1000 509 300 25 Hf Wh 3 NOVEMBER EERSTE BLAD No.253' 69e Jaargang; 1931 MAANDAG Uitgave lint I NU 0! VELDt li. Htlstitil 53-10. Ilissijssi. Itltl. ID. Fustreheiiing 60381 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provïncienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreflendeHuui enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f repels 75 cl., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood 'door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duint gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VL1SS1NGEN. Correspondentschap Ned. Bank. Met ingang van 16 November is benoemd tot correspondent le klasse van de Ned. Bank te Vlissingen de heer mr. H. van der Beke Callenfels. Het kantoor wordt gevestigd Boulevard Bankert 34. Si. Nicolaasfeest voor on- en minvermogende kinderen. Zaterdagmiddag werd door het comité voor het organiseeren van een St. Nicolaasfeest vcor on- en minvermogende kinderen de eerste collecte langs de huizen voor dit zoo sympathieke doel gehouden. Door een 19- tal dames-collectanten werd medewerking verleend, terwijl door de erven firma A. W. Smits een tweetal auto's beschikbaar werden De komst werd door enkele hoorn den volke aangekondigd. Een bedrag van 256.101^ werd gecollec teerd terwijl ook meerdere pakken kleederen eiiz. werden, ontvangen. As. Zaterdag zal in het andere gedeelte der stad gecollecteerd worden, omvattende omgeving van den watertoren, Koudekerkschej weg, Goed Wonen, Tuindorp, Tuinstad enz. Gaarne zou het comité nog meerdere kle dingstukken in ontvangst willen nemen, ter wijl het tevens verzoekt aan de bewoners van Goed Wonen, Tuindorp en Tuinstad de col lectanten zooveel mogelijk aan de hoofddeu ren te helpen. Woensdag 4 November a.s., van 7 uur tot half negen, bestaat er aan de kazerne Wil lem II en de groente- en fruitveiling (mid dendeur) voor de ouders gelegenheid hun kinderen voor het St. Nicolaasfeest te doen Inschrijven. HöfeleinBekker's muziekonderwijs. Britannia. In dezen tijd van mechaniseering en ver vlakking ook op muzikaal terrein, doet het weldadig aan wanneer men ervaart, dat de huidige generatie toch nog een kern bevat, welke zich met liefde en ernst op de beoefe ning van de toonkunst toelegt en daarbij de klassieken in eere houdt en aan neo-klassie- ken aandacht wijdt. Meerdere malen in een seizoen leggen concerten en uitvoeringen ge tuigenis af van dit niet genoeg te waardee- ren streven, doch ook de zgn. leerlingavonden leveren er een treffend bewijs van. Zaterdag vond vanwege bovengenoemd in stituut weer zoo'n openbare les plaats, en wel van de meergevorderden, welke, in verband niet het te vertolken programma, als con cert-avond was aangekondigd. Er werden dan ook een tweetal piano-concerten met orkest begeleiding ten gehoore gebracht, nl. van Haydn en Mozart, beide in D gr. t. Het laat ste werk is bekend onder den naam Krönungs Concert n ontleent deze betiteling aan het ieit, dat ae meester het heeft gecomponeerd ter gelegenheid van de kroning van keizer I^opold H te Frankfort in 1790. Mozart spoelde gedurende de feestdagen deze com positie 0p een morgenconcert, wat hem veel eer maar weinig materieel voordeel opleverde. In zijn tijd luidde de uitspraak„Zijn kla vierconcerten zijn prachtige stukken jam- mer dat hijzelf ze alleen maar kan spelen." De vertolking van dt concert door den heer J- E. 