500 300 25 WOENSDAG 4 NOVEMBER EERSTE BLAD RTLIJNEN DA VLISSINGEN 69e Jaargang 1931 1CHT Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Iele!. 10. Postrekening 66287 en Stads- en Pro vincienieu ws MARINE EN LEGER KERK- EN SCHOOLNIEUWS AANBESTEDINGEN LAND- EN TUINBOUW cert. 10.20 Concert en 2.20 Orkestconcert. .20 Clavecimbaal-soli. en 6.50 en 8.20 Gra, edie. 9.25 Concert. ek. 6.50 Gramofoon- it. 9.35 Orkestconcert. Vroolijke avond. 9.20 muziek. Intermezzo che Zesdaagsche. OOR MORGEN. beschouwing vooral, d d a g komt over rterhausen een Men ded ohne Worte, lie- Terzelfder tijd geeft econcert, dat opent rmphonie van Schu- lianoconcert van Mo- zendt dit station icert van Brahms en honie van Schumann it. Brussel (Vlaamsch trijkkwartetten van Langenberg komen h en Chopin voor ;hau speelt t Dresd- itten van Mozart en ov. Kaap del Armi }ct. te Belawan ov. Scilly van Las Palmas ^ov. te Bremen 2 Nov. Sagres 31 Oct. Perim ïedenvm. te Santan- Nov. Dover Nov. Ouessant Ftott. van New-York •v. e Madras 31 Oct. Ouessant New-York v. Rott. Oct. v. Port Said Nov. te Port Said lakelijkheden, Uitvoering Tooneel- n Wilhelmina", „de uur. URG. Concert Middel- ;eniging, Concert- lur. uto's, Fietsen uigen. >er uur 4.56 4.54 4.52 4.51 4.49 7.22 20.18 8.49 21.40 10.04 22.39 10.57 23.24 11.39 NO.260 07i. Meteorologisch )e Bilt. iienst) 775.7 te Weenen. d 726.6 te Seydis- ond van 4 Novem- Z. tot Z.W. wind. iïg of .geen regen. Westen meer kans chter. ngsdienst. ienmorgen om 8.45 P Uw hoede. eerbericht. cieele gegevens Meteor. Instituut. Ie bewegingen van 'lijk Europa volgen. t op de grens tus- sgebied in het W., M. Op IJsland en het hooge drukge- ar het Z.O. terug- ilanden waait het lit Z. tot Z.W. en I boven 30 mM. en en dringen ook tot eer met tempera- laal. In het wind el en Frankrijk en nog lichte vorst idt het zonnige en an. Een langzaam de lage drukking cing en regen ook >rbieken. VL SS NGSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels /1.25. iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkt op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f repels 75 ct., iedere repel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Het bankgebouw der firma P. J. Siegers en Zoon. Nëaar wij vernemen, is het bankgebouw met de complete kluisinrichting der firma P. J. Siegers en Zoon, heden in eigendom overgegaan aan de N.V. Amsterdamsche Bank te Amsterdam, welke hier ter stede sedert korten tijd een kantoor had geopend, hetwelk nu wordt overgebracht naar boven genoemd gebouw. Een gedeelte van het personeel Is door de Amsterdamsche Bank overgenomen. De firma Siegers zal in liquidatie treden. Een rectificatie. In ons raadsverslag heeft een zinshede ge staan, welke voor dubbele lezing vatbaar is. Het is ons gebleken dat dit reeds is geschied. Er stond, dat de heer Edelman had gezegd dat hij reeds in aanraking gekomen is met de Handelsavondschool en de kindervoeding. Hij is daarvan geen groot bewonderaar, doch heeft met genoegen kennis gemaakt met de kindervoeding. Nu kan uit dezen zin worden gelezen dat de heer Edelman geen bewonderaar is van de handelsavondschool. De heer Edelman verzoekt ons daarom nog eens duidelijk te doen uitkomen, dat hij de Handelsavondschool beschouwt als een zeer nuttige instelling en alleen gezegd heeft dat hij geen voorstander is van kindervoeding, hoewel hij met groot genoegen met de kin dervoeding heeft kennis gemaakt, waar hij de kinderen heerlijk heeft zien smullen van het uitstekend bereide voedsel. Wij meenen dat op deze wijze het misver stand geheel is opgehelderd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 drukkers, 1 