TWEEDE BLAD i5 ct. imWvbert, :ele blauwe dit namaak! t in de 3 kte, blauwe uiten-merk. 'eschonden Vliddelburfifsche ippij v. Stoomvaart GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT FEUILLETON „Om een Crfenis' BINNENLAND GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. DRUKKE NERING. van de TE KOUP: Stje met kap, Kinder- ederen Trekwagentje. i^alstraat 102 boven. ERD1EP1NGSHU1S stand. Te bevragen! 02 boven. nwoning te huur minkelstiaat 14 k f 3.80 iestaat uit voorkamer, alkoof, keuken en met keldertje. Verder ken. SANDERSE, Hobein- zoekt betrekking nacht. Brieven letters „Vliss. Courant". lCHKOLLING, Boule- sen 42, vraagt voor n flinke DIENSTBODE, inderen kunnende om- :r goede getuigen on- aan te melden, tusschen ir v.m. f November wordt een WONING )r klein gezin. Huur- per maand. Brieven ureau „Vliss. Courant". een MEISJE I dag en nacht. Brieven Bur. „Vliss Courant". Middelburg-Rotterdam tiengelegen plaatsen VAN PASSAGIERS, )EREN EN VEE lv.Mldd.lv Rok. v.m.uur vm. uur 8 8 8 ember 110 ;12 13 16 atlën to bekomen! N.V. Transport- en KtJ ,.h. Erven Q. VO? Tel» 5 EENHOORN Tel 15' OOSTERHOUT. Tel l8' ■JITENHEK, Telef 101. Donderdag S November 1931. N° 261 WIJZIGING VAN DEN NAAM „KERK HOFLAAN" IN „KOUDEKERKSCHE- WEG OOST" EN VAN EEN GEDEEL TE VAN DEN „KOUDEKERKSCHE WEG" IN „KOUDEKERKSCHEWEG WEST". Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen, brengen ter algemeens kennis, dat de naam „Kerkhoflaan" is gewijzigd in „Koude - kerkscheweg Oost" en het gedeelte van den Koudekerkscheweg, zich bevindende tusschen de Badhuisstraat en het eindpunt van de voormalige „Kerkhoflaan" is gewijzigd in „Koudekerkscheweg West" dat de naam „Koudekerkscheweg" vanaf het eindpunt van den Koudekerkscheweg Oost (v.m. Kerkhoflaan) tot de grens der gemeente Koudekerke onveranderd blijft. Vlissingen, 4 November 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 2 November 1931, 7e afd. nr. 241 V met ingang van 1 December 1931 voor een jaar van den dienstplicht is vrijgesteld wegens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht der gemeente Rotterdam, lich ting 1932 Johannes Pieter Ventevogel. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen cf de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan de Kroon door. Vlissingen, 5 November 1931. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Algemeen debat. Gelijk te verwachten viel is de eerste com mies-griffier, Mr. L. H. Kerper benoemd tot griffier. By het algemeen debat was het eerst het woord aan den leider der Katholieken, den heer Aalberse. Hij achtte het een al te een voudige opvatting, dat het kapitalisme de schuld is van de crisiseveneens is het een veel te simpele voorstelling alsof de Regeering ooit deze crisis buiten onze grenzen kan houden, terwijl dit een wereldcrisis is. De misproportie der producten is de oor zaak van de toestanden. Er wordt meer ge produceerd dan wij noodig hebben en dan wij kunnen betalen, al is de koopkracht gestegen. De aanpassingsmoeilijkheden aan de nieuwe technische ontwikkeling zijn één der ernstige verschijnselen van de crisis. Een storing in de structuur der wereldhuis- Door H. HILL. HOOFDSTUK I. De linzenschotel. „Paul, wat heb je in contanten noodig om je erfenis-aanspraak af te koopen 1" vroeg oom Ambros aan mij. Snel overdacht ik het aanbod. Het bezit van mijn oom wierp jaarlijks ongeveer zeven duizend pond sterling af als men de op brengst van Cursitor Hall meerekende. Ik tvas het reeds lang met mijzelf