't Hooft mogen we dan ook vrijuit een prestatie noemen, temeer daar door de or de opgave aanmerkelijk ver- l wordt. Natuurlijk was op de weergave M wat af te dingen, doordat „planken koorts" zich gelden liet. Doch aan het Lar ghetto bewaren we toch alleraangenaamste herinneringen. Men gaat naar zoo'n leerlin gen-concert niet om te critiseeren, maar om te hooren, tot welke mooie resultaten ijverige studie en nauwgezet onderwijs van een vak- man kunnen voeren. En dat is ons ook in ^hne mate „getoond" door mej. A. Meyer in hst piano-concert van Haydn. Schreef Mo zart 25 van deze werken, Haydn heeft er wis 20 nagelaten. In het gespeelde concert trof vooral het karakteristieke derde deel, een Rondo all' Ongharese. De begeleiding ge schiedde door leden van de Vlissing'Sche ^strumentale, welke meerdere malen deze taak onder Höfelein's directie by beroeps- bisten met succes verzorgde. Waarmede wy maar zeggen willen, dat ze bij dit orkest in goede handen was. Nog hebben we den heer J. E. 't Hooft gehoord in een drietal werken Prelude, uturne, Wals van Chopin, den compo nist voor wien hy een groote voorliefde heeft. De derde piano-soliste was mej. S. van der Eijk, die Debussy's „Arabesque" en „Frühlingsrauschen" van Sinding met muzi kaliteit heeft voorgedragen. Voorts gaf de heer J. van Loo, een leerling van den heer B. Vleugels, in een Andante van Mann en Giordani's „Caro mio ben" blijk aan zijn heerlijk instrument een fraaien toon te kunnen ontlokken en over een sug gestieve voordracht te beschikken. Deze cel list werd door mevr. L. H. de MooyRietdijk buitengewoon knap aan den vleugel bege leid. Van den vleugel gesproken, thans bezit Eritannia weer een „mollig" concertinstru ment, daar de Feurich in het atelier van de firma J. J. van der Burg alhier geheel werd gerestaureerd. Entre parenthèse, 't was noo- dig ook, na de jazz-periode van den afgeloo- pen zomer. Instrumentaal" opende het concert met Eruch's voorspel uit „Lorely" en voerde tot slot Schubert's bekende „Marche Militaire No. 1" met élan uit. Er was veel belangstelling, veel applaus en bloemen voor de „solisten". In den aanvang zette Theo Höfelein in zyn welkomstwoord tevens het doel van den avond uiteenhij riep de clementie in van i et auditorium, bracht dank aan den heer Soerewijn en de orkestleden voor de welwil lende medewerking mitsgaders aan de direc tie van de S. M. Zeeland voor de renovatie van den vleugel. 't Was een in alle deelen geslaagde avond, welke met een inderdaad gezellig samenz jn besloten werd. O. Onbestelbare brieven. Lyst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand October. Brieven (binnenland) hoofd van het Mo bilisatiebureau 14 R. L, MiddelburgJ. Dae- men, Schinveld. Briefkaarten (binnenland) fam. J. Ko;nsn, Amsterdam F. Millecam, den Haag. Brief (buitenland) Carl. König Eft, Ko penhagen. Briefkaarten (buitenland) Tony en R. Gré Alabama Mad. Coleman, Antwerpen. MIDDELBURG. Stukken voor den gemeenteraad. Voor de Woensdag te houden raadsverga dering zyn de twee volgende ingekomen stukken voor de leden ter visie gelegd Het reeds gepubliceerde adres van het be stuur van de vereeniging „Rijwielpad Wal cheren", om in de kosten van aanleg van een rywielpad van Koudekerke naar de duinen 25 te betalen en dan per jaar voor onder houd 2/2 cent per inwoner. De A.N.W.B. zond naar aanleiding daar van een adres, waarin hy schrijft, dat het tot stand komen van zoodanig rywielpad den Dishoekschen keiweg van Koudekerke naar de duinen, welke zeer smal is, en die niet voldoet aan de verkeersbehoeften, in hooge mate zou ontlasten, waardoor de veiligheid zoowel voor de wielryders als voor het snel verkeer belangrijk zou worden bevorderd. Aangezien met de verwezeniyking van dezen aanleg ook een groot deel van de bewoners van Middelburg zal zyn gebaat, meent de A.N.W3. beleefd