behanger, 18 grondwerkers, 8 metselaars, 8 opperlieden, 10 schilders, 1 sleper, 1 leerling stucadoor, 17 timmerlieden, 1 verver, 1 vlechter, 4 meubel makers, 3 politoerders, 1 halfwas coiffeuse, 1 kleermaker, 3 schoenmakers, 259 metaalbe werkers w.o. 84 tijdelijk werkloos, 2 banket bakkers, 1 bakker, 2 aank. bakkers, 2 aides, 1 tuinman, 2 winkelbedienden, 1 slooper, 4 magazijnbedienden, 4 chauffeurs, 4 kellners, 18 transportarbeiders, 23 kantoorbedienden w.o. 4 vrouwelijke, 1 teekenaar, 2 dienstboden, 2 werkvrouwen, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 7 portiers, loopers, enz. 61 losse arbeiders, 27 varensge zellen. Voorts zijn 86 personen bij de werk verschaffing geplaatst (vorige week 88). Totaal ingeschrevenen 593 (vorige week 543) personen. Alzoo een vermeerdering van 50 werkzoekenden. De dreigende korting der salarissen. De afdeeling Vlissingen van de onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang" hield gisteren ten buitengewone ledenvergadering in ver band met de dreigende korting der salarissen. Ook de militaire ambtenaren voelen een kor ting op hun salaris als onbillijk aan. In het bijzonder werd naar voren gebracht, dat de militairen toch al reeds een grooten achter stand ondervinden, o.a. door de stopgezette bevordering en het niet salarieeren naar rang. Besloten werd de actie van alle vereenigin- £en van rijksambtenaren te steunen, die po gen deze dreigende korting ongedaan te ma ken. Tot slot werd nog onder applaus de na volgende motie aangenomen •De afdeeling Vlissingen van de onderoffi- cnersvereeniigng „Ons Belang", in buitenge wone ledenvergadering bijeen op 3 November 1931, besprekende de plannen der regeering in zake de korting van de salarissen der rijks ambtenaren, van meening dat door de vele kortingen, in de jaren 1923 tot en met 1925, de ambtena ren reeds ruimschoots hun aandeel aan het thans gevraagde offer hebben bijgedragen, van oordeel dat de aangezegde kortingen voor het rijkspersoneel, en in het bijzonder voor de onderofficieren, onaannemelijk zijn, mede op grond van een vroegere mededee- bng van den minister van financiën, n.l. dat de ambtenaars-salarissen niet afhankelijk toogen worden gesteld van eventueele schom melingen in de begrootingen, constateert dat vorig jaar door de regee- in uitzicht is gesteld een verhooging der frissen met drie procent, bij eenige verbe tering van het economisch leven, spreekt haar teleurstelling uit, dat thans door de regeering de rijksambtenaren het eerst worden opgeroepen om de bcgrooting sluitend helpen maken, dringt er bij de regeering en Tweede Kamer met klem op aan, de voorgenomen salaris verlaging der rijksambtenaren niet ten uit voer te brengen, besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering, Tweede Kamer, hoofdbe stuur en pers, en gaat over tot de orde van den dag. MIDDELBURG. Verkiezing Kamer van Koophandel. Bij enkele candidaatstelling zijn herkozen tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg in de afdeeling grootbedrijf de heefen C. Boudewijnse, W. Bosman en A. C. de Vos te MiddelburgD. L. H. van Raalte te Vlissingen en J. C. E. Massee te Kloetinge en gekozen in plaats van den heer J. M. van Bommel van Vloten, die jbedankte wegens zijn verkiezing tot lid van Ged. Staten van Zee land, gekozen de heer ir. J. Siebenga te Goes. In de afdeeling klein bedrijf zijn herkozen eveneens bij enkele candidaatstelling de hee- ren J. P. A. Machgeels en L. A. Stofkoper te Middelburg, M. Veenis te Goes, A. J. J. Klij- berg en P. G. Laernoes te Vlissingen en W. van den Berg Dzn. te Bruinisse. Werkloozenzorg in Zeeland. Zondag a.s. vindt