trappen naar Satan, medebeleefd hebben om deze sensatio- neele en boeiende mysteriefilm te kunnen waardeeren. Dwars door vele avonturen, langs geheimzinnige en wreede personen wordt het doel bereikt, vraag in deze span nende publiekfilm. Hoe dit toone u dit filmwerk. Dit geslaagde program wordt voorafge gaan door even interessant journaalnieuws, w.o. het bezoek der Fransche staatslieden aan Berlijn, Briand aan Stresemann's graf (Pan-Europa)een gevecht tusschen twee zee-kolossen, de Zonnestraal-stichting. Een uitstekende inleiding voor een zeer onder houdenden avond I „Luxor"-theater. De vuurdoop. De Koningin eener nacht. Het voorprogramma van deze week bevat weer de noodige variatie. In het journaal trekt allereerst een practische uitvinding tot het redden van drenkelingen, een carbid- hallon, de aandachtna de schrijnende oor logsfilm van de laatste dagen, doet het op schrift „schitterend" beeld van militaire machtsontplooiing in Frankrijk bij de 14 Juli-feesten, al heel eigenaardig aan, wel een bewijs, dat we nog niet zijn, waar we wezen moetendat op de uitvaart van den Noor- schen aartsbisschop Söderblum onmiddel lijk onafgescheiden volgt „onwilligen wor den getemd" bedoeld worden wilde paarden kan aanleiding geven tot onge- wenschten humor. Een screen-song van Max Fleischer „Strike up the band" en een Pa- ramount-filmpje „Moonlight and Romance" met heerlijken zang en dans geven aan het voorgerecht iets delicaats en fleurigs. De eerste hoofdfilm opent, zooals de titel bereids doet vermoeden, met oorlogsbeelden van het Britsche frontratelende mitrail leurs, uiteenspattende kartetsen, alles vernie lende, afgrijselijke vlammenspuiten. Deze monsters van menschelijk vernuft bezorgen den Engelschen aristocraat Sir James Ja- meson (Reginald Sharland) een ware nacht merrie. Zijn zenuwgestel wordt geschokt, een allesoverheerschende vrees voor vuur maakt hem onbruikbaar voor de samenleving en in de volgende episode treffen we hem verslaafd aan den drank, op een der Fidsji-ellanden. Een charmante jongedame, Josie, gespeeld door Sally O'Neil brengt hem ten slotte op den rechten weg, een vuurfeest van inboor lingen verlost hem van zijn vuurvrees en stelt hem daardoor in staat met zijn rivaal, den bruut Mo Erven '(Mitchell Lewis) voor goed af te rekenen. Natuurlijk wordt Josie lady Jameson. Bijzonder luxueus en kostbaar gemonteerd is de tweede hoofdfilm, een Duitsch spre kende, zingende en musiceerende rolprent, geregisseerd door Fritz Wendhausen. De mu ziek van dit filmwerk is van Otto Strausky zij is buitengewoon goed geslaagd en bevat menig knap staaltje van humor in de edele toonkunst. De film, welke als een persiflage van het koningschap is te beschouwen, be vat vele grappige momenten en is luchtig en vroolijk van opzet, waardoor een prettige en aangename stemming gegarandeerd is. Dank zij het goede geluidsapparaat zijn par lando en liedje duidelijk verstaanbaar, zoodat deze prachtig geënsceneerde, grootsch op gezette film-operette het zien en hooren overwaard is. Friedl Haerlin en Walter Jan sen spelen de hoofdrollen, welke hen bijzon der goed liggen. Vermelding verdienen nog de sublieme opnamen van de Middellandsche Zeekust. Over het geheel een voortreffelijk program. Het nieuws van den dag in beeld. Wij brachten in onze tijdinghal foto's van de „Insulinde" van den Rotterdamschen Lloyd, wier kapitein C. Vernes zijn laatste reis als gezagvoerder maakte na een dienst van 29 jaar. Da heer Vernes is aangesteld als inspecteur van den nautischen dienst van den Rotterdamschen Lloyd. Van een aan tal verzakkende huizen te Nieuwendam. Van de aankomst aan het Centraal Station van den Pruisischen tenorzanger Dimitri Smirnoff, die een töurnée