erover eens geworden, dat als het landgoed eenmaal in wijn handen zou zijn overgegaan, ik nimmer in het oude, duistere gebouw zou willen leven-, ..De inkomsten van vijf jaren", antwoordde „dat is ongeveer vijf en dertig duizend pond sterling." De oude man lachte onaangenaam. Zijn lach was mij al even onsympathiek als hij setf- Ik heb nooit kunnen begrijpen, waarom hy in de geheele omgeving zoo populair, ja zelfs bemind was. Waarschijnlijk lag dat al leen aan zijn uiterlijk. Mijn oom was namelijk voor zijn leeftijd een robuste. mannelijke verschijning en van een flink, gelijkmatig figuur. Zijn kaars rechte houding gaf hem iets imponeerends en hy kon als hy in een goede bui was zelfs keel vriendelijk zijn. houding, aldus noemde Mr. Aalberse de crisis. Aanpassing en overgang zijn moeilijk en in die fase verkeeren wij thans. De vrede van Versailles is een monument van economisch onverstand geweest, betoogde hij verder, want hij dwingt Duitschland groote betalingen te doen, die het land verzwakken en andere landen niet versterken. Als Katholiek ziet hij verder het col lectieve individualisme die in het maatschap pelijke leven is gekomen. Dit woord was een omschrijving van het socialisme. Noch het individualisme noch het socialisme aan vaardt de Katholiek. De ongebonden vrijheid van het productiesysteem verwerpt hij, maar de socialistische opvatting evenzeer. Geen voor alle tijden en landen uitgewerkt stelsel kon deze spreker geven, maar wel al gemeene zedelijke normen, die in de jongste encycliek zijn vastgelegd voor het herstel der sociale orde. Leiding geven en toezicht hou den is de eerste taak van den Staat om tot sociale rechtvaardigheid te komen. Dat kan alleen door de christelijke liefde, door pleiting voor de zedeleer. Niet ieder is nog overtuigd van den ernst der toestanden en alleen een bepaald feit doet opschrikken, bijv. de daling van het pond in Engeland. Maar toen was het te laat. Twee eerste eischen zijn ersluitend, budget en een evenement voor de betalingsbalans. Om het eerste te bereiken is noodig ver mindering der kosten van het lager onder wijs vermindering der stortingen in het In- validiteitsfondssalaris-vermindering, ge bruik der batige saldi. Salarisvermindering is noodig, maar misschien was het minder juist daarmede reeds bij de millioenen-nota te ko men. Misschien ware het beter geweest nog een jaar te wachten, omdat voor 1933 nog heel wat grooter tekort gedekt zal moeten worden en het dan voor ieder duidelijk zou zijn ge weest dat de salarissen niet onaangetast kon den blijven. Loonsverhooging is niet altijd vermeerdering van koopkracht en kan zelfs tot inflatie lei den. Loonsverlaging vermindert de koop kracht ook niet altijd. Inflatie, ook al is die klein, is zeer ernstig. Maar wie die dan ook niet wil, moet meedoen aan de maatregelen ter bestrijding. Met de benzinebelasting en de verhooging van de invoerrechten gaat Mr. Aalberse ac- coord. Het evenwicht van de belastingbalans is even belangrijk al- de sluitende begrooting. De posten uit Indië en uit de scheepvaart zijn aanzienlijk verminderd en er is daar een tekort op de balans van 3 a 400 millioen gul den, die met goud aangevuld moeten worden óf door verhoQging van export en vermeerde ring van import hersteld. Export kan alleen mogelijk worden door verlaging der produc tiekosten. Dit kan door een deel der Neder- landsche markt te reserveeren voor de Ne- derlandsche industrie. Een algemeene verhooging der invoerrech ten heeft niet veel uitwerking