in overweging te mogen geven op het verzoek om een bijdrage in den aanleg en in de onderhoudskosten van dit rywielpad te mogen ontvangen zoo ëenigs- zins mogelyk een gunstige beslissing te ne men. Burg. en Weth. deelen mede, dat zy aan den minister van binnenlandsche zaken toe zonden het verzoek van den Middelburgschen Bestuurdersbond om het daarheen te sturen, dat 't Burgeriyk Armbestuur, gehoord 'n speci ale commissie, aan personen die meer dan 3 maanden werkloos zyn, een uitkeering in eens kan doen voor aanschaffing van klee ding en schoeisel, met de vraag of de minis ter by inwilliging van het verzoek een ryks- bydrage zou kunnen toezeggen. De minister heeft in zy'n antwoord verzocht met de be slissing nog te willen wachten onder mede- deeling, dat hy binnenkort nader op deze aangelegenheid zal terugkomen. Burg. en Weth. meenen dus voorloopig in dezen nog een afwachtende houding te moeten aanne men, De Bach-vereenigïng. Vrijdag had te Middelburg de jaarvergade ring plaats der Bach-vereeniging. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd door de penningmeesteresse rekening en verantwoording gedaan over de geldmid delen van het afgeloopen jaar, die door twee der aanwezige leden werden nagezien en in orde bevonden. Het bleek dat, tot verdere dekking van het tekort der uitvoering van de Johannis-Pas- sion in April 1930 door de zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" was afge staan 200, terwyl in kas bleef de som van 106.70. Over een verzoek om steun voor de a.s. uit voering van de Matthüus-Passion door de zelfde zangvereeniging in Februari 1932 werd gunstig beschikt. Het aftredende bestuurslid de heer mr. H van der Beke Callenf'ls werd met algemeens stemmen herkozen. Uit het "erslag der secretaresse bleek, dat de vereeniging 12 leden verloor, waaronder 7 wegens vertrek of overlijden, terwyl één nieuw lid zich '-pgaf, zoodat op het oogen- blik de vereeniging telt €8 leden en 21 leden begunstigers. Het bestuur hoopt dat deze te ruggang zich althans gedeelteiyk zal herstel len door het toetreder van nieuwe belang stellenden. De a.s. uitvoering van de Mat- thaus-Passion, waarby o.a. buitengewone so listen als Max Kloos en Louis van Tulder zullen medewerken, is belangstelling en steun zeker overwaard. Oefeningen van de brandweer. Geregeld gaat de brandweer voort met het houden van oefeningen, het volgen van theo retische en practische lessen en af en toe roept de alarmschei de brandweerlieden op naar de kazerne rm een oefening mede te maken. Zoo is verleden week een paar maal des avonds geoefend om de goede uitwerking der verschillende lichten vast te stellen en Zaterdagmiddag rukte o.a. de groote spuit uit en wel naar de Ab "!j. Hier werd de spuit aangesloten op de nieuwe wyde buis der wa terleiding. Men kon toen spuiten tot by de hoogste punten van de torentjes boven het rijksarchief en de Balanspoort. Jubileum Zwagerman. De heer C. Zwagerman, zuivelconsulent in Zeeland, heeft ter gelegenheid van zijn zil veren jubileum als zoodanig, tal van biyken van belangstelling ontvangen. Uit landbouw- kringen werd hem een radiotoestel aangebo den, wat geschiedde bij monde van den heer mr. P. Dieleman. Hedenavond wordt der» bibilaris een diner aangeboden, waaraan 40 personen zullen aanzitten. De overbrugging van het Hoïlandsch diep. Ged. Staten van Zeeland heben een uit voerig gemotiveerd schryven gericht aan alle leden van de Eerste- en de Tweede Kamer, waarin zy worden verzocht de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Willemstad te bevorderen en den toegangsweg vanuit het Zuiden naar