door Nederland zal maken. Van de vliegdemonstraties op Schiphol door het nieuwe vliegtuig van de Focke-Wulf-fabriek te Bremen, een machine van bij zonderen vorm. Van den vermoede- lijken dader van den moord op Marietje van Os, dezer dagen te Overschie gearresteerd. Van de orchideeën-tentoonstelling te Am sterdam. Van de uitreiking van diploma's en getuigschriften aan werklooze vakarbei ders, te Rotterdam, die hun onvrijwillige va cantia practisch hebben benut. Van be langrijke vondsten bij graafwerk te Muiden, enz. Een chanson-avond. De vertolker van het chanson, Rik Boerse- ma, die met zijn accompagnateur Piet de Geus een rondreis door ons land maakt, zal Dinsdag 10 November, des avonds kwart over acht optreden in „de Oude Vriendschap". Op het programma komen voor Hollandsche le vensliedjes, oud Fransche chansons, Duitsche Volksweisen, Engelsche liedjes en Ameri- kaansche haertsongs enz. Het „Leidsche Dagblad" schrijft dat uit het gansch beschaafde optreden van Rik Boerse- ma blijkt, dat hier iemand is opgestaan, die met gansch zijn ziel interesse tracht te wek ken voor het cnanson als uiting van volks geest en weergave van volksleven. Deze nieuwe chansonnier heeft reeds heel wat in zijn mars, speciaal van groote en gave uit- beeldingskracht. De „Noordwijker Courant" schrijft dat Rik Boersema heel wat moois te genieten geeft. Het chanson is zijn kracht, terwijl hij ons in het ernstige genre het beste ken be koren. Het was een uitgebreid programma dat terecht veel succes oogstte. De heer De Geus begeleidde zeer goed en verdiende een extra-applaus. Wij hebben zeer genoten, waartoe niet weinig heeft bijgedragen het be schaafde optreden. Een propaganda-vergaderïng. Blijkens achterstaande advertentie houdt de Christelijke Besturenbond Dinsdagavond a.s. in het Concertgebouw een propaganda- vergadering, waarin als sprekers hopen op te treden de heer P. Kapinga, hoofdbestuurder van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken dienst en de heer K. Kruithof, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond. Het slotwoord zal worden gesproken door ds. E. H. Blaauwendraad, Ned. Herv. predi kant alhier, terwijl medewerking wordt ver leend door de Christ, zangvereeniging „Ho sanna", directeur de heer J. W. Bommeljé. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Minden" komen de van Antwerpen en bestemd naar Cuba, is hedenmorgen met gebroken schroefas van de rede alhier naar Antwerpen teruggekeerd. KOUDEKERKE. Een brandspuit-demonstratie. Gisterenmiddag werd te Koudekerke in te genwoordigheid van Burg. en Weth. de leden van den gemeenteraad en het brandspuit- personeel, door de firma Geèvink te Weesp een demonstratie gegeven met een twee- cylinder motor-brandspuit, die uitstekend voldeed. De oefening werd gehouden op een weide buiten het dorp. Het water werd be trokken uit een sloot. Daarna werd ruim 300 M. slang uitgelegd en de oefening met een en twee stralen herhaald op het midden van het dorp. Daar de zuigbuizen niet pasten in de buis voor den brandput op het dorp, kon deze niet worden geprobeerd. GOES. P. T. en T. Tot telefoniste le klasse bij den interlo- calen dienst :s benoemd de telefoniste bij den interlocalen dienst M. Rottier van het post-, telegraaf en telefoonkantoor te Goes. WEMELDINGE. Het ongeluk op den onbewaakten overweg. De heer J. Vleugel, die gisteren bij het on geluk op den onbewaakten overweg nabij Wemeldinge, waarbij een vrachtauto door de motortrein uit Goes werd gegrepen, werd gewond is in den afgeloopen nacht aan de verwondingen overleden. De man laat een weduwe en 9 kinderen achter. De toestand van den bi,Auurder van den vrachtautp is

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1