te Middelburg een bij zondere vergadering plaats, die uitsluitend gewijd zal zijn aan de bespreking der werk loozenzorg, meldt „het Volksblad". De ver gadering gaat uit van den Provincialen Raad, die vertegenwoordigers onzer Tweede Kamerfractie, N.V.V., S.D.A.P., diverse vak bonden, alsmede de volledige besturen van het* gewest der S.DA..P. en de federatie van bestuurdersbonden heeft uitgenoodigd. OOST- EN WEST-SOUBURG. Werkloozen. Op 1 November jl. stonden alhier 130 werk loozen ingeschreven. BIGGEKERKE. Eerste hulp bü ongelukken. Op initiatief van het bestuur der Chr. vereeniging voor ziekenverpleging „Het Groene Kruis" voor Koudekerke en omlig gende gemeenten, zal alhier dezen winter een cursus voor eerste hulp bij ongelukken wor den gegeven door dr. S. B. Drijber van Kou dekerke. Een 25-tal deelnemers heeft zich hiertoe aangemeld, zoowel mannen als vrouwen. ZOUTELANDE. Loop der bevolking. Ingekomen: J. Kleinepier, van Big- gekerkeJ. Davidse, van GrijpskerkeL. de Bree, van WestkapelleP. Labruijère, van KoudekerkeJ. van Keulen, van Middel burg M. M.Ijaars, van Biggekerke. Vertrokken: J. Dekker, naar Mid delburg P. Adriaanse, naar St. Laurens, C. J. van Maelsacke, naar Middelburg C. de Buck, naar Meliskerke G. Porton, naar Den HaagA. H. Gevers, naar Den HaagW. Flipse, naar Wonseradeel. GOES. De winkelsluiting. Gisterenavond hield de vereeniging „Han delsbelangen een vergadering, welke hoofdza kelijk belegd was ter bespreking van de rijkswinkelsluitingswet, die waarschijnlijk 1 Maart a.s. in werking treedt. Door Burg. en Weth. was de hier bestaande verordening zooveel mogelijk in overeenstem ming gebracht met de rijkswet en aan de beide Middenstandsvereenigingen om advies gezonden. Hieruit blijkt, dat er een aange name samenwerking bestaat tusschen het ge meentebestuur en den middenstand, wat „Handelsbelangen" zeer op prijs stelt. Het resultaat van de besprekingen was, dat in hoofdzaak de bestaande verordening blijft zooals ze was. Christ. Besturenbond. Gisterenavond werd wederom een drukbe zochte vergadering gehouden van het bestuur van den Chr. Besturenbond met de besturen der aangesloten organisaties. Met blijdschap werd kennis genomen van het feit, dat het Chr. Nat. Vakverb. de 100.000 is gepasseerd en dat de secrebaris van het C.N.V., de heer Amelink, lid van de Tweede Kamer is ge werden. Medegedeeld werd, dat de in deze omge ving wonende leden van de afdeeling Zeeland van den Chr. bond van belastingambtenaren bij den Chr. Besturenbond zijn onderge bracht. Het totaal aantal aangeslotenen (le den van de Chr. vak- en sociale organisaties) bij den Chr. Besturenbond bedraagt thans 574. Getracht zal worden in den loop dezer maand een afdeeling van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond op te richten. Medegedeeld werd, dat op Vrijdag 13 dezer een groote prepagandavergadering zal wor den gehouden, waarin twee sprekers een pro- pagandarede zullen uitspreken, ds. Van der Vegt, geref. predikant te Goes een slotwoord zal spreken en de fluitclub der Chr. Jonge- lingsvereeniging medewerking zal verleenen Mdedeeling werd gedaan van den inhoud der adressen door de besturen der drie vak- centralen aan den raad gezonden .betreffen de de werkloozenzorg. Ten slotte werd nog besproken de staking bij de firma A. S. J. Dekker. Rapport van enkele bezoeken werd uitgebracht, waarna eenige besluiten werden genomen, die ter kennis van de aangesloten organisaties van het C.N.V. en den Bond van Chr. Houtbe werkers zullen worden gebracht. BRESKENS. De vleeschkeuringswet. Met ingang van 24 September jl. is in wer king getreden de bepaling van de Vleesch