500 300 25 eerste blad 30 OCTOBER VRLJOAG liljiri: Fin F. Hl 1! VflDE It., Ililslml 5S-fl, llissiwn. kiel. 10. FiilritniniEBZ8T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieu ws RAADSOVERZICHT DE NACHTMERRIE VAN MINISTER DE GEER. KERK- EN SCHOOLNIEUWS ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 cL ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels Ï.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 cL p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkrop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f iet els 75 cl.,itdere regel meei 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Depotchef Ned. Spoorwegen. Met ingang van 1 November is als depot- chef by den dienst van tractie der Neder- londsche Spoorwegen van Nijmegen naar vlissingen verplaatst de heer J. Jongenelen. MIDDELBURG. Centrale van Nederlandsch Overheids personeel. De door de Centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel op 28 October te Middel burg belegde vergadering van overheids- het besluit der regeering om ter 1 vermindering van een tekort op de ryksbe- greoting, het rijkspersoneel en de onderwij- gedurende drie jaren een korting van op hun salarissen te doen ondergaan, behoudens toepassing van enkele mitigaties, overwegendele. dat dit personeel nog steeds gebukt gaat onder de invoering der pensioenstorting van 1923, de intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit en de daarmede gepaaid gaande salarisverlagingen I van 1924 en 1925 2e. dat deze maatregelen i werden genomen met een beroep op den slechten toestand van 's lands financiën, wel ke toestand achteraf is gebleken niet slecht I doch buitengewoon rooskleurig te zijn ge- st, getuige het groote overschot van meer 300 millioen, dat de jaren 1924 t.m. 1930 hebben opgeleverd 3e. dat de salarissen in 3 en 1928 slechts in bescheiden mate zijn en dat volledig herstel werd afge- o.a. onder het motief dat er rust moest komen in de salarieering en dat er a verband behoorde gelegd te worden tus- en de salarissen en de uitkomsten der rijksmiddelen 4e. dat deze motieven voor de regeering blijkbaar alleen gelden wanneer het personeel om rechtsherstel vraagt van oordeel le. dat het personeel door de vroegere salarisverlagingen reeds meer dan voldoende offers heeft gebracht en dat het, mede tengevolge van de verlenging der loon schalen, nog dagelij' bezig is offers te bren- 2e. dat bovendien een tekort op de rjjksbegrooting niet onevenredig zwaar op één categorie van staatsburgers i.e. rijks personeel en onderwijzers mag drukken, doch dat daarin de geheele bevolking naar draagkracht behoort by te dragen verklaart zich homogeen met do door de CN.O.P. gevoerde actie tegen de salariskor- ting, verwacht, dat zij deze actie onverzwakt zal voortzetten tot de regeering op haar besluit zal zijn teruggekomen en verzoekt het be stuur van de C.N.C.P. deze motie ter kennis te brengen van de regeering, de volksverte genwoordiging en de centrale commissie van in ambtenaarszaken. Vijf en twintig jaar zuivelconsulent. Zondag zal het voor een in Zeeland en dat vooral in de kringen van landbouw en lt, bekend en hooggeschat ambtenaar «en dag van vreugde zijn. Wij bedoelen den heer c. Zwagerman, rykszuivelconsulent voor Zeeland, die op 1 November 1906 als consu lent van de Z.L.M. naar Zeeland kwam en 5 25 jaar onafgebroken op zijn post is als raadsman en voorlichter van onze landbou wers en veetelers. De heer Zwagerman, die 21 April 1884 te Hauwert, gem. Nibbixwoud, Noord-Holland, ren is, genoot tot zijn 13e jaar gewoon onderwijs en bezocht toen een der eer ste landbouwcursussen te Hoorn om daarna studie te verv 'gen aan de landbouw school te Wageningen en daar als eerste %er klasse den prijs te behalen. Na de studie te Wageningen kwam de ju bilaris vrij spoedig als assistent bij den zui- velconsulent te 's-Gravenhage. Zooasl