die brug, via Bergen op Zoom, steenbergen en Willemstad gereed te maken. BIGGEKERKE. Een feestelyke herdenking. De school voor Gereformeerd Schoolonder wys herdacht Vrydag haar 60-jarig bestaan op feestelyke wyze. Des morgens werden de schoolkinderen getracteerd en werd hun als aandenken een tekstkaart aangeboden. Des avonds werd een feestvergadering gehouden met de leden der schoolvereeniging met hun ne echtgenooten en de oud-leerlingen der school. De samenkomst werd geopend door den heer Job Wisse, voorzitter der vereeni ging, waarna werd gezongen Psalm 77 7 en gelezen Neh. 8 10—13. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het groote voorrecht van het bestaan der scholen; waar de Bybel vry mag worden gebruikt en op den zegen, dat de school ondanks vaak moeilyke om standigheden, nu reeds zoovele jaren mag be staan. De secretaris, de heer C. Polderman, toe kende in een historisch overzicht het leven der vereeniging. Klein begonnen, breidde de school langzamerhand steeds meer uit en on danks moeilyke financieele omstandigheden bracht groote offervaardigheid steeds weer uitkomst. Het hoofd der school, de heer A. Janse, sprak over: „Zestig jaren Gereformeerd school- onderwys op Biggekerke" en wekte hierin op tot blydschap by de herdenking, dat we hier hebben schoolonderwys, Gereformeerd school onderwys en zestig jaren Gereformeerd schoolonderwys. Burgemeester Simonse, voorzitter van de commissie van oud-leerlingen, vertolkte in enkele welgekozen woorden, de dankbaarheid en waardeering der oud-leerlingen voor het onderwys op deze school genoten en bood, by de bloemenhulde, die de bestuurstafel sierde, namens allen een instrumentenkast aan, die door den voorzitter in dank werd aanvaard. Felicitaties werden nog uitgebracht door den heer C. Stuy, namens het personeel, den heer H. F. C. Musch, hoofd der school voor Volksonderwys en de heer J. van Keulen, als lid der schoolvereeniging, deze felicitatie in dichtvorm. Voorts waren schriftelyke felici- tatiën ingekomen van den Inspecteur van het Lager onderwys en van het bestuur der ver eniging voor Chr. Volksonderwys, alhier. De secretaris dankte allen die hadden medegewerkt aan het welslagen van dezen feestavond en eindigde met dankgebed. De verschillende toespraken werden afge wisseld door het zingen van psalmen en feestliederen, terwyl in een tweetal pauzes verversct'ingen werden aangeboden. GROEDE. Gemeenteraad. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede dat tot waarnemend burgemeester is aange wezen de heer J de Vlieegr. Medegdeeld wordt dat Burg. en Weth. po gingen in het werk hebben gesteld om deh lentestandaard der gemeenteschulden te ver lagen tot 4 en zij hier grootendeels in zijn geslaagd. De ingediende begrooting van het abattoir wordt vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft in ontvang en uitgaaf op 350, met een post van onvoorzien van 8.90 en een uitkeering van de gemeente wegens verlies ad 309 terwyl de kapitaal- dienst in ontvang en uitgaaf wordt goedge keurd tot een bedrag van 200. Van den heer M Hoste, onderwyzer, is een verzoek ingekomen om evenals vorige jaren, voor het geven val een cursus in handenar beid aan kinderen, gebruik te mogen maken van een schoollokaal van school A. Met algemeene stemmen wordt het verzoek ingewilligd, onder voorwaarde, dat adressant zich te dien aanzien in verbinding stelt met het hoofd der school. Vervolgens komt aan de orde het punt tot het instellen van een correspondentschap der arbeidsbemiddeling. De voorzitter zeide dat Burg. en Weth. hebben gemeend, dat de tydsomstandigheden het