als zij algemeen is en schematisch omdat daardoor allerlei fouten worden gemaakt of vergroot. Het z.g. invoerwetje achtte hij nog onvoldoende. De Regeering is op den goeden weg met haar maatregelen en met voorzichtigen spoed moet zij verder gaan. Er is wel eens gesproken van een nationaal kabinet, dat noodig zou zijn. Zijn de socialis ten bereid aan zoo'n kabinet mee te werken Neen, riep de heer Albarda. De heer Aalberse schonk echter zijn ver trouwen aan dit kabinet, zij het dan ook dat hij dit voor zijn uersoon alleen maar zeide. Dit kabinet heeft een sterke positie, want wie dit wil afzetten moet klaarstaan met een beter en dat is in deze omstandigheden niet mogelijk. Op twee punten drong deze spreker ten slotte bij de Regeering aan toekenning van de extra zes weken voor werkloosheidsuitkee- ring en hulp aan landarbeiders die geen steun meer krijgen, omdat alle middelen zijn uit geput. Het beroep op samenwerking werd onder steund door de heeren Rutgers van Rozen burg en Knottenbelt, van wie de laatste een herinnering uitgaf aan Troelstra's woord in 1914, dat de nationale gedachte de nationale geschillen moet overheerschen. Overigens pleitte deze afgevaardigde voor salarisverla ging en steunde hij in vele opzichten de Re geering, haar alleen verwijtend, dat ze niet snel genoeg handelt. „Ik zal je vijfduizend pond geven", verbe terde hij rustig. „Dat noem ik het eerstgeboorterecht voor een linzenschotel verkoopen", antwoordde ik eenigszins bits. „Dat is dan jouw meening", weerde mijn oom koel af, ,.je krijgt geen penny meer en daarmee basta Wij zaten aan het ontbijt en ik onthalsde mijn tweede eitje. „Wien wenscht u uw erfenis na te laten Wien ter eere moet ik met zulk een belache lijke afkoopsom genoegen nemen?" vorsehte ik voorzichtig. „Dat gaat je niets aan", sneed hij kort mijn nieuwsgierigheid af. „Je kunt mijn aan bod aannemen of niet. De beslissing hier over ligt bij jezelf, doch als je het geld zou afwijzen, dan trek ik vanaf den dag van vandaag je toelage in. ik ben wel reeds over de zestig, doch ik voel mij buitengewoon goed, ook mijn gezondheid laat niets te wen- schen over. Je zoudt dus nog een aardig poosje te wachten hebben, alvorens je je erfenis zou kunnen opstrijken, neef Paul.... Misschien zou jij zelfs in dien tusschentijd cr het loodje bij leggen." De oude had nu mijn Achilles-hiel ont dekt. Al stonden de vijfhonderd pond ster ling, die hy my jaariyks toestond in geener lei verhouding tot mijn behoefte, ik had het toch broodnoodig, om al de geldschieters in wier handen ik was gevallen, steeds weer te troosten. Zy hadden mij op het oogenblik aat zy er achter waren gekomen dat ik geen toelage meer ontving als een citroen uitge perst en my op allerlei manieren dwars ge- Het was een ietwat betere dag dan giste ren, maar veel fut zit er in het debat niet. Zelfs de heer De Visser wist er niets in te brengen. De R. Kath. ambtenaren tegen salariskorting. Het hoofdbestuur van de A.R.KA. kwam gisteren in Den Haag in spoedvergadering bijeen, in hoofdzaak om het standpunt der vereeniging te bepalen nopens het wetsont werp tot korting van 3 op de uitkeering van het gemeentefonds. Het hoofdbestuur besloot met algemeene stemmen, tegen aan neming van dit wetsontwerp actie te voeren in overleg met de R- Kath. centrale van bur- geriyk overheidspersoneel, terwijl het in overweging zal geven, een algemeen landelijk congres te beleggen, waarin de voorgestelde m.atregel aan nadere bespreking zal worden onderworpen. Invoer