boven reeds gemeld, kwam de heer waSerman op 1 November 1906 naar Zee- n(* en moest zich tot 1 Januari 1911 behel pen met een vrij primitief kantoor in de niperspoort, maar kon toen verhuizen naar et ruime gebouw in de Wagenaarstraat, nans genaamd „De twee Krissen". Tijdens 1 Werkzaamheid aldaar volgde op 1 April 3 zijn optreden als rijkszulvelconsulent °or Zeeland en in die functie verhuisde zijn antoor op i Mei 1924 naar een deel van het Oost-Indisch Huis. -f! Meid dus in 1913 zijn functie b« de ZJ.M. °P> de band riet de maatschappij tofc op heden groot, maar ook de andere touworganisaties konden nu ook ten volle profiteeren van de groote en practische kennis van den heer Zwagerman en het aantal lezingen door hem in Zeeland, doch ook daar buiten gehouden, is legio, maar al len kenmerkten zich door een duidelijke uit eenzetting van de gekozen stof en gaven blijk van een zeer groote studie op velerlei gebied. Een tak van de veeteelt, die grooten steun van den heer Zwagerman had en heeft, is wel het zuivelbedrijf en krachtige coöperatieve fabrieken op dit terrein als die te Middelburg en te IJzendijke zyn er een bewijs voor. Het is te verwachten, dat Zondag a.s., als het jubileum zal werden herdacht, het den heer Zwagerman, die dien dag des middags receptie ten zijne huize houdt, niet aan be langstelling zal ontbreken. De jubilaris moge van geboorte geen Zeeuw zijn, hij heeft zich geheel in Zeeland ingeleefd en de belangén van den Zeeuw- schen landman steeds hoog gehouden, iedere landbouwer beschouwt hem als „onze Zwa german". Geen contributie heffen. Het bestuur van de ijsclub Middelburg zal aan de algemeene vergadering voorstellen in verband met de tijdsomstandigheden, over het vereenigingsjaar 1931/32 geen contributie te heffen. OOST- EN WEST-SOUBURG Auto over den kop geslagen. Hedenmorgen 11 uur heeft op den Nieuwen Vlissingschen weg tusschen het Wissel en Absele een vrij ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat voor de betrokken bestuurders nog vrij goed is afgeloopen. Met een zware luxe-auto uit Zeeuwsch- Vlaanderen, die te Middelburg in reparatie was gegeven, zou na de herstelling een proef rit worden gemaakt op den Nieuwen Vlis singschen weg. De chauffeur reed met een vaart van 70 80 K.M. Reeds was een eveneens In de richting Vlissingen rijdende wagen ingehaald, waar bij geen signalen waren gegeven en moest ook een vrachtauto gepasseerd worden. Doordat de snelrijdende luxe-wagen met een der wielen tusschen de rails van de tram terecht kwam, is zij bij het op den weg bren gen geslipt en tegen een boompje gereden dat aan den anderen kant van den weg stond, met het gevolg dat de auto een slag om maakte en tenslotte over den kop sloeg, waarbij zij geheel werd vernield. De bestuurder der vrachtauto, die kort achter den luxe-wagen aankwam, kon niet tijdig meer remmen en reed op den omge slagen auto in, met het gevolg dat de vracht auto van voren geheel werd ingedeukt. De chauffeur van de omgeslagen auto be kwam een ernstige hoofdwonde en kon na verbonden te zijn naar Middelburg terug- keeren. Beide wagens werden in den middag naar Middelburg gesleept. Tegen den bestuurder van den luxe-auto is proces-verbaal opge maakt. De vergadering werd gisteren geopend met de mededeeling dat een brief was ingekomen van den Commissaris der Koningin, dat de heer C. A. van Woelderen met ingang van 1 October weder herbenoemd is tot burgemees ter dezer gemeente. De heer Van Westen heeft als oudste lid ln jaren den heer Van Woelderen met deze herbenoeming geluk gewenscht en hij kon dra zijn lievelingsdroom, een nieuwe haven daaraan toevoegen, dat de burgemeester wei voor Vlissinge:., verwezenlijkt zal zien. De heer Van Westen wees op de sombere tijden waarin de burgemeester zijn derde periode ingaat, doch het devies van ons Zeeuwsch wapen zal de burgemeester wel voor oogen