noodzakelyk maken, dat een correspon dent voor de arbeidsbemiddeling alhier wordt ingesteld. Hij noemt de verschillende voor- deelen hiervan op en geeft den raad gelegen heid tot het stellen van vragen. Hierna leest de voorzitter een concept-verordening voor en zegt, dat het in de bedoeling van het col lege is, met de werkzaamheden van het cor respondentschap te belasten de persoon ter secretarie die dit reeds geruimen tyd gedaan heeft, zonder daarvoor eenige geldelyke ver goeding te hebben ontvangen. Wanneer de raad kan besluiten tot het instellen van het correspondentschap, zou straks tot benoe ming kunnen worden overgegaan. Met algemeene stemmen wordt besloten een correspondentschap in te stellen, waarna benoeming plaats vindt voor een correspon dent. Burg. en Weth. wenschen hiervoor in aanmerking te doen komen den heer R. O. A. Quekelberghe. Nadat de haer Brakman de vraag naar vo ren had gebracht of het niet beter was een oproeping voor een correspondent te doen en later te benoemen, werd, nadat de voorzitter hem hierop van antwoord had gediend tot stemming overgegaan, en bleek de heer Quekelberghe mst algemeene stemmen te zyn benoemd en wel met ingang van 1 Novem ber 1931. Besloten werd tot verbetering van de Elekestraat. Hierna komt in behandeling een verzoek van het bestuur der byzondere school om een bydrage ingevolge art. 72 der L.O. wet voor 1931 voor aankoop boeken, nieuwe school banken en een afrastering langs de speel plaats. Het totaalbedrag hiervoor aange- viaagd bedraagt 908.40. Met algemeene stemmen wordt besloten., het bestuur voor den aankoop van nieuwe boeken een bedrag toe te staan van hoog stens 50 en voor het repareeren der ban ken een bedrag van hoogstens 100, terwyl omtrent de bouw van de afrastering der der speelplaats nog nader overleg gepleegd zal worden en hiervoor een maximumbedrag eveneens van 100 zal worden uitgekeerd, onder voorwaarde, dat het werk pubhek zal worden aanbesteed onder de ingezetenen van Groede. Hierna wordt overgegaan tot behandeling van de begrooting voor 1932. De voorzitter deelde mede, dat Burg. en Weth. hebben gemeend de noodige soberheid te moeten betrachten, en geen werken te mogen doen uitvoeren, welke uitstel kunnen lijden of als eenigszins overbodig zouden kunnen worden aangemerkt. De tijden zyn er niet naar om groote werken te verrichten en, wanneer de begrooting door den raad zou kunnen worden aangenomen zooals deze ter tafel ligt, zal niet te>t belastingverhoogd; moeten worden overgegaan en hebben we een post voor onvoorzien, wel minder dan vorig jaar, doch met een bedrag, waarmede gerust in zee kan worden gegaan. Hy vraagt of een der leden iets over de begvooting te vragen heeft. Daar niemand het woord verlangde werd de begrooting artikelsgewyze behandeld. De voorzitter zegt, dat van de afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van Gemeente- Ambtenaren een aches is ingekomen, het sa D°rt iaar geen catarrh Jzfy *eneemt. 25, 45 en 65 ets. laris van den ambtenaar ter secretarie te willen herzien, omreden zyn bezoldiging in vergelijking bij andere gemeenten te laag moet worden geacht. Het voorstel van Burg. en Weth. is om afwijzend op het adres te beschikken. De heer Van Haneghem informeert naar de bezoldiging van de ambtenaren in deze omgeving. Nadat de heer W. van Haneghem van ant woord was gediend, stelde hy voor op het bonds adres in te gaan, waarmede de heer J. van Haneghem zich vereenigde. Het voorstel in stemming gebracht werd met 5 tegen 2 stemmen, nl. die der heeren W en J. van Haneghem verworpen. Hierna diende de heer W. van Haneghem een