van Belgisch brood. Dinsdag hebben de organisaties van Rotter- damsche bakkers een bespreking gehad met minister Verschuur in verband met den in voer van Belgisch brood in ons land. Omtrent deze bespreking vernamen wy, dat de minister zou hebben toegezegd, dien in voer onder het dezer dagen ingediend con- tingenteeringswetje te doen vallen. Echter had hy als voorwaarde gesteld, dat de:>Rot- terdamsche bakkers dan brood tegen goed- koopen prys zouden beschikbaar stellen. In aansluiting hierop vernemen wy nog, dat het inderdaad juist is, dat de regeering, zoo zy spoedig de bevoegdheid krygt, welke zy in het daartoe strekkend wetsvoorstel vraagt, ook zal overwegen deze te gebruiken ten aanzien van den broodinvoer. Daarnaast heeft echter de minister-van ar beid er in bovenbedoeld onderhoud op gewe zen, dat de regeering van de bakkersorgani saties ook verwacht, dat deze zullen helpen den broodprys zoo spoedig mogeiyk op een lager peil te brengen. Eindhoven en Philips. J. A. van Bruggen deelt in het Centraal Orgaan voor Handel en Industrie een en ander mede over den woningbouw in Eind hoven, waar men plotseling voor een woning overvloed is komen te staan. Waar enkele jaren terug nog geen woning was te bekomen, en als men het geluk had er een te vinden, een hoogen huurprijs moest betalen, kan men thans aanschouwen, dat groote blokken middenstandswonmgen aan de straatjeugd zijn overgeleverd en geheele blokken arbei derswoningen leeg staan. Veel menschen hebben in den woning bouw een goede belegging van hun klein kapitaaltje gezien en-lieten woningen bouwen in den tyd, dat het materiaal duur en de loonen hoog waren. Deze menschen hebben hiervan slechts kort een behoorlyke rente gemaakt, want thans zijn de huren der hui zen in zulk een mate gedaald, dat wel de huur de onderhoudskosten en belastingen opbrengt, doch rente van hun kapitaaltje achterwege bUjft, terwyl de waardevermin dering van hun bezit by enkele woningen reeds een behoorlyk bedrag vormt. Doch niet alleen zy, die als geldbelegging woningen kochten, ook menschen zonder ka pitaal zijn by honderden slachtoffers gewor den. Vele arbeiders, van hoog tot laag, die in den loop der jaren in Eindhoven een be trekking vonden en zich met hun gezin kwamen vestigen, waren gedwongen een woning te koopen, daar van huren geen sprake was. Enkele bedryven, o.a. de gemeente en diverse bankinstellingen gaven de menschen. die een klein bedrag konden storten, voor de rest hypotheek, welke met de huur kon worden voldaan, het zng. huurkoop-systeem. Honderden en nog eens honderden arbei ders zyn hierop ingegaan en hebben thans veel te hooge lasten en een dure woning, vooral nu de economische crisis het inkomen van deze gezinnen sterk vermindert. Veel slechter zyn echter de arbeiders er aan toe, zeten. Wat zou myn oom toch bewogen heb ben mij met een dergelyk bedrag te willen afschepen Wat stak daar achter Als het my gelukte achter dit geheim te komen.... „Nu goed", toomde ik in, „ik neem de door u vastgestelde som van vyfduizend pond sterling aan, oom". Wy zaten in de met gesneden eikenhout bewerkte eetzaal van Cursitor Hall. Mijn oom stond op, liep naar de kast en schelde den bediende. Zyn snelle beslotenheid en het korte bevel dat hy den binnenkomenden Melliss gaf, wiens geslepen lakeiengezicht mij regelmatig ergerde, typeerden de bezorgdheid van myn oom, dat ik my misschien nog op het laatste oogenblik zou bedenken. „Telefoneer mr. Lewis Cranmer en ver zoek hem uit myn naam om drie