keuringswet, dat alle niet-zuivere huisslach tingen in goedgekeurde inrichtingen geschie den moeten. Uit een oogpunt van volksgezondheid is deze bepaling zeer toe te juichen, daar hier door het uitponden verboden is. Dit ge schiedde nl. door particulieren in hun wo ning of bijgebouw, zrvodat vanzelfsprekend niet veel hygiënische maatregelen genomen konden worden. Toch heeft deze maatregel voor het plat teland zijn bez—aren, daar aldaar door velen varkens voor winterprovisie: en/of den ver koop gehouden worden. Wil men, daar de varkens laag van prijs zijn, door uit te pon den toch datgene zien te maken dat men er voor gedacht heeft, dan is men nu aange wezen op een abattoir, dat slechts enkele ge meenten hebben of men dient de inrichting van de slagers te huren. Deze laatsten zullen zeer waarschijnlijk hun „collega's" dezen dienst wel niet bewijzen. Wellicht ten overvloede zij er nog op ge wezen, dat personen, die voor gezamenlijke rekening een varken houden en waarvan het vleesch voor hen alleen bestemd is voor het slachten eveneens van een goedgekeurde plaatselijke slachtplaats gebruik moeten maken. GROEDE. Baldadigheid. Tóen de landbouwer Van L. te Groede de zer dagen de morgens zijn varkens voerde, ontdekte hij tot zijn schrik dat een van de beesten verdwenen was. Een onderzoek in de omgeving doende van de hofstede, vond men het dier in een aangrenzende weide liggen met een gebroken achterpoot. De ontboden veearts achtte het raadzaam het dier af te maken. De politie stelt een onderzoek in, in hoeverre hier aan baldadigheid moet worden gedacht. Avondonderwijs. Voor het vanwege de afdeeling Groede en Nieuwvliet van Volksonderwijs te geven avondonderwijs cursus 19311932 hebben zich te Groede aan school A 13 en aan school B 9 leerlingen aangemeld. Als leeraren aan school A zijn benoemd de heeren A. J. Pauw en M. I. Hoste en aan school B de heer J. van Lare. Het schoonen van tarwe in Zeeland. Op de vragen van den heer Kersten in verband met het niet betalen door graan handelaren in Zeeland van den gestelden prijs voor het schoonen van tarwe en betref fende het percentage van den tarweprys. hetwelk aan de handelaren ten goede komt, heeft minister Ruys de Beerenbrouck het volgende geantwoord Het is mij niet bekend, dat door graanhan delaren in Zeeland geweigerd wordt den vastgestelden prijs voor het schoonen van tarwe uit te betalen en dat aangedrongen wordt op het leveren van ongeschoonde tar we, die door hen voor geschoond geleverd wordt. Iedere landbouwer kan leveren zooals hij zelf wenscht. Hij kan zelf schoonen of dit laten doen bij zijn organisatie of bij particu lieren, terwijl hij ook ongeschoond kan leve ren. Velen geven aan de laatste wijze van handelen de voorkeur, hetgeen voor enkele particuliere schooningsinrichtingen een mis rekening blijkt te zijn. De handelaren ontvangen voor het inza melen, het overnemen van risico voor afkeu ring en korting, de bewaring en het onder houd der tarwe gedurende 6 weken en voor contante betaling aan de landbouwers e'n vergoeding van 0.60 per 100 KG. afgelever de tarwe, welk bedrag niet in mindering komt van den aan de landbouwers te betalen prijs. Weg Walsoorden—HulstBelgische grens. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp strekkende tot het nemen in beheer en onderhoud bij het rijk van een gedeelte van den weg WalsoordenHulst Belgische grens, de zgn. Gentsche straat of Steenweg, welk gedeelte zich uitstrekt van de grens tusschen de gemeenten Hulst en St. Jansteen tot de samenkomst met de Hoofd straat van St. Jansteen. De voor de voorzie ning van dit weggedeelte dat onbeheerd was noodige gelden zijn uitgetrokken op de begrooting van het wegenfonds. Waterschappen. Bij Kon. besluit is benoemd in de provincie Zeeland, met ingang van 1 November 1931, tot heemraad van het waterschap Schouwen A. P. van der Weijde te Ellemeet. De luitenant ter zee 2e klasse H. F. Back Kolling is te Vlissingen geplaatst in verband met de proeftochten der O 14. De luitenant ter zee 2e klasse C. A. Lagaaij is geplaatst aan tjoord van Hr. Ms. torpedo boot Z 7 te WiHefnsoord. De luitenant ter zee 2e klasse M. G. Smalt is overgeplaatst van het wachtschip te Wil lemsoord naar het politievaartuig „Nautilus". De luitenant ter zee 2e klasse A. Molenaar, van de marinekazerne te Wilelmsoord, is be stemd voor den dienst in Oost-Indië en zal 25 dezer per motorschip „Johan van Olden- barneveld daarheen vertrekken. De officier van gezondheid le klasse der zeemacht J. Boosman, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, zal 25 dezer met het motorschip „Marnix van St. Aldegonde" van Tandjong-Priok vertrekken. De officier van administratie le klasse der zeemacht H. P. Verschuur, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, zal 18 dezer aan boord van de „Slamat" van Tandjong- Priok vertrekken. Hr. Ms. politievaartuig „Nautilus" is, onder bevel van kapitein-luitenant ter zee H. J. van der Stad, van Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken tot het hervatten van het toezicht op de visschery. Ned. Herv. Gem. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam door ds. A. Steenbeek te Surhuizum. Een jubileum. Ds. A. E. van Griethuijzen te Noordgouwe viert heden zijn zilveren ambtsjubileum. Op 4 November 1906 heeft hij zijn intrede ge daan te Huisduinen, in April 1922 is hij te Noordgouwe gekomen. In spanning. Het Zendingsbureau verzoekt ons opneming van het volgende Het is begrijpelijk, dat wij in deze dagen in spanning leven. Terwijl deze gewoonlijk tegen het einde van het jaar stijgt, is dat nog in bijzondere mate het geval, omdat de uitkomst van October, die 39.000 bedraagt, bijna 20.000 beneden die van verleden jaar is gebleven, zoodat de achterstand van de inkomsten bij de raming van uitgaven nu rond 350.000 bedraagt. Toch zijn wij verre van ontmoedigd, want er staat een andere zaak tegenover. Er zijn nl. voor de Zendingsweek dit jaar tot dusver 438.000 manifesten en offerzakjes aange vraagd. Men lette wel op aangevraagd. Er is er ook dit jaar, evenmin als vorige jaren, één op goed geluk gezonden, zij zijn alle tot de laatste toe aangevraagd. En al kan de wijze van verspreiden hier en daar veroorza ken, dat er wel eens ongebruikt blijven, dit komt toch steeds minder voor in die gemeen ten, waar men er regelmatig mee gewerkt heeft in deze jaren en waar men dus de be hoeften vrij nauwk-nrig kan bepalen. Daar om is het een zéér verblijdend verschijnsel, dat het aantal aangevraagde zakjes nog weer met 30.000, dat is met bijna iy2 is toegenomen in vergelijking met verleden, jaar toen het aantal ook reeds zoo hoog was. Er blijkt uit, dat niettegenstaande den moeilijken tijd, de belangstelling en mede werking nog steeds algemeener wordt. Maar er zijn natuurlijk toch nog een groot aantal menschen, die geen manifest en zakje in handen krijgen en die toch de Zending zon der twijfel willen steunen. Moge hen dit be richt nog eens weer tot dien steun aanspo ren. Het verhoogt bij ons nog weer de span ning, waarmede wij den financieelen uitslag cok van deze tiende Zendingsweek afwach ten, die volstrekt niet het eenigste, zelfs niet het belangrijkste, maar toch wel een gewich tig element daarin is. Tegen de Godslastering. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Mid delburg heeft kennis genomen van het pro test der 28 predikanten van de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam volkomen instem mend met dit protest als zoodanig, uitge sproken het niet gewenscht te achten, dat de godslastelijke taal, iie bestreden wordt, in de pers letterlijk wordt geciteerd, in welken, vorm dan ook, met het oog op het groote ge vaar, dat hierdoor onbedoeld in de Christe lijke gezinnen wordt binnengedragen. Aan het protest iri zyn bedoeling, de gods lasterlijke uiting in woord en geschrift, die in onze dagen ongebreideld uitleeft, tegen te gaan, wil de kerkeraad gaarne zijn adhaesió betuigen en wekt hiermede heel ons Chris-, tenvolk op tot een krachtige actie tegen de Godonteerende taal, die in allerlei fijnere of grovere vormen op de meest infameerende wijze wordt gepropageerd. Door den architect M. Vrijerihoek te 's-Gravenhage werd hedenmiddag ten raad- huize alhier, namens de woningbouwvereni ging „Goed Wonen" te Vlissingen, aanbe steed het bouwen van 21 arbeiderswoningen (beneden- en bovenwoningen) op een terrein, gelegen aan de Eedestraat en Sottegemstraat. Inschrijvers de heeren J. Lagace,Koudeker ke, volgens a 70.394 en b 62.038 F. van der Peijl, Vlissingen 67.240 en 63.120 P.A. van Hoeve Zoon, Axel 65.300 en f 60.800 J. G. de Muijnck, Vlissingen f 63.590 en 57.930 Wed J. van der Poel Zoon, Lams- waarde f 61.690 en f 57.290 T. J. van Doorn, Krabbendijke 63.010 en 61.000 J. de Jon* ge en L. Corstanje, Wemeldinge f 63.200 N.V. Aannemersbedrijf P. A. van Wijnen, Dordrecht 60.600 en f 56.300 P. J. N. Schmelzer, Vlissingen 62.247 en 56.747 A. Kulberg en G. Timmers, Vlissingen 59.501 en 52.901 H. H. Harmsen, Wil lemstad 61.000 en 57.000 J. H. Rijnberg, Ter Neuzen f 58.962 en f 55.595 N.V. Ma- buwat, Willemstad 58.455 en 54.000 W. A. Seegers, Nijmegen 58.263 en 53.793 C. Geldof, Domburg 58.263 en -53.793 J. Wisse, Axel f 56.503 en f 52.300 firma gebr. Hubers, Dordrecht 54.870 en 50.870. Bestrijding van lepziekte en werkloosheid. De heer H. C. Rutgers, burgemeester der gemeente Borssele, schrijft in het „Weekblad voor Gemeentebelangen" het volgende De reeds jaren heerschende iepziekte woedt nog steeds voort, tot groote schade van het landschapschoon, waaruit langzamerhand de zoo zeldzaam mooie iepenlanen gaan verdwij nen. Veel is reeds teloor gegaan, maar toch zijn nog voldoende mooie plekjes aanwezig om te trachten nog te behouden wat mogelijk is. De bestrijding van de iepziekte, welke door het Staatsboschbeheer op zulk een kracht dadige wijze wordt gevoerd, verdient dan ook aller steun en medewerking. Door het Kon. besluit van 17 April 1930, St.bl. no. 141, later vervangen door het Kon. besluit van 28 Maart 1931, Stbl. no. 136, is het mogelijk geworden het kwaad in den wor tel aan te tasten, doordat thans de gebruiks-' gerechtigden van stervenden of reeds gestor ven iepen verplicht kunnen worden de hoo rnen te vellen en de schors onschadelijk te maken, terwijl de gebruiksgerechtigden van gevelde iepen verplicht kunnen worden om de schors te vernietigen. Krachtens art. 13 der Boschwet 1922 worden de burgemeesters met het toezicht op een en ander belast. Theoretisch is de zaak dus zeer eenvoudig, doch in de practijk stuit men op moeilijk heden, voortspruitende uit 't feit, dat 't niet) doenlijk is, steeds na te gaan of iedere daar voor in aanmerking komende iep direct na de veiling, althans vóór het vervoer naar an dere plaatsen, van de schors is ontdaan en deze onschadelijk is gemaakt. In de practijk 1 ziet men dan ook in de houtopslagplaatsen

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1