houden. Door dit in practijk te brengen zul len wij al worstelende te boven komen. Na regen volgt zonneschijn en wij moeten niet vergeten dat achter de wolken de zon toch schijnt. De burgemeester dankte den heer Van Wes ten hartelijk voor zijn zeer waardeerende toespraak en de leden voor hun instemming daarmede. De burgemeester kon getuigen dat het hem nog geen dag gespeten had dat hij het burgemeestersambt heeft aanvaard. Hij heeft daarom ook geen enkele poging ge daan om Vlissingen te verlaten en dit heeft ook nimmer in zijn bedoeling gelegen. HÜ ziet voor Vlissingen schoone perspectieven zoowel als haven- als badplaats en hij zal niets onbeproefd laten om de kansen voor Vlissingen te helpen bevorderen. Daaraan behoeft ook geen oogenblik getwijfeld te wor den. Van den eersten dag af dat de heer Van Woelderen aan het hoofd onzer gemeente staat heeft hij steeds voor de belangen onzer gemeente op de bres gestaan en alles gedaan wat haar bloei kan bevorderen en deze po gingen hebben reeds vruchtbare resultaten opgeleverd. De burgemeester kon verklaren dat hij ge durende zijn 12-jarig burgemeesterschap met de verschillende wethouders evenals met den raad aangenaam heeft samengewerkt en hij hoopte dat dit ook in de toekomst het geval zal zijn. De maandelyksche agenda bevatte geen belangrijke punten. Zonder stemming véreenigde men zich met het voorstel om de leden die des middags commissie-vergaderingen moeten' bijwonen daarvoor een vergoeding van 3 per zitting toe te kennen. Het idee van den heer Paap om zooveel mogelijk des avonds voor deze commissie-vergaderingen bijeen te komen vond algemeene instefctiming en -werd ook door den voorzitter gesteund. De bedoeling is de kosten van dergelijke vergaderingen zooveel mogelijk te beperken. Met het toekennen van een subsidie voor een op te richten bimienvaartschool wordt een eerste stap gezet op een weg die in de toekomst veel geld kan kosten. Daarom maande de heer Paap tot voorzichtigheid en hy vond hiervoor steun bij den heer Laer- noes. Als wij eenmaal a gezegd hebben kun nen wij ons niet meer terugtrekken. Wij zullen nu nog eerst overleggen met het be stuur van de Zeevaartschool en den directeur van het onderwijs voor de binnenvaart, ten einde te onderzoeken of dit onderwijs niet aan de Zeevaartschool kan worden gegeven. Na afhandeling van de gewone agenda werd de gemeente-begrooting voor 1932 aan de orde gesteld. De algemeene beschouwingen werden ge opend door den heer Van Hal, die een rede hield welke meer dan een uur in beslag nam. Zijn betoog was sober en zakelijk en voor een groot gedeelte aan de politieke zijde van het lidmaatschap van den raad gewijd. De verkiezingen voor den gemeenteraad dragen nu eenmaal een politiële karakter, al wordt dit wel eens ontkend. Als Jay de dezen zomer gehouden verkiezingen voor den gemeente raad nagaat, dan blijkt dat de democratische partyen eenigen vooruitgang hebben te boe ken. Het heeft hem getroffen dat de ver schillende partyen zoo weinig activiteit voor de verkiezingen aan den dag hebben gelegd, met uitzondering van de anti-revolutionnairen en de S.D.A.P. De wethouders-quaestie werd uitvoerig door hem besproken en hy keurde het vooral af, dat de rechtsche partijen alle 3 de wethouderszetels voor zich opeischten. Hiervoor is een stokje gestoken kunnen wor den, doordat de heer Andriessen recht voor macht liet gaan en dus medegeholpen heeft aan de verkiezing van een sociaal-democraat tot wethouder. Na de politieke beschouwingen kwam de heer Van Hal tot het zakelijk gedeelte van zijn betoog. Hij wees op de abattoir-kwestie, waarbij de hoogere autoriteiten de SD.A.P. in het gelijk hebben gesteld. Hij had de voor keur gegeven aan een gemeentelijk abattoir. De waterleiding en de gasfabriek zijn zaken waarover eerlang zal beslist moeten wor den of zij al of niet door de gemeente zullen worden geëxploiteerd. Het