uur van middag hier te komen." Op den aangegeven tijd kwam onze fami lie-advocaat, de senior van het advocaten bureau „Cranmer en Cranmer" met zyn auto bij oom Ambros voor. Nadat myn oom hem met den toestand van zaken op de hoogte had gebracht, werd vastgelegd en bekrachtigd door myn hand- teekening, en gewaarmerkt door de twee meegebrachte getuigen, dat ik Paul Cursitor, afstand deed van elke aanspraak op myn erfenis-recht en genoegen nam^met de my aangeboden afkoopsom van vyfduizend pond sterling. Ik liet gedurende het onderhoud myn blik op den wit-gebaarden rechtskundigen advi seur van myn oom rusten, wiens gezicht duidelyk de verwarring verried, welke myn besluit by hem had opgewekt. cie een huis kochten en thans geheel zon der werk zyn hun is het verder onmogelijk hun verplichtingen van rente en aflossing na te komen, zoodat zy thans hun woning voor veel minder moeten verkoopen. Ook de handeldrijvende middenstand lijdt thans geweldige verliezen en hiervan is het einde nog niet te zien. Door den achteruit gang van Philips lijdt de geheele stad. Zeker, er zijn zaken en bedrijven, die ook zonder Phlips hun bestaan vinden en arbei ders te werk stellen, doch het aantal van dezen is gering op de massa's arbeiders, die in den loop der jaren naar Eindhoven zijn gekomen. Zoo had Philips een eigen kistenfabriek, waarvoor een houthandel het hout leverde. Daar de eigen kistenfabriek te kort schoot, moest een andere kistenfabriek ook leveren en stonden 30 kistenmakers, zagers, enz. op deze fabriek dagelijks voor Philips te wer ken. De boter- en melkfabriek moest voor de duizenden arbeiders zorgen, die 's middags de schaftlokalen bevolkten, dit is slechts een greep uit de zaken, die zoo niet heelemaal, dan toch voor een groot gedeelte van Phi lips afhingen, soddat ook op deze zaken het werk verminderde en arbeiders moesten ont slagen worden. Vele fabrieken en zaken hebben met het oog op het werk voor Philips dure machines en gereedschappen aangeschaft, welke thans zonder productie en renteloos staan en wel licht niet meer in gebruik zullen komen, ter wyl groote voorraden zyn ingekocht, vóór de débacle zich deed gelden. Deze menschen zijn thans de dupe van de Amerikaansche allures van enkelen. Na onderzoek van den geloofsbrief door de heeren Van Andel, Portheine en Cornelisse. besloot de raad tot toelating van den heer Harthoorn. Daar gebleken is, dat de gewijzigde ge meentewet voorschrijft, dat een lid niet op houdt lid te zyn voor de toelating van het nieuw gekozen lid een feit is geworden en er nog een week tijd is om van het besluit in beroep te gaan moet de installatie tot de vol gende vergadering worden uitgesteld. Van den heer Paul is ingekomen een voor stel om van 15 November tot eind Maart aan werkloozen een half mud cokes te verstrek ken per week tegen halven prys. De voorzitter zegt, dat Burg. en Weth. het nog tijdig hadden voor hun laatste vergade ring en het is niets nieuws, want ook hier zyn reeds eerder cokes tegen verminderden prys verstrekt. Het is echter moeilijk aan te raden nu een besluit te nemen, zonder dat men weet wat het kost. De heer Paul zegt dat het voorstel niet van ingrijpenden aard is, men weet het aantal werkloozen toch aan de arbeidsbeurs. Spr. denkt dat er een 300-tal voor in aanmerking komen, dan zullen de kosten ongeveer 1330 bedragen. Het voorstel werd aangehouden tot de vol gende vergadering. By het verzoek van de vereeniging Rijwiel pad Walcheren om subsidie voor aanleg en onderhoud van