tusschenvoorstel in, behelzende een ver hooging toe te kennen van 100, welk voor stel eveneens door den heer J. van Haneghem werd ondersteund, en ook met 5 tegen 2 stemmen werd verworpen. De voorzitter verzoekt thans in de notulen aanteekening te willen stellen, dat hy met de gevallen beslissing niet accoorö kan gaan, en een verhooging van 100 alleszins billijk moet achten. Met 5 tegen 2 stemmen werd af wy zend be schikt op een verzoek van den Alg. Politie bond 'betreffende verhooging van de jaar wedde. Aan de commissie tot wykverpleging werd voor het dienstjaar 1932 een subsidie van 750 verleend. Het verzoek om een subsidie ad 150 voor de muziekvereeniging E.M.M. werd met alge meene stemmen ingewilligd. De begrooting werd vastgesteld en wel voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf op 63.830, met een post voor onvoorzien van 967.04 en voor den kapitaaldienst in ont vang op 1735.88 en in uitgaaf op 770 met een saldo van 965.88. Van de rondvraag wordt door de heeren Brakman en W. van Haneghem gebruik ge maakt. De heer Brakman vraagt den voor- ztter, of het niet mogelyk is, nu in beginsel besloten is mede te werken tot verbetering van de Blekestraat, den nieuwen weg open gesteld te krijgen, waarop de voorzitter ant woordt, dat het college van Burg. en Weth. ongeveer 4 weken geleden Ged. Staten om openstelling hebben verzocht, maar tot op heden daarop geen antwoord te hebben ge kregen. De heer W. van Haneghem vraagt of de O L. school nog steeds schoongemaakt wordt door de vrouw van Schautteet, waarop de voorzitter bevestigend antwoord. De heer Van Haneghem zag dit werk liever opgedragen aan een vrouw die de Ned. Herv. beginselen is toegedaan. De kinderen van Schautteet gaan op de R. Kath. school en hem is ver zocht hierover in den raad te willen spreken. De voorzitter antwoordt hierop, hiermede niet te kunnen instemmen. Wanneer vrouw Schautteet zelf om ontslag vraagt, kan by een eventueele benoeming van een opvolg ster hiermede rekening gehouden worden, maar aangezien nimmer over de door haar verrichte werkzaamheden klachten bij Burg. en Weth. zyn ingekomen en de vrouw zelf niet om ontslag vraagt, vindt hy een onge motiveerd ontslag aan die vrouw niet op zyn plaats. Wethouder Lombaard kan zich met het door den heer Van Haneghem naar voren gebrachte ook niet vereenigen. Hij zegt dat een lid van den raad zich niet mag laten inspireeren door buitenstaanders. De heer Van Haneghem wenscht van zyn verzoek een voorstel te maken, welk voorstel door den heer J. van Haneghem wordt on dersteund. Het voorstel werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Hierna werd de vergadering gesloten. Bond voor Staatspensionneering. Zaterdagavond hield de Bond voor Staats pensionneering, afdeeling Groede, een alge meene vergadering in de zaal van den heer A. Bosschaart. De vergadering werd geleid door den heer Jac. Frelier. By de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat een bedrag van 177.51 aan inkomsten was ontvangen en was uitgegeven een bedrag van 161.91, alzoo hebbende een batig saldo van 15.60. Als bestuurslid moesten aftreden de heeren Jac. Frelier en Adr. Mosselman. Beide heeren by acclamatie herkozen zynde, verklaarden hun benoeming weder te aanvaarden. In de vacature van den heer Waelput, voorzitter en secretaris der afdeeling, die wegens gezond heidsredenen als zoodanig had bedankt, werd gekozen de heer A. J. Pauw, die deze benoe ming aannam. Besloten werd vervolgens een propaganda- avond te organiseeren en wel in de maand Februari of Maart 1932.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1