spreekt vanzelf dat hij een groot voorstander is van gemeentelijke exploitatie. Bij de algemeene beschouwingen is duide lijk naar voren getreden dat zuinigheid als no. 1 op het program voorkomt. Waar niet is verliest de keizer zyn recht en daarom kan over niets gedacht worden wat geld kost. Na den heer Van Hal werd achtereenvol gens het woord gevoerd door de heeren Paap, Andriessen, Harts, Van Oorschot en Sorel, die deels politieke en gedeeltelijk zakelijke be schouwingen hielden. De heer Paap vroeg of niet overwogen dient te worden premie-betaling voor pen sioen door de ambtenaren. Door den heer Harts werd gevraagd wat Burg. en Weth. denken van het wetsontwerp betreffende de korting met 3 pet. van de uit- keering door het Rijk aan de gemeenten. De heer Van Oorschot brak een lans voor uitgifte van grond in erfpacht, uitvoering van gemeentewerken fn eigen beheer, terwijl hfj aandrong op het geven van voorbereidend onderwijs door de gemeente. Hoewel hij den heer De Meij heeft helpen verkiezen als wet houder, meende hij dat de SD.A.P. geen wethouderszetel had moeten aannemen. Dit standpunt wordt door verschillende links socialisten gedeeldgeen wethouderszetel voor een meerderheid in den raad is behaald. Het werkloozenvraagstuk baart tal van ge meenten veel zorg. De heer Van Oorschot plaatst zich op het standpunt dat de slacht offers van de maatschappelijke omstandig heden behoorlijk moeten ondersteund worden. Zij hebben daarop het volste recht en het is de taak der gemeenschap te zorgen dat zij niet dieper wegzakken in het moeras. De afschaffing van de kermis werd bespro ken door de heeren Van Hal, Sorel, Andries sen, Laemoes en de voorzitter. De anti-revolutionnairen zijn op princl- pieele gronden voor afschaffing. De linksche partijen hebben geen principieele bezwaren, terwijl de katholieken, die in 1927 vóór af- Excellentie de Geer Is geducht in de weer Om 't begrootingstekort weg te werken. Hij is ernstig van plan Om, als êt eventjes kan, Onze schatkist weer wat te versterken. En minister de Geer Zei dat hij onder meer Hier en daar wel een beetje moest snoeien. Ook het ambtenaarsheer Kostte dat dan een veer, Maar toen kwam er verzet en *t blijft groeien. De bedreigden gaan voort In geschrift en in woord Om k :t dreigend gevaar te bezweren Maar de Geer verklaart stug Ik ga niet meer terug, Want ik kan dezen post niet ontberen. Nu is ook 't Parlement Met de zaak niet content, Zoodat hevige strijd staat te wachten De minister ziet thans Menige penhouder-lans Op zich gericht, in slaap'looze nachten. J. S. schaffing stemden, thans voor het behoud der kermis zullen stemmen, alleen evenwel met sluiting des Zaterdags om 12 uur. De voor zitter was voor behoud der kermis en hij vond dat er ook geen aanleiding bestaat de sluiting op den laatsten avond op 12 uur te bepalen. De heer Sorel heeft bij de algemeene be schouwingen aangetoond dat de anti-rev. party bij de verkiezing alle reden heeft ge had tot tevredenheid. De partij is goed voor uit gegaan. Hy heeft medegewerkt aan de verkiezing van 3 rechtsche wethouders, om dat de rechterzijde daartoe had besloten. De voorzitter beantwoordde de verschillende sprekers voor zoover het zakelijke punten be treft. Hy hield zich buiten de politiek. De waterleidingquaestie, door enkele leden ter sprake gebracht, heeft de volle aandacht van Burg. en Weth. Het behoud en verfraaiing van de plant soenen noemde de voorzitter een zaak van groot belang. De ingezetenen stellen de plant soenen op hoogen prijs en voor onze bad plaats zijn mooie plantsoenen van groote be- teekenis. De wethouders hebben de verschillende sprekers beantwoord. De heer Edelman kon uit den aard der zaak nog niet veel mededeelen. Hij is nog niet ingewerkt in de onderwysaangelegenheden en heeft aan de samenstelling der begrooting niet medegewerkt. De heer De Meij heeft den heer