een rywielpad Koudekerke— Duinen, stellen Burg. en Weth. voor daarop onmiddellijk afwyzend te beschikken. De heer Wondergem acht dit pad zeer ge- wenscht en zou het bestuur willen aanraden er op terug te komen in betere ty'den. De voorzitter zegt dat het bestuur dit ze ker wel zal doen. Het voorstel werd aangenomen. Tot vak-onderwijzer geschiedenis en aard- rijkskunde school G, werd benoemd de heer E. Mos, leeraar aan de rijkskweekschool al hier, no. 1 dec voordracht, met algemeene stemmen. Bij het voorstel inzake aanvulling voor op arbeidscontract te werk gestelden, wyst de heer Van der Feltz er op, dat men niet vol ledig is, want wat moet er gebeuren als voor het betrokken vak geen collectieve arbeids overeenkomst bestaat. Vanzelfsprekend verwachtte ik, dat myn oom nu ook zou vastleggen, wat na zijn dood met het overige deel van zijn vermogen zou moeten gebeuren. Doch niets dergelijks v/erd geregeld. Nadat Lewis Cranmer nog een glas port had gedronken, verliet hy het huis, evenzoo in het onzekere als ik over de raadselachtige houding van mijn oom. De voorvallen van de laatste maanden stonden niet in onmid- delyken samenhang met myn daad en daar om wil ik die overslaan, daar ik met myn verdediger Mortimer Colfax de afspraak heb gemaakt slechts de gebeurtenissen, die in direct verband staan met myn schuld weer te geven. Deze voor den lezer weinig interessante periode bracht ik voor het grootste deel door in mijn woning in de Jermyn street waar ik mij zelf in vereering en kruiperige beleefd heid tegenover myn schuldeischers, wier vorderingen ik slechts gedeelteiyk kon vol doen, overtrof. Van tyd tot tijd deed lk aanvallen op het hart van de beeldschoone Clare Ryder, doch met weinig succes. Op zekeren dag ontving ik van mijn oom een brief, die de draden van zyn geheim in myn hand speelde. Om den ouden heer recht te doen weder varen moet ik erkennen, dat, ofschoon hij my in de toekomst tot armoede gedoemd had, hy een zekeren eerbied had voor fami liegevoelens en zelfs tegenover my aan zyn lyfspreuk „het bloed kruipt waar het niet gaan kan", my in mijn donkerste uur niet verloochende of my van zich afstootte. Malaise en crisis en iwslechte tijd. Een handel die hokt en maar hobbelend rijdt. Een wereld die kreunt van de pyn in het lijf. Een chronische tering in elk bedryf. Een bank die niet „springt", is nog levendig dood. Zij wankelt en zwiept staat nog op één poot. Een jeugd met een toekomst, zoo donker als inkt. Een nijvere hand die langzaam verzinkt. Een kostbaar bezit, dat niet meer gedijdt. Een vloot die niet vaart en aan waterzucht lydt. Een spoortrein die rijdt maar op een dood spoor. Het Engelsche pond maar wat kryg je er voor. Een menschheid verslapt, van het luieren „moe". Zy ademt en leeft, maar vraag toch niet „hoe". Maar één heeft het druk, heeft te kort nog van tyd. Haar naam is helaas „Cri-mi-na-li-teit". Ha-Vee-Wee. Besloten wordt daarvoor te bepalen, dat dan gehandeld zal worden volgens de gewone voorwaarden, die in de gemeente gelden. De voorzitter zegt te weten, dat men wel eens op de hoogte wil komen van den toe stand der kasmiddelen der gemeente. Tot ultimo December is er niets waarmede men in moeilijkheden zal kunnen geraken. Bij de kasopname van 31 October was voldoende in kas voor alle betalingen. Spr. wil gaarne zoo gewenscht in besloten zitting nadere toe lichting geven. De vergadering gaat daarna over in een met gesloten deuren. Na heropening der openbare vergadering zegt de heer Jeronimus, dat hij na de ver kregen inlichtingen de oogenblikkeiyke kas- positie der gemeente gezond acht. Geheel af gescheiden daarvan komt het spr. aanbeve lenswaardig voor zooveel mogelijk vrij te blij ven van kasgeldleeningen. Men moet oppas sen niet te doen als een kassier met deposito op langen termijn. Spr. geeft in overweging het sluiten van een geldleening. Er zyn per sonen, die klompjes goud bewaren. Het voorstel werd aangenomen. De heer Portheine heeft over de cijfers be treffende de rekening van het exploitatie tekort 19301931 woningcomplex Bagijnhof, niets aan te merken. Gebleken ls, dat in de jaren 1925—1929 de tekorten steeds zyn ge daald, maar nu is het weer 200 hooger dan verleden jaar, zonder dat spr. er een aan wijsbare reden voor kan vinden, terwijl hij wel las, dat alle woningen verhuurd zyn. De heer Andel zegt dat toen deze woningen gebouwd zijn, hij geen raadslid was. De voorzitter zegt, dat de menschen nu be hoorlyke woningen hebben en meent dat de raad zich daarvoor financieele opofferingen mag getroosten. De S.D.A.P. heeft zich na- tuurlyk moreel verantwoordelijk gesteld, fi nancieel kan geen enkele fractie dat doen. De heer Onderdyk zegt dat woningbouw altijd een strop voor de gemeente is. De Chr. vereeniging Volksbelang en de Algemeene hebben voor de woningen in wijk W grooten steun van rijk en gemeente nml. 45 tot 50 der exploitatiekosten. De woningen aan het Bagijnhof zyn met rijksvoorschot gebouwd en de gemeente helpt alleen aan de jaariyksche tekorten. De beide andere complexen krijgen 20 tot 30.000 en dan is dit niets. Spr. juicht dezen woningbouw zeer toe. en men heeft nu haast geen krotwoningen meer. De heer Den Hollander zegt, dat voor den oorlog reeds verschillende groepen plannen beraamden voor woningbouw. De regeling voor de woningen in het Bagijnhof is anders door een latere beschikking van de gemeente, het geldt niet nu meer een woningbouwver- eeniging en de woningen zyn na 50 jaar haar eigendom, terwyl dit met de woningen in Nieuw-Middelburg nimmer kan gebeuren. Na breedvoerige discussie wordt het voor stel aangenomen. Deze brief was nu geheel in dien toon ge schreven. Hy liep over van beminnelijkheid en rondheid. De inhoud was ongeveer deze, dat ik, al was ik dan ook niet zyn erfge naam meer, ik toch nog steeds zyn neef was en hij zich zou verheugen als ik eens naar Cursitor Hall wilde komen om met hem te jagen. De jacht was juist geopend en hy had genoeg goede paarden in zijn stal tot mijn beschikking. t Zijn uitnoodiging nam ik met graagte aan. Drie dagen na myn aankomst bracht men mijn oom op een baar naar huis. Hy was van een verdekte helling afge stort, had twee ribben gebroken, een schou der verrekt en werd met een lichte hersen schudding weggedragen. Tydens zyn ziekte had lk een heeriyken, onbekommerden tyd. Vry als een vogeltje bewoog ik mij door het geheele buis en vond, dank zij mijn wyze voorzichtigheid ik had de sleutels van mijn oom, terwyl hy buiten bewustzyn was, in myn zak gestoken in een verborgen hoek van zyn antiek schryf- bureau een schriftuur met het opschrift ..Laatste wilsbeschikking en testament". Dat was het, waarnaar ik zocht. Uit deze laatste wilsbeschikking vernam ik dat mijn oom na zyn dood alles, met uit zondering van eenige legaten en ondersteu ningen voor zyn bedienden, had nagelaten aan een dame we?ke hy noemde zyn „l'°ve dochter Janet Cursitor", die my echter beter bekend was onder den naam Janet Chrystal. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 5