Van Oor schot uitvoerig geantwoord op de hem ge stelde vragen. Hij is principieel voorstander van de uitgifte van grond in erfpacht, doch waar thans uitsluitend grond wordt verkocht, zal hy nog eens rustig moeten bestudeeren of uitgifte in erfpacht de voorkeur verdient. Eveneens is hij evenals de heer Van Oor schot voorstander van de uitvoering van openbare werken in eigen beheer. Doch ook hier moet rekening gehouden worden met verschillende omstandigheden. Hij verschilt in opvatting met den heer Van Oorschot over de quaestie van het aan nemen van een wethouderszetel. Op grond van practische overwegingen heeft hij een wethouderszetel aanvaard. De theorie gaat hier niet op, men moet rekening houden met de practijk. Hy geeft overigens toe, dat er verschillende sociaal-democraten tegen het aannemen van een wethouderszetel zyn. Als wethouder van openbare werken heeft hij ook te beslissen welke werken als object voor werkverschaffing in aanmerking kunnen komen. Thans worden 2 voetbalvelden aan gelegd. De verbetering van den boulevard kan nu ook in aanmerking komen, omdat bij de uitvoering van dit werk in werkverschaffing rijkssteun wordt verleend en als gewoon werk, geheel door de gemeente te betalen, geen sprake zou kunnen zijn van uitvoering van dit werk. Mogelijk zou het gedeelte van den boulevard bij de Nolle ook in werkverschaf fing verbeterd kunnen worden. Dit kan al thans worden onderzocht. De heer De Meij wil niet aan de salarissen der gemeente-ambtenaren tornen. Hy zal zich daartegen zoo krachtig mogelyk ver zetten. De wethouder van financiën, de heer Laer- noes, had eigenlyk niet veel te zeggen. Hij verdedigde zyn beleid en wees er op, dat hy in de dubbele functie van wethouder van finan ciën en van sociale zaken in de eerste plaats moest nagaan als hy uitgaven moet doen of de noodige middelen daarvoor aanwezig zyn. Hy verzocht daarom dat de heele raad hem zou steunen als hy bezwaar had tegen uit gaven waarvoor hy geen dekking had. Een verstandig beleid. De taak van de wethouder van financiën is niet benydenswaardig. De gemeenten komen voor groote uitgaven door de werkloosheid, de middelen vloeien minder. Het gevolg hiervan is, dat nu meer dan ooit de tering naar de nering moet gezet worden. Uit de algemeene beschouwingen is de con clusie te trekken, dat de critiek gematigd was en dat geen byzondere wenschen naar voren konden worden gebracht, omdat de economische toestand iedereen verplicht de uitgaven tot een minimum te beperken en al het niet strikt noodige onvoorwaardeiyk af te wyzen. Hedenmiddag replieken en artikelsgewyze behandeling der begrooting. Het twintigste Raadslid. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Urk door ds. C. A. Lingbeek, emeritus predikant te Voorth izen, lid van de Tweed Kamer. Emeritaat aangevraagd. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft ds. M. F. Kuipers, Ned. Herv. predikant te Kerkwerve-Serooskerke, eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Kuipers heeft 4 dienstjaren en is 29 jaar oud. Hy was eerst hulpprediker te Zandvoort en aanvaardde 26 Juni 1927 zyn ambt in zyn eerste en eenige gemeente. Afscheid, bevestiging en intrede. In de Minrebroederkerk te Roermond had Zondag de bevestiging en intrede plaats van ds. A. Keers, die, uit Breskens overgekomen, de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. J B. Netelenbos, kwam vervullen. Als bevestiger trad cp prof. dr. J. de Zwaan, die tot tekst gekozen had Openo. 3 20. Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop. Ds. Keers, die des avonds zyn intree deed, had tot tekst gekozenExodus 4 20b. En Mozes nam den staf Gods in zijn hand. Aanwezig was de burgemeester van Roer mond, oud-minister Waszink en de gemeen te-secretaris. Verder tal van predikanten u't 'hnburg